Şimdi Ara

her dersten bildiginiz püf noktalar (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
650
Cevap
257
Favori
145.418
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: m.ali20

quote:

Orijinalden alıntı: holyjohn

quote:

Orijinalden alıntı: welt91
    Bugünkü Kimya dersinde bizzat hocaden alıntı kısaltma:

Sadece kuvvetli bazlarla tepkime veren anfoter metaller:

Zn - Al - Sn - Cr - Pb (Zeynep Al Sana Kırmızı Pabuç)

PaşaBaba Al Sana Zenci Cariye

ZeNgin SiNan ALinin PaBucunu CaRptı

Parayı Zenginlik Sananlar K(C)usursuzca Aldanırlar

soy metallar

Cu Hg Ag Pt Au
    Cumhur Haksızca Ağlayanın Patlatır Avucunu

• quote:

Orijinalden alıntı: 1938

quote:

Orijinalden alıntı: bjk_93

quote:

Orijinalden alıntı: DréaminLife

mat1 için bende şunu kullandım ve hep çıkmıştır..

mesela bir sürü denklemler yazar ve en sade şeklini ister..x yerine 1 koyun (başka değerlerde olur) çıkan sonuç y olsun..sonra şıklarda x yerine 1 koyun ve y çıkarsa cevap odur.

bu çok işime yarayacak ya hiç aklıma gelmemişti çarpanlara ayırma sorularını hiç yapamam

Birde eğer soruda iki bilinmeyen varsa yani sadece x değilde mesela x KÜP + Y KÜP : (x-y) KARE gibi sorularda sadeleştirilmiş halini istiyor burda sadece x yerine 1 koymak yetmiyor o zaman y yi nasıl halledeceğiz

X e 1 vermeyin cunku paydayi sifirlayabiliyor x e 3 y ye 4 verin (paydayi sifirlanasin dikkat edin) siklarda x y degerlerini koyup denersiniz carpanlarindan biridir derse siklarda bilinmeyene verdiginiz degeri koyarak sayisal degerini bulun ve bakin cikan sonuca tam bolunuyor mu.

• Kimyada gazların yoğunluğu vardı. Bugün dershanede gördüm.

Hni şu bilgidimiz P.V=n.R.T yani paran varsa ne rahat diye söylenir. Eğer gazların yoğunluğu soruluyorsa

P.Ma=d.R.T buda *Paran Marksa Daha Rahat* şeklinde okunabilir.
  • Kök içinde 2003.2001+1 gibi sorularda uzunca birbirine benzetmeden 2001 ile 2003 ün toplamının yarısını bularak doğru cevabı bulursunuz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Emmesen

quote:

quote:

quote:

mesela bir sürü denklemler yazar ve en sade şeklini ister..x yerine 1 koyun (başka değerlerde olur) çıkan sonuç y olsun..sonra şıklarda x yerine 1 koyun ve y çıkarsa cevap odur.

bu çok işime yarayacak ya hiç aklıma gelmemişti çarpanlara ayırma sorularını hiç yapamam

Birde eğer soruda iki bilinmeyen varsa yani sadece x değilde mesela x KÜP + Y KÜP : (x-y) KARE gibi sorularda sadeleştirilmiş halini istiyor burda sadece x yerine 1 koymak yetmiyor o zaman y yi nasıl halledeceğiz

X e 1 vermeyin cunku paydayi sifirlayabiliyor x e 3 y ye 4 verin (paydayi sifirlanasin dikkat edin) siklarda x y degerlerini koyup denersiniz carpanlarindan biridir derse siklarda bilinmeyene verdiginiz degeri koyarak sayisal degerini bulun ve bakin cikan sonuca tam bolunuyor mu.

O soruda en sade halini istiyordu bende dediğiniz gibi 3 ve 4 koydum sonuç 7 çıktı sonra 3 ve 4 ü şıklarda denedim hangisi 7 çıktıysa onu işaretledim doğru çıktı.Fakat bir şey soracağım.Burada çarpanlarından biridir demesi şart mı bunu yapmak için ?Tam bolunuyormu demişsinizde zaten aynısı cıkıyor.Yani şunumu demek istediniz denklemde x ve y ye verdiğiniz değerler atıyorum 12.Şıklardada verdiniz aynı değerleri A şıkkında atıyorum 4 çıktı.12 4 e tam bölünüyor diye şıklarda 4 çıkan denklemi mi işaretlicez Benim bildiğim denkleme verirsin değerleri sonra şıklara aynı değerleri verirsin aynı sonuç hangi şıkta ise onu işaretlersin

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Emmesen

quote:

quote:

quote:

O soruda en sade halini istiyordu bende dediğiniz gibi 3 ve 4 koydum sonuç 7 çıktı sonra 3 ve 4 ü şıklarda denedim hangisi 7 çıktıysa onu işaretledim doğru çıktı.Fakat bir şey soracağım.Burada çarpanlarından biridir demesi şart mı bunu yapmak için ?Tam bolunuyormu demişsinizde zaten aynısı cıkıyor.Yani şunumu demek istediniz denklemde x ve y ye verdiğiniz değerler atıyorum 12.Şıklardada verdiniz aynı değerleri A şıkkında atıyorum 4 çıktı.12 4 e tam bölünüyor diye şıklarda 4 çıkan denklemi mi işaretlicez Benim bildiğim denkleme verirsin değerleri sonra şıklara aynı değerleri verirsin aynı sonuç hangi şıkta ise onu işaretlersin

Hayır 12 çıkıyorsa şıklarda da 12 arayın.

• Tamam hocam Bugün okuldaki matematik öğretmenine söyledim de bunu bazen +'lı -'li oluyor mu dedi yoksa 2 şıkta sonuca uyuyor arasında kalıyorsun mu dedi tam hatırlamıyorum ama umarım ne demek istediğimi anlamışsındır.Bu olay nedir peki
  • periyodik cetvelde 2A grubu;

benim mugem canim saril bana rahatla ;D

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • yarın veya pazar vaktim olursa hepsini bir başlık altında toplucam ders ders.daha iyi faydalanılır.
  • mesajım bulunsun çok yararlı konu
  • şu polinoma açıklık getireyim;
    iki yerde türev uygulayabilirsiniz. Örnek;
    (x-2).p(x-1)=x^2-3x-7 ise p(x)'in katsayılar toplamı nedir? Yani p(1)i soruyor. Soruda x yerine 2 koyarsak p(2-1).(2-2) oluyor ve ifade sıfırlanıyor dimi? Ilk türev alacağınız yer burası.

1.p(x-1)+(x-2).1.p'(x-1)=2x-3 (1.nin türevi çarpı ikincisi + ikincinin türevi çarpı birincisi)
    şimdi burda x yerine 2 koyarsak türevli polinom x-2 ile sıfırlanıp gidiyor geriye p(1)=2.2-3 kalıyor o da 1e eşit zaten. Bu arada denklemi salladm ama olayın mantığı bu.

Ikinci türev alacağınız yer ise x-2 ifadesini öbür tarafa atmak yani ;
    x^2-3x-7/x-2
    burda denklemi salladığım için çıkmayabilir ama normalde çıkar. Bu bölme durumundaki ifade genelde 0/0 belirsizliği olur. Burda da le hospital kullanıp sonuca gidebilirsiniz

coğrafyada da, yengeç ve oğlak dönencelerinin adının;
    yengeç=21 hazirandan sonra başlar yani kyk'e göre yaz başlangıcı ve oğlak da 21aralıktan sonra başlar kyk'e göre kış başlangıcı gyk'e göre yaz başlangıcı. Burçlardan alıyo bu isimlerini diye biliyorum burçlardan almasa bile en kesin akılda kalan yolu bu bence

• quote:

Orijinalden alıntı: TechN9ne

şu polinoma açıklık getireyim;
    iki yerde türev uygulayabilirsiniz. Örnek;
    (x-2).p(x-1)=x^2-3x-7 ise p(x)'in katsayılar toplamı nedir? Yani p(1)i soruyor. Soruda x yerine 2 koyarsak p(2-1).(2-2) oluyor ve ifade sıfırlanıyor dimi? Ilk türev alacağınız yer burası.

1.p(x-1)+(x-2).1.p'(x-1)=2x-3 (1.nin türevi çarpı ikincisi + ikincinin türevi çarpı birincisi)
    şimdi burda x yerine 2 koyarsak türevli polinom x-2 ile sıfırlanıp gidiyor geriye p(1)=2.2-3 kalıyor o da 1e eşit zaten. Bu arada denklemi salladm ama olayın mantığı bu.

Ikinci türev alacağınız yer ise x-2 ifadesini öbür tarafa atmak yani ;
    x^2-3x-7/x-2
    burda denklemi salladığım için çıkmayabilir ama normalde çıkar. Bu bölme durumundaki ifade genelde 0/0 belirsizliği olur. Burda da le hospital kullanıp sonuca gidebilirsiniz

coğrafyada da, yengeç ve oğlak dönencelerinin adının;
    yengeç=21 hazirandan sonra başlar yani kyk'e göre yaz başlangıcı ve oğlak da 21aralıktan sonra başlar kyk'e göre kış başlangıcı gyk'e göre yaz başlangıcı. Burçlardan alıyo bu isimlerini diye biliyorum burçlardan almasa bile en kesin akılda kalan yolu bu bence

Hocam 10.sınıfım ben de türevi bilmiyorum.Demek istediğini tam anlayamadım ya türevi bilmediğim için olabilir mi

• türev bilmediğindendir sıkıntı yok :) öğrendikten sonra bi çok soruyu türevle çözebiliceksin :)
  • bu arada beyler örnek üstünde anlatayım az önce çözdüm

(x+1).P(x)=x^3+mx-3 ise p(x)'in x+1 e bölümünden kalan yani p(-1)=?

Önce -1 koyarak 0=-1-3-m eşitliğinden m'i -4 buluruz sonra yerine koyarsak
    (x+1).P(x)=x^3-4x-3 olmuş olacak ve bunun türevini alıcaz şöyle ki;
    1.P(x)+(x+1).P'(x)=3x^2-4
    burda da x yerine -1 koyarak sonuca gidiyoruz ve türevli ifade de sıfırlanmış oluyor;
    P(-1)+(-1+1).P(-1)=3.(-1)^2-4
    = 3-4=-1 olmuş oluyor
    umarım faydalı olmuştur kolay gelsin beyler
  • Bu sorular türev olmadanda çözülebilir değil mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FedericoAlvarez -- 26 Aralık 2010; 15:18:12 >
  • Çözülür evet ama unuttum türeve alışınca
  • Türevsiz yöntemini biri yazarsa sevinirim
  • Dersanede henüz geçmedik ama Elektrik konusuyla ilgili çeşitli kısayollar ve ipuçlarını paylaşsak fena olmaz.
  • elektrik sorusunda karmaşık bi devre gördüğünüz an vakit kaybetmeden harflendirme yapın sorunun %70ine yakını çözülücektir
  • quote:

Orijinalden alıntı: TechN9ne

elektrik sorusunda karmaşık bi devre gördüğünüz an vakit kaybetmeden harflendirme yapın sorunun %70ine yakını çözülücektir

Çözemiyorum öyle yahu teknecim.
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.