Şimdi Ara

Tavan folyo kaplama ve ruhsata işletme

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
66
Cevap
3
Favori
126.147
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar 1.4 tsi beyaz leon arıyorum beyaz renk aracı aldığımda ruhsatı üzerime geçirmeden önce gidip tavanı folyo ile siyah kaplatıp sonra ruhsatı öyle çıkarmayı düşünüyorum tekrardan ruhsat yenilenme veya işletme masrafı olmasın diye...

folyo ruhsata işleniyor mu işleniyorsa kaç para tutuyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oldboy83tr -- 27 Aralık 2009; 19:46:04 >

• Fiyatlar güzel. nereden aldıgınızı sorabılır mıyım?
  • Fiyatlar çok güzel ben en az 6-7 yere sordum sadece kaput için 250 den aşşa fiyat alamadım
  • maslaktaki yerde yaptırdılar arkadaslarım bu fiyata zam geldiyse bilemiyorum
  • işleniyor. Tüv den onay alıyorsun, sonra ruhsatta siyah - beyaz yazdırıyorsun rengini.
    muameleci dahil 300 civarı
  • Acıkcası bende tampondakı sıyah bantları ve aynaları kaplatmak ıstıyordum. Fıyatlar bu sekılde ıse boyatmaktan daha mantıklı
  • quote:

Orijinalden alıntı: AXAPTA

işleniyor. Tüv den onay alıyorsun, sonra ruhsatta siyah - beyaz yazdırıyorsun rengini.
    muameleci dahil 300 civarı

zaten ruhsat ilk defa üzerime alınacagı için ayrıca bir masraf alırlar mı acaba?Sonuçta ruhsatı yeniletmiyorum.
  • Buldum arkadaşlar

Ruhsatta Renk Değişimi - Araç Kaplama

--------------------------------------------------------------------------------

Arkadaşlar , araçtaki renk değişimi , tavan kaplaması hakkında bilgi vermek istedim , bunu ilk yapanlardan biriyim ve özel mesaj yoluyla çok soru soruldu , ben de bir açıklama yapayım dedim...

Aracının rengini değiştirmek isteyenler , ruhsatına çift renk işletmek isteyenlerin izlemesi gereken yollar ;

1 - Öncelikle aracıınızı kaplatıyorsunuz ya da boyuyorsunuz , bu işlemi yaptıdıgınız yerden fatura alıyorsunuz ( 34 xx 1234 plakalı aracın kaplanması , boyanması diye açıklama yazılırsa iyi olur )

2 - Sonra herhangi bir muameleciden Ek-1 formu doldurtyorsunuz ve aracınıza uyguladıgınız rengi/renkleri oraya yazdırıyorsunuz

3 - Muayene istasyonuna gidiyorsunuz renk tespiti yaptırıyorsunuz onaylıyorlar ve evraklarınızla bağlı olduğunuz trafik şubesine gidip evrakları teslim ediyorsunuz ve ruhsat ücreti veriyorsunuz. Ertesi gün gidip yeni ruhsatınızı alıyorsunuz ve muayeneye gidiyorsunuz.

Ek-1 formu doldurtmak : 10 TL
    Ruhsat Ücreti : 63 TL
    Muayene Ücreti : 120 TL
    Bir de aldığınız faturanın KDV sini veriyorsunuz işlem yaptırdıgınız yere.( Fatura miktarı ne kadar düşük olursa o kadar az ödersiniz)

Tavanını , kaputunu , bagajını folyo kaplatmak isteyenler içinse şunu diyebilrim ;

Boyaya herhangi bir zarar vermiyor , çıkarttıgınızda pasta - cila yaptıgınızda eskisi gibi oluyor boyanız ( önceki aracımızda yaklaşık 1,5 - 2 sene kullandık çıkarttıgımızda sadce pasta cila yaparak eski haline döndü) ,

Yıkamalarda tazyikli su zarar vermez kolay kolay eğer iyi yapıştıysa ,

Çizilmemesi için fırça sürmemelisiniz ,

Parlatmak içinse pasta - cila kesinlikle uygulamıyorsunuz ya alkolle ya da iyi bir markanın plastik parlatıcı cilasını kullanabilirsiniz ( ben Turtle Wax'ın F21 cilasını kullanıyorum).
  • Sadece tavan kaplanirsa ruhsata işletmeye gerek yok diye biliyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ruhsata işletmeye gerek yok...
  • Bulduğun fiyat biraz eski sanırım çift ruhsat bedeli 105 TL.

İşletmeye gerek var.Polis çevirirse ceza yersin.
  • Aracın %30 undan fazlasında renk değişimi söz konusuysa ruhsata çift renk olarak işletilmesi gerekir ek-1 belgesi ile muayene istasyonuna giderek renk tespiti yaptırıp emniyete giderek tek yaprak ruhsat değişimi yapmanız gerekir. Ek-1 belgesi 10tl ,Muayene 125 tl ,tek yaprak ruhsat değişimide 60 tl şeklinde size yaklaşık 200 lira gibi bir maliyet çıkar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi foliotech -- 16 Nisan 2010; 13:00:03 >
  • ben de gerek yok diye biliyorum.
    aracın üzerinde belli bir büyüklüğe kadar izin var.

@tenekekutu verdiğiniz bilgiye kaynak alabilir miyim?
  • şöyle söyleyeyim konu tavan olunca şimdi fabrika çıkışı panaromik tavanlı arabalar olduğu için folyo kaplanmış tavan polisin dikkatini çekmiyor ve o yüzden sorun olmuyor ama mevzuata göre tavan kadar bir alanın renginin değişimi ruhsata işlenmelidir.. emniyetten aldığım bilgi bu şekilde ayrıca yazılı bir döküman elde edersem sizlerle paylaşırım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi foliotech -- 16 Nisan 2010; 13:35:56 >
  • Metalik renkli folyo yok mu acaba, ayna gibi parlak olsa aracın güneş altında ısınmasını da düşürür hem. Görünüşü önemli değil benim için. Araç kavrulmasın yeter.
  • işte o tip şeyler yasak bildiğim kadarıyla
    aracın kaportası krom ayna benzeri vs olamaz
  • Tavan kaplama için ruhsata işletmeye gerek yok. Cam tavan araçlar da durum nasılsa bunda da aynı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AXAPTA

@tenekekutu verdiğiniz bilgiye kaynak alabilir miyim?

Neye kaynak?

Karayolları Trafik Kanunu,Martoy ve AİTM de yazar bu konular.Bu konularla biraz alakalı olmak lazım tam olarak anlamak için.Çünkü hepsi birbirine atıf yapar.Örneğin Karayolları Trafik Kanunun 32. maddesini okursan ne demek istediğimi anlarsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tenekekutu -- 16 Nisan 2010; 21:01:04 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: quiet_dead

Tavan kaplama için ruhsata işletmeye gerek yok. Cam tavan araçlar da durum nasılsa bunda da aynı.

Ne alaka cam tavanla.Cam tavan bir donanım.Donanım ruhsata işlenmez.O zaman tüm araçlarda kafadan mevcut rengine ek olarak beyaz,mavimsi vs yazılmalı.Ne de olsa ön cam var,yan cam var.Veya camla aynı renk olan araçların renk bölümü boş kalsın.

Karoseri üzerinde yapacağınız renk değişikliklerinin tamamını ruhsata işletmek zorundasınız.Üst tavan,alt tavan,yan tavan vs farketmez.Araca baktığın zaman kaç renk ise ruhsatta o kadar renk yazmalı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tenekekutu

quote:

Orijinalden alıntı: quiet_dead

Tavan kaplama için ruhsata işletmeye gerek yok. Cam tavan araçlar da durum nasılsa bunda da aynı.

Ne alaka cam tavanla.Cam tavan bir donanım.Donanım ruhsata işlenmez.O zaman tüm araçlarda kafadan mevcut rengine ek olarak beyaz,mavimsi vs yazılmalı.Ne de olsa ön cam var,yan cam var.Veya camla aynı renk olan araçların renk bölümü boş kalsın.

Karoseri üzerinde yapacağınız renk değişikliklerinin tamamını ruhsata işletmek zorundasınız.Üst tavan,alt tavan,yan tavan vs farketmez.Araca baktığın zaman kaç renk ise ruhsatta o kadar renk yazmalı.

Bu uygulama elle dokunulmadığı sürece çok yakından bakılmadığı sürece cam mı yoksa folyo mu anlaşılmıyor. O nedenle cam tavanla bir farkı olmuyor demek istedim.

Karosere bakınca kaç tane renk görülüyorsa o ruhsatta gözükmesi gerekiyorsa cam tavan içinde siyah renk çift renk diye işlenmesi gerek. Sonuçta arabaya bakınca her ikisinde de folyo da da cam tavan da da aynı şeyi görüyorsun aracın alt tarafı farklı tavanı farklı.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.