Şimdi Ara

Monitor Audio (MA) Başlığı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.256
Cevap
30
Favori
163.144
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

http://en.wikipedia.org/wiki/Monitor_Audio

1972'de kurulmuş olan Monitor Auido tamamı İngilizlere ait bir stereo ve surround hopalör üreticisi. Kendime hoparlör ararken @oronra sağolsun bize bir Monitor Audio Silver RS6 önerdi sonra bu firmayı tanımaya başladım.

Forumda başka başlıklar altında çok methedildiğini görsem de firmaya has bir başlığını bulamadığım için bu başlığı açıyorum, benim gibi firmayı tanımayan birileri en azından başlığı görüp fikir sahibi olabilir.

Özellikle Monitor Audio Silver RS6'ı nette ararken okuduğum aşağıdaki inceleme beni çok meraklandırdı.

http://www.stereophile.com/floorloudspeakers/306monitor/

Yazının son paragrafı çok çarpıcı :

quote:

Summing up
    When John Atkinson suggested that I review the Monitor Audio Silver RS6, I never expected the level of realism I ended up hearing from this loudspeaker. There's nothing much more I can say—the flawless and exceptional Silver RS6 gave me more listening pleasure than any other loudspeaker I have reviewed for Stereophile. In my more than 20 years of reviewing, I have not reviewed an audio component that produced greater sound quality per dollar than Monitor Audio's Silver RS6.

Kısaca incelemeyi yazan kişi, 20 senedir incelemeler yaptığı incelemelere göre parasını bu kadar hak eden bir hoparlöre rastladığını belirtmiş.

Distribütörü Extreme-Audio olan firmanın bu serisini en kısa zamanda dinlemek istiyorum, keza fiyatı pahalı da olsa gerek okuduğum yorumlar gerekse duyduğum şeyler bu aleti dinleyene kadar hoparlör alma kararımı rafa kaldırmama sebep oldu.Teşekkürler oronra, virüsü daha da derine ittirmiş oldun Tabii İngiliz olmasının bize en büyük dezavantajı POUND üzerinden satılıyor olması, haliyle POUND'un da TL karşısındaki durumu belli, en olumsuz yanı bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eozen81 -- 4 Şubat 2010; 8:34:15 >

• eozen81,

resmini koyduğun hoparlör rs6 değil rx6, silver resinin yeni versiyonu. rs6 ve rx6 ile ilgili detaylı bilgi aşağıdaki linklerde mevcut.

RS6
    http://www.monitoraudio.co.uk/support/past-products/silver-rs/rs6/your-speaker?searched=rs6&highlight=ajaxSearch_highlight+ajaxSearch_highlight1

RX6
    http://www.monitoraudio.co.uk/products/silver-rx/rx6/your-speaker

şahsen rs6 yı dinlemeni öneririm, ikinci elde bulabilirsen baktığın hoparlörlere göre iyi bir alternatif olur. ben rx6 ve rs6 arasında kısa süreli dinlememde çok fark göremedim, hatta rs6 biraz daha hoşuma gitmişti. yalnız rx6 da gs serisinde kullanılan driverler kullanılmaya başlandı sanıyorum, component kalitesi daha iyi olabilir rs6 ya göre.

iyi araştırmalar.

• Üstad düzeltmen için teşekkür ederim, ikinci el piyasası neredeyse yok denecek kadar az yalnız bunların, ya da ben denk gelemedim.

Keza ömürlük hoparlörler diye sanırım kimse elden çıkarmak istemiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eozen81

Üstad düzeltmen için teşekkür ederim, ikinci el piyasası neredeyse yok denecek kadar az yalnız bunların, ya da ben denk gelemedim.

Keza ömürlük hoparlörler diye sanırım kimse elden çıkarmak istemiyor.

Aman dostum ne üstadlığı.
    Distribütörü ile bir görüş belki ellerinde kalmıştır veya seni yönlendirirler.
    Yakın zamanda kuzenime almıştık, önlere rs8 arkalara rs6(sonradan stereo 2. sistem için) hoparlörlerin performansından oldukça memnunlar.
  • eozen81
    Keike ürünleri aldıktan sonra açsaydın konuyu Dereyi görmeden paçaları sıvamışsın
  • @oronra, bilakis almadan açtım ki benim gibi almaya niyetlenenler de bu markayı bilsin, çünkü sen söylemesen benim haberim bile olmayacaktı, eğer nasip olur da bir gün alırsam, incelemesini de kendi başlığında yazmış olurum hem.

@kdundar, distribütörü aradım, ne yazıkki yokmuş 2.el, zaten ticari olarak da 2. el olsa da çok yanaşacaklarını sanmıyorum, neyse şansımı denemiş oldum, teşekkürler.
  • 2. el MA RS serisi bulmak oldukça zor.
    Yurtdışı forumlarında çok tercih edilen ve begenilen bir ürün.

Ebatları ve bu ebetlara göre ki sesi oldukça tatminkar. Seste açıkcası benim beklediğimden daha fazla hacim yaratmıştı, sahneside pekte dar değildi. Fakat hacimin yarattığı o ezici gücü pek hissedemedim. Buda sanırım ebatlarıyla ilgiliydi. Aynı konu çok daha pahalı olan GS serisi içinde mevcut.

Fakat bunu bir eksi olarak degilde tercih olarak görmek lazım. Özellikle sinemada RSW12 sub la çok iyi olacağını düşünüyorum ama gelin görün ki RSW12 sub şu an ithalatçıda da yok. Sipariş üzerine getiriyorlar sanırım. Oda 1 ayı bulabilir.

eozen81
    Umarım RS6 ları gönlüne göre fiyata bulabilir ve sahip olabilirsin. Senin adına çok mutlu olurum.
  • RS8 dinlemiştim. Görünüşü gerçekten çok güzel. O ses o kadar küçük birşeyden nasıl çıkıyor diye düşünüyorsunuz. WAF'u düşündüğümüzde rakipsiz.
    Diğer yandan Oronra'ya katılıyorum: bas'larda (RS8 olmasına rağmen) bir eksiklik hissettetim. mid sesler çok güzel, tizler de fena değil.
    ama bunlar kişisel düşünceler tabi. herkesin dinleyerek kendi kararını vermesi lazım. ben basları bir miktar içimde hissetmek isterim.
    aynen benim 703'lerin verdiği gibi.
  • RS6 lar da mazda 3 gibin benim için , yani eski kasa daha güzel

Bu arada o fiyata aldığınız sesi diğer markalarda almak için 2 katından fazlasını ödemek gerek diye düşünüyorum.
    Görünümü olarakta Eloir'e katılıyorum, gerek WAF açısından gerekse salonda kibar duruşu açısından hala bakmaktan ve görmekten zevk alıyorum.
    Ancak bass eksikliği konusunda Eloir'e katılmıyorum hatta bass eksikliği var yorumunu bir kullanıcıdan ilk kez duyuyorum diyebilirim.
  • Bende bas konusunda aksini düşünüyorum, kesinlikle bir eksiklik hissedilmiyor aksine baslar önde diyebilirim.
    Ancak bu değerlendirme yapılırken, nasıl bir mekanda, hangi akustik düzenlemerin olduğu veya olmadığı, hangi ampli ile, hangi kablolama ile dinlendiği de önem kazanıyor. belki çok ciddi akustik düzenlemenin yapıldığı, bass traplerin kullanıldığı bir mekandı, veya sırf gümüş kablolama kullanıldı. veya dinleyenin kulak referansına göre daha az bas vardı. bu şekilde değerlendirmek daha doğru olabilir sanıyorum.

quote:

Orijinalden alıntı: CaRaBeeN

RS6 lar da mazda 3 gibin benim için , yani eski kasa daha güzel

Bu arada o fiyata aldığınız sesi diğer markalarda almak için 2 katından fazlasını ödemek gerek diye düşünüyorum.
    Görünümü olarakta Eloir'e katılıyorum, gerek WAF açısından gerekse salonda kibar duruşu açısından hala bakmaktan ve görmekten zevk alıyorum.
    Ancak bass eksikliği konusunda Eloir'e katılmıyorum hatta bass eksikliği var yorumunu bir kullanıcıdan ilk kez duyuyorum diyebilirim.

• 1-kişisel görüşüm olduğunu söylemiştim
    2-tartışma yaratmak için söylemedim - RS sahipleri savunmaya geçmesin
    3-bas eksikliği belki yanlış tabirdi. benim istediğim derin ve güçlü bas. yani dup dup gibi değil dumm dumm gibi.
  • Ben böle bişimi demişim ki.. bi yanlışlık var sanırım orda.
    Aksine bas konusunda ebatlarının üzerinde bir hop. dür.

quote:

Orijinalden alıntı: Eloir

RS8 dinlemiştim. Görünüşü gerçekten çok güzel. O ses o kadar küçük birşeyden nasıl çıkıyor diye düşünüyorsunuz. WAF'u düşündüğümüzde rakipsiz.
    Diğer yandan Oronra'ya katılıyorum: bas'larda (RS8 olmasına rağmen) bir eksiklik hissettetim. mid sesler çok güzel, tizler de fena değil.
    ama bunlar kişisel düşünceler tabi. herkesin dinleyerek kendi kararını vermesi lazım. ben basları bir miktar içimde hissetmek isterim.
    aynen benim 703'lerin verdiği gibi.

• Bana hitaben mi yazdınız bilmiyorum ama,

1- bende dinleyicinin kulak referansına göre az bas olabilir dedim.
    2- rs6 sahibi değilim
    3- yukarıda söylediğim gibi sizin kulak referansınıza göre alt frekanslar geride kalmış olabilir, normal bir durum.

her hangi bir ekipman için yorum yapılırken, görüşler birçok değişkene göre farklılık gösterebilir, bu da normaldir demek istiyorum...

quote:

Orijinalden alıntı: Eloir

1-kişisel görüşüm olduğunu söylemiştim
    2-tartışma yaratmak için söylemedim - RS sahipleri savunmaya geçmesin
    3-bas eksikliği belki yanlış tabirdi. benim istediğim derin ve güçlü bas. yani dup dup gibi değil dumm dumm gibi.
  • @kdundar,
    size hitaben yazılmış bir bir yazı değildi. herkes fikirlerini söylüyor. sorun yok yani

quote:

Orijinalden alıntı: Oronra
    ...
    Fakat hacimin yarattığı o ezici gücü pek hissedemedim
    ...

@Oronra
    yukarıdaki cümleden ötürü ben yanlış anlamışım. Ebatlarına göre beklenmedik bir bas verebilir, doğrudur. Ancak bu, benim beklentimi karşılıyor demek değildir. Söylemek istediğim bu idi.

Sonuç olarak;
    MA şekil itibariyle çok güzel bir ürün. Performans olarak da şaşırtıcı sonuçlar verebiliyor.
    Alacak olanlar mutlaka bir karşılaştırma yaparak alsınlar. Beklentilerinin üzerinde olabilir veya altında kalabilir.
    Benim durumumda 2. seçenek olmuştu. Sebeplerini yukarı da yazım.

• Bende 10 gündür Monitor Audio Gold Signature 60 kullanıyorum ve başarılı bir hoparlör olduğunu söyleyebilirim.
    Özellikle RS ve RX serilerini parlak bulanların bu seriye bakmalarını öneririm özellikle Jazz ve Pop Soundlarında çok iyi.Ancak kötü kayıtlarda biraz iğneleyici olduğunu düşünüyorum. Uzun süre dinlenecekse gerçekten iyi kayıtlarınız olmalı.
    Hoparlörü almadan önce 3 farklı amfi ve CD setupla dinledim en başarılısı Vincent Solidline amfilerle olandı. Vincent bu hoparlörle iyi eşleşiyor.

Bass konusuna gelince gerçektende kontrollü ancak çok güçlü diyebilirim. Duvara 50 cm. den fazla yaklaştırmamak gerekiyor.

• Monitor Audio'ların pişmesi ve doğru ses vermesi rahat 150-200 saati buluyor. İlk satın aldığınızda hafif bir hayal kırıklığı yaratıyor. İlk aldığınız da yani pişmeden önceki süreçte sahnesel boyut dar, baslar basık halde. Ancak 150-200 saat sonra seslerini daha sevmye başlıyorsunuz. Sahnesel boyut genişliyor. Ses yumuşuyor. Daha doğal hale geliyor.
  • hayırlı olsun Hi-def-men,bu aralar forumda virüs acayip canlandı
  • virüs mü hani nerde
  • quote:

Orijinalden alıntı: feelulive

hayırlı olsun Hi-def-men,bu aralar forumda virüs acayip canlandı

canlanmaz mı.sayende klipsch rb61'e geçtik.Daha kurmadım ama , ayakları bekliyorum.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.