Şimdi Ara

Kaza sonrası işlemler,haklar,mağdur olmamak için bilinmesi gerekenler...

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
6
Favori
56.373
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Kaza sonrası süreci sigortacı ve hukukçu arkadaşlar hukuki yönden, yaşayan arkadaşlarda tecrübeleriyle anlatırlarsa faydalı olacağı kanaatindeyim.
    Mesela:
    Kaza yaptım,suçum yok şeridimde adam geldi girdi bana.
    1 aydır işlemler sonuçlanmadı.Bu arada öğrenebildiğim tek şey aracımın pert olduğu.
    Sigorta şirketini aradığımda p.tesi ise cuma ara. Cuma ise Ptesi ara deyip duruyor.
    Sigorta şirketlerine karşı haklarımız nedir? Bu işlemlerin sonuçlanmasının zorunlu olduğu max. bir süre var mı?
    Pert durumunda sigorta şirketinin teklif ettiği fiyat aracımızın değerinde olmazsa neler yapabilir? İtiraz hakkımız var mı?
    Mesela:
    Kaza sonrasında kasko yoksa aracı şahıs çektiriyor ve çekici ücretini ödüyor. Bazıları sigorta şirketi öder, bazıları ödemez diyor.
    Kaza yaptıktan sonra aracı olduğu yerde bırakıp sigorta şirketini arasak durum ne olur?
    Bir kez kaza yaptık daha başımıza gelmeyecek diye bir şey yok(Allah korusun)

Bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlar, kaza yapanlara rehber olacak şekilde,özenli cevaplar yazarlarsa faydalı olacaktır.

Edit:yazım hatası

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi umera -- 10 Mart 2010; 13:59:04 >

• ben 3 kaza yaptım
    hepsindede suçlu % 100 ben idim
    asssla cebinizden para vermeyin.
    foto çekin.
    tutanak tutun,
    karşı tarafın sigortasının, ehliyetinin ve ruhsatının fotokopisini alın.
    olmazsa polis çağırın.
    karşı tarafın hasarını sizin sigortanız ödesin.
    sizin hasarınızı, varsa kaskonuz, yoksa cebinizden ödeyin.
    karşı taraf kusurlu olduğunda,
    hatasını kabul edip, hasarı karşılamayı taahhüt etse bile,
    güvenmeyin. tutanak tutun.
    olmazsa polis çağırın.
    benmi bildiklerim ve düşüncelerim bunlardan ibarettir.
    konuyu daha ayrıntılı ve teferruatlı bilen arkadaşlar burdan yazarlarsa bizlerde öğrenmiş oluruz.
  • Öncelikle geçmiş olsun.

Bu konular aslında sizin yerinize acentenizin var ise düşünmesi sizin yerinize takibini yapması gereken konular. Basitçe aracınız pert duruma ayrılmış ise vede suç tamamı ile karşı tarafta ise öncelikle karşı tarafın kaskosu olması şartı ile sorunsuz bir şekilde hasarınız ödenir fakat bu noktada da bazı sıkıntılar yaşayacaksınız. Karşı tarafın kaskosu var ise dedim trafik sigortası limitleri araç değirinizi bilmeden yazıyorum 15.000 tl ye kadar size ödeme yapar. eğer kaskosu var ise üzeri kısım karşı tarafın kaskosundan karşılar yok ise karşı taraf cebinden vermesi gerekli.

Aracınızın perte çıkması exper araç kasko bedelini değil o zamanki raiç bedeli üzerinden ödeme yapmak ister. bu noktadan sizin baskın çıkmanız gerek diğer bir deyimle ne koparırsanız kardır diyebilirim. Uzun bir süreç içindesiniz bu süre için anladığım kadarıyla şirketler arası hasar kusuru konusundan bir görüşme mevcut bundan ötürü bekletiliyorsunuz.

Belirttiğim gibi exper in şuanki raiç değer üzerinden ödeme yapmak istiyecek aracanızın temiz bakımlı olması onlar için çok bişey ifade etmez.
  • Cevaplar için tşk. ediyorum.
    @Güventürk Aracım çok kıymetli bir araç değil. Daha doğrusu araç emanetti bende.
    97 model Broadway. RL boş olandan.
    Aracın kasko bedeli 6600 lira. Ankarada bu aracın piyasası kasko bedelinden fazla.
    Şöyle ki aracınız temiz ise 7500-8000 lira arasında gidiyor. Bu durumda eğer sigorta şirketi (yapıkredi)6500-7000 lira altında teklif ederse kabul etmeyip değer tespiti için mahkemeye başvurmayı düşünüyorum.
    Ya da aracımın hasarı fazla değil di aracımı yapın diyeceğim ki servis 7250 lira masraf çıkarmış:)
    Araştırdığım kadarıyla bu durumda mahkeme masraflarıda sigorta şirketinden tahsil ediliyormuş.
    Bir sigorta acentesisiniz size sorayım:
    Bu sigorta ile ilgili maddelerde pim vs olaylarında 8 gün ibaresi geçiyor. Bu sekiz gün olaydan sonra işlemin sonuçlanması için verilmiş bir süre midir yoksa başka bir anlamı mı var.
    Eğer durum dediğim gibiyse 1 ayın üzerinde zaman geçtiğinden ve olaya geçen sürenin faizi artı mahkeme masrafı gireceğinden istediğim rakamı vermek zorunda kalacaklar gibime geliyor.
    Bakalım hayırlısı diyoruz ve bu hafta sonuçlanmasını bekliyoruz.
  • @Güventürk
    Hasar kusuru falan her şey belli.
    Şöyle ki tutanakta şerit ihlali açık beyan yazılı artı hatalı sollama vs. 80 km hızla gidiyorum.
    Bu durumda bana %1 bile kusur bulacak iseler şayet söyleyecek sözüm yok:)
    Artı çarpan elemanla da teklif belli olunca görüşeceğim ve sigorta şirketi ile beraber onun aleyhinde de maddi, manevi davacı olacağım.
    O soğukta oğlumun ve eşimin hali, oğlumun(2yaş) 2 gun araba kırıldı diye sayıklaması(Allah korudu)ölebilirdikte. koca kamyon.
    İster cebinden karşılasın isterse mahkeme sonucunu beklesin iki seçenek sunacağım.
  • öneclikle geçmiş olsun

hangi sigorta şirketi acaba?
  • tşk. ediyorum.
    yapıkredi sigorta.
  • Arkadaşlar başka konu açacağım ama burayada girenler okusun diye yazıyorum.
    Aracımıza yapıkredi sigorta 6500 lira değer biçmiş.
    Bugün aradılar biz kabul etmedik.
    En kısa sürede mahkemeye değer tespiti yaptırıp hakkımı aramayı düşünüyorum.
    Tecrübesi olan arkadaşlar paylaşırlarsa benim için faydalı olacaktır.

Şikayet var. coma yazdığım şikayet metni:
    06/02/2010 tarihinde karıştığımız kazada 06ZIA15 plakalı aracımız hasar gördü.
    Karşı tarafın trafik sigortası Yapıkredi sigorta, poliçe numarası 31288074.
    Şerit ihlali ve hatalı sollama sonucu kamyon gelip bize çarptı. Ölümden döndüğümüze şükrederken birde sigorta şirketinin cambazlığı insanı kahrediyor. Aracım plakadan da anlaşılacağı üzere ankara plakalı. Kaza yeri Bolu il sınırları içerisindedir. Sigorta şirketi aracımın değerini plakasının ait olduğu yere göre değil Bolu ya göre tespit etmiştir.
    Bu hakkaniyeti olmayan işine geldiği gibi davranma hürriyetini sigorta şirketlerine kim vermektedir. Sigortanın anlamı; başına bir musibet geldikten sonra birde sigortacılarla uğraşmak olmamalıdır. Aracımın değer tespitinin plakasının ait olduğu il'e yani ankaraya göre yapılmasını ve bizi zarara uğratmayacak şekilde değerinin ödenmesini talep ediyorum.

Bu şikayet bu işin peşini bırakmayacağımın, en kısa sürede mahkemeyede değer tespiti yaptıracağımın göstergesidir.
    Allah kimseye kaza, bela vermesin. Yoksa çok belalar okumak zorunda kalıyor.
    Saygılarımla.
  • Şikayet vara yazdığımız mesaj sonucunda:
    aracımızın değeri 7000 liraya çıkarılmıştır.
    Bunların dini,imanı para arkadaşlar.
    Mahkeme falan da hikaye.Biliyorlar ki en az 2 yıl sürer elemanın kendisi mahkemeye ver diyordu.
    Şikayet vara yazdıktan sonra işler değişti.
    Demek ki bunların foyasını ortaya dökmek lazım.
    Mağdur olan arkadaşlara tavsiye ederim.
    Ayrıca bu konu hakkında bir başlık açıp,forum uyelerini bilgilendireceğim.
    Şikayetvar.com'a tşk. ediyorum.
  • Sevgili umera, oncelikle gecmis olsun. Guzel ulkemizde maaalesef hak arama imkanlari cok zayif, hatta cogu zaman surecin uzunlugundan mumkun olamiyor, neticede de adalet ya gec ya da hic tecelli etmiyor. Bu cok yararli konu basligi icin ve hak arama hususundaki artik en onemli enstruman olan internet siteleri tavsiyesi icin tesekkurler...
  • benim bildiğim kadarıyla kasko değerinin üstünde sigorta şirketi para ödemez ! Hatta bu konuda sigorta acentası ile bizzat görüşmüştüm ve bilgi almıştım.

Bana dedikleri şey şu idi : Olası pert durumunda aracınıza piyasa değeri(o günkü) üstünden fiyat verilir. Ancak kasko değeri piyasa değerinin altında ise otomatik olarak max. verilebilecek para sizin kasko poliçenizde yazan miktardır.
    Atıyorum örneğin , bugün aracım perte çıktı.
    Piyasa değeri nedir ? - 20.000 TL
    Kasko poliçesindeki araç değeri nedir ? - 18.000 TL (araç değerini az göstermişim varsaydım)

Şu durumda kasko şirketi 20.000 TL ödeyeceği varsada kasko poliçesinde 18.000 TL araç değeri gözüktüğü için bana 18.000 TL üstünden ödeme yapılacağıdır. Hatta bunu adı kaskoculuk terimlerinde " EKSİK SİGORTA (UNDER INSURANCE) " diye geçer .

Size nasıl poliçedeki değerin üstünde para teklif edildi anlamadım
  • @Zuniga ben tşk. ediyorum. Zulmun olduğu her noktada bildiklerimizi paylaşmak her bireyin görevi olmalı.
    Halkımızın hakkını bilmemesi,hukuktan haberdar olmaması bu simsar şirketlerin işini kolaylaştırıyor.
    Bu noktada bir kişiye hakkını almak noktasında yardımcı olabilmek bana dünyalara bedel bir mutluluk verecektir.
  • Arkadaşlar bende bir soru sormak istiyorum.
    Trafik sigortasında hasarsızlık indirimi varmıdır ?
    Eğer arabada hasar oluşup trafik sigortasını kullanarak yaptırdığımızda bir dahaki sigorta döneminde aynı kasko gibi daha yüksek bir bedel ödermiyiz ?
  • @Maniavolkan Bizim aracın kaskosu yoktu.Anlattıklarımız trafik sigortasıyla ilgili. Kasko noktasında herhangi bir tecrübem olmadı.
    Temsilcinin 6500 lira teklif ettiği durumda biz bu nasıl iş? en azından kasko bedelini verin dedik. Eleman olmaz biz kasko bedeline bakmayız,o günkü raiç bedelden ödeme yaparız demişti.
    Sizin duruma gelince; bunlar bu işin kurdu,çakallıkta üstlerine yok. Sizin poliçenizde bahsettiğiniz bedeli düşük gösterme oldugundan işlerine öyle gelmiştir ve sizi ikna etmişlerdir. Kasko bedeli falan hikaye. Devletin bilir kişisi olan experlerin tespit ettiği geçerli bedelin altında ödeme yapamazlar. Üzeri fiyat ise onların insiyatiflerinde. Bu durumda aracın daha önce kaza yapıp yapmadığına,değişen ve boya durumuna,kaza öncesi hasarı olup olmadığına bakarak bir çok kalemde fiyat kırmaya gidiyorlar exper yüksek fiyat çıkarırsa tabiki. Düşünün ki bize eleman sizin arka stopta çatlak ve arka panelde ezik varmış diyerek 250 lira bedel çıkardı ve biz bunu almıyoruz dedi. İlkcümlelere böyle başlayıncada araç sahibi arkadaşımın dili bağlandı:)
    Bunlar çakal boşuna demiyorum.
  • Evet arkadaşım trafik sigortasında hasarsızlık indirimi vardır. Çok yüksek bir meblağ olmasa da sigorta şirketinin araca bakış açısı hasar durumuna göre değişmektedir.
    Sigorta kullanarak farı değiştirseniz sizin aracınız hasarlıdır artık.
    Tramerden sorgulandığında aracınız hasarlı çıkar ve primi tam ödersiniz.
    quote:

Orijinalden alıntı: Gs_KuRTuLuS

Arkadaşlar bende bir soru sormak istiyorum.
    Trafik sigortasında hasarsızlık indirimi varmıdır ?
    Eğer arabada hasar oluşup trafik sigortasını kullanarak yaptırdığımızda bir dahaki sigorta döneminde aynı kasko gibi daha yüksek bir bedel ödermiyiz ?

• quote:

Orijinalden alıntı: umera

@Maniavolkan Bizim aracın kaskosu yoktu.Anlattıklarımız trafik sigortasıyla ilgili. Kasko noktasında herhangi bir tecrübem olmadı.
    Temsilcinin 6500 lira teklif ettiği durumda biz bu nasıl iş? en azından kasko bedelini verin dedik. Eleman olmaz biz kasko bedeline bakmayız,o günkü raiç bedelden ödeme yaparız demişti.
    Sizin duruma gelince; bunlar bu işin kurdu,çakallıkta üstlerine yok. Sizin poliçenizde bahsettiğiniz bedeli düşük gösterme oldugundan işlerine öyle gelmiştir ve sizi ikna etmişlerdir. Kasko bedeli falan hikaye. Devletin bilir kişisi olan experlerin tespit ettiği geçerli bedelin altında ödeme yapamazlar. Üzeri fiyat ise onların insiyatiflerinde. Bu durumda aracın daha önce kaza yapıp yapmadığına,değişen ve boya durumuna,kaza öncesi hasarı olup olmadığına bakarak bir çok kalemde fiyat kırmaya gidiyorlar exper yüksek fiyat çıkarırsa tabiki. Düşünün ki bize eleman sizin arka stopta çatlak ve arka panelde ezik varmış diyerek 250 lira bedel çıkardı ve biz bunu almıyoruz dedi. İlkcümlelere böyle başlayıncada araç sahibi arkadaşımın dili bağlandı:)
    Bunlar çakal boşuna demiyorum.

gerçi 97 model diyede eklemişsiniz orası gözümden kaçmış, ben ilk başta kasko tarafından konuşuluyor sandım.
    Diğer konu olarak haklısınız , piyasa sigorta ve kasko acentaları bakımından çakal dolu. Sonuçta ben sadece anlam olarak EKSİK SİGORTA (UNDER INSURANCE) ne olduğunu biliyorum. Bunun uygulanışı veyahut alacaklı tarafa dönüşünü bilmiyorum. Ancak fiyat kırmak için elinden geleni yapan sigorta şirketleri bunuda boş geçmez gibime geliyor. Malesef bu bilgileri yıldan yıla kasko yaparken veyahut bu şekilde forumlardan okuyarak öğreniyoruz. Mesela geçen ay kaskomu yenilerken araç değerinin düşük gösterilmesine itirazımla bu bahsettiğim olayı öğrenmiştim. Sonuç olarak araç fiyatını yükselterek ve ek aksesuar teminatı koyarak kafamın rahat olmasının bana dönüşü sadece 30 TL oldu. Kafama takmaya değmez..
  • Arkadaşlar konu var bende bir örnek olarak kendi olayımı göstermek istiyorum linki tıkladığınızda göreceğiniz kazayı yaptım maalesef kişi beni sağdan geçtiği için onun suçlu olduğuna kanaat getirmekteym yorum yapan arkadaşların kimi beni kimi karşı tarafı suçlu buluyor. Ama exper beyimiz beni 8'de 8 suçlu buldu maalesef şuan için itiraz ettik bakalım karşılık ne olacak arabam hala kazalı halde bnm aracım siyah Ford Focus bu arada sizce suçç kimde ve itiraza göre durum değişir mi ? Tecrübeli arkadaşların tecrübesine muhtacım...
    http://forum.donanimhaber.com/m_62145680/mpage_1/f_/key_//tm.htm#62166953
  • Arkadaşar yeni arabamla kaza yaptım. kaskom vardı ancak değeri düştüğü için mahkemeye verebilirmiyim kasko şirketini? verenler oluyormuş ancak emsal bulamadım. yardımcı olursanız çok memnun olurum..
  • Bir arkadaş böyle yazmış:

"Kaza yeri Bolu il sınırları içerisindedir. Sigorta şirketi aracımın değerini plakasının ait olduğu yere göre değil Bolu ya göre tespit etmiştir. "

Yok böyle bişey. Aracın değeri yurt geneli baz alınarak belirlenir. Eksperlerin yaptığı şudur : Yaygın internet sitelerine bakarlar, değişik şehirlerdeki büyük 2. el galerilerine bakarlar, pazar fiyatlarını alır ortalamsını belirlerler.

Eğer sizin aracınıza ödenecek miktarı 6,600 tl den 7,000 tl çıkarmışlarsa, bu emin olun mahkemeden korktuklarından değildir. Ya da sizin bir internet sitesine şikayet yazmanızdan değildir. İnanın değildir. Tamamen iyi niyet gösterisi olarak artırılmıştır. Şirket sizi kaybetmek istemediğini belirtmektedir aslında.

2011 yılının sonlarına doğru ÖTV oranlarında yapılan artıştan dolayı, 2. el otolarda da değer artışı yaşandı ve yıllardır düşen 2. el fiyatları arttı. Maalesef önceden kasko yapılmış araçların bedelleri piyasanın altında kaldı. Aslında acentenin bütün müşterilerini arayıp bedel artış zeyili yapmayı teklif etmesi gerekirdi. Sanırım sizin olayda bu sebeple yaşanmış olabilir.

Ben halen sigorta şirketinin size karşı iyi niyet yaklaşımında bulunduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla,

www.limonsigorta.com
  • arkadaşlar park halinde aracıma çarptılar.. kaza raporu yazdık ama bu raporu nereye vermemiz gerekiyor. karşı tarafın kaskosunu mu beklemem gerek yoksa kendim yaptırıp kaza tespit tutatanağı ile faturayı karşı tarafa gönderebiliyormuyum?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.