DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
^^NOKİA 5230 İNCELEMESİ^^ANA BAŞLIK!!(OYUNLAR,DUVARKAĞITLARI İLK SAYFAYA EKLENDİ)
4.194
Cevap
2
Favori
285.703
Tıklama
Tüm Forumlar >> Mobil Cihazlar >> Cep Telefonu ve Aksesuarları >> Nokia >> Symbian >> S60 v3 >> S60 v5 >> ^^NOKİA 5230 İNCELEMESİ^^ANA BAŞLIK!!(OYUNLAR,DUVARKAĞITLARI İLK SAYFAYA EKLENDİ)
Sayfaya Git:
Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 sonraki >>>
Giriş
Mesaj
  • Yarbay
   10524 Mesaj
   08 Şubat 2010 16:58:12
   1.KUTU:

   Nokia 5230,oldukça renkli bir kutuda geliyor.Modelin sloganı;Play.touch.inspire.Yani Eğlen,dokun,ilham al!Kutunun ve kullanım kılavuzunun büyük çoğunluğu geri dönüşülebilir malzemeden yapılmış.
   2.KUTU İÇERİĞİ:

   Kutu içeriğinde aslında ekstra bir şey yok.Sadece penanın verilmesi iyi olmuş.Bu da 5230'un bir müzik telefonu olduğunu bize gösteriyor
   1.nokia 5230
   2.şarj aleti
   3.kullanma kılavuzu
   4.pena
   5.kulaklık
   6. garanti belgesi
   7.batarya(BL-5J 1320 mAh Li-Ion standart batarya)
   3.TELEFONUN GENEL GÖRÜNÜMÜ:
   Telefonumuzun ön tarafında üstten alta doğru sıralayacak olursak;ekranın hemen üstünde nokia logosunu görüyoruz,onun yanında yakınlık sensörünü(ileride işlevine ayrıca değineceğim) ve medya tuşunu görmekteyiz.
   Ekranın altında ise sadece 3 tuşun bulunduğunu görüyoruz.Bunlardan en soldaki tuş arama tuşu,ortadaki menü tuşu ve en sağdaki ise bitirme tuşudur.Görüldüğü üzere telefondaki en çok kullanılan tuşlar ayrı bir tuş olarak ve basmalı olarak tasarlanmış.Buda görüşmelerde kolaylık sağlıyor.
   A.Sağ yandan görünüm:

   Burada ses yükseltme,alçaltma düğmeleri,kilit anahtarı,fotoğraf çekme moduna ulaşmak için kısa yol tuşu bulunmakta.Kilit anahtarı,ekranın kilitlenmesini sağlayan bir tuş.Aynı zamanda kilidi açmak içinde aynı tuş kullanılıyor.Ancak ekran otomatik olarak ta kilitlenebiliyor.Bu sürenin ne kadar olacağını siz ayarlar yöntemiyle belirleyebiliyorsunuz.
   B.Sol yandan görünüm:

   Burada herhangi bir tuşa yer verilmemiş.Ancak hafıza kartı ve sim kartı yuvası burada yer almakta.Yani siz sim kartı takmak için telefonun bataryasını çıkartmanız gerekmiyor.Üstteki giriş sim kartı yuvası girişi ve alttaki giriş hafıza kartı yuvası girişidir.
   C.Arkadan görünüm:

   Burada 3.5mm kulaklık girişi,açma kapatma düğmesi,bilgisayara bağlamak için usb giriş ve şarj girişi yer almakta.Kötü olan bilgisayara bağlanma kablosu ürünle beraber verilmemesi.bunu ayrıca dışarıdan satın alıyorsunuz.Ayrıca ekstra olarak hafıza kartı da verilmiyor.
   Sonuç olarak kullanılan malzeme oldukça kaliteli.Kapakta herhangi bir açıklık yok.Cihaz %80 oranında geri dönüşümlü üretilmiş.Bu da nokianın ne kadar doğa dostu olduğunu bize gösteriyor.Cihaz parmak izini göstermiyor.Ekranda parmak izi olması zaten kaçınılmaz ancak kolay çizilen bir yapıda olduğunu sanıyorum.Bu konuyu zaman gösterecek.
   4.Telefonun diğer özellikleri ve kullanımı:


   ekran,3.2'',640 x 360 piksel (nHD), 16:9 görüntü oranı ile ve 16.7 milyon renge kadar destekleme özelliği ile gelmekte.Ayrıca ekran tam dokunmatik.Siz işlemleri yaparken telefon hafifçe titriyor ve dolayısıyla yanlış bir şey yapmanız engellenmiş oluyor.

   Bekleme ekranı bu şekilde.Aslında iki simge yok bekleme ekranında ancak cihazın kullanımı daha rahat olsun diye bu şekilde ayarladım.İsterseniz buraya widgetlar koyabiliyorsunuz.Mesela gps için kısayol,pusulua,radyo kısayolunu buraya koyabilir ve tek dokunma ile bu özelliklere rahatça erişebilirsiniz.
   resimde soldaki simge sanal klavye kısayolu ve sağdaki simge de rehber kısayol tuşudur.
   Cihazın boyutları 111 x 51,7 x 14,5/15,5 mm ve ağırlığı 113 gr.Ele iyi oturuyor ve kullanımı rahat.Ekran gündüz rahat okunuyor.Ayrıca parlaklığını ayarlayabiliyorsunuz.

   Burada telefonun sol tarafındaki küçük tuşa basarak açılan medya tuşunu görüyorsunuz.Hernekadar tuş diye tabir etsemde bu tuş dokunmatik.Yani basarak değil dokunarak çalışıyor.Bu küçük menü yardımıyla müziklere,resimlere,videolara ve internete rahatça erişebiliyorsunuz.
   5.menü:

   Şimdide isterseniz cihazımızın menüsüne bir göz atalım.Görüldüğü gibi menü oldukça sade ama anlaşılır hazırlanmış.Menü simgelerinin hepsi bu kadar.Burada bahsetmeden geçemeyeceğim nokta;telefonda hareket sensörü var.Yani cihazı yan çevirdiğinizde menüler de ona göre değişiyor.Bu takdirde menü simgeleri ekrana sığmıyor ama kenar çubuğu yardımıyla ekranda gezinmeniz oldukça kolay.Pena işte burada devreye giriyor.Çünkü pena aynı zamanda stylus kalem vazifesinde.Dolayısıyla dokunmatik ekran pena yardımıyla daha rahat kontrol ettirilebiliyor.Ancak açıkçası penaya pek gerekte yok.Çünkü görüldüğü üzere simgeler oldukça büyük ve dolayısıyla geniş parmaklı kullanıcılar bile yanlış bir şeye basmadan telefonu kullanabiliyorlar.Tek bir tıkla o menü seçimini yapıyorsunuz,çift tıklada menüyü açıyorsunuz.Tabi bunları yaparken telefon haififçe titriyor ve siz tıklama yapıp yapmadığınızı çok rahat anlıyorsunuz.
   Telefonun ortasındaki beyaz tuş,cihazın ışıkları kapalı iken bile devreden çıkmıyor.Yani belli aralıklarla yanıp sönüyor.

   Burada da yakınlık sensörünü görmektesiniz.Bu sensör sayesinde gelen aramalarda telefonu kulağınıza yaklaştırdığınızda ekran kilitleniyor ve siz istemeden hiçbir tuşa basamıyorsunuz.


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sungur 13 -- 25 Haziran 2012; 2:17:27 >
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   823 Mesaj
   08 Şubat 2010 17:02:49
   İnceleme süper olmuş. Telefon gayet iyi telefon yanlız şu sensör olayı biraz fiyasko olmuş. Mesela birisiyle konuşmak istemiyorum hangi tuşa basıp konuşmayı bitirecem


   _____________________________

   Galatasaray Üniversitesi
   PSN:calyente

  • Yarbay
   10524 Mesaj
   08 Şubat 2010 17:03:33
   Forumda ve internette 5230 hakkında bir sürü söylenen şey vardı ama hiç inceleme yoktu umarım bu merakları biraz olsun gidermeye yardımcı olur
   Şimdi incelemeye kaldığım yerden devam etmek istiyorum;
   Arama ekranı;

   Gördüğünüz,cihazdan arama yapıldığında karşınıza gelen ekran.Yine sade ve anlaşılır çizginin burada da devam ettiğini görüyoruz.Simgeler büyük dolayısıyla arama esnasında yanlışlık yapılmasına giderilmeye çalışılmış.Yakınlık sensörü telefonu kulağınıza yaklaştırdığınızda devreye giriyor ve dolayısıyla yanlış tuşa basmıyorsunuz.Aramayı bitirmek için cihazın altında bulunan aramayı bitir tuşuna basmanız yeterli.(yukarıda açıklamıştım)

   Telefon yan çevrildiğinde menü böyle görülüyor.yukarıda yanlışlık yapmışım,menü tamamiyle görülüyor.Yani burada gördüğünüzden başka sekme bulunmuyor.
   Mesajlar bölümü:

   Mesajlar bölümü oldukça geniş düzenlenmiş.Mesaj yazmak için yeni mesaja tıklıyoruz.

   Yeni mesaja tıkladığımızda kime ve metin bölümü geliyor.Metin yazmak için kimeye tıkladığımızda karşımıza işte böyle bir ekran çıkıyor.Ben mesaj yazarken burada da penaya ihtiyaç duymadım.Çünkü gördüğünüz gibi burada da simgeler oldukça geniş ve kalın parmaklı kimseler bile rahatlıkla kullanabilir.Burada isterseniz t9 isterseniz tektek basmalı olarak ayar yapabilirsiniz.T9 bana zor geldi.Benim tavsiyem tek tek basmalı modda kullanmanız.Bu tabi kişisel tercihtir.

   Telefonu yan çevirdiğimizde ise bizi şöyle bir ekran bekliyor;

   Burada ful dokunmatik ekranın keyfini sonuna kadar çıkartabilirsiniz.Ekran tepkileri çok güzel algılıyor ve sanki normal kılavyede yazıyormuşçasına hızla mesajınızı yazabiliyorsunuz.Kullanması oldukça keyifli.Burada kalın parmaklı kullanıcılar penaya ihtiyaç duyabilirler.
   Uygulamalar sekmesi:

   Burada telefonun bütün özelliklerine ulaşabilirsiniz.Cihazda a-gps bulunmakta.Yön tayininde internete bağlanılmasını istiyor.
   Cihazda iki tane zevkli oyun bulunmakta.Ayrıca dışarıdan oyun yüklemekte mümkün.Çünkü cihaz symbian işletim sistemini kullanmakta.Symbianın genel yavaşlık sorunu bu cihazda aşılmış.Tabi uygulama yükledikçe bir nebze yavaşlayacaktır ama bunun aşırı olacağını zannetmiyorum.Cihazın dokunmatik ekranı beklediğimden iyi çıktı.
   Kamera:
   Kamera 2 megapiksel.Fazla şey beklememek lazım,zira flaşı yok.Gündüz iyi ışık koşullarında çekimi güzel.Burada bir inceleme sitesinin çektiği fotoğraf var:

   Müzik ve radyo;
   Radyo net ve temiz çekiyor.İlk bağlandığınızda kendi otomatik olarak istasyonları buluyor ve kaydediyor,kullanıma hazır hale gitiriyor.Rds desteği bulunmakta.
   Müzikçalar;
   Müzikçalar oldukça kaliteli ses veriyor.Ekolayzır ayarı bulunmakta.Ancak siz kendiniz ayar yapamıyorsunuz.xpressmusic modellerinde siz kendinizde istediğiniz gibi basları ve tizleri ayarlayabiliyorken nokia bu modelde sadece ön tanımlı ekolayzıra yer vermiş.Benim kullanıdığım 5130da bile ayrı ve kişisel ekolayzır ayarı var.

   Ancak bas ayarında çok kaliteli ses veriyor.5130 xpressmusicten çok daha iyi sesi var.Müzik telefonu olarak tasarlanmamasına rağmen müzik kalitesi bakımından birçok cihazla boy ölçüşebilecek nitelikte.Ayrıca sesi dış hopörlere de verebiliyorsunuz.Nokia müzikçalarda iyi iş çıkartmış.Tabi ben sennheiser kulaklıkla bu testi yaptım.Çünkü biliyorum ki kendi kulaklığı ile müzikçaların kalitesini tam olarak anlayamayacaktım.

   Müzikçalarda iken ekranı yan çevirdiğinizde telefonu kullanmaya devam edebiliyorsunuz:
   [image]http://i47.tinypic.com/23jiwrm.jpg
   [/image]
   Müzikçalardayken cihazın dokunmatik ekranının altındaki en solda bulunana tuşa bastığınızda cihaz bekleme ekranına dönüyor ancak müzik kesilmiyor.Yani siz bir yandan müzik dinlerken bir yandan da yapmanız gereken işleri yapabiliyorsunuz.
   Cihazın genel olarak teknik özellikleri şöyle;
   Bluetooth Var v2.0 with A2DP
   EDGE Class 32
   E-mail Desteği Yok
   GPRS Class 32
   HSDPA HSDPA, 3.6 Mbps
   Infra Red (Kızıl Ötesi) Yok
   PC Senkronizasyonu Var
   Tv Çıkışı Yok
   UMTS Var
   WAP Var 2.0
   WLAN Yok
   Eğlence
   MMS Var
   MP3 Çalma Var
   Oyun Var
   Radyo RDS'li Stereo FM Radyo
   Webcam Özelliği Yok
   Zil Tipi Polifonik,MP3
   Ekran Özellikleri
   Ekran Çözünürlüğü 360 x 640 pixels, 3.2 inches
   Ekran Renk Çözünürlüğü 16M Renk
   Ekran Tipi TFT Resistive Touchscreen
   Genel Özellikleri
   Ağırlık 115 gr
   Ajanda Var
   Alarm Var
   Analog TV Yok
   Bas Konuş Yok
   Belge Görüntüleyici Var
   Boyutlar 111 x 51.7 x 15.5 mm, 83 cc
   DVB-H (Sayısal Mobil TV) Var
   Eller Serbest Konuşma(Handsfree) Var
   Görüntülü Konuşma(3G) Belirtilmemiş
   GPS-Navigasyon Desteği Var A-GPS,Nokia Maps 2.0 Touch
   Hesap Makinesi Var
   İşletim Sistemi Symbian OS v9.4, Series 60 rel. 5
   Java Desteği Var
   Kronometre Var
   Resimli Telefon Defteri Var
   Ses Kayıt Var
   Şebeke GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 HSDPA 900 / 2100
   Titreşim Var
   Güç Özellikleri
   Bekleme Süresi 432 Saat
   Konuşma Süresi 7 Saat
   Pil Gücü 1320 mAh
   Pil Türü Li-Ion
   Güvenlik
   SAR Değeri 1,10
   Hafıza Özellikleri
   Arttırılabilir Hafıza Var 16GB
   Telefon Hafızası 70 MB
   Telefon Rehberi Hafızası Hafızayla Sınırlı
   Kamera Özellikleri
   Entegre Flaş Yok
   Kamera Çözünürlüğü 2 MP, 1600x1200 pixels
   Kamera Özellikleri (Ekstra) Yok
   Kamera Zoom Var
   Sesli Video Kayıt Var
   Video Oynatma Var
   Sonuç olarak cihazın artı ve eksilerine gelecek olursak;
   artılar;
   Pil ömrü;çok rahat 4 gün gider diye düşünüyorum.
   Malzeme kalitesi
   Ekran;tepkileri oldukça iyi,gündüz bir sıkıntı yok,parlak ve temiz bir görüntü veriyor.Korkum kolay çizilebilme ihtimali.
   Özellikleri:gps,3g gibi ekstra özellikleri
   Müzik kalitesi.
   Eksiler:
   Kutu içeriğinde hafıza artı ve usb bağlantı kablosu yok.
   wifi yok
   Umarım incelememden memnun kalırsınız


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sungur 13 -- 8 Şubat 2010; 18:32:54 >
   _____________________________

  • Yarbay
   10524 Mesaj
   08 Şubat 2010 18:45:09

   Bu resim yukarıda çıkmamıştı.O yüzden tekrar koymayı gerekli gördüm.
   Tabi ayarlar kısmına değinmeden de geçmeyelim;
   Burada saçma bir konu var:
   Telefonda iki yerden ayarlara girebiliyorsunuz1.si menü tuşuna bastığınızda sol en alttaki sekme;2. iseuygulamalar menüsünde tel.ayarları bölümünde.Bu bölümdeki ayarlar asıl ayarlar sekmesindeki kadar detaylı değil.Sadece veri aktarma,kişisellestirme,wizard,yaz.güncelle bulunmakta.
   wizard güzel bir özellik.Bunun yardımıyla internet ayarlarını,e postaları,mms ayarlarını cihaz otomatik olarak indiriyor ve güncelliyor.Çok pratik ve güzel bir özellik olmuş bence.
   Bu tip küçük ama etkili özellikler cihazı kullanmayı daha zevkli hale getiriyor.Bunlardan bir diğeri my nokia.Kaydolduğunuzda cihazla ilgili püf noktaları sms veya e posta ile gönderiliyor.Bundan yararlanmak ücretsiz..Ayrıca dokunmatik ekrana dahja kolay alışmak için pratikler bulunmakta.Buna ayarlar-telefon-dokunma girişi-dokmtk.ekr.kalibrsyn.Burada birkaç adımda daha profesyonel olarak nasıl ekranı kullanabileceğiniz ayrıntısıyla anlatılmış.Dediğim gibi böyle küçük ama çok etkili özellikleri bulunuyor aletin.
   Cihazın ekran kilidini açmak için yandaki sürgülü tuşu birkere itmeniz yeterli.Ancak ekran kilidinin ne zaman devreye gireceğini ayarlayabiliyorsunuz...
   Şimdilik bukadar


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sungur 13 -- 8 Şubat 2010; 19:01:18 >
   _____________________________

  • Çavuş
   89 Mesaj
   08 Şubat 2010 20:28:12
   Çok güzel bir inceleme olmuş bu telefonu almayı düşünüyorum fakat kararsızım aslında 5800 istiyorum fakat arada yaklaşık 120-130lira fark var ve bu benim için önemli bir etken. Yanlızca merak ettiğim şey bu telefonu aldığımda aveanın vs. 3g internet paketlerinden yararlanabilecekmiyim televizyon paketinden vs. yararlanabileekmiyim?


   _____________________________

   Göksel BEREKET
  • Yüzbaşı
   321 Mesaj
   08 Şubat 2010 23:46:02
   İnceleme güzel olmuş teşekkür ederim. Bende sevgililer gününde nışanlıma alacağım.


   _____________________________

  • Yarbay
   10524 Mesaj
   09 Şubat 2010 00:40:21
   Ben teşekkür ederim.Elimden geldiğince güzel bir inceleme yapmaya çalıştım
   quote:

   Orijinalden alıntı: gxlbrkt

   Çok güzel bir inceleme olmuş bu telefonu almayı düşünüyorum fakat kararsızım aslında 5800 istiyorum fakat arada yaklaşık 120-130lira fark var ve bu benim için önemli bir etken. Yanlızca merak ettiğim şey bu telefonu aldığımda aveanın vs. 3g internet paketlerinden yararlanabilecekmiyim televizyon paketinden vs. yararlanabileekmiyim?

   5800la arasında pek bir fark yok aslında.5800da ekstra olarak wifi var.Biraz a-gps özelliğini deneme fırsatı buldum.
   Gps derinlemesine hazırlanmış.Bulunduğum yeri yaklaşık 30 sn. içerisinde tespit etti.Gpsde yol tarifi,trafik bilgileri,en yakın eczane,hastane,benzinlik gibi bilgileri de alabiliyorsunuz.İsterseniz cihaz size bu yerlere ulaşmanız için rotada gösteriyor.
   Trafik bilgileri ne yazıkki Türkiyede desteklenmiyor.
   Bunun dışında simkarta biraz değinmek istiyorum;
   Sim kartın takılması kolay ancak çıkarması da bir o kadar zor.Çıkartmak için arka kapağı ve bataryayı çıkartıyorsunuz ve kalem veya pena yardımıyla sim kartı yuvasından dışarı itiyorsunuz.Yani öyle birkaç hattı bu telefonda kullanmak oldukça zor olacaktır.O nedenle bu telefonu tercih edecekler eğer iki aht kullanacaklarsa yedek bir telefon daha sipariş etmeliler diye düşünüyorum.
   Cihazda 3g var.Ancak görüntülü konuşmayı desteklenmiyor.Dolayısıyla aveanın ilgili 3g tarifelerine üye olunabilinir.


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sungur 13 -- 9 Şubat 2010; 0:44:19 >
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   351 Mesaj
   09 Şubat 2010 15:28:44
   bugun bende bu cıhazın sıyahını aldım...eskıden n80 ım vardı...onudakı wifi cok kullanmıyordum...o yuzden aradakı farkı vermedım...suan ıcın cok memnunum...ozellıkle zamanında n91 kullanmıs bırı olarak muzık kalıtesı tatmın edıcı...sunu belırtmek ısterım kı, telefoncuların reyonunda bu telefon genellıkle on tarafı beyaz, arka tarafı mavı olanlar sergılenıyor.bu telefonu ık gordugumde bayanlar ıcın yapmıslar dedım...takı nette bıraz arastırıncaya kadar...unutmayın kı bu telın sıyahı da var:)...

   bu telefonu almadan once samsung b3410 dusunuyordum...fakat b3410 un yandan acılanqwerty klavyesı benı korkutuyordu..mesaj cok yazan bırıyım, dokunmatıkten korkuyordum..5800 kullanan bır arkadasımdan 1 gun odunc aldım, mesaj yazmanın dokunmatıkte nasıl olabılecegıne baktım...benım alısmam ıcın sadece 2 saatımı aldı..bazen 9 numaraya yanı wxyz tusuna basıyım derken kare tusuna basıp t9 u acıyorum, illakı alısırım zamanla...almayı dusunen arkadaslara yardımcı olmak ıstedım...


   _____________________________

  • Yarbay
   10524 Mesaj
   09 Şubat 2010 16:11:29
   Alırken mağazada siyah rengi yoktu.Bunu stand görevlisine özellikle sormuştum.Ellerinde sadece bu renk varmış.Mağazayada başka renk gelmemiş zaten.Ama bence rengi gayet güzel.Sadece penanın telefona bağlayınca tasarım bozuluyor.O yüzden bağlamadım.
   Güncellemeleri cihazın menüsünden yapmak oldukça rahat oluyor.Bu sayede güvenli bir şekilde güncellemeyi yaptım.Ayrıca ovi haritalar bu cihazla beraber sınırsız geliyor.Güncellediğiniz taktirde gpsi daha sorunsuz şekilde kullanabiliyorsunuz.
   Bence fiyatını hakeden telefon.Özellikle birkaç gün nce nokianın fiyat indirimine gitmesi ve özel günler nedeniyle yapılan kampanyalar sayesinde oldukça makul fiyata bu cihazı satın alabilirsiniz.
   NOT: cihaz hediye olarak alındığı için yarın cihazla vedalaşacağım.Ancak yine de elimden geldiğince size yardımcı olmaya devam etmeye çalışacağım.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sungur 13 -- 9 Şubat 2010; 16:17:02 >
   _____________________________

  • Yarbay
   4671 Mesaj
   09 Şubat 2010 16:29:26
   Gercekten çok güzel bir inceleme olmuş elinize sağlık.Hediye heralde kız arkadaşınızın malum 14 şubat yaklaştı :)


   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yarbay
   10524 Mesaj
   09 Şubat 2010 16:48:48
   BU İNCELEME SADECE FORUM DONANIMHABER.COM İÇİN YAPILMIŞTIR.BENDEN İZİNSİZ GÖRÜNTÜLERİN KOPYALANMASI VE YAZILARDAN ALINTI YAPILMASI YASAKTIR!!!


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sungur 13 -- 24 Temmuz 2010; 21:22:18 >
   _____________________________

  • Yarbay
   4671 Mesaj
   09 Şubat 2010 17:13:11

   quote:

   Orijinalden alıntı: sungur 13
   Güzel bir tahmin ama yanlış oldu..Aslında yazdıklarıma bakınca sanki kız arkadaşa alınmış gibi anlaşılıyor.Bunu şimdi farkettim.Ancak bu telefon bir aile büyüğümüze alındı.Sadece 14 şubat dolayısıyla var olan indirimlerden yararlandım hepsi bu..   Aslında cihazda kız arkadaşa alınacak tip var rengide beyaz :D


   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yüzbaşı
   367 Mesaj
   09 Şubat 2010 21:59:53
   cihazı cumartesi günü electroworldden 399 a aldım incelemeyi arkadaş benden önce yapmış . özellikle beyazını aldım gerçekten ayrı bir havası var ve fiyatını kesinlikle hakkeden bir cihaz.merak edenlere önceden söyleyeyim dokunmatik ekran gayet başarılı .eğer benim gibi wi fi ile işim olmaz illada gps olsun diyenlerden iseniz tam size göre .sorularınızı cevaplayabilirim


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   367 Mesaj
   09 Şubat 2010 22:19:41
   konuyu açan arkadaş 5230 ana başlık diye düzeltirse daha iyi olur paylaşımları sorunları burdan devam ederiz


   _____________________________

  • Teğmen
   147 Mesaj
   09 Şubat 2010 22:27:48
   arkadaşlar benim en merak ettiğim konu şarjı nasıl gidiyor bu telefonun bilgilendirirseniz sevinirim....


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   367 Mesaj
   09 Şubat 2010 23:06:32

   quote:

   Orijinalden alıntı: D day

   arkadaşlar benim en merak ettiğim konu şarjı nasıl gidiyor bu telefonun bilgilendirirseniz sevinirim....


   battery capacity 1320 mah .aldığımdan beri doğru dürüst şarj edemedim şarj işleminin ortasında çıkarıyorum teli.bu halde çok kurcalamam rağmen 1.5 gün gidiyo.tam şarj yapıp soruna cevap veririm


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   367 Mesaj
   09 Şubat 2010 23:10:11
   NOKİA 5230 CPU : ARM 1136JF-S 434 MHz


   _____________________________

  • Yarbay
   3055 Mesaj
   10 Şubat 2010 01:06:49
   Güzel bir inceleme. Teşekkürler.


   _____________________________

   Muaviye meşhur "Yeşil saray"ını yaptırmaya başlayınca; Ebu Zerr: "Ya Muaviye eğer bunu Allah'ın (devletin) kesesinden yaptırıyorsan bu hıyanettir. Kendi parandan ise o da israftır." diye çıkıştı. Muaviye seslenmedi. http://www.onlinemagazaniz.net/
  • Yarbay
   10524 Mesaj
   10 Şubat 2010 01:39:40
   Bölüm 3:GPS
   İncelememi üç ana bölümde anlatırsam daha fazydalı olur diye düşündüm.Aslında bunların hepsini dün yazacaktım ama vaktim yetişmediği için 3 güne dağıldı inceleme.Kusura bakmayın artık.Gps bu cihazın merak edilen özelliklerinden biri olduğunu düşündüğüm için sizlere ayrıca deneyimlerimi aktarma gereksinimi duydum.

   Yukarıdaki resimlerde menü şeklini anlatan bir resim mevcut.Orada haritalar sekmesini görebilirsiniz.Haritalara tıkladığımızda karşımıza çıkan pencere budur.Konumum;sizin şu anda bulunduğunuz yeri göstermektedir.Yer bul,gitmek istediğiniz yeri belirtmeye yarayan bir ayar,Konumu paylaş,bulunduğunuz yeri arkadaşlarınızla paylaşmanızı sağlayan bir özellik.Çok gerekli olduğunu düşünmüyorum açıkçası.Araç sür,gitmek istediğiniz yere otomobil ile ne kadar sürede varacağınızı hesaplayan bir özellik.Bu özellikte ayrıca sesli olarak yön tarifi de mevcut.bunu yazılımı güncelleyerek aktif hale getirebilirsiniz.Yürü,yürüyerek gideceğiniz yeri hesaplayan bir özellik,hava durumu ise o anda o yerde bulunan hava durumunu size gösteren bir yazılım.Bu özellikle sadece bugünü değil,gelecek birkaç günün de hava tahminini öğrenebiliyorsunuz.Hatta o gün havanın nasıl olacağını yani güneşli ,yağmurlu,karlı vs. bu sekmede görebilirsiniz.Alttaki sağ ingiliz anahtarı simgesine tıkladığnızda internet,navigasyon,rota,harita,senkronizasyon seçenekleri ile karşılaşıyoruz.BUrada roa ile ilgili ayarları yapabiliyoruz,istersek haritalara tıkladığımızda çevrimiçi olmayı yine buradn ayarlıyoruz.

   Burada bulunduğum yeri görmektesiniz.Gps tam olarak bulunulan yeri gösteremiyor.50 metre +.-(benim tahminim) olarak tahin ediyor bulunduğunuz yeri.Örneğin ilk gps'i açtığımda beni denizin tam ortasında gösterdi ve kıyıya 150 mt. mesafem vardı.Ancak ovi mapsden yeni güncellemeyi ve haritayı indirince bulunduğum yer daha doğru şekilde gösterildi.Tabi büyük şehirlerde yön tayini çok daha başarılı olacaktır çünkü çevrede daha fazla az istasyonu oluyor

   Gpsde yan tuttuğumuzda navigasyon bu şekilde gösteriliyor.Bu şekilde harita biraz daa genişliyor ve siz böylece yön tayinini daha kolay yapabiliyorsunuz.Resimde yollar görülüyor.+,- simgelerine tıklayarak zoom yapabiliyorsunuzve zoom yaptıkça harşta biraz daha detaylanıyor.

   Hritalar-konumum-çark yolunu izleyerek buraya ulaşıyorsunuz.Resmin arkasına bakarsanız 3b görünümlü bir haritanın var olduğunu göreceksiniz.Buradaki özellikleri zaten resim anlatıyor.Fazlaca söyleyecek bir şey yok.
   sonuçta,gps güzel çalışıyor.Eczane benzinlik gibi yerleri ancak çevrim içi olduğunuzda(internete bağlı olduğunuzda)görebiliyorsunuz.bunun dışındakiler ücretsiz.Tabi bundan her özelliğin ücretsiz olduğunu kasdetmiyorum.Sadece bulunduğunuz yeri ve çevresindeki yerleri gösterme ücretsiz.Bunların dışında cihaz sizden internete bağlanmanızı istiyor.
   _____________________________

  • Yarbay
   10524 Mesaj
   10 Şubat 2010 01:50:00
   quote:

   Orijinalden alıntı: kadirt

   Güzel bir inceleme. Teşekkürler.

   Ben teşekkür ederim.İnternette bu cihaz hakkında fazla bilgi yoktu.En azından türkçe olarak detaylı bir inceleme yaparsam daha faydalı olur diye düşündüm.Ayrıca incelememin son halini okuduğunuzda cihaz hakkında daha detaylı bilgiye sahip olacağınıza eminim.
   Aslında cihazın tüm özelliklerini anlatmak isterdim ama buna hem benim vaktim yetmez hem de gerek yok.Cihazın öne çıkan özellikleri bunlar.Diğer özellikleri hemen her cihazda olan özellikler.Ayrıca kendine has küçük özellikler de bulunmakta 5230da.Bu özelliklerin neler olduğu zaten incelmemde yazmakta.

   @kinetik
   Başlığı tavsiyeniz üzerine değiştirdim.İncelemeye başlarken ayrı bir 5230 sayfası vardır diye tahmin etmiştim.Açıkçası böylesi daha iyi oldu...
   cihazın yanında data kablosunun verilmemesi aslında iyi bir şey değil.Ancak telefonun ve diğer yazılımların güncellemesini waptan kolaylıkla yaptım.Oyunlar,müzik ve diğer symbian uygulamalarını wap aracılığı ile sorunsuzca cihaza yükleyebiliyorsunuz.Bu açıdan düşünüldüğünde data kablosuna aslında pek gerek yok.


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sungur 13 -- 10 Şubat 2010; 1:53:31 >
   _____________________________

  • Yarbay
   4480 Mesaj
   10 Şubat 2010 02:26:44
   inceleme çok başarılı emeğine sağlık,ayrıca bu telefon fiyat/performans itibariyle en iyi modellerden biri bana göre


   _____________________________

  • Teğmen
   147 Mesaj
   10 Şubat 2010 10:10:28
   tamam kinetik bende sarj durumuna gore alacagım. Gun icinde kullanınca sarjı iyi giderse alırım.


   _____________________________

  • Yarbay
   10524 Mesaj
   10 Şubat 2010 11:15:10

   http://www.teknokampus.com/Nokia.5230-h-1010.asp
   [DHVideo=http://www.vidivodo.com/315592/nokia-5230]
   Bunlar internetten bulduğum resimler.Bu resimler,cihaz hakkında daha iyi fikir verecektir   Beyazı bence güzel.Bu renk cihaza hoş bir hava katıyor.Tabi bu tercih meselesi.
   Sizlerin de katkısıyla başlık çok geniş ve güzel bir hal aldı,bende fotoğraf kalitesini merak eden kulllanıcılar için 5230 kullanıcıları tarafından çekilmiş bütün fotoğrafları burada paylaşmak istedim:


   Not:bu fotoğraflar Xavi92 arkadaşıma aittir!   bu fotoğraflar BediR_16 arkadaşıma aittir!(son resimdeki kişi bedir arkadaşımızın kardeşidir!
   _____   Bu fotoğraflar Şehr-i Hüzün arkadaşımıza aittir!!!   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sungur 13 -- 27 Eylül 2010; 17:44:12 >
   _____________________________

  • Yarbay
   10524 Mesaj
   10 Şubat 2010 16:07:17
   Buraya paylaşılan programları,duvarkağıdı resimlerini koyuyorum:
   SUNGUR 13 PAYLAŞMIŞTIR:
   SlideUnlock:

   Cep telefonunuzun kilidini tıpki ı phone da olduğu gibi kaydırarak açmanızı sağlayan araç.
   Burada ovi mağazadan vereceğim link sertifika istemiyor. Ben direk yükledim ve şu an sorunsuzca kullanıyorum.İçerisinde çeşitli duvar kağıtları var.Bunlardan zevkinize göre istediğnizi seçin.aston martin ve earth duvarkağıtları benim bilhassa hoşuma gitti.
   http://store.ovi.com/co...e=search&terminalId=5230

   MaRQuE paylaşmıştır:
   upcode barkod okuyucu:

   Benim çözebildiğim kadarıyla bu programın bize en az 2 tane faydası var,

   1. (Dikkat bu yöntem internet ücretine tabiidir. Internet paketi olayanlardan ücret kesilir)
   http://www.symbiansoftw..._barcode_reader_s60.html
   bağşantıda görmüş olduğunuz kare barkodu telefonumuza okuttuğumuz zaman bağlantıda bahsedilen UpCode programının indirme linki telefonumuzda ki internet tarayıcısında çıkıyor, elimizle bağlantıyı tek tek girmemize gerek yok. Eğer Usb kablomuz yoksa ve telefonumuzda internet bağlantısı varsa bu yöntemi kullanarak bu sistemi destekleyen programları telefonumuza indirebiliriz.

   2. (Dikkat bu yöntem internet ücretine tabiidir. Internet paketi olayanlardan ücret kesilir) Elimizdeki barkodu okutarak bu ürün hakkında internette bilgi bulabiliyoruz.   Programı İndirmek İçin Tıklatın

   quote:

   Orijinalden alıntı: MaRQuE

   Earthworm JIM   Bubble Town 2


   Asterix y Obelix Visitan a Cleopatra


   5 Star Games


   Toonwarz


   Planet51_OTR


   MicroPool


   Lost Planet 2


   iShoot


   Field Runners


   YYPuzzle


   MathsBrain


   Skyforce Reloaded


   UniWar


   Tower Bloxx NY


   Terminator Salvation


   PRo Golf 2010


   Fishing Hook   Bolum1.rar da bulunan oyunlar:(13mb)

   1- UniWar
   2- 3D Toon Warz
   3- MicroPool
   4- SkyForces Reloaded
   5- MathsBrain
   6- YYPuzzle

   http://www.mediafire.com/?3kmd28tei16d68r

   Bolum2.rar da bulunan oyunlar:(13mb)

   1- 5 Stars Game
   2- Asterix Oburix
   3- Bubble Town
   4- Fishing Hook - Festadipesca
   5- Field Runners
   6- iShoot
   7- Lost Planet2
   8- Planet 51 on the run
   9- Pro Golf
   10- Terminator Salvation
   11- Tower Blox

   http://www.mediafire.com/?6gr1poo4icn2477

   İstediğiniz oyunun bulunduğu partı indirin.

   Resimdeki gibi java butonları çıkan oyunlarda:
   Ayarlar > Uyg. Yöneticisi > Yüklü Uygulamalar > Oyunu seçin
   Seçenekler > Süit Ayarları > Ekran Üstü Klavye > Kapalı
   olarak ayarlayın.

   Bazı oyunların başlaması için telefonu yan çevirmelisiniz.


   Şehr-i Hüzün paylaşmıştır:
   --- Hiç biri serfitika,neyim istemez ---
   Evvet Başlıyoruz :
   Zippo yakın : Yüklenince Galeri>Diğer Medya konumuna gider...

   Touch Piano (Gitar,flüt, saksafon vs. de çalabilirsiniz ama en güzel ses gitarda çıkıyo bence )

   Screen Snap (Burdakiler gibi ekran görüntüsü almanızı sağlar)

   Touch Guitar (üstteki benzer uygulama varken gerek yok bence de, gitar görüntüsü isteyenler olabilir Klavye kaldırılamıyor bu arada)

   Çakmak, mum, kıvılcım (pastanın üstünde oluyo ya hani )

   ve... Olmazsa olmazımız Görev Yöneticisi...

   Asphalt 4 ↓

   Avatar (mavi kız ) ↓ (Suit Ayarları diyoruz Uygulama Yöneticisinden>Klavye>Yok(Alıntıdır )

   FarmFrenzy ↓ (Mantık Farmville yle aynı, önce kaz besliyosun yumurta sat ot ek sonra inek al sağ )

   Fight Night ↓ (Boks oyunu, adamı bi' türlü yenemedim yanlız )(aynen klavye kaldırılmıyor)

   Sherlok Holmes ↓ (Filmi de varmış ama ben izlemedim, güzel bi' macera oyunu)

   PES 2010 ↓

   Labirent ↓ (Deliklere düşmeden yıldıza var )

   Bownling ↓

   Need For Speed Shift ↓

   NGUN ↓ (Tetiğe bas ve bummm)

   Electric Beams ↓ (Tüm lambaları yakmaya çalış)

   R Thunder ↓ ( Sensörle kontrol ediyorsunuz aracı )

   Resco Bubbles ↓ (Sinir Hastası olmaya birebir, amaç balonları sırayla patlatmak)

   Shake (Kolayı çalkala patlat)

   Son olarak kendi kullandığım tema, baştan aşşağı değiştiriyor ikonları vs. Önerilir...

   İlk 6 uygulama (Zippo, Touch Piano, ScreenSnap, Touch Guitar, Çakmak, Handy Taskman)
   PROGRAMLAR(6sı bi' yerde ) => TIKLA...
   Oyunların linkini bi' arada veriyorum, bu aralar çok meşgulum, mazur görün...(14mb)
   => TIKLA...
   Son olarak Tema + Nokia Theme White Teması (C6 Teması)↓
   =>TIKLA...
   Kalın sağlıcakla....


   Alıntıları Göster   quote:

   Orijinalden alıntı: MaRQuE

   Google Ceviri Online   Google ceviri motorunu kullanan bu uygulama tam 36 adet farkli dilde ceviri yapabiliyor.Basit arayuzu ile kolaylikla cumle , kelime cevirisi yapabileceginiz bu uygulama internet baglantisina gereksinim duyuyor.

   Indirme baglantisi: http://www.4shared.com/...ers_Translate_1_1_0.html


   quote:

   Orijinalden alıntı: MaRQuE

   sertifika hatasimi verdi sansa bak
   imzalamadan dene bide   Birazda klasik paylasim yapalim.

   Polis Telsiz Sesi   Paket icerisinde 8adet Amr formatinda polis telsizi kaydi bulunuyor. Muzik caliciyla oynatip dikkatleri uzerinize cekebileceginiz bu kayitlari polisler duymasin hah siviller sizi :)

   indirme baglantisi: http://www.4shared.com/file/nHSw2IRN/kop.html
   Şehr-i Hüzün paylaşmıştır:
   Aha buldum traş makinesi sesi
   http://www.maxi-cep.com...super-saka-d-123941.html - silin


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sungur 13 -- 27 Ekim 2010; 14:11:55 >
   _____________________________

  • Binbaşı
   1077 Mesaj
   10 Şubat 2010 22:43:00
   bende 4 gündür kullanıyorum ama dediğiniz sorun bende yok. yani ekranın yanağıma yanaştırınca ekran kararıyor bilginize


   _____________________________

  • Yarbay
   2451 Mesaj
   10 Şubat 2010 23:33:01
   Arkadaşlar merhaba,

   Yeni bir başlık açmadan buradan yazmanın daha faydalı olacağını düşünüyorum. 5230 ve 6303 arasında bir seçim yapmak durumundayım ve benim için en önemli öncelik,

   sorun çıkartmayacak bir telefon olması (yazılım,donanım,kilitlenme resetlenme vs.) BEKLEME ve KONUŞMA süresi, yani toplam dayanma gücü.

   5800 kullanan birisi olarak aynı pili 5230'da da kullandıklarını gördüm, fakat bekleme ve konuşma süreleri 5800 dan biraz daha düşük. gsmarena'ya göre..

   5230 kullanan arkadaşlar söyleyebilirmi acaba gündelik kullanımla pilleri ne kadar dayanıyor acaba? Birde en son yazılımı nedir?

   Genel olarak memnunmusunuz?


   _____________________________

  • Yarbay
   10524 Mesaj
   11 Şubat 2010 00:23:55
   quote:

   Orijinalden alıntı: tods

   bende 4 gündür kullanıyorum ama dediğiniz sorun bende yok. yani ekranın yanağıma yanaştırınca ekran kararıyor bilginize

   bir ayarı falan yok mudur bunun?
   Servise mi vermek gerekir?
   Ne yapmamı tavsiye edersiniz?
   Ekran ışığı arama yapılır yapılmaz mı sönüyor yoksa karşı taraf aramayı kabul ettiğinde mi sönüyor
   Not:Sensör ayarları kapalı durumdaymış,onun için çalışmıyormuş.
   2.hattımdan kendimi aradım,cevapla tuşuna basıp kulağıma götürünce ekran karardı.
   Bu arada ekranın sol üst tarafına (bekleme ekranındayken)dokunulursa genel,sessiz,toplantı vs.gibi profil seçenekleri çıkıyor.Bilginize


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sungur 13 -- 11 Şubat 2010; 0:34:42 >
   _____________________________

  • Er
   1 Mesaj
   11 Şubat 2010 11:34:16
   5230 da görüntülü konuşma varmı?
   Ben Nokia Müşteri Hizmetlerine başvurdum bu konu ile ilgili olarak. Bana cihazın arkasındaki kamera ile görüşme yapabileceğimi söylediler. Ama ne yaptıysam görüntülü konuşms ypsmsdım. Ayarlanması gereken ek bir ayar mı var bilmiyorum. Gsm ayarlarımda tamamlanmış durumda. Görüntülü konuşmak istiyoruuuuuuuuum.


   _____________________________

  • Yarbay
   10524 Mesaj
   11 Şubat 2010 12:48:00
   Cihazda görüntülü konuşma maalesef yok.Görüntülü konuşma için ekstra olarak cihazın önünde bir kamera daha bulunması gerekir.Yrıca çalışma frekansının WCDMA 2100 + E850/900/1800/1900MHz olması gerekir.Nokia bu frekansı desteklemesine rağmen ekstra kamerası olmadığı için görüntülü konuşmadan yararlanamıyorsunuz.http://www.nokia.com.tr/cep-telefonlari/tum-modeller/nokia-5230/ozellikler Ancak bu özellik 5230da yok.Ancak 3g üzerinden tv seyredebilir,yüksek hızda veri indirebilirsiiniz.Şu ana kadar 25mb.civarında veri indirdim.Yaklaşık 5mb. veriyi 1dk.altında indirebiliyorsunuz.Zaten 5230'un indirme standartlarını 3.5g olarak adlandıran siteler de mevcut
   Ancak 5230 webcam olarak kullanılabiliyor.Bunun için aşağıda linkini verdiğim siteden ilgili yazılımı indirmeniz gerekmekte(Mobiola® Web Camera 3).Ancak programı denemedim.Bunu denemeniz halinde çıkan sorunlardan mesuliyet kabul etmeyeceğimi belirtmek isterim
   http://www.warelex.com/products/webcam/
   Burada bu programın nasıl yükleneceği ve çalıştırılacağı daha ayrıntılı olarak anlatılmış
   http://www.hardwaremania.com/forum/internet-cep-telefonlari-mobil-uygulamalar/mobil-iletisim-cep-telefonlari/genel-cep/cep-telefonunuzu-webcam-olarak-kullanma-resimli-anlatim-53566.html   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sungur 13 -- 11 Şubat 2010; 13:01:39 >
   _____________________________

  • Binbaşı
   1077 Mesaj
   11 Şubat 2010 23:02:41
   (sadece ilk mesajlarda yazanları gördüm sonraki yazıları okumadım yazıldıysa düzeltin)


   DÜZELTME


   cihazda kendi ekolayzır ayarlarınızı yapabiliyorsunuz. bunun için ekolayzır seçme menüsüne gelince seçenekler/ekolayzır/yeni ön ayar yolunu izleyin.
   _____________________________

  • Binbaşı
   1077 Mesaj
   11 Şubat 2010 23:05:36
   AYRICA cihazda görüntülü konuşma için ikinci kameraya gerek yok. bundan önce ki kameram e63 tü.

   önde kamera olmamasına rağmen arka kamerayla yapılabiliyodu.

   hem çok saçma bi olay bu. 3g var cihazda. yani hız olarak destekliyo görüntülü görüşmeyi.


   _____________________________

  • Yarbay
   10524 Mesaj
   11 Şubat 2010 23:25:02
   Düzeltmeleriniz için teşekkür ederim.Bu ekolayzır ayarını incelemeye başlamadan aramış ama bulamamıştım,bunu belirttiğiniz iyi oldu.DolayısıylaTELEFONDA KENDİNİZE GÖRE AYARLAYABİLECEĞİNİZ AYRI BİR EKOLAYZIR AYARI YAPABİLİYORSUNUZ
   quote:

   ekolayzır seçme menüsüne gelince seçenekler/ekolayzır/yeni ön ayar yolunu izleyin
   .

   hız konusunda zaten yanlış bir şey yazmadım.Standart değer olan 2100'ü belirttikten sonra bu değerin nokia5230 tarafından halihazırda desteklendiğini söyledim.Yalnızca 2. kamerasının olmadığını belirttim.
   2.kamera olmadan görüntülü konuşma nasıl yapılıyor?Bunu açıklarsanız sevinirim zira girdiğim bir internet sitesinde görüntülü konuşma için 2. kameranın olması gerektiği söylenmiş.
   GÖRÜNTÜLÜ GÖRÜŞME NASIL YAPILACAK?
   Eğer telefonunuz 3G'yi destekliyor ve görüntülü görüşme yapmaya uygun kamerası varsa, aramak istediğiniz kişiyi iki türlü arayabilrsiniz; şimdiki gibi normal arama ve video çağrı... Yapılan görüntülü görüşmede telefon otomatik olarak hands free konumuna geçeceği için, konuşmanızın etrafınızdakiler tarafından dinlenmesi söz konusu olacak.
   http://www.teknolojide.com/haber/goruntulu-konusma.aspx
   Keza aynı şekilde bu sitede de 2. kameranın şart olduğu aynen şu ifadelerle belirtilmiş;
   Görüntülü konuşmak için çift kameralı telefon gerekiyor.
   http://www.cepbilgi.net/iste-cok-merak-ettiginiz-goruntulu-konusma-fiyatlari


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sungur 13 -- 11 Şubat 2010; 23:27:25 >
   _____________________________

  • Yarbay
   2451 Mesaj
   12 Şubat 2010 00:22:22
   Arkadaşlar bugün 5230 aldık, yazılım v11. yüklü, nokia'dan kontrol ettim ve v12 çıkmış. Acaba yükleyen oldu mu? v11'e göre olan sorunlar var mı? Ne gibi değişiklikler söz konusu acaba? Çünkü güncelleme yapmadan beklemek niyetindeyim bir süre. Sizlerden gelecek yorumlara göre karar vericem


   _____________________________

  • Yarbay
   10524 Mesaj
   12 Şubat 2010 01:48:48
   Ben cihazı güncelledim.Eski versiyonu 1 gün kadar kullanmıştım,yeni versiyonda ben bir sıkıntıyla karşılaşmadım şimdiye kadar.
   eski versiyondaki bir.ok hata yeni versiyonda giderilmiş;
   V11 sürüm numarasını taşıyan güncelleme, birçok hatayı gideriyor. Özellikle arayüzde kullanım esnasında yaşanan sıkıntılar, dokunmatik ekran performansı bu güncelleme ile oldukça iyi bir seviyeye geliyor. İlk etapta göze çarpan düzeltme ve yenilikler ise şu şekilde sıralanıyor:

   - Fotoğrafların çekim esnasında isimlendirilmesi sorunu

   - Ekran klavyesindeki kalibrasyon hatası

   - Üçüncü şahıs bir yazılım kullanırken açılan pencerelerin kapatılamaması problemi

   - Yenilenen sesli arama özelliği, yakınlık sensörüne aktiflik seçeneği, ekranı tümüyle kapatabilme

   - Rehberdeki arayan görüntüsü hataları ve mesaj penceresindeki donmalar

   - Sık sık gözlenen yükleyici şu anda kullanımda hatası

   - Bazı albüm kapağı görüntülerinde müzik çaların kilitlenmesi

   - Alınan yedeklerin oyun ve yazılımlarda hatalara sebep olması
   http://shiftdelete.net/nokia-5230-guncellendi-v11-16646.html


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sungur 13 -- 12 Şubat 2010; 15:13:45 >
   _____________________________

  • Er
   10 Mesaj
   12 Şubat 2010 02:00:25
   Merhaba,

   Öncelikle inceleme için teşekkürler. 5800 almaya karar vermişken fiyat avantajı beni bu telefona yönlendirdi. 3G desteklediği için wi-fi olmaması kabul edilebilir ancak gps performansı benim için çok önemli. incelemenizde yaklaşık 50 m hassasiyette olduğunu yazmışsınız. Açıkçası bu beni biraz şüpheye düşürdü çünkü bu şekilde araç içi navigasyon kullanmak pek mümkün değil. Ovi maps'in bedava olduğu şu günlerde aracımda sesli yönlendirme ile gps kullanmak istiyorum ancak dediğim gibi bulunduğumuz yeri tam olarak göstermiyorsa bu pek mümkün değil. Bu telefonu kullanan arkadaşlar navigasyonun ne derece başarılı olduğu konusunda bilgi verirlerse sevinirim. Birde bu telefonun sanırım işletim sistemi 5800 ile aynı. Dolayısıyla 5800 uyumlu program ve oyunlar 5230 ile de uyumlu mudur?


   _____________________________

  • Yarbay
   10524 Mesaj
   12 Şubat 2010 12:46:08
   Mesajınız üzerine tekrar gps'i açtım.ben şehir merkezinde değil,ilçede ikamet ediyorum.Dolayısıyla baz istasyonları saysı büyük şehirlere oranla az.
   İncelememde bahsettiğim durumla ovi mapsi güncelldikten sonra hiç karşılaşmadım.Halihazırda şu anda sıkıntı yok.Beni denizin ortasında değil evimde gösteriyor güncellemeden önce denizin ortasındaydım ve kıyıya mesafem vardı.Ancak yakın çevremdeki yerlerle ilgili mesafe ölçerde farklılık var.Örneğin evimin yakınında feribot iskelesi vardır.O iskelenin 2 km. mesafede olduğunu söylüyor ama gerçekte 800 metreden uzak değil.Yani mesafe bazında yanılıyor(bana göre).Ama bu yanılma özellikle güncellemeden sonra katlanılabilir düzeye erişti.Ama tabi bu büyük kentlerde sorun olmaz zira belirttiğim gibi büyük kentlerdeki baz istasyonu sayısı küçük ilçelere oranla çok daha fazladır.Çünkü bilindiği üzere agps baz istasyonları yardımıyla uyduya bağlanır ve bu şekilde çalışır.Normal gpslerden en önemli farkı da budur.onlar direk olarak uyduya bağlanır.O yüzden çevrenizde ne kadar çok baz istasyonu varsa,hata payı o kadar az olacaktır.
   Aracınızda sesli yönlendirmeyi ancak internete bağlıyken yapabiliyorsunuz.Dolayısıyla bu durum telefon faturanıza negatif yönde yansıyabilir.Çünkü sağ alt tarafta kb ve çanak işareti var.oradan gelen,giden verileri görebiliyorsunuz.Buda cihazın gprs üzerinden ücretlendirildiğini bize gösteriyor.Zira gerekli durumlarda cihaz sizden internete bağlanmayı isteyecektir.
   İstanbul,ankara,izmir,bursa gibi büyük kentlerde yaşayıp da gps özelliğini test etme şansı bulmuş arkadaşlarımız bize hata payı konusunda daha fazla yardım edebilir diye düşünüyorum.
   İşletim sistemi Symbian OS v9.4, Series 60 rel. 5dir. dolayısıyla symbian uyumlu her türlü uygulamayı telefona yükleyebilirsiniz.Yalnız kutudan data kablosu çıkmadı.Bunu ayrı olarak satın alabilirsiniz veya veriyi bluetooth yoluyla telefonunuza atabilirsiniz.   _____________________________

  • Yarbay
   2124 Mesaj
   12 Şubat 2010 14:37:15
   5800 ile karşılaştırınca malzeme kalitesi ve ergonomisi nasıl? 5800de misal elinize alıp biraz sıkınca kıtır kıtır sesler gelebiliyordu birleşme yerlerinden. acaba bunda nasıl durum? bir de eni 5800ün eninden daha mı ince acaba?


   _____________________________

   Türk Torrent sitelerinden davetiye arıyorum..
  • Yarbay
   10524 Mesaj
   12 Şubat 2010 15:26:31
   5800la aralarında pek fark yok.5800 hiç kullanmadım,sadece teknoloji mağazalarında inceleme fırsatı bulmuştum o da çok kısa süreliğine.Bu nedenle bu sorunuzu halihazırda 5800 kullanan birinin yanıtlaması daha doğru olur diye düşünüyorum.
   Ancak,web sitelerinde verilen teknik özelliklere bakıldığında 5800'ın,ağırlığının ve boyunun;111 x 51.7 x 15.5 mm
   Item Weight 109 olduğunu ve 5230'un 111 x 51.7 x 15 115gr.olduğu söylenmektedir.Aralarında çok küçük fark var ve bunu günlük kullanımda anlamanız zordur diye düşünüyorum.Boyu diğer tuşlu telefonlarla kıyaslandığında uzun.(5130la yanyana koyduğumda boy farkı oluyor 5230'un)
   Şu sitede her iki modelin güzel bir kıyaslaması mevcut.Not:site ingilizcedir.
   http://www.mobile88.com/news/read.asp?file=/2009/12/30/20091229112728&sec=coverstory
   Bu arada telefona dediğiniz gibi yanlardan bastırdığınızda veya salladığınızda herhangi bir ses duymuyorsunuz.İşçilik oldukça iyi


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sungur 13 -- 12 Şubat 2010; 15:28:41 >
   _____________________________

  • Çavuş
   74 Mesaj
   12 Şubat 2010 22:10:14
   kinetik scrolling var değilmi? bende bu telefonu hafta sonu almayı düşünüyorum. kinteki scrolling olayı benim için önemli . bazı yerlerde 5800 da olmayıpta 5230 da var deniliyordu..? bu doğrumudur?


   _____________________________

   İrtibat için Pm.
  • Binbaşı
   1077 Mesaj
   12 Şubat 2010 22:21:14

   quote:

   Orijinalden alıntı: sungur 13

   Düzeltmeleriniz için teşekkür ederim.Bu ekolayzır ayarını incelemeye başlamadan aramış ama bulamamıştım,bunu belirttiğiniz iyi oldu.DolayısıylaTELEFONDA KENDİNİZE GÖRE AYARLAYABİLECEĞİNİZ AYRI BİR EKOLAYZIR AYARI YAPABİLİYORSUNUZ

   Alıntıları Göster

   .

   hız konusunda zaten yanlış bir şey yazmadım.Standart değer olan 2100'ü belirttikten sonra bu değerin nokia5230 tarafından halihazırda desteklendiğini söyledim.Yalnızca 2. kamerasının olmadığını belirttim.
   2.kamera olmadan görüntülü konuşma nasıl yapılıyor?Bunu açıklarsanız sevinirim zira girdiğim bir internet sitesinde görüntülü konuşma için 2. kameranın olması gerektiği söylenmiş.
   GÖRÜNTÜLÜ GÖRÜŞME NASIL YAPILACAK?
   Eğer telefonunuz 3G'yi destekliyor ve görüntülü görüşme yapmaya uygun kamerası varsa, aramak istediğiniz kişiyi iki türlü arayabilrsiniz; şimdiki gibi normal arama ve video çağrı... Yapılan görüntülü görüşmede telefon otomatik olarak hands free konumuna geçeceği için, konuşmanızın etrafınızdakiler tarafından dinlenmesi söz konusu olacak.
   http://www.teknolojide.com/haber/goruntulu-konusma.aspx
   Keza aynı şekilde bu sitede de 2. kameranın şart olduğu aynen şu ifadelerle belirtilmiş;
   Görüntülü konuşmak için çift kameralı telefon gerekiyor.
   http://www.cepbilgi.net/iste-cok-merak-ettiginiz-goruntulu-konusma-fiyatlari

   sanırım yanlış anladınız beni.size karşı bir tavrım yok. aynı yerdeyiz. fakat eksik bildiğiniz konu görüntülü konuşma için 2. kameraya gerek yok. bunu şahsen kullandım e63 te. çok saçma bişey ama görüntülü görüşme geldiğinde karşı tarafın görüntüsü ekranınızda görünüyor ve sizin arkada bulunan tek kameranız devreye giriyor. yani işin özü sizde kendinizi göstermek isterseniz telefonu ters çevirmek zorundasınız :() bunu da şöyle çağ dışı bir yöntemle gidermek mümkün. telefonun arkasına ayna koyarsınız ve telefonu ters çevirirsiniz. sizin görüntünüz karşı taraf direkt giderken siz karşı tarafı ayna yardımıyla görürsünüz. sağolsun nokia bu devirde böyle saçmalıklarla uğraştırıyor milleti. e63 teki durum bu. hiç koymasalar daha iyi diyebileceğiniz bi özellik. zaten 5230 ada koymamışlar :)


   _____________________________

  • Yarbay
   2451 Mesaj
   12 Şubat 2010 23:52:15

   quote:

   Orijinalden alıntı: sungur 13

   Ben cihazı güncelledim.Eski versiyonu 1 gün kadar kullanmıştım,yeni versiyonda ben bir sıkıntıyla karşılaşmadım şimdiye kadar.
   eski versiyondaki bir.ok hata yeni versiyonda giderilmiş;
   V11 sürüm numarasını taşıyan güncelleme, birçok hatayı gideriyor. Özellikle arayüzde kullanım esnasında yaşanan sıkıntılar, dokunmatik ekran performansı bu güncelleme ile oldukça iyi bir seviyeye geliyor. İlk etapta göze çarpan düzeltme ve yenilikler ise şu şekilde sıralanıyor:

   - Fotoğrafların çekim esnasında isimlendirilmesi sorunu

   - Ekran klavyesindeki kalibrasyon hatası

   - Üçüncü şahıs bir yazılım kullanırken açılan pencerelerin kapatılamaması problemi

   - Yenilenen sesli arama özelliği, yakınlık sensörüne aktiflik seçeneği, ekranı tümüyle kapatabilme

   - Rehberdeki arayan görüntüsü hataları ve mesaj penceresindeki donmalar

   - Sık sık gözlenen yükleyici şu anda kullanımda hatası

   - Bazı albüm kapağı görüntülerinde müzik çaların kilitlenmesi

   - Alınan yedeklerin oyun ve yazılımlarda hatalara sebep olması
   http://shiftdelete.net/nokia-5230-guncellendi-v11-16646.html   Hocam çok teşekkür ediyorum, yazdıkların ilaç gibi geldi.. Valla nette ne kadar araştırdıysam bir sonuç bulamadım hiç bir yerde. Adamlar update çıkartmış ama release note muhabbeti yok... garip...

   Ayrıca, update'i nasıl yaptınız acaba? PC Suite ile mi? Telefon üzerinden mi? Yoksa başka bir konuda açılan 5800 için kullandığımız emulator yöntemiyle falan mı? Ben en garantisini emulator yöntemi olarak görüyorum çünkü


   _____________________________

  • Yarbay
   10524 Mesaj
   13 Şubat 2010 00:47:11
   Telefon üzerinden yaptım.Menü-uygulamalar-yaz.güncelle yolunu takip edebilirsiniz.Ben bu yöntemle sorunsuz olarak cihazı güncelledim.Şu anki versiyon V12.0.89
   Güncelleme yaparken bataryanızın tam dolu olması daha güvenli olur.Gerçi batarya bitiyorken yaptığınızda hata alıyorsunuz.sıkıntı yok yani


   _____________________________

  • Yarbay
   10524 Mesaj
   13 Şubat 2010 00:57:03
   @tods;
   Cevaplarınız için teşekkür ederim zira bahsettiğiniz konu çok az kişi tarafından bilinmekte.Benimde çoğu web sitesinde görüntülü konuşma için illa 2. kamera gerekir babından yazılar okuyunca aklım karışmıştı.
   Demek ki zihni sinir projeleriyle de olsa karşılıklı görüntülü konuşma mümkünmüş


   _____________________________

  • Yarbay
   2451 Mesaj
   13 Şubat 2010 01:21:17

   quote:

   Orijinalden alıntı: sungur 13

   Telefon üzerinden yaptım.Menü-uygulamalar-yaz.güncelle yolunu takip edebilirsiniz.Ben bu yöntemle sorunsuz olarak cihazı güncelledim.Şu anki versiyon V12.0.89
   Güncelleme yaparken bataryanızın tam dolu olması daha güvenli olur.Gerçi batarya bitiyorken yaptığınızda hata alıyorsunuz.sıkıntı yok yani


   teşekkür ediyorum hocam, sağolasın. yarın halledicem inşallah.


   _____________________________

  • Yarbay
   14124 Mesaj
   13 Şubat 2010 02:05:29
   Wlan yok kamerada flaş yok.
   Bu nokia ya akil sir erdirmek gercekten zor.
   Bu fiyata bu ozellikleri neden koymaz anlamiyorum.
   Yani sirf wlan olmamasi benim icin bu telefonu tercih etmeme sebebidir.


   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yüzbaşı
   981 Mesaj
   13 Şubat 2010 20:07:35
   ya arkadaşlar hani 2. kamera lazım diyosunuz görüntülü konuşma için ben bugün inceledim cihazı zaten ön tarafındada kamerası mevcut ayrıca stand görevlisinede sorduğumda görüntülü konuşma yapılabildiğini söyledi.


   _____________________________

  • Yarbay
   6704 Mesaj
   13 Şubat 2010 20:35:51
   Can hocam ; inceleme için çok teşekkür ediyorum. Özelliklerini falan internetten epey araştırdım hatta bugün teknosadan , golddan falanda baya bi baktım telefona inceledim ama böyle detaylı bi inceleme çok daha iyi oldu benim için. Hatta bu inceleme sonucu telefona 1 kat daha ısındım :) Telefonda keşke olsaydı dediğim tek şey wireless'dı , ama bütçemiz bu kadar napalım

   Tekrar teşekkürler inceleme için , çok faydalı bi konu oldu   _____________________________

  • Yüzbaşı
   367 Mesaj
   13 Şubat 2010 20:50:19

   quote:

   Orijinalden alıntı: zeck1234

   kinetik scrolling var değilmi? bende bu telefonu hafta sonu almayı düşünüyorum. kinteki scrolling olayı benim için önemli . bazı yerlerde 5800 da olmayıpta 5230 da var deniliyordu..? bu doğrumudur?


   var dostum merak etme


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   367 Mesaj
   13 Şubat 2010 20:59:46

   quote:

   Orijinalden alıntı: ~Trabzon61~

   Can hocam ; inceleme için çok teşekkür ediyorum. Özelliklerini falan internetten epey araştırdım hatta bugün teknosadan , golddan falanda baya bi baktım telefona inceledim ama böyle detaylı bi inceleme çok daha iyi oldu benim için. Hatta bu inceleme sonucu telefona 1 kat daha ısındım :) Telefonda keşke olsaydı dediğim tek şey wireless'dı , ama bütçemiz bu kadar napalım

   Tekrar teşekkürler inceleme için , çok faydalı bi konu oldu   evet wireless yok ama benim gibi sizin içinde gps önemliyse fiyatının hakkını sonuna kadar veren bi telefon.darty ve mediamarktte bugun itibarıyla peşin 399 bilginiz olsun


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   367 Mesaj
   13 Şubat 2010 21:07:53
   @sungur13 ilgin için sağol başlık daha iyi olmuş .ayrıca data kablosu sorun değil bence 3 - 5 lira verip alınabilir keza ben ööyle yaptım

   @mustaphh telefonun ön tarafında o gördüğün ikinci kamera değil hareket sensörü cihazda 3g var arka kamerayla görüntülü görüşme yapılabilir biraz çabayla tabi


   _____________________________

  • Yarbay
   6704 Mesaj
   13 Şubat 2010 21:10:56

   quote:

   Orijinalden alıntı: kinetik

   evet wireless yok ama benim gibi sizin içinde gps önemliyse fiyatının hakkını sonuna kadar veren bi telefon.darty ve mediamarktte bugun itibarıyla peşin 399 bilginiz olsun


   GPS çok önemli değil açıkçası ama elimizin altında varken kullanırız yani. Gold'da peşin fiyatına 390 TL sevgililer günü kampanyası


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   367 Mesaj
   13 Şubat 2010 21:30:12
   cihazla çekilmiş bir foto otomatik ayarda

   http://img52.imageshack...mg52/317/10022010024.jpg

   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kinetik -- 13 Şubat 2010; 21:35:00 >
   _____________________________

  • Binbaşı
   1077 Mesaj
   13 Şubat 2010 21:40:47

   quote:

   Orijinalden alıntı: Mustaphh

   ya arkadaşlar hani 2. kamera lazım diyosunuz görüntülü konuşma için ben bugün inceledim cihazı zaten ön tarafındada kamerası mevcut ayrıca stand görevlisinede sorduğumda görüntülü konuşma yapılabildiğini söyledi.

   arkadaşım o stand görevlisini döverim ben. bir haftadır kullanıyorum ben. öyle bir durum yok. ne menüde böyle bişey var. ne de 2. kamerası var. sizin gördükleriniz sanırım iki adet sensör. birisi ışık sensörü diğeride yakınlık sensörü...

   quote:

   Orijinalden alıntı: sungur 13

   @tods;
   Cevaplarınız için teşekkür ederim zira bahsettiğiniz konu çok az kişi tarafından bilinmekte.Benimde çoğu web sitesinde görüntülü konuşma için illa 2. kamera gerekir babından yazılar okuyunca aklım karışmıştı.
   Demek ki zihni sinir projeleriyle de olsa karşılıklı görüntülü konuşma mümkünmüş


   diyorum ya bu devirde bunu yaptırıyolar bize. hadi wifi ve gps i geçtim de 2. kamera olmaması tam bi gerizekalılık... buna e63 ve 6700 da dahil bence...


   _____________________________

  • Yarbay
   10524 Mesaj
   13 Şubat 2010 22:49:49
   quote:

   Orijinalden alıntı: ~Trabzon61~

   Can hocam ; inceleme için çok teşekkür ediyorum. Özelliklerini falan internetten epey araştırdım hatta bugün teknosadan , golddan falanda baya bi baktım telefona inceledim ama böyle detaylı bi inceleme çok daha iyi oldu benim için. Hatta bu inceleme sonucu telefona 1 kat daha ısındım :) Telefonda keşke olsaydı dediğim tek şey wireless'dı , ama bütçemiz bu kadar napalım

   Tekrar teşekkürler inceleme için , çok faydalı bi konu oldu


   Ben teşekkür ederim.Yardımcı olabildiysem ne mutlu.
   Şarj testimde son aşamaya geliyorum;
   Telefonu geçen salı(9 şubat)tarihinde tam olarak şarj ettim ve güncellemesini yaptım.bugün(13 şubat itibariyle)henüz pil göstergesinde 2 diş daha var.Pazartesi pilin biteceğini zannediyorum.Yani ilk şarjında 5-6 gün gidecek gibi duruyor.Ki li-ion piller en az 5 kere tam olarak doldurulup boşaltıldıktan sonra tam performansına ulaşır.Dolayısıyla normal kullanımda 1 haftaya yakın olarak gider diye düşünüyorum.Tabi müzik dinler ve gps'i,internet'i sürekli açık tutarsanız durum değişebilir.


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sungur 13 -- 13 Şubat 2010; 22:53:56 >
   _____________________________

  • Teğmen
   153 Mesaj
   13 Şubat 2010 23:10:36
   5800 için hazırlanmış tema,program,oyun vs. 5230da da çalışıyor mu acaba ? Şimdiden teşekkürler..


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   367 Mesaj
   13 Şubat 2010 23:17:48

   quote:

   Orijinalden alıntı: istanbul_rap

   5800 için hazırlanmış tema,program,oyun vs. 5230da da çalışıyor mu acaba ? Şimdiden teşekkürler..


   5800 da çalışan oyun ve temalar 5230 a da uyuyor


   _____________________________

  • Teğmen
   153 Mesaj
   13 Şubat 2010 23:24:03
   Süper o zaman en yakın zamanda almak istiyorum bu telefonu :)


   _____________________________

  • Yarbay
   6704 Mesaj
   13 Şubat 2010 23:40:23
   Telefonun başka hangi renkleri mevcut acaba ? Siyahıda mevcut sanırım ben onu düşünüyorum şuan


   _____________________________

  • Yarbay
   10524 Mesaj
   13 Şubat 2010 23:50:18
   Şimdide 5230'un nuron modeli duyurulmuş.İşte sinir olduğum nokta bu.Bu cihaz tam oturmadan yenisi internete sızıyor..
   http://www.chip.com.tr/konu/nokia-5230-nuron-yeni-dokunmatik-cep_18188.html

   Sanırım tüm renkler bunlar:

   Telefonun üstten görünümü;   _____________________________

  • Yüzbaşı
   367 Mesaj
   14 Şubat 2010 00:01:22

   quote:

   Orijinalden alıntı: sungur 13

   Şimdide 5230'un nuron modeli duyurulmuş.İşte sinir olduğum nokta bu.Bu cihaz tam oturmadan yenisi internete sızıyor..
   http://www.chip.com.tr/konu/nokia-5230-nuron-yeni-dokunmatik-cep_18188.html

   Sanırım tüm renkler bunlar:

   Telefonun üstten görünümü;   dostum makalenin yan tarafındaki küçük resmi inceleyince t mobile için üretilecekmiş gibi duruyor bizim 5230 dan çok farklı bi özelliği olacağını sanmıyorum


   _____________________________

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10   sonraki >     >>
Tüm Forumlar >> Mobil Cihazlar >> Cep Telefonu ve Aksesuarları >> Nokia >> Symbian >> S60 v3 >> S60 v5 >> ^^NOKİA 5230 İNCELEMESİ^^ANA BAŞLIK!!(OYUNLAR,DUVARKAĞITLARI İLK SAYFAYA EKLENDİ)
Sayfaya Git:
Sayfa:
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.