Şimdi Ara

Karayolunda traktörle tomruk taşımak, en sağ şeritte aşırı hızla gitmek. Burası Türkiye.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
3.583
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu sabah saat 10 suları, Bursa'da yaşanan kaza.
    Hürriyet.com.tr internet sitesinden alıntıdır.
    Biri dikkatsizce, tamamiyle allaha emanet yüklemeyle tomruk taşır.
    Diğeri 20 yaşında, otomobiliyle aşırı hızla en sağ şeritte ne gezer?
    Garanti makas atıyordur hızlı gençler.
    Sonuç bu..
    Allahtan duyarlı hemşire bayana rasgelmişler. İlk müdahaleyi yapmış en azından eli öpülesi bayan..

Karayolunda traktörle tomruk taşımak, en sağ şeritte aşırı hızla gitmek. Burası Türkiye.

• Arabayla geldiğini göre göre uzun yolda'da traktörle karşıdan karşıya geçmiyorlarmı bu köylüler, İnsanların canını resmen tehlikeye atıyolar, acemi biri olsa panikleyip sağ yada sola kırıp kaza bile yapabilir. Çok karşı karşıya geldim bu durumla.
  • biri dikkatsiz biri hızlı sonuç bu
    araba cıvıc
  • Açıklamayı tam olarak yazmayı unutmuşum ancak traktör sürücüsü karşıdan karşıya geçmiyormuş.
    Lastiği patlamış en sağ şeritte duruyormuş arkadaşlar.

Tam açıklama :

Merkez Yıldırım İlçesi Ankara yolu üzerinde saat 10.00 sıralarında meydana gelen trafik kazasında Bursa istikametine giden 20 yaşındaki Uğur İlgör yönetimindeki 16 EZ 224 plakalı otomobil, aşırı hız ve dikkatsizlik sonucu yolun sağında lastiği patlaması sonucu duran tomruk yüklü 37 yaşındaki Erdoğan Bilgin'e ait 43 HE 839 plakalı traktöre çarptı.

Tomrukların otomobilin ön camına girdiği kazada sürücü Uğur İlgör otomobilin içerisinde sıkışarak ağır yaralandı. Otomobilde bulunan 16 yaşındaki Büşra Korkmaz ile 19 yaşındaki Muammer Dinç kazadan hafif sıyrıklarla kurtulurken, 19 yaşındaki Ümit Tuğcu ise başından aldığı darbeyle yaralandı. Tuğcu, Dinç ve Korkmaz otomobil içerisinden itfaiye ekipleri ve sağlık görevlileri tarafından çıkarıldı. Sürücü Uğur İlgör'e ilk müdahale araç içinde yapıldı. İlgör'ün otomobilden çıkarılması için itfaiye çalışma yaparken, bu arada İnegöl Devlet Hastanesi'nde 112 acil hemşiresi olarak görev yapan ve nöbetten çıktığı öğrenilen Gülşen Çakar, Bursa'daki evine giderken kazayı otobüsten görerek indi. Hemen yaralıya müdahale etmek isteyen Çakar, hasarlı otomobilin içerisine girerek, sürücü Uğur İlgör'e ilk müdahaleyi yaptı. İlgör'ün otomobilden çıkarılması için itfaiye çalışmasını sürdürürken, zaman kaybetmek istemeyen Gülşen Hemşire ise İlgör'ü yaşatmak için büyük mücadele verdi. 40 dakika süren çalışma sonunda otomobilden çıkarılan ağır yaralı sürücü genç, ambulansla Yüksek İhtisas Eğitim ve araştırma Hastanesi'ne kaldırılırken, traktör sürücüsü Erdoğan Bilgin ise polis tarafından gözaltına alındı.

• Burada suçlu kim ?

Bana göre aşırı hız yapan gençler. Düşünelim ağır ve yüklü vasıtalar her zaman en sağdan gider e doğrusuda budur. Ama hızlı gelen arabanın (O gençlerin) sağ şeritte ne işi var. Traktör de haddinden fazla yüklemiş olabilir ama bana göre suçlu binek araçtır . . .
  • TRAFİK KURALLARI "İNSAN HAYATI" İÇİNDİR!!!

Bunu savunduğumuzda "50 yaşında emekli edebiyat öğretmeni gibi araba kullanmak", "servet düşmanlığı", "kıskançlık", "çekememe", "karın ağrısı", "cahillik" v.b. gibi ithamlarla karşılaştık.

Atıp tutan, hoplayıp zıplayan arkadaşlar; "Sosyal sorumluluk" diyordum, örnek olalım, elbirliği ile bu lanet kazaları ve ihmalleri en aza indirmek için uğraşalım diyordum, "karın ağrısı" diyordunuz. Buyrun, 20 yaşındaki gencecik çocukların ana-babalarına "geçmiş olsun" deyin. Sanki bir gün gelipte, sizin veya sevdiklerinizin başına hiç gelmeyecekmiş gibi.....

Bu ülkedeki kanun koyucular ve denetleyiciler işlerini düzgün yapmıyorsa en azından biz kendimiz adına birşeyleri düzeltmek için uğraşmalıyız.
  • Dikkatsiz araç kullanan gençlerde hata olduğu kadar traktöre o tomruğu yükleyen zihniyetin de ağır kabahati var.
    Kardeşim tomruğun yarısı aracından dışarda kalacaksa adam gibi kamyona yüklersin güvenli bir biçimde taşırsın.
    Yoksa o küçücük lastiğin de patlar, allah korusun yüklediğin tomruklar yola da saçılabilir, karayolunda normal hızla seyreden araçlar da saçılan tomruklara çarpıp kaza yapabilir.
    Düşünebiliyor musunuz, 80- 100 km. normal hızla seyrediyorsunuz ve aniden 50 metre önünüze tomruklar saçılıyor...

Asıl hasara tomrukların aracın içine girmesi neden olmuş zaten. O tomruklar sarkmasaydı, traktörde ilave tampon olsaydı..
    Belki bu kadar ağır yaralanmaya neden olacak kaza oluşmayacaktı.

Gerçekten türkiye şartlarında euro-ncap ve yıldızları tamamiyle geçersiz.
    Ön camınızdan tomruk ta girebilir, üst geçitten sallandırılan bira şişesi de..
    Hintlilerden bi farkımız kalmadı. Elin oğlu gittikçe medenileşir, biz gittikçe daha serseri daha boşvermiş, daha ilkel oluyoruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Auto CAD

Burada suçlu kim ?

Bana göre aşırı hız yapan gençler. Düşünelim ağır ve yüklü vasıtalar her zaman en sağdan gider e doğrusuda budur. Ama hızlı gelen arabanın (O gençlerin) sağ şeritte ne işi var. Traktör de haddinden fazla yüklemiş olabilir ama bana göre suçlu binek araçtır . . .

Ben suçu traktörde buluyorum

Şimdi hız yaparsın bu anlık bir tercihtir, efendi efendi gidersin, solundan değil sağından geçersin, hız kazaları bu şekilde olur

Ama sen Traktörü kurallara uygunsuz biçimde yükler yola çıkarsan bu ağır suçtur bence, çunki burada bir tercih söz konusu, kasıt konusu

Gençlerin sağ şeritte ne işi olduğu gibi o tomrukların traktörede ne işi war ? Tomruklar neden kasadan sarkıyor ? Lastiği bozulan araç neden yolun sonuna yanaşmıyor, lastiği aşırı yükten patlıcak traktör neden yola çıkıyor ? Lastiği patlayan traktör emniyeti kullanıyorsa neden reflektör kullanmıyor

Gençlerin hızlı olduğu bile garanti değil keza bu tomruklara bu araba wurduysa wurduğu anda hızı 30kmden düşük olduğunu sanıyorum ben, 100 le wursalar ne traktör kalır ne araba

Ayrıca traktör tamda tahli yolu geçince nizami olmayan şekilde durmuş yolda, lastik patlasada traktörü o tahli yola sokabilir söför gayet tabi yolda öyle kütük gibi durmasına gerek yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drahte 1905 -- 15 Aralık 2009; 14:09:09 >

• traktörcü abi tomruğun ucuna kırmızı renkli bir bez parçası assaymış,
    ve kenarda duruyor ise reflektörle yada taş la yola uyarı niteliğinde birşeyler yapsaymış
    kanunende vicdanende kendini kurtarırmış.
    bu cıvıc ın hızı neydi acaba?
    hızlı ise, bu ve benzeri olaylar, hız karşıtlarınnı, bir kez daha haklı çıkaracak.
  • Kesin sağ tarafı görmesini engelleyecek bir araca makas atıyordu.Ucuz atlatmışlar.
  • gençler düzgün gitseler kaza olmazdı

sağdan giden tomruk taşayan traktörler, reflektörsüz araçlar hep olacak

cahil insan çok
  • Ben de bu kazada en büyük suçun traktör şoförü şahısta olduğunu düşünenlerdenim. Keza kazanın yapıldığı yol, gidiş gelişli alternatifsiz bir şehirler arası yol değildir. Nizami bariyerlerin yolun sağ ve sol taraflarında yer aldığı, emniyet şeridine sahip ve lastik tekerlekli araçların seyretmesinin tehlikeli olabileceği tipte bir yoldur. Kazayı yapan otomobil ister 200km/sa hızla gidiyor olsun, ister 30km/sa hızla gidiyor olsun; bu araca çarptığı taktirde ölümle burun buruna gelecektir. Siz istediğiniz kadar kurallara uyun, minimum 30-50km/sa arası hızla gidilen bir karayolunda maksimum 30km/sa hız yapan ve epey tomruk yüklü bir araç varsa kazalar kaçınılmazdır. Honda Civic'te bulunan sürücüye ve yolcuya geçmiş olsun diyorum.

Saygılarımla.
  • traktör duruyor olmasa, traktör suçlu derdim ancak, duran nesneye arkadan çarpan 1. derecede kusurludur arkadaşlar, traktör sürücüsünün cehaletini ya da "sivri zeka" sını da Allah'a havale etmek gerek

sağda duran traktör değil de başka bişey olsa yine çarpardı bence bunlar ama bu kadar hasar olmazdı, 8'de 3 traktör, 8'de 5 araba gibi bişey olur bence, gerçi mahkemeye intikal etmiştir zaten
  • quote:

Orijinalden alıntı: drahte 1905

quote:

Burada suçlu kim ?

o tomrukların traktörede ne işi war ? Tomruklar neden kasadan sarkıyor ? Lastiği bozulan araç neden yolun sonuna yanaşmıyor, lastiği aşırı yükten patlıcak traktör neden yola çıkıyor ? Lastiği patlayan traktör emniyeti kullanıyorsa neden reflektör kullanmıyor

Sedan arabaların arkasında niye yolcular için koltuk var?
    gibi bir soru olmuş seninki drahte. Traktör bu. Yük taşımak için üretilmiş bir araç. Ki zaten o yükle yapacağı hız 10 bilemedin taş çatlasa 15 km/h. E zaten emniyet şeridi olan yollarda traktörler emniyet şeridini kullanır. Adam napsın o yükle tarladanmı gitsin ?

Edit:

Hadi diyelim emniyet şeridi yok. adam mecburen sağ şeritten yavaş yavaş gidiyor. Yahu koskoca traktörü adam nasıl göremiyorda arkadan giriyor? Aynı şekilde kamyon olsaydı ona girselerdi bu çocuklar yine kamyon şöförümü suçlu olacaktı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sédat -- 15 Aralık 2009; 15:13:21 >

• Ucuz kurtarmışlar, araba haşat...
  • 2 şeritli ve resimde görüldüğü gibi şeritte dahi olmayan bir traktöre arkadan vuran şahsı haklı çıkarıcak millet.Dikkat ettiyseniz traktör 2 şerittede değil yolun sıfıra sıfır kenarında nerdeyse şerit ihlali yok.adam almış altına civici sağ şeridinde sağından geçmeye çalışınca duran traktöre vurmuş suçlu tarktör sürücüsü olmuş :D:D.traktörcünün tek suçu yükü kasadan taşırmak ve bazı arkadaşların aksini dediği gibi de vurmanın şiddetiylede yola dağılmamış yani tomruklar.
  • Hırsızın hiçmi suçu yok

Koskocaman Traktörü Görmeyecek kadar kör olan sürücü Aşırı hız yapıp kendi sonunu hazırlamış Şimdi bu traktör nereden gidecek Havadan uçarak mı ? Otoban değilki orası traktör girmesi yasak olsun Galiba siz hiç köy veya Kasabada yaşamadınız hepiniz Şehirlisiniz...
  • quote:

Orijinalden alıntı: tempraclube

2 şeritli ve resimde görüldüğü gibi şeritte dahi olmayan bir traktöre arkadan vuran şahsı haklı çıkarıcak millet.Dikkat ettiyseniz traktör 2 şerittede değil yolun sıfıra sıfır kenarında nerdeyse şerit ihlali yok.adam almış altına civici sağ şeridinde sağından geçmeye çalışınca duran traktöre vurmuş suçlu tarktör sürücüsü olmuş :D:D.traktörcünün tek suçu yükü kasadan taşırmak ve bazı arkadaşların aksini dediği gibi de vurmanın şiddetiylede yola dağılmamış yani tomruklar.

Ben dağılmış demedim dağılabilirdi dedim dikkatli okumadınız sanırım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sédat

quote:

Orijinalden alıntı: drahte 1905

quote:

Burada suçlu kim ?

o tomrukların traktörede ne işi war ? Tomruklar neden kasadan sarkıyor ? Lastiği bozulan araç neden yolun sonuna yanaşmıyor, lastiği aşırı yükten patlıcak traktör neden yola çıkıyor ? Lastiği patlayan traktör emniyeti kullanıyorsa neden reflektör kullanmıyor

Sedan arabaların arkasında niye yolcular için koltuk var?
    gibi bir soru olmuş seninki drahte. Traktör bu. Yük taşımak için üretilmiş bir araç. Ki zaten o yükle yapacağı hız 10 bilemedin taş çatlasa 15 km/h. E zaten emniyet şeridi olan yollarda traktörler emniyet şeridini kullanır. Adam napsın o yükle tarladanmı gitsin ?

Hadi diyelim emniyet şeridi yok. adam mecburen sağ şeritten yavaş yavaş gidiyor. Yahu koskoca traktörü adam nasıl göremiyorda arkadan giriyor? Aynı şekilde kamyon olsaydı ona girselerdi bu çocuklar yine kamyon şöförümü suçlu olacaktı ?

Sedan arabanın ruhsatında 4 yada 5 kişi yazar 6 kişi bindin mi gine suç !

Traktör yük taşır, ama belli kiloda, römorklu römorksuz taşıyacağı yük belldir sence okadar tomruk kaç ton gelir ? Yasal limitin kaç katı düşün sadece

Bende sedan arabama 24 kişi bineyim gezeyim arkadan wursunlar salça olalım, "koltuk wardı" mı diceksin !

Traktörün amacı yük taşımak değildir yük taşımak için çok çeşitli araçlar war, traktör aslen tarım için kullanılır

Bir aracın hızını 10-15km/hr ye düşürücek kada yüklemek mantıklımı sence ?

Adam yükü taksim etsin, kasasından sarkıtacaksa nizami şekilde yapsın, işaretlesin bunlara dikkat etsin

Ayrıca lastiğin patladı, orada tahli yol war kullansana orayı, yolda durmak zorunda bile değilsin ki durduğun yer emniyet şeridi gibi durmuyor

Aynı şekilde kamyon olsa, 20 tonluk kamyona 50 ton yük konsa, kamyonun lastiği patlasa nizami olmayan şekilde yolsa dursa işaretlemesini sinyalizasyonunu yapmasa bence gine kamyonda suç olucaktı

Ayrıca tekrar ediyorum bu kazada hız mız yok bence, o tomruklara 50 ile wursan ne olurdu dusunemiyorum, arkada oturanlar hafif sıyrık ile atlatmış

Kemer olmadığını düşünürsen kaza 30km/hr gibi bir hızla gerçekleşmiş derim

• Başlıkta yazan burası Türkiye, yorumlar daha Türkiye.

Arkadaşlar sağda tekeri patlayan araç reflektör koymuş mu? Ayrıca binek aracın sağ şeritte ne işi var denmiş..

Trafik kurallarına göre araçlar sol şeridi sollama yapacakları zaman kullanırlar.Normalde sağdan gitmeleri gerekir. İşte bu kuralı bilmeyen arkadaşları uzun yollarda görüyorum sol şeridi kapatmış şekilde.

Ben traktörün yükleme şeklini görünce traktörün suçlu olduğu izlenimine kapıldım.

Olay yerini görmeden işkembeden sallamak istemem. Rica ederim siz de sallamayın.

Ve ben de traktör sürücüsü köylü amcaların hız ve uzaklık kavramına yabancı oldukları düşüncesindeyim.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.