Şimdi Ara

Van Aracı Hususiye Çevirme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
96
Cevap
3
Favori
369.742
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bol bol vergi ödersin.kamyonet özelliği değişmez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: pessimistil

Konuyu canlandırmak istedim bir soruyla;

peki o furyayı kaçırmışız yeni van araç alıp koltuklarını işletemiyoruz. Peki piyasada "koltuk ve cam ruhsata işli" olarak satılan araçlardan birini alsak. Onların vergi miktarı, vadesi (yıllık, 2yıllık ) durumu nasıl oluyor?

bildiğin van gibi oluyor, vergide bir değişiklik yok yani, sadece ruhsatında çift sıra koltuklu yandan camlı KAMYONET yazıyor, sonuçta kamyonet ibaresi kaldığı için aynı vergi, kişi sayısı arttığı için daha fazla sigorta primi...

Minibüse çevrilmişse daha az vergi daha daha çok sigorta primi...

Ama 2006 öncesinde hususiye çevrilmiş olan (yani bildiğimiz otomobil gibi işlenmiş ruhsata) araçlardan alırsanız otomobil gibi işlem görür, ne kadar motor hacmi o kadar vergi...

• Konuyu hortlatma ihtiyacı dudum arkadaşlar, benim sıkıntım şudur. Aracım 2006 model Starex CRDI panelvanmış fakat sahibi araca tek sıra cam açtırıp arkaya 3 lü bir koltuk koymuş ve bu işlemi ruhsata işlettirmiş. Şu anda ruhsatta şu ibare yer alıyor " YANDAN CAMLI ÇİFT SIRA KOLTUKLU". Benim sorum şu olacak: Ben bu aracın arkadaki açılmamış olan tek sıra camınıda açtırsam tekrardan proje çizdirip ruhsat değişikliğine gitmem gerekir mi ? Yoksa bu ibare aracın full camlı olması için yeterlimidir ? Şimdiden teşekkürler.
  • Hocam cevap veren olmamış ama kangoo ile benzer araçlar olduğu için ben cevaplandırayım . Courier de şöyle bir olay var ya ötv yi yüksek ödeyip otomobil ruhsatlı olarak journey versiyonunu alacaksın (+10 bin lira) yada az ödeyip panelvan olarak alacaksın .
    Eğer çok ödeler de otomobil olarak alırlarsa vergisi muayenesi falan otomobil ile aynı . Ama az ödenirse maalesef senede 1 muayane vergi de panelvanlar ile aynı vergiye sahip hatta yenilerde kamyonet değilde bbvan yazıyor . Bizim araçlar da 2005 kangoo kamyonet olarak geçiyor .
    K belgesinin şart olması için kapalı kasa(transit) alıp ticari işlerle uğraşıyor olmanız lazım eğer arka camları olanlar (tourneo) da ruhsat ve ehliyet dışında hiçbir belgeye gerek yok .

@capo di capi hocam önceden mühendisler odasında araç için yeniden proje çizdirilip otomobil olarak kaydettirebiliyordun ama 2010 dan kalktı diye biliyorum yine google amca bu konuyu daha iyi cevaplandırır. Birde sizinki ticari araç olduğu biraz pahalıya patlayabilir ticari olduğunda büyük ihtimal arka koltuklar yok ve arka camlar kapalı onların açılmasını şart koyabilirler . Kısaca illa bir kulp bulunur bence elden çıkarıp biraz daha eski kasalarda otomobil ruhsatlılarına bakmak .

• capo di capi kullanıcısına yanıt
    Yardımcı olabildiysem ne mutlu hocam. Bende de 2005 Kangoo var camlı hususi kullanıyorum ama kullanım amacı bizimkinde hususi yazıyor ama sizdekin de ticari kullanım yazıyorsa k belgesi gerekebilir . Araç uygun olsa da pek tavsiye de bulunmam . Her sene muayene bile belli bir zamandan sonra insanın canını sıkıyor vergide otomobillere göre biraz yüksek .
  • Arkadaslar;

Palio, Fiesta, 206 vb van bir araç alıp. koltuk + kemer taktırıp usullere uygun bir şekilde ruhsata işleterek aracı ticariden hususiye çevirmek istiyorum. 2010'da son değişikliklerle kaç para tuttuğunu bilen var mı? bir de ne gibi bir yol izlememiz gerekiyor?

teşekkürler.

• aracın hususi ve tcari olması ayrı seydır van veya otomobil olması ayrı seydır

yani van ve hususi bırbırının karsıtı degıldır

sızın aracınız ticari ise hususi yapabilirsiniz ancak van olmasını yanı kamyonet gecmesını degıstıremezsınız

ruhsatınızı acıp bakın sol alt kısımda tescıl belgesının ne oldugu yazar hususi kamyonet gıbı

orada yazanı yazarsanız daha ıyı yardımcı olabılırım
  • quote:

Orijinalden alıntı: postacitr

aracın hususi ve tcari olması ayrı seydır van veya otomobil olması ayrı seydır

yani van ve hususi bırbırının karsıtı degıldır

sızın aracınız ticari ise hususi yapabilirsiniz ancak van olmasını yanı kamyonet gecmesını degıstıremezsınız

ruhsatınızı acıp bakın sol alt kısımda tescıl belgesının ne oldugu yazar hususi kamyonet gıbı

orada yazanı yazarsanız daha ıyı yardımcı olabılırım

henüz daha araç almadım... bu işlem çok tuzlu olmayacaksa van alacağım.. hususi ticari van kamyonet tam farklarını bilmiyorum. şöyle açıklayayım.
    tek kapı arkası kapalı arabanın arkasına cam ve koltuk takıp normal bir tek kapı araç şekline sokup. yük değil de yolcu taşımak (4+1) ve her sene vize derdi yaşamamak ve nomal bir binek palio gibi vergi ödemekten bahsediyorum...

yazdığından anladığım kadarıyla her halukarda kamyonet olarak kalıyor sanırım... yani her sene vize bol bol vergi?

• zamaninda hususiye cevirme furyasini kacirdik o zaman...
    yandi gulum keten helva diyelim o zaman bir bardan soguk su icelim...

bilgi icin tesekkurler arkadaslar...
  • Konuyu canlandırmak istedim bir soruyla;

peki o furyayı kaçırmışız yeni van araç alıp koltuklarını işletemiyoruz. Peki piyasada "koltuk ve cam ruhsata işli" olarak satılan araçlardan birini alsak. Onların vergi miktarı, vadesi (yıllık, 2yıllık ) durumu nasıl oluyor?
  • arkadaş gayet güzel anlatmış... kamyonet olması değişmez .. yandan camlı çift sıra koltuklu olarak devam eder.. her sene muayeneye devam.. kamyonet olarak vergilendirmeye devam..normal otomobil bir alt vergi sınıfına 3 yaşından sonra geçiyorsa kamyonetler 6 yaşından sonra geçer.. nasil bir vergi sistemiyse !!!!

quote:

Orijinalden alıntı: pessimistil

Konuyu canlandırmak istedim bir soruyla;

• benim aracım palio van 2004 model ve ruhsata cam ve koltuklar işlenmiş fakat ruhsatta sürücü dahil koltuk sayısı 3 olarak görünüyor. Bu hafta muayeneye gittiğimde araçta 5 koltuk olduğu için ruhsatta 3 yazdığı için muayeneden geçmedi. Şimdi nasıl bir yol izlemeliyim. Arka taraftaki koltuk yerine tek bir koltuk taktırsam muayeneden geçer mi? Siz muayeneden nasıl geçiyorsunuz? aracın vergisi kamyonet olarak ödüyorum.bilginize

bilgilendirirseniz sevinirim.
  • En son L 300 ler için van aracı minibüse çevirmek istediğimizde firmanın cevabı,trafik ruhsat vermiyor olmuştu.
  • arkadaşım 2.el 206 van aldı geçen ay.o da aynı hevesle cam koltuk takıp ruhsata işletmeyi planlamıştı ancak biraz araştırma sonucunda bunun yasaklandığını öğrendik.arkadaş şu an van şeklinde geziyor arabayla.
  • peki arabanın hususi olduğunda vergisi ne oluyor
    ve araba alınırken takriben ne kadar kar ediliyor
  • güncel
  • quote:

Orijinalden alıntı: ulashh1907

arkadaşım 2.el 206 van aldı geçen ay.o da aynı hevesle cam koltuk takıp ruhsata işletmeyi planlamıştı ancak biraz araştırma sonucunda bunun yasaklandığını öğrendik.arkadaş şu an van şeklinde geziyor arabayla.

arkadaşının durumu kötü olmuş yav. peki cam taktırmanında kanuni bir yolu hiç mi yok, cam olursa en azından araba görüntüsü verirdi.
  • cam işletebiliyorsunuz.. onda sıkıntı yok.. sadece koltuk yasak !!
  • bu yasağın amacı nedir?
    niye koltuk işlendirilmiyor?
    yani sonuçta araba artık ticari olmaktan çıksa hususi kullanım yapılmak istense bunun ne zararı olur ki devlete millete
  • quote:

Orijinalden alıntı: kzm

benim aracım palio van 2004 model ve ruhsata cam ve koltuklar işlenmiş fakat ruhsatta sürücü dahil koltuk sayısı 3 olarak görünüyor. Bu hafta muayeneye gittiğimde araçta 5 koltuk olduğu için ruhsatta 3 yazdığı için muayeneden geçmedi. Şimdi nasıl bir yol izlemeliyim. Arka taraftaki koltuk yerine tek bir koltuk taktırsam muayeneden geçer mi? Siz muayeneden nasıl geçiyorsunuz? aracın vergisi kamyonet olarak ödüyorum.bilginize

bilgilendirirseniz sevinirim.

güncel

yardımlarınızı bekliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kzm -- 20 Mart 2010; 14:26:46 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.