Şimdi Ara

Ford Fiesta 1.4 TDCI Comfort Yakıt tüketimi sorunu ! (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
245
Cevap
4
Favori
241.594
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: cankys

Merhaba bu degerleri hiz sabitleyici ile mi elde ettiniz.ben 2011 1.4 tdci titanium aldim yeni ilk sahibinden daha once dizel aracim olmamiisti ve 6 lt gbi yakiyor sehir ici normal midir?

Hız sabitleyici eski kasalarda yok maalesef :) 2009 comfort model bendeki,yani şu kaplumbağa gibi olanlardan,şehir içi yakıt tüketimi gerçekten kullanıcıdan kullanıcıya değişiyor,özellikle dur-kalk esnasında debriyaj ve devir ayarını tutturmak önemli
  • fiestaların viraj alışları nasıl acaba bilgisi olan varmı
  • Arkadaşlar bende 2011 Fiesta Titanium var otomatik, benzinli. 45 kuruşun altına düşüremedim şehir için tüketimi 50 kuruş civarında geziyor ve 10 litre gösteriyor 100 km'de... herkesin ki böylemi? var mı bir tavsiyesi olan.
  • VOYAGERAS kullanıcısına yanıt
    Hocam bende de 2008 fiesta 1.4 tdci var kısa mesafe şehir içi kullanıyorum 100 km 7 lt civarı yakıyor havalar soğuk ben ona bağlıyorum birde mesafem kısa diye yoksa uzun yolda gayet ekonomik
  • Dostum sen ne yaptın ya 7 litre nedir o nasıl bir rakamdır öyle ben aracı aldığımdan beri 5 litreyi geçmedi (spor kullanımda bile)

ekim 2013 te 2008 model 144000 de ford fiesta aldım (kurbağa göz) ilk başlarda yakıtına inanamadım yol bilgisayarında hata olduğunu düşündüm 150 tl lik mazot ile (mazot 4.38 tl idi) deponun yaklaşık 3/4 ü doldu ve yol bilgisayarında 740km gösterdi inanmadım içinde de ilk aldığım gün yaklaşık 5-10 tl lik mazot vardı ve araç yaklaşık 800 km şehir içi dışı karışık gitti. O zamanlar Ankara kızılayda çalışıyorum Etimesgutta oturuyorum (git gel yaklaşık 70km yi buluyor) ve işim akşam 6 da başlıyor sabah 5 te bitiyordu. Gidiş yolunda Yeni yapılan yoldan gidersem tandoğan eskişehir yolundan gidersem armadadan itibaren trafikte olduğumuda eklemek isterim. ve depo fullediğimde kızılaya git gel max ama max 10 tl yakıyordu tekrar doldurduğumda sakin kullanımda 9 tl ye kadar düştü

depoyu fullediğimde ise 950 km görüp 1100km gittiğim günler oldu ayrıca araç sıradan bir araçta değil 16" çelik jant takımı performans lastiği 2kva lık ses sistemi sürekli açık (2 beygiri saymayın bile), multimedya teyip, ön koltuklar audi a3 x-line black koltuk var ve çoğu zaman klimayıda açmak zorunda kaldım (aşırı terleme rahatsızlığımdan dolayı) ve bagajda da sürekli bulundurğum eşyalardan dolayı ben haricimde (ki 120 kiloyum) yaklaşık 50 kiloda sabit bagaj ağırlığı ile

forumu okuyunca yazılanlara inanamadım gerçekten ya sizin araçlarınızda bir sorun var ya da benimkinde ciddi bir sorun var aracım şu an 152.000 km de ve 15" kışlık performans lastik takımı ve karolifer sürekli açık olmasına rağmen km de max 20 kuruş yakıyor

sürüş deneyimim ise tamamen keyfi ve karışık bazen 2000/devirde vites atarken bazen 200km ye kadar çıktığım oluyor sürekli spor kullandığım. spor kullanacağım zamanlar shell eurodiesel v-power nitro alıyorum bazende opet eco alıyorum eğer aracınızdan performans değil de tamamen tasarruf bekleyip sakin kullanıyorsanız opet eco mazotu tercih ederim çekişi aşırı düşüyor ama yakıtıda aşırı azalıyor.

ayrıca bilmeyenler için ford fiestanın bazı sürüş özelliklerini yazmak istiyorum eğer tasarrufu önplanda tutup yol yapacaksanız mümkün olduğunca 2300-2500 devir arası vites değiştirip 5. viteste 1750 devir/80 kmh (motoru yıprananlarda 2000 devire kadar çıkabilir) de gidin çünkü fiestanın 1750devir 160nm tork devridir ve mümkün olduğunca gazı sabit tutun çok oynamayın ben bu şekilde fabrika verilerini devirdiğim oldu 100 km yol yapıp depoyu fullediğimde (aynı istasyon aynı pompa 12 tl yaktığına bile şahit oldum (opet eco ile) ayrıca vitesi sakın boşa atmayın duracağınız zaman önceden motor freni ve vites küçültme ile yavaşlayın yokuş aşağı sakın vitesi boşa atmayın araç vitesdeyken gaza dokunmazsanız yakıt tüketimi 0 a düşer yani hiç yakıt yakmaz

eğer performans istiyorsanız aracı sakın 3500 devri geçirmeyin 3500 devirden sonra tork gücü yerini beygire bırakır buda vites dişlileri büyük olduğu için fazla yakıt az performans olaytına giriyor

diğer birkaç arkadaşın sorusunu cevaplamak istiyorum viraj alışı bana göre çok iyi 2007 honda civic sedan ile 50 ile zor döndüğüm virajlara 70-80 ile çok rahat girdiğim oldu (ankarada oturan arkadaş bilir ki) armadadan samsun yoluna dönen yoncaya 85 ile girip 90 ile bitirdiğim oldu (4 lastikten yanma sesi geldi ama savurmadı) yol tutuşu çok iyi

fren mesafesi konusunda birşey söyleyemem brembo fren sistemi olduğu için 100km ile giderken 25-30 metre gibi bir mesafede duruyor orjinalini bilmiyorum

hızlanma konusu ise tam bir muamma fabrika verileri 0-100km yi 16 saniye olarak söylemiş 9 saniyeye kadar düşürdüm ve bana göre tek eksi yanı 160km yi geçince hafif titremeye başlaması oldu

motor sesi konusunda da motordan çok bir ses gelmiyor çalışma sesi diğer dizellerden daha düşük hatta ve yokuş yukarı doğru devirde kullanıldığında benzinli bmw 3-20 (e30 kasa) yı çok kes geçtiğim oldu yokuşun dikliğini önemsemeden istediğim gibi vites büyütebildim ve araçta 5 kişi varken bile yokuşlardan en ufak zorlanma görmedim

inanması belki zor ama aracımın motoru tamamen ama tamamen orjinal ve sonradan ekleme çiptuning, powerçip, gaz tepki hızlandırıcı var ne de başka birşey olduğu gibi duruyor

bahsettiğim araç 2008 3kapı ford fiesta için verdiğim bilgiler eğer dediğimden fazla yakıyorsa aracınızda ciddi bir sorun olabilir turbonuzu kontrol edip bakımını yapmanızı öneririm

dipnot: aracı aldığımdan beri bakımını bile yapmadım aldığım günkü hali ile duruyor ilk bakımında bor-power yakıt katkısı kullanacağım aracı merak edenlerwww.facebook.com/delinindelisininki adresinden görebilir (sadece dışından çekilmiş fotoğrafları var)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi canberk.cakioglu -- 31 Aralık 2013; 1:29:29 >

• canberk.cakioglu C kullanıcısına yanıt
    Hocam bende de 2008 model fiesta var tüm bakımları yapıldı tüm filtreler değişti hatta enjektörlere bile baktırdım hiçbir sorunu yok dediler. Edirne'de şehir içi 5 km gidiş-5 km dönüş mesafem var. Motoru ne kadar 5 dk rölantide bekletip öyle yola çıksamda 120 km de çeyrek depo bitti.1 depo şehir içi 500 km zor bulucak yani bu arada vites değiştirme aralığım 1500-2000 yani 2000 deviri geçmiyorum vitesi yükseltirken. Bu tamamen mesafenin kısa olması ve kışın havanın soğuk olmasıyla alakalı tamamen. Yoksa uzun yolda gayet rahat 800 km ve üzerini görüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arlper -- 31 Aralık 2013; 2:33:54 >
  • Arlper dostum, herşeyi donanımsal olarak düşünmeyin aracın yazılımında da sorun olabilir bildiğim kadarı ile ford yetkili servislerinde ücretsiz olarak aracın fabrika çipinin yazlımını güncelleyebiliyorsunuz herşeye rağmen çok yakıyor ise güncelletmenizi öneririm

bende benzer şekilde çok kullanıyorum ama yakıt tüketimim hala aynı değişmiyor yani sana tavsiyem 1500-2000/devir aralığı değil de 1750-2500 devir aralığında vites atman düşük devirde vites büyüttüğünüz zaman araç max tork devri (1750/devir) yakalamak için daha fazla mazot tüketiyor ve motorun ısınması için 2 dk yeterli oluyor 3 dk fazladan mazot harcamayın turbo yağlansın kafi ve son olarak trafikte tampon tampona gidiyorsanız (çok dik yokuşlar hariç) dur kalklarda gaz kullanmayın debreyajdan ayağınızı hafif çektiğinizde zaten yürüme hızında hızlanıp o hızda sabit gidebiliyor buda yakıt konusunda çok büyük tasarruf sağlıyor

Bu yapılanlara rağmen hala yakıt tüketiminiz düşmezse chiptuning yapmanızı öneririm (powerchip yada gaz tepki hızlandırıcı değil) düzgün kullanımda %10 ile %30 arası tasarruf sağlıyor ve aracın gücünüde 225nm tork gibi bir rakama ulaştırıyor daha düşük devirlerde daha yüksek tork elde ediyorsunuz yakın zamanda bende taktırmayı düşünüyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi canberk.cakioglu -- 31 Aralık 2013; 16:20:25 >

• rageofdynax kullanıcısına yanıt
    tamamen şamandıra ile alakalı deponun arka tarafında bulunuyor yokuşlarda burnu aşağı gelecek şekilde parkederseniz km az gösterir eğer burnu yukarı bakıyorsa fazla gösterir sadece yol bilgisayarı değil yakıt iğneside doğru orantılı olarak oynar
    hocam bu yazılım olayını ilk kez duydum sadece bayilerin servislerinde mi yapılıyor. ben hep mesafe kısa diye yoruyorum ancak arabadan soğudum yani benzinli olsa bu kadar yakmaması lazım. yarın servise gidip yaptıracağım dediğinizi. depoyu fulleyip km sıfırlanıp yapılan km'dir. sadece şehir içi 5 km lik gidip-gelerek yapılmıştır.
     Ford Fiesta 1.4 TDCI Comfort  Yakıt tüketimi sorunu !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arlper -- 3 Ocak 2014; 20:00:08 >
  • arlper kullanıcısına yanıt
    Hocam benim mazot yakıt iğnesi aynı noktadayken 500+km gösteriyor senin aracında sanırım ciddi bir sorun var

http://www. tuningkit.com/chiptuning /ford/fiesta/6-jh1/1-4-tdci-50kw/index.php

http://www. vitalengarage.com/product/ product&path=8338_8526_10284&product_id=11045

aradaki boşlukları kaldırıp linkleri inceleyebilirsiniz hocam ama servisinde yapılmıyor ve benimde uzun araştırmalarım sorucunda 3 farklı çip var

1- chiptuning: motordaki orjinal chip yerine takılıp sabit çalışan tasarruf ve performans sağlayan çip (size önerdiğim çip)

2- race chip : aracın içinde küçük bir kumanda sayesinde mod (race, street, stock) seçebildiğiniz çip ama tasarruf yerine yakıtı, performansı aynı anda arttırır

3- gaz tepki hızlandırıcı: race chip i desteklemek için kullanılan gaz pedalının daha hızlı tepki vermesine yarayan bir çip

size tavsiyem chiptuning yapmanız ve bu konuyu iyi araştırmanız internet üzerinden satış yapan siteler (sahibinden gibi) sitelerde 300-400 liraya chiptuning yaptıklarını iddaa edenler var ucuz çipler yerine araştırıp en iyisini takmanızı öneririm fiyatı biraz yüksek ama uzun vadede kendisini amarti edeceğini düşünüyorum

Siz yine de ilk olarak servise gidp yazılımını güncelletmek istiyorum diyerek sıfırlatın sonra tekrar deneyin hala yaktığı yakıt düşmezse o zaman chiptuning yaptırmanızı öneriyorum
     Ford Fiesta 1.4 TDCI Comfort  Yakıt tüketimi sorunu ! Ford Fiesta 1.4 TDCI Comfort  Yakıt tüketimi sorunu !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi canberk.cakioglu -- 4 Ocak 2014; 14:47:41 >

Hocam saolasın bugün halledemedim hafta içi gidip halledicem şu yazılım güncellemesini. ancak tüm forumları taradım neredeyse enjeksiyonlarda enjeksiyon pullarında hiçbir sorun yok ama çok yakıyor şehir içinde yalnızca.
  • arlper kullanıcısına yanıt
    yeni nesil arabalar herkes yazılımı atlar haliyle :) ben bugün (04.01.2014) te 20tl lik 4.67 den aldığım mazotla 120km yol yaptım (80km si uzun yol olmak üzere)
  • Bende de 2008 model 1.4 tdci fiesta comfort var. Ankara-Samsun-Trabzon arası ortalama 95 km/saat hızla gittiğimde 22 kuruş/km değerlerini ettim. OPET euro dizel kullandım yol boyunca (4.63 TL/Litre).
    Sizce yakıt değerleri nasıl? Yazanları okuduğumda bana yüksek geldi.
  • meyece M kullanıcısına yanıt
    benim araca göre çok iyi ama forumda kış olmasına rağmen 4-5 lt civarı yaktığını söyleyenler var ben 5 lt yi anca edirne-ankara arası sakin kullanımda elde ediyorum. İstanbulda trafik olmasa belki 5 lt altınada düşebilir ancak şuan 1 depo ile 500km zor gidicek gibi duruyor.
  • murado06 M kullanıcısına yanıt
    Yol tutus cok iyidir. @murado06

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar,
    Farklı lokasyonlarda, farklı sürücüler ve farklı yol koşullarında kullanılan araçların yakıt tüketimlerini karşılaştırmak elma ile armutu karşılaştırmak gibi birşey.
    O kadar fazla değişken giriyor ki işin içine, burada yazılanları okuyunca ben de yazmadan edemedim.

- Yol şartları (Düz,eğimli)
    - Hava şartları (Aracın motoru ısınıncaya kadar geçen süre)
    - Dur - kalk
    - Alınan yakıt kalitesi
    - Sabit hızda gidilen yol miktarı (Fiesta tdci en düşük 5.vites 1750 rpm'de yakıt yakar)
    - Kullanılan motor yağı bile

yakıt tüketimini farkettirecek detaylar.
    hocam bugün gittim servise yazılım güncel dediler dedim yakıt çok yakıyor diye ilk kez sizden duyduk dizelin çok yaktığını ilk kez siz söylediniz dediler. ustaya dedim uzun yolda 800 km görüyor ancak şehir içi 5 km gidiş- 5 km dönüş yolum var diye dedi havalar soğuk birde motor ısınmadan gidiyorsun normal dedi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: arlper

hocam bu yazılım olayını ilk kez duydum sadece bayilerin servislerinde mi yapılıyor. ben hep mesafe kısa diye yoruyorum ancak arabadan soğudum yani benzinli olsa bu kadar yakmaması lazım. yarın servise gidip yaptıracağım dediğinizi. depoyu fulleyip km sıfırlanıp yapılan km'dir. sadece şehir içi 5 km lik gidip-gelerek yapılmıştır.

Merhabalar,

2008 ford fiesta collection sahibiyim. 140 liraya (galiba 31 litre) depoyu fulledim 400 km şehir dışı 150 km. şehir dışı yol yaptım. Yol bilgisayarında 60 Km. daha gider gösteriyordu. Sizlerin yazdıkları km. görünce şaşırıyorum depoyu fullediğim de direk 660 km menzil gösteriyor. (Gerçi eski arabama göre yakmıyor diyebilirim bu hali ile )

Sizin fotoğrafta ki gibi ben yapılan kalan toplam km. bilgilerini göremiyorum. Benim aracımın serisinde bu özellik mi yok, yoksa benmi beceremedim? Yardım ederseniz sevinirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: arlper

analog gösterge ile digital tahmini menzil arasındaki ilişki pek anormal değil gibi,
    benim arabada depo çubuğu tam ortada iken 350-400 gösteriyordu,
    tahmini menzil kullanım şartlarına göre değişiyor, örneğin 3500-4000 devirde 10km giderseniz yarım depo 250 civarında gösterir,
    bunda ben pek anormallik göremedim açıkçası, yine de diğer arkadaşlar deneyimlerini paylaşırlarsa iyi olacaktır,
    kazasız belasız yolculuklar dilerim

• quote:

Orijinalden alıntı: offering

Sizin fotoğrafta ki gibi ben yapılan kalan toplam km. bilgilerini göremiyorum. Benim aracımın serisinde bu özellik mi yok, yoksa benmi beceremedim? Yardım ederseniz sevinirim.

hocam yukardaki fotoğraftaki gösterge collection a ait değil galiba, bende comfort vardı benimki de bunun aynısı idi,
    collection modelinde bir alt satır daha var, detaylı bilgilere oradan bakılıyor galiba

şunun gibi

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.