Şimdi Ara

XBMC Kurulum Rehberi (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
261
Cevap
27
Favori
64.907
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selam htpc için kumanda önerebilirmisiniz?
  • Merhabalar, benim xbmc ile ilgili bir sorunum var bilen arkadaslar yardımcı olursa sevinirim?

şimdi ben xbmc ile bir film actım görüntü 3d gibi cift ekrana bölünmüs sekildeydi bende 2 günde zor cektigim filmi ''hay allah yanlıslıkla 3d indirmisim'' diyerek sildim. neyse tekrar başka bir fim actım ama xbmc bütün filmleri oyle oynatmaya basladı bende diyer playerlerle kontrol ettim onlarda bir sorun yok. diyorum acaba bilmeden bir klavyeden kısa yol tusuna basıp ayarını mı bozdum. bayagı kurcalamama ramen düzeltemedim.

XBMC Kurulum Rehberi

XBMC Kurulum Rehberi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi funnyhow -- 28 Şubat 2015; 12:21:38 >

• Xbmc'de optik sürücüyü nasıl oynatıyoruz?
    Menüdeki disc oynat seçenei çıkıyor ama tıklanmıyor. Alrında seçenek olarak disc tak/çıkart çıkıyor sadece ve tıkladığımda oprik sürücünün kapağını açıyor.
    Video altında dosyalarda tanıttığımda discin içini görüp oynatabiliyorum ama altyazı ve ses seçenekleri çıkmıyor orada da... (disk orjinal bluray)
  • Bu arada aşağıdaki linkteki gibi superrepo'yu kurursanız neredeyse xbmc'deki tüm populer eklentiler geliyor. Benim gibi yeni başlayanlara birebir.

https://superrepo.org/get-started/
  • onkal kullanıcısına yanıt
    valla hocam malesef bilmiyorum bende direk o disc oynat secenegi aktif geliyor bluray wr var bende diski takıyorum oynat diyorum normalde problem olmuyordu ama şimdi görüntü boyle oldu duzeltemiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi funnyhow -- 1 Mart 2015; 10:28:10 >
  • funnyhow kullanıcısına yanıt
    Usb optik cihaz ile bağlıyorum. Normal şartlarda diski oynat dediğinizde direk açılıyor değil mi? Eğer öyleyse ben usb cihazda sıkıntı var..

Sizin görüntüye baktımda sağ ve sol olarak iki görüntü olmasından çok ekranlar içindeki karmaşaya takıldım? Bu fotoğraftan mı kaynaklı yoksa ekranda da bu şekilde mi? Eğer öyleyse kablonuzda falan bir sıkıntı olabilir.
    Xbmc çok kısa bir süre kullandım ondan sonra aldığım medya playerda vardı ama düzgün açlışmıyordu kullanamdım, şu anda sadece usb bluray sürücüyü çalıştırmak için kullanacağım olursa o da. Sizin şikayetiniz olan kısımda xbmc'nin yada ekran kartınız 3d ayarlarındna kaynaklı olabilir diye düşünüyorum.
  • onkal kullanıcısına yanıt
    Aynen oynat deyince oynatiyor normalde. Harici oldugu icin yada usb ile ilgili bir problemde olabilir xbmc ile de ilgili olabilir baska programlarla deneyin media player clasic ile olabilir mesela.

Evet goruntu icinde de kesitler halinde ic ice anladigim kadariyla 2d filmi kendince 3d yapmaya calisiyor. programi kaldirip yeniden kurmak zorunda kalicam galiba.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • funnyhow kullanıcısına yanıt
    Nas'ta yüklü xbmc başka programla deneyemem. :)
    Eğer 3d ayarlarla çözemezseniz, ekran kartının çıkış ayarlarını da bir kontrol edin. En kötü dediğiniz gibi programı tekrar kurmak mantıklı.

• bu arada xbmc yi sildim yeni surumlerinde adı '' kodi '' olmuş kurdum suan için sorun yok.
  • takip
  • kenan@kenan K kullanıcısına yanıt
    merhaba

aynı sorun bende de var. siz çözebildiniz mi ?
  • dün sorunu çözdüm :)

1 - system > settings > Add-ons - > Install from zip file - > Root filesystem - > mnt - > sda1
    2 - system > file manager > Add source > Browse > Root filesystem - > mnt - > sda1
    /mnt/sda1
    Enter a name for this media Source
  • Arkadaşlar ,

Android bir cihazda kullandığım KODI üzerinde tarattığım kitaplık bilgilerinin tamamını kopyalayıp başka bir Android cihaza olduğu gibi yüklemek istiyorum.

Böylelikle farklı odalardaki iki farklı cihazdaki KODI'de aynı kitaplığı kullanmış olacağım.

Tarattığım dizi ve film bilgilerine ait kitaplık bilgilerinin yedeğini nasıl alıp başka bir cihaza yükleyebilirim ?
  • Papirus P kullanıcısına yanıt
    KODI'nin kendi menüsünde kitaplık bilgilerini ; içe ya da dışa aktarma ile ilgili bir seçenek var.Öncelikle X cihazındaki kitaplık bilgilerini dışa aktardım. Ardından açtığım B cihazına , bu A cihazındaki kitaplık bilgilerini içe aktar diyerek kopyaladım. A cihazındaki kitaplığa ait tüm bilgiler B cihazına da geldi , kopyalamda bir sorun yok.

Yalnız şöyle bir sıkıntı var.

KODI , A cihazında takılı USB HDD'i " sda1 " olarak isimlendirmiş ve kitaplık bilgilerini de buna göre adreslemiş.

B cihazında ise KODI , aynı USB HDD'e " storage1 " diye bir isim vermiş.

Dolayısıyla B cihazındaki kitaplıkta bulunan herhangi bir filme tıkladığımda bu dosya mevcut değil diye ikaz veriyor. Böyle olması da normal. Çünkü filmlerin adresi yedeklenen dosyada sd1 olarak kaydedilmiş durumda ama B cihazı bu adresi storage1 diye isimlendirdiği için bulamıyor.

İki farklı cihazdaki USB HDD'in isimlerini nasıl eşitleriz ? Var mı bir fikri olan ?

Şu haliyle KODI kitaplığına ait yedek dosya , farklı bir cihazda işe yaramıyor çünkü.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Papirus P kullanıcısına yanıt
    Yeni Hdd ye verilen ismi değiştirebilirsin

C ye basınca açılan menüde olması lazım yeniden adlandır komutunun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi renzokuken -- 12 Ekim 2015; 7:45:41 >
  • Bu isimlendirme aslında hard diskin label isimlendirmesi değil device isimlendirmesidir. Bu yüzden disk ismini Windows'ta Bilgisayarımdan düzeltmenin bir manası yoktur.
    Genelde Android cihazlarda bu isimlendirmeler yazdığınız gibi sda(x), storage(x) (x yerine herhangi bir rakam gelebilir) ve şu anda aklıma gelmeyen birkaç türlü daha yapılabilir. Bu Android versioynlar arasında da fark gösterebilir. Yani Kitkat'te farklı, JellyBean'da farklı, Lolipop'ta farklı gibi. Eğer export dosyası içine müdahale edilebiliyorsa, oradaki disk isimleri değiştirilebilir. Bunun için internetten Notepad++ adlı uygulamayı indirip yükleyin ve bu export dosyasını Notepad++ ile açın. Eğer saçma sapan karakterler görmüyorsanız, herşey okunaklı ise, hangisini değiştirecekseniz, sda1 yada storage1 diye arama yaptırıp bu isimleri değiştirin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi chatin_62 -- 12 Ekim 2015; 8:46:15 >
  • chatin_62 kullanıcısına yanıt
    Öncelikle XBMC'yi PC'de değil , Android medya cihazlarda kullandığımı belirteyim.Bu cihazlardan birisi Zidoo X9 , diğeri ise Zidoo X1.

Sizin yazdıkklarınız sonrasında ilk olarak şunu düşündüm.Normalde ben USB HDD'lere kendim isim vermedim.Yalın haliyle kulanıyorum ve hangi medya oynatıcıya takarsam KODI ( yani XBMC ) kendine göre isimlendirme yapıyor USB HDD'i.Bizim örnekte olduğu gibi ; bir cihaz sda1 demiş , bir diğer cihaz ise storage1.

Acaba diyorum ben kendim isim versem USB HDD'e ; mesela papirus desem , her iki cihazda USB HDD ismini papirus kabul edip ona göre adresler mi ? Bu bir ihtimal.

Diğer yandan yazdığım sorunu nasıl çözdüğüme gelince : Tavsiyelerinize uyup KODI'nini aktardığı yedek dosyanın içindeki " videodb.xml " dosyasını notepad ile açıp " sda1 " diye tanımlanmış gözüken USB HDD isimlerin tamamını , " storage1 " diye değiştirdim.Bu akşam 2.cihaza yedeği bu haliyle atıp deneyeceğim bakalım , ne olacak.Ama umutluyum.

Eyvallah...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Papirus -- 12 Ekim 2015; 9:35:43 >

Üstad ,

Aldığım KODI kitaplığına ait yedek klasöründeki videodb.xml dosyasını , her PC'de bulunan standart notepad ile açıp adres satırındaki diğer cihazla farklı olan tüm ifadeleri ( sda1 yerine Storage01 yazma ve adres satırındaki diğer farklı bir ifadeyi ) notepad menüsündeki bul-değiştir komutu seçeneği 3-5 sn'de değiştirdim ve bu haliyle kaydettim.İşlem tamam.

Şimdi ana vihazım olan Zidoo X9'da aldığım KODI kitaplığının yedeğini , Zidoo X1 cihazında da aynı şekilde kullanabiliyorum.Ve bundan sonra da dilediğim herhangi bir cihazda taramaya gerek kalmadan kullanabileceğim.

Eyvallah...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Papirus

Öncelikle XBMC'yi PC'de değil , Android medya cihazlarda kullandığımı belirteyim.Bu cihazlardan birisi Zidoo X9 , diğeri ise Zidoo X1.

Sizin yazdıkklarınız sonrasında ilk olarak şunu düşündüm.Normalde ben USB HDD'lere kendim isim vermedim.Yalın haliyle kulanıyorum ve hangi medya oynatıcıya takarsam KODI ( yani XBMC ) kendine göre isimlendirme yapıyor USB HDD'i.Bizim örnekte olduğu gibi ; bir cihaz sda1 demiş , bir diğer cihaz ise storage1.

Acaba diyorum ben kendim isim versem USB HDD'e ; mesela papirus desem , her iki cihazda USB HDD ismini papirus kabul edip ona göre adresler mi ? Bu bir ihtimal.

Diğer yandan yazdığım sorunu nasıl çözdüğüme gelince : Tavsiyelerinize uyup KODI'nini aktardığı yedek dosyanın içindeki " videodb.xml " dosyasını notepad ile açıp " sda1 " diye tanımlanmış gözüken USB HDD isimlerin tamamını , " storage1 " diye değiştirdim.Bu akşam 2.cihaza yedeği bu haliyle atıp deneyeceğim bakalım , ne olacak.Ama umutluyum.

Eyvallah...

Sorunun çözüldüğüne sevindim.
    Bilgi açısından yeniden yazayım. Disklere herhangi bir isim vermenizin bir önemi yok. Papirus te deseniz, başka bir isim de verseniz, bunun Android cihazdaki belirtmiş olduğunuz isme bir etkisi yoktur. Daha önce de yazdığım gibi burada görülen sda1 yada storage1 gibi isimler diskin sizin verdiğiniz label ismi değil, o diskin donanım ismidir. Sizi isim olarak ne yazarsanız yazın, cihazda yine mesela sda1 diye görülecektir.

Eyvallah...

• 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.