Şimdi Ara

Yoklama kaçağı nedeniyle mahkemeye çağırılıyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir (2 Mobil) - 6 Masaüstü2 Mobil
5 sn
647
Cevap
2
Favori
173.905
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • selam beyler. ben 87 doğumluyum. üniversite bittikten sonra okulun 2 sene otomatik tecil ettirdiğini bildiğim için 2 sene boyunca askeri şubeye gitmedim. 2 sene sonra gittiğimde öğrendimki yoklama kaçağı olmuşum. ama buna rağmen askerliğimi 1 sene tecil ettiler. ama gitmem gereken süre içersinde askeri şubeye gitmediğim için mazeret belirtmem gerektiğini söylediler. bugün yoklama kaçağı olduğum dönemlerde belirttiğim mazeretimin kabul edilmediği ve cumhuriyet savcısı tarafından dava açıldığını gördüm. askerlik şubesine gitmem gereken süreden 3 ay sonra gittiğim için dava açmışlar. elimde 01.01.2011'e kadar tecil olduğum,askere alınamayacağıma dair kağıdım var. Ve kayıtlarda da tecilli olarak görünüyorum. Bu dava yüzünden beni hemen askere almazlar değil mi? Çünkü tecilimi yapan memur bana 2011'e kadar tecillisin eğer mazeretin kabul edilmezse ceza ödemen gerekicek demişti. Bu para cezası nekadar bilen var mı?

Birde arkadaşımı sormak istiyorum o yaklaşık 15 aydır kaçak sanıyorum. Hayatı boyunca askeri şubeye gitmemiş ve aynı şekilde abisi 5-6 senedir kaçak ve askeri şubeye uğramamış onların durumu ne olur? tecil ettirebilirler mi? yada ne şekilde cezalandırılırlar?

• bi uğra bari
  • 1. Askerlik çağına girmenize rağmen 01.11.2009 tarihine kadar son yoklamanızı yaptırmamanız nedeniyle yoklama kaçağı durumuna düşmüş bulunmaktasınız.

2. Askeri Ceza Kanununun 63'üncü maddesi gereğince son yoklamasını üç ay içerisinde yaptırmayanlar ağır hapis cezası ile cezalandırılmaktadır. Bu ceza, para cezasına da çevrilmemektedir. Bu şekilde mahkum edilenler seçme ve seçilme haklarını kaybetmekte ve kamu hizmetlerinden de yasaklanmaktadır.

3. Bilgi eksikliği nedeniyle, ileride üzücü ve olumsuz durumlarla karşılaşmamanız için; öğrenci, hapis veya hastanede bulunuyor iseniz, yurt dışında işçi, işveren statüsünde çalışıyorsanız, durumunuzu belgeleyen evraklarınızı askerlik şubesine göndermeniz, aksi halde son yoklamanızı yaptırmak üzere en kısa zamanda ikametinize en yakın askerlik şubesine aşağıda belirtilen belgelerle birlikte başvurmanız gerekmektedir.

Rica ederim Murat ATEŞ
    Personel Üstçavuş
    Askerlik Şubesi Başkanı V.

SON YOKLAMA İŞLEMLERİ İÇİN ASKERLİK
    ŞUBESİNE GETİRECEĞİNİZ BELGELER:
    1. Nüfus Cüzdanı
    2. Askerlik Cüzdanı
    3. 2 adet fotoğraf
    4. Varsa diploma, çıkış belgesi, tasdikname, veya Öğrenci Durum Belgeniz
    5. Varsa Meslek veya Sanatınızla İlgili Belgeler
    6. Varsa Hastalıklarınızla İlgili Raporlar

TASNİF DIŞI

Bende aynı durumdayım eve bu bilgileri içeren bir kağıt geldi erinmeden yazdım Yarın gidip gerekli işlemleri yaptıracağım mayısta da askerim okulu donduruyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheFarez -- 22 Şubat 2010; 16:59:24 >

• quote:

Orijinalden alıntı: JoomlaPerest

1. Askerlik çağına girmenize rağmen 01.11.2009 tarihine kadar son yoklamanızı yaptırmamanız nedeniyle yoklama kaçağı durumuna düşmüş bulunmaktasınız.

2. Askeri Ceza Kanununun 63'üncü maddesi gereğince son yoklamasını üç ay içerisinde yaptırmayanlar ağır hapis cezası ile cezalandırılmaktadır. Bu ceza, para cezasına da çevrilmemektedir. Bu şekilde mahkum edilenler seçme ve seçilme haklarını kaybetmekte ve kamu hizmetlerinden de yasaklanmaktadır.

3. Bilgi eksikliği nedeniyle, ileride üzücü ve olumsuz durumlarla karşılaşmamanız için; öğrenci, hapis veya hastanede bulunuyor iseniz, yurt dışında işçi, işveren statüsünde çalışıyorsanız, durumunuzu belgeleyen evraklarınızı askerlik şubesine göndermeniz, aksi halde son yoklamanızı yaptırmak üzere en kısa zamanda ikametinize en yakın askerlik şubesine aşağıda belirtilen belgelerle birlikte başvurmanız gerekmektedir.

Rica ederim Murat ATEŞ
    Personel Üstçavuş
    Askerlik Şubesi Başkanı V.

SON YOKLAMA İŞLEMLERİ İÇİN ASKERLİK
    ŞUBESİNE GETİRECEĞİNİZ BELGELER:
    1. Nüfus Cüzdanı
    2. Askerlik Cüzdanı
    3. 2 adet fotoğraf
    4. Varsa diploma, çıkış belgesi, tasdikname, veya Öğrenci Durum Belgeniz
    5. Varsa Meslek veya Sanatınızla İlgili Belgeler
    6. Varsa Hastalıklarınızla İlgili Raporlar

TASNİF DIŞI

Bende aynı durumdayım eve bu bilgileri içeren bir kağıt geldi erinmeden yazdım Yarın gidip gerekli işlemleri yaptıracağım mayısta da askerim okulu donduruyorum.

selam hiç korkmana gerek yok herkesi böyle korkutuyorlar şubeye gidince yoklama kaçağı da olsan tecilini yapıyorlar ama geciktiğin için dilekçeyle mazeretini yazıyorsun. kabul edilmezse dava açılıyor sanırım 1 ay ile 3 sene arası hapis cezası bu ceza paraya çevrilebiliyor. nekadar geciktiysen ona göre cezan veriliyor. ben 3 ay geç gitmiştim. konuyu yazdıktan sonra tanıdıklarımla konuştum bu durumu yaşayanlarda olmuş tecil hakkımı etkilemiyormuş sanırım. ztn şubedeki memur tecil edildin sadece geciktiğin için para cezası verilebilir demişti. sana gelen yazı bana komik geldi ağır ceza vs.. sonuçta yoklama kaçağısın asker kaçağı (bakaya) değilsin. asker kaçağı olsan 2-3-4-5 sene geç gitsen ozaman çok yüksek cezalar veriliyor diye biliyorum ben.

bahsettiğin belgeleri de herkes farklı söylüyor istanbul ve adanada 4-5 farklı şubeyi aradım hepsi farklı şeyler söylüyor. gerekenler şunlar

6 adet vesikalık fotoğraf (son altı ay içersinde çekilmiş olmalı, sakal bıyık farketmez)
    okul diploma veya çıktın (ben çıktıyı götürdüm)
    okul diploma veya çıktından 3 adet fotokopi
    bilmem kaç adet kimlik fotokopisi
    varsa ehliyet ve fotokopisi

orda seni muayeneye yönlendirecekler askeri hastaneye gidip muayene olup imzalanıp mühürlenen raporu askeri şubeye götürceksin.
    yoklama kaçağı olduğundan mazeretini yazıcaksın. tecil belgeni alıcaksın. mazeretin benim gibi kabul edilmezse mahkeme kağıdı gelicek.

en önemlisini unutuyordum. kimliğin en geç 2006 da yenilenmiş olması gerek 2006 dan önce verilen kimlikleri kabul etmiyorlar. ama istanbul bahçelievler şubesi kabul etmezken adana'daki şubeye sorduğumda farketmez yanıtını almıştım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kıymalı bisküvi -- 22 Şubat 2010; 18:30:31 >

• askere son yoklama için gittim.

Aof kağıt yollamadıgından 4 senedır kaçak oldugum çıktı :D
    Son 1 senelık kacak dava kagıdı ımzalayıp mahkemeye verdıler.Ben bu arada askere geldım :D Aradan 4 ay gectı ve ifadem için emir geldi.
    Bende gittim ifade verdim. Bu arada annemde benden habersız üsküdar mahkemesine gidip sorup sorusturmuş ve mahkemeyi durdurmak için
    dilekçe vermiş. Sanırım korkulacak bişi yok en çok para cezası gelır oda hakım göz önünde bulundursa.

Kısaca 331 Kd yim 81 başka yok :D mayısta hürgeneralim :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: jonywayt

askere son yoklama için gittim.

Aof kağıt yollamadıgından 4 senedır kaçak oldugum çıktı :D
    Son 1 senelık kacak dava kagıdı ımzalayıp mahkemeye verdıler.Ben bu arada askere geldım :D Aradan 4 ay gectı ve ifadem için emir geldi.
    Bende gittim ifade verdim. Bu arada annemde benden habersız üsküdar mahkemesine gidip sorup sorusturmuş ve mahkemeyi durdurmak için
    dilekçe vermiş. Sanırım korkulacak bişi yok en çok para cezası gelır oda hakım göz önünde bulundursa.

Kısaca 331 Kd yim 81 başka yok :D mayısta hürgeneralim :D

:) benimde üniversite kağıdımı yollamamış mezun olduktan sonra otomatik 2 yıl tecil ettiriyor üniversiteler. büyük ihtimalle para cezası alıcam. bu ülkede adam öldürenler hapis yatmıyor birde 3 ay habersiz kaçak olduğum için hapis yatarsam zaten yazık derim bu devlete bu adalete...

• arkadaşlar bende 3 sonra gittim dava açıldı pazartesi mahkemeye çıkacağım bakalım ne olacak. Bu arada ağır cezada yargılanma meselesi doğru eğer 3 ay yoklamaya gitmediyseniz ve yakalndıysanız doğrudan ağır ceza mahkemesine. kendi isteğinizle gitmişseniz ise 3 kademe var.1.ilk 10 gün içinde 2.10 günden sonra 3 ay içinde ve 3. 3 aydan sonra.... bunlarında süreleri değişiyor ve yakalanma ile kendiniz gitmeniz arasından cidddi fark var...
  • ya beyler bende 331 im bana da aynı kağıt geldi askerim şuan biliğime gelmiş benimkisi sulh cezadan gelmiş gerçi 2006 yılında ben okuldan aldım olladım tecil kağıdını gitmemiş mi ne olmuşsa artık askere gelmek iin muayeneye gittiğimde de deidler bana zaten muayene kaçağısın diye o zaman hiç bişe olmadı mahkeme falan da demediler bana evraklarımı toparladılar verdiler bana geldim askere nerdeyse bitcek bişe çıkarmı yaa bilen varsa söylesin ağlarım walla askerlik uzarsa :(
  • haydiii buyurun buradan yakın :D beyler yarın mahkemeye çıkacak biri olarak yanınızdayım. Daha önce ifade verdim yarın duruşmam var. BAKAYA KALIP 7 GÜN İÇİNDE KENDİLİĞİNDEN GELMEK

ama şu varki benim hiç bir kabahatim yok askerlik şubesine gittim dosyamın incelenmesi talebinde bulundum dosyam çıkarıldı ve herşey tam noksansız.... Sorunun memurdan kaynaklandığı ortaya çıktı o anki memnur dosyamı işlememiş ve sonuç mahkemedeyim..
  • mahkemeye çıkan arkadaşlar sonuç nedir? para cezası mı veriyorlar ve ne kadar? ifade nasıl veriliyor tv de gördüğümüz gibi bir mahkemede mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: csimurat

mahkemeye çıkan arkadaşlar sonuç nedir? para cezası mı veriyorlar ve ne kadar? ifade nasıl veriliyor tv de gördüğümüz gibi bir mahkemede mi?

önce iafedeni alıyorlar 1 ay sonra duruşmaya çağırıyorlar, duruşmada hakim sadece ifadene ekleyecek birşeyin varmı diye soruyor ve mahkemeyi 1 ay ileri atıyor ondada bidaha gelmene gerek yok tamam çıkabilirsin diye yolluyor seni :) ortalama 1 dk ya sürüyor ya sürmüyor..

benimki öyle oldu şahsen.. şuanda sonucu bekliyorum
  • Son durumlarınız nedir?
  • Beyler bende 331 im gittik komutanla savcılığa bildiğin mahkeme bir katip bir hakim hakim kendisi yazdırdı benim ağzımdan zaten katibe işte ben 2009 lisans mezunuyum falan son yoklamaya neden katılmadın dedi bende bilmiyordum bilseydim katılırdım dedim onlarıda yazdı 2009 mezunu olduğun için yırtarsın dedi ama bakalım benim memleketteki mahkemeye gitcek ifade vermiş oldum işte görüp geçiren varsa paylaşsın
    ,
  • gncllll
  • bu sorunu bende yaşadım yani yoklama kacagı olma durumunu .
    şubedeki bayan bu durumun çok sık yaşandıgını söyledi.Bende mezun olduktan bir yıl sonra şubeye gittigimde tc numaramı söyledim ve bana yoklama kacagı oldugumu söyledi bunda aslında korkulacak bişey yok geçici mezuniyet belgesi ile şubeye gidip işlemler yapılıyor son oalrak askeri hastaneye gidip muayne oluyorsun o kadar.

ama yukarıdaki arkadaş kıymalı bisküvi 2 yıl sonra gittim diyor yani 2 yıllık tecilini kullanmış bunun sonunda otomatik olarak asker kacagı olarak görünüyor ve hakkında mahkeme kararı çıkarılmış.Kendi hatası insan hiç şubeye gitmezmi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi revelax -- 28 Mart 2010; 19:30:22 >
  • 1-Yoklama kaçağı olsanız bile,elbette ki tecil istiyorsanız ve hakkınız var ise öğrenim durumunuza bağlı olarak, işlem yaptırabilirsiz ve tecil yaptırabilirsiniz.

2-Fakat, yoklama kaçakları muhakkak ama muhakkak, yoklamaya gittikleri tarihe göre ceza alır veya mahkemeye verilirler..

Bizim merak ettiğimi husus, 2'e yazdığımız husus.. Bundan dolayı mahkemeye verilenlerin durumları,şu an ne vaziyette?
  • revelax

hayır sen beni yanlış anladın. üniversiteden mezun olduktan sonra 2 yıl otomatik tecil işliyor bunu okulun yapması gerekiyor. bu 2 yıl içersinde polis tarafından yakalansam bile tecil hakkım oluyor. ben 2 sene değil 3 ay geç gittim ona rağmen tecil ettiler beni. 3 ay kaçak gezdiğim için dava açıldı bana. şuan beni askere felan alamazlar şubeye gidip görüştüm. burdaki tüm arkadaşlara sesleniyorum. şubeden edindiğim bilgilere göre yoklama kaçaklığı suçunu işleyenlere ağır para cezası adı altında 20-30 lira ceza veriyorlar =D korkmanıza gerek yok 10-20 günlük hapis cezası 20-30 liralık bir kefalet parasına dönüştürülebiliyor. mahkemeye gitmeyen mahkemesi 2 süren insanlarla bile konuştum. Aylar sonra polis tarafından yakalanıp 2 yıl mahkemesi sürüpte 20-30 lira para cezası ödeyenler. hatta askerde 10 gün hapis cezası yiyenlerle de konuştum. benim mahkemem 15 mayısta. benden ifade istemiyorlar çünkü ben şubede tecil ettirdiğim sırada yazdım mazeretim kabul görmediği için dava açmışlar. mahkemeye de gitmicem.

• buarada yanlışın var revelax ben asker değil yoklama kaçağıyım dostum. daha doğrusu kaçağıydım şubeme gidip tecil ettirdim. kaçak olduğum 3 ay süreci yüzünden dava açıldı sadece. buraya yorum yazan tüm yoklama kaçağı arkadaşlar dert edilecek bir şey yok korkmayın. tabi asker kaçağı iseniz ozaman korkmanız gerekiyor.
  • şu an, yoklama kaçaklarına da çok büyük cezalar var, yeni yasaya göre.. onu da göz önünde bulundurun...

yoklama son tarihi bitimini takiben 7 gün içerisinde gelmek şeklinde başlıyor madde ve 1 ay,3 ay vs. şeklinde artıyor; bu geç gelinme sürelerine bağlı olarak da ... cezası istemiyle ... suçundan dolayı size kamu davası açılıyor,mahkemeye veriliyorsnuz, bilginize.. (madde 63'ten..)

mahkeme sonucu eğer beraat olmazsa, en ufak bir ceza dahi alsanız, sicilinize geçiyor. bu da, ileride istenmeyen durumlar ile karşılaştırabilir sizi..(zaten bu yazdığımı, yukarıda bir arkadaşımın vermiş olduğu örnek tebligat mektubundan da anlayabiliriz..)
  • fbsamet

adana askeri şubesinden aldığım cevaba göre çoğu kişiye açılan sicile işlemeyen (yoklama kaçaklığı) bir suç. bana gelen kağıtla arkadaşa gelen kağıt ta bir değil ayrıca. şuan dizilerde oynayan bunlardan biri benim arkadaşımın abisi ilk mesajımda yani konu mesajında da belirttiğim gibi bir sürü insan var. kefalet ödeyip cezanı ödüyorsun. siz neden insanların gözünü korkutmaya bukadar meraklısınız anlam veremiyorum. askerliğinizi yapıpta kaçak olanları çekemediğinizden mi? biz askerlikten kaçmıyoruz ki işlerimiz gereği tecil ettiriyoruz. kaçak olduğum süreden okul sorumlu otomatik tecil yaptırmadığı için mağdur duruma düştüm. ha bende suç yok mu tabikide var askeri şubeye 1 kere de olsa uğramalıydım biraz geç uğradım. ordaki subay endişelenicek birşey olmadığını söyledi ve beni tecil etti. 3 ay geç gittiğimden dolayı mazeret dilekçesi yazmamı istedi kabul görmezse cezanı ödersin ki bu paraya çevriliyor dedi. mahkeme kağıdı geldikten sonra da bir çok şubeyi aradım. senin gözünü çok korkutmuşlar diyenler oldu. yukarıda anlattığım gibi 20-30 liralık bir ceza ödüyorsun. ha 20-30 liran yoksa hapis yatıyosun ona da pek inanmıyorum ama bu ülkede neler neler oluyorda millet elini kolunu sallıya sallıya geziyor. tecavüz işleyenler hırsızlık yapanlar ağır para cezası lafı altında 300-500 lira para cezasına çarptırılıyor...

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.