Şimdi Ara

Yoklama kaçağı nedeniyle mahkemeye çağırılıyorum (25. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
647
Cevap
2
Favori
173.939
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

ben 1982 doğumluyum, 2 yıllık yüksek lisans diplomamı temmuz gibi aldım

yaş haddinden sanırım tecil hakkım yok, en son 31 ekimde başvurmam gerekiyor yanılmıyorsam değil mi ?

lakin ben bi süre (6 ay kadar) yoklama kaçağı olarak durmayı düşünüyorum işlerimden dolayı hemen gitmek istemiyorum çok büyük bir sorun yaratır mı ?

şuanki yasayla bunun ne gibi bir yaptırımı var, kabahat'e dönüştüğü için mahkeme yaptırımı düştü, sadece para cezası var
  • quote:

Orijinalden alıntı: invincible10

quote:

Orijinalden alıntı: kunduraci

selam arkadaşlar aöf öğrencisiyim 2 yıl üstüste kaldığım için tecilim bozulmuş,2011 ocaktan beri kaçağım.okulu 2012 haziranda bitirme şansım var bu süre zarfında kaçabilirsem okulu bitirdiğimde askerliği 6 ay olarak yapabiliyomuyum aceba,bileniniz varmı cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

evet yapabiliyorsun arkadaşım.

babacım cevap yazdığın için teşekkür ederim tam olarak eminsin değilmi bi sıkıntı olmaz? benim uzmanlık yapan arkadaşlarım falan var asker olarak çalışan yani onlarda bişey olmaz yaparsın diyo ama ben yine de tedirginim sen tam olarak eminsin değilmi?

• Arkadaşlar askerlik şubesine gönderdiğim e mail buraya kopyalıyorum sorularıma cevap verebilecek olan varsa çok memnun olurum biraz acelesi var
    ---------------------------------------------------
    İyi günler,benim bir maruzatım vardı.2009 yılı ön lisans mezunu oldukdan sonra askerliğimi şubat 2012 dönemine kadar tecil ettim.Tecilden sonra gemi adamı olarak bir süre denizlerde çalışdıkdan sonra karaya dönerek tecilimi 2011 şubat döneminden önce dilekçe vererek askere alınma kararı verdirdim karardan sonra 3 dönem de askere alınma durumum olmadı.Son 2011 ağustos(eylül ayı) alımım gerçekleşmeyince "aralık 21 ne kadar sakınca yoktur" yönünde bir yazılı kağıt aldım.Görevli kişiyle konuştuğumda bu tarihin kesin olmayacağını söyledi.Şimdi sorularıma gelirsem:

1- Gemi adam olarak yabancı bayraklı gemiye çıkıpda tecil süresi içerisinde endorsement alamam durumumda ne gibi sıkıntılar doğar.
    2-Gemi adamı olarak Türk bayraklı gemiye çıkıpda tecil süresi bitiminde askeriyeye teslim olmama durumundan kaynaklı olarak yurda dönüşde sıkıntı yaşarmıyım(Gümrükde alıkoyulma,tekrar gemiye çıkma vb.)
    3-Tecil süresi bitiminde teslim olmayıpda gemiye çıkmaya kalkdığımda gümrükde herhangi bir sorun yaşarmıyım?Eyer sorun yaşamıyacaksam dövizli askerlik başvurusunda bulunabilirmiyim?
    ---------------------------------------------
    Kısaca özetlemem gerekirse askerlik şubesine teslim olmam gereken tarihde olmayıp kaçal duruma düşmem durumumda gümrüklerde çıkış yapabilirmiyim(polis kontrolü var gbt) çıkış-girişler limanlarda olcak yani gemilere katılma durumum var.Bir diğer olay yabancı gemideyken erteletmek için geminin baglı oldugu ülkeye gittigimde bakaya durumu varsa para cezası ile kaldırıp dövizli askerlik başvurusu bulunabiliyormuyum.Diğer mesele Türk bayraklı gemilerde çalışmamda sorun olurmu? bakayada kalamak giriş çıkış sorunları olurmu?

• Mantik olarak aralik 2011 e kadar sorun yok. Ha gemidesin ha buradaki yasantinda. Askerlik subesinden alinmis kapi gibi 2011 aralik tarihine kadar tecil kafidin var . Zaten normal hayatindada bir duum olursa aldigin kagidi goateriyorsun falan fisman...
    Tecil bittikten sonra mokoko 8 gun idi sanirim subeye gitmezsen bakayaya kalirsin 2000 tl ye kadar cezasi var ve sayet bildigim kadariyla bakaya olursan doviLiye ceviremiyorsun. Tecil bile yapilamiyor diye biliyorum... Bakayada neredeyse gidecegin yer bile belli oliyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jonywayt -- 1 Ekim 2011; 21:28:14 >
  • Arkadaşım yorumundan bu konular hakkında yabancısın...
  • quote:

Orijinalden alıntı: bedi-bedr

Arkadaşlar askerlik şubesine gönderdiğim e mail buraya kopyalıyorum sorularıma cevap verebilecek olan varsa çok memnun olurum biraz acelesi var
    İyi günler,benim bir maruzatım vardı.2009 yılı ön lisans mezunu oldukdan sonra askerliğimi şubat 2012 dönemine kadar tecil ettim.Tecilden sonra gemi adamı olarak bir süre denizlerde çalışdıkdan sonra karaya dönerek tecilimi 2011 şubat döneminden önce dilekçe vererek askere alınma kararı verdirdim karardan sonra 3 dönem de askere alınma durumum olmadı.Son 2011 ağustos(eylül ayı) alımım gerçekleşmeyince "aralık 21 ne kadar sakınca yoktur" yönünde bir yazılı kağıt aldım.Görevli kişiyle konuştuğumda bu tarihin kesin olmayacağını söyledi.Şimdi sorularıma gelirsem:

1- Gemi adam olarak yabancı bayraklı gemiye çıkıpda tecil süresi içerisinde endorsement alamam durumumda ne gibi sıkıntılar doğar.
    2-Gemi adamı olarak Türk bayraklı gemiye çıkıpda tecil süresi bitiminde askeriyeye teslim olmama durumundan kaynaklı olarak yurda dönüşde sıkıntı yaşarmıyım(Gümrükde alıkoyulma,tekrar gemiye çıkma vb.)
    3-Tecil süresi bitiminde teslim olmayıpda gemiye çıkmaya kalkdığımda gümrükde herhangi bir sorun yaşarmıyım?Eyer sorun yaşamıyacaksam dövizli askerlik başvurusunda bulunabilirmiyim?
    Kısaca özetlemem gerekirse askerlik şubesine teslim olmam gereken tarihde olmayıp kaçal duruma düşmem durumumda gümrüklerde çıkış yapabilirmiyim(polis kontrolü var gbt) çıkış-girişler limanlarda olcak yani gemilere katılma durumum var.Bir diğer olay yabancı gemideyken erteletmek için geminin baglı oldugu ülkeye gittigimde bakaya durumu varsa para cezası ile kaldırıp dövizli askerlik başvurusu bulunabiliyormuyum.Diğer mesele Türk bayraklı gemilerde çalışmamda sorun olurmu? bakayada kalamak giriş çıkış sorunları olurmu?

Yoklama kaçağı ve bakaya gbt'de çıkmaz.Sadece sülüsünü alıp birliğine teslim olmayanlar ve askerden firar edenler gbt'de çıkar.Yanlız şöyle bir durum var;havaalanında ve otellerde çıkıyor.Sebebide tüm gümrük kapılarında ve otellerde polis merkezlerinin bilgisayarlarından kontrol yapılıyor.polis merkezlerinin bilgisayarlarındada hem genel bilgi tarama (gbt) fişi açılmış olanlar var,hemde yurt dışı çıkış yasağı olanlar var..Ancak havaalanında yada diğer gümrük kapılarına gidersen bu yasağın görülüyor.yoklama yaptırmayanların ve bakayalarında yurt dışına çıkış yasakları var.Ama tandığım 2-3 bakaya sorunsuz olarak yurtdışına gidip geliyor.

dilerim belli ölçüde yardımcı olabilmişimdir.

• Merhaba arkadaşlar benim sıkıntım şu şekilde ben 4 yıllık üniversite mezunuyum diplomamı bugün aldım ama 1 yıldır yoklama kaçağıyım. Askere en kısa sürede gitmek istiyorum askerlik şubesine gittiğimde bir hafta, 10 gün içinde askere alırlarmı yoksa 3 ay sonra gel derlermi.
  • Arkadaşlar lisans mezunuyum en kısa sürede askere gideceğim. Sorum şu şekilde olacak evliyim ben askerdeyken (6ay) eşimin sağlık güvencesi askeriye tarafındanmı karşılanıyo duyduğuma göre sağlık karnesi veriyolarmış sizce doğruluk payı varmıdır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: smhakan

Merhaba arkadaşlar benim sıkıntım şu şekilde ben 4 yıllık üniversite mezunuyum diplomamı bugün aldım ama 1 yıldır yoklama kaçağıyım. Askere en kısa sürede gitmek istiyorum askerlik şubesine gittiğimde bir hafta, 10 gün içinde askere alırlarmı yoksa 3 ay sonra gel derlermi.

ekim sonuna kadar şubeye gidip askere gitmek istediğinizi belirtirseniz büyük ihtimal aralıkta askersiniz.hemen alınmanız mümkün değil çünkü lisans mezunusunuz.en yakın celp dönemi aralıkta sizin için.yalnız aralıkta gitmek istediğinize kesin karar verirseniz bir an önce şubeye gidin ki aralıkta gidebilme ihtimaliniz artsın..
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilkerbb

quote:

Arkadaşlar askerlik şubesine gönderdiğim e mail buraya kopyalıyorum sorularıma cevap verebilecek olan varsa çok memnun olurum biraz acelesi var

Yoklama kaçağı ve bakaya gbt'de çıkmaz.Sadece sülüsünü alıp birliğine teslim olmayanlar ve askerden firar edenler gbt'de çıkar.Yanlız şöyle bir durum var;havaalanında ve otellerde çıkıyor.Sebebide tüm gümrük kapılarında ve otellerde polis merkezlerinin bilgisayarlarından kontrol yapılıyor.polis merkezlerinin bilgisayarlarındada hem genel bilgi tarama (gbt) fişi açılmış olanlar var,hemde yurt dışı çıkış yasağı olanlar var..Ancak havaalanında yada diğer gümrük kapılarına gidersen bu yasağın görülüyor.yoklama yaptırmayanların ve bakayalarında yurt dışına çıkış yasakları var.Ama tandığım 2-3 bakaya sorunsuz olarak yurtdışına gidip geliyor.

Yorumunuz için teşekkürler,son öğrendiğim kadarıyla geçtimiz haziran 2011 itibariyle artık alı koyma durumları olmuyormuş,yani gümrük ya da başka yerde kontrolde görünse bile alıkoyma durumu ortadan kalmış diye duydum bunun yazılı bir kaynağı yok bulamadım.Bu sizin bahsettiğiniz durum daha önceki zamanlarda geçerli olmuş olabilir mi?

• quote:

quote:

quote:

Yorumunuz için teşekkürler,son öğrendiğim kadarıyla geçtimiz haziran 2011 itibariyle artık alı koyma durumları olmuyormuş,yani gümrük ya da başka yerde kontrolde görünse bile alıkoyma durumu ortadan kalmış diye duydum bunun yazılı bir kaynağı yok bulamadım.Bu sizin bahsettiğiniz durum daha önceki zamanlarda geçerli olmuş olabilir mi?

dediğiniz şundan dolayı olabilir.artık bakaya veya yoklama kaçagı olaylarina mahkemeler degil askerlik subeleri bakıyor.bu belli ölçüde denetimide azaltmis olabilir..

• selamlar arkadaşlar ben 1991 dogumluyum mesleki açık lisede okumaktayım bu lisede okuyanlar her sene okuldan bir belge alarak askerligini 1 sene tecil ettiriyor. ben 2010 ekim ayında askerlik tecil işlemlerimi yaptım 2011 ekime kadar tecillisin dediler.
    mezun oldugunda da diplomanla gel dediler 3 senelik tecil hakkımız oluyormuş diplomayla gidersek...

nihayetinde
    bu sene mezun olmayı beklerken 1 dersten dolayı mezun olamadım.
    ve lisede azami ögrencilik süresi olan 12 dönem yani 6 yıl ı da aşmış bulunmaktayım durum böyle oluncada yasalar geregi okul tekrardan askerligimi tecil etmem için belge düzenlemiyor.

ben 2011 2012 egitim ögretim yılı sonunda mezun olabiliyorum . ama bu süre zarfında yoklama kaçagı olarak okumam gerekecek. bu bana çok riskli geliyor açıkcası çokta korkuyorum.
    yoklama kaçagı olarak okursam eve polis gelme durumu oluyor mu?

baglı bulundugum il bu sene mayısta askere gönderiyor.
    okulda haziranda bitiyor napabilirim kaçak okumaktan başka şansım var mı ?
    aydınlatırsanız çok çok mutlu olacagım. ve birde benim bakaya ile ilgim oluyor mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cakal91 -- 5 Ekim 2011; 18:12:03 >

• quote:

Orijinalden alıntı: cakal91

selamlar arkadaşlar ben 1991 dogumluyum mesleki açık lisede okumaktayım bu lisede okuyanlar her sene okuldan bir belge alarak askerligini 1 sene tecil ettiriyor. ben 2010 ekim ayında askerlik tecil işlemlerimi yaptım 2011 ekime kadar tecillisin dediler.
    mezun oldugunda da diplomanla gel dediler 3 senelik tecil hakkımız oluyormuş diplomayla gidersek...

nihayetinde
    ve lisede azami ögrencilik süresi olan 12 dönem yani 6 yıl ı da aşmış bulunmaktayım durum böyle oluncada yasalar geregi okul tekrardan askerligimi tecil etmem için belge düzenlemiyor.

ben 2011 2012 egitim ögretim yılı sonunda mezun olabiliyorum . ama bu süre zarfında yoklama kaçagı olarak okumam gerekecek. bu bana çok riskli geliyor açıkcası çokta korkuyorum.

aydınlatırsanız çok çok mutlu olacagım. ve birde benim bakaya ile ilgim oluyor mu?

büyük çapta bir sorun yok.zaten mayısa kadar gitme durumun yok merak etme.ama ekimden sonra yoklama kaçagı durumuna düseceksin.polis gelmez ama para cezasi alabilirsin askerlik subesi tarafindan..

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: cakal91

selamlar arkadaşlar ben 1991 dogumluyum mesleki açık lisede okumaktayım bu lisede okuyanlar her sene okuldan bir belge alarak askerligini 1 sene tecil ettiriyor. ben 2010 ekim ayında askerlik tecil işlemlerimi yaptım 2011 ekime kadar tecillisin dediler.

nihayetinde

büyük çapta bir sorun yok.zaten mayısa kadar gitme durumun yok merak etme.ama ekimden sonra yoklama kaçagı durumuna düseceksin.polis gelmez ama para cezasi alabilirsin askerlik subesi tarafindan..

cevabınız için çok teşekkür ederim.

• haziran ayında şubede 3 sayfa ifademi aldılar, 2 seneden fazla yoklama kaçağıymışım. şuana dek bi ses seda çıkmadı.? tecrübeli arkadaşlar ne der bu işe.? yırttımmı.? yoksa süreç böyle işliyor er yada geç ses çıkacakmı.?
  • Neden 2 seneden fazla yoklama kaçagısın ?

ben mesela okurken aof kagıdımı yollamamıs 4 senelık çakar durumdayken askerlik için başvurdum. Ben askerdeyken mahkemeye savunma verdim. İstanbuldanda annem bastrdı ve yırttım.

aynı durumda kacak olan arkadasım hala 2000 tl odemekle mesgul :S
  • sorumsuzluk desem açıkcası pek geçerli sebebimde yok, kötü son beni bekliyor sanırım:) taksit imkanı varsa 2000 tl gene iyiymiş yahu. her gitmediğin gün için 20 tl falan deniyorda ozaman fenaa olur..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hayvan eti Yiyen

sorumsuzluk desem açıkcası pek geçerli sebebimde yok, kötü son beni bekliyor sanırım:) taksit imkanı varsa 2000 tl gene iyiymiş yahu. her gitmediğin gün için 20 tl falan deniyorda ozaman fenaa olur..

10x200 du yanlis hatirlamiyorsam
  • bende söle bi durum var 2010 haziranda myo'dan mezun oldum kasım 2010 da aöf işletmeye yazıldım neyse o gün bu gün eve vs yoklama kağıdı gelmedi ama aöf'nün web büro hizmetlerinde TECİLLİ yazıyor bu aradada işletme intibaktan sınıfta kaldım bu durumda ne oluyo anlamış değilim muayne felanda olmadım .Tekrar kayıf olucam bu sene kasım 2012de ne yapayım Askerlik subesıne gitmeme gerek var mı arkadaşlar ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: NeeHot

bende söle bi durum var 2010 haziranda myo'dan mezun oldum kasım 2010 da aöf işletmeye yazıldım neyse o gün bu gün eve vs yoklama kağıdı gelmedi ama aöf'nün web büro hizmetlerinde TECİLLİ yazıyor bu aradada işletme intibaktan sınıfta kaldım bu durumda ne oluyo anlamış değilim muayne felanda olmadım .Tekrar kayıf olucam bu sene kasım 2012de ne yapayım Askerlik subesıne gitmeme gerek var mı arkadaşlar ?

gitmenizden zarar gelmez bir problem çıkmaz diye düşünüyorum.en azından kafanız rahatlar..
  • 
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.