Şimdi Ara

Ygs ye 2 ay kala...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
1
Favori
18.437
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • evet beyler ygs ye 2 ay kaldı , sizce bu iki ay nasıl hazılanmalıyız? Konu çalışmayamı ağırlık vermeliyiz yoksa bol bol sorumu çözmeliyiz? Gelmiş geçirmiş kişiler de yardım ederse sevinirim. Herkesin yararlanması dileğiyle...

• Eksik konular bir an önce hâlledilmeli, soru bankaları artık verimli bir şekilde bitirilmeye çalışılmalı bence.

Ayrıca artık bir deneme kitabı (FEM'in 25x40 kitapları gibi) veya deneme seti (8'li, 10'lu vb. fasikül deneme setleri) alıp her gün veya 2-3 gün arayla deneme çözmek iyi olur.
  • Peki geometri ve tarihe hiç baslamamıs birisi. Bunları hızlı bir calısmayla kapatabilir mi?

Cog biraz eksik bu hafta sonu kapatıcam onu.

Ve arkdaslar en son 350 yaptım. Bu sene sonuna kadar iyi bir calısmayla kaca kadar cıkar.

450lere falan cıkmaz kesinlikle ama bana 400 yetiyo. Ya da 420 falan :(

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K.B.V. -- 4 Şubat 2010; 22:41:02 >
  • Tabiki yapabilirsin. Sadece bundan sonraki şu 2 ay'ı iyi değerlendir. Geometri, Tarih kolaylıkla yapacağın dersler. Geometri orta seviye ise internetten veya kitap olarak çözümlü geometri kitabı almanı tavsiye ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mindhunters

Tabiki yapabilirsin. Sadece bundan sonraki şu 2 ay'ı iyi değerlendir. Geometri, Tarih kolaylıkla yapacağın dersler. Geometri orta seviye ise internetten veya kitap olarak çözümlü geometri kitabı almanı tavsiye ederim.

Orta degil kötü biraz. Fem Dergisi'nin Geometri 1-2-3 kitabını aldım. Fem Dergisinin tarhini de aldım.

Nasıl yapsam. Tarihe sıfırdan basşalayacagım için dershanede gördügüm konuları sadece dinleyeyim mi yoksa eve gelince tekrar edip test çözüp ipin ucunu bi yerden yakalıyım mı en son Osmanlıda duraklama bitti galiba. Cografyadan da 4-5 konu eksigim var.

Denemelerde geo 2-5 net arası geliyo. Tarih 11 d 5 y hep. Cografya da son sınavda 9 d 2 y 2 b.

Mat 20 d 5 y 5 b ( dikkatsızlık olmasa 27 netti hesapladım)

Turkce 33 d 6 y 1 b

Felsefe de 2-3 y.

Genelde böyle geliyo. Bakalım dershaneye de yeni bi sistem geldi. Ofismiş. Hafta içi hergun 2-7 arası her sınıfta baska bı hoca olcakmıs birebirler kalkmıs soruları oyle cozdurcekmısız.

Bakalım 2 ay kaldı hala 350lerde sürünüyoruz .

Lys mat-geo 15 net

Edeb-cog 32 net.

Moralım bozuldu aksam aksam ya. 1 sene daha kim calıscak. Tamam bu sene cok calısmadım ama son 1-2 ay falan tv'yi bıraktım. Sinemayı film izlemeyi kitap okumayı bile bıraktım. Sabahları 7-8 de kalkıp calısmaya basladım gece 1-2 ye kadar. Ama niye olmuyo bilmiyorum. Yanlıslarımı mı daha iyi ögrenmem lazım. Konu mu calısmam lazım bilmiyorum. Yoksa deneme mi çözsem evde.

Taktik bilmedigimden gidicek bi sene.

Siz biraz taktik verin arkadaslar. Fem mat-turkce sosyal denemesı aldım. Bide ygs fem denemesi var 10lu. Hergun onları mı cozsem. Konu mu calıssam test mi çözsem. Of pof diyorum ösym'ye ya üniversiteye göndericek ya bakırköye.

• Mat1 konularımız sınava 1 ay kala bitecek. Son 1 ay derslerde sadece konu açıklarını kapatıp bol soru çözeceğiz. Zaten bu tatilde mat1 eksiklerimi tamamen kapattım şimdi ise geçen sene aldığım güvender 30x30 mat1 deneme kitabını bitirecem. Geometri konuları ve dershanenin verdiği kitaplar bitti birçok kişinin tavsiyesi üzerine esen yayınlarının geometrisini çözmeyi düşünüyorum. Türkçeden bu sene de çuvallamamak için her gün 1 paragraf testi çözecem(inşallah) Coğrafyadan konu açığı aldı başını gidiyo en büyük endişelerimden birisi o. Onu da (inşallah) hallederiz. Geriye tarih ve fizik 1 kaldı. Dershanedeki fizik hocasıyla bikaç kolay konuya göz atacaz. Gerisi artık tevekkül

• konuları yetiştiremeyenlere önerim konuyu çalışın çözümlü soruları çözün sonra diger konuya geçin böylece konular kısa sürede biter moral olarak iyi bir hale gelip soru bankası çözebilirsiniz.
  • valla benim motivasyon sıfır şu aralar. sayısalcıyım ve fizik kimyadan bi ton konu eksiğim var kapatmam imkansız. son denemelerdeki puanlarım 350 360 civarı. ygs de en az 420 yapmam lazım. femin 30X40 denemelerini aldım mat ve fen bide FEM in 12li ygs denemesini aldım artık paso onları çözecem hayırlısı bakalım. ama nerdeyse hiç ümidim kalmadı üniversiteye dair çalışmayı bıraktım bırakacam ince bi ip kaldı oda kopmak üzere
  • quote:

Orijinalden alıntı: muammer936

valla benim motivasyon sıfır şu aralar. sayısalcıyım ve fizik kimyadan bi ton konu eksiğim var kapatmam imkansız. son denemelerdeki puanlarım 350 360 civarı. ygs de en az 420 yapmam lazım. femin 30X40 denemelerini aldım mat ve fen bide FEM in 12li ygs denemesini aldım artık paso onları çözecem hayırlısı bakalım. ama nerdeyse hiç ümidim kalmadı üniversiteye dair çalışmayı bıraktım bırakacam ince bi ip kaldı oda kopmak üzere

Dostum neden bırakasın ki çalışmayı ? 2 ay az bir süre değil. Fizik ve kimyadaki eksiklerini 2 ayda çok rahat kapatabilirsin. Hem bu sene kazanamazsan seneye hazırlanacaksın, seneye yine aynı konulara çalışmak zorunda kalacaksın. Şimdi çalışırsan en azından bir dahaki sene eksik kaldığın konularda zorlanmazsın.
  • bu sene kazanamayan seneye hiç kazanamaz müfredat fena halde değişiyo.ha gayret dişimizi sıkalım biraz
  • Artık YGS'ye dair konu eksikleri kapanmalı ve LYS'ye de girecek arkadaşlar eğer başlamadılarsa kesinlikle LYS konularına da çalışmaya başlamalılar.
    YGS de çok eksiğim var,hedefim olan puana ulaşamıyorum diyen arkadaşlara da son 45 yılın çıkmış sınav sorularını çözmelerini,ÖSYM mantığını öğrenmelerini,çözemedikleri soruları öğrenmelerini öneririm.Gerçekten asıl sınav mantığını kavramak çok önemli.
  • Kendime minimum 200 soru sınırı koydum, altına düşmemeye çalışıyorum. Onun dışında şimdilik haftada 2 deneme çözüyorum. Ara ara eksik konularıma çalışıyorum. Bir şekilde açıklarımı kapatmaya çalışıyorum. Sos-1 coğrafya çalışmıştım, tarih çalışıyordum ama çok zaman kaybettiriyordu, birde unutuyordum onu askıya aldım. Bir ara felsefeye kısa kısa bakacağım. Türkçe'de dil bilgisinde eksiklerim var, onlarıda tamamlamam lazım. Matematikte pek eksiğim yok, biraz eklemelerle halledilir. Fen-1de sorun yaşıyorum. 28-36 net arası geliyor. Genelde 31-32 net civarı. Bunu 35-36lara sabitlemem gerekiyor artık. Bu nedenle bu aralar fen-1 kasıyorum.
  • bugünlerde birazdaha hız verdim çalışmalara bol bol deneme çözüyorum. geçmiş yılın sorularınıda çözmeye başladım arkadaşın dediği gibi sınav mantığını kavramak. ayrıca çalışmayı bırakmak yok tam gaz devam seneye aynı eziyeti bidaha hiç çekemem :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: barman

Kendime minimum 200 soru sınırı koydum, altına düşmemeye çalışıyorum. Onun dışında şimdilik haftada 2 deneme çözüyorum. Ara ara eksik konularıma çalışıyorum. Bir şekilde açıklarımı kapatmaya çalışıyorum. Sos-1 coğrafya çalışmıştım, tarih çalışıyordum ama çok zaman kaybettiriyordu, birde unutuyordum onu askıya aldım. Bir ara felsefeye kısa kısa bakacağım. Türkçe'de dil bilgisinde eksiklerim var, onlarıda tamamlamam lazım. Matematikte pek eksiğim yok, biraz eklemelerle halledilir. Fen-1de sorun yaşıyorum. 28-36 net arası geliyor. Genelde 31-32 net civarı. Bunu 35-36lara sabitlemem gerekiyor artık. Bu nedenle bu aralar fen-1 kasıyorum.

Benim tavsiyelerim burda : ossogrencisi.blogspot.com
    mailler için bembeyazgiyinenadam@gmail.com

barman dostum sen yaşıyon mu nasılsın ya

---------------

• quote:

Orijinalden alıntı: musty81

quote:

Kendime minimum 200 soru sınırı koydum, altına düşmemeye çalışıyorum. Onun dışında şimdilik haftada 2 deneme çözüyorum. Ara ara eksik konularıma çalışıyorum. Bir şekilde açıklarımı kapatmaya çalışıyorum. Sos-1 coğrafya çalışmıştım, tarih çalışıyordum ama çok zaman kaybettiriyordu, birde unutuyordum onu askıya aldım. Bir ara felsefeye kısa kısa bakacağım. Türkçe'de dil bilgisinde eksiklerim var, onlarıda tamamlamam lazım. Matematikte pek eksiğim yok, biraz eklemelerle halledilir. Fen-1de sorun yaşıyorum. 28-36 net arası geliyor. Genelde 31-32 net civarı. Bunu 35-36lara sabitlemem gerekiyor artık. Bu nedenle bu aralar fen-1 kasıyorum.

---------------

Yaşıyoruz hocam. 2011'in mesajını taşımışsın. O sene mezuna kaldım. Sonra mezuna kaldıktan sonra kendimi epey toparladım. MF-4: 2k civarı bekliyordum. Sınavın yaklaştığı dönemde 470-480'in altına da düşmüyordum; ama işte sınav öncesi tonla şey yaşayınca sınavda da kendimi gösteremedim. 15bin küsür sıralamam geldi. Ben de tekrar mezuna kalmak yerine İTÜ İnşaat'a yerleştim. Bu arada sınav dönemi çok da takip etmemişsin beni. Çok pesimistik konular açtım. YGS'den sonra iyice dağıldım. Hani kendimi Bilkent'e hazırlamışken biraz ağır oldu. Belki potansiyelimi aktaramadım; ama şükür kurtuldum sınav döneminden diyorum. Yanlış hatırlamıyorsam sen tıp tercih ettin galiba.

• quote:

quote:

quote:

---------------

Yaşıyoruz hocam. 2011'in mesajını taşımışsın. O sene mezuna kaldım. Sonra mezuna kaldıktan sonra kendimi epey toparladım. MF-4: 2k civarı bekliyordum. Sınavın yaklaştığı dönemde 470-480'in altına da düşmüyordum; ama işte sınav öncesi tonla şey yaşayınca sınavda da kendimi gösteremedim. 15bin küsür sıralamam geldi. Ben de tekrar mezuna kalmak yerine İTÜ İnşaat'a yerleştim. Bu arada sınav dönemi çok da takip etmemişsin beni. Çok pesimistik konular açtım. YGS'den sonra iyice dağıldım. Hani kendimi Bilkent'e hazırlamışken biraz ağır oldu. Belki potansiyelimi aktaramadım; ama şükür kurtuldum sınav döneminden diyorum. Yanlış hatırlamıyorsam sen tıp tercih ettin galiba.

Evt öyle yaptım . Evt o pessimistik konulardan birini biliyorum . Senin durumun çok zordu ... iyi olduğuna sevindim.

• quote:

quote:

quote:

---------------

hocam bende bu sene tahminen ygs'den alıcağım kötü puanla üniversiteye yerleşmeyeceğim :( dersaneye gitmeyi planlıyorum , matematik üzerine yoğunlaşacağım mat1 konularını bilmiyorum sizce dersaneye gitsem düzeltebilirmiyim ? tavsiyeleriniz nelerdir. ?

• quote:

Orijinalden alıntı: airnavy

quote:

quote:

quote:

---------------

hocam bende bu sene tahminen ygs'den alıcağım kötü puanla üniversiteye yerleşmeyeceğim :( dersaneye gitmeyi planlıyorum , matematik üzerine yoğunlaşacağım mat1 konularını bilmiyorum sizce dersaneye gitsem düzeltebilirmiyim ? tavsiyeleriniz nelerdir. ?

Seni tanımayan biri olarak ne yaparsın, ne yapamazsın onu bilemem; ama mat-1 bilmiyorum, dershanede öğrenirim diye bir olay da yok. Dershane işin %10'u felandır. Sadece insanı disipline sokar, o kadar. O büyük dershanelerin şu birincileri çıkardık, şöyle böyle hocalarımız var diye reklamlarına aldanmamak lazım. En üst sınıfında Boğaziçi EE'ye öğrenci de yollar, ama bir sürü sınıfında barajı aşamayan öğrenciler de vardır. Öğretmen, dershane, kaynak bir yere kadardır. Belli bir düzeydeki her öğrencinin bana katılacağına inanıyorum. Ne dershane, ne özel ders sana bir şey katmaz. Ancak birazcık ilerlersin, öğrendiğini zannedersin. Yapacağın şey ben bir şey bilmiyor muyum, oturup kendim kasacağım. Kendi kendine o matematiğin dünyasına girmen lazım. Sen dershaneye gitsen olacakları söyleyim. Hocanız gelecek bilmediğin bir konuyu anlatacak. O basit soruları yapacaksın, ha anladım diyeceksin; ama olayın özünü kavrayamamışsındır. Kuru ezber yapmışsındır. Sonra test kitabını açtığında %10-20 başarı anca gösterince işin gerçeğini anlarsın. Bu konularda belli bir tecrübesi olan, çevremdeki insanları iyi gözlemlemiş biri olarak söylüyorum. Oturup it gibi çalışacaksın kendin. Kitabı açacaksın, başka kaynaklara bakacaksın. Video örnekleri izleyeceksin. Bu işin kolayı yok. Eğerki zamanında daha ilkokulardan sen bu işin temelini iyi kapsaydın, lisede de oturtsaydın, bu işler bu kadar zor olmayacaktı. Sen o adamlardan 3-4 kat daha fazla efor sarfetmelisin. Benim tavsiyelerim bu yönde.

• adam akıllı çalışmaya ocak ayında başladım... mat1 ve geo kötü olduğundan sadece onlara çalışıyor ve her gün fix 50-60 paragraf sorusu çözüyorum... sözel tarih ve felsefesi beni düşünüdürüyordu, "acaba onların konularına çalışmaya nasıl vakit ayırıcam" diye düşünüyordum... aldım elime son 3-4 yılın ygs tarih sorularını, bilgi gerektiren sorular olup olmadığına baktım. konu çalışmamış olmama rağmen hepsini çözdüm, tamamen yorum soruyolar anladğım kadarıyla, ufak detaylar haricinde bilgi gerektirmiyo du hiçbiri. felsefe'de aynı şekilde... daha bide din olucak.

o yüzden ygs tarih çalışmamaya, sadece soru çözmeye karar verdim... mat geo ve coğrafya kasmaya devam, yılmak yor.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: airnavy

quote:

quote:

quote:

---------------

Seni tanımayan biri olarak ne yaparsın, ne yapamazsın onu bilemem; ama mat-1 bilmiyorum, dershanede öğrenirim diye bir olay da yok. Dershane işin %10'u felandır. Sadece insanı disipline sokar, o kadar. O büyük dershanelerin şu birincileri çıkardık, şöyle böyle hocalarımız var diye reklamlarına aldanmamak lazım. En üst sınıfında Boğaziçi EE'ye öğrenci de yollar, ama bir sürü sınıfında barajı aşamayan öğrenciler de vardır. Öğretmen, dershane, kaynak bir yere kadardır. Belli bir düzeydeki her öğrencinin bana katılacağına inanıyorum. Ne dershane, ne özel ders sana bir şey katmaz. Ancak birazcık ilerlersin, öğrendiğini zannedersin. Yapacağın şey ben bir şey bilmiyor muyum, oturup kendim kasacağım. Kendi kendine o matematiğin dünyasına girmen lazım. Sen dershaneye gitsen olacakları söyleyim. Hocanız gelecek bilmediğin bir konuyu anlatacak. O basit soruları yapacaksın, ha anladım diyeceksin; ama olayın özünü kavrayamamışsındır. Kuru ezber yapmışsındır. Sonra test kitabını açtığında %10-20 başarı anca gösterince işin gerçeğini anlarsın. Bu konularda belli bir tecrübesi olan, çevremdeki insanları iyi gözlemlemiş biri olarak söylüyorum. Oturup it gibi çalışacaksın kendin. Kitabı açacaksın, başka kaynaklara bakacaksın. Video örnekleri izleyeceksin. Bu işin kolayı yok. Eğerki zamanında daha ilkokulardan sen bu işin temelini iyi kapsaydın, lisede de oturtsaydın, bu işler bu kadar zor olmayacaktı. Sen o adamlardan 3-4 kat daha fazla efor sarfetmelisin. Benim tavsiyelerim bu yönde.

hocam cevabın için çok sağol dershaneye gitmiyim o zaman elimde kaynaklar var ve netten çalışmayı planlıyorum umarım yararlı olur . çok teşekkür ederim

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.