Şimdi Ara

CD/DVDRom - CD/DVDRw - CD/DVDRam Yazılım Güncelleme ## Firmware Update Resimli Anlatım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
57
Cevap
1
Favori
66.139
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Forumda birçok defa karşılaştığım için bu konu hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.. Optik sürücüsünü güncellemek isteyenler için umarım iyi bir rehber olur.. Kullanmakta olduğum optik sürücü LG olduğundan konuya örnek olarak LG'yi seçtim.. Umarım faydalı olur..

Önemli Not: Optik sürücünüzün yazılımını güncellemek riskli bir işlemdir.. Güncelleme esnasında gerçekleşebilecek elektrik kesintisi, voltaj düşüklüğü veya sisteminizin aniden kapanması gibi durumlarda sürücünüz kullanım dışı kalabilir.. Yahut garantisi yanabilir.. Anılan sebeplerden ötürü güncelleme işleminde sorumluluk tamamen size aittir..

Güncelleme işlemine öncelikle aygıtımızın model numarasını bulmakla başlıyoruz;(model numarasını not ediyoruz)
     CD/DVDRom - CD/DVDRw - CD/DVDRam Yazılım Güncelleme ## Firmware Update Resimli Anlatım

Optik sürücümüzün kurulu olan yazılımının hangi versiyon olduğunu Nero Infotool yardımıyla öğreniyoruz;

Eğer sisteminizde Nero yazılımları yüklü ise Başlat > Programlar > Nero > Nero Toolkit > Nero Infotool
    Yüklü değilse:ftp://ftp6.nero.com/tools/InfoTool.zip

Ardından dilerseniz üretici firmanın resmi sitesinden, dilerseniz benim vereceğim adresten aygıtımıza ait güncel yazılımı bulup indiriyoruz;
    http://www.cdrinfo.com/Sections/Firmware/Home.aspx

Bulduğumuz yazılıma ait yükleme dosyasını çalıştırıyoruz;

Kontrol ettikten sonra işleme devam ediyoruz;(benimki güncel olduğu için her iki versiyon da aynı)

Bahsettiğim işlemi dos ekranında yapmak da mümkün fakat windows üzerinden daha kolay olduğu için bu yolu tercih ediyorum.. siz eğer isterseniz dos ekranından da güncelleme yapabilirsiniz.. Farklı marka optik sürücüler için de prosedür büyük ölçüde aynı..

İyi forumlar..

• Teşekkürler çalışma için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mesuthaksoy

Teşekkürler çalışma için.
    Rica ederim Mesut hocam.. umarım faideli olur..
  • quote:

Orijinalden alıntı: awallabilla

Rica ederim Mesut hocam.. umarım faideli olur..

Alıntıları Göster
    Çok iyi çalışma Şuan Güncelleme yapıyorum bende
  • quote:

Orijinalden alıntı: PC Doktor

Çok iyi çalışma Şuan Güncelleme yapıyorum bende

Alıntıları Göster
    Bu arada birşey merak ettim Kusura bakmayın ben biraz meraklıyım:P Bu guncelleme kalıcı kalıyor dimi Format attıktan sonra guncellemeye gerek kalmaz gene umarım
  • quote:

Orijinalden alıntı: PC Doktor

Bu arada birşey merak ettim Kusura bakmayın ben biraz meraklıyım:P Bu guncelleme kalıcı kalıyor dimi Format attıktan sonra guncellemeye gerek kalmaz gene umarım

Alıntıları Göster
    aLFoNs0

Kalıyor.. istemesen de kalıcı yani
  • quote:

aLFoNs0

Kalıyor.. istemesen de kalıcı yani

Alıntıları Göster
    slm benim bi sorunum Optiarc DVD RW AD-7530A artık dvd-r okumuyo güncelemem lazım yalnız frimware driver bulmadım leptopum datron plc5 lütfen yardım edin :(((
  • quote:

Orijinalden alıntı: fien888

slm benim bi sorunum Optiarc DVD RW AD-7530A artık dvd-r okumuyo güncelemem lazım yalnız frimware driver bulmadım leptopum datron plc5 lütfen yardım edin :(((

neredeyse bütün sony optiarc ürünlerinin yazılımları var sadece sizinki yok gibi.. gerçi resmi sitede de yok.. bu şu anlama gelebilir; sizin sürücünüzle başka bir sürücünün veya sürücülerin ortak bir yazılımı vardır.. yapmamız gereken bu ortak yazılımı bulmak.. ben henüz bulamadım..

http://forum.rpc1.org/viewtopic.php?f=2&t=42501
  • quote:

quote:

neredeyse bütün sony optiarc ürünlerinin yazılımları var sadece sizinki yok gibi.. gerçi resmi sitede de yok.. bu şu anlama gelebilir; sizin sürücünüzle başka bir sürücünün veya sürücülerin ortak bir yazılımı vardır.. yapmamız gereken bu ortak yazılımı bulmak.. ben henüz bulamadım..

http://forum.rpc1.org/viewtopic.php?f=2&t=42501

Alıntıları Göster
    anladım çok tşk ederim nezaman sony dvd+r dvd aldım takıp veri yazdım ogünden beri diğer dvd-r ler açılmıyo saolun yinede
  • quote:

anladım çok tşk ederim nezaman sony dvd+r dvd aldım takıp veri yazdım ogünden beri diğer dvd-r ler açılmıyo saolun yinede

Alıntıları Göster
    güzel çalışma teşekürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: stf11

güzel çalışma teşekürler

Alıntıları Göster
    slm daha arkdaşlar datron plc5 frimware driver Optiarc DVD RW AD-7530A aramıştım datron resmi stesine mail attım cvp olarak firma Optiarc-Sony/NEC üretimi oldugu icin bu sayfaları takip etmeniz gerekmekte.
    dendi bunun sitesini nerden bula bilirim
  • quote:

slm daha arkdaşlar datron plc5 frimware driver Optiarc DVD RW AD-7530A aramıştım datron resmi stesine mail attım cvp olarak firma Optiarc-Sony/NEC üretimi oldugu icin bu sayfaları takip etmeniz gerekmekte.

Optiarc'ın bütün modellerine baktım ama sizinki içlerinde yoktu.. tahminim sizinki bir çeşit ara model olarak piyasaya sürülmüş ve yüksek ihtimal referans model ile yazılımı aynı.. ama o referans olan modelin hangi model olduğunu bilmiyoruz.. keşke bunu da sorsaydınız email ile ..
  • quote:

quote:

Optiarc'ın bütün modellerine baktım ama sizinki içlerinde yoktu.. tahminim sizinki bir çeşit ara model olarak piyasaya sürülmüş ve yüksek ihtimal referans model ile yazılımı aynı.. ama o referans olan modelin hangi model olduğunu bilmiyoruz.. keşke bunu da sorsaydınız email ile ..

Alıntıları Göster
    Güzel çalışma emeğine sağlık
  • quote:

Orijinalden alıntı: JeWeLoNe

Güzel çalışma emeğine sağlık

Alıntıları Göster
    tekrardan slm tekrardan mail attım datron firmasına cvp yok daha yalnız gelişme oldu dvd cd okuya biliyo şimdilik tek sorun var şimdi dvd yada cd yazmıyo:(( dvd taktım xp yazdırdım power isoyla %100 olunca dvd çıkmıyo sıkışıyo sorun nerde anladım.. neden olabilir birde so sorum cd rom değişsem nekadara mal olur..
  • quote:

tekrardan slm tekrardan mail attım datron firmasına cvp yok daha yalnız gelişme oldu dvd cd okuya biliyo şimdilik tek sorun var şimdi dvd yada cd yazmıyo:(( dvd taktım xp yazdırdım power isoyla %100 olunca dvd çıkmıyo sıkışıyo sorun nerde anladım.. neden olabilir birde so sorum cd rom değişsem nekadara mal olur..

Alıntıları Göster
    DVD RW YAZMIYO TAM BİTİYO YAZMA İŞLEMİ DVD SES ÇIKARTIYO DVD ÇIKMIYO ANCA PCİ AÇIP KAPADIĞIMDA ÇIKIYO.. AKLIM ÇOOK KARIŞIK... SAOLUN EN HIZLI CVPLARI SİZ VERİYOSUNUZ... TŞK EDERİM ŞİMDİDEN..
  • quote:

quote:

ben de optiarc ad-5530a yı bulamadım http://www.sony-optiarc.eu/supportservice/downloads.html kendi sitesinde de baktım, Discontinued products'a da baktım, sizin verdiğiniz siteye de baktım yok malesef

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Beyaz Kedi -- 23 Ocak 2010; 17:35:02 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Beyaz Kedi

quote:

quote:

ben de optiarc ad-5530a yı bulamadım http://www.sony-optiarc.eu/supportservice/downloads.html kendi sitesinde de baktım, Discontinued products'a da baktım, sizin verdiğiniz siteye de baktım yok malesef

Alıntıları Göster
    dediğim gibi başka bir modelle aynıdır firmware ı muhtemelen.. hangi modelle aynı oldugunu bulmak lazım..
  • quote:

dediğim gibi başka bir modelle aynıdır firmware ı muhtemelen.. hangi modelle aynı oldugunu bulmak lazım..

Alıntıları Göster
    slm arkdaşlar nihayet datron firmasından mail geldi malesef benimkide yokmuş frimware .... verdikleri cvpta şöyle diyo....

DATRON...
    belirtmis oldugunuz DVD RW AD 7530A serisi icin yapılan arastırmalar neticesinde herhangi bir firmware güncellemesi bulunamamıstır.

Yapılan arastırmalar neticesinde, 7530A serisinin gecis serisi oldugu ve serinin devamı olan 7530B modeline gecis yapıldıgı bu nedenle firmware güncellemesi kullanılmadıgı sonucuna ulasılmıstır.

Siz, firmware güncellemesini, garantisi bitmis olan notebookunuzda dvd rw nin okuma yada yazmadaki hatasını gidermek icin kullanacaksanız emin olun cok fazla isinize yaramayacaktır.

Firmalar tarafından yayınlanan bu firmwareler, donanımsal hatanın giderilmesi amacından cok, dvd rw nin ic yazılımından kaynaklanan kararsızlıkların giderilmesi amacını tasımaktadırlar.

benim gibi arayıpta bulamayan arkdaşlara bilgilendrme.. tşk ederim bna yardım ettiğiniz için yalnız son sorum cd rom değişicem nekadar dır fiyaatları bildğiniz site veye tavsiye ettiğiniz ürün varsa...
  • quote:

slm arkdaşlar nihayet datron firmasından mail geldi malesef benimkide yokmuş frimware .... verdikleri cvpta şöyle diyo....

DATRON...
    belirtmis oldugunuz DVD RW AD 7530A serisi icin yapılan arastırmalar neticesinde herhangi bir firmware güncellemesi bulunamamıstır.

Yapılan arastırmalar neticesinde, 7530A serisinin gecis serisi oldugu ve serinin devamı olan 7530B modeline gecis yapıldıgı bu nedenle firmware güncellemesi kullanılmadıgı sonucuna ulasılmıstır.

Siz, firmware güncellemesini, garantisi bitmis olan notebookunuzda dvd rw nin okuma yada yazmadaki hatasını gidermek icin kullanacaksanız emin olun cok fazla isinize yaramayacaktır.

Firmalar tarafından yayınlanan bu firmwareler, donanımsal hatanın giderilmesi amacından cok, dvd rw nin ic yazılımından kaynaklanan kararsızlıkların giderilmesi amacını tasımaktadırlar.

benim gibi arayıpta bulamayan arkdaşlara bilgilendrme.. tşk ederim bna yardım ettiğiniz için yalnız son sorum cd rom değişicem nekadar dır fiyaatları bildğiniz site veye tavsiye ettiğiniz ürün varsa...

Alıntıları Göster
    azcık da saçmalamışlar malesef.. nereden biliyorlar sorununuzun donanımsal olduğunu ve firmware update ile giderilemeyeceği? geçmiş olsun hocam.. malesef yapacak bir şey yok..
  • quote:

DATRON...

awallabilla okumuyosun herhalde. saçmaladıkları doğru ama sende saçmalamışsın. firmware update i yok demiş herif :) bi daha oku derim
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.