Şimdi Ara

TRAFİK CEZASINA İTİRAZ EDİPTE DAVAYI KAZANAN VAR MI?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
94
Cevap
6
Favori
103.528
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • TRAFİK CEZASINA İTİRAZ EDİPTE DAVAYI KAZANAN VAR MI?

bunu merak ediyorum...
    az önce postacı 17 eylül tarihli bir ceza getirdi...

ceza maddesi 47/1-b: Işıklı trafik işaretlerinden kırmızı renkli olanına ve sesli işaretlere uymamak. ceza tutarı:128 tl

fotoğraf yok, sadece plakam yazıyor...
    ihall yapmış olamam ... itiraz edeceğim, sanırım...

• quote:

Orijinalden alıntı: helfgott

birçok kişi geç tebliğ ile ilgili olarak cezaya itiraz dilekçesi yazacağını belirtmiş ancak mahkeme sonucu ile ilgili yazan pek olmamış. Merak ettiğim 7 gün içinde tebliği edilme şartı büyük şehirlerde kamera ile kırmızı ışıkta geçtiğinizi tespit ettiklerinde hala geçerli mi?

http://www.trafik.gov.tr/mevzuat/trafik_para_cezalarinin_tahsili_hk_yon.asp
    nisan 2011 de yayınlanan yönetmelikte;
    "Tebligat işlemlerine on iş günü içinde başlanılır." ibaresi yer alıyor. ancak bize gönderilen idari para cezası karar tutanağında tebligat işlemlerine başlama tarihi gibi birşey yok. sadece postaya verildiği tarih var.

• quote:

Orijinalden alıntı: laider

Arkadaşlar, konunun açıldığı tarihten itibaren birşeyler değişmiş olabilir diye soruyorum.

Trafik cezasına itiraz etmek için izlenmesi geren yol nedir?

Benim peşimden fahri trafik müfettişi ceza göndermiş sağolsun.
    Ankara/Dikmen caddesinde şerit ihlali yapmışız.
    Zaten park eden araçlar yüzünden çoğu tek şerit akan bir caddede nasıl şerit ihlali yapmışım kendisine sormak isterim.

cezaya itiraz etmek için 2 günüm var, yol gösterebilirseniz çok sevinirim.

ek:
    bulduğum bilgi ancak bu kadar, ne yapılacağı yazmıyor:
    quote:

MADDE 16 – (1) Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağına karşı, kararın tebliği tarihinden itibaren en geç 15 (onbeş) gün içinde sulh ceza mahkemesine itiraz için başvurulabilir. Bu süre içinde başvurunun yapılmamış olması halinde idari para cezası kesinleşir.
    (2) İdarî yaptırım kararının verildiği işlem kapsamında aynı kişi ile ilgili olarak idarî yargının görev alanına giren kararların da verilmiş olması halinde; idarî yaptırım kararına ilişkin hukuka aykırılık iddiaları bu işlemin iptali talebiyle birlikte idarî yargı merciinde görülür.
    (3) Mücbir sebebin varlığı dolayısıyla bu sürelerin geçirilmiş olması halinde, bu sebebin ortadan kalktığı tarihten itibaren en geç yedi gün içinde karara karşı başvuruda bulunulabilir. Bu başvuru, kararın kesinleşmesini engellemez; ancak mahkeme yerine getirmeyi durdurabilir.

ek2:

ayrıca araç benim üzerime fakat başkası kullanıyordu, çünkü ben ameliyat olmuştum, raporluydum, evde yatıyordum.
    kanunlarda "başkasının suçu başkasına kesilemez" gibi bir madde var mı? buradan bir sonuç alabilir miyim? bu seferde aracı kullanan kişiye mi ceza keserler sizce?

http://www.paravefinans.com/trafik-cezasi-iptal-ettirme-0708201
    adresinden nasıl cezayı iptal ettireceğiniz anlatılıyor.
    Ben de geçen ay mahkemeye ceza iptali talebiyle başvurdum sonucu bekliyorum.
    dilekçenizi yazmadan önce aşağıdaki mevzuatı iyice okuyun.

• quote:

Orijinalden alıntı: helfgott

quote:

Orijinalden alıntı: laider

Arkadaşlar, konunun açıldığı tarihten itibaren birşeyler değişmiş olabilir diye soruyorum.

Trafik cezasına itiraz etmek için izlenmesi geren yol nedir?

Benim peşimden fahri trafik müfettişi ceza göndermiş sağolsun.
    Ankara/Dikmen caddesinde şerit ihlali yapmışız.
    Zaten park eden araçlar yüzünden çoğu tek şerit akan bir caddede nasıl şerit ihlali yapmışım kendisine sormak isterim.

cezaya itiraz etmek için 2 günüm var, yol gösterebilirseniz çok sevinirim.

ek:
    bulduğum bilgi ancak bu kadar, ne yapılacağı yazmıyor:
    quote:

MADDE 16 – (1) Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağına karşı, kararın tebliği tarihinden itibaren en geç 15 (onbeş) gün içinde sulh ceza mahkemesine itiraz için başvurulabilir. Bu süre içinde başvurunun yapılmamış olması halinde idari para cezası kesinleşir.
    (2) İdarî yaptırım kararının verildiği işlem kapsamında aynı kişi ile ilgili olarak idarî yargının görev alanına giren kararların da verilmiş olması halinde; idarî yaptırım kararına ilişkin hukuka aykırılık iddiaları bu işlemin iptali talebiyle birlikte idarî yargı merciinde görülür.
    (3) Mücbir sebebin varlığı dolayısıyla bu sürelerin geçirilmiş olması halinde, bu sebebin ortadan kalktığı tarihten itibaren en geç yedi gün içinde karara karşı başvuruda bulunulabilir. Bu başvuru, kararın kesinleşmesini engellemez; ancak mahkeme yerine getirmeyi durdurabilir.

ek2:

ayrıca araç benim üzerime fakat başkası kullanıyordu, çünkü ben ameliyat olmuştum, raporluydum, evde yatıyordum.
    kanunlarda "başkasının suçu başkasına kesilemez" gibi bir madde var mı? buradan bir sonuç alabilir miyim? bu seferde aracı kullanan kişiye mi ceza keserler sizce?

http://www.paravefinans.com/trafik-cezasi-iptal-ettirme-0708201
    adresinden nasıl cezayı iptal ettireceğiniz anlatılıyor.
    Ben de geçen ay mahkemeye ceza iptali talebiyle başvurdum sonucu bekliyorum.
    dilekçenizi yazmadan önce aşağıdaki mevzuatı iyice okuyun.

bilgileri hemen okuyorum, teşekkürler.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.