- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
XBMC Kurulum Rehberi
Bu konudaki kullanıcılar:
 
259
Cevap
35
Favori
61963
Tıklama
Sayfa: [1] 3 4 5      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Giriş
Mesaj


 
106 Mesaj
12 Şubat 2010; 10:29:17 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PMBlogumda yazmaya başladığım rehberi buraya taşımak istedim.

Tamamlanmış değil, yavaş yavaş tamamlanacak.

blogumun adresi: http://dckaraca.blogspot.com

Başlıyoruz.
------------------------

Bunlar hep internetin suçu. Eskiden film izlemek için sinemaya giderdik, derdimiz sinemadaki konforun, ses sistemlerinin, görüntünün falan iyi olmasıydı, seçimimizi buna göre yapardık. Gelişen teknoloji, evvelden sınırlı kitlenin evinde bulundurabildiği ev sinema sistemlerini daha çok haneye soktu, geniş bant bağlantı ve artan internet hızları da film, dizi gibi içeriği bu sistemlerde izlememizi kolaylaştırdı.

DivX oynatıcılar demode oldu birkaç çeyrek önce, PopCorn media player ve özellikle Western Digital'in oynatıcılarının açtığı yola sürüyle marka girdi, yüksek tanımlı (hd) içeriği oynatabilen bu aletlerin becerileri insanları cezbetti.

Ve fakat yıllardır işimizi gören kişisel bilgisayarların içerik oynatma konusunda da söyleyecekleri birkaç söz olacaktı.

HTPC nedir?

HTPC, Home Theater Personal Computer kelimelerinin kısaltmasından oluşur, yani Ev Sineması Kişisel Bilgisayarı. HTPC'ler işin donanım ve yazılım kısmına düşkün, bilgisayarın getirdiği esnekliği ve müdahele edilebilirliği kullanmayı seven insanların tercihi oldu hep. En basitinden, DivX oynatıcıların ilk çıktığı dönemlerde (ki ben de vestel markalı bir tanesine sahip olmuştum, şu an yazlıkta kullanılıyor hala) yeni codecli filmler çıktıkça aletin firmware'inin güncellenmesi gerekirdi (ki güçtür). Servise götürülürdü falan. HTPC'lerde ise en güncel codecler her zaman bir tık uzaktadır.

Yazının ilerleyen bölümlerinde HTPC'ler ile ilgili avantaj ve dezavantajları saymaya devam edebiliriz, şimdi burada hepsini düşünmekle zaman kaybetmeyi anlamlı görmüyorum. Lakin HTPC'yi değil de DivX oynatıcıları veya yeni nesil medya oynatıcıları tercih edenlerin en büyük argümanları, estetik, elektrik sarfiyatı, başarım, fiyat ve arayüz olmuştur. Bu yazının konusu (şimdilik) arayüz, daha doğrusu önyüz, diğer konularda da rehberler hazırlamayı planlıyorum.

Önyüz (front end), bir aygıtın donanımını kullanabilmek için kullanıcının işlemleri gerçekleştirdiği kısım oluyor kabaca, burada kullanıldığı anlamıyla. HTPC'lerin, kolay kullanıma sahip grafik arayüzlü rakiplerine karşı duran bazı önyüzleri var, hemen hemen tamamı açık kaynaklı, zaten rakiplerine karşı duran ve rakiplerini alt eden kısmı da açık kaynaklı / geliştirilebilir olmasında yatıyor.

En meşhur HTPC önyüzleri şunlar:

XBMC
MediaPortal
Meedio
Boxee


Bunları zaman içerisinde (Boxee hariç) denedim, işin TV kısmını ayırdığımızda en mantıklı (ve kolay) kullanımın XBMC olduğuna kanaat getirdim, hatta XBMC'yi o kadar beğendim ki, hakkında Türkçe bir kaynak olmadığını görüp bir rehber hazırlamak istedim.

Buraya kadar yaptığım laf kalabalığının tamamı girişiydi bu rehberin, planımız şöyle olacak:

-XBMC için gerekli konfigürasyon hakkında.
-İşletim sistemini XBMC kurulumuna hazır hale getirmek.
-XBMC kurulumu (Windows)
-XBMC kurulumu (Linux)
-Skin (arayüz) tercihleri, örnekler.
-Scraper kavramı ve tercihler.
-Filmler için klasör belirleme.
-Filmleri etiketlemek / isimlendirmek.
-Diziler için klasör belirlemek.
-Dizileri etiketlemek / isimlendirmek.
-Müzikler için klasör belirlemek.
-Müzikleri etiketlemek / isimlendirmek.
-Script kavramı ve kullanımı.
-Yararlı scriptler.
-XBMC ile bir MCE kumanda kullanmak. (Klavye ve mouse'u ortadan kaldırıyoruz)

Bu maddelerde değişiklikler olabilir, doğaçlama ilerleme durumu da olabilir, artık ne gerektirirse.

İlk önce Windows kurulumundan başlayacağız. Linux için Ubuntu distrosu kullanacağım bu arada, bilginize.

İşin iki kısmı var, aslında dört kısmı var. XBMC dört ortamda çalışabiliyor. Bunlar;

Windows
Linux
Mac Os X
XBOX


XBOX derken, XBOX 360'tan değil, orijinal XBOX'tan bahsediyorum. Mac Os X'i masaüstü bilgisayarımda OSx86 sağolsun kullanıyorum ama XBMC'yi oraya kurmaya gerek duymadım hiç. LCD televizyonumun altında HTPC'mde Windows üzerine kurulu olarak kullanıyorum, masaüstümde Ubuntu'ya kuracağım, yani Ubuntu kurulumunu da (daha evvelden yapmış da olsam) burada tekrar yapacağım,
taze taze bilgilere yer vereceğim. XBOX ise, zaten XBMC'nin çıkış noktası, zamanında orijinal XBOX'ın donanım gücünden faydalanmak amacıyla bir grup programcının bir araya gelip başladığı bir proje XBMC, ilk olarak da XBOX'da kullanılmış, hala da XBOX için geliştirilmeye devam ediyor.

XBMC'nin wiki'sinde, Windows için uygun donanımı şöyle listeliyorlar:

İşlemci:
X86 tabanlı Pentium M, Pentium 4, AMD Athlon XP/64, AMD Opteron ya da daha yeni bir işlemciye sahip bilgisayar. (Güncel h.264 videoların başarımı için dual core tavsiye ediyorlar)
Ekran Kartı:
Ati Radeon R420 (X800) ya da daha yenisi destekleniyor, R700 (HD4000) ya da daha yenisi tavsiye ediliyor.
Intel GMA 950 (945G) ya da daha yenisi destekleniyor, Intel GMA X4500HD (G45) ya da daha yenisi tavsiye ediliyor.
Nvidia 6 serisi ya da daha yenisi destekleniyor, Nvidia 8 serisi tavsiye ediliyor.
Ses Kartı:
Direct Sound destekli herhangi bir ses kartı.
Kumandalar:
LIRC ve IRSS için gömülü desteği var, EventServer programı ile oyun kolları, iPhone, PDA, PS3 kumandaları gibi aklınıza gelebilecek herşey için destek sağlıyor.
Oyun kolları:
İşletim sisteminde çalışıyorsa, XBMC'de de çalışıyor demektir.
İşlemci ile ilgili, yüksek tanımlı içerik başarımı için çift çekirdek gerekiyor deniyor ama, ben P4 2.66 GHZ, 1 GB ddr ram, ve FX5200 ekran kartım ile 720P içerik izleyebildiğimden ötürü, bunların olası performans problemlerini engellemek için yüksek verildiğini düşünüyorum. Yüksek tanımlı içerikte aslolan işlemci gücüdür evet, çift çekirdek olsa daha mı iyi olur, evet. Ama çift çekirdekli 1.66 GHZ mi, yoksa tek çekirdek 2.66 GHZ mi derseniz, yüksek GHZ'nin daha başarılı olacağını tahmin ediyorum.

Ubuntu için uygun donanım:

İşlemci:
X86 tabanlı Pentium M, Pentium 4, AMD Athlon XP/64, AMD Opteron ya da daha yeni bir işlemciye sahip bilgisayar. (Güncel h.264 videoların başarımı için dual core tavsiye ediyorlar)
Ekran Kartı:
Ati Radeon R420 (X800) ya da daha yenisi destekleniyor, ama ATI çipli ekran kartları tavsiye edilmiyor.
Intel GMA 950 (945G) ya da daha yenisi destekleniyor.
Nvidia 6 serisi ya da daha yenisi destekleniyor, Nvidia 8 serisi tavsiye ediliyor.
Ses Kartı:
ALSA destekli herhangi bir ses kartı.
Kumandalar:
LIRC ve IRSS için gömülü desteği var, EventServer programı ile oyun kolları, iPhone, PDA, PS3 kumandaları gibi aklınıza gelebilecek herşey için destek sağlıyor.
Oyun kolları:
İşletim sisteminde çalışıyorsa, XBMC'de de çalışıyor demektir.

Linux biraz daha hafif çalıştığı için sistem altında, XBMC de daha rahat çalışıyor. Yine de bazı problemler var:

Nvidia, Good-Device Drivers ile Linux'u desteklediği için, Linux altında en sorunsuz çalışan ekran kartı üreticisi. Ayrıca 8 ve sonrası ekran kartı serilerinde VDPAU adlı açık kaynak teknoloji destekleniyor, VDPAU kabaca video decoding ve post processing işlemlerinde işlemcinin yükünün bir kısmını grafik işlemciye yükleme ve sistemi rahatlatma işine yarıyor. Avantajlı bir şey yani. Dolayısı ile yeni bir HTPC için donanım bakarken, aklınızda bu olsun.

Ses kartları genelde ALSA destekli oluyor Linux altında, özellikle güncel modeller. Ama yazılımsal olarak 6 kanal ses verme olayı olduğunda bazı anakartlarda (örneğin Intel D945GCLF2 anakartımda line out, line in, mic in portları windows altında 6 kanal çıkışa döndürülebiliyor, ama bu Ubuntu altında tam bir başağrısı oldu, conf dosyalarına girdim çıkamadım, önerilen tüm modifikasyonları yapsam da 6 kanal ses alamadım) problem çıkabiliyor.

Ram olayından pek bahsedilmemiş, kişisel tecrübelerime bakarak, Linux için 1 GB, Windows için 2 GB ram yeterli olacaktır diyebilirim.

Bunlar sadece HTPC konfigürasyonu tabi, çalışır durumda klavye mouse, isteğe bağlı ses sistemi ve isteğe bağlı görüntü sistemi gerekecek beraberinde.

Gerekli donanımsal konfigürasyonlar bu şekilde.

Evet, sırada işletim sistemini XBMC kurulumuna hazırlamak var.

Mediaportal ve Meedio'nun aksine, XBMC, kurulum açısından en sorunsuz yazılım. Windows için Windows Vista ya da daha güzeli Windows XP'yi tavsiye ederim. Windows 7 ile de sorunsuz kullanmakla beraber, Microsoft'un son işletim sisteminin hala driver problemleri var, en basitinden, gömülü ses kartları ile ilgili (özellikle Realtek chipsetli olanlar için) cızırtı problemi giderilebilmiş değil. Windows XP veya Vista'da sürücü problemi daha az, hatta yok denecek kadar az, bu yüzden tüm sürücüleri yüklenmiş Windows XP ve Vista işimizi görür.

Bundan sonra yapacağımız işlem Windows için, codec pack kurmak. Codec paketleri, kurmasıyla değil ama ince ayarlarıyla (özellikle ffdshow vs.) bambaşka bir yazı konusu, ama şu an varsayılan ayarlarla geçelim bu kısmı. K-Lite Codec Pack benim en tuttuğum pakettir, lakin son sürümlerini değil, önceki sürümlerinden 2.1.5'i tavsiye ediyorum, ufak bir Google aramasıyla bulabilirsiniz. K-Lite kurulumu esnasında Media Player Classic de geliyor, başındaki tick'i kaldırın, ihtiyacımız olmayacak. H264 decoding işlemi için CoreAVC'nin ticari olmadan önceki son sürümünü içeriyor ve iyi bir başarım oranı var, tatmin edici yani.

Kurulum bittikten sonra www.xbmc.org adresine girip download kısmından XBMC'yi indirebiliriz. Windows için kuruluma hazırız.

Linux için bu kadar uğraşmayacağız.

Ubuntu Karmic Koala (9.10)'nın 64 ya da 32 bit sürümünü indiriyoruz, ya da varolan CD'den kuruyoruz. Kurulum esnasında kullanıcı adı ve şifrelerimizi belirliyoruz ama giriş ekranında şifre sormasını istemeyelim. Bunun sebebi, bilgisayarı açtığımızda, XBMC'yi başlangıçta otomatik çalışacak hale getirdikten sonra, boot ekranında falan oyalanmadan çat diye programa girebilmek. Ubuntu kurulumu sonrası güncellemelerimizi yapıyoruz.

İşletim sistemlerini XBMC'ye hazırlamak da bu kadar.

Windows için xbmc.org'dan indirdiğimiz kurulum dosyasını çalıştırıyoruz. (Güncel sürüm 9.11). Kurulum esnasında Direct X 9.0c ve Microsoft Visual C++ 2008 Redist. Package'ı da yükleyecek. İlerde format atarsanız veya başka bir bilgisayara taşınırsanız diye, portable kurulum yapmanızı öneririm. Böylece her seferinde scraperlardan aldığınız verileri tekrardan indirmenize gerek olmaz. Kurulum tamamlandığında XBMC kullanıma hazır demektir.

Ubuntu kurulu, güncellemelerimiz yapılı. Herşey bittikten sonra, terminali açıp dört adet komut yazmamız gerekiyor:

sudo add-apt-repository ppa:team-xbmc
sudo apt-get update
sudo apt-get install xbmc
sudo apt-get update

İlk komut XBMC repolarını eklemek için. İkincisi repolarımızı güncellemek için. Üçüncüsü XBMC'yi kurmak için. Dördüncüsü de XBMC'yi güncellemek için. Tabi eklemeye gerek yok sanırım, bir seferinde bir komut vereceksiniz. sudo komutu için user password'ünüzü bilmeniz gerekiyor, biliyorsunuzdur. Her komutu girdikten sonra belli bir zaman geçecektir indirme ve kurulum işlemleri esnasında.

Evet XBMC kuruldu :)

Kurulum esnasında gerekli codecleri de indiriyor, ekstradan eklemenize gerek kalmıyor yani. Uygulamalar kısmında, medya menüsünde görebilirsiniz XBMC'yi.

Skin (arayüz) tercihleri, örnekler.

XBMC'nin görenleri hayran bırakan özelliklerinden ilk akla geleni, skin - arayüz desteği ve çeşitleri. XBMC tamamen açık kaynaklı bir yazılım olduğundan, isteyen herkes skin geliştirebiliyor, yahut varolan skinler üzerinde oynayabiliyor (Skin modları). XBMC'nin anasayfasında "Downloads" kısmından ulaşılabilecek resmi skinler şunlar:

Aeon
Back Row
Confluence
MediaStream
MediaStream Redux
MiniMeedia
PM3.HD
Project Mayhem III
Rapier
Tranparency!

Hepsinin ufak tefek esprileri var. Kısaca değinecek olursak;

Aeon: Görselliği ön plana çıkaran ve çok tercih edilen XBMC skin'i.
Back Row: Yıllardır geliştirilen oldukça iddialı bir skin, hem SD hem HD ile uyumlu.
Confluence: Varsayılan XBMC skin'i. İdare edebilecek bir görsellik sunuyor.
MediaStream: Bir süre geliştirilmesine ara verilen ama Ocak 2010 itibarıyle tekrar üzerinde çalışılmaya başlanan klasik XBMC skinlerinden.
MediaStream Redux: Aslında MediaStream mod'u, ancak oldukça büyük değişiklikler içermesi sebebi ile ayrı bir skin olarak kabul ediliyor, yine görselliğin ön planda olduğu, şık bir seçim.
MiniMeedia: MediaStream geliştiricileri tarafından hazırlanan bu skin, daha çok fanart görmek isteyen kullanıcılardan gelen yorumlara göre hazırlanmış, daha transparan bir çalışma.
PM3.HD: Confluence'tan önceki varsayılan XBMC skin'iydi, Project Mayhem III Skin'inin HD versiyonu olarak da kabul edilebilir.
Project Mayhem III: XBMC'nin orijinal ortamı Xbox'a göre hazırlanmış ilk skinlerden.
Rapier: Ana ekranı oldukça sade, ama ortam dosyalarınızı görüntülerken kişiselleştirilebilirliği ile işinizi çok kolaylaştıracak, favori skin'im.
Transparency!: Her an her yerde fanartları gösterme amacı güden, görselliği ön planda tutan bir skin.

Skinlerin boyutları 40 ila 120 MB arasında değişiyor, en azından denediklerim. Tabi modlu skinler ile bunların sayıları çok daha fazla artıyor, en basitinden Aeon'un, Stark, Hitched gibi modları var, diğerleri için de geçerli bu.

Skinleri indirdiğinizde, arşiv dosyasından çıkarıp, XBMC kurulum klasörünüzdeki skin klasörünün içine kopyalamanız gerekiyor. Bundan sonra, programa girdiğinizde göreceğiniz Settings bölümünden Appearance kısmından değiştirebilirsiniz seçiminizi. İlk etapta hiç skin eklemezseniz, PM3.HD ve Confluence arasından seçim yapabilirsiniz, bahsettiğim gibi Confluence varsayılan skin'dir.Scraper kavramı ve tercihler

İşlerim güçlerim dolayısıyla uzuuunca bir ara verdiğim XBMC rehberine devam ediyorum. Konumuz Scraper kavramı, ki kendisi XBMC'nin en büyük esprisini oluşturur.

Mevzu şu: Bir klasör içerisindeki dosyalarınızın ne olduğunu tespit edip, bunları sizin belirleyeceğiniz veritabanlarındaki dosyalarla eşleştirip, haklarındaki bilgileri bilgisayarınıza indiren bir sistem var XBMC'de. Bu veritabanlarına scraper deniyor.

Örneklemek daha rahat olacak, kendi sistemimden yola çıkayım:

XBMC'nin içerik aldığı 3 adet klasörüm var. Bunlardan birincisi Movies klasörü, ki içinde filmler var. İkincisi TV klasörü, ki içerisinde televizyon dizileri var. Üçüncüsü de Music, bunun da içinde mp3 ve flac dosyalarım var.

(XBMC'yi ilk çalıştırdığımızda herhangi bir yerden herhangi bir dosya almaz, kaynakların konumlarını belirlemeniz gerekir. Add source dediğinizde videos kısmına girip, rahatlıkla ekleyebilirsiniz.)

Kendi örneğimden devam ediyorum. Add source deyip movies klasörünü gösterdiğimde, ekranda set content dediğimde bu klasörün ne içerdiğini sorar. Movies klasörünü seçtiğimden bu klasörün film içerdiğini XBMC'ye iletiyoruz. Scraper seçimi de burada oluyor, themoviedb, imdb, rotten tomatoes gibi scraperlar arasından birini seçiyoruz, bundan sonra XBMC bizim o klasörümüzü tarayıp, dosya isimlerinden hangi filmlerin o klasörde olduğunu tespit edecek ve XBMC'nin alametifarikası olan görsellerini sabit diske indirecek.

Scraper'ı seçtikten sonra aşağıda seçenekler göreceğiz, onların da ne işe yaradığını anlatayım:


Exclude folder from scans: Bu seçildiğinde, gerçekleştirilecek taramalar bu klasör atlanarak yapılır.
Run Automatic Scan: "OK" dendikten sonra seçili klasörde taramaya derhal başlar.
Use Foldername for Lookups: Klasör ismini esas alır, klasörün içindeki video dosyaları yerine, buna az sonra geleceğim.
Folder contains a single Video: Bu seçenek, klasördesadece bir video dosyası olduğunu varsayar, normalde bir klasörün içerisinde birden çok video dosyamız olduğunu düşünür XBMC ve eğer seçtiğimiz klasörde tek bir film varsa bunu seçmeliyiz.
Folder contains a single TV Show: Üst taraftaki açıklamayı tv dizilerine uyarlayın.
Scan Recursively: Alt klasöleri de tarar (iki seviye aşağıya kadar). Tv dizileri her zaman bu seçenekle taranır.

Şimdi, scraper olayını anladıysak, olaydaki inceliklere gelelim.

Scraper'ın olanca gücüyle çalışması için en önemli şey isimlendirmedir. Çünkü dosya isimlerini esas alır Scraper'lar. Bu yüzden, görsellikte ve tüm dosyalarınızın tespit edilmesinde problem yaşamak istemiyorsanız, en doğru düzen şu olacaktır:

-Filmler için-
Ana klasör
-"Film adı (Film yılı)" olarak isimlendirilmiş içinde video dosyasının bulunduğu klasör.
--Video dosyası.

Örnek:
Movies
-Shutter Island (2010)
--Shutter.Island.2010.R5.LINE.XviD-MENTiON.avi

Önemli olan, video dosyasını içeren klasörün doğru isimlendirilmesidir, bu klasör doğru isimlenmiş ise içerisindeki video ister video.avi olsun, ister aynı şekilde Shutter Island (2010).avi olsun, farketmez. Scraper'ımız filmin adını ve yılını görür, veritabanındaki filmle eşleştirir, skin'imize uygun şekilde görselleri indirir ve işi biter.

-Diziler için-
Ana klasör
-Dizi adı
--Doğru sezon ve bölüm numaraları ile isimlendirilmiş video dosyası.

Doğru isimlendirilme nasıl olur?

Bunda birkaç standart var:

S01E01.avi
1x1.avi
S01xE01.avi
S01 E01.avi
S01.E01.avi

dosya uzantıları avi, wmv, mkv vs olabilir. Önemli olan dosya isminde bu ibarelerin bulunması, zira XBMC o dosyanın hangi sezona ve hangi bölüme ait olduğunu ancak o şekilde tespit edebiliyor. Yine scraper tanımladığımız veritabanından dizi ve bölüm bilgilerini-görsellerini indiriyor, üst düzey bir kullanıcı tecrübesi ile XBMC kullanabiliyoruz.

Sezon ve bölümün dosya adında tanımlı olması yeterli olacaksa da, düzen açısından benim de kullandığım şekliyle şu en doğrusu olacaktır:

Örnek:
TV
-Lost
--Season 6
---s06e01.mkv
---s06e02.mkv
---s06e03.mkv
---s06e04.mkv
---s06e05.mkv
---s06e06.mkv
---s06e07.mkv
---s06e08.mkv
---s06e09.mkv
---s06e10.mkv
---s06e11.mkv
---s06e12.mkv
---s06e13.mkv
---s06e14.mkv

Scraper'da ikinci önemli nokta da hangi scraper'ın seçileceği konusu.

Burada açık kaynak internet kullanımının değerini biliyor ve filmler için themoviedb, diziler içinde thetvdb'yi kullanıyoruz. Birincisi, themoviedb, imdb benzeri bir veritabanı, filmler için ayrıntılı bilgiler tamamen üye kullanıcılar tarafından oluşturuluyor ve düzenlenebiliyor. İkincisi de televizyon dizileri için veritabanı, yine açık kaynaklı, üye olup ekleme-düzeltme yapabiliyorsunuz. imdb her ne kadar daha geniş bir veritabanına sahip olsa da, potansiyel themoviedb'de daha yüksek, örneğin ben şimdiye kadar themoviedb'nin veritabanında olmayan onlarca Türk filminin bilgilerini, görsellerini, oyuncularını buraya ekledim, artık kendi XBMC'mde bu filmleri de görebiliyorum.

Müzik konusu biraz sıkıntılı, tam bir standart getirilebilmiş değil bildiğim kadarıyla halen, müzik dosyalarımı tagleme konusunda takıntılı olduğum için gerek de duymuyorum aslında çok. Müzik için scraper da çok verimli bulamadım, en azından filmler ve tv dizileri kadar verimlisini bulamadım. Albüm kapakları ve sanatçılar yeterli oluyor bana görsellik için, onu da şu şekilde çözüyorum:

Music
-Amorphis
--My Kantele
--Elegy
--Tuoenla
--Am Universum
vs.

diye sıralandığını düşünelim,

Amorphis klasörünün içinde albümler ayrıca klasörler halinde duruyor.

Amorphis klasörünün içine beğendiğim bir Amorphis fotoğrafını koyuyorum, bunu folder.jpg olarak isimlendiriyorum.

Sonra her albümün klasörünün içine albüm kapaklarını folder.jpg olarak isimlendirerek ekliyorum.

Müzik klasörüne baktığımızda, artık Sanatçıların fotoğraflarıyla, sanatçıların içine girdiğimizde de albümlerin kapaklarıyla görülebilmesi gerekir.Sonuçta, media playerların şu uyduruk arayüzlerinden çok daha keyif veren bir tecrübe yaşayacağınız garanti:


Resim için pclabs.com.tr'ye çok teşekkürler.

----devam edecek...---< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi portnoi -- 6 Mayıs 2010; 13:07:54 >
_____________________________ 
491 Mesaj
19 Şubat 2010; 19:01:01 

Bilgi için teşekkürler.

Ben windows üzerinden kullananlardanım. XBMC için genel bir forum açılsa güzel olur aslında.
_____________________________

LG 65EG960V | Onkyo TX-NR646 | Elipson Planet L|M 5.1.2 Atmos | Kodi on Asus VivoPC i5 |
HTC A9


 
151 Mesaj
19 Şubat 2010; 19:50:17 

Arkadaslar konuya biraz yabanciyim ama en basitinden su soruyu sormak istiyorum. XBMC nin Windows Media Center dan farki nedir. Artilari nelerdir?
_____________________________ 
106 Mesaj
21 Şubat 2010; 21:16:20 

Linux'a taşınmış bölüm olarak ama tam olarak linux bölümüne ait değil bu yazılım. Neyse ileride düzeltilir.

XBMC'nin Windows Media Center'dan farkı, tüm açık kaynaklı yazılımların sahip olduğu şey, kişiselleştirilebilirliği. Temaları, dizileri, filmleri, müzikleri tanıması, bunları çok sağlam bir görsellikle sunması, ek olarak scriptlerle daha da geliştirilebilmesi, misal indirdiğiniz filmlerin fragmanlarını izleyebileceğiniz, emulatör oyunları oynayabileceğiniz, indirdiğiniz sıkıştırılmış haldeki dvd isolarını direk çalabileceğiniz scriptler var. Dipsiz kuyu, zaman ayırıp incelenmesi lazım ayrıca.

İşlerimin yoğunluğu sebebiyle bir süre ara verdim rehberi hazırlamaya ama, devam edeceğim yarından itibaren.
_____________________________ 
106 Mesaj
22 Şubat 2010; 12:46:15 

"Skin (arayüz) tercihleri, örnekler." kısmı ilk mesaja ve blog'uma eklendi.

http://dckaraca.blogspo...ercihleri-ornekler.html
_____________________________ 
26 Mesaj
9 Mart 2010; 20:56:20 

xbmc 9.11 programını Compro videomate k300 RC6 remote controlle nasıl calıstırabılırım? mce tusuna xbmcyı atayabılırmıyım yada tuslara ıstedıgım fonksıyonu atayabılırmıyım?
_____________________________

|Thermaltake Armor+ VH6000BWS | Intel Q6600 go rev | ASUS PCK-E WİFİ | 2*1024 OCZ PLATINUM2 DDR2800 | ASUS EN8800GT | TAGAN 480W | SEAGATE 250GB ST3250410AS 16MB NCQ SATA2 | SAMSUNG 931C LCD |


 
106 Mesaj
9 Mart 2010; 21:27:27 

Compro kumanda tam olarak MCE ile uyumlu ise, http://forum.xbmc.org/showthread.php?t=36936 bu adreste nasıl yapılacağı anlatılıyor. Kumanda kısmına henüz gelemedim hazırladığım rehberde, zaman sıkıntısı yaşadığım için hızlı da ilerleyemiyorum ama linkte nasıl yapılacağı anlatılmış. İstediğiniz tuşa istediğiniz komutu da atayabiliyorsunuz.
_____________________________ 
26 Mesaj
9 Mart 2010; 21:36:51 

yardım ıcın tesekkurler elimde duran eski parçalardan htcp kasa topladım wındows medıa center avi formatında sorun yarattıgı ıcın xbmc kurmaya karar verdim ondada kumanda sorunu çıktı bu sistem ülkemizde pek kullanılmadıgından kaynak bulmak baya zor
_____________________________

|Thermaltake Armor+ VH6000BWS | Intel Q6600 go rev | ASUS PCK-E WİFİ | 2*1024 OCZ PLATINUM2 DDR2800 | ASUS EN8800GT | TAGAN 480W | SEAGATE 250GB ST3250410AS 16MB NCQ SATA2 | SAMSUNG 931C LCD |


8195 Mesaj
10 Mart 2010; 14:47:45 

xbmc nin live olanı var hiç kurulum yapmadan direkt olarak usb uzerınden calısıyor
_____________________________

Ender (Fujitsu-Siemens V3205 T7600 Cpu Laptop ) (Iphone 7 Mat Siyah)

Kendi İsteğiyle Uzaklaştırılmış
30 gün cezanın,
1 gün 21 sa. 30 dk. kadarı kaldı.
10 Mart 2010; 15:56:20 

portnoi selam ben biraz araştırdığımda xbmc nin linux sürümü olduğunu sanmıştım ve yönetime yanlış yerde açıldı diye bilgi vermiştim özürdilerim bilgisizliğim için, tam olarak detaylı bilgi verebilirmisin yani bir işletim sistemimi yoksa windowstaki media center gibi bir programmı


 
106 Mesaj
10 Mart 2010; 18:41:21 

Bu ayrı bir program, windows altında, linux altında çalışabiliyor. Xbox altında da çalışıyor (360 değil, eski tip olanlarda) Xbox altında işletim sistemi gibi çalışırken, bizim kullandığımız ubuntu, windows, mac os x gibi işletim sistemleri altında ayrı bir program olarak çalışıyor.

Bilgisizliğin değil, rica ederim.
_____________________________8195 Mesaj
11 Mart 2010; 13:03:15 

va hatta hiç bir işletim sistemi ve hard diske gereksınım duymadan usb uzerıınden pc den boot edip çalıştırabilirsiniz..
_____________________________

Ender (Fujitsu-Siemens V3205 T7600 Cpu Laptop ) (Iphone 7 Mat Siyah)

Kendi İsteğiyle Uzaklaştırılmış
30 gün cezanın,
1 gün 21 sa. 30 dk. kadarı kaldı.
11 Mart 2010; 13:17:35 

quote:

Orijinalden alıntı: ender
va hatta hiç bir işletim sistemi ve hard diske gereksınım duymadan usb uzerıınden pc den boot edip çalıştırabilirsiniz..


hiç olmayacak bir şey ama usb girişe sahip dvd lerde falanda çalıştırılabilse güzel olurdu


8195 Mesaj
11 Mart 2010; 13:29:28 

Sigma Chip setli modellerde çalıştırılabiliyor diye duymuştum ama ne kadar doğrudur emin değilim.
_____________________________

Ender (Fujitsu-Siemens V3205 T7600 Cpu Laptop ) (Iphone 7 Mat Siyah)

Kendi İsteğiyle Uzaklaştırılmış
30 gün cezanın,
1 gün 21 sa. 30 dk. kadarı kaldı.
12 Mart 2010; 13:57:08 


quote:

Orijinalden alıntı: ender
Sigma Chip setli modellerde çalıştırılabiliyor diye duymuştum ama ne kadar doğrudur emin değilim.


bendeki player grundig gdp 5000 doğru bulduysam mtk 1389 chipli sizce çalışır mı ki


8195 Mesaj
12 Mart 2010; 16:18:38 

emin değilim. usb den boot ediyor mu ?
_____________________________

Ender (Fujitsu-Siemens V3205 T7600 Cpu Laptop ) (Iphone 7 Mat Siyah)


 
106 Mesaj
12 Mart 2010; 17:41:34 

Çalışacağını zannetmiyorum ben. Yine de bi usb'ye atıp denemekten bişey çıkmaz.
_____________________________8195 Mesaj
15 Mart 2010; 16:06:42 

kullanıyoruz nasıl calısacagını zannetmıyorsunuz.
_____________________________

Ender (Fujitsu-Siemens V3205 T7600 Cpu Laptop ) (Iphone 7 Mat Siyah)

Kendi İsteğiyle Uzaklaştırılmış
30 gün cezanın,
1 gün 21 sa. 30 dk. kadarı kaldı.
15 Mart 2010; 20:50:58 


quote:

Orijinalden alıntı: portnoi

Çalışacağını zannetmiyorum ben. Yine de bi usb'ye atıp denemekten bişey çıkmaz.


yok o benim için dedi, dvd playerda çalışmayabilir dedi ve denedim malesef çalışmadı, dvdnin dediğiniz gibi boot özelliği yok neredeyse 1 saat firmware ile ilgili arama tarama yaptım sonuç sıfır


895 Mesaj
16 Mart 2010; 14:15:39 

şu an, ubuntu 9.10'da denedim çok iyi çalışıyor

E6750
8800gts
2gb ram
kasılma falan kesinlikle yok denediğim filmler genelde 1920x1080p çok rahat bir şekilde izliyorum arayüzü de gerçekten çok kullanışlı

teşekkürler herşey için
_____________________________ 
585 Mesaj
22 Nisan 2010; 19:04:28 

XBMC CD sini taktım 4GB lik flash belleği taktım bilgisayarı açtım. (Toshiba dizüstü) Diske kurulum olarak devam ettim dili sordu bende kolay olsun diye Türkçe seçtim. Sonrasında gelen bütün adımlar Türkçe olarak devam etti. Yükleme bitti CD yi çıkardım ve bilgisayarı yeniden başlattım USB den açılacak çekilde ayarladım ve 2-3 dk bekledikten sonra XBMC çalıştı ayarları arasında dolaşırken menülerin de Türkçe yapılabildiğini gördüm ve Türkçe olarak ayarladım.

Buraya kadar her şey çok güzel çalıştı fakat dizüstü bilgisayarın sabit diskinde (windows olarak düşünürsek D: sürücüsü) olan videolara ulaşıp bunları izlemek için bir kütüphane oluşturamadım. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz.
_____________________________128 Mesaj
29 Nisan 2010; 13:40:47 

emek ve paylaşımlarınıza teşekkür ederim.
_____________________________

Herkese sorunsuz, olumlu ve yararlı paylaşımlar dilerim... saygılarımla. "Ne insanlar gördüm üstünde elbise yoktu. Ne elbiseler gördüm içinde insan yoktu..."


 
1411 Mesaj
4 Mayıs 2010; 16:20:57 

XBMC'i Linux üzerinde değilde Windows üzerinde çalıştırmanızı tavsiye ederim. Linux üzerinde sorunlu çünkü.
_____________________________

Aman MC Donalds'ta kızarmış patates yemeyin, benden söylemesi CANON EOS 600D | XBOX One | SAMSUNG GALAXY S2 | DREAMBOX 500 HD | LG 47LM600| INTEL HACKINTOSH MOUNTAIN LION 10.8.5: INTEL I5 1155PIN | Gigabyte Z77N-WIFI |


 
4619 Mesaj
4 Mayıs 2010; 17:12:25 

nasil bir sorunu var?
_____________________________ 
106 Mesaj
5 Mayıs 2010; 0:32:38 

"XBMC'yi windows üzerinde kullanmanızı tavsiye etmem" diyemiyorum arkadaşa benzer bir şekilde ama Linux üzerinde o kadar sorunsuz kullanıyorum ki şaşırırsınız. Varsa bir sorun çözmeye çalışalım.

Bu arada korkunç iş yoğunluğundan rehberi ilerletemedim, soruları olan varsa yardımcı olmaya çalışabilirim ekstradan.
_____________________________ 
106 Mesaj
5 Mayıs 2010; 0:34:55 


quote:

Orijinalden alıntı: resler

XBMC CD sini taktım 4GB lik flash belleği taktım bilgisayarı açtım. (Toshiba dizüstü) Diske kurulum olarak devam ettim dili sordu bende kolay olsun diye Türkçe seçtim. Sonrasında gelen bütün adımlar Türkçe olarak devam etti. Yükleme bitti CD yi çıkardım ve bilgisayarı yeniden başlattım USB den açılacak çekilde ayarladım ve 2-3 dk bekledikten sonra XBMC çalıştı ayarları arasında dolaşırken menülerin de Türkçe yapılabildiğini gördüm ve Türkçe olarak ayarladım.

Buraya kadar her şey çok güzel çalıştı fakat dizüstü bilgisayarın sabit diskinde (windows olarak düşünürsek D: sürücüsü) olan videolara ulaşıp bunları izlemek için bir kütüphane oluşturamadım. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz.


Videolar bölümünde kaynak ekle dedikten sonra istediğiniz konumdan video ekleyebiliyor olmalısınız. Ne gibi bir problem yüzünden ekleyemediğinizi ayrıntılı açıklarsanız yardımcı olmaya çalışalım.
_____________________________ 
106 Mesaj
6 Mayıs 2010; 13:09:21 

"Scraper kavramı ve tercihler" kısmı ilk mesaja ve blog'uma eklendi.

http://dckaraca.blogspo...avram-ve-tercihler.html
_____________________________ 
7 Mesaj
6 Mayıs 2010; 15:58:00 

Teşekkürler, bunu hep merak ederdim.
_____________________________

PS3, TEKKEN6, UNCHARTED DARKNES FORTUNE, GUITAR HERO, KABUS22, METAL GEAR SOLID, FIFA, KONSERVE, GTA4


 
106 Mesaj
7 Mayıs 2010; 11:28:22 

Bu arada, XBMC ile ilgili bir hatalı bilgi verdim, kuruluma hazırlama noktasında;

XBMC her tür kurulumda kendi codecleri ile birlikte geliyor ve sistemde kurulu olan codecleri kullanmıyor. Yani hiç codec kurulmamış bir sisteme XBMC kurarsanız da içerisinde tüm codecler geldiği için problem yaşamıyorsunuz.

AMA,

işlemcisi yüksek olmasa bile, dahili ekran kartı güçlü olan ion çipsetli bazı makinalarda, hd içeriğin yükünün grafik işlemciye yüklenmesini engelliyor bu durum.

Örnekle açıklayayım:

ion chipsetli zotac mini itx kartım var, atom 330 işlemci (dual core 1.6 ghz) ve nvidia 9400 grafik işlemcisi var.

Normalde, windows altında klite codec pack ile hd içerik oynatırken görüntü kalitesinde düşme olmuyor, işlemciye yüklenmiyor.

Windows altında XBMC üzerinden aynı videoyu oynattığımızda donanımsal hızlandırma sağlayan bir codec kullanmadığı için programımız, hepsi işlemciye biniyor ve başarım düşüyor, işlemci yükü artıyor.

Oysa ubuntu veya bir başka linux dağıtımı altında XBMC ile aynı videoyu oynatırsak aynı sistemde, decoding ayarlarının da VDPAU'da olmasına dikkat edersek, donanımsal hızlandırma yaptığını ve 1080p'lerde işlemcinin %4-5 civarında yük aldığını, görüntü kalitesinde de herhangi bir düşme olmadığını görüyoruz.

Diyeceğim o ki;

çok güçlü bir işlemciniz yoksa, ekran kartınızın yeni nesil (8 serisi sonrası) nvidialardan olmasının ve ubuntu benzeri bir linux dağıtımı kullanıyor olmanızın büyük avantajı var.

2 ghz üzeri bir çift çekirdek işlemciniz varsa, o kadar farketmeyecektir işletim sistemi ve ekran kartınız.
_____________________________ 
1411 Mesaj
8 Mayıs 2010; 21:48:19 


quote:

Orijinalden alıntı: Beholder

XBMC'i Linux üzerinde değilde Windows üzerinde çalıştırmanızı tavsiye ederim. Linux üzerinde sorunlu çünkü.


Üşengeçlikten yazamadım cevap. Neden XBMC linux üzerinde iyi değil bana göre 2 sebebi var, bunlardan biri 2.ekrana attığınız XBMC de mouse takılı kalıyor. Yani imlec sadece XBMC programında aktif oluyorki bunun şu ana kadar yüzde yüz bir çöüzmü yok. Demek istediğimi biraz açayım. Windows sistemde 2.ekrandaki xbmc'de film oynarken mouse ekranın sınırları dışına çıkarabilir ve film izlerken aynı anda nette dolaşabiliriniz. Malesef Linux+XBMC üstünde bu olay olmuyor. Bu kısıtlamanın sebebi XBMC Linux versiyonunda kullanılan SDL grafik motoruyla ilgili ve bu motor uzunca bir süredir güncellenmediğinden bu hata tam olarak düzeltilebilmiş değil.Gerçi bununla ilgili xbmc koduna bir patch eklenip yeniden derlendiğinde çalıştığı söyleniyor ama bu işlem baya kastırıcı. Daha fazla bilgi isteyen şu linke bakabilir. http://forum.xbmc.org/showthread.php?t=37377

ikinci sebeb linuxta compiz efektlerini fulladığınızda XBMC filmi tam pürüzsüz oynatamıyor. Yani film seyredeceğiniz zaman Compizi kapatmanız gerekiyorki o da çok pratik çözüm değil.

üçüncü sebep Linux üzerinde Girder tarzı bir program olamayışı. Bu yüzden com portlu bir IR ile XBMC'yi yüzde yüz kontrol edemiyorsunuzki benim işime hiç yaramıyor bu.

dördüncü sebep ise beni ilgilendiriyor biraz :) malesef LCD'mi Ubuntu'da 1:1 Pikselmapping yaptıramıyorum, bu yüzden de XBMC penceresi yada filmler ekran dışına taşıyor. Gerçi bunların çoğu Linux camiasının eksikleri ama sonuçta XBMC Windows sistemler üstünde daha iyi çalışıyor.

Tabiki evde bir HTPC'Niz varsa ve bu HTPC'nin tek görevi tek ekrana takılıp film seyrettirmekse o zaman dezavantajlar azalıyor (SDL kısıtlaması, compizi açıp kapamanın pratiksizliği vs) ama Girder gibi muhteşem bir programın kullanılamıyor oluşu da büyük bir negatif unsur.
_____________________________

Aman MC Donalds'ta kızarmış patates yemeyin, benden söylemesi CANON EOS 600D | XBOX One | SAMSUNG GALAXY S2 | DREAMBOX 500 HD | LG 47LM600| INTEL HACKINTOSH MOUNTAIN LION 10.8.5: INTEL I5 1155PIN | Gigabyte Z77N-WIFI |


 
106 Mesaj
11 Mayıs 2010; 22:06:06 

İkinci ekran mevzusunu hiç denemediğim için başıma gelmedi, var diyorsanız vardır tabi, ama ben burada HTPC üzerinden gittiğim için (yani lcd tv altında tek amaçlı sistem kullandığım için) bunu problem olarak kabul etmedim, haberim yoktu gerçi, ama olsaydı da etmezdim.

İkinci sebep compiz meselesi, evet haklısınız, xbmc'nin düzgün çalışması için masaüstü efektlerinin kapalı olması gerekiyor, sadece xbmc kullanmayacak olduktan sonra da dediğiniz gibi pratik değil.

üçüncü sebep, bildiğim kadarıyla mce remote'ların konfigüre edilebilmesi mümkün, buna daha ben de tam kendimi vererek uğraşmadım, şu an sadece klasik mce tuşlarını kullanarak işimi görüyorum, misal ben de windows altında tam konfigürasyon sağlayamamıştım bir türlü. gerçi üzerine çok da düşmemiştim.

dördüncü spesifik problem tabi, bişey demek düşmez.

zaten; iyi bir işlemci daha doğrusu yüksek bir sistem olduktan sonra windows/linux farkı kalmıyor, hatta kullanım kolaylığı açısından windows öne geçiyor olabilir, doğru, ama benimki gibi bir sistemde (ion + atom işlemci) windows linux'a rakip olamayacak kadar sistemi kasıyor.

dolayısıyla, çift çekirdekli 2.2ghz üzeri bir sistem, 2 gb ram varsa windows da kullanılabilir, daha da rahat olur.

ama düşük işlemci (o/b ekran kartı avantajıyla) varsa linux rakipsizdir.
_____________________________ 
1411 Mesaj
12 Mayıs 2010; 10:03:00 


quote:

Orijinalden alıntı: portnoi

İkinci ekran mevzusunu hiç denemediğim için başıma gelmedi, var diyorsanız vardır tabi, ama ben burada HTPC üzerinden gittiğim için (yani lcd tv altında tek amaçlı sistem kullandığım için) bunu problem olarak kabul etmedim, haberim yoktu gerçi, ama olsaydı da etmezdim.

İkinci sebep compiz meselesi, evet haklısınız, xbmc'nin düzgün çalışması için masaüstü efektlerinin kapalı olması gerekiyor, sadece xbmc kullanmayacak olduktan sonra da dediğiniz gibi pratik değil.

üçüncü sebep, bildiğim kadarıyla mce remote'ların konfigüre edilebilmesi mümkün, buna daha ben de tam kendimi vererek uğraşmadım, şu an sadece klasik mce tuşlarını kullanarak işimi görüyorum, misal ben de windows altında tam konfigürasyon sağlayamamıştım bir türlü. gerçi üzerine çok da düşmemiştim.

dördüncü spesifik problem tabi, bişey demek düşmez.

zaten; iyi bir işlemci daha doğrusu yüksek bir sistem olduktan sonra windows/linux farkı kalmıyor, hatta kullanım kolaylığı açısından windows öne geçiyor olabilir, doğru, ama benimki gibi bir sistemde (ion + atom işlemci) windows linux'a rakip olamayacak kadar sistemi kasıyor.

dolayısıyla, çift çekirdekli 2.2ghz üzeri bir sistem, 2 gb ram varsa windows da kullanılabilir, daha da rahat olur.

ama düşük işlemci (o/b ekran kartı avantajıyla) varsa linux rakipsizdir.


MCE kumanda olayına şöyle bir açıklık getireyim. Ben aldım ama windowsta kullanımını pratik bulmadığım için bir köşeye attım, bozulan COM IR alıcımı yaptırıp Girder'le devam ediyorum. Peki neden hoşuma gitmedi?

Yine 2 sebep sayacağım ;)

1.) Özelleştirme yok yada çok sınırlı. Yani kumanda üzerindeki tuşun görevini değiştirememek. mesela Volume tuşu olsun, film izlerken volume+ yapınca ses mikserdan artıyor ama ben ikinci bir volume+ tanımlamak istiyorum XBMC'nin sesini arttıran, yok malesef

2.) Focus olayı. Yani kontrol ettiğiniz uygulamanın focus olması lazım ki kumanda nereye sinyal gönderdiğini bilsin. Çok ama çok can sıkıcı. Girderda ise böyle bir kısıtlama yok, istediğimiz her tür kumandanın her tuşunu istediğimiz programa sinyal gönderebiliyoruz. mükemmel bir şey. İşte Linux'ta Girder olmaması da beni uzaklaştırıyor.

Not: 2 sistemde XBMC kullanmaktayım, Lucid Lynx üzerindeki sadece deneme yapmak için, şu saydığım olumsuzluklar yüzünde Windows üzerinde XBMC kullanıyorum.
_____________________________

Aman MC Donalds'ta kızarmış patates yemeyin, benden söylemesi CANON EOS 600D | XBOX One | SAMSUNG GALAXY S2 | DREAMBOX 500 HD | LG 47LM600| INTEL HACKINTOSH MOUNTAIN LION 10.8.5: INTEL I5 1155PIN | Gigabyte Z77N-WIFI |


 
585 Mesaj
12 Mayıs 2010; 17:44:57 

XBMC yi flaş belleğe kurdum sabit diskteki videoları bulamıyorum.
_____________________________ 
106 Mesaj
12 Mayıs 2010; 17:48:04 

Videolara gidip kaynak ekle dediniz herhalde değil mi?
_____________________________ 
585 Mesaj
13 Mayıs 2010; 11:53:11 


quote:

Orijinalden alıntı: portnoi

Videolara gidip kaynak ekle dediniz herhalde değil mi?

Adımlar halinde yazayım. Videolar > Kaynak Ekle seçiyorum gelen pencerede gözat seçiyorum fakat daha ileri gidemiyorum. Buna rağmen harici diski USB den bağladığımda doğrudan ekleniyor ve klasörler içinde gezebiliyorum.
_____________________________ 
106 Mesaj
13 Mayıs 2010; 11:55:32 

Dosya sistemi nedir acaba görüntüleyemediğiniz sabit diskinizin? Bir araştırayım bu durumu.
_____________________________ 
585 Mesaj
14 Mayıs 2010; 13:28:25 


quote:

Orijinalden alıntı: portnoi

Dosya sistemi nedir acaba görüntüleyemediğiniz sabit diskinizin? Bir araştırayım bu durumu.

Sabit diskler C: ve D: dosya sistemi NTFS. XBMC yi Live CD versiyonu ile flash belleğe kurmuştum.
_____________________________ 
3 Mesaj
4 Haziran 2010; 19:05:50 

aeon starkda nasıl düzgün bir şekilde çıkıyoruz ben exit seçeneği göremiyorum yardımcı olursanız sevinrim.
_____________________________ 
155 Mesaj
30 Eylül 2010; 15:23:13 

Bende HTPC imde XBMC kullanıyorum çok güzel eklentiler var yüklüyorum fakat onları çalıştırabileceğim bir ara yüz bulamıyorum yardımcı olurmusunuz?
_____________________________ 
1065 Mesaj
9 Aralık 2010; 0:17:41 


quote:

Orijinalden alıntı: yucelozel

Bende HTPC imde XBMC kullanıyorum çok güzel eklentiler var yüklüyorum fakat onları çalıştırabileceğim bir ara yüz bulamıyorum yardımcı olurmusunuz?

ben refocus temasını kullanıyorum aşağıda youtube eklentisinin ekran görüntülerini koydum
_____________________________

En sevdiğiniz dizi ve filmler - tivibaz.com


151 Mesaj
4 Mart 2011; 13:55:25 

arkadaşlar ben yükledim birde tv katım ve kumadası var kumandayı ne yaptıysam çalıştıramadım ama windows media center dakumanda çalışıyor birde türkçe dil desteği buldum ama değiştiremedim
_____________________________

doğal olarak asosyal programcı :D


 
1483 Mesaj
4 Mart 2011; 23:27:20 

Benim 100 mbit ubuntu serverim var..Simdi ben evdeki pc ye kurulu olan XBMC yi bu servera nasil baglayabilirim FTP haricinde. yardimci olabilecek bi arkadas varmi acaba?
Kaynak ekle yerinde birsürü sey var upnp, windows agi felan filan ama ben bi türlü beceremedim FTP haricinde servera baglanabilmeyi.
_____________________________ 
1483 Mesaj
5 Mart 2011; 18:43:01 

evet server..evdeki XBMC ile serverdaki filmlere erismek istiyorum.
_____________________________120 Mesaj
5 Mart 2011; 23:39:36 

bu konudan çok yararlandım
emeğinize sağlık
_____________________________151 Mesaj
6 Mart 2011; 0:22:39 

yokmu bilen arkadaşlar kumandaya tuş atamyı xbmcde sadece oynatma fonksiyonları çalışıyor kumandamın ama wmc da sorunsuz ok tuşlarıda diğerleride çalışıor girder ve uice denedim olmadı yada yapamadım bi yardım edin lütfen :S
_____________________________

doğal olarak asosyal programcı :D


 
158 Mesaj
27 Mayıs 2011; 0:50:06 

takip
_____________________________ 
457 Mesaj
25 Haziran 2011; 15:26:09 

sony playstation3 kurmayı denersek garanti dışında kalırmı bu konuda biraz bilgi zayıflığım var şimdiden teşekkurler arkadaşlar açıklamalar için saygılar.
_____________________________


PSN:SuNaR123
| 1.2 Ghz Qualcomm Dual-Core SnapDragon İşlemci | QHD 4.3" Multitouch Ekran |
|3G, 14.4 Mbps İndirme Hızı | Bluetooth 3.0 | Android 2.3 - Htc Sense 3.0|
| 540 x 960 Piksel S-Lcd | 8Mp Kamera 1080p Full HD Video Kayıt |


1220 Mesaj
25 Haziran 2011; 16:34:00 


quote:

Orijinalden alıntı: mertcik

sony playstation3 kurmayı denersek garanti dışında kalırmı bu konuda biraz bilgi zayıflığım var şimdiden teşekkurler arkadaşlar açıklamalar için saygılar.

kalır
_____________________________

BU ÜYE, YÖNETİCİLERİN VERDİĞİ SAÇMA SAPAN VE HAKSIZ ŞEKİLDE UYARI CEZALARINDAN BIKMIŞ-USANMIŞTIR. FORUMU BIRAKMIŞTIR.
2008 YILINDAN BERİ AKTİF OLARAK FORUMDAYDIM, ÜZERİMDE HAKKINIZ VARSA LÜTFEN HELAL EDİN: BENDEN YANA HELAL OLSUN. FORUMU BIRAKIYORUM ARTIK..

(24 Nisan 2008 - 23 Ağustos 2011)


4322 Mesaj
5 Eylül 2011; 1:45:00 

Arkadaslar ıyı gunler

son 4 saattır su xbmc olayına daldım, tek kelıme ıle muthıs bır sey

ozellıkle ıphone ve ıpad kontrollerı super otesı hemde cok hızlı

wındows dada hıc sorun cıkarmadı

pekı en ıyı medıa player yazılımı bumudur?

yenı tasınacagım evde bır mını pc kurup ıcıne bunu koymak ıstıorum

ıphone da notıfy pro da gereklı ayarları yaptıktan sonra facebook olsun maıl olsun, gelen telefon olsun hepsını fılm oynatırken ekranda gosterdı

tek kelıme ıle muthıs otesı bır sey

yuksek sesle fılm seyrederken telım calarken duymassam dırek bunu ekranda goruyorum ve bunuda projektore baglıcam

mını pc konfıgurasyonu hakkında bılgısı olan varmı ? bana onerıde bulunabılecek

herkese ıyı gunler ve acıklama ıcınde cok tesekkur ederım

ha son sorumda ımdb yıldızlarını goster secenegını ısaretledıgım halde bır turlu gostermıor neden olabılır acaba ?
_____________________________780 Mesaj
8 Eylül 2011; 19:47:05 

en iyi media player bu diyemeyiz ancak bana göre en iyilerinden bir tanesi hem sen de beğenmişsin, sorun yok o zaman.

Yalnız bu yazılım düşük donanımlı makinelere ağır gelebilir, istediğiniz performansı alamayabilirsiniz.
_____________________________