Şimdi Ara

ELİNİZDEKİ DİZEL ARAÇLAR BİR DEPO İLE KAÇ KİLOMETRE GİDİYOR? (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
685
Cevap
7
Favori
233.679
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Volkswagen Transporter (T4) 1998 Model 2.5 102 Beygir TDI Motor 80 litre depo bagaj doluyken 80-140 arası 1000-1100 km.
  • Golf 1.4L Benzin

ELİNİZDEKİ DİZEL ARAÇLAR BİR DEPO İLE KAÇ KİLOMETRE GİDİYOR?

W211 E63

W203 230T

• denediğim arabalar

peugeot 106 95 model 1.5 xrd 40litre 1000km

opel astra 1.7tds 97 model 50 litre 900km

mercedes c250TD 97 model 60 litre 750km
  • iveco daily 2008 model kamyonetle 70 litre depo full ile 450 km yol gidebiliyorum.
  • 2010 Peugeot 206+ 1.4 HDI
    47.8 lt mazot ile 1120 km..
    700 km (GOP - Havaalanı) kalanı Ankara içi (genelde GOP - Bilkent)..
    4.26 lt/100km yapıyor..

saygılar..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ex-Diesel

quote:

Orijinalden alıntı: AutoTestPilot

quote:

Orijinalden alıntı: freecix

quote:

Orijinalden alıntı: AutoTestPilot

quote:

@ Autotestpilot

Siz depoyu doldurup yavaş gitmişsiniz 2000km gösteriyor, şöyle son 10.000 km yol ortalamasını veya daha fazla resim koyun.

Yavaş veya hızlı 2000 km yapabileceğini gösteriyor ki aracın konusunda daha detaylı fotoğraflar ve anlatımlar mevcut... Burdaki herkes eminim yavaş ve dikkatli kullanıp fotoğrafı o şekilde çekiyordur :) hızlı agresif kullanıp yakıt ortalamasını çeken yoktur sanırım...

Bu veri menzili gösteriyor, araçlar menzili hesaplarken o anki püskürtülen yakıta göre hemen hesaplayıp yazar. Muhtemelen araç boşta ilerliyor ya da viteste gaza basılı olmadan ilerlerken çekilmiş. Benim araçda da menzil çok fazla görünebiliyo böyle bu durumlarda baktığımda

Araç boşta veya gaza basılı olmadan nasıl ilerleyebilir :D :D hadi yokuş aşağı falan 500mt 1 km gittik diyelim bu aracın yol bilgisayarı o kadar salakmı hemen hopp diye menzili 1000 km den 2000 km ye mi çıkarıcak??

Benim araçda depo dolu olunca sıfırlayım 80km hızla gidince menzil 500km üstünde gösteriyor, gel gelelim bi depoylan 420km fazla gidimiyorum, siz şuraya uzun zaman ölçümü foto ekleyin görelim, araç 65LT deposu olsa en fazla 80-90km süratlan 1200km bi depoylan gidersiniz onuda iyi zorlamak lazım.

Sizden açtığım şu konuyu iyi incelemenizi öneriyorum:
    http://resim.donanimhaber.com/m_54855497/mpage_1/f_/key_//tm.htm#54855497

Ayrıca hesap ortada aracımın deposu 70 litre artı 4-5 litre de yedek deposu var.
    100km/h sabit hızla 4 lt yakıt tükettiğini düşünürsek

75/4=18.75

18.75x100= 1875 km

yapar bir depoyla. EE eğer sabit 90 la klima vs kapalı giderseniz biraz daha az yakacağınızı düşünürsek(3.5-4lt arası) 2000 km yi zorlayabilir aynı resimde olduğu gibi...

Ben dediğiniz 1200 kmyi hiç zorlamadan her seferinde hemde şehiriçinde yapıyorum zaten. Bu aracımı tek alma nedenim hem lüks hem ekonomik oluşudur zaten.

''Uzun zaman ölçümü foto'' nedir bilmiyorum. Ama 2000 km yol boyunca fotoğraf çekip size kanıtlamaksa kusura bakmayın yapamam :D

Bakın zaten siz kendiniz söylemişsiniz aracımda 500 km menzil gösteriyor 420 gidiyor diye benimki de 2000 gösteriyor 1750-1800 civarı gidiyor bu kadar basit...

• quote:

W211 E63

Bu arada mercedes e63 ün 17.000 KM lik ortalaması 15.7 ymiş. Gerçekten o motor hacmine, o beygir gücüne ve aracın ağırlığına çok iyi bir değer. Türkiye 'de e63 için 20lt den aşağı yakmaz diyenler var. Benim e250nin 11-12 yaktığını düşünürsek onun yanında hiç birşey... Mercedes gerçekten yüksek hacimli motorlarda çok başarılı...

• Imzamdaki araç, Van-Mersin yani 1000 kmyi ekonomik kullanımda 1 depo ile gidebiliyor.

Not:Depo 80 lt.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bayram1599

0 litre tükettim diyenler bile olabilir bu forumda. tüketim konusu yalanlar efsanesidir çünki.

yokuş aşağı saldım, 0 lt/100 km diyebilir mesela birisi . beklerim yani şaşırmam

• arabamı vw golf 1,6 TDI 90 PS bir depoyla (daha ilk depomuız bu arada) 900 km yaptık şehiriçi şu anda ve hala çeyrekten biraz az yakıtımız var..1100leri göreceğe benziyor araç..şehiriçi için çok iyi performanss...
  • TOYOTA COROLLA 2001 lamba yandığında fullenmişti 42 litre yakıt aldı. depo sanırım 48-50 litre. civarı. laba yandıktan sonra çünkü şehir dışı 100 km civarı cdebiliyo 80-90 km hızla. 42 litre yakıtla 490 km gitmşti bol yokuşlu bir şehirde ortalama br yaz gününde şehir içi olarak ölçülmüştür.motor ısınıp tek seferde yapılmamıştır bu yol.o şekilde muhtemelen daha az olacaktı.neyse 42 litre benzin ve 490 km buda 42/49=8.57 ltre düz hesap 8.6ltre yakmışım. şehir dışı 800 gidebleceğimi tahmin ediyorum. ama muhakkak temiz asfalt olursa. mıcırlı asfaltta daha fazla yakıyor. lpg de ise tam yaptığım bir denemede 56 tl ye full depo 27 litre lpg almıştım.285 km yol yaptım.lpg bitti tekrar fullettim bu kez 55 liralık lpg aldı. onunlada 268 km sonra btmişti :DDD. yazındı tabi bu dediklerim. şimdi hem kıştan hem lastiklerim eskidğinden hemde biraz bakım zamanı yaklaştığından aynı değerle240-250 civarında lpg bitiyor :DDD
  • Megane II 1.5 DCi Sedan Privilege - Şehir içi ortlama bir depoyla yaklaşık 750-800 km. Şeihr dışı sakin kullanımla ortalama 1100-1200 km. (depo 60 litre, yakıt yıllardır BP veya Total)
  • imzamdaki arac depo 66 litre :))
    şehir içi 900 kmde ışık yeni yanıyor :))

uzun yolda ise 850 de yanıyor ışık :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: ERG81

Megane II 1.5 DCi Sedan Privilege - Şehir içi ortlama bir depoyla yaklaşık 750-800 km. Şeihr dışı sakin kullanımla ortalama 1100-1200 km. (depo 60 litre, yakıt yıllardır BP veya Total)

hocam dizel megane sahibi bir arkadaş (forumda) arkadaşının 1200 km hemde şehir içi yapabildiğini söylediğini söylemişti.
    yanlış anlamayın sizin değerleriniz çok çok normal geldi bana ancak o arkadaşın arkadaşı nasıl böyle bir cümle kurmuş onu anlayamadım?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sevalkan

arabamı vw golf 1,6 TDI 90 PS bir depoyla (daha ilk depomuız bu arada) 900 km yaptık şehiriçi şu anda ve hala çeyrekten biraz az yakıtımız var..1100leri göreceğe benziyor araç..şehiriçi için çok iyi performanss...

hocam bide deponun kapasitesini söylerseniz daha iyi bir karşılaştırma olurdu
  • quote:

Orijinalden alıntı: Melihdk

2011 308 hdi 110hp devamlı sehir içi trafikte : 4.2 /100 km yakıyor,
    Eskiden kangoo'm vardı bu araç kadar az yakan görmedim hiç hesaplamıyordum bile araç haftada iki kere benzinliğe giriyordu hesaplamaya bile gerek yok :D:D:D Ankaradan kırıkkaleye gidiş dönüş 12 TL gibi bir paraya gelmiştik ilk rekorum o :)

senin değer imkansız hocam
  • 56 lt depo ile istanbulda ortalamam 100/5,6 yani 1000 km gidiyorum ortalama.
    uzun yolda 1200 ortalama gidiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aob_hatay

quote:

Megane II 1.5 DCi Sedan Privilege - Şehir içi ortlama bir depoyla yaklaşık 750-800 km. Şeihr dışı sakin kullanımla ortalama 1100-1200 km. (depo 60 litre, yakıt yıllardır BP veya Total)

hocam dizel megane sahibi bir arkadaş (forumda) arkadaşının 1200 km hemde şehir içi yapabildiğini söylediğini söylemişti.
    yanlış anlamayın sizin değerleriniz çok çok normal geldi bana ancak o arkadaşın arkadaşı nasıl böyle bir cümle kurmuş onu anlayamadım?

Şehir içi değil 1200, 1000 km'yi bile görmedim ben. En ekonomik kullanımımla bile 850 maksimumdur. Şehir dışıda zorlasan belki 1250-1300'ü görür.
    Şehir içinde 1200 km demek ortalama 5,0 lt'ye tekabül eder ki bunu şehir içi dur-kalk trafiğinde başarabilenin elini öpmek lazım

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: aob_hatay

quote:

Şehir içi değil 1200, 1000 km'yi bile görmedim ben. En ekonomik kullanımımla bile 850 maksimumdur. Şehir dışıda zorlasan belki 1250-1300'ü görür.
    Şehir içinde 1200 km demek ortalama 5,0 lt'ye tekabül eder ki bunu şehir içi dur-kalk trafiğinde başarabilenin elini öpmek lazım

Kesinlikle katılıyorum
    az önce pug sahibi genç arkadaşımızın ş.içi 4,2 lt değerini gördüm gmzlerim açıldı emin olun
    nasıl bir şehirse artık içinde 4.2 lt yakabiliyor dizel motor.şehir dışı için bile kolay yakalanacak bir değer değil hayır bilmediğimiz arbada değil
    ben yanlış hesaplamaya veriyorum
    ancak sizin gibi hesabını yapıp gerçekten elde ettiğğ değeri yada bilgisayarındaki ort.değeri aynen yazanlar var
    banada ş.içi en normal değer 50 lt ve üzeri için 800 km gibi geliyor
    yanıltıcı değerler mantıklı karşılaştırmalar yapmamıza en gel oluyor
    bilgi karmaşası yaratıyor o açıdan söylüyorum

• Karma kullanım 200 tl Full depo 1050-1100 hava şartlarına göre.
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.