Şimdi Ara

arkadaşlar araba nasıl kullanılır anlatın ? (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
226
Cevap
1
Favori
298.628
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

nasilarabakullanilir.atspace.com/
  • quote:

Orijinalden alıntı: buraksahin007

Umarım acemilere faydası donunur ;)

Bunu okuyanın kullanacağı varsada kullanamaz
  • quote:

Orijinalden alıntı: buraksahin007

Umarım acemilere faydası donunur ;)

güzel hazırlanmış bir yazı, yararlı olacağını zannediyorum.. herkesin matematiğe yeteneği olmayabilir ama yine de matematik dersinden geçer değil mi? yolda aracla kıvrak manevralar yapacak kadar bu işte yetenekli olmayabilirsiniz ama emin olun kimsenin hayatını kıvrak manevralar yapanlar kadar tehlikeye atmadan trafikte araç sürebilirsiniz. olayın detaylı teorik anlatımı pratiğe dökerken en azından bazıları için yararlı olabilir.

• Önce debriyaja bas”

“1. Vitese tak”

“Çok az gaza bas ve motorun sesini dinle, motorun sesi biraz artında ayağını gazda sabitle”

“Ayağını yavaş yavaş debriyajdan çek”

“Araba gitmeye başlayınca ayağını debriyajda sabitle ve ayağını sakın kıpırdatma”

“Araba 3- 4 m gittikten sonra ayağını debriyajdan yavaş yavaş çekmeye devam et.”

“Ayağın debriyajdan tam olarak çekildikten sonra biraz daha gaza bas.”

“Araba yeteri kadar hızlandıktan sonra 2. Vitese tak.”

“İşte bu kadar”
    harika... birileri bana böyle anlatmış olsaydı öğrenme süreci çok daha kısa sürerdi..
    ama bu topraklarda bir şeyi nasıl anlatmalıyım gibi bir gereksinim henüz icat edilmedi ki.. elektronik mühendisiyim.. bir tane doğru düzgün anlatımı olan türkçe kitap yoktur. ingilizce kitapların tercümelerini alırdık o tercümeler bile kelime kelime tercüme edildiği için anlaşılmaz olurdu mecbur yine ingilizce kaynaktan çalışırdık. ingilizce kaynakta adam oturmuş bu konuyu öğrenciye nasıl anlatırım da anlaşılır olur diye kafa yormuş ve hikayeleştirmiş olduğu için anadilindeki bir kaynaktan daha yararlı olurdu.. o hesap..

• tırırırırırırı.

ahhhhnnnnnn ahhhnnn ahhnnn.

gırgırgırgırgırgırgırgırgır.

çıkırt.

ahhaagggnnnnnnnnnnnnn,

çıkırt.

ahhhhnnnggg aaaahhhhhhhhgggnnnn.

çıkırt.

aahhhhgggnnn ahhhaaagggnnn, ahaaaaggngn.

iiihihihihihihihihihi.

çıkırt.

gırgırgırgırgırgırıgırgır.

tiktak tiktak tiktak tiktak.

çıkırt.

ahgggggnnnnnnnnnnnn,

çıkırt,

ahgggnnn aaahhhhhggnnnnnnn....

şeklinde özetlenebilir.

Terminoloji:

tırırırırır: marş.

gırgırgırgırgırgırgır: rölanti

ahhggnnnn/ahhhnnn: gaz.

çıkırt: vites değişimi.

ihihihihihihi: fren.

tiktak: sinyal.

Hayırlı olsun.
  • bhahaha HORTTT
  • soruyu soran kişi şimdi usta olmuştur
  • quote:

Orijinalden alıntı: Or_By

birde hort ben yapayım bari :D

bende çok hevesliyim ama bugune kadar 1 kere geçtim direksiyon başına. oda 8veya9 yaşındaydım pek hatırlamıyorum :D gizlice minibüse binmiştim eski ivecoydu çocukluk işte frene baıyordu birimiz diğerimizde arkaya gidip stop lambası yanıyormu diye ona bakıyorduk neyse ben geçtim bi baktım anahtar üstünde arabada dispanserin arkasında ben anahtarı direkt çevirdim daha çevirmemle araba öne doğru bir irkilme yaptı. ben bi kokrtum hala unatmıyorum ogunu sonra kaçmıştık ordan direkt. eğer araba ileri doğru gitse idi girmiştim dispanserin içine

ondan sonra bir daha oturmadım hiç. ama şimdi çok istiyorum araba kullanmak fakat tek sorunum vitesler onlar korkutuyor beni :D birde ilk kalkış arabanın bunlar hakkında küçük bilgiler verirseniz kendime daha çok inanacağım:D

Arkadaşım Arabanın Kontağını Çevirirken Vitesin Boşta Olmasına Dikkat Et. Yoksa Böyle Araba İstop Eder :) Kontağı Araba Boştayken Çevir Ve Sonra Vitesi Bire Tak (vites değiştirirken ayağın debriyaja sonuna kadar basılı olsın) daha sonra ayağını debriyajdan yavaaşça çekerken gaza hafif hafif bas araç kalkmaya başlayacaktır. araçla yolda gidiyorken araba bağırdıkça vites artırcaksın en basit mantık budur :)

• hort devam
  • araba kullanmak dikkat işi.kaza ise anlık bir olay.dikkati elden bırakmayalım arkadaşlar.yayaların hareketine bile dikkat etmeliyiz.yola atlıo bazıları.en uyuz oldugum olay da sinyal vermeden önüne geçenler.basıom küfürü :D
  • ya şimdi sürmek derken ,

düzü var dragı var drifti var makası var ....

değişik tarzlar var ....

Benim en sevdiğim 4 şeritli yolda tahliye yol çıkışında en sağdan en sola çaprazlama geçmek ( yol boşsa ) devir 7.000 lere kadar çıkartırım ( sadece tahliye yoldan anayola çıkarken dikkatinizi çekerim maganda diye sövmeyin ) sürekli yapmıyorum en sağdan en sol şeride geçiyorum bikerede. .... arkadan gelen insanlar şoka giriyo .... yavaşlıyolar :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AcilAkıllıAranıyor -- 22 Haziran 2012; 23:09:43 >
  • 1.Viteste kalkarsin sonra 2.vites sonra cattttt 4e atarsin bi bakmissin 5.vitestesin hadi Allah selamet versin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1aydir arac kullaniyorum. yeni ogrendim. bugun ilk defa sehir disina ciktim 116 km kullandim.

ehliyetim olsa babam yanimda durmayacak ama ehliyetim yok temmuz sonu gibi elimde olacak insallah

• bu soru bana aşık olmayı veya aşkı anlat der gibi

nasıl anlatalım yaşaman lazım direkt ilk elden bazı şeyler anlatılmakla olmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BaRiS

tırırırırırırı.

ahhhhnnnnnn ahhhnnn ahhnnn.

gırgırgırgırgırgırgırgırgır.

çıkırt.

ahhaagggnnnnnnnnnnnnn,

çıkırt.

ahhhhnnnggg aaaahhhhhhhhgggnnnn.

çıkırt.

aahhhhgggnnn ahhhaaagggnnn, ahaaaaggngn.

iiihihihihihihihihihi.

çıkırt.

gırgırgırgırgırgırıgırgır.

tiktak tiktak tiktak tiktak.

çıkırt.

ahgggggnnnnnnnnnnnn,

çıkırt,

ahgggnnn aaahhhhhggnnnnnnn....

şeklinde özetlenebilir.

Terminoloji:

tırırırırır: marş.

gırgırgırgırgırgırgır: rölanti

ahhggnnnn/ahhhnnn: gaz.

çıkırt: vites değişimi.

ihihihihihihi: fren.

tiktak: sinyal.

Hayırlı olsun.

işte budur

• Google'da ararken buldum başlığı. Yaklaşık 2 ay sonra tekrar hortlatmış olacağım ama benim de sorularım, daha doğrusu tavsiyeye ihtiyacım var.
    Ehliyetimi 2010 Aralık ayında aldım. Kursu gayet başarılı bir sürücü olarak tamamladım (Hocam sık sık dile getirir, kursta en güvendiklerimden birisin derdi.)
    Sadece sürücü kursu için ayrılan yolda değil, ana yollarda da kullandırdı hocam sağolsun. Hatta bir gün arabayı kursa ben getirdim.
    "Ehliyeti aldıktan sonra hiç ara verme, çok iyi bir şöför olursun." demişti hocam.
    Tabi ki kendi arabanı kullanmakla, kursta kullanmak aynı değilmiş.
    Hoca müdahale etmese bile, ayağının altında debriyaj ve fren pedalı olduğunu, ters bir durumda müdahale edebileceğini bilmek başka bir güven veriyormuş insana.
    Düz vites arabamız var. Hatta, ablam ve ben kullanabilelim diye HB bir araba aldı babam.
    Araba kullanmayı unutmuş değilim :)
    Ara sokaklarda, markete falan gitmek için kullanabiliyorum. Ancak ana yollara çıkmak için cesaretim yok :(
    Arabayı stop falan ettirmiyorum normalde. Öyle çok acemi gibi de kullanmıyorum aslında. Ama ana yolda ne bileyim kırmızı ışıkta falan durup da kalkamamaktan, arkadaki arabaların korna çalmasından ve heyecanlanıp arabayı kaldıramamaktan çok korkuyorum.
    Otomatik vites tabi ki büyük rahatlık ama, öğrenmişken düz vites öğrenmek istiyorum.
    Nasıl yenebilirim bu korkumu?
    Araba kapının önünde dururken toplu taşıma araçlarını kullanmak veya yürümek sinirimi bozuyor!
    İlla ki benim yaşadığım duyguları yaşamış olan vardır.
    Acil tavsiyelere ihtiyacım var, yardımcı olursanız sevinirim :)

• arkadaşlar şoförlük gaza frene basmakla değil soförlük önce akılda başlar
  • sürücü kurslarinin hemen hepsinde direksiyon gelistirme kurslari var bunlardan yararlanabilirsiniz 10 saatlik egitim sonrasi rahatlikla trafige cikabilecek hale geliyorsunuz deniyor, bakmanizda yarar var.
  • Şunu da ekleyeyim. Şoför ile sürücü farklı kavramlardir. Sürücü trafikte araç kullanan kişidir.
    Şoför ise maaş karşılığı bir başkasının aracını kullanır. Doğrudan para kazanmak için direksiyon sallar.
    Sabah işine gitmek için kendi arabasını kullanan birisi şoför değildir.

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.