Şimdi Ara

Game of Thrones (2011 - 2019) (67. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
66.592
Cevap
451
Favori
2.446.912
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
78 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6566676869
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • gitti lan koskoca stark bu boromirin kaderi ölmek heralde ya briinci sezon sonu ya 1 film sonu
  • Benim favori karakterim: Daenerys Targaryen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uygurca -- 15 Haziran 2011; 1:17:18 >

• o piços sarı çiyanın annesi bile karşı çıktı. ben annesi aldırdı zannetim o kararı ama değilmiş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cypon

quote:

Orijinalden alıntı: TuruncuSite

Medieval 2 Total War adlı oyunun Game of Thrones modu varmış arkadaşlar.İlgilenenlere duyurulur.

Usta elim ayağım titredi link var mı sende bildiğin Shogun'a çekseler ya şöyle bir mod da bütün bir yazımı heba etsem :D

Not: Baktığım yerlerde sadece askerlerin üstlerinde armalar var. Sanırım şehirler ve Westeros kıtası yok. Sadece 7 krallık ismi ve armaları konuşmuş sanırım

Ben de bunu duyunca bi google'ladım, TWcenter'da özel forumu var:http://www.twcenter.net/forums/forumdisplay.php?f=721

Ama çok kaliteli bir mod'a benzemiyor. Stainless Steel, Broken Crescent modlarını oynarım şahsen.
  • 5. bölümü yeni bitirdim. Tam ısınmaya başlamışken, beğenmişken densizin birinin konu dışında yazdığı ağır spoiler [9. bölüm
    Stark'ın öldürülmesi
    ] sağolsun(!) soğudum resmen..
  • 01x09

Önceden bir güzel yemiştim spoileri ama son bölüme kalır diyordum sonra apaçi yamuk yaptı gitti dağ gibi adam aslında bu şok etsede şu açıdan iyi oldu artık dizinin en top seviye adamı bile ölüyorsa kimseye fazla gönül bağlamayız.Sibel abla işini iyi yapmış Holywood'da rolleri kapar artık şaka bi yana oyunculuğu sırıtmıyordu.Jamie'nin bari boğazını kesselerde bir nebze rahatlasak ama hiç sanmıyorum kaçıp bütün aileyi kılıçtan geçirir böyle yazar varken.

Bu arada diziyle ilgili eleştirdiğim tek şey böyle konu varken ilk sezonun 10 bölümden ibaret olması.Birçok şeyi laf arasında yiyorlar halbuki en kötü ihtimalle 5 bölüm daha olabilirdi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Night Train

5. bölümü yeni bitirdim. Tam ısınmaya başlamışken, beğenmişken densizin birinin konu dışında yazdığı ağır spoiler [9. bölüm
    Stark'ın öldürülmesi

Ölmüyorki sen izle spoilerlara bakma şimdi merak etme ölmüyor. yok öyle birşey
  • quote:

Orijinalden alıntı: KURSAD.

quote:

5. bölümü yeni bitirdim. Tam ısınmaya başlamışken, beğenmişken densizin birinin konu dışında yazdığı ağır spoiler [9. bölüm
    Stark'ın öldürülmesi

• 8. Bölüme kadar izledim. İmdb'den 9.5 alacak kadar kalite göremedim. Dizi ile ilgili yorumları abartılı buluyorum. İnsanlar dizi yokluğunda böyle bir yapım gelince fazla abarttı bence. şu ana kadarki bölümlerini spartacus'le karşılaştırmam bile.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi x_tol -- 15 Haziran 2011; 5:25:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: x_tol

8. Bölüme kadar izledim. İmdb'den 9.5 alacak kadar kalite göremedim. Dizi ile ilgili yorumları abartılı buluyorum. İnsanlar dizi yokluğunda böyle bir yapım gelince fazla abarttı bence. şu ana kadarki bölümlerini spartacus'le karşılaştırmam bile.

2 tamamiyle farklı diziyi karşılaştırmak da süpermiş ha.

"Taht Oyunları"

"Savaş Oyunları" değil.

O yüzden, bol bol kan kılıç olmak zorunda değil.
  • Spartacus'le zaten karşılaştıramazsın ki... Spartacus bunun yanında Muhteşem Yüzyıl gibi kalır.

Bir de arada gelip dövüşlere çok ağır falan diyen oluyor, onlar daha bir komik. Hani üzerinde 20 kiloluk full plate taşıyan adamdan, 10 kiloluk greatsword'u tek eliyle sopa sallar gibi sallamasını mı bekliyorlar nedir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: JCB

Spartacus'le zaten karşılaştıramazsın ki... Spartacus bunun yanında Muhteşem Yüzyıl gibi kalır.

Bir de arada gelip dövüşlere çok ağır falan diyen oluyor, onlar daha bir komik. Hani üzerinde 20 kiloluk full plate taşıyan adamdan, 10 kiloluk greatsword'u tek eliyle sopa sallar gibi sallamasını mı bekliyorlar nedir.

+1

Üzerine Spartacus'de savaş sahnelerinin abartılı olmasının yanında, adamların işlerinin o olduğunu da göz önüne almak lazım. Ancak Game of Thrones da adamlar savaşıyorlar. Gösteri amaçlı bir arenaya çıkmıyorlar. İkisinde de ölüm tehlikesi var tabi ancak Game of Thrones tek kişinin hayatta kalmasından ziyade bütün bir beyliğin yaşam mücadelesini anlatıyor. Dövüş sahneleri bana göre Spartacusden daha iyi. 5. bölümde Mountain ile Hound'un kapışması beni benden almıştır o derece bir gerçeklik vardı sahnede.
  • quote:

Orijinalden alıntı: WinteR

Bu arada bir Fabrice rpg'cilerin kendilerinden başkasını bğenmeyen, herşeyi eleştiren vs.. yazmış, eski bir rpg'ci olarak bu kendini beğenmişlik değil, bir rpg'cinin hayal dünyasını tek bir kelime ile bile olsa yıkan çevirmenin esere olan saygısızlığını dile getirmedir. Genelde çeviriler mükemmel olur ve bunu bilen insanlar çevirir fantastik eserleri, yazarının yıllarını,hayatını verdiği eserler heba olmasın diye. Diziyi de izlememek lazım aslında ama çok iyi produksion ve kitabı okuyan arkdaştan orjinaline bağlığı da teyiti alınca eski bir rpg'ci olarak diziyi seçmek zorunda kaldım ama tabi iyi bir çevirisini mutlaka okuyacağım.

Peki, piyasadaki çeviri neden bu kadar eleştiri alıyor biraz daha bilgi vermeye çalışayım. Vakti zamanında ne var bu çeviride bu kadar eleştirecek diye merak ederek İngilizce kitap ile Türkçe çevirisini yan yana koyarak rastgele cümleler seçip nasıl çevirildiklerini incelemiştim. Bir bütün olarak bakıldığında cümlelerin tercümelerinde çok büyük fiyaskolar görmedim. Ağır bir dili var kitabın. Ayrıca Türkçe'ye göre çok daha zengin bir dilde yazılmış, kolay bir tercüme değil. Fakat dediğim gibi vasat yakalanmış.

Peki kim neyi eleştiriyor? Örnek 1: Direwolf'u bir cümlede kadimkurt olarak okuyoruz. İlerleyen bölümlerde bir anda ormankurdu oluyor. Bir başka bölümde hakikaten gülünç bir şekilde havkurt oluyor (havkurt = hav hav'ın havı diye tahmin ediyorum). Örnek 2: Stark, Lannister vs. evler tabi ki tercüme edilmiyor ama Greyjoy bir ara Bozneşe oluyor, bir ara Grineşe. Sonra bir ara çevrilmeden Greyjoy olarak kalıyor vs.

Bazı İngilizce kelimelerin Türkçe karşılığı yok. İlk aklıma geleni söylüyorum, computer = bilgisayar. Bu gibi kelimelerde çevirmen bana göre zaman zaman Türkçe kelime seçiminde tercih hataları da yapmış. Fakat yine de kitap bir bütün olarak değerlendirildiğinde vasatı yakalayan bir çeviriye sahip.

Neyse konudan çok uzaklaşmayalım. Görüyorum ki artık 1. kitabın da ötesine geçip 2. kitaptan spoilerlar havalarda uçuşmaya başlamış. El insaf diyorum artık, biraz kendinize hakim olun arkadaşlar. Şurda fantastik edebiyatın seçkin örneklerinden birini eli yüzü düzgün bir dizi haline getirmişler, insanların üç kuruşluk zevkine limon sıkmayın.
  • Hala spoilerları kitaptan burada belirtmeden spoiler içine alıp ya da spoiler içine almayan kişiler sülalenize tek tek sövmeye başladım.Burada da yazacağım kısa zamanda.

Niye buraya bakıyorsun o zaman derseniz burası dizi ile ilgili görsellerin paylaşıldığı dizinin güncel bölümleri hakkında fikirlerin paylaşıldığı bir yer.Gelecek bölümlerin kitaptan anlatıldığı bir yer değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: IIJACKII

quote:

Orijinalden alıntı: KURSAD.

quote:

Stark'ın öldürülmesi

• Bu arada Stark'ların yeni sloganı hayırlı olsun.
    King Of The North !
    We Will Kill Them ALL!
  • quote:

Orijinalden alıntı: WinteR

Bu arada Stark'ların yeni sloganı hayırlı olsun.
    King Of The North !
    We Will Kill Them ALL!

''We will kill them all'' o kadar önemli değil bence ama öte yandan ''King in the North'' ise çoşturucu bir etki yaptı kitapta okuyunca bana.. Umarım bölümde kitaptaki o ürpertici havayı verirler..

• long live imp !
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lucifer Roses

long live imp !

yarım adam diye bağırmaları harikaydı
  • Spoiler içerikli yazanlar spoiler butonunu kullansınlar lütfen, her sayfada spoiler var neredeyse izlememiş olanlar için çok berbat bir durum.
  • 
Sayfa: önceki 6566676869
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.