Şimdi Ara

İyi Bir Mühendis Olmak İçin Gereken Şartlar (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
130
Cevap
36
Favori
114.080
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: oeem

quote:

Orijinalden alıntı: bazarov0734

quote:

Orijinalden alıntı: Vespucci

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Vespucci

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: gecmisgecmistir

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Black Label Society

quote:

Orijinalden alıntı: ken@n

Bir Mühendis Adayı olarak iyi bir mühendiste olması gereken özellikleri belirleyelim diyorum.Hem bu konu kendimi nasıl geliştiririm diyen arkadaşlara bilgi vermiş olur.Hemde mühendisler için güzel bir kaynak olur düşüncesindeyim.

İyi Bir Mühendis'de bulunması gereken özellikler ;

En az bir yabancı dil bilmesi gerekir.İngilizce olabilir bunun yanına başka bir dilde olabilir.İspanyolca,Japonca v.s
    Güzel bir diksiyonu olması gerek konuşmalarında karşındaki kişide bir etki bırakmalı.Diksiyon Eğitimi Almalıdır bana göre.
    Adobe Photoshop,Autocad,Solidwork,Office Word,Exel,Power Point tarzı programları adı soyadı gibi kullanabilmeli.
    Prezantabıl mı diyorlar ne diyorlar yani bakımlı olmalı.
    Mesleğinde iyi bir tecrübesi olması gerekir.En önemlisi okuldaki teorik bilgileri gündelik hayata aktarabilmelidir diye düşünüyorum.

Bunlara sahip olanların iş imkanlarının ne kadar olduğu aşikar.
    Kendimizi geliştirirken ben patron olsam nasıl bir mühendis isterim diye sormak gerekir.

Telefon alırken 3g uyumlu özellikleri çok mu telefon almak istersiniz yoksa takoz diye tabir ettiğimiz telefonlarımı almak istersiniz.

Konuya katkısı olan arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederiz.

artık ana dil olarak ingilizce yabancı dil olarak bir başka dil arıyorlar yani iyi maaşlı bir yer istiyorsan bu kaçınılmaz birşey malesef

dediklerin güzel şeyler ama bir kıstas belirlemek gerekir ben makine mühendisliği son sınıf ogrencisiyim autocadi bilmeyen makineci yoktur zaten ama solidworks bence gereksiz çünkü catiayı iyi kullanabiliyorum adobe photoshop da gereksiz çünkü makineyle alakası yok onun dışında office programlarına tabiki hakim olmak gerekir..benim program bazında bir makine mühendisinden olmasını aradığım şeyler once çalışacağı sektoru belirlemesi ardında da buna uygun bir program üzerinde yoğunlaşması gerektiğini düşünüyorum mesela kafanda dökümcülük varsa ilerde bir dökümhanede uzmanlaşmak istiyorsan mastercam powermill gibi cam programlarına yoğunlaşmanın anlamı yok moldflow gibi bir programın üzerine yogunlaşmak gerek yani kısacası once mühendisliğin hangi sektorunde çalışmak istediğimizi belirlemeliyiz

dil bakımından bir ekleme yapayım ben kendi dalımla ilgili konuşucam elbette başkaları da kendi branşlarıyla ilgili konuşsunlar paylaşım güzel olsun...makine mühendisliğinde BENCE ingilizce anadil almanca yabancı dil olmalı ama bu da sektorden sektore değişiyor tabi japon menşeyi olan bir otomotiv firmasında çalışılacaksa almanca bilmenin avantajı düşüyor haliyle bunlar yerine en yaygın olan dil de ogrenilebilir o da ispanyolca..bilinen ekstra dillerde kesinlikle CVde olmalı ben ermenice biliyorum ilk bakışta geçerliliği yok gibi duruyor ama ford otosanda staj yaparken ermenistan açılacak ford şubesinin birtakım yazışmalarına yardımcı olmuştum yani nerden ne çıkacağı bilinmez...

buradan alt sınıftaki arkadaşlarıma da ufak bir oneride bulunayım..ben bölümümde bir doçentin yanında 2 yıldır gönüllü olarak çalışıyorum kendisi bir fırsat sundu kaçırmadım kullandım hocamız kendi projeleri çıkarı için değil bizim çıkarlarımız için çalışan biri tübitak projesi var şu an elinde ve elimizden geldiğince ben ve 2 arkadaşım yardım etmeye çalışıyoruz ha biz enayimiz de gidip zamanımızı harcıyoruz elbetteki değil bir hocanın yanında bulunmak bırakın bilgilerinden ve size sunacağı imkanlardan yararlanmayı fikirlerinden yararlanmak bakımından bile mükemmel bir duygu vay be diyorsun hakkaten okumuş görmüş geçirmiş adam farklı düşünüyor diyorsun...hocanın yarattığı fırsatlar stajlar ve işlerden bahsetmiyorum bile diyeceğim odur ki 1.sınıftan itibaren bir fırsat yaratıp bir hocanın yanına kapağı atın muhakkak faydasını goreceksiniz

abartmanın lüzmu yok yüzlerce mühendis tanıdım gördüm boğaziçilisinden sakarya mezununa kadar
    ingilizceyi tamamen halletmiş mühendis sayısı yüzde 1 bile değil.
    ingilizceyi tam öğrenin teknik ingilizceniz olsun yeter. abartmayın

la yazılımcının yazdığı kod İngilizce.ne demek abartmayin

tamam ingilizce bilsin yeter neden ispanyolca öğrensin deli misiniz abi siz ing bilen mühendis bile yok denecek kadar az.

Ne demek yok denecek kadar az

7 seneye yakın zamandır çalışıyorum 4 firma gördüm beraber çalıştığım firmalar dışardan iş yaptıklarım , ortak arkadaşlar vs yüzlerce mühendis tanıdım , teknik ingilizcesi olan mühendis sayısı yüzde 1 bile değil.

Piyasayi bilmiyorum, ogrenciyim daha. Dedigin gibiyse ulkede neden bilim yok belli.

abicim o zaman bilmediğin konularda dalga geçerken bir daha düşün
    bu ülkede mühendislik namına hiç bir şey yapılmıyor teknik ingilizceyi geçtim mühendislik yok
    hiç inşaata dayalı ekonomi olur mu ?

Hocam hangi okulu bitirdiniz? Eğitim açısından ne düşünüyorsunuz?

yıldız teknik
    odtü de dahil üniversitelerin eğitimi berbat
    tamamen sizin karakteriniz ve azminiz , okulun da etiketiyle beraber geleceğinizi belirleyecek
    en büyük faktör ise şansınız , bu şansı da kendinizi iyi pazarlayarak arttırabilirsiniz

• Farklı bir alanda okuyorum ama benim alanımda bile ingilizce olmadan hiçbir kaynak bulamıyorum akademisyenlerimiz sağolsun.

Tavsiyeye gelince zeki olmak diyorum zeki insan zaten ne yapması gerektiğini bilir zeka tüm muhakeme ve pratik çözüm yollarını kapsayan bir alan dolayısıyla zekiyseniz zaten su akar yolunu bulur.Değilseniz başka şeyleri suçlamanın bir manası yok.
  • çok içli dışlı bir arkadaş çevresiyle dediğini yaptırabilme arasında fark olabilir.
    rica cı olmak anlamında.
  • John WICK kullanıcısına yanıt
    siz hangi alanda mühendislik okuyorsunuz
  • Bunu yazarken içim cız ediyor ama bir mühendisin turkiyede kendini yetiştirmesi çok zor. İmkansız değil ama çok çok zor.
    Şirketler hala bu benim adamımdır projeyi bu yapsın iyi elemanıda altına verelim ezsin diyorlar. Bu şekilde mühendislik yapılmaz.
    Proje yapılmaz. Şirketler para kazanma odaklı nitelikli eleman yetiştirme odaklı değil. Muhendisin bir kursa gidip yeni şeyler öğrenmesini istemiyorlar. Çünkü mühendis o kursa gidecegi zaman iş firmadan daha geç çıkar diye düşünüyor. İşiyle ilgili yeni bir makale okudugu zaman mühendis bey zaman öldürüyor oluyor.

Arkadaşlar mühendis kesim inanın çok dolu bu konuda. Hiç farketmez herhangi birine azıcık dokunun içini öyle bir döker ki turkiyede mühendis olmak ne zor işmis dersiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • prof.dr.13175 P kullanıcısına yanıt
    iyi günler hangi alanda mühendis siniz..!'!
  • İyi yalan söyleyebilmeli

• İngilizce gerçekten önemli. Bölümüm Türkiye de yeni olduğu için pek Türkçe kaynak yok. Çoğunlukla İngilizce. Bu yüzden zorlanıyoruz.

• evandevan E kullanıcısına yanıt
    Bilgisayar.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.