DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
OLDIES! '80 ÖNCESİ UNUTULMAZ YABANCI-TÜRK HAFİF-ANADOLU ROCK ŞARKILAR
2.410
Cevap
27
Favori
206.415
Tıklama
Tüm Forumlar >> Sinema - Dizi - Televizyon - Müzik - Kitap >> Müzik >> Müzik genel >> OLDIES! '80 ÖNCESİ UNUTULMAZ YABANCI-TÜRK HAFİF-ANADOLU ROCK ŞARKILAR
Sayfaya Git:
Sayfa: <<< önceki 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 sonraki >>>
Giriş
Mesaj
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   09 Haziran 2010 19:56:55
   1966 Sanremo'dan devam edersek, yarışmada 6. olmasına rağmen zaman içinde en çok sevilen parçalardan;

   Orietta Berti - Io ti darò di più (1966-2009)   Felicità'nın bile birinci olamadığı 82 senesinden dereceye giremeyen güzel eserlerden biri;

   Giuseppe Cionfoli - Solo Grazie (1982)
   _____________________________

   Forumun sistem panelinde halen daha arıza var, duyurulur...
   Kasa: Cooler Master Storm Scout MB: ASUS P8Z68-V Pro CPU: Intel i7 2600K (@4.2GHz, 1.205VCore, 30°C ~ 72°C)
   GPU: Powercolor HD6870 (@950MHz, Fan0%, 56°C ~ 103°C) RAM: 4GB Corsair Vengeance (@1600MHz, 9-9-9-24)
   HDD: 1TB Hitachi Deskstar 7200rpm 32MB Cache SSD: 120GB OCZ Agility 3 PSU: 700W Cooler Master Silent Pro
   Monitör: 22" ASUS VW228N TFT-LED 1080p DVD-RW: LG Super-Multi 22x Klavye: Microsoft Comfort Curve 2000
   Fare: Logitech VX Revolution Hoparlör: Sony SRS-D5 2.1 50W
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   10 Haziran 2010 02:22:15
   1960'LAR, TÜRK HAFİF MÜZİĞİ VE ANADOLU ROCK

   ABINCOMARTINEZ ve HÖLÜZÖFÜL'ün konusu buraya taşınıyor. Aşağıdaki yazılar Abincomartinez'in yazıları! Biraz karışıklık olacak Forum teknik nedenleriyle. Ben o konunun giriş yazısını da buraya almayı uygun gördüm. Şarkı-şarkıcı bilgileri sıralaması biraz karışacak, ama buna yapabileceğimiz birşeyde yok.


   " Arkadaşlar bu bölümde 1960 lı yıllardan günümüze Türkiye'de hafif müzik yada o zamanki adıyla "Türk Hafif Müziği"ne ve "Anadolu Rock"a ait
   bilgi, resim ve videoları paylaşalım. Katkıda bulunan herkese şimdiden çok teşekkürler."

   " Anadolu Rock, Anadolu halk müziği ile rock müziğin birleşimi müzik türü.II. Dünya Savaşı yıllarında dünyaya gelmiş 68 kuşağı müzisyenleri, 60'lı ve 70'li yıllarda en ünlüleri İngiltere ve Amerika'dan çıkmak üzere müzik piyasasını kasıp kavururken, Türkiye de gelişen bu akımlardan nasibini alıyordu. Yurtdışında ilk dönemlerde Beatles, daha sonraları Rolling Stones, Led Zeppelin, Yes, King Crimson, Pink Floyd ve bu listenin uzayıp gidebileceği daha bir dolu gruplar Rock müziğinin en başta giden temsilcilerinden olmuşlardır.

   Bu grupların patlamasından sonra '67-'68 yıllarında, Türkiye'de de başta Cem Karaca, Erkin Koray, Barış Manço ve Moğollar olmak üzere birçok grup ve müzisyen kendilerini yurt çapında üne kavuşturacak ilk 45'liklerini çıkarmışlardı ve Moğollar'ın ilk dönem klavyecisi Murat Ses'in öncülük ettiği bir akım olan Anadolu Rock’ın temelleri de yine aynı senelerde böylece atılmış oluyordu.Türkiye bu akıma çok ısınmıştı

   Bu müzisyenler yurtdışındaki akımları oldukça yakından takip ediyorlardı ve farkında oldukları bir şey vardı ki bu da kendi ülkelerinin müziğinin aslında çok köklü bir geçmişe sahip olduğu ve de en önemlisi altmışlı yılların ikinci yarısında temelleri Amerika Birleşik Devletleri'nde atılmış olan psychedelic rock akımının aslında kendi ülkelerinin müziğinin özünde bulunduğuydu. Batının '68 kuşağı hippileri de doğu mistisizmine bol miktarda meraklıydı ve bu konuda bolca araştırma yapıyorlardı. Türkiye'de yaşayan müzisyenler ise zaten bu olayın içinde doğup büyümüş oldukları için bu onlar için çok büyük bir avantajdı ve bunu çok iyi değerlendirmesini bilip hem batıdaki dünyayı sallamış grupların çalışmalarından, hem de kendi ülkelerinin yerel müziğinden yararlanarak çok sağlam doğu batı sentezleri ortaya çıkarmasını bildiler.Bu da anadolu rock müziğini ortaya çıkardı.
   (VikiPedi'den alintıdır.)"


   MÜNİR FİKRET KIZILOK (10 Kasım 1946, İstanbul - 22 Eylül 2001, Istanbul),
   Türk rock müziği sanatçısıdır. 1946 yılında İstanbul'da doğdu. 22 Eylül 2001'de bir hastanede uzun süredir çektiği kalp hastalığı yüzünden hayatını kaybetti. Hafif Türk müziği için rock tınıları ve deneysel çalışmalarıyla çok önemli bir sanatçıydı.
   Çocukluğu
   Öğrenim hayatına Galatasaray Lisesi'nin ilkokul kısmında başladı. Müzikle de ilk tanışması burada gerçekleşti. İlk enstrümanı kendisine yaş gününde armağan edilen kırmızı bir akordeondu. İlk müzik derslerini sınıf arkadaşlarından birinin klarnetçi olan babasından aldı; ilk konserini de bir 23 Nisan’da Taksim Belediye Gazinosu’nda düzenlenen okul müsameresinde verdi. Fikret Kızılok ve Orkestrası adlı küçük grubun elemanları Kızılok’un sınıf arkadaşlarıdır ve çaldıkları halk türküleri ile alkış alıyorlardı. Bu dönemdeki en büyük hitleri "Tamzara" türküsünün yorumuydu.

   İlk plakları
   Ortaokul ve lise yıllarında bu konserler sürdü. Lise yıllarında akordiyonu bırakan Kızılok, Elvis Presley'den etkilenerek eline gitarı aldı. Fikret’in o dönemdeki en büyük destekçileri ise üst sınıflarda okuyan Barış Manço ile Timur Selçuk'tu.

   Kadıköy'de oturan Fikret Kızılok, 1964'te arkadaşı olan Cahit Oben ile birlikte yeni bir atılım içine girdiler . Yeni bir grup kurarak profesyonel hayata geçmeye karar verdiler. Yanlarına bas gitarist Koray Oktay ve davulcu Erol Ulaştır'ı aldılar; böylece Cahit Oben 4 doğdu. Kendilerini "daha ziyade Beatles tipi müzik yapan bir grup" olarak tanımlayan Cahit Oben 4, İlham Gencer'in işlettiği Çatı Gece Kulübünde programlar yapmaya başladı, bir yandan da mahalle konserlerini sürdürdü. Bu arada kendi paralarıyla iki 45'lik plak doldurdular. Bunlardan ilkinde iki yabancı şarkıyı yorumladılar: The Rolling Stones'ın söylediği bir The Beatles şarkısı "I Wanna Be Your Man" ve "36 24 36". İkinci plaklarında daha "kendilerine" döndüler. Plağın ilk yüzünde Silifke’nin Yoğurdu vardı; diğer yüzü ise bir besteydi: Hereke, aynı zamanda Kızılok'un plak olarak yayınlanan ilk bestesiydi. Cahit Oben 4, Hürriyet Gazetesi'nin düzenlediği Altın Mikrofon yarışmasının 1965 ayağına da "Makaram Sarı Bağlar / Halime" plağıyla katıldılar. Grup bu plaklardan sonra Oben, müzik hayatına nişanlısı Füsun Önal ile devam etmek istediği için ayrıldı.
   1965'te Kızılok, "Fikret Kızılok ve Üç Veliaht" adı altında ilk plağını yayınladı. Grup gitarda Harun Batıbaygil, basta Gökhan Torgay, davulda Koral Tümay'dan oluşuyordu. "Belle Marie / Kız Ayşe" şarkılarından oluşan plağın iki şarkısı da Fikret Kızılok'a aitti. Fikret Kızılok, bu iki grupla çıkardığı plaklardan sonra Cahit Oben 4 ile çalışmalarını sürdürürken girdiği dişçilik yüksekokulundaki eğitimini sürdürdü. Bir süre sadece okuluyla ilgilendi.

   Müzikten kopamayacağını anladığında ilk solo plağını doldurdu. Bu dört şarkıdan oluşan bir EP'ydi. Folk adını verdiği bölümde "Ay Osman" ve "Colours" şarkıları yer almaktaydı. Beat adını verdiği ikinci plakta ise The Beatles'ın All My Loving şarkısının Türkçe aranjmanı olan "Sevgilim" ve "Baby" şarkıları yer aldı. Bu plak o yıllarda fazla ses getirmedi. Bunun üzerine Kızılok okulunu bitirmeye karar verdi. Yine de zaman zaman arkadaşlarının kurduğu Kaygısızlar'la birlikte çalıştı, Barış Manço'ya eşlik etti. "Ay Osman" şarkısının Barış Manço ve Kaygısızlar olarak yeni bir yorumunda kaydetti. Ancak Barış Manço'nun ilk eşi Marie Claude ile aşk yaşamaya başladığı için ikilinin yolları ayrıldı.

   Anadolu şarkıları
   Dişçilik Yüksekokulu'nun son sınıfında okurken mahalleden arkadaşı Arda Uskan ile bir yolculuğa çıktı; bu müzik hayatını tümüyle etkileyecek bir yolculuktu. Bu yolculukta Aşık Veysel ile tanıştı. Dönüşte gitarını eline alan Kızılok stüdyoya girdi ve 1969'da Aşık Veysel'in Uzun İnce Bir Yoldayım türküsünü yeni bir düzenlemeyle kayda aldı. Bunu bir 45'lik olarak yayınladı. İkinci solo 45’liği Fikret Kızılok'un hayatında da önemli bir dönüm noktası oldu. Arka yüzünde sözlerini kendi yazdığı bir halk şarkısı, "Pınar Başından Bulanır" türküsünün bir bölümünü kullanan Benim Aşkım Beni Geçti yer aldı. O güne dek sürdürdüğü suskunluğu ve bunu bozmasının nedenini de plak kapağında şöyle açıkladı: Piyasa, öylesine Türk benliğinden uzak melodilere kucak açmıştı ki, beni dinlemeyeceklerdi bile. Bugün ise durum büyük bir hızla değişiyor. Bu öz benliğimize dönüşte ben de üzerime düşen görevi yapmaya karar verdim...

   Kasım 1969'da yine Aşık Veysel'in yanına Sivrialan'a gitti. Kar yolları kapayınca üç ay ustasının yanında kaldı. Dönüşte "Yumma Gözün Kör Gibi / Yağmur Olsam", Kızılok’un asıl çıkışını yaptığı plak oldu. 1970 tarihli plaktaki iki şarkının da sözleri Aşık Veysel'e, besteleri Fikret Kızılok'undu. Plakta, gitar, tumba ve sazın yanında değişiklik olsun diye enstrüman olarak tahta ve taş kullandı. Şarkılar çok beğenildi, plak çok sattı ve sanatçı ilk altın plağını aldı.

   Bu başarının ardından fazla ara vermeden bir 45’lik daha yaptı. Ancak bu kez kendisine ait bir şarkıyla ortaya çıktı: "Söyle Sazım". Plak kapağında, "Türk geleneklerine uygun 17 perdeli Hüseyni düzende üç değişik sazın batı anlayışında ve çoksesli olarak kullanıldığı" bir şarkı olarak tanımlanıyordu. Plağın arka yüzünde Kızılok’un Karacaoğlan'dan bestelediği Güzel Ne Güzel Olmuşsun vardı. Her iki şarkıda da kendisine Nedim Demirelli eşlik etti. Plak, listelerde de kendisini gösterdi ve haftalarca 1 numarada kalmış olan Barış Manço’nun Dağlar Dağlar'ını devirerek liste başı oldu.

   1970 yılını bu iki plakla kapattı. Bu plaklar yıl sonunda Hey dergisi tarafından düzenlenen "Yılın Müzik Oskarları" anketinde görülmemiş bir başarıya imza attı: "Söyle Sazım", "Yumma Gözün Kör Gibi" ve "Güzel Ne Güzel Olmuşsun", Barış Manço'nun "Dağlar Dağlar"ının ardından sırasıyla ikinci, üçüncü ve dördüncü oldu. Fikret Kızılok da aynı ankette "Yılın Erkek Şarkıcısı" seçildi.

   1970 yılının getirdiği başarıların ardından bir süre plak yapmayan sanatçı bu dönemde bir Anadolu turnesine çıktı. Turne sırasında Siverek yolunda donma tehlikesi geçirdi; bir kamyon şoförü tarafından kurtarıldı. Bu olayın ardından bir plak yaptı ve "Emmo" adlı bestesini bu kamyon şoförüne ithaf etti. Grafson şirketi ile anlaşan Kızılok'un 1971 tarihli firmadan çıkardığı ilk plağın arka yüzünde Ahmed Arif'in şiiri üzerine bestelediği "Vurulmuşum" adlı şarkı vardı. Kızılok, 1972'de bu şarkıyla Bulgaristan'da yapılan Altın Orfe Festivali'ne katıldı.

   Bu dönemde Kızılok Bir Ali Var adlı bir oyun yazdı ancak bu oyun hiç sahnelenmedi. Bu oyunun şarkıları bu dönemde plak olarak yayınlandı. 1971'de "Gün Ola Devran Döne / Anadolu'yum" (Anadolu'yum şarkısının ilk kıtası Ahmed Arif'e aittir), 1972'de "Leylim Leylim (Kara Tren) / Gözlerinden Bellidir", 1973'te "Köroğlu Dağları / Tutamadım Ellerini" hep Bir Ali Var oyununun şarkılarıydı. Köroğlu Dağları şarkısı Türk müziğinde çok ender yer alan sitar ile başlamaktaydı. Bu oyunun diğer şarkılarından "Kime Sormalı"yı Dönüşüm eşliğinde Tansu, "Duyar Mısın"ı ise o dönemde ününün doruğunda olan Timur Selçuk yorumladı. Aynı yıl "Bacın Önde Ben Arkada / Koyverdin Gittin Beni" plağını çıkardı.

   1973'te Aşık Veysel hayatını kaybetti. Kızılok cenaze törenine de katıldı. Bu ölüm üzerine daha sonra Kızılok sazını kırdı, bir süreliğine müziği bıraktı ve kendini tümüyle diş hekimliğine verdi. Bu dönemde eşi Şeyda Kızılok ile evlendi. Fikret Kızılok 1974'te Tehlikeli Madde adını taşıyan yeni grubuyla uzunca bir Anadolu turnesine çıkana kadar ortalıkta gözükmedi. Grup klavyede Turhan Yükseler, gitarlarda Ataman Hakman ve Siret Yurtsever, bas gitarda Sahir Kayıhan, davulda Eser Sayıner'den oluşuyordu. Turnenin ardından İstanbul’da seri konserler verdi. Tehlikeli Madde ile folk motiflerinin rock ile harmanlandığı şarkılar yaptı. Giderek folk motiflerinin yerini daha alaturka sesler aldı. Yine Ahmed Arif'in şiirlerinden yararlandığı "Haberin Var mı / Kör Pencere / Ay Battı" bu dönemin en önemli plağı olarak dikkat çekti. Kör Pencere'ye bağlı olarak plağa alınan "Ay Battı" ise, popüler müziğimizin enstrümantal şarkıları arasında özel bir yere sahipti. Aynı yıl grupla ikinci ve son plağında "Aşkın Olmadığı Yerde" ve yine bir Aşık Veysel türküsü "İnsan Mıyım Mahluk Muyum Ot Muyum" şarkıları yer aldı.

   Bu plaktan sonra yapılan "Anadolu’yum 75", daha önce yayınlanan aynı adlı şarkıya bir göndermeydi. Bu şarkıda Fikret Kızılok, ilk kez Nazım Hikmet şiirinden yararlandı. B yüzünde "Darağacı" şarkısı yer aldı. Son 45'liği ise Mart 1976'da yayınlandı. Mahzuni Şerif'ten "Biz Yanarız" ve vazgeçemediği Veysel'den "Sen Bir Ceylan Olsan" adlı türküleri yorumladı sanatçı bu plağında. Plak eleştirildi. Fikret Kızılok’un kendini yenileyeceği günleri bekliyoruz gibi ifadeler kullanılmıştı bu eleştirilerde. Kızılok, bütün bunlar üzerine ortadan kayboldu.

   Müziğe verdiği ara
   1977 ortalarında, 1971 - 1972 yıllarında yaptığı ancak o güne dek yayınlamadığı kimi kayıtları bir albüm olarak piyasaya sürdü. Not Defterimden adını taşıyan bu albümde Kızılok’un deneysel çalışmaları vardı: Atonal bir altyapı üzerine Nazım Hikmet şiirini koydu ve kendi deyimiyle "şarkıcılığı değil, müzisyenliği" dener. Ancak dönemin "nazik" siyasi ortamında bu çalışma fazla ortalarda gözükmedi. Plak çıktıktan kısa bir süre sonra toplatıldı. (Yeniden yayınlanması ise 1993'ü buldu.) Bu arada Varşova'da bu albümüyle iki ödül aldı. Ancak, plağın toplatılması onu etkiledi ve Fikret Kızılok, müziği bıraktığını açıkladı. O güne dek 13 altın plak ve çeşitli ödüller alan sanatçı, bundan sonra derin bir sessizliğe gömüldü. Buna gerekçe olarak da "hazırladığı yapıtların ticari olmadığı gerekçesiyle plakevleri tarafından geri çevrilmesini" gösterdi ve bir daha profesyonel olarak müzik hayatına dönmeyeceğini bildirdi. 1978'te oğlu Yağmur Kızılok doğdu.

   Zaman Zaman
   1983'te 5 senelik bir aradan sonra tabla, bas gitar, ney ve bendir eşliğinde kaydettiği Zaman Zaman albümünü yayınladı. En iyi albümlerinden biri olarak Zaman Zaman'da, klibinde ud çaldığı albüme adını veren şarkı Zaman Zaman, daha sonra yeniden yorumlanacak Yeter Ki, Sevda Çiçeği, daha önce 45'lik olarak okuduğu Güzel Ne Güzel Olmuşsun şarkısının yeni yorumu ve daha bir çok başarılı şarkı vardı. Albümün plağında Kızılok'un "Ege Şarkıları", "Veyselname" ve "İnsancıklar" adlı albümlerinin yayınlanacağı söylense de bu gerçekleşmedi. Bu albümdeki "Sevda Çiçeği"nin, Orhan Gencebay'ın "Tanrıya Feryat" şarkısından esinlendiği iddia edilmiştir. Ancak Kızılok şarkının bir Bektaşi nefesi tarzında olduğunu söylemiştir.

   Çekirdek Sanat Evi
   Fikret Kızılok 1980'lerin başında Bülent Ortaçgil ile tanıştı. İkili Çekirdek Sanatevi projesine başladılar. Bu projede Türkiye'de popüler müziğin dışında kalan gruplar, burada dinletiler yapıp, bunlar kaydedilip sınırlı biçimde basılıp dağıtılıyordu. Para amacı gütmeyen bu projede, birçok sanatçı ilk sahne deneyimlerini yaşadı. Bu sanatçılar içinde Erkan Oğur, Yeni Türkü, Ezginin Günlüğü gibi bir çok kişi vardı. Bu dönemde Fikret Kızılok diş hekimiliğini de bıraktı ve kendini sadece müziğe verdi. Fikret Kızılok, burada dağıtılan ürünlerde kayıtları yaptı. 1985'te Bülent Ortaçgil ile "Biz Şarkılarımızı..." albümü kaydetti. 1986'da ise bandrollü albüm olan "Pencere Önü Çiçeği" albümü çıkarttı. TRT'nin "Cumartesiden Cumartesiye" programı için çocuk şarkıları kaydettiler. Daha sonra yasalar nedeniyle albüm yayınlamak zorlaşınca, evin üretkenliği azaldı, daha sonra da Kızılok ve Ortaçgil'in uyuşmazlıkları baş gösterince ikili yollarını ayırdı.

   Son albümleri
   Kızılok, Ortaçgil ile birlikte Sonay Tanrısever'in albümü "Gecenin Üçünde" albümünü prodüktörlüğünü yaptı ve Ortaçgil'in "Mum" şarkısı dışında bütün şarkıları yazdı. Aynı yıl Sibel Sezal'in "Bu Kalp Seni Unutur Mu?" albümünü yine Ortaçgil ile yapımını üstlendi. Şarkıların çoğunu da Özkan Samioğlu ile yazdı. Aynı yıl Yana Yana albümünü çıkardı. Bu albümde Erkan Oğur, Fuat Güner, Fahir Atakoğlu gibi sanatçılar, Kızılok'a eşlik etti. Bu albümde prodüktörlüğünü yaptığı Sonay ve Sibel Sezal albümlerinden iki şarkıyı doğrudan albümden alıp üstüne vokallerini kaydetti. (Sırasıyla Gecenin Üçünde ve Bu Kalp Seni Unutur mu? şarkıları) Eleştirel "Why High One Why" şarkısının geri vokallerinde Hıncal Uluç, Ferhan Şensoy, Grup Gündoğarken gibi isimler yer aldı.

   1990'da Olmuyo Olmuyo albümü yayınlandı. Bu albüm Kızılok tarafından da eleştirilen, milletvekili seçimleri öncesine yetiştirilmek için aceleye gelmiş bir yapım olarak görülmektedir. Çekirdek Evi döneminden Ninni, Entelektüel, Alaturka Liberal, Düşler şarkıları da albümde yeni düzenlemeleriyle yer almaktaydı. 1993'te Ferhan Şensoy'un "Köhne Bizans Operası"nın müziklerini yaptı. Aynı yıl ikinci eşi Dicle Kızılok ile evlendi.

   Politik çalışmalar Bir süre yine müzik çalışmalarına ara veren Kızılok, 1995'te Demirbaş şarkısı ile geri döndü. Türkiye'deki en başarılı siyasal taşlamalardan biri olan "Demirbaş", Süleyman Demirel'in siyaset sahnesinden uzaklaşamamasını esprili bir dille anlatan bir şarkıydı. Bu şarkının içinde bulunduğu albümde "Ninni", "En Entellektüel", "Şarkıdaki Maymun" gibi eski taşlamaların yeni düzenlemeleri, "Uğur Mumcu" isimli bir şarkı, Zülfü Livaneli ve Ahmet Kaya'ya taşlamalarda bulunan "Pşşt Barmen" şarkısı vardı. Albüm Deniz Som'un "Vaziyetler" kitabı ile birlikte satılıyordu. Aynı yıl "Demirbaş" ve "Pşşt Barmen"in de yer aldığı, yeni şarkılardan oluşan "Yadigar" albümü çıktı. Bu albümden çıkan "Kalbim" şarkısı dikkat çekti.

   Kızılok daha önce 25 Ağustos 1975'te Uğur Mumcu'nun yazdığı "Sesleniş" yazısını, 10 bölümde inceleyip senfonik şiir olarak bestelemiş, 1993'te Show TV'de bu çalışmanın bir bölümünü Derya Baykal okumuştu. Bu çalışma "Vurulduk Ey Halkım" adıyla albüm haline getirildi ve 1996'da yayınlandı.

   1998'de Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatını Atatürk'ün ağzından anlattığı, araştırmalarını, metin yazarlığını, söz ve bestelerini tamamen kendisinin yaptığı veda albümü Mustafa Kemal - Bir Devrimcinin Güncesi ile destansı, lirik bir müzik yaptı. Albüm yanında konuyu anlatan bir kitapla piyasaya sürülmüştü. 28 Şubat Süreci'ni yaşayan Türkiye'de Kızılok safını göstermişti. Bu albümden sonra "Suya Yazılan Şarkılar" adlı bir albüm çıkaracağını söylese de o albüm hiç yayınlanmadı
   Son yılları Devrimci'nin güncesi sonrası Fikret Kızılok, şarkıcı olarak müzik dünyasından uzaklaştı. 1995'te Fuat Güner ile MFÖ hiti "Sakın Gelme" şarkısının sözlerini yazdı. 1999'da Fuat Güner'in solo albümü için 4 şarkının sözünü yazdı. Aynı yıl Ferhan Şensoy'un yazdığı, Derya Baykal'ın oynadığı "Şu An Mutfaktayım" oyununun müziklerini yaptı. 60'lı yıllardaki 45'liklerinin bir bölümü "Gün Ola Devren Döne" adıyla bir albümde toplandı. 2001'de Sertab Erener'e "Oysa" ve "Kumsalda" şarkılarını verdi ve Erener "Kumsalda"yı albümün ilk klip parçası yaptı.

   Ölümü
   Daha önce 1998'de kalp krizi geçiren Kızılok, Bodrum'da 2001 Temmuz'unda kalp krizi geçirdi. İstanbul'a getirilen Kızılok'un durumu bir süre düzeldi. Onu ölümden kurtaran hemşire için son bir şiir yazdı. Kalp pili takılsa da 22 Eylül 2001'de hayatını kaybetti. Ölümünden sonra daha önce şiirini bestelediği dönemin başbakanı Bülent Ecevit: "Değerli besteci ve yorumcu Fikret Kızılok'un zamansız aramızdan ayrılışından üzüntü duydum. Fikret Kızılok, birbirinden güzel besteleri ve eşsiz yorumculuğu ile her dönem büyük beğeni toplamış ve müzik tarihimizin öncü sanatçılarından olmuştur. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesi ve sanatçı dostlarına başsağlığı dilerim." açıklamasını yaptı. Ortaçgil ise "Ölüm karşısında ne söylenir bilemiyorum. Çok üzgünüm. Bir zamanlar birlikte çalıştığımız iyi bir dostumdu. Hem iş ortağım, hem iyi arkadaşımdı. Son yıllarda kendisiyle fazla görüşme imkanımız olmadı ama onu her zaman, çok zeki ve iyi bir söz yazarı olarak herkes gibi ben de hatırlayacağım." dedi. Sanatçı, hayatının son yıllarını geçirdiği Bodrum'da defnedildi.

   Ölümünden sonra
   Sanatçının ölümünden sonra adı Ankara'da bir parka verildi. Nisan 2002'de Sezen Aksu, MFÖ, Bülent Ortaçgil, Sertab Erener, Gündoğarken, Cahit Berkay gibi sanatçıların katıldığı bir saygı konseri verildi. Denizi çok seven Kızılok 2004'te adına düzenlenen bir yelken yarışıyla da anıldı.

   Son şarkısı "Aşk Var Ya", Demir Demirkan ve Fuat Güner tarafından okundu. 2002'de Dünden Bugüne adlı Fikret Kızılok toplaması yayınlandı. Bu albümde daha önce yayınlanmamış Ama Babacığım ve Kumsalda şarkısının Fransızca orijinal demosu Plage Egoiste bulunmaktaydı. 2007'de Bülent Ortaçgil ile Çekirdek yıllarında kaydettikleri çocuk şarkılarından oluşan "Büyükler İçin Çocuk Şarkıları" albümü yayınlandı. Dream TV'de "Bir Sanatçıyı Anlamak" adlı bir belgesel ile anıldı.
   HÜMEYRA
   HÜMEYRA'NIN İLGİNÇ YAŞAMI...


   Yorumcu, oyuncu, grafiker... Bir dönem butik sahibi, başka bir dönem gece kulübü işletmecisi. ‘40 yıllık Hümeyra’ bugüne kadar ne yaptıysa hakkını verdi.
   Milliyet'ten Asu Maro'nun yazısı:

   Yıl 1969, mekân Melodi Plak. Grafiker genç kız çizdiği plak kapağının kurumasını beklerken gitarını alır eline... Mırıldanmaya başlar: “Güzelliğin on para etmez... Bu bendeki aşk olmasa...” Patrona yakalanır. “Ne dinliyorsunuz?” sorusuna karşılık “Plak dinlemiyorum, ben söylüyorum. Kendi bestem...” der. Cevap kısa ve nettir: “Yarın plak olsun.”
   Bu, masala benzeyen keşif öyküsü olmasa Hümeyra ne zaman ve hangi kılığıyla çıkacaktı karşımıza tahmin etmek zor. Bir şekilde hayatımızı aydınlatan yıldızlardan biri olacaktı, o kesin... Ama sesiyle, ama oyunculuğuyla, ama çizgileriyle...

   Mürebbiye ile büyümüş

   15 Ekim 1947’de Ankara Hukuk Fakültesi dekanı Muvaffak Akbay ile 4 dil bilen Malike Hanım’ın kızı olarak dünyaya gelir Hümeyra Akbay. Ankara’da, Avusturyalı mürebbiyesinin katı kurallarıyla büyür. 5 yaşındayken baleye gönderilir.
   kaynak: **** Msn messenger ifadeleri, Avatar, gif, smiley, Resimli Siirler, izle, indir, Komik Resimler, programlar, Resimleri, Haberler http://www.****um.com/showthread.php?t=22350
   İlkokula Ankara Koleji’nde başlar ama 10 yaşındayken babasını kaybedince annesiyle İstanbul’a taşınırlar. İlkokulda niyeti balerin olmaktır. İngiltere’den burs da kazanır ama 1960 İhtilali mani olur gitmesine.
   Hayat onun yolunu İngiltere’ye düşürecektir yine de. Liseyi Londra’da dayısının yanında okur. Gitar çalıp beste yapmaya, Trafalgar Meydanı’nda şarkı söylemeye başlar. Fakat bu kez de resim vardır gönlünde. Biraz grafik okur Londra’da, dönünce Akademi’ye girmeyi planlarken maddi sıkıntılar eğitim hayallerini suya düşürür.

   İş, evlilikler, turneler

   18’inde İstanbul Ekspres gazetesinin Cemiyet ve Beyoğlu muhabiri olarak başlayan iş hayatı, Gorbon Seramik ve meşhur Melodi Plak’ta devam eder. İçindeki müzisyenin ‘keşfedileceği’ Melodi Plak... Bir yüzünde “Olmasa”, diğerinde Karacaoğlan’ın “Ölüm”ü vardır ilk kırkbeşliğinin...
   Aynı yıl çıkan “Kördüğüm / Yol” ile birlikte Hümeyra yolda yürüyemeyecek haldedir artık. Sinirlenince ona “Siz” diyen annesi Malike Hanım’ın “Hümeyra Hanım” diye başlayan konuşması ile sonsuza dek kendine gelir. Bir daha hayatının hiçbir döneminde prim vermez şöhrete.
   1971’de Philips’in teklifiyle Paris’e gidip diskografisine bir de Fransızca kırkbeşlik eklerken, özel hayatı da aynı hızla ilerler.
   İlk evliliğini Haluk Aşkın’la, hepi topu 30 gün sürüp kırık bir buruna mal olacak ikincisini ise Fikret Hakan ile yapar.
   İstemeyerek başladığı gazino dönemi, ayağına viski döken bir ‘baba’nın kafasına mikrofonu indirmesiyle sona erer. Sahnede bir tek Fikret Kızılok ile çıktıkları 42 günlük Anadolu turnesinde mutlu olur.
   1972’de Mithat Bigat ile nikâh masasına oturur, 11 Mart 1973’te oğlu Sadık dünyaya gelir. Bir yandan “Yardan Haber Yok”, “Sessiz Gemi” ve “Otuzbeş Yaş” birbirini izler. Şarkıcıdan ziyade ‘anlatıcı’ olarak görür kendini. Söylediği söze inanmak, inanmadığı şeyi söylememek esastır onun için...
   İlk albümü “Anlatamıyorum” 1977’de yayımlanarak Türk popunun ölümsüzleri arasında yerini alır. Ancak 80’lerde arabesk hâkimiyetini ilan eder ve Hümeyra’nın sözü Çince gibi gelmeye başlar insanlara. Özellikle de yapımcılara.

   Önyargıları kırma ustası

   1981’de son kırkbeşliğini çıkarıp usulca başka bir kulvara geçer: Oyunculuğa. Haldun Dormen “Unutulanlar” dizisinde Şevkiye May’ı oynamasını ister.
   “Sen kim koskoca Şevkiye’yi oynamak kim?” diyen annesi bile onu izleyince geri alır sözünü... Sonra sahne... Şan Tiyatrosu, “Selam Meloş”... “Şarkıcı kız geldi, tiyatro yapacakmış” tavrına sonsuz bir azimle direnir, hayatın her alanında ‘alaylı’ Hümeyra.
   Ayfer Feray, Haldun Dormen, İsmet Ay, Kamran Usluer hayat okulundaki tiyatro hocalarıdır ve önyargıları kırması uzun sürmez.
   “Gol Kralı Sait Hop Sait”, “Aş Bunları Aş”, “Deliler Boşandı”, “İçinden Tramvay Geçen Şarkı” derken Gencay Gürün’den bir teklif: “İstanbul Şehir Tiyatroları’na girmek ister misiniz?” Böylece “Kuşlar”ın Hüthüt’ü olarak çıkıverir Darülbedayi sahnesine.
   Kısa da bir sinema kariyeri olur bu arada, 1979’da Atıf Yılmaz’ın “Talihli Amele”siyle başlayan.
   İki elin parmaklarını geçmez filmlerinin sayısı, ama aralarında o dönem evli olduğu Ömer Kavur’un unutulmaz “Kırık Bir Aşk Hikâyesi” vardır. Her şeyi az ama öz yapmıştır. Dinleyicilerini “Bir avuçlar, ama kalabalık bir avuç” diye tanımlar. Müzik de o kalabalık bir avucun hatırına devam eder.

   İki sene de ABD’de

   1984’te “Benim Şarkılarım”, 1987’de “Yıllar Sonra”, 1989’da “Tutkulardan İntihar” ve uzun bir ara... Öyle ki yeni gelen kuşak, oyuncu zanneder Hümeyra’yı artık, hatta çoğu onu bile bilmez.
   Bir taraftan butik açar, annesinden geçmiş yetenekleriyle gece kulübü işletir. Sapa Bar, Figeyra, Sardunya... Ne yaptıysa özenle yapar hayatta...
   1995’te ses tellerinden bir ameliyat geçirir ve söz verir, hastaneden çıktığında ‘do’ diyebiliyorsa bir albüm yapmaya. Neyse ki çok daha fazlasını söyleyebiliyordur ki 1997’de ortaya çok özel bir albüm çıkar: “Beyhude”.
   Albüm iyi olduğu oranda az satar ve Hümeyra 1999’da ABD’ye gider, caz piyanisti Jimmy Cicero ile evlenmeye. San Francisco’da geçirdiği 2 seneyi resim dersleri alarak değerlendirir. Ama evlilik gene ona uymaz, 2001’de bir televizyon dizisiyle döner yurda: Üzgünüm Leyla.
   kaynak: **** Msn messenger ifadeleri, Avatar, gif, smiley, Resimli Siirler, izle, indir, Komik Resimler, programlar, Resimleri, Haberler http://www.****um.com/showthread.php?t=22350

   Avrupa Yakası ve...

   Ve sıra gelir hayatındaki ikinci ‘şöhret dalgasına’. “Avrupa Yakası”nın İfot Teyze’sidir artık. Oyuncu olduğunu bilenler, bilmeyenler, ‘meğer ne komikmiş’e şaşanlar, takipçilerinin ondan her numarayı bekleyen sakin bakışları altında ‘keşfederler’ 40 yıllık Hümeyra’yı.
   O takipçilerden biri, Çağan Irmak çıkar, “Babam ve Oğlum” diye bir film çeker ve Hümeyra yıllar sonra beyazperdededir yine. Bunu 2008’de “Ulak” izler.
   Fakat sonbahar, bu keyfi kaçıracak bir haberle geldi; Hümeyra “Avrupa Yakası”ndan ayrılmıştı...
   İnandığı işleri yapmak uğruna şanı - şöhreti elinin tersiyle itmiş 40 yıllık Hümeyra’nın sırf daha fazla para uğruna ‘ailem’ dediği ekibi bıraktığı iddia ediliyor şimdi.
   Birlikte çalışırken karşılıklı sahnelerde oynayamayacak kadar arasının bozuk olduğu bilinen Ata Demirer’in diziye dönüşünün de tamamen rastlantı olduğu...
   Yapımcı Sinan Çetin’in de belirttiği gibi, ‘şerefli’ bir insan olduğu için pek konuşmuyor Hümeyra. Ve gene Çetin’in söylediği gibi, Hümeyra ‘mağdur’ değil gerçekten.
   Ortada bir mağdur varsa Hümeyra gibi bir yıldızı kaybeden “Avrupa Yakası” dizisidir o...


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 12 Haziran 2010; 3:28:16 >
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   10 Haziran 2010 02:25:26
   Açılması çok geç kalmış konunun! Unutulmaması gerekenlerinde bilgileriyle sunulması çok yerinde, devamında başarılar hazırlayan arkadaşa.
   Sanırım sırası geliyordu zaten;
   1970, Fikret Kızılok, Güzel Ne Güzel Olmuşsun; Karacaoğlan'dan, ayrıca Fikret Kızılok Aşık Veysel'in yanında 3 ay geçirmiş ve öğrenmişti!   1974, Fikret Kızılok, Haberin Var mı? Harika Ahmed Arif şiiri, ve ilk böyle söyleyen Fikret Kızılok!
   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 10 Mayıs 2012; 18:25:10 >
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   10 Haziran 2010 02:27:34
   1970, Fikret Kızılok, Söyle Sazım;   1990, Fikret Kızılok, One High One Why; Arada çok şarkısı var ama bu şarkıda günümüze çok uygun!
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   10 Haziran 2010 02:30:47
   Barış Manço, Anadolu;   Barış Manço, Dönence;
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   10 Haziran 2010 02:34:55
   Hümeyra, Sessiz Gemi; Yahya Kemal Beyatlı şiiri sanırım daha güzel yorumlanamazdı!   Hümeyra, Kördüğüm;   Hümeyra, Dilber; Bizden, Karacaoğlan'dan.
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   10 Haziran 2010 02:40:04
   Berkant, Samanyolu, 1967;


   Ajda, iki Yabancı, 1967;   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   10 Haziran 2010 02:42:09
   TİMUR SELÇUK.

   Ses sanatçısı, orkestra şefi, besteci. Babası, geleneksel Türk müziği ustalarından, besteci, ses sanatçısı, orkestra şefi Münir Nurettin Selçuk'tur. Annesi tiyatro sanatçısı Şehime Erton'dur.Bir yandan Galatasaray Lisesinde, bir yandan da İstanbul Belediye konservatuvarında (bugün İstanbul Üniversitesi Devlet konservatuvarı), solfej, armoni ve piano bölümlerinde öğrenim gördü. Daha sonra, 1964 yılında Paris'e giderek, "Ecole Normale de Musique de Paris" müzik okuluna girdi. Bu okulun piano, orkestra şefliği, ve bestecilik sınıflarına devam etti. 1965 yılından başlayarak Ümit Yaşar, Faruk Nafiz, gibi şairlerden şarkı formunda eserler bestelemeye başladı, ve 1967 yılında ilk plağını doldurdu. Bu plağın ilgi görmesi üzerine, Orhan Veli, Nazım Hikmet, Attila İlhan'ın şiirlerinden bestelediği şarkılarını pianosu eşliğinde seslendirerek dizi konserler başlattı. 1974'te Türkiye'ye döndükten sonra, oda müziği, tiyatro ve film müziği çalışmalarına ağırlık vermeye başladı. 1977'de "İstanbul Oda Orkestrasını" kurdu. Bu toplulukla, tümüyle özgün kendi bestelerinin yanı sıra, geleneksel müziklerimizden seçilmiş örneklerin çok sesli yorumlarını gerçekleştirdi. Gene 1977'de "Çağdaş Müzik Merkezi" adıyla kendi müzik eğitimi merkezinde öğrenci yetiştirmeye başladı.

   1975 yılından başlayarak, Saadet İkesus'la şan eğitimi gördü. Kendi seslendirdiği şarkılarında, lirik sanatın kurallarına uygun bir üslup seçti. Gerek orkestra yapıtlarında ve düzenlemelerinde, gerekse sözlü ya da sözsüz sahne ve film müziklerinde, ritmik melodik ve armonik ögelerle bütünleşen bir orkestrasyon uygulayarak, modern yazı tekniklerine yer vermeye özen gösterdi, hem dramatik hem de lirik bir müzikal atmosfer yaratma yolunu seçti. Geleneksel Türk Müziği birikimini sık sık baş vurduğu zengin bir kaynak olarak değerlendirdi.

   Başlıca yapıtları arasında, Sen Nerdesin?, Ayrılanlar İçin, Beyaz Güvercin, İspanyol Meyhanesi adlı şarkılar, Nereye Payidar?, Tak-Tik, Sakıncalı Piyade, Küçük Adam N'Oldu Sana, Rümuz Goncagül, Galileo Galilei,Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Halide, Lozan, Abdülcanbaz, Woyzeck adlı oyun müzikleri, oda müziği yapıtları olarak Paris Mektupları, (gitar ve yaylılar için), Saksağan, (soprano saksafon ve yaylılar için) Bir Çift Sözüm Var (solo kontrabas ve yaylılar için), Bentler (arp ve nefesli sazlar için), Pireli Yapıt (iki piano için), Yolculuk (Piano, keman, klarinet için Mishigan Üniversitesi Verdehr Trio siparişi), şan ve Piano için çağdaş Türk şairlerinden şarkılar, Tarih Merdiveni bale süiti, Mevlana uvertürü, Yunus Emre bale müziği, Üç İstanbul orkestra süiti ve film müziği, Bir Uzay Masalı operası, "İstanbul'un Çağırdığı Su" (belgesel), Sarıpınar 1914, Cahide, (TV dizileri), Hakkari'de Bir Mevsim, Kuyucaklı Yusuf, Gülüşan, Polis, Mavi Sürgün, Dönüş Yolu, Abdülhamit Düşerken film müzikleri, Yasaklar ve Sarı Naciye müzikali bulunmaktadır.

   Amerika, Rusya, İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika, Hollanda, İsveç, Polonya, Bulgaristan, İspanya gibi ülkelerde orkestra şefi ve ses sanatçısı olarak konserler vermiştir.


   ESİN AFŞAR;

   ses sanatçısı, yazar, çevirmen, tiyatro ve sinema oyuncusu.
   Hayatı
   Ankara Devlet Konservatuarı piyano bölümü mezunu olan Afşar, ünlü opera sanatçıları Leyla Gencer, Maria Callas gibi isimlere öğretmenlik yapan Madam Hidalgo, Madam Böhm gibi isimlerden ses ve şan dersleri alarak, çocuk yaşlarda yaşamına yön verdi.

   Sanatçının bir albüm kapağı1940'lı yıllarda piyanist olarak girdiği Devlet Tiyatrolarında, Muhsin Ertuğrul'un desteğiyle 12 yıl oyuncu olarak görev yaptı. Ankara Meydan Sahnesi'nde konuk oyuncu olarak çalışırken, tekrar müziğe yöneldi. Önceleri dönemin popüler müziği olan "aranjman" olarak nitelendirilen, Türkçe sözlü hafif müzik dalında çalışırken, Ruhi Su ile tanışarak çağdaş folk müziği türünde emek harcayarak bu akım üstünde söz sahibi oldu.

   1969'da Diplomatik sanatçı tanımlamasıyla Macaristan'a konser için giden Esin Afşar, birçok ülkede ve yurt içinde çeşitli konserler verdi, ödüller kazandı. Çevirisini 1980 yılında yaptığı "Kırmızı Pabuçlar" dört yıl Ankara ve İstanbul Devlet Tiyatroları'nda ve TV'de oynadı.

   Sanatçı, yazarlığını Bilgesu Erenus'un yaptığı tek kişilik tiyatro oyunu "Kelaynaklar" da oynadı. 1986 yılında ilk Uzunçalar (LP) eserini çıkardı. 18 Mayıs 1990'da Fransa - Audincourt'da ırkçılığa karşı düzenlenen festivalde Polonya'lı, İspanyol, İtalyan, Portekiz, Cezayir, Tunus'lu sanatçıların katıldığı festivalde bir konsere davet edildi. Annesinin ölümü üzerine yaşlılar için bir kampanya başlattı. Boğaziçi Üniversitesi'nde gençleri örgütledi. Kendi bestelerinden oluşan Yunus Emre kaseti çıktı.

   Sivil Toplum Kuruluşlarında etkinliklere katılan Afşar, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği Türkiye - Yunanistan Dostluk Derneği yönetim kurulu üyesi, Sokaktaki Çocukları ve Gençleri Koruma Derneği kurucu üyesi, Sigara İçmeyenler Derneği, Beyoğlu'nu Güzelleştirme Derneği ve Müzik Dostları Derneği yönetim kurulu üyesi olup, sanatçı Kerim Afşar'ın eski eşi, ünlü Türk bilim adamı Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu'nun kızkardeşidir.

   Eserleri

   Albümler

   Söz: Çiğdem Talu (Kolektif), 2006
   Yunus Emre & Mevlana Şarkıları, 2002
   Nazım Hikmet Şarkıları, 2000
   Caz Yorumlarıyla Aşık Veysel, 1999
   Pembe Uçurtma, 1998
   Özlem, 1998
   Atatürk, 1997
   Esin Alaturka, 1995
   Yunus Emre, 1991
   Ruhi Su'ya Türkü, 1987
   Dün ve Bugünün Türk Şiir ve Ezgileri, 1986

   Sanatçının bir albüm kapağı45'lik plaklar

   Zühtü / Kaz
   Hacer Hanım / Ben Olayım
   Sanatçının Kaderi / O Pencere
   Canı Sıkılan Adam / Yiğidin Öyküsü
   Sandığımı Açamadım / Güneşe Giden Gemi
   Dert Şarkısı / Niye Çattın Kaşlarını
   Gel Dosta Gidelim / Sorma
   Sivastopol / Küçük Kuşum
   Diley Diley Yar / Yaprağı
   Yağan Yağmur / Çatladı Dudaklarım Öpülmeyi Öpülmeyi
   Kara Toprak / Yunus (Bana Seni gerek Seni)
   Yoh Yoh / Bebek (Bir Masal Türküsü)
   Allam Allam Seni Yar / Drama Köprüsü
   Halalay Çocuk / Güzelliğin On Para Etmez
   Gurbet Yorganı / Elif
   Niksarın Fidanları / Aliyi Gördüm Aliyi
   Allam Allam Seni Yar / Yoh Yoh   Kitapları

   Anılar Yanıltır mı?
   Sefername 2
   Kırmızı Pabuçlar, 2001
   Gül Prenses, 2001
   Filmografisi [değiştir]
   Neredesin Firuze - 2003
   Gönüller Sultanı Mevlana - 1989
   Göç - 1974

   Rol aldığı bazı oyunlar

   Aşk Acısı
   Dünkü Çocuk
   Tahta Çanaklar
   Dışardakiler
   Poker Partisi

   Televizyon çalışmaları

   ETV için Onlar Hep Genç adlı tv programını hazırlayıp sundu.
   10 bölüm olarak hazırlanan programın içeriği, insanların yaşlansa da ruhsal olarak dinç kalabileceği temasına dayanıyordu. Semiha Berksoy, Necdet Mahfi Ayral, Türkiye'nin ilk tarih öğretmeni, ilk kütüphanecisi gibi, en gençleri 80 yaşlarında ve henüz aktif olan kişilerle müzikle renklendirilen söyleşileri içeren yapımlara imza attı.   TÜLAY GERMAN (d. 1935, İstanbul) ses sanatçısı, yazar.

   Henüz dört yaşındayken şarkı söylemeye başlayan sanatçı, Ankara Radyosu'nda, Ayşe Abla'nın Cumartesi akşamları çocuklar için yaptığı programlarda Schubert'in "Serenad"ını ve "Ihlamur Ağacı"nı söyledi. Ferdi Statser'den piyano dersleri aldı.

   1956 yılında Üsküdar Amerikan Kız Koleji'ni bitiren Tülay German, ailesinden habersizce Ankara'da Süreyya gazinosunda sahneye çıktı. 1960 - 1962 yıllarında caz şarkıcısı olarak isim yaptı, İstanbul Radyosu'nda Hulki Saner'in hazırladığı "Melodi Kervanı" adlı programda yer alan ilk Türk şarkıcısı oldu, radyoda Salim Ağırbaş Beşlisi'nin haftalık programlarında caz şarkıları söyledi.

   Müzik yaşamının ilk yıllarında Atıf Yılmaz'ın evinde Ruhi Su'dan ders aldı. Aşık Nesimi Çimen ve Aşık Ali İzzet'ten öğrendiği türküleri, çağdaş yorumla söyledi. 1960'lı yıllarda dörtlü dinletilerde çalıp söylediler. Timur Selçuk'la albüm çalışmaları yaptı.

   1962'de eşi Erdem Buri ile "Çoksesli Türk Popüler Müziği"ni gerçekleştirdi. 1964 yılında, Yurdaer Doğulu, Erol Büyükburç, Tanju Okan gibi sanatçılarla, Milli Orkestra ile katıldığı "Balkan Melodileri Festivali"nde, eleştirmenlerin en beğendiği şarkıcı seçilip, dönemin popüler yayın organı olan Arena dergisine kapak oldu ve Türk Pop müziğinin ilk "hit"i kabul edilen "Burçak Tarlası" plağını doldurdu. Bu plakla birlikte, "Aranjman" adıyla bilinen batı müziği şarkılarına Türkçe sözler yazılarak oluşturulan ve yıllarca hüküm süren 'tür' tarihe karışır ve Türk Popüler müziği bu albümden sonra gerçek anlamda doğmuş olur.

   Caz dünyasının efsanevi sanatçılarından Charles Mingus, German'ın Tract albümünü dinleyince, Duke Ellington'un ölümü üzerine yazdığı şarkıyı seslendirmesini ister. Duke Ellington's Sound of Love, önce German'ın geçirdiği bir trafik kazası, ardından Mingus'un ölümü üzerine yayınlanamaz. Avrupa'nın ünlü virtüozlarından François Rabbath ile de çalışan sanatçı, Zülfü Livaneli'nin Günlerimiz albümüne de Yiğidim Aslanım ve albümle aynı adı taşıyan şarkılarını seslendirerek konuk olmuş, Rabbath, Cahit Berkay, Erol Erdinç ve Engin Yörükoğlu ile birlikte bu albüme katkıda bulunurlar.

   1966 yılı başında plak yapmak üzere Paris'e gitti. Fransızca on plak doldurdu. Fransa'da, Belçika'da, Almanya'da, Polonya'da, Tunus'ta, Fas'ta, Hollanda'da ve Brezilya'da radyo ve televizyon programları yaptı, konserler verdi, çeşitli festivallere, televizyon ve radyo programlarına katıldı. Fransa'nın en önemli konser salonlarında Charles Aznavour, Lèo Ferre, Moody Blues gibi isimlerle birlikte konserler verdi. A.B.D için İlhan Mimaroğlu'nun kendisi için yazdığı "Tract" albümünü doldurdu.

   Fransa'da Türkçe olarak yaptığı albüm, Charles Cros Akademisi 1981 Plak Büyük Ödülü`nü aldı.

   Tülay German, en son olarak "Nazım Hikmet'e Saygı" adlı bir albüm doldurduktan sonra, 1987 Hollanda konseriyle sahnelerden çekildi. 1988'de dünya piyasalarına çıkan "The Song of Poets" (Şairlerin Şarkısı) derleme albümü, 1999 yılında "Yunus'tan Nazım'a" adı altında Kalan Müzik tarafından Türkiye'de yeniden çıkarıldı.

   Sanatçı, müzik yaşamının yanısıra yazarlık da yapmaktadır. Yayımlanan iki kitabının dışında 1999'dan beri Adam Sanat dergisinde yazıları çıkıyor.

   Ödülleri
   Fransa'nın en büyük ödülü sayılan "Académie Charles Cros Grand Prix du Disque", 1981, Bu ödülü, Türkiye'de sadece 1971'de Moğollar, 1988'de Ruhi Su almış olup, Pink Floyd, Jimi Hendrix gibi isimlere verilmiştir.
   "Balkan Melodileri Festivali", 1964, Eleştirmenler En Beğenilen Şarkıcı"

   Diskografisi
   45'likler
   Burçak Tarlası / Mecnunum Leylamı Gördüm, 1964
   Kızılcıklar Oldu mu / Yarının Şarkısı, 1965
   La Chanson De L'oubli / Le Coeur D'un Ange, 1967
   O Eski Günler / Sevmem Bir Daha, 1967
   Kumbaya / C'est Joli De S'aimer, 1968
   Dere Geliyor Dere / Kara Kızın Türküsü, 1968
   Aras Üste, Buz Üste / Seni Alıp Kaçayım, 1968
   Mara Eva / Mara Eva 2, 1970
   Kumbaya - Parler A la Pluie / N'allez Pas Lui Dire

   Sanatçının hayatını anlatan kitap Albümleri

   Tract, 1975
   Yunus'tan Nazım'a, 1999
   Burçak Tarlası, 2001
   Sound of Love

   Kitapları

   Erdemli Yıllar, 1996, Bilgi Yayınevi, ISBN 9754945632
   Düşmemiş Bir Uçağın Karakutusu, 2001, Çınar Yayınları, ISBN 9789753481533


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 10 Haziran 2010; 18:02:25 >
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   10 Haziran 2010 02:46:14
   1974, Timur Selçuk, Beyaz Güvercin; Sanırım en güzel Türkçe şarkılardan birisidir, Süzülüp Mavi Göklerden yere Doğru,...   1974, Timur Selçuk, İspanyol Meyhanesi, orkestraya da dikkat, bu kadar çok meşhuru bir Orkestrada görmek zor!
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   10 Haziran 2010 02:48:36
   1964, Timur Selçuk, Ayrılanlar için;   1974, Timur Selçuk, Karantinalı Despina; İzmirlilere ve İzmir sevenlere ( bu ben olurum! )
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   10 Haziran 2010 02:51:03
   1970, Timur Selçuk, Derbeder Ömrüm, " Bu sarki, en dipte, en sonda olanın şarkısıdır. " Allahim bu mudur son denen anlar? " (YouTube Y.)   1970, Timur Selçuk, Böyledir Akşamları İstanbulun, Şiir tabii Ümit Yaşar Oğuzcan;
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   10 Haziran 2010 02:53:14
   quote:

   Orijinalden alıntı: neommy

   1975, Melih Kibar & İstanbul Gelişim Orkestrası, düzenleme Timur Selçuk'a ait, Çoban Yıldızı; Eurovision'larımızın sinyal müziğini herkes bilir!   1973, Timur Selçuk, Kırık Kalpler;

   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   10 Haziran 2010 02:55:32
   1964, Timur Selçuk, Sen Nerdesin;   2004, Timur Selçuk, Beni Kör Kuyularda Merdivensiz Bıraktın; Timur Selçuk babası Münir Nurettin Selçuk'un 50 yıllık şarkısını söylüyor!
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   10 Haziran 2010 03:11:03
   Biyografileri hazırlayan arkadaşlar galiba bugün çok fazla mesai yapacaklar!

   1970, Esin Afşar, Yoh Yoh; Galiba ülkemizde eski 45'lik plakların bir arşivleyeni yok, Esin Afşar'ın gençlik sesini bulmak çok zor YouTube'da! Çok sevilen onlarca şarkısının hemen hepsi çok yeni yorumlar ve bunlarda da gençlik sesi ve kaydı yok! Alttaki iki şarkı söylemek istediğimi iyi açıklıyor!
   İlk çıkan şarkısı Yoh Yoh çok sevilince hayatının geri kalan kısmını Bayan Yoh Yoh diye geçirdi!   Esin Afşar, Bu Yalnız Geceler; Off, nihayet genç Esin Afşar sesi!
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   10 Haziran 2010 03:13:15
   1964, Tülay German, Burçak Tarlası;   1968, Tülay German, Kumbaya;
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   10 Haziran 2010 03:15:34
   1969, Ertan Anapa, Benim Bütün Dualarım Seninle;   1969, Mehmet Taneri, Bir Yabancı Gibi;
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   10 Haziran 2010 20:42:48
   MUHTAR CEM KARACA (d. Antakya, 5 Nisan 1945 - ö. İstanbul, 8 Şubat 2004)

   Türk müzisyen. Türk müziğinin en önemli sanatçılarından biridir.Anadolu Rock'ın ve Anadolu Pop'ın kurucularındandır. Bu müzik tarzlarını uygulayan bir çok grupla çalışmış (Apaşlar, Kardaşlar, Moğollar ve Dervişan) kurucusu ve yöneticisi olmuş güçlü bir rock ve pop kültü yaratmıştır. Her tarzda rock ve pop müziğini anadolu insanına Türkçe sözlerle tanıtan ve sevdiren kişidir.Eserlerinde sosyal ve politik içerikli konulara değinmesiyle daha büyük sorumluluklar üstlenen Karaca, özgün stiliylede anadolu müziğinin efsane sanatçısıdır.

   Hayatı
   Annesi Ermeni asıllı Toto Karaca ve babası Azeri asıllı Mehmet Karaca olan Cem Karaca, sanatla hep iç içe büyüdü. Ortaöğrenimini Robert Kolej'de yapan Cem Karaca sanatçı bi çiftin çocuğu olduğundan müziğe doğustan yetenekliydi.Müzik ile ilk tanışması annesinin teyzesi Rosa Felegyan'ın Cem Karaca'ya piyano notaları ve piyano nağmeleri öğretmesi ile olmuştur. Kolej yıllarındayken dünyadaki popüleritesini arttıran rock müziğine ilgi duyar ve kız arkadaşlarını etkilemek için dönemin rock starlarının şarkılarını söyler.Karaca'nın sesinin keşfedilmesi ise annesi Toto Karaca tarafından olmuştur. İlk dönemlerde Jaguarlar, Dinamitler gibi gruplarla amatörce çalışmalar yapan Cem Karaca popüler rock'n roll parçalarını söylüyordu. O dönemlerde kendisinin en büyük destekçilerinden biri de İlham Gencer'di ve onun orkestrasında müzikal deneyimini oldukça ilerletmişti. Bu yıllarda aynı zamanda tiyatro ile de ilgilenen Cem Karaca çeşitli oyunlarda da görev aldı.

   Askerliği sırasında Anadolu'nun ilkokul kitaplarında anlatıldığı gibi olmadığını fark etti. Asker arkadaşının çaldığı bağlama ise onu bambaşka diyarlara taşıdı. Bir zamanlar ilkel ve sıkıcı bulduğu müziğin kendi duygularını anlattığını keşfetti...

   Müzikal geçmişi
   1967'de askerlik dönüşü Apaşlar grubuna katıldı. Bu grupla Hürriyet'in düzenlediği Altın Mikrofon yarışmasında Emrah isimli parçalayla ikinci oldular ve doğu-batı müziği sentezinde şarkılar üretmeye çalıştılar. 'Resimdeki Gözyaşları' isimli parçayla büyük başarı elde eden Apaşlar'la Batı Almanya'ya gitti. Apaşlar'la olan beraberliği 1969'un sonlarına kadar sürdü. Grupta gitarist Mehmet Soyarslan ve Cem Karaca arasında doğan bazı politik anlaşmazlıklardan ötürü Apaşlar dağıldı.

   Apaşlar'ın basçısı Seyhan Karabay ile birlikte Kardaşlar grubunu kurdu. Bu sırada Almanya'ya giderek Ferdy Klein Orkestrası'yla dört tane 45'lik doldurdu. Amacı maddi sıkıntı yaşamadan çalışmalar yapmaktı. İlk 45'likleri 'Dadaloğlu' ile büyük bir başarı elde ettiler. Fakat 1972'de Seyhan Karabay arasındaki tartışmalar nedeniyle Kardaşlar'la yolları ayrıldı. Bu sırada eşi benzeri görülmemiş bir değiş-tokuş meydana geldi. Cem Karaca, Kardaşlar'dan ayrılıp Anadolu Rock'ın güçlü sesi Moğollar'la birleşirken Kardaşlar da Moğollar'la anlaşamayan Ersen Dinleten'i gruplarına dahil etti.

   Üç 45'lik çıkaran Karaca, Moğollar'ın dağılmasıyla kariyerinin en önemli dönemini yaşayacağı Dervişan grubunu kurdu. Dervişan politik rock'ın yanısıra progressive rock'ın Türkiye ile tanışmasında önemli rol oynadı. Aynı zamanda tam anlamıyla ilk stüdyo albümünü bu grupla çıkardı: 'Yoksulluk Kader Olamaz'. Dervişan'ın dağılmasından sonra Edirdahan isimli grubu kurdu. Yeni albümü 'Safinaz'la eski başarısını elde edemedi. Bu albümden sonra Almanya'ya gitti ve 1987'ye kadar sürgün hayatı yaşamak zorunda kaldı. Bu dönemdeki çalışmalarında sık sık gurbet acısı gibi temaları işledi. Bu süre içindeki en iyi albümünü Almanca olarak çıkardı: 'Die Kanaken'. Bu albümde yabancı düşmanlığı, gurbetçilerin yaşamı gibi konuları işledi. Albümdeki bazı parçaların Türkçesini sonraki albümlerinde kaydetti. 'Die Kanaken' albümünün arka kapağında kendisiyle ilgili şunlar yazılıydı:

   Cem Karaca ülkesi olan Türkiye'de bir rock yıldızı. Ülkesinde 50'ye yakın 45'lik ve LP yayınlayan Karaca'nın parçalarının çoğu sosyal içerikli sözlere sahip. 1981'in ocak ayında Almanya'dayken son albümü yüzünden ülkesinde aranmaya başladı. Bunun üzerine Karaca, ülkesine geri dönmedi. Mallarına el konan şarkıcı 200 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve 1983'te de darbeci generaller onu Türk vatandaşlığından attılar. Almanya'da daha çok Nazım Hikmet'in şiirlerini seslendirmesiyle tanınan Karaca, ilk olarak 1983'ün başlarında Almanca sözlerle ve doğu-batı sentezinden oluşan bir müzikle seyirci önüne çıktı. Amacı Türkiye'de olan biteni anlatmak değil, burada olup bitenleri anlatmak ve Alman-Türk ilişkilerini düzeltmeye çalışmak.

   Yurda döndüğü zaman Turgut Özal'ın elini öptüğü iddia edildi ve döneklikle suçlandı. Hem Cem Karaca hem de Özal ailesi bu iddianın gerçek olmadığını ısrarla belirttikleri halde, sanatçı yine de 12 Eylül bozgununa sorumlu arayan eski solcuların günah keçisi olmaktan ve dışlanmaktan kurtulamadı. Bu aydın sapmasını hicvettiği 'Yarım Porsiyon Aydınlık' adlı şarkısında 'hiç bir şey üretemeden sadece eleştirirsiniz' diyerek kırgınlığını dile getirdi. Seksen sonrası dönemde müzik yapımcılarının desteğini alamadan çıkardığı albümler o yıllar büyük ses getirmemesine karşın, yıllar içinde şarkılar değerini buldu. Oh Be, Kahya Yahya,Hep Kahır gibi hit şarkılar bu dönemde çıktı.

   Ülkesine yeniden dönüşünden sonra ilk albümünü 1987'de eski arkadaşı Cahit Berkay'la birlikte yaptılar. 'Merhaba Gençler ve Her Zaman Genç Kalanlar'. Bundan bir sene sonra 1988'de, aranjör Oğuz Abadan'la birlikte 60'lı yılların sonunda yaptığı çalışmalarda da olduğu gibi, orkestrasyona ağırlık vererek, yaylı varyasyonlarının hakim olduğu bir başka çalışmayı gerçekleştirirler: 'Töre'. 1990 ve 1992'de Uğur Dikmen ve Cahit Berkay'la 'Yiyin Efendiler' ve 'Nerde Kalmıştık' albümleriyle biraz da olsa eski günlerine döndü. 1997'de çekilen 'Ağır Roman' filminde seslendirdiği 'Resimdeki Gözyaşları' ile yeniden popüler oldu.

   1999'da Cahit Berkay, Engin Yörükoğlu, Ahmet Güvenç ve Uğur Dikmen'in desteğiyle 'Bindik Bir Alamete...' isimli albümünü çıkardı. Son albümü de sayılabilecek olan bu albüm eski günlerin gürül gürül Cem Karaca'sının yeniden geri döndüğü başarılı bir çalışmadır. 'Kahpe Bizans' filmi için üç parça kaydedip, filmde küçük bir rol aldı. 2000'li yıllarda çeşitli şiir çalışmaları da yaptı. Barış Manço'nun efsanevi grubu Kurtalan Ekspres'le birleşerek konserler verdi. Son olarak Yol Arkadaşları isimli grubuyla sahneye çıkan ve bu grupla son albümü Hayvan Terli ve Murathan Mungan albümündeki Göç Yolları isimli şarkıyı kaydeden Cem Karaca, 8 Şubat 2004'de hayata gözlerini yumdu. Karacaahmet Mezarlığı'na defnedildi.

   Diskografi
   45'likler
   1967

   Emrah / Karacaoğlan (Hürriyet Gazetesi H-018) (Apaşlar)
   Hudey / Vahşet / Bang Bang / Shakin' All Over (Sayan EP Seri FS 127) (Apaşlar)
   Emrah / Hücum / Karacaoğlan / Ayşen (Sayan EP Seri FS 134) (Apaşlar)
   Ümit Tarlaları / Anadolu Oyun Havası / Suya Giden Allı Gelin / Nasılda Geçtin? (Sayan EP Seri FS 145) (Apaşlar)
   1968

   İstanbul'u Dinliyorum / Oy Bana Bana (Türkofon TU-St 1505) (Türküola 1505) (Apaşlar - Ferdy Klein Orkestrası)
   Oy Babo / Hikaye (Türkofon TU-St 1506) (Türküola 1506)
   İstanbul / Why (Türkofon TU-St 2010) (Apaşlar - Ferdy Klein Orkestrası)
   Emrah 1970 / Karanlık Yollar (Türkofon TU-St 1507) (Apaşlar - Ferdy Klein Orkestrası)
   Resimdeki Gözyaşları / Emrah (Sayan FS 167) (Apaşlar - Ferdy Klein Orkestrası)
   Resimdeki Gözyaşları / Şans Çocuğu (Türkofon TU-St 1508) (Apaşlar - Ferdy Klein Orkestrası)
   Tears / No , No , No (Türkofon TU-St 2011) (Apaşlar - Ferdy Klein Orkestrası)
   1969

   Ayrılık Günümüz / Gılgamış (Türkofon TU-St 1520) (Türküola 1520) (Apaşlar - Ferdy Klein Orkestrası)
   Zeyno / Niksar (Türkofon TU 1002) (Türküola 1521) (Apaşlar - Ferdy Klein Orkestrası)
   Bu Son Olsun / Felek Beni (Karacaoğlan III) (Türkofon TU 1003) (Türküola 1524) (Apaşlar - Ferdy Klein Orkestrası)
   1970

   Emmioğlu / O Leyli (Türküola 1528) (Ferdy Klein Orkestrası)
   Kendim Ettim Kendim Buldum / Erenler (Türküola 1529) (Ferdy Klein Orkestrası)
   Adsız / Unut Beni (Türküola 1530) (Ferdy Klein Orkestrası)
   Muhtar / Baba (Türküola 1531) (Ferdy Klein Orkestrası)
   Dadaloğlu / Kalender (Türkofon M-1014) (Kardaşlar)
   1971

   Oy Gülüm Oy / Kara Sevda (Türkofon M-1016) (Kardaşlar)
   Tatlı Dillim / Demedim mi? (Türkofon M-1017) (Kardaşlar)
   Kara Yılan / Lümüne (Türkofon M-1018) (Kardaşlar)
   Acı Doktor (Kısım 1) / Acı Doktor (Kısım 2) (Türkofon M-1019) (Kardaşlar)
   Kara Üzüm / Mehmet'e Ağıt (Türküola 1536) (Kardaşlar)
   1972

   Askaros Deresi / Üryan Geldim (Yavuz 1545) (Kardaşlar)
   1973

   Obur Dünya / El Çek Tabib (Yavuz 1547) (Moğollar)
   Gel Gel / Üzüm Kaldı (Yavuz 1553) (Moğollar)
   1974

   Namus Belası / Gurbet (Yavuz 1560) (Moğollar)
   Beyaz Atlı / Yiğitler (Yavuz 1567) (Dervişan)
   1975

   Tamirci Çırağı / Nerdesin? (Yavuz 1571) (Dervişan)
   Mutlaka Yavrum / Kavga (Yavuz 1574) (Dervişan)
   Beni Siz Delirttiniz / Niyazi (Yavuz 1578) (Dervişan)
   1976

   Parka / İhtarname (Yavuz 1582) (Dervişan)
   1977

   Mor Perşembe / Bir Mirasyediye Ağıt (Yavuz 1585) (Dervişan)
   1 Mayıs / Durduramıyacaklar Halkın Çoşkun Akan Selini (Gönül GP525) (Dervişan)

   Almanya'da çıkan 45'likler [değiştir]
   İstanbul / Why (1968) (Türkofon 2010)
   Tears / No , No , No (1968) (Türkofon 2011)
   Üryan Geldim / Hasan Kalesi (1973) (Türkofon 1549)
   Askaros Deresi / Kazak Abdal (Türkofon 1572)

   Albümler
   1973

   Kardaşlar - Apaşlar (Türkofon VELP 6503)
   1974

   Cem Karaca (Apaşlar , Kardaşlar , Moğollar ve Ferdy Klein Orkestrası) (Yavuz LP 1006)
   1975

   Nem Kaldı (Yavuz LP 1012)
   1977

   Parka (Yavuz LP 1019)
   Yoksulluk Kader Olamaz (Yavuz LP 1021) (Dervişan)
   1978

   Safinaz Gönül GPLP10) CD & Kaset (1994) (Kalan 050) (Edirdahan)
   1980

   Hasret Kaset (Türküola 1289) LP (Türküola)
   1982

   Bekle Beni Kaset (Türküola)
   1984

   Die Kanaken LP (Plane RC 0972-88375/76)
   1987

   Merhaba Gençler Ve Her Zaman Genç Kalanlar Kaset (Emre 569)
   1988

   Töre Kaset (Emre HE 579) (Oğuz Abadan Orkestrası)
   1990

   Yiyin Efendiler (Özbir 032)
   1992

   Nerde Kalmıştık ? (Marşandiz 083)
   1997

   Ağır Roman (O.S.T)
   1999

   Bindik Bir Alamete... (MajörMüzik 21550)
   2000

   Kahpe Bizans (O.S.T)
   (Cem Karaca bu albümde Dost Hakkı, Aşk-ı İlahi ve Meydan Bu Meydan şarkılarını seslendirdi. )

   2003

   Düet (Cem Karaca-İbrahim Sadri / Attila İlhan'ın "Ben Sana Mecburum" adlı şiirinde.)
   Gurbet Şiirleri - "Hep Kahır" (şiir) .
   Gurbet Şiirleri - "Balacan
   2004'

   Söz Vermiş Şarkılar- Murathan Mungan / "Göç Yolları" şarkısı.
   Ölümünden Sonra Yayınlanan Albümler
   2004 Hayvan Terli
   2004 Hayat Ne Garip (Mahsun Kırmızıgül-Sarı Sarı/Başroldeyim) "Son Düet"

   2006 Mutlaka Yavrum (Cem Karaca Şarkıları) (çeşitli sanatçılar)

   Filmleri
   Kralların Öfkesi
   Avcı (2001) TV dizisi
   Yeni Hayat (2001) TV dizisi
   Kahpe Bizans

   (Vikipedi'den alıntıdır.)

   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Abincomartinez -- 16 Şubat 2010; 21:29:54 >


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 12 Haziran 2010; 3:38:54 >
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   10 Haziran 2010 20:45:00
   FECRİ EBCİOĞLU

   (d. 2 Mart 1927, İstanbul - ö. 6 Mart 1989) Türk besteci, şarkı sözü yazarı, aranjör, DJ ve şarkıcı,eski kaleci. 1960'lı yıllarda Türk popüler müziğine damgasını vurmuş müzik insanı.

   1961 yılında Bob Azzam'ın "C'est écrit dans le Ciel" adlı parçasına Türkçe sözler yazıp "Bak Bir Varmış Bir Yokmuş" adıyla İlham Gencer'e söyletmesi ile Türk Popu'nu başlatmıştı. Bu parça Türkçe söylenmiş ilk pop şarkısıdır. O tarihe kadar bu tarz parçalar yine Türk şarkıcılar tarafından orijinal dillerinde yani İngilizce, İspanyolca, Fransızca ve İtalyanca söyleniyordu.

   1960'ların başında Fecri Ebcioğlu ve Sezen Cumhur Önal birlikte yabancı şarkılara Türkçe söz yazma modasını başlattılar, böylece 10 yıl kadar sürecek olan "aranjman" müzik akımının öncüleri oldular. Fecri Ebcioğlu Ajda Pekkan Ay-feri, İlham Gencer, Selçuk Ural gibi şarkıcılara Türkçe sözlerle Avrupa şarkılarını söyletirken, Marc Aryan ve Adamo gibi Avrupalı sanaçlılara da Türkiye'ye geldiklerinde kendi parçalarına Türkçe sözler yazarak plak doldurttu.

   Gençliğinde kalecilik yapmış ve bir dönem Fenerbahçe'de forma giymiştir. İstanbul Levent'te hayatının bir bölümünü geçirdiği sokağa adını vermiştir.

   2 Mart 1927 yılında İstanbul'un Cihangir semtinde dünyaya geldi. Evin tek erkek çocuğu olduğu için el üstünde büyütülmüştü. Müziksever bir ailesi vardı, annesi ut çalıyordu evde Türk müziği hiç eksik olmazdı. Babıali'de bir kırtasiyeci dükkânı işleten babası alafranga müziğin düşmanıydı ve sırf bu nedenle eve radyo almıyordu. Buna rağmen evlerine çok yakın olan 'Ege Bahçesi' nden duyulan alafranga müzikler küçük Fecri'yi etkileyecekti. Hep bir sanatçı olmayı düşleyen Fecri ortaokul ve lise'yi Taksim'de okur. Cihangir yıllarından bir arkadaşı da Gazanfer Özcan'dı. Aile sonra Cağaloğlu'na taşınır, yazları ise Anadoluhisarı'ndaki konaklarında geçirirler. Bu yıllarda futbolla ilgilenir, Anadoluhisarı'nda lakabı "Kedi kaleci"dir, çok yeteneklidir ve Fenerbahçe futbol takımının kadrosuna seçilmiştir. Sonra çeşitli takımlarda birkaç sene daha kalecilik yapmıştı. Hisar'daki arkadaşlarından biri de Ergun Sav'dır (emekli diplomat) ve onun Küçüksu gazinosunda piyano çalıp şarkı söylediğini gayet iyi hatırlamaktadır.

   1944 yılında 17 yaşındayken Babıali'de 'Öz Fenerbahçe' dergisinin yazı işleri müdürü olarak iş yaşamına başlamıştı, burada ilk tanışı Halit Kıvanç olmuştu. 1950'lerin başında Yeşilköy Hava Limanı'nda bir havayolu şirketinde çalışmaya başladı. Şirket onu kurs için 1953'te ABD'ye gönderdiğinde, orada da müziğe olan ilgisi devam etti, akşamları TV ve DJ'lik kurslarına devam etti, TV'lerda takdimcilik yaptı. 1956'da Türkiye'ye dönünce DJ olarak çalıştı. 1957-1960 yıllrı arasında Önce Yeni Sabah sonra da Hürriyet gazetelerinde müzik yazıları yazdı. 1961'de İstanbul Radyosu'nda haftalık bir müzik programı yapmaya başladı, 'Çay Saati Melodileri' adlı bu programda çaldığı plakların bir kısmını Amerikan Haberler Merkezi'nden temin ediyor, çoğunluğunu da dinleyicilerin gönderdiği plaklar arasından seçiyordu. Salı günleri yayınlanan ve bir saat süren bu radyo programı dinleyici rekorları kırmış ve Türkiye'de birçok şarkının sevilmesine yol açmıştı. Özellikle ithal plaklara ulaşmanın kolay olmadığı bir tarihte program büyük bir eksikliği gideriyordu.

   Şarkı sözü yazarlığına başlaması ise şöyle olmuştu; Avrupa ülkelerinde popüler olmuş parçaların her ülkede o ülkenin diliyle de söylendiği ve çok beğenildiği konusu zaten uzunca bir süredir aklını kurcalıyordu. 1960'da Hollanda'dan dönerken Bob Azzam'ın o günlerin popüler şarkısı C'est Ecrit Dans Le Ciel'ine Türkçe sözler yazmaya başladı ve bunları uçak biletinin arkasına (başka bir söylentiye göre de sigara paketinin arkasına) karalayıverdi, parçanın adını da Bak Bir Varmış Bir Yokmuş yapmıştı. İstanbul'a indiğinde arkadaşı İlham Gencer'in çalıştığı gece klübü "Çatı" ya gittiğinde kendisinden bir şarkı isteği yapılmıştı. Orada bu parçayı söylediğinde önce şaka yapıyor zannedilmiş sonra da şarkıyı defalarca tekrar etmek zorunda kalmış. İlham Gencer bu şarkıyı plak yaptığında Türkiye'de bir ilk gerçekleşiyor ve ilk kez bir pop şarkısı Türkçe sözlerle söylenmiş/plağa alınmış oluyordu. Bunun arkası gelecekti. 1964 yılında Belçika'lı şarkıcı Adamo konser için İstanbul'a geldiğinde onun meşhur şarkısı Tombe La Neige'i de Türkçeleştirmişti. Adamo kendi şarkısını Her Yerde Kar Var adıyla Türkçe okuyunca Atlas Sinemasında yer yerinden oynadı, şarkının plağı yok sattı. Şarkılarını Fransızca ve İspanyolca söyleyen İzmir'li şarkıcı Dario Moreno'ya da ilk kez Türkçe sözler yazdı, bunlar Deniz ve Mehtap ve Her Akşam Votka, Rakı ve Şarap'tı.

   1965 yılında o tarihlerde henüz çok tanınmamış bir sinema oyuncusu olan Ajda Pekkan'a "Her Yerde Kar Var" ve "Onyedi Yaşında" şarkılarını verdi ve plak yaptırttı. (Ajda Pekkan 1963 yılında Ses Dergisi'nin kapak yıldızı yarışmasında birinci seçilerek aynı yıl ilk filmini çekmişti) Daha sonra Pekkan için yazdığı Strangers in the Night ın aranjmanı olan İki Yabancı hit oldu ve arkası geldi, Ebcioğlu Ajda Pekkan için onlarca aranjman daha yapacaktır. 1960'larda popüler müzikle ilgili her alanda onu görürüz. Şarkı sözü yazarlığı, müzik festivalleri ve yarışmalarında sunuculuk dışında onlarca filmin de müziklerini yapmıştır. 1968'e kadar müziklerini yaptığı filmler arasında Acı Hayat, Suçlular Aramızda, Yılanların Öcü ve Susuz Yaz gibi filmler de vardı. Bu arada İstanbul Radyosundaki DJ'lik çalışmaları devam ediyor pazarları yayınlanan "Dinleyici İstekleri" programına haftada 6.000 mektup geliyordu. Fecri Ebcioğlu aynı zamanda Türkiye'nin ilk TV sunucusudur, 1956 yılında İstanbul'da deneme yayınlarına başlayan İTÜ televizyonunda 'Ebcioğlu Show' u uzunca bir zaman sunmuştu. Hatta şarkıcı Gönül Yazar'a bu televizyonda ilk play-back'i de o yaptırtmıştı. TRT ile devam eden televizyon serüveni 'Yedi Tepeden' 'Biz Bize', 'Laf Lafı Açar' (1978) ve 'Hatıralar' (1984) adlı show programları ile devam etti.

   58 yaşında felç geçirerek Çapa Hastanesi'nde uzun bir süre yattı. Boynundan aşağısını hareket ettiremiyordu ancak büyük bir azimle iki yıl içinde ayağa kalktı. Artık Levent'e taşınmıştı. 6 Mart 1989 tarihinde Levent'teki evinde kalp krizi geçirerek öldü. Evinin bulunduğu sokağa adı verilmiştir; "Fecri Ebcioğlu sokak".

   Fecri Ebcioğlu 1961 yılında Fransız şarkıcı Bob Azzam'ın "C'est écrit dans le Ciel" adlı Fransızca şarkısına Türkçe sözler yazarak "Bak Bir Varmış Bir Yokmuş" adıyla İlham Gencer'e söyletmişti. Böylelikle Türkiyede bir ilk gerçekleşiyordu ve ilk kez yabancı dilde yazılmış bir şarkı Türkçe sözlerle plağa alınıyordu. Artık müzikte Türk Popu dönemi başlamıştı. İlk aranjmanı yapmak Ebcioğlu'na nasip olmuştu ama piyasada güçlü bir rakibi daha vardı o da Sezen Cumhur Önal'dı. Her ikisi de canla başla yabancı şarkılara Türkçe sözler yazma yarışına giriştiler. Aralarında tatlı bir rekabet de vardı. Hatta sanatçıları bile paylaşmışlardı. Ajda Pekkan, Gönül Turgut, Ay-feri gibi bazı sanatçılar Fecri Ebcioğlu'nun söz yazdığı sanatçılar grubuna dahilken aralarında Berkant, Özdemir Erdoğan, Kamuran Akkor, Ertan Anapa ve Selçuk Ural'ın da bulunduğu bir diğer grup ise Sezen Cumhur Önal'ın şarkı sözü yazdığı diğer sanatçı grubunu oluşturuyorlardı.Tarzları da birbirine çok benziyordu. Örneğin her ikisi de Türkiye'ye konser için gelen Avrupa'lı şarkıcıların kendi bestelerine Türkçe söz yazıp yine kendilerine söyletiyorlar ve plak doldurtuyorlardı. Şarkı söylettikleri Avrupalı şarkıcıları da neredeyse paylaşmışlardı. Fecri Ebcioğlu Adamo, Marc Aryan ve Juanito'yu angaje etmişken Sezen Cumhur Önal da Patricia Carli ve Peppino Di Capri ve Sacha Distel'e plak doldurtuyordu. Ufak tefek çakışmalar da olmuyor değildi. Örneğin 1966 yılında Fecri Ebcioğlu Patricia Carli'nin Les Mal Aimés adlı şarkısının aranjmanını "İlkokulda Tanışmıştık" adıyla yapmış ve Ajda Pekkan'a plak doldurtmuştu. Sezen Cumhur Önal ise aynı yıl Patricia Carli'yi bizzat stüdyoya sokarak kendi parçası Les Mal Aimés'in iki ayrı Türkçe versiyonunu plak haline getirmişti bunlar "Boğaziçi" ve "Özlerim İstanbul'u" idi.
   Aranjman akımının (modasının) bu iki öncüsü Fecri Ebcioğlu ve Sezen Cumhur Önal'a bir süre sonra Fikret Şeneş ve Ülkü Aker, 1970'lerde de Norayr Demirci katıldı. Uzun yıllar bu alanda sadece bu isimler etkili oldu.
   (Vikipedi'den alıntıdır.)


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 12 Haziran 2010; 6:27:41 >
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   10 Haziran 2010 20:47:12
   BARIŞ MANÇO (1943-....)

   Konya ovasında yaşayan Mançozade adlı büyük bir aile, Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u alması ile birlikte Rumeliye göç etmiş ve Selanik'e yerleşmiştir. Birinci Dünya Savaşı'na kadar Selanik'de yaşayan Mançozade ailesi, savaşın hayat koşullarını güçleştirmesi nedeniyle tekrar İstanbul'a göç etmiştir. Mançozade'lerden Mehmet Abdi bey İstanbul'da bir konağa yerleşmiş ve arkadaşının kızkardeşi olan Nimet Hanım'la evlenmiştir. Yıllar sonra Nimet Hanım, Barış Manço'nun "Gülpembe" şarkısının ilham kaynağı olacaktır...

   Cumhuriyet devrimlerini yaşayan aile, soyadı kanunu ile birlikte "Mançozade" olan aile adlarını değiştirerek, "Manço" soyadını alırlar. Abdi bey ile Nimet Hanım'ın oğlu Hakkı Bey, Rikkat Uyanık ile evlenir. Hakkı Bey ile Rikkat Hanım'ın ikinci çocuğu 2 Ocak 1943 tarihinde doğan Mehmet Barış Manço'dur. Onlar, Barış Manço, Oktay Manço, Savaş Manço ve İnci Manço olarak dört kardeştiler.

   İkinci Dünya Savaşı'nın sonlarında doğan Barış Manço, ailesinin savaşın bitmesine duyduğu özlem nedeniyle "Barış" isminin kendisine verildiğini söylemektedir. Dönemin Türk Sanat Müziği sanatçısı olan Rikkat Hanım ile Hakkı Bey, Barış 3 yaşındayken ayrılırlar. Babasının yanında büyüyen Barış Manço'nun çocukluğu Kadıköy'de geçmiştir. İlkokulu Gazi Mustafa Kemal İlkokulu'nda tamamlamış, daha sonra Galatasaray Lisesi'ne devam etmiştir. 10.sınıftayken babasını kaybeden Barış Manço, Galatasaray Lisesi'nden ayrılarak Şişli Terakki Lisesi'ne gitmiş ve oradan mezun olmuştur.

   Barış Manço, aileden gelen yetenekle 2 yaşından itibaren şarkı söylemeye ve Ortaokul 2.sınıf öğrencisiyken de amatör olarak müzikle uğraşmaya başlamıştır. Liseyi bitirince 20 Eylül 1963 tarihinde, önce Paris'e, oradan da Belçika'ya ağabeyi Savaş Manço'nun yanına gider. Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi'nde resim, grafik ve iç mimari okur. Lisede çok başarılı olmayan hatta müzik ve coğrafyadan ikmale kalan Barış Manço, bu okuldan çok iyi bir derece ile; okul birincisi olarak mezun olmuştur. Galatasaray Lisesi'nde başlayan müzik hayatı, Belçika'da da devam etmiştir...

   Manço, 1969'da yurda döndüğünde, "Dağlar Dağlar" şarkısını yaptı. Bu şarkı, O'nun hayatında önemli bir dönüm noktası oldu. Aynı yıllarda görüntüsü değişmekte, müziği ve kıyafetleri ile bir ekol oluşturmaya başladı. Barış Manço, insan ilişkileri konusunda çok iyidir. Bağlantı kuramayacağı hiçbir canlı yok denebilir. Zaten daha sonraki yıllarda da yaptığı bir röportajında; "Kendimi, toplumla diyalog kuran bir iletişim aracı olarak görüyorum" diyecektir.

   1971 yılında askerlik yılları başlayacaktır. Askerdeki ilk ayları; hem ani olarak askere alınması, diplomasına rağmen üniversite mezunu olmasının tartışılması, hem de saçlarının kesilmesi nedeniyle çok keyifli başlamadı. Askerliğini Polatlı'da Topçu asteğmen olarak yaptı. Askerliğin son ayları ise güzel dostluklar ve askeriyede bir dizi konserlerle üretken bir hale dönüştü.

   Askerlikten sonra yine bir süre Belçika günleri araya girmektedir. Barış Manço, sıradışı kıyafetleri, takıları, enterasan el hareketleri ve şarkılarına çektiği klipler ile bizleri şaşırtmayı sürdürmeye devam eder. Sanatçı, görevinin biraz da şaşırtıcı şeyler yapmak olduğuna inanmıştı. Yıllar geçtikçe bu davranış ve biçimlerin onun özgün kişiliği olduğunu daha iyi anlayacaktık...

   Barış Manço, 18 Temmuz 1978'de Kadıköy Evlendirme Dairesi'nde Lale Çağlar (Manço) ile evlendi. Bu konuda da topluma örnek olmayı başaran Barış Manço, evliliğinde de İstanbul geleneğini sürdürdü. Bu evliliği, Lale Manço da 1998 yılında yaptığı bir röportajda "Barış içinde 23 yıl" diye tanımlıyor. Çiftin evdeki birliktelikleri, iş hayatında da devam etmiştir. Lale Manço, televizyon programlarına yönetmen ve yapımcı olarak imzasını atar. Bu beraberliğe, oğulları 19 Mayıs 1981'de Doğukan Hazar, 24 Temmuz 1984'de de Batıkan Zorbey katılır. Dünya çocuklarının Barış abisi, kendi çocuklarıyla da iyi arkadaş olduğunu söylemektedir. Yoğun iş programı çocuklarını ihmal etmesine asla neden olmamıştır.

   Çocukları için en büyük öğüdü, yaptıkları işin en iyisini severek yapmaları gerektiğidir. Çocukları için tek kaygısının "adam gibi adam"lık konusunda olduğunu dile getiren Barış Manço, çocuklarının hangi mesleği yaparsalar yapsınlar, tornacı bile olabilirler ama kendi deyimiyle onlar için "Doğukan usta, öyle bir vida sıkar ki başka türlü sıkar" denmesini arzu ettiğini söylemektedir. O, doğu ile batının sentezini yapmıştı. O'na göre, doğunun herşeyi kötü, batının herşeyi iyi doğru bir kavram değildi. Oğullarına da Doğukan ve Batıkan isimlerini koyması, doğu ve batının barış içinde olması dileğinden kaynaklanmaktadır.

   Barış Manço'ya göre, Türkiye'nin de bulunduğu konumun kesin bir sınırlaması yoktur. Türkiye, doğudan bakıldığı zaman batıda, batıdan bakıldığı zaman da doğudadır. Bu konudaki duygularını ise, Japonya konserinde 20.000 Japon'un Türk bayrağı çıkartıp sallamasından televizyon başındaki 60 milyon insanın gözyaşları içinde izlemesi gibi heyecanlandığını ve gurur duyması ile ifade ediyor. Barış Manço yabancı ülkelerdeki çalışmaları için yaptığı değerlendirmede, "Japonlar beni sahiplendiler, milyonlarca Japon konserlerime geliyor, CD'lerimi alıyor, Japonlar bende doğru birşeyler buluyor. Şarkılarımı didik didik inceliyorlar, onlardan konferanslar hazırlayıp televizyon programları yapıyorlar. Türkiye'de bunun onda biri yapılmadı. Belçikada ise, onların ülkelerini tanıttığım için Liege Prensliği onur ödülü verdiler. Törene limuzin ve dört eskort ile gittik. Belçika'nın en büyük gazetesi birinci sayfada yarım sayfa ayırdı. Türkiye'de ise 40 yıllık sanat yaşamımda baş sayfaya çıkamadım" gibi bir serzenişte bulunmuştu. Ne yazık ki yıllar sonra baş sayfada bulunma nedenin "vefat" olması çok hüzünlü bir durumdu...

   Önemli olmaktan çok değerli olmayı tercih ettiğini söyleyen Barış Manço, duygusallığı, seçtiği bir yaşam biçimi olduğunu vurgularken, kendi deyimiyle kuzey kutbunu da asla kaybetmediğini de sözlerine ekliyor. Manço; Rus romantikleriklerinden, Korsakof, Musolski ve Çaykoski'den etkilenerek, evinin dekorasyonunda da romantik çağı, 19.yüzyıl sonu ile 20.yüzyılın başını yansıtan tarzı tercih etmişti.

   Türkiye'deki en uzun ve en başarılı televizyon programlarını yaptı. 200'den fazla şarkısı O'na; 12 altın ve platin albüm/kaset ödülü kazandırdı. Şarkılarının bir bölümü Yunanca, Bulgarca, Arapça, Farsça, Japonca, İbranice, Fransızca, İngilizce ve Flemenkçe'ye çevrildi. Her ülkede şarkıları çok sevildi. Kongo'daki 12-13 bin kişinin katıldığı konserde "Domates Biber Patlıcan"ı söylerken, Kongoluların koro halinde şarkıya eşlik etmeleri şarkının evrenselliği hakkında bilgi vermektedir. Bu konuya başka bir örnek de Mısır'da yaşanmıştı. Barış Manço, Mısır Televizyonu'nda canlı yayında Dağlar Dağlar'ı Arapça söylemişti, bu programın sonunda Mısırlılar sokağa döküldüğü gibi, program da defalarca tekrarlanmıştı.

   En büyük arzusunun ansiklopedilerde yer almak olduğunu söyleyen ve "Barış Manço Müzesi" kurmak isteyen Manço, "20. yüzyılda yaşamış, o yüzyıla damgasını vurmaya çalışan bir Türk'üm, 20.yüzyılın Türk müziğini yapıyorum" demektedir. Müzik ve televizyon hayatında sayısız ödüller alan Barış Manço, 1991 yılında devlet sanatçısı ünvanı, yine aynı yıl Hacettepe Üniversitesi onursal doktora ünvanı, Uluslararası Teknoloji Ödülü, Japonya Uluslararası Kültür ve Barış ödülü, Belçika Krallığı Leopold II Şövalyesi nişanı, Fransız Kültür Bakanlığı Edebiyat ve Sanat Şövalyesi nişanı, Türkmenistan Cumhurbaşkanlığı; Türkmen Vatandaşlığı ödülleri kazanmıştır...

   Barış Manço, 1999 yılında 31 Ocak'ı 1 Şubat'a bağlayan gece, geçirdiği kalp krizi sonucunda hayata veda etmiştir. Ancak, bu büyük sanatçı bıraktığı eserler ile her zaman Türk Milleti'nin kalbinde yaşayacaktır...


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 12 Haziran 2010; 6:32:19 >
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   10 Haziran 2010 20:49:26
   ERKİN KORAY (1941 - .... )

   Türk Rock Müziği’nin en büyük isimlerinden olan Erkin Koray, 24 Haziran 1941’de İstanbul’da doğdu. Annesi Vecihe Koray’ın, İstanbul Belediye Konservatuarı'nda Klasik Batı Müziği piyano öğretmeni olmasından dolayı, sanatçı küçük yaşlarda müzikle tanıştı. 5 yaşında annesinden piyano dersleri almaya başladıktan sonra, Alman Lisesi'nde okurken rock müziği ile tanıştı. Aynı zamanda okulda okurken konservatuara da devam etti. Sanatçı, 29 Aralık 1957 yılında, 16 yaşındayken, Galatasaray Lisesi’nde piyanoyla ilk konserini verdi.
   Bu konser, Erkin Koray'ın hayatında büyük bir dönüm noktasını teşkil etti. Çünkü bu konser aynı zamanda sanatçının müzik hayatının da başlangıcı idi. İlk konserinden bir ay sonra Koray, 25 Ocak 1958’de Eminönü Halkevi’nde, 20 gün sonra da Almanya ve Avusturya Liselerinde konserler verdi ve artık konserler birbirini takip etmeye başladı. Bu konserlerden sonra gazeteler artık kendisinden "Rock'n'Roll Kralı" diye bahsetmeye başladılar.
   1960'ların ilk dönemlerine gelince Koray, “Erkin Koray ve Ritmcileri” isimli grubuyla, kendisinin gitar çalıp söylediği ve rock'n'roll çaldığı bar ve klüp programları yaptı. 1962 yılında ise ilk 45’liği “Bir Eylül Akşamı”/It's So Long'u yayınladı. Çıkarttığı 45’likten sonra askerliğini 1963 - 1965 yılları arasında Eskişehir Hava Kuvvetleri Caz Orkestrası'nda gitarist - solist olarak yaptı. Askerden döndükten sonra bir süre daha İngilizce çalışmalarına ve klüp programlarına devam eden sanatçı, bu programlarından birinde İstanbul Plak şirketinin yetkilileri ile tanıştı ve 1967 yılında ülkede büyük şöhret olmasını sağlayan “Kızları da Alın Askere” isimli 45'liğini yayınladı.
   Saçlarının uzunluğundan dolayı tepkiler de alan sanatçı, 1970'e geldiğinde, “Yeraltı Dörtlüsü” grubunu kurdu. Daha sonra Batı müziğini yerinde tanımak ve incelemek amacıyla, O sırada Beatles'ın da oradan şöhret olduğu, müziğin kalbinin attığı yer sayılan Almanya’nın Hamburg kentindeki Star Club'a gitti. Koray, burada her gün çalan en az üç İngiliz grubunu izledi ve bir çoğuyla da tanıştı. Bu arada Hiccups adlı bir Alman Grubu'yla da sahneye çıktı ve daha sonra o grubun basçısı Bernhard Weber'i yanına alarak Türkiye’ye döndü ve bu olay Türkiye’de Hard Rock döneminin başlangıcı oldu.
   Çıkarttığı hit parçalarla o dönem gündemde olan sanatçı, tekrar Avrupa’ya gitti ve Fransa’da Beatles'ın efsanevi ismi John Lennon'la tanıştı. Koray’ın “Yeraltı Dörtlüsü” ile müzik yaparken yararlandıkları en büyük avantaj, batıdaki Pink Floyd, Grateful Dead gibi aynı tarz gruplarından daha doğuda bir ülkede yaşamalarıydı. Dönemin Avrupalı çoğu rock müzisyeninin doğu mistisizmine ve de özellikle Hindistan'a merakı vardı ve bu merakı müziklerine de bol miktarda yansıtabiliyorlardı. Bunun en önemli örneklerinden birisi Beatles'ın önce “Norwegian Wood” adlı 45'liklerinde, daha sonra da “Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band” albümlerinin “Within You Without You” parçasında ‘Sitar' kullanmasıydı. Sitar, kökeni doğudan gelen bir enstrümandı ve bu enstrümanı İngiltere'de Beatles; Türkiye'de ise o dönemlerde Rock Müziği ile oldukça ilgili bir müzisyen olan Orhan Gencebay kullanıyordu.
   İstanbul’a tekrar döndükten sonra “Supergroup” ile "Yağmur" isimli 45'liğini çıkardı. Maddi sıkıntılardan dolayı dağılan “Supergroup”un ardından kısa bir süre sonra kurduğu 'Ter' adlı grupla “Hor Görme Garibi” isimli 45'liğe imzasını attı. Fakat “Ter” grubu da dağıldıktan sonra 'Stop!' isimli bir grup kuran Koray, bu grupla da uzun süre devam edemeden ayrıldı ve grup dağıldı.
   Avrupa'da Alice Cooper ve David Bowie renkli yüz makyajlarıyla sahneye çıkmaya başladı ve Erkin Koray’da bu modaya uyarak sahneye renkli yüz makyajlarıyla çıkmaya başladı ve büyük ilgi gördü. Bu çalışmalarından sonra da uzun süreliğine yurtdışına gitti. Koray, yurt dışından döndükten sonra tekrar çalışmalarına devam etti ve bu çalışmalar, Türkiye'nin çok iyi bildiği “Şaşkın”, “Arap Saçı”, “Fesuphanallah” gibi çalışmalardı. Bu dönemde bu tarz çalışmalara ağırlık vermesinin yanında “Krallar”, “Hadi Hadi Oradan” gibi rock çalışmaları, hatta başlı başına rock parçalarından oluşan “Elektronik Türküler' adında bir tane de LP yaptı. 1977 yılında, son rock grubu olan “Erkin Koray Tutkusu” isimli grubunu kurup, bu grupla aynı adı taşıyan bir rock LP'si çıkarttıktan sonra uzun süreliğine tekrar yurt dışına çıktı. Koray’ın Türkiye'yi terk etmesinin en önemli sebebi, 70'lerin ikinci yarısında Türkiye'de cereyan eden politik gerginlikler ve bu gerginliklerin ülkeyi müzik yapılamayacak hale getirmesiydi.
   12 Eylül Askeri Darbesi’nin haberini yurt dışında iken almasından bir yıl sonra,1982 sonbaharında, yurda dönmeye karar verdi. Yurtdışından döndükten sonra uzun bir süre tamamen solo çalışmalar yapan Erkin Koray'ın bu dönemdeki en ünlü çalışması şüphesiz 'Çöpçüler'dir.
   (Alıntıdır)


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 12 Haziran 2010; 6:34:42 >
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   10 Haziran 2010 20:55:58
   İPUCU BEŞLİSİ

   1970'lerin sonunda solo olarak ve Seyyal Taner ile müzik yapan pop, rock grubu.
   Daha önce Mazhar - Fuat adıyla beraber çalışan Mazhar Alanson ve Fuat Güner, ikiliye eşlik eden ve askerden dönen bas gitarist Özkan Uğur, perküsyonda Ayhan Sicimoğlu ve klavyede Galip Boransu ile çalışmaya başladı. Grubun yaptığı bazı İngilizce parçalar İzzet Öz'ün televizyonda yaptığı bir yarışmada bulmaca olarak soruldu. Herkes yabancı grup isimlerini tahmin edip grubu bulamayınca grubun adı "İpucu Beşlisi" kalır. [1]

   Grup 1976'da "Heyecanlı / Hop Otur Hop Kalk" adında tek bir 45'lik çıkardı. Heyecanlı şarkısı eski Alanson ve Güner bestelerinden çok farklıydı çünkü şarkının müziği İngiltere'de funk gruplarında çalan Ayhan Sicimoğlu tarafından yapılmıştı. [2] MFÖ'nün ilerideki pop günlerinin ilk örneği olan bu şarkının sözlerini Mazhar Alanson yazmıştı. Heyecanlı şarkılarına İzzet Öz tarafından da bir klip çekildi. Bu klip Türkiye'nin ilk klibi sayılmaktadır. "Hop Otur Hop Kalk" ise Ayhan Sicimoğlu düzenlemesiyle bir Mazhar & Fuat bestesiydi.

   Grup 1977'de eleman değişikliğine gitti. Ayhan Sicimoğlu'nun yerine Seyhan Karabay gelir. Grup o sene Seyyal Taner ile beraber çalmaya başladı. Zaman zaman "Seyyal Taner ve İpucu Grubu" olarak anıldı. 1978'te grup "Bugün İlkbahar" şarkısını Taner için besteledi. Bu dönemde Ele Güne Karşı şarkısını da Seyyal Taner'e verdler. Taner TRT'den boykotlu olduğu için iki şarkıyı da albümünde okuyamadı. Ele Güne Karşı ile MFÖ kendi çıkışını yapsa da Bugün İlkbahar hiçbir albümde bulunmamıştır.

   Grup arka arkaya gelen askerlikler, farklı müzikal çalışmalar, araya giren uzaklıklar nedeniyle 1978 yılında dağıldı.

   Vikipedi'den alıntıdır.   MOĞOLLAR

   1967'de Silüetler'de çalışan Aziz Azmet, Tahir Nejat Özyılmazel, Murat Ses ve Aydın Daruga Vahşi Kediler grubunun basçısı Haluk Kunt'la birlikte grubu kurarlar. Kısa bir süre (yaklaşık 2 ay) sonra Selçuk Alagöz grubunda çalışan Cahit Berkay gruba katılır ve Tahir Nejat Özyılmazel gruptan ayrılır.
   Kısa bir süre sonra yine bir ara Selçuk Alagöz grubunda çalışmış olan ve Almanya’da Cem Karaca Apaşlarla yaptığı turneden dönen Hasan Sel Haluk Kunt'un yerini alır. İlk 45'likleri "Eastern Love/Artık Çok Geç", Şubat 68'de çıkar. Bu dönemdeki parçalarda Azmet/Ses ikilisinin, Lennon/McCartney tarzı bir çalışma beraberliği sözkonusudur. Benzeri tonaliteye, bu ikilinin Silüetler döneminde, hatta Meteorlar döneminde rastlamak mümkündür. Bu plağın hemen ardından "Mektup/Lazy John"u yapan grup, Haziranda Altın Mikrofon yarışmasına katılır ve "Ilgaz" üçüncü olur.
   Bu başarı ve ardından çıkan 45'lik Moğollar adının daha çok insan tarafından duyulmasını sağlar. Konserler verirler. İlginç konserlerdir bunlar; örneğin: Diskotek dergisi tarafından 3 Nisan 1968'de İstanbul Fitaş sineması'nda düzenlenen, Haramiler ve Kaygısızların da katıldığı konsere "silindir şapkaları, uzun siyah frakları ile üç keman bir viyolonsel ve bir trompet eşliğinde" çıkar Moğollar elemanları. İlk solo konserlerini ise 19 Ekim 1968'de İstanbul Fitaş Sineması'nda verirler. Yabancı şarkıların yanı sıra kendi bestelerini de seslendiren Moğollar, konserlerinde büyük ilgi görür. Ünleri İstanbul dışına çıkar, Anadolu'ya ulaşır. Aynı tarihlerde dördüncü plaklarını çıkaran Moğollar 1968'i tanınmış bir grup olarak kapatır.Ve eski moğlar göç eder.
   1969 yılının Şubat ayında grupta bir eleman değişimi yaşanır. Aydın Daruga gruptan ayrılır, yerini Selçuk Alagöz grubunun eski davulcusu Engin Yörükoğlu alır. Moğollar 1969 yılını, neredeyse tüm Türkiye’yi kapsayan büyük bir turneyle geçirir. Bu turne sırasında yaşadıkları onların müziğinde önemli bir değişime neden olur. Turne öncesinde İstanbul'da verdikleri konserlerde kimi türkü düzenlemeleri ve halk müziği sazlarını kullanmaları ilgi görür, fakat bu turne Moğollar'ın Anadoluyu yakından tanımalarını sağlar, bu da onların tarzlarının daha belirginleşmesini gerçekleştirir ve Moğollar bu tarza bir isim verirler: Anadolu Pop. Hey dergisine bu adı seçmelerinin nedenini ve amaçlarını şöyle açıklarlar: "...ispatlamak istediğimiz, halk müziğimizin çok sesli bir ruha sahip olması. Ayrıca folklorumuzdaki dinamizmin pop müziğin dinamiğine yakın olması. Geri kalmış popüler müziğimizin ileri teknik ve zengin folklorumuzla birleşmesiyle bir kişilik kazanması..."
   Moğollar, bu açıklamayı yaptıkları tarihlerde, Anadolu Pop'un yalnızca düzenlemelerden ibaret olmadığını ve bu tarzda beste de yapılabileceğini kanıtlamak için bir 45'lik çıkarırlar: "Dağ ve Çocuk/İmece". Her iki parça da yerli melodi ve ritimlerden yola çıkılarak yapılmış bestelerdir, büyük ilgi görür. Böylece Moğollar, Anadolu Pop'un yaratıcıları, "Dağ ve Çocuk" da bestelenmiş ilk Anadolu Pop hiti olarak tarihteki yerini alır. 1970'in başında Hasan Sel ayrılır, yerine daha önce Erkin Koray dörtlüsünde bas çalan Taner Öngür gelir. Daha sonra, Murat Ses'in tipik zurna biçemli org soloları ile Moğollar, aynı çizgide yollarına devam ederler (Garip Çoban ve diğerleri). Temmuz 1970'te bir eleman değişikliği daha yaşanır, Aziz Azmet gruptan ayrılıp solo çalışmaya başlar. Ayrıca önce Bunalımlar, sonra o sıralarda yeni isim yapmaya başlayan Üç Hürel ile bir süre çalışır. Aziz Azmet'in ayrılışının nedeni grubun türkülerle fazla içli dışlı olmasına muhalefet etmesi ve başka arayışlar içerisine girmesiydi. 1972'de son 45'liğini çıkaran Aziz Azmet, 70'lerin ortalarında iş hayatına atıldı ve mali müşavirlik yapmaya başladı. 2006'da "Son Osmanlı" filminde rol alan Azmet, İz Tv'de yayınlanan "Müzikte Bir Deney: Anadolu Rock" belgeseline de katkıda bulundu.
   Aziz Azmet'in ayrılışı üzerine Ersen gruba katılır. Ersen'le "Ternek" 45'liğini yaparlar, ancak bu birliktelik uzun sürmez. 1970 Ağustos sonunda, Moğollar Ersen'den ayrılır ve Paris'e gider.
   Paris'te Moğollar, CBS firması ile üç yıllık bir anlaşma imzalar ve Murat Ses'in bestelerinden oluşan bir 45'lik "Behind the dark/Hitchin" yaparlar (bu plak Türkiye'de İngilizce olarak listebaşı olur). Ayrıca <Guild international du disque> isimli bir plak şirketine de bir albüm yaparlar. Bu albüm "Danses et Rythmes de la Turquie-d'Hier d'Aujourd'hui" 1971 yılında <Academie Charles Cros> büyük plak ödülünü alır. Adı geçen plaktaki bestelerin ve gelenekselden düzenlemelerin tamamına yakını Murat Ses'in kaleminden çıkmıştır. (Kaynak: SACEM-Fransa ve MESAM-Türkiye).
   Bu dönemden kalan en önemli Murat Ses bestesi, "Ağrı Dağı Efsanesi"dir. Konserlerde zaman zaman 10-15 dakika kadar süren bu parçada Murat Ses'in uzun org improvizasyonlari dikkat çeker. Bu arada Moğollar Paris'te o tarihlerde Belçika'da yaşamakta olan Barış Manço ile karşılaşırlar ve onunla çalışmaya başlarlar. Kurdukları birlikteliğe "ManchoMongol" adını verirler. Barış Manço, bu konuda Hey dergisine şunları söyler o tarihlerde: "Artık biz bir bütünüz. Ne ben Moğollar'ın şarkıcısıyım, ne de onlar benim grubum. Yepyeni bir grup olduk. Adımız MançoMongol. Kafaca anlaşan, aynı fikir seviyesine gelmiş olan bizler, yaptıklarımızın daha iyi olması için, sesimizi bütün dünyaya kuvvetlice duyurabilmek için, başbaşa vermenin zamanı geldiğini anladık." Ancak bu böyle olmaz. Birlikte Türkiyeye dönen Barış Manço ve Moğollar, dört ay değişik yörelerde konserler verdikten sonra ayrılır. Geriye beraber yaptıkları iki 45'lik plak kalır. Bu arada Moğollar'ın Paris'te doldurdukları albüm Mart 1971'de Academie Charles Cross ödülünü alır. Türkiyede büyük yankısı olur bu ödülün. Örneğin Hürriyet gazetesi tam sayfa olarak duyurur bu haberi: "Moğollar'ın davul ve zurna ile doldurduğu plak Akademi armağanı aldı."
   Aynı tarihlerde, yine Paris'te CBS firmasından çıkan söz ve müzikleri Murat Ses'e ait 45'lik "Behind the Dark/Hitchin" şöyle sunulur dinleyiciye: "Pikabınızın kolunu plağın üstüne koyup dinlemeye başladığınız anda Doğu'dan gelen bir grubun varlığını anlayacaksınız. Moğollar, bir çeşit 'sitar' olan 'bağlama'yı pop müziğine iyi uygulamaları ile dikkati çekiyor. Öğütleyebileceğimiz tek şey, yalnızca Türklerin bildiği bu ritmin akışına, sihirine kendinizi bırakmanız."
   Barış Manço'dan ayrıldıktan sonra tekrar Paris'e dönen Moğollar, bu kez Engin Yörükoğlu'nu orada bırakarak Türkiye'ye döner. Yörükoğlu ani bir kararla, 31 Temmuz 1971'de Dominique Meraud ile evlenerek Paris'e yerleşir. Bu beklenmedik ayrılık Mavi Işıklar'ın davulcusu Ayzer Danga ile telafi edilmeye çalışılır, bir sene bu formatta gider. "Alageyik Destanı/Moğol Halayı" ve "Cigrik/Sila" 45'liği bu dönemde yapılır. Ancak Ağustos 1972'de Murat Ses gruptan ayrılır. Bu arada Selda ile bir 45'lik yapar Moğollar. Daha sonra Ersen gruba yeniden katılır.
   Aralık 1972'de ilginç bir olay yaşanır: Cem Karaca ile çalışan Kardaşlar, Ersen ile çalışan Moğollar solistlerini değişirler. Bu görülmedik olay Moğolların tekrar gündeme gelmesini sağlar. Cem Karaca ve Moğollar güçlü bir birliktelik oluşturmuş ve uzun sürecek bir dostluğun temeli atılmış olur. Çeşitli konser turneleri ve plak çalışmalarıyla geçen iki senelik bir zaman sonunda bu defa Taner Öngür ile Ayzer Danga Moğollar'dan ayrılır. Eskilerden bir tek Cahit Berkay kalmıştır.
   Bu arada Cem Karaca ve Moğollar'ın en önemli parçalarından biri "Namus Belası" çıkar piyasaya. Bir süre sonra Cahit Berkay Moğollar'ı dağıtıp Fransa'ya gider orada Engin Yörükoğlu ile buluşur, yanlarına katılan çeşitli müzisyenlerle Moğollar adı altında iki albüm ve Ali Rıza Binboğa'yla birlikte bir 45'lik yaparlar. 1974 sonu ile 1976 yılları arasında Cahit Berkay ve Engin Yörükoğlunun sürdürdüğü Moğollar 1976'da, aralarına katılan müzisyen Oğuz Abadan'ın da Türkiye'ye geri dönmesiyle çalışmalarına son verir. Bu dönemden kalan en önemli albüm, Fransa'da RCA firmasından çıkan "Hitit Sun" Türkiyede "Düm-Tek" tir. Bu albümde Cahit Berkay'ın enstrümental besteleri Anadolu Pop'tan jazz rock'a doğru yönelmeyi işaretlemektedir.
   1976'dan sonra yalnızca bireysel çalışmalarını sürdürür 'Çekirdek' Moğollar elemanları. Cahit Berkay, film müzikleri yapar aradaki yıllarda. '90'larda, Cem Karaca ve Uğur Dikmen'le Rock kumpanyası adlı grubu kurar, birlikte iki albüm (Yiyin Efendiler ve Nerde Kalmıştık)yaparlar.
   Engin Yörükoğlu, Fransada çeşitli jazz grupları kurar, sonraları İstanbul'da Jazz Stop isimli bir kulüp açarak orada çalmaya başlar.
   Taner Öngür ise Dostlar (Edip Akbayram'ın eski grubu), Dadaşlar (Ersen'in 1974-1993 arasında çalıştığı grup) ve Dervişan (Cem Karaca'nın eski grubu)'da çalışır bir süre. Daha sonra Almanya'ya yerleşir. 1992'de Türkiye'ye döner, "Alarm" isimli ilk solo albümünü çıkartır.
   Murat Ses, Kurtalan Ekspres'le çalışır, bir ara kısa sürelerle Dostlar ve Dervişan'la çalışır, o dönemden kalan en önemli parça, Dostlar'la yapmış olduğu 'Garip'tir. Daha sonra, kendi grubu Ağrı Dağı Efsanesini kurar. 1979'dan itibaren Avusturya'ya yerleşen Ses, halen orada ve ABD'de yaşamaktadır. Avusturya'da ve ABD'de, bu güne kadar sekiz solo albüm çıkarmıştır: Automaton (1990), Binfen (1995), Culduz (1999), Automaton Square (2005), Binfen 2005 Remix (2005), Electric Levantine (2006), Umami (2007) ve Beside The Sun (2010).
   1992'de bir televizyon programında dinlediği Moğollar'dan etkilenen Leman dergisi çizerlerinden Kaan Ertem, "Moğollar tekrar bir araya gelsin" çağrısıyla bir imza kampanyası açar. 4000'den fazla imza toplanır bu kampanya dahilinde. Cahit Berkay, Taner Öngür ve Engin Yörükoğlu arada bir araya gelip bu konuyu görüşürler, yeniden Moğollar'ı kurmak konusunda tereddütleri vardır, ancak kampanya'ya gelen mektuplar onlara cesaret verir. Yanlarına genç bir müzisyen Serhat Ersöz'ü alarak, 31 Mayıs 1993'te İstanbul Cemal Reşit Rey konser salonunda verdikleri muhteşem bir konserle geri dönerler. 1994'te "Moğollar94", 1996'da "Dört Renk", 1998'de "30.yıl", 2000'de "Moğollar 1968-2000" ve 2004'te "Yürüdük Durmadan" albümlerini çıkarırlar. 2007 yılında Cem Karaca'nın oğlu Emrah Karaca solist olarak gruba katılır. 2008'de Utku Ünal albüm çalışmaları için 2. davulcu olarak gruba katıldı ve grup 2009'da "Umut Yolunu Bulur" albümünü çıkardı.
   Moğollar

   Grup Elemanları
   Cahit Berkay
   1946'da Senirkent Isparta'da doğan Cahit Berkay, müzik hayatına, 1962 yılında Siyah inciler adlı grupta başlar. 1964'te Selçuk Alagöz ün grubunda profesyonel müzik hayatına adım atmış olur. 1967 yılının sonunda katıldığı Moğollar'ın zamanla beyni oldu. Berkay; grupta akustik, elektro gitar, yaylı tambur, ıklığ, bağlama çalıyordu.

   Moğollar dışında bireysel çalışmalar yürüterek birçok film müziğine de imza atan Cahit Berkay, 1978'de "Fıratın cinleri", 1982'de "Kırık bir aşk hikâyesi", 1991'de "Gizli yüz" filim müzikleri ile Altın Portakal ödülünü aldı. 200'den fazla uzun metrajlı filim müziği ve birçok dizi müziğinin altında Cahit Berkay'ın imzası bulunmaktadır. 1997'de Cahit Berkay filim müzikleri albümleri serisinin birincisini yaptı. Film müzikleri volüm 2 , 1998'de, volüm 3 ise 2001'de çıktı..

   Taner Öngür
   1949'da İstanbul'da doğdu. Müzik hayatına 16 yaşında Volkanlar isimli grupla Kontrabas çalarak başladı. Daha sonra sırasıyla, Meteorlar, Okan Dinçer Kontrastlar ve Erkin Koray dörtlüsü ile çalıştı. 1969 yılında Moğollar'a katılan Öngür, grup'ta Bass gitar çalıyordu 1974 yılında Moğollar'dan ayrılarak Tank isimli bir grup kurdu. Fakat bu grup fazla uzun ömürlü olamadı. Daha sonra Ersen ve Dadaşlar ile Cem Karaca Dervişan grubuyla çalışan Taner Öngür, 1980 yılında Almanya'ya gitti. Frankfurt'ta Figo Andaç ile Baba isimli bir proje üzerinde 10 sene elektronik, psycodelic deneyler yaptılar. 1991 yılında Türkiye'ye dönen Taner Öngür 1993'te Alarm isimli bir solo albüm yaptı. 2005'te 2. solo albümü Evde Tek Başına'yı çıkardı.

   Rock müziğinin türkiye'deki isyanı olan Barışarock'ın hayata geçirilmesinde bireysel anlamda büyük katkıları oldu ve her yılda olmaya devam etmektedir.

   Engin Yörükoğlu
   Moğollar'ın dedesi olarak tanımlanan Engin Yörükoğlu, 1945'te Kahramanmaraş'ta doğdu. Müziğe 1963 yılında Gölcük'te başladı. Daha sonra Selçuk Alagöz'ün grubuna girdi. 1969 yılında Moğollar'a katılana kadar burada çalıştı. Moğollar'la gittiği Paris'te gruptan ayrıldı. Daha sonraki yıllarda Cahit Berkay ile Paris'te çeşitli çalışmalar yaptı. Ayrıca Jazz müziğine yöneldi. Çeşitli triolar ve Quartetler kurdu. 1991'de Türkiye'ye dönen Yörükoğlu, halen İstanbul/Beyoğlunda Jazz Stop isimli bir Jazz ve Rock kulübü ve Bodrum Kızılağaç köyünde de bir restaurant işletmektedir.

   Moğollar hayranları tarafından çok sevilen dede Engin Yörükoğlu'nın ünlü çinçan solosu ise her konserde vazgeçilmez davul solosu olarak konserlerine gidenlere sunulmaktadır. Engin Yörükoğlu 2007 yılında akciğer kanserine yakalandığı için kemoterapi görmektedir.

   Moğollar grubunun 40.yılı,2008 yılında da Dedesi olarak tanımlanan Engin Yörükoğlu,Gümüş uzun saçlarını,gümüş bıyık ve sakallarını kesip traş köpüğü ve traş bıçağıyla gümüş saçlarını,sakallarını ve bıyıklarını alıp sıfırlamıştır.

   Serhat Ersöz
   Moğollar grubunun en genç elemanı olan Serhat Ersöz 1972'de Eskişehir'de doğdu. 1991'de üniversite imtihanını kazanıp Kocaeli'den İstanbul’a taşındığı zaman, arkadaşlarıyla Midas isimli bir grup kurdu. Sonraları bu grupla Engin Yörükoğlu’nun jazzstop isimli klübünde çalmaya başladığı sıralar yeniden bir araya gelmeyi düşünen Moğolların dikkatini çekti ve gruba 1993 yılında katıldı. Grupta klavye çalmaktadır. Bir süre Bilgi Üniversitesi Müzik bölümünde öğretim görevlisi olmuş ve Bulutsuzluk Özlemi'nin Yaşamaya Mecbursun albümüne katkıda bulunmuştur. Moğollar Grubunun 40.yılında genç olarak da tanımlanan Serhat Ersöz,uzun saçlarını makineyle alıp kuaförde kestirdi (2008).

   Emrah Karaca
   Grubun solistidir, en yeni üye olarak 2008'de katıldı. Grubun kurucularından Cem Karaca'nın oğludur.
   ÜÇ HÜREL
   3 Hürel veya 3 Hür-El Onur (1948), Haldun (1949) ve Feridun Hürel(1951) kardeşler tarafından 1970 yılında kurulan anadolu rock topluluğudur. Üç Hürel Trabzonlu bir müzik grubudur.

   İlk isimleri Yankılar’dır. Ancak Yankılar isiminin daha once başka bir grup tarafından kullanıldığını öğrenince isimlerini İstanbul Dörtlüsü olarak değiştirirler. Daha sonra sırayla Trio İstanbul, Oğuzlar, Alizeler, ve Biraderler isimlerini kullanırlar.

   Müzikle tanışmaları babalarının sınıf geçme hediyesi olarak eve getirdiği akordiyon sayesinde olur.

   İlk kez 27 Kasım 1965’de Fatih’de Kamer Düğün Salonu’nda sahne alırlar. Çaldıkları ilk şarkı The Young Ones’dır.1966 yılında bir arkadaşları ile birlikte İstanbul Dörtlüsü’nü kurarlar. 1967 yılında Oğuzlar isimli gruplarını kurar ve Zeki Müren’in Benim olsan sana verirdim ben canımı parçasını tvist formda yorumlayarak Hürriyet Gazetesi'nin düzenlediği Altın Miktofon Yarışması'na katılırlar.

   1967 yılı sonlarında uzun sure kullanacakları Biraderler isimini alırlar. Bu isimle daha ciddi mekanlarda konserler vermeye başlarlar. Ancak isimlerinin duyulmasını sağlayan asıl önemli şey zamanın popüler müzik dergisi olan Diskotek’e verdikleri röportajdır. Bu röportaj konserlerinde sadece kendi bestelerini çalan, sahneye hippi kostümleri çıkan grubun tanınmasında önemli bir rol oynar. Saçları da okulda kendilerine sorun çıkaracak kadar uzundur artık. Feridun kardeş Vefa Lisesi'nden okulu bitirmesine bir kaç ay kalmışken atılır. Lise tahsilini Pertevniyal Lisesi’nde tamamlar. Diskotek dergisinin düzenlediği yarışmada ikinci olurlar. 1968’de artık tüm kardeşler lise tahsillerini tamamlamıştır.

   70’li yılların başında Feridun Hürel Selçuk Alagöz Orkestrası’nda çalmaya başlar. Feridun kardeş Selçuk Alagöz’le Türkiye’nin bir çok yerinde konserlere katılma fırsatı bulur. Diğer kardeşler Biraderler’le bir Anadolu turnesine katılır ve bu çalışmalarla kazandıkları paralarla yeni enstürümanlar alma fırsatı bulurlar. Daha sonra Onur ve Haldun kardeşler de Selçuk Alagöz Orkestrasına katılacak ve bir 6 ay da bereber çalışacaklardır. Kendi ayakları üzerinde durmak ve kendi özgün müziklerini yaratmak için 20 Temmuz 1970’de kendi tabirleri ile Kabataş Vapur İskelesi’nde enstrümanlarla dolu bir minübüste 3 Hürel grubunu kurarlar. Fakir bir ailenin mensübu olan Hürel kardeşler için en büyük engel yeni enstrümanlara sahip olamamaktır Bu yıllarda daha sonra grubun sembollerinden biri olacak olan babası ile beraber yaptıkları çift saplı saz-gitar diye adlandırdıkları ve günümüze kadar taşıdıkları enstrümanları sahneye çıkar.

   İlk 45’likleri Ve Ölüm/Şeytan Bunun Neresinde olur. Yeni plaklarla birlikte ünleri hızla yayılır. Dergi listelerinin üst sıralarında dolaşmaya başlarlar.

   Daha sonraki yıllarda müzik hayatlarından beri hiç değiştirmedikleri Diskotür etiketi taşıyan bir çok 45’lik yaparlar. 1973 yılında yaptıkları ilk uzunçalarları ile Türk Popu dergisinin verdiği Altın Plak ödülünü alırlar.

   1975’de Onur’un askerliği nedeni ile grup çalışmalarına 6 ay kadar ara verir. Aynı durum 1977 yılında Feridun ve Haldun’un askerliği nedeni ile tekrarlanır ve bu, grubun iki sene müziğe ara vermesine neden olur. Feridun ve Haldun kardeşlerin askerlikleri sırasında annelerini kaybederler. Onur ve Haldun bu dönemden sonra evlenip müziği bırakırken Feridun şansını İngiltere’de denemek ister. Ancak orada aradığını bulamaz. 1981 yılında yurda döner ancak müziği bırakır ve reklamcılık sektöründe çalışmaya başlar. Aynı zamanda İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yapar. Diğer kardeşlerden Haldun Marmara Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi'nde öğretim görevlisidir. Onur ise eğitimci olur.Ve İsmet İnönü ilk ögretim okulunda ögretmenliğe devam eder ögrencileri tarafından her zaman örnek alınmıs bir ögretmendir.Onurun hayat felsefesinde sürekli duygusallık yer almaktadır.Kendisi koyu bir Trabzonsporludur.

   Kardeşler 1999’da müzik için tekrar bir araya gelir ve 1953 Hürel adlı bir album çıkarırlar.
   MODERN FOLK ÜÇLÜSÜ
   Modern Folk Üçlüsü, Türk pop müzik grubu.Doğan Canku, Ahmet Kurtaran ve Selami Karaibrahimgil tarafından 1969'un son aylarında kuruldu.
   İlk yıllarda menejerliğini Hıncal Uluç yaptı. Ali Kocatepe ile birlikte 1978 Seul Şarkı Yarışması'nda ve 1981 eurovision şarkı yarışması'nda
   Türkiye'yi temsil ettiler.


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 12 Haziran 2010; 6:48:49 >
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   10 Haziran 2010 21:01:28
   MAVİ IŞIKLAR

   Türk rock müzik grubu, 7 Eylül 1964 tarihinde kuruldu. Mavi Işıklar, Çetin ve Metin Yavuzdoğan kardeşler, Nejat Toksoy, Cihat Günaydın ve Zamir Manisa’dan oluşuyordu. 1964 yılında bir gazetenin çekilişlerinden birine katılarak, sahne alırlar ve çok beğenilirler. Grup üylerinin hepsi de aynı tip kıyafet giymişler ve müziklerini Amerikan tarzı olarak belirlemişlerdir. Müziği Türk halkı tarafından çok beğenilen mavi ışıklar grubu, ilk başlarda üniverstede okudukları için fazla hızlı yükselmek istemezler ve sadece bir sinema salonunda küçük konserler verirler. Ancak 1964 Aralık ayında, Hürriyet gazetesi'nin tarihinde ilk defa düzenleyeceği Altın mikrofon yarışmasına katılırlar. Sonuç ilk başta bekledikleri gibi olmayıp ikincilikle yetinseler de, aslında halk gözünde onlar birinci olmuş ve kısa sürede şöhreti yakalmışlardır. Amerikan tarzıyla başlasalar da daha özgün bir hale gelerek Batı müzik aletleri, tekniği ve tarzıyla modern Türk müziği oluştururlar. 1966 yılında Altın mikrofon müzik yarışmasında tekrar ikinci olurlar. Yine bu yıl Ankara Rüzgarı’nın yanına üç İngilizce şarkı katılarak yapılan plak en gürültü koparan bir yapım olmuştur. Eleştirmenlerden tam not alır ve “aranjman yönünden çok kuvvetli” bulunur. “Ankara Rüzgarı” Beatles’ın “Paperback Writer”ile liste başı olduğu, Marc Aryan, Peppino Di Capri ve Adamo tarafından parsellenen Top 10'a girmeyi başaran ender Türkçe şarkılardan biridir.

   Zaman zaman üyelerinde askerlik, yurt dışına gitme gibi nedenleriyle değişiklikler olan Mavi ışıklar grubu pijamayla şarkı söyleme, yatak odalarını sahneye getirme gibi ilginçliklere de imza atarlar. Ancak grubun solisti Nejat Toksoy ile Orgcusu Metin Yavuzdoğan’ın aynı anda uzun süre vatani göre için gruptan ayrılamaları grubu yavaşlatır ve nihayet arabesk rüzgarının da etkisiyle müzik yaşamlarına nokta koyarlar.

   1990 yılında tekrar biraraya gelen grup 2000'li yıllarda bile eski hayranlarının yanı sıra yeni hayranlarının beğenisini toplayarak, şarkı söyleme devam ettiler.
   ZÜLFÜ LİVANELİ, (d.20 Haziran 1946'da Ilgın, Konya)

   Türk özgün müzik sanatçısı, senarist politikacı, yazar ve yönetmen.

   Tam adı Ömer Zülfü Livanelioğlu’dur. Aslen Artvin Yusufelilidir. Ankara Koleji(TED) mezunudur. Daha sonraki tarihlerde ABD Fairfax Konservatuarı'nı bitirmiştir. Zülfü Livanelioğlu bağlama çalmayı teyzesi Nazmiye (Türeli) Yücel'in eşi olan eniştesi Turhan Yücel'den Ilgın'da yaşadığı yıllarda ve yaz tatillerinde öğrendiğinde, eniştesi Turhan bey'in hayatını değiştirecek bir sermayeyi kendisine hediye ettiğinden haberi yoktu.

   Zülfü Livaneli, müziği ile birçok ulusal ve uluslararası ödül aldı ve eserleri Joan Baez, Maria Farandouri, Maria del Mar Bonet, Leman Sam gibi onlarca yerli ve yabancı sanatçı tarafından yorumlandı. Kültür, sanat ve politika alanında Türkiye’nin önemli isimlerinden birisi olan sanatçı, sanat yaşamı boyunca 300'e yakın besteye ve 30 film müziğine imzasını attı.

   Türkiye'den ansızın ayrılarak İsveç'e sürgün yıllarında bulaşıkçıklık dahil muhtelif işlerde çalışan Livaneli'nin en büyük arzusu bir gün Türkan Şoray ile tanışabilmek ve o zaman Türkiye'de suçlanan kişilerin uğrak yeri haline gelen İsveç'te bulunan ünlü yazar, gazeteci veya şairlerle karşılaşabilmekti.

   Bugüne kadar üç uzun metrajlı film yönetti: "Yer Demir Gök Bakır", "Sis" ve "Şahmaran". Valencia Film Festivali'nde "Altın Palmiye" ve 1989'da Montpelier Film Festivali'nde "Altın Antigone" ödülüne layık görüldü. "Sis", "En iyi Avrupa Film Ödülü"ne aday gösterildi. Sanatçının filmleri Türkiye, ABD, Fransa, Almanya, İsviçre, ve Japonya'da gösterime girdi ve BBC, WDR, İspanya, Kanada ve Japon televizyonları gibi birçok televizyon şirketine satıldı.

   Ekim 1986'da Cengiz Aytmatov'un daveti üzerine Federico Major, Yaşar Kemal, Arthur Miller ve diğer ünlü sanatçı ve düşünürlerin katıldığı Kırgızistan ve daha sonra Wengen, Granada ve Mexico City'de toplanan Issyk - Kul Forumu'nda yer aldı.

   Livaneli, Elia Kazan, Jack Lang, Vanessa Redgrave, Arthur Miller, Mikhail Gorbaçov gibi ünlü kişilerle birlikte dünya kültürünün ilerlemesi ve dünya sanatlarının gelişmesine katkıda bulunmak üzere çalışmalarda bulundu.

   1996 yılında Paris’te merkezi bulunan UNESCO (Birleşmiş Milletlerin Eğitim Kültür Bilim Kurulu) tarafından büyükelçilik verilen sanatçı Livaneli, 1978 yılında yaptığı "Nazım Türküsü" adlı albümde Nazım Hikmet'in şiirlerinden bestelediği şarkıları bir araya getirdi.

   "Arafatta bir çocuk", "Geçmişten Geleceğe Türküler", "Sis", "Orta Zekalılar Cenneti", "Diktatör ile Palyaço", "Sosyalizm öldü mü", "Engereğin Gözündeki Kamaşma" ve "Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm" ve "Mutluluk" ve Leyla'nın Evi kitaplarının yazarı olan Livaneli, hâlen Vatan Gazetesi'nde köşe yazarlığına devam etmektedir. Sanatçı uluslararası kültür çevrelerinde tanınmakta ve saygı görmektedir.

   Ömer Zülfü Livaneli Ülker Hanım'la evlidir ve bir kızı vardır. Kızı Aylin Livaneli eğitimi ve yaptığı pek çok işten sonra müzik ile ilgilenmiş. 5 albüme imza atmıştır. Müziğe ara veren Aylin Livaneli şuan yurt dışında ekonomi üzerine eğitim almaktadır.Yayınlanmış 3 kitabı bulunmaktadır. Livaneli vejeteryandir.

   19 Mayıs 1997 tarihinde, Ankara Hipodrom meydanında verdiği konsere 500.000 kişinin katılmasıyla Türkiye'nin en büyük konserini gerçekleştirme ünvanını kazanmıştır.
   SİLUETLER

   Mesut Aytunca, 1944 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Tıp Fakültesi üçüncü sınıftan ayrıldıktan sonra Gazetecilik Yüksek Okulu'na girdi ve buradan mezun oldu. Müziğe Gökçen Kaynatan orkestrasında bas gitar çalarak başladı. Bu orkestradan ayrılarak Erol Bilem ile kendi grubunu kurdu.

   Basçı Aytunca'nın gitarist, gitarist Bilem'in basçı olduğu bu grup Silüetler’di. Önceleri radyoda Bilgesu Duru'ya (Erenus) eşlik eden topluluğun ilk bateristi ise Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası’ndan Salim Dündar’dı. Silüetler ismini alan topluluğun bu ismi alma nedeni, ilk dönemlerde uyguladıkları Shadows tarzı gitar stili ve sahnede ışık oyunlarıyla kendilerini yalnızca silüet olarak göstermeleriydi. Grubun kimlik kazanma sonrası ilk kadrosu, solo gitarda Mesut Aytunca, bas gitarda Berç Kürkçü, ritm gitarda Erol Bilem, bateride Koray Yılmaz ve vokalde Muzaffer Güler'den oluşuyordu. Grup 3. Boğaziçi Festivali’nde folk düzenlemesi alanında "Üsküdar" ile üçüncülük kazandıktan sonra ilk Altın Mikrofon Yarışması’na katıldı. Bu yarışmada da “Kaşık Havası”yla finalist oldular. Toplam 7.776 oy kullanılan yarışmada 1985 reyle Yıldırım Gürses birinci, 1407 rey alan Mavi Işıklar ikinci ve 1188 rey alan Silüetler tıpkı 3. Boğaziçi Festivali'nde olduğu gibi üçüncü oldu. Bu yarışmanın sonucunda ilk 45'likleri olan "Kaşık Havası - Sis"i çıkardılar.

   1965'in sonbaharında ise Silüetler'in kadrosu Gökçen Kaynatan'dan kopan vokalistleri de barındırıyordu. Erol Bilem'in basa geçtiği bu dönemde Göktuğ Vensürel gitarda, Sadık Bütünley ve Sabi Halevi vokalde yeralıyordu.
   Aytunca'nın Hank Marvin tarzında çaldığı gitarıyla yorumladığı türküler, gençlik gruplarının ergenlikten sıyrılıp, kimliklerini bulmalarını ve yaptıkları müzik konusunda en az orkestralı ağabeyleri kadar bilinçlenlenmelerini simgeliyordu.

   1966 yılındaki Altın Mikrofon yarışmasına Lorke türküsünün Shadows tarzı sert düzenlemesiyle katıldı. 12 konserde 13.411 oy kullanıldı ve Silüetler 4563 rey alarak birinci, Mavi Işıklar 2.850 reyle ikinci, Selçuk Alagöz ise 2.382 reyle üçüncü oldu. Birinci olan ekibin kadrosu şu şekildeydi: Mesut Aytunca solo gitar, Erol Bilem bas, Rasim Ulusman (1964 yılında Volkanlar ile başladı, Volkanlar'ın diğer elemanları Taner Öngür ve Tuncer Dürüm) ritm gitar, Aydın Daruga bateri. Grupta ayrıca Sadık Bütünley de konserlerde solist olarak faaliyet gösteriyordu.

   1967 Silüetler için yine hareketli bir yıl oldu. Topluluğun yeni üyeleri olan Meteorlar’dan Murat Ses ve Aziz Azmet organist ve ritm gitarist olarak topluluğa katılırken, solo gitarist Mesut Aytunca ve baterist Aydın Daruga topluluğun değişmeyen elemanları olarak kaldı. Bu kadroyla Silüetler kendi adlarını taşıyan ilk uzunçalarlarını Eylül ayında Sayan Plak hesabına çıkardı. Bu uzunçalarda “Dede Efendi 67” ve “Lorke Lorke”nin yanısıra “I’m A Believer”, “Black Is Black”, “I’m Looking For A Saxophonist”, “Na Na Na Song” gibi popüler yapıtların cover’ları da bulunuyordu. Ön vokalleri Aziz Azmet, Erol Bilem ve Lale Akat üstlenirken Murat Ses de geri vokalleriyle polifoniye katkıda bulunuyordu. Bu dönemde gruba bascı olarak Neco katıldı. Aydın Daruga, Aziz Azmet, Murat Ses ve Neco daha sonra Mogollar'ı kurmak için gruptan ayrıldı.

   1966 yılındaki popülerliğine bir daha ulaşamayacak olan Silüetler 1968 yılını neredeyse boş geçirdi. 1969’a ise yeni bir sloganla girmişlerdi: “Halka inip; halkı eğitmek”. Silüetler’in bu yeni döneminde ritm gitarda İrfan Başaran, orgda Sermet Somer, basta Engin Demirtaş, bateride Turgay Çevik yeralıyordu. Solo gitarda ise Taner Öngür’ün deyimiyle “Erken bir David Bowie” olan Mesut Aytunca yer alıyordu. Grup bu dönemde hiç bir faaliyetini plak olarak yayınlamadı. Mesut Aytunca'nın 1970 yılında askere gitmesiyle grup tamamen ortadan kayboldu.

   Mesut Aytunca 1972 yılında askerden dönünce, uzun bir aradan sonra grubu Silüetleri yeniden kurarak müziğe dönüş yaptı. Ocak ayında ise taze grubuyla gecikmeksizin bir Anadolu turnesine çıktı. Afrika-Anadolu rock tarzı müziğe geçiş yapan grupta, İrfan Başaran (ritm gitar, bongo), Celal Uygun (bateri), Engin Demirtaş (bass) ve Mesut Aytunca (solist, gitarist) olarak yer alıyordu. Sözkonusu kadroyu kısa süre içinde dağıtan Mesut Aytunca, yeni plağını hazırlarken maddi sıkıntılar nedeniyle grubun ismini geri plana atacağından bahsediyordu. Öte yandan o sıralarda birlikte çalıştığı kadro hiç de geri plana atılabilecek bir ekip değildi. Sonradan Ağrı Dağı Efsanesi, Kurtalan Ekspres ve Dostlar gibi gruplarda göreceğimiz Mustafa Sarışın (bas), Mahmut Aydın (gitar) ve asıl ününü Erkin Koray ile yaptığı çalışmalarla elde edecek olan eski Bunalım bateristi Nihat Örerel (davul) gibi sıkı müzisyenlerden oluşan grup, aktör Kerem Akoral'ın çiftliğinde prova yapıyordu. Bu kadronun ilk ve son plağı Mayıs sonunda yayınlandı. “Leylo - Bir Dost Bulamadım” plağı eski günlerdeki gibi ses getirmese de Aytunca'nın yeniden gündeme gelmesine neden oldu. Konserlerde ise tam bir Afro Rock grubu görünümünde sahne alan grubuyla birlikte Aytunca, gitaristliğinde doruğa ulaşmıştır. Öte yandan eşcinselliği yüzünden müzik çevrelerinden dışlanması nedeniyle, yaratabileceği etkinin asgarisini gerçekleştirebilmiştir. Konserde Makber ve Ham Meyvayı Kopardılar Dalından gibi geleneksel müziklerimize getirdikleri yorumlar ile bu kadro müzikseverlerin zihnine nakşolundu.

   1972 sonunda “İki Seven Deli Olmaz Mı - Bir Ayrılık Bir Yoksulluk Bir Ölüm” (Fehiman Uğurdemir bestesi ile ilgisi yoktur) adlı iki şarkısını kendi kurduğu Aytunca plak şirketinden yayınlayan usta gitarist, bulduğu gitar tonları ve düzenlemeleri ile dikkati olumlu yönde çekerken vokalinin giderek Zeki Müren tavrına kayması rock müziği ile çelişki arz ediyordu. Üstadın cinsel tercihini bu denli yüksek sesle vurgulaması onun müzik çevresinden de dışlanmasına neden olmuştur.

   Aytunca, 1973 yılının Mart ayında bir İtalyan orkestrasına girerek Kuveyt'e gitme kararını alınca Silüetler isimi de tarihe gömülmüş oldu. 1974 yılında son bir plak daha yapan Aytunca 1976'daki katline kadar müzikten uzak kaldı.

   Müziği bırakan, kendi halinde, herkeslerden uzakta yaşamaya başlayan 32 yaşındaki Mesut Aytunca bir arkadaşının garsoniyerinde, çıplak ve boğazı çorapla sıkılarak öldürülmüş bir durumda bulundu.
   AZİZ AZMET

   Moğollar öncesi
   Aziz Azmet müzik hayatına ilk olarak Meteorlar grubu ile başlamıştır. Aziz Azmet bu grupta bas gitarla beraber vokal de yapmaktadır. Grupla beraber cover parçalar üstünde çalışan Azmet'in 64'te kaydedilip 66'da piyasaya sürülen iki plağı vardır.
   1967 yılında müzik hayatına devam eden Mesut Aytunca'nın Silüetler grubuna gitarist ve vokalist olarak girmiştir. Grupla aynı adı taşıyan uzun çalarda grubun yaptığı İngilizce cover'ları Aziz Azmet söylüyordu. Burada daha sonra Moğollarda beraber çalışacağı Murat Ses ile beraber müzik yapmıştır.

   Moğollar
   Yine 1967 yılında Silüetler'den ayrılan Azmet ve Ses beraber "Moğollar"ı kurdular. Grubun ilk müzikal çalışmaları Beatles ve Rolling Stones gibi İngiliz gruplarından etkilenmişti. Aziz Azmet de Murat Ses ile beraber grubun şarkı yazarlığı görevini eline almıştı ve düzenlemeleri de beraber yapıyorlardı. 1968'de Fitaş konseri ile konser hayatına başlayan Moğollar müzikal tempolarıyla da dikkat çekiyordu. Grubun o zamanki en büyük hiti olan "Dağ ve Çocuk"un sözlerini yazan Aziz Azmet grup geleneksel müziklere doğru kayınca gruptan ayrılmaya karar verdi. Kısa bir süre Ersen'in vokal yaptığı dönemlerde grupta müzisyen olarak yer alır ama daha sonra gruptan ayrılır.

   Solo Çalışmaları
   1970'de "Beni Hiç Bırakma / Hiç İstemem" plağı ile solo hayatına başlayan Azmet, Bunalımlar'ın 1971'de "Yollar / Hele Hele Gel" plağında beraber çalışıp bir takım konserler verir. Son plağı 1972'de "On Beşinde Aldım Sazı / Haram" plağının Haram şarkısında 3 Hürel'le çalışmıştır. Konserlere beraber çıkan dörtlü 1972 Şubatında yollarını ayırırlar.

   Müziği bırakıp iş hayatına atılan Aziz Azmet 2006 yılında Son Osmanlı Yandım Ali filminde de rol almıştır. Playstation 3 reklam müziği olarak sözlerini Aziz Azmet'in yazdığı "Garip Çoban" şarkısını kullanmıştır.


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 12 Haziran 2010; 6:59:11 >
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   10 Haziran 2010 21:40:58
   AJDA PEKKAN

   Ayşe Ajda Pekkan veya bilinen adıyla, Ajda Pekkan, (d. 12 Şubat 1946, İstanbul), Türk şarkıcı ve oyuncu.

   Sanat hayatına sinema ile başlayan Ajda Pekkan, 1964'te B-yüzü olarak yayınlanan ilk kaydı "Göz Göz Değdi Bana"nın ardından ilk 45'liği "Her Yerde Kar Var/Onyedi Yaşında"nın beğenilmesi üzerine müzik hayatına atıldı. 1977'de yayınladığı Süperstar albümüyle döneme damgasını vuran Pekkan, bu albümün getirdiği başarı ile de "Süperstar" olarak anılmaya başladı. Albümün ardından Süperstar adıyla yayınladığı 3 albüm daha yayınladı. "Kimler Geldi Kimler Geçti", "Bambaşka Biri", "Hoşgör Sen" ve "Uykusuz Her Gece" gibi şarkılarıyla Türkiye'de müzik tarihinde önemli bir rol oynadı.

   Paris, Tokyo, New York, Tahran gibi pek çok yerde konserler veren Pekkan, Türkçe'nin yanı sıra İngilizce, Fransızca, İtalyanca ,Arapça ve Japonca olmak üzere daha pek çok dilde şarkılar söyledi.
   Çocukluğu ve ilk yılları [değiştir]
   Ajda Pekkan'ın babası Subay, annesi ev hanımıydı. Çocukluğu babasının işi dolaysıyla Gölcük´te geçti. Ajda Pekkan, kardeşi Semiramis Pekkan'ın da desteğiyle, 1961 yılında dönemin en popüler gece klubü Çatı'nın sahibi olan İlham Gencer'e ulaştı. İlk olarak seslendirdiği Mina'nın "Il Cielo In Una Stanza" şarkısıyla kendini kabul ettirdiği Çatı gece klubünde, Los Çatikos topluluğu eşliğinde bir müddet sahne çalışması yaptı.

   1963 yılında bir aile dostlarının teşvikiyle Ses Dergisi'nin, sinemaya yeni yüzler getirmek amacıyla açtığı kapak yıldızı yarışmasına katıldı. Ediz Hun'un erkekler dalında birinci, Hülya Koçyiğit'in bayanlar dalında ikinci olduğu yarışmada, birinci seçilen Ajda Pekkan'ın profesyonel kariyeri böylece başlamış oldu.

   1960'lı Yıllar
   1963'te Ses Dergisinin yarışmasında birinci olması, Avrupai görünümü ve dikkat çekici fiziğiyle ilgi toplayan Pekkan, 1963 yılında "Adanalı Tayfur" ile ilk kez çıktığı kamera karşısında, 1969 yılındaki son filmi olan "Harun Reşit'in Gözdesi"ne kadar baş rollerini Ayhan Işık, Cüneyt Arkın ve Tamer Yiğit gibi sanatçılarla paylaştığı 47 film çevirdi. Ses kabiliyeti rol aldığı filmlerdeki yapımcıların da dikkatinden kaçmadı ve pek çok filminde şarkıcı rolü üstlendi ve çeşitli şarkılar seslendirdi.

   İlk filmi "Adanalı Tayfur"da seslendirdiği "Göz Göz Değdi Bana" şarkısı, arka yüzünde Öztürk Serengil'in seslendirdiği "Abidik Gubidik Twist" şarkısıyla birlikte 45'lik plak olarak yayınlandı. Sinemaya başlamadan önce tanışıp şarkıcılık yapabilmesi için yardım istediği ve kabiliyetine ikna ettiği Fecri Ebcioğlu, sinema yıllarında da Ajda Pekkan ile irtibatını hiç koparmadı ve 1965 yılında, kendine ait ilk plağı olan "Her Yerde Kar Var/17 Yaşında" piyasaya sürüldü. Fecri Ebcioğlu'nun yabancı şarkılar üzerine Türkçe sözler yazarak ülkemize benimsettiği "aranjman" tarzının en büyük starı, Adamo'nun ünlü şarkısını yine Adamo gibi Fransız aksanıyla söyleyerek, büyük bir ilgi ve beğeniyle karşılandı. Sahnelerden sinemaya geçen sanatçıların aksine, sinemadan sahneye geçen Ajda Pekkan, peşpeşe yayınlanan birden fazla plaktan sonra, 1967 yılında çıkardığı "İki Yabancı/Bang Bang" 45'liği ile aranjman dalında on binlerce plak satarak satış rekoru kırdı. "Dünya Dönüyor", "Saklanbaç", "Boş Sokak", "Boşvermişim Dünyaya" ve "Üç Kalp" gibi üstüste çok başarılı plaklar yaptı. Bu yükselen trendin neticesinde yurtdışından davetler aldı ve Atina'daki Uluslararası Apollonia Müzik Festivali'nde; '68 yılında "Özleyiş" ve '69 yılında "Perhaps One Day" şarkıları ile üstüste iki kere dördüncü olarak müzik piyasasındaki yerini sağlamlaştırdı. Barcelona'daki Akdeniz Şarkıları Festivali'nde "Ve Ben Şimdi" şarkısı ile Türkiye'yi temsil etmesi ve şarkılarının pek çok filmde fon müziği olarak kullanılması, Ajda Pekkan'ı tüm ülkede tanınır hale getirdiği gibi, Zeki Müren ile gerçekleştirmeye başladığı gazino programlarıyla birlikte ülkenin bir numaralı yıldızı konumuna da taşımış oldu.

   1970'li Yıllar
   Her ülkenin starlarını bünyesinde barındırmaya özen gösteren Philips firması, Türkiye'den seçtiği Ajda Pekkan'ı kanatlarının altına aldı ve kayıtları Fransa'daki stüdyolarda gerçekleştirilen, Fikret Şeneş'in sözlerini yazdığı şarkılarla, Ajda Pekkan'ın diğer şarkıcılardan bir adım öne fırladığı yıllar başladı. 1970 yılında yayınlanan "Sensiz Yıllarda/Olmadı Gitti" ve "Yağmur/Tek Yaşanırmı" plaklarıyla Philips firmasına başarılı bir giriş yaparken, 45likler başarılı bir satış yakaladı ve yıl sonu listelerinde yer aldı. Üstüste gelen hit plaklarla Ajda Pekkan'ın sesi tüm ülkede keyifle dinlendiği gibi, şık giyimi, sürekli kendini yenileyen görünümü ve değişime açık tavrıyla sadece müzikte değil moda konusunda da hayranlarını sürükleyen bir ikon haline geldi.

   1972 yılında İstanbul Plak'a geçiş yapan sanatçı, bu firmadan ilk plağıyla beklenen başarıyı yakalayamazken, arabesk soundları içeren ikinci plak "Dert Bende Derman Sende/Varsın Yansın Dünya" ile o yıla da damgasını vurdu. Ancak bu arabesk şarkının başarısı oldukça konuşuldu. Ertesi yıl "Kaderimin Oyunu/Kimler Geldi Kimler Geçti" 45'liği piyasaya sürüldü. Daha çok ses getirmesi planlanan "Kaderimin Oyunu"nun B-yüzünde yer alan "Kimler Geldi Kimler Geçti" ile bir anda büyük bir patlama yarattı. "Tanrı Misafiri/İçme Sakın" 45'liği ile de o yıl ses getiren Pekkan, ertesi yıl "Sana Neler Edeceğim/Haram Olsun Bu Aşk" ile konuşuldu. Ancak sanatçı en büyük başarıyı 1975'te yayınladığı "Hoşgör Sen/Sana Ne Kime Ne" ile yakaladı. On binler satan plak, sanatçının o güne kadar yakaladığı en büyük başarıydı.

   Ajda Pekkan, İstanbul Plak'tan çıkan tüm 45liklerindeki şarkıları (1972'de çıkan 45likler hariç), Temmuz 1975'de yayınlanan ilk derleme albümü Ajda'da topladı. Albüm "Erkek Adın" adında yeni bir şarkı da içeriyordu. Longplaylerin satmadığı düşüncesinin baskın olduğu bir dönemde, albüm herkesin ilgisini gördü ve çok başarılı oldu.

   Bu başarıların sonucunda 1976 yılında Paris'in ünlü Olympia müzikholünde, pek çok şarkısının Türkçe versiyonlarını seslendirdiği, dönemin ünlü Cezayir asıllı Fransız şarkıcısı Enrico Macias ile seri konserler verdi. Bu konserler Ajda'nın ününü daha da arttırdı. 1977'de çıkan 45lik "Viens Dans Ma Vie/Face A Face Avec Moi", Türkiye'de satış rekorları kırdı, A-yüzündeki "Viens Dans Ma Vie" dilden dile dolaşan bir şarkı oldu ve Türkiye'nin yabancı dilde en çok satan plağı ünvanını kazandı. Artık, o gerçek bir star statüsüne ulaşmıştı. Bir dost toplantısında Hürriyet Gazetesi sahibi Erol Simavi'nin "Ajda Pekkan'a star demek yetmez, ancak süperstar dersek yerini bulur." sözüyle birlikte önce sanat çevrelerinde, sonra hayranlarının arasında, daha sonra da tüm ülkede "Süperstar" ünvanıyla anılır oldu. 1977 yılında bu ünvanını ilk kez resmileştiren, o güne kadar benzeri görülmemiş bir kapak tasarımı ve prodüksiyonla piyasaya sunulan, "Baksana Talihe", "Kim Ne Derse Desin", "Gözünaydın" ve "Hancı" gibi şarkıların yer aldığı albümü "Süperstar"ı hazırladı. Aynı yıl Tokyo'daki Yamaha Müzik Festivali'nde "A Mes Amours" şarkısıyla elde ettiği başarılı netice, 70'lerin başında, yurtdışında, ilk olarak, Almanca ve daha sonra Fransızca, Japonca ve Yunanca 45'lik plakları satışa sunuldu. Pekkan, yine o dönemlerde Tahran'da konser verdi ve daha sonra TV'de yayınlanan bu konser Türk izleyicisi tarafından da ilgi gördü. Ajda Pekkan'ın '77 ve '78 yıllarında Fransa'da ses getiren 45'lik çalışmaları yapmasına ve sonunda "Pour Lui" isimli Fransızca albümünü hazırlamasına önayak oldu.

   Halk konserleri, sahne çalışmaları ve konuk sanatçı olarak katıldığı uluslararası organizasyonlar ile başarısını pekiştiren Ajda Pekkan, 1979 yılında "Bambaşka Biri", "Haykıracak Nefesim Kalmasa Bile", "Ya Sonra", "Dile Kolay" ve "Yeniden Başlasın" gibi klasikleşmiş hitlerin yer aldığı Süperstar serisinin ikinci albümü "Süperstar II"de bir kez daha her daim zirvede olduğunu kanıtlamış oldu. 70'li yıllarda defalarca yılın sanatçısı seçildiği gibi şarkıları da liste başlarından inmedi, çeşitli ödüller kazandı.

   1980'li Yıllar

   Pekkan, 1980 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali'nde Pet'r oil parçasını seslendirirken.O seneye kadar, Türkiye'yi temsil etme görevinin, eleme usulüyle belirlendiği Eurovision şarkı yarışmasına 1980 yılında atama yoluyla Ajda Pekkan seçildi. İlk önce tespit edilen 5 bestecinin şarkılarının jüri tarafından 3'e düşürülmesiyle, "Bir Dünya Ver Bana", "Olsam" ve "Pet'r oil" ile Tv ekranlarında boy gösterdi. "Pet'r oil"ın Türkiye'yi temsil etmesine karar verilen gece sonunda, ülkemizde nir ilk gerçekleşti ve henüz plağı satışa sunulmamış bir şarkı tüm halk tarafından ezbere söylenir oldu. Kulis faaliyetlerinin yetersizliği, şarkının siyasi hicivli yapısı ve yarışma gecesindeki organizasyon bozuklukları neticesinde Ajda Pekkan bu yarışmada hayal kırıklığı yaratan bir derece aldı. Süperstar'ı bir hayli küstüren bu yarışmadan sonra bir süre dinlenme kararı alıp ABD'ye yerleşti.

   70'lerin sona ermesiyle birlikte Pop Müzik'in cazibesini yitirip, Alaturka ve Arabesk'e yönelindiği yıllarda "Sen Mutlu Ol" ve "Sevdim Seni" isminde hafif müzik ve alaturka sentezi iki albüm yaptı. Ancak Süperstar'ın bir türlü içine sinmeyen ve kendi isteği doğrultusunda gerçekleşmeyen, ısmarlama olarak hazırlanan bu albümler Ajda Pekkan hayranlarının beklediği renkten ve kıvamdan uzaktı. Yerli bestecilerle çalışmaktan beklediği verimi alamayan Ajda Pekkan, 70'lerde kendi önderliğinde yükselen aranjman akımına geri döndü. "Süperstar 83 Show"uyla sahnelerde fırtına gibi eserken, en başarılı çalışmalarında yanında olan Fikret Şeneş'le birlikte çalıştığı "Uykusuz Her Gece", "Son Yolcu" gibi şarkıların yer aldığı "Süperstar 83" albümüyle yeniden gönülleri fethetti. Reklam filmleri, Tv programları, sahne çalışmalarıyla ikinci baharını yaşayan Süperstar, '84 yılının sonlarında yapımcılarının ve yakın çevresinin ısrarıyla dönemin popüler gruplarından Beş Yıl Önce On Yıl Sonra ile bir albüm hazırladı. "O Benim Dünyam" şarkısıyla yeniden çıkış yakalayan Ajda Pekkan, şarkı yorumlarındaki üstün bir performansına rağmen şarkıların özensizliği ve zorlama bir albüm olmasından dolayı, yeni ekibiyle beklediği sükseyi yapamadı. '87 yılında Ülkü Aker ve Fikret Şeneş'in sözlerini yazdığı "Kim Olsa Anlatır", "Yalnızlık Yolcusu" gibi şarkılarla, özel hayranları için eşsiz olarak nitelenen ancak hit şarkı eksikliği nedeniyle, "Süperstar 83"ün gölgesinde kalacak olan "Süperstar 4" albümünü hazırladı. Sonrasında yaptığı evlilik nedeniyle aldığı müziği bırakma kararı tüm müzik severleri üzse de, müzikten ayrı geçen günlerinde yaşadığı boşluk hissi neticesinde yeniden müziğe dönüş kararı verdiği sıralarda, 1989 yılının sonunda evliliği de sona erdi.

   1990'lı Yıllar
   Pop müziğinin çıkmaza girdiği günlerde, Aralık 1989'da tanıtım partisi düzenlediği "Ajda 90" albümünü Şubat 1990'da piyasaya sürdü. Popta yeni arayışlar ve sanatçılar ortaya çıkarken "Yaz Yaz Yaz" ile ortalığı kasıp kavurdu. Yarısı yerli beste, yarısı aranjman olan bu albüm, Ajda Pekkan'ın muhteşem bir şekilde döndüğünün göstergediydi. "Sana Bana Yeter", "Resmin Yok Bende", "Her Yaşın Bir Güzelliği Var" ve "Olur Ya" gibi şarkılar da albümdeki diğer hitlerdi. Peşi sıra başlayan Rumelihisarı konserleriyle Süperstar, sevenlerini kaldığı yerden büyülemeye devam etti. Aynı yılın sonlarına doğru Ajda Pekkan'ın isteği dışında yayınlanan, ancak hayranlarını memnun eden "Unutulmayanlar" adlı toplama albümü yayınlandı.

   Ertesi yıl "Seni Seçtim" albümünü yayınlayan Pekkan, bu albümde Şehrazat, Garo Mafyan ve o günlerde adı daha duyulmamış olan Mustafa Sandal ile çalıştı. Önceki albüme göre daha az ilgi gören bu albüm, yine de beğenildi. "Sevgide Seni Seçtim, "Eline Gözüne Dizine Dursun" ve "Vazgeçme" şarkıları albümdeki sivrilen şarkılardı.

   Pekkan, 1992 yılının ikinci yarısında yeni albüm hazırlıklarına başladı. İsviçre Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye'de kaydedilen, albümdeki şarkıların neredeyse hepsinin yerli bestecilerden alındığı Ajda 93 albümü, Mayıs 1993'te piyasaya sürüldü. Albüm 500.000 satarak yılın en çok satan albümlerinden biri oldu. Video kliplerde görselliğe önem veren Ajda Pekkan, albümdeki neredeyse tüm şarkılara farklı temalarda klip çekti. "Sarıl Bana", "Oyalama Beni", "Yok", sözleri Sezen Aksu'ya ait olan "Ağlama Anne" ve "Eyvah" gibi parçalar 1993'ün en büyük hitleri oldu. Aynı yıl kendi rızası dışında yayınlanan ve hayranlarının oldukça ilgi gösterdiği toplama albümü "Hoşgör Sen" yayınlandı.

   Bu yapımlar haricinde; yine 1993 yılında, çeşitli sanatçıların katılımıyla hazırlanan, "Sevgiyle 93" aldı albümde, farklı sanatçılarla birlikte "Sev Dünyayı" ve solo olarak Turhan Yükseler'in düzenlemesiyle, "Sensiz Yıllarda" adlı şarkıları seslendirmiştir. 1995 yılında, Yapı Kredi Bankası'nın, özel müşterileri için, hazırlatmış olduğu "Altın Yıllar Altın Şarkılar" albümünde, Selçuk Başar'ın düzenlemesiyle, "Kimler Geldi Kimler Geçti" şarkısını yeniden seslendirmiştir.

   1996 yılında "Ajda Pekkan" albümü yayınlayan sanatçı olumsuz eleştriler aldı. Albüm en az satılan albümler arasındaydı. Sahne çalışmalarına aralıksız devam eden Ajda Pekkan, '98 yılında, eski şarkılarının yeni düzenlemelerini seslendirdiği; "The Best of Ajda" albümüyle iki yıllık bir aranın ardından bir kez daha izleyici ve dinleyicileriyle buluştu. Yüksek satış grafiği yakalayan bu albümle, geçmişten bugüne değin iz bırakmayı başarmış onlarca Ajda Pekkan klasiğini genç kuşaklarla buluşturdu. Sanatçı, 1998 yılında, profesyonel sanat yaşamının 35. yılında, Kültür Bakanlığı'nca Devlet Sanatçılığı ile onurlandırıldı.

   2000'li Yıllar
   Yüksek satış grafiği yakalayan, '98 tarihli, "The Best of Ajda" albümünü takiben, 2000 yılında çift cd&mc formatındaki "Diva" albümü piyasaya çıktı. Bu albümde Ajda Pekkan'ın eski şarkılarının yeni yorumlarının yanı sıra, "Mutlu Bütün Şarkılar" ve "Aşka İnanma" gibi iki yeni şarkı ve kardeşi Semiramis Pekkan'ın eski şarkılarından "Dert Ortağım Benim" ile "Bu Ne Biçim Hayat"ın da Ajda Pekkan yorumları yer aldı. Büyük başarı elde eden bu albümün şarkılarından "Bir Günah Gibi", dünyaca ünlü DJ Claude Challe'nin "Buddha Bar" serisinde yer aldı. 2000 yılında Monako'da Monte Carlo Sporting D'été Müzikholü'nde dünyaca ünlü sanatçılarla birlikte sahne alan Süperstar'a, Kültür Bakanlığı'nca, bir de "Prestige de la Turquie avec Ajda Pekkan" üst başlıklı, Türkiye'yi tanıtıcı, bir kısa video hazırlatıldı. 60, 70 ve 80'li yıllarda pek çok filmde fon müziği olarak kullanılan Ajda Pekkan şarkılarından sonra Ajda Pekkan'ın sesi, 2001 yılı içerisinde sinemalarda gösterime giren Ferzan Özpetek'in yönetmenliğini yaptığı, "Cahil Periler" filminde "Bambaşka Biri" ve Meksika'da yayınlanan bir pembe dizide de "Bir Günah Gibi" şarkıları ile yer aldığı filmlere renk kattı. Sadece şarkı söyleyerek kendini istediği kadar ifade edemediğini düşünen ve 60'lardaki beyaz perde macerasını yeniden tatmak isteyen Ajda Pekkan, 2002 yılında, "Şöhret Sandalı" adlı sinema filminin, Halil Ergün'le, başrollerini paylaştı.

   2003 yazında, üç yıllık bir aranın ardından, "Sen İste" ile yeniden sevenleriyle buluşan Ajda Pekkan, bu single prodüksiyonunu takiben, yeni albüm yapma hazırlığına girdi, fakat bu yeni single'ın habercisi olduğu albüm hiç yayınlanmadı. 2005 yazında, Kanal D ekranlarında çok beğenilen "Superstar Show" adlı bir televizyon programı yapmaya başladı.11 Haziran 2006'da "Cool Kadın" adlı albüm piyasaya çıktı ve göstermiş olduğu başarıdan ötürü, MÜYAP tarafından Altın Plak'la ödüllendirildi. 2007 yılı içersinde, "Ajda Disco'da" adıyla, birden fazla DJ ile bir dizi konser gerçekleştirdi. 2008'in Haziran ayında Polisan sponsorluğunda İstanbul, Ankara ve İzmir'de konserler veren sanatçı, konserlerde seyirciler tarafından büyük beğeni toplayan iki yeni şarkısını, "Flu Gibi" ve "Gerisi Hikaye"yi, seslendirdi. Ünlü sanatçı bu konserleri takiben, yepyeni albümü " Aynen Öyle"yi 24 Temmuz 2008 itibariyle izleyici ve dinleyicileriyle buluşturdu.

   2009 baharında Serdar Ortaç'tan "Resim" adlı bir beste alan Pekkan, 21 Mayıs tarihinde bu şarkıyı single olarak yayınlayadı ve 22 Mayıs'ta Beyaz Show'da ilk kez seslendirdi


   Ajda'nın gözünden
   Türk Pop Müziği'nin en saygı değer ismi olarak görülen Pekkan'ın bu sıfatla birlikte sanat dünyasındaki pek çok isimle de hatırı sayılır ilişkileri var. Güldünya projesi kapsamında Bakırköy Kadın Tutukevi'ni ziyaret eden Pekkan, orada tutuklu bulunan Deniz Seki'ye destek verdi. Onun dışında Sezen Aksu'yla da gönül dostluğu bulunan Pekkan, çok sık olmasa da Nilüfer ve Nükhet Duru'yla görüşmeyi ihmal etmiyor. Müzik dünyasından Sertab Erener ve Funda Arar gibi isimleri beğenen, Hande Yener ve İzel gibi isimlerin eski şarkılarına benzer tarzda şarkılar okuyan Pekkan, dönemin korsan ve repertuar sıkıntısına rağmen yeni isimlere güveniyor.

   Diskografi

   Aynen Öyle (2008)
   Cool Kadın (2006)
   Diva (2000)
   The Best of Ajda (1998)
   Ajda Pekkan (1996)
   Ajda 93 (1993)
   Seni Seçtim (1991)
   Ajda 90 (1990)
   Süperstar IV (1987)
   Ajda Pekkan ve Beş Yıl Önce On Yıl Sonra (1985)
   Süperstar III (1983)
   Sevdim Seni (1982)
   Sen Mutlu Ol (1981)
   Süperstar II (1979)
   Pour Lui (1978)
   Süperstar (1977)
   La Fete A L’Olympia (1976)
   Ajda (1975)
   Ajda Pekkan Vol. III (1972)
   Fecri Ebcioğlu Sunar: Ajda Pekkan (1969)
   Ajda Pekkan (1968)

   Filmografi

   Şıpsevdi (1963)
   Kendini Arayan Adam (1963)
   Adanalı Tayfur (1963)
   Şaşkın Baba (1963)
   Öpüşmek Yasak (1963)
   Abudik Gubidik (1964)
   Çanakkale Aslanları (1964)
   Plajda Sevişelim (1964)
   Kaynana Zırıltısı (1964)
   Avare (1964)
   Hızır Dede (1964)
   Koçum Benim (1964)
   Sokakların Kanunu (1964)
   Artık Düşman Değiliz (1965)
   Cici Kızlar (1965)
   Kart Horoz (1965)
   Kolla Kendini Bebek (1965)
   Pantolon Bankası (1965)
   Şaka İle Karışık (1965)
   Şepkemin Altındayım (1965)
   Yabancı Olduk Şimdi (1965)
   Bir Caniye Gönül Verdim (1965)
   Şehvetin Esiriyiz (1965)
   Babamız Evleniyor (1965)
   Sevdalı Kabadayı (1965)
   Taçsız Kral (1965)
   Dalgacı Mahmut (1965)
   Berduş Milyoner (1965)
   Helal Adanalı Celal (1965)
   Bir Gönül Oyunu (1965)
   Lafını Balla Kestim (1965)
   Sevinç Gözyaşları (1965)
   Avare Kız (1966)
   Kara Tren (1966)
   Şoför Deyip Geçmeyin (1966)
   Seher Vakti (1966)
   Ümit Sokağı (1966)
   Düğün Gecesi (1966)
   Siyah Otomobil (1966)
   Dişi Düşman (1966)
   Dağda Silah Konuşur (1966)
   Günah Çocuğu (1966)
   Affet Sevgilim (1966)
   Ayrılık Şarkısı (1966)
   Erkek Severse (1966)
   Harun Reşid'in Gözdesi (1967)
   Tatlı Günler (1969)


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 12 Haziran 2010; 7:03:03 >
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   10 Haziran 2010 22:30:07
   @narissa;

   Görüyorsunuz di mi, siz ve BoraMT hakkında görüşleri kötü olan yalnız ben değilim!
   Tanıştırayım, alttaki yorumu yazan arkadaş Ferdinnand, ve bu konu açıldığından bu yana katkısı var özellikle de " Avrupa semalarının savunucusu olarak " . Ama galiba okul nedeniyle Avrupa'yı ABD işgal etmişti siz gelmeden önce!

   " Şu kısacık zaman dilimi içerisinde konu inanılmaz boyutlara gelmiş, sanremo ve canzonissima'ya benden daha hakim olan üstadları burada görebileceğim aklımın ucundan geçmezdi. Koyulan her parça birbirinden enfes, ve ucundan kıyısından da olsa ben de bir parça katkı yapabilirsem ne mutlu."


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 11 Haziran 2010; 0:14:47 >
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yüzbaşı
   424 Mesaj
   11 Haziran 2010 00:10:36
   @Neommy;
   Kolay gelsin size ! Liste sözünüzü unutmadınız değil mi? Ben sayfaları bölüşmeyi teklif ediyorum size haksızlık olmasın diye..
   Taşınma işi bittikten sonra toplam kaç sayfa varsa bölüşür, bir standardı olsun diye foruma postalama işini birimiz üstleniriz-bu kişi ben
   olmasam iyi olur,henüz keşfedemedim herşeyi çünkü...
   @Ferdinnand;çok teşekkürler övgülerinize,lütfen siz de şarkılarınızı koymaya uzun süreler ara vermeyin !   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi narissa -- 11 Haziran 2010; 0:13:23 >
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   11 Haziran 2010 00:23:35
   @narissa;

   Liste için 2-3 güne daha gerek var, bazı arkadaşlara mesaj yollamam ve kırık linklerdeki şarkıların ne olduğunu yazmalarını istemem de gerekecek.
   Ama kesinlikle unutmadım liste işini, zaten artık tam bir gereklilik çünkü 3000 şarkıya filan ulaşacak bu liste neredeyse bitince. Şimdiden 1400-1500 oldu zaten!
   Bugün taşınma bitsin. Yarın sanırım son düzenlemeleri yaparız ve toplu bir liste hazırlamaya başlarız!
   Öhhöö, yanlış hatırlamıyorsam siz ilk 3 sayfa hazır gibi birşey söylemiştiniz!
   Neyse ilk 3 sayfa sizde hazırsa gerisini de ben tamamlarım artık!
   Foruma zaten ben postalamak durumundayım çünkü 1 sayfaya 4. sayfaya vs. yerleştirebilecek kadar fazla mesajı olan ben varım.


   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yüzbaşı
   424 Mesaj
   11 Haziran 2010 01:09:12
   @Neommy;
   Geçmiş olsun,o 3 sayfa 6ya çıktı,ben yine youtube'a giremedim dün,sayfalardan copy-paste yapmak kolaylaşınca fırsatı değerlendirdim...Ama kırık linkler ve adı yazılmamış şarkılar var arada,dönüp tamamlamak lazım..


  • Yarbay
   7476 Mesaj
   11 Haziran 2010 01:16:47
   @narissa;


   Çok komik, ama Youtube'a girememenin liste yapmayı çok kolaylaştırdığını bende farkettim!
   O zaman ilk 6 sayfa hariç geri kalanı ben tamamlarım listede.
   Bunun için YouTube'a girmemem gerekecek! Sahi en son moda herşey konu dışı bölümünde siz Youtube'a giremez olduğunuz saniyede çıkıyor haberiniz olsun! Yani giremedikten 1 saniye sonra girebiliyor insan You Tube'a konu dışı sayesinde!


   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • DH Admin
   5690 Mesaj
   11 Haziran 2010 03:00:18
   @Abincomartinez ADLI KULLANICININ PAYLAŞIMLARI


   Cem Karaca - Namus Belası   Cem Karaca - Resimdeki Gözyaşları   Barış Manço - İşte Hendek İşte Deve   Barış Manço - Kol Düğmeleri   Barış Manço - Hal Hal   Barış Manço - Sarı Çizmeli Mehmet Ağa   ERKİN KORAY - ÇÖPCÜLER   Erkin Koray - Anma Arkadaş   Üç Hür El - Kolbastı (1974)   Üç Hür El - Canım Kurban

   _____________________________

   EXCLUSIVE Hits CONJURE
  • DH Admin
   5690 Mesaj
   11 Haziran 2010 03:03:02
   @Abincomartinez ADLI KULLANICININ PAYLAŞIMLARI

   İpicu Beşlisi - Heyecanlı (Mazhar Alanson solist)   Modern Folk Üçlüsü - Leblebi   Modern Folk Üçlüsü-Çiftliğim   Modern Folk Üçlüsü - Kuş Sesleri   Modern Folk Üçlüsü - Ali Paşa Ağıdı   Mavi Işıklar - İyi Düşün Taşın (1968)   Gaffur Dansı ile   Cedars - For Your Information (Şarkının Orjinali)   CEM KARACA - OY BABO   Cem KARACA - Bu Son Olsun   Cem KARACA - Kendim Ettim Kendim Buldum   Cem KARACA - Odam Kireç Tutmuyor

   _____________________________

   EXCLUSIVE Hits CONJURE
  • DH Admin
   5690 Mesaj
   11 Haziran 2010 03:05:15
   @Abincomartinez ADLI KULLANICININ PAYLAŞIMLARI

   Zülfü Livaneli - Karlı Kayın Ormanı   Zülfü Livaneli - Leylim Ley   Joan Baez - Kız Çocuğu   Joan Baez - Yiğidim Aslanım   Baris Manço ve Mogollar - Katip Arzuhalim Yaz Yare Böyle   Baris Manço ve Mogollar - Binboğanın Kızı   Cem Karaca ve Mogollar - Edali Gelin   Cem Karaca & Apaşlar - Emrah (Eksik bir klip ama orjinal)   CEM KARACA - EMRAH (Cover)   Cem Karaca - Kalender


   _____________________________

   EXCLUSIVE Hits CONJURE
  • DH Admin
   5690 Mesaj
   11 Haziran 2010 03:07:16
   @Abincomartinez ADLI KULLANICININ PAYLAŞIMLARI

   Rana Alagöz-Herşey Bitmiştir Artık   Selçuk Alagöz - Malabadi Köprüsü   Selçuk Alagöz - Seherde Bir Bağa Girdim?   Selcuk Alagöz - Edremit Van'a Bakar   TPAO Batman Orkestrası - Kaleden Top Atarlar (Videonun sonuna doğru süper Gaffuru kıskandıracak bir performans var)   T.P. Batman Orkestrasi (TPAO) - Firat Kenarinda Yüzen Kayiklar   Moğollar - Dağ ve Çocuk (Benim favorim)(Solist Aziz Azmet)   Moğollar - Ağlama   Aziz Azmet ve 3 Hürel - Haram (1972)   Aziz Azmet Ve 3 Hürel Onbesinde aldim sazi

   _____________________________

   EXCLUSIVE Hits CONJURE
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   11 Haziran 2010 03:08:33
   DÖNÜŞÜM

   Hürriyet gazetesi 1966'da Altın Mikrofon yarışmasıyla başarılı olunca, bir yıl sonra Milliyet benzer bir yarışmayı liselere odaklanarak Liselerarası Müzik Yarışması; adıyla düzenledi. Sözkonusu yarışmada 1969 yılında icra ve beste dalında Alman Lisesi ikinci oldu. 1970 yılında yarışmaya yeniden katılan lise ekibi beste dalında Halit Kakınç'ın “Gevheri” adlı bestesi ile birincilik kazandı.

   Zeki Baktır (vokal), Halit Kakınç (vokal), Atilla Hünal (solo gitar), Muhtar Turan (vokal ve keman), Hüsnü Erim (bas) ve Melih Kibar'ın (org) yer aldığı bu gruptan; Halit Kakınç ve Muhtar Turan, saz, gitar ve banjo gibi enstrümanlar ile Dönüşüm adı altında "Kiziroğlu Mustafa Bey” ve “Havada Bulut Yok" adlı iki türküyü plak yaptılar.

   1970 yılının Ağustos'unda çıkan bu plağı aynı yılın Aralık ayında çıkan "Seyid Osman Destanı - Oy Beni Beni" plağı izledi. Ancak bu plak bir ikinci 45'likten çok bir grubun ikinci aşamasını temsil ediyordu. Bu kez gruba Oruç Güvenç ve Alman Lisesi kadrosunda da yer alan Atilla Hünal da katkıda bulunuyordu. Hünal perküsyon ve gitarıyla katılırken, Oruç Güvenç de ıklığ, rebab, gubuz, ney gibi enstrümanlarla gruba katkıda bulunuyordu. Seyid Osman Destanı, grubun öncüllük anlamında Erol Büyükburç'u aratmadığını gösterecek bir şekilde tamamen kazakça icra edilmişti. Öyle ki şarkı sözlerini yayınlayan Ses dergisi şarkının Türkiye Türkçesi çevirisini de beraberinde vermişti.

   1971'in hemen başında Urfalı Babi'nin ilk batı müziği plağı “Canan - Genç Osman”da şarkıcıya eşlik ederek hızlı bir giriş yaptılar. 1971’in Mart ayında ise Halit ve Muhtar ikilisi obua ve yaylı sazları da yanlarına alarak Alman Lisesinin çok seslilik idealini yansıtan "Kızılırmak - Oy Beni Beni" adlı plaklarını yayınladılar. 1971 ortalarında ise Üç Hürel'den Onur ve Haldun Hürel ile Önder Bali'nin katkıda bulunduğu "Sevsem Öldürürler - Kıbrısım" plaklarını kaydettiler. Dönüşüm'ün ilk elektrifiye plağının sahnede de uygulanabilirliğini sağlamak ve kısırdöngüye giren folk müziğine yeni bir soluk getirmek isteyen Halit Hakınç, yol arkadaşları Muhtar Turan ve Atilla Hünal'ın gruptan ayrılması üzerine Ekim ayında basta Vecdi Ören ve davulda Deniz Dündar'ı gruba dahil etti. "Kıbrısım" plağı ile ilk kez "pop folk rock" türüne adım atan grubun kadrosu Kasım 1971 itibarı ile Deniz Dündar (davul), Vecdi Ören (bas), Halit Kakınç (gitar, vokal), Oruç Güvenç (Türk sazları), Can Okan (org) şeklinde idi. Dönemin baskın sound’u kuru kuruya folktan kurtulmak için rebab ve tarın bile elektrifiye olacağının manifestosunu veren yepyeni bir Dönüşüm vardı artık.

   Barış Manço'nun Nisan 1972'de askere gideceği kesinleşince Kurtalan Ekspres'in önemli müzisyenlerinden Ohannes Kemer, Barış Manço'nun annesi Rikkat Uyanık Hanım'dan izin alarak Dönüşüm grubuna katıldı. Yukarıda sayılan isimler ve Ohannes Kemer'li kadro, "Osman Pehlivan (1 yıl sonra "Barış Manço Lambaya Püf De" şeklinde plak yapacaktır.) - Yar Hasreti" adlı 45'lik plağı yaptı. Eylül ayında ise Doğan Canku ile anlaşmazlığa düşen Esin Afşar, Dönüşüm grubu ile Rusya turnesine çıkmak için anlaştı.

   1972 yılında Altın Mikrofon yarışması yeniden düzenlendi ve yarışmayı Edip Akbayram kazandı. 1973'e girerken Edip Akbayram iki plak (aslında dört) sahibi ve Altın Mikrofon galibi umut veren bir şarkıcıydı. En büyük handikapı ise bir grubunun olmayışı idi. Bu nedenle Mart ayında ödül aldığı Hey Oskarları gecesinde bile Yurdaer Doğulu eşliğinde sahne almak zorunda kaldı. Nisan ayında Dönüşüm grubunun Sayan ile sözleşme imzalaması üzerine, bu deneysel grubumuz Akbayram'ın 2. Sayan plağında eşlik orkestrası oldu. Dönüşüm eşliğinde Akbayram, "Deniz Üstü Köpürür - Dumanlı Dumanlı Bizim Eller" plağını yaptı. Özellikle, “Deniz Üstü Köpürür” ile Akbayram gelecekteki sound'unun ne olacağı konusunda ciddi fikirler veriyordu.

   Sayan Plak ile sözleşme imzalayan Dönüşüm grubunun bu şirketten çıkan ilk plağı Nisan ayında yayınlanan "Hey Dost - Hekimoğlu" (Sayan 302) oldu. Bir Bektaşi ilahisi olan “Hey Dost” ile topluluk, batı müziği topluluğundan ziyade Türk müziği içerisinde alternatif anlatım yollarını deneyen özgün bir yapı sergiledi. Türk Müziği kulvarında Nida Eskin ve Oruç Güvenç'in yer aldığı grupta gitarda Halit Kakınç ve Kemal Sünnetçioğlu, basta Vecdi Ören, orgda Aykut Şener ve davulda Orhan Topçuoğlu yer alıyordu.

   “Hey Dost” adlı bu nefes 1974 yılında Aykut Şener'in piyano çaldığı Alman Lisesi Korosu tarafından seslendirilecekti. Bu koronun solisti ise Leyla Tekül'dü. 1995 yılında bu şarkının "Derman arardım derdime..." şeklindeki sözleri Mazhar Fuat Özkan'ın MVAB albümünde “Allah Allah” adlı bir rock ilahi kapsamında kullanılacaktı.

   Topluluk, Haziran ayında daha önce Esin Afşar ile Rusya turnesine çıkması hasebiyle Kültür Bakanlığı’nca bu kez İnci Çayırlı ile birlikte Balkan Turnesine gönderildiler.

   Halit Kakınç ve Dönüşüm, 1974 yılının Şubat ayında uzunca bir aradan sonra ilk 45'liğini yayınladı. "Bana Bir Mutluluk Ver - Estergon Kalesi (Yine Barış Manço'dan önce)" plağı, grubun polifoniye daha fazla yer verdiğinin ve etno caz deneylerine açık olduğunun vesikası gibidir. Herşeyin eski kadroya göre daha elektrifiye olduğu da su götürmez bir gerçektir.

   Halit Kakınç & Dönüşüm, bu plaktan sonra Haziran ayında "Yalnız Adam Türküsü" adlı plak için stüdyoya girecekti. Bu şarkının kaydı büyük ihitimalle gerçekleşti, ancak sözkonusu kayıtlar grubun Sayan'dan ayrılması üzerine hiç yayınlanmadı. Temmuz ayında grup 15 günlük bir Romanya programı için Köstence Mamaya tesislerinde sahne aldı. 15 Ağustos'ta ise Halit Kakınç evlendi.

   1973'den beri her yıl bir plak ve bolca turne anlayışını ilke edinen Halit Kakınç ve Dönüşüm'ün 1975 yılındaki kadrosu şu şekildeydi: Orhan Topçuoğlu (davul), Ümit İriş (org, moog), Aykut Oler (gitar), Kudret Zeytinoğlu (bas) ve Halit Kakınç (12 telli gitar, solist). Dönüşüm, yeni kadrosuyla tamamen batı tınılı bir 45'lik kaydetti. Mayıs ayında Hat Plak’tan çıkan plak, "Taekwondo - Güle Oynaya" adını taşıyordu. İlk yüzü Halit Kakınç'ın ikinci yüzü ise Melih Kibar'ın bestesini içeren bu plakla, folk dönemi tamamen geride bırakılıp Moog ağırlıklı bir tını benimseniyordu.

   Bu plağın akabinde eski şirketleri Deyiş Plak, bir yüzü Muhtar Turan'ın bir yüzü Halit Kakınç'ın olmak üzere bir 45'lik yayınladı. Kakınç'ın muhtemelen deneme mahiyetinde yaptığı “Mevlana 75”, bir Bach bestesi üzerine yapılmış James Lastvari bir playback üzerine söylenmiş bir şarkıydı. Plağın diğer yüzünde ise Muhtar Turan'ın 1975 kaydı olmadığı her halinden belli olan folk türündeki "Kimeno" adlı çalışması yeralıyordu.

   1975 Ekim'inde Fatoş Balkır ile birlikte ikinci kez Balkan Turnesine çıkan Dönüşüm, Bükreş, Galatz, Braila, Kontanza, Mangalia, Eforia ve Çernavado şehirlerinde konser verdi. Turne dönüşünde ise Halit Kakınç akademik kariyerini ön plana çıkararak Dönüşüm'ü tarihe gömdü. Müzikden tamamen kopan Kakınç kurucuları arasında yer aldığı Bilgi Üniversitesi'nin icra komitesi üyesidir. Bir ara Star gazatesinde yazan Kakınç "Sultangaliyev ve Milli Komünizm" ve "Destansı Kuramcı Sultangaliyev" isimli iki kitap yazdı.
   Kaynak: Münir Tireli - Bir Metamorfoz Hikayesi


   ALPAY

   HAKKINDA YAZILANLAR

   Dergâhlı şarkıcı
   Cemal A. Kalyoncu Aksiyon Sayı: 418
   Baba soyu Naziki Dergahı’na dayanan ve soyadını da buradan alan sanatçı Alpay Nazikioğlu anne tarafı ise ünlü asker sülalesi Hersekli Mehmet Ali Paşa dolayısıyla Hüsrev Gerede ve Servet Paşa’ya kadar uzanmaktadır. Nazikioğlu; Şanar Yurdatapan ünlü Mason Üstadı Can Arpaç’la da kuzendir

   - Sizi Alpay olarak tanıdık. Soyadınızı kullanmamanızın özel bir sebebi var mı?

   “Evet. Uzun bir soyadı; sonra böyle bir işle bağdaşacak bir soyad değil. Düşünüyorum da okuldayken son derece şikayetçi idim soyadımdan. Hep yanlış kullanırlardı soyadımı ve bu hiç hoşuma gitmezdi. Büyüdükten sonra o soyadının son derece köklü bir soyadı olduğunu öğrendim. Durup dururken alınmış bir soyadı değil bunun bir kökeni anlamı var.”


   - Neymiş anlamı peki?

   “Babamın dedesine ya da dedesinin babasına neyse işte padişah Naziki Efendi dermiş. O çok nazik bir insanmış. Soyadı kanunu çıktıktan sonra bizim aile de bunu soyad olarak almış.”

   Besteci /şarkıcı Alpay’ın soyadının Nazikioğlu olduğunu çok kişi bilemedi uzun yıllar; bilmeyenlerin sayısı hâlâ da çok fazla. Çünkü Alpay bu soyadını kullanmayı yeğlemedi.

   Ailesi Naziki Dergahı’ndan

   Yorumcu/besteci Alpay’ın ‘nazik bir insan’ olarak anlattığı birkaç göbek önceki büyükbabası Naziki Dergahı’nın da kurucusudur aynı zamanda: “Padişah Topkapı Sarayı’nın yanında bir yer veriyor ona. Naziki Dergahı’nın yeri yurdu belli ama şimdi otel yapılmış oraya galiba. Ben hiç gitmedim fakat Nazikioğlu soyadının köklü anlamlı bir soyad olduğunu öğrendiğimde hoşuma da gitti. Hatta benim kızım ‘Ben evlendiğimde bu soyadı bende kesinlikle yaşamalı’ diye düşünüyor. Kızım sonunda Naziki Dergahı’na gidecek ama ne zaman gidecek bilmiyorum.”

   Günü yaşayan bir insan olduğunu söyleyerek şeceresine dair çok fazla bilgi edinmeyen Alpay Nazikioğlu’un Naziki Hazretleri’nin soyuna dayanan babası Turhan Cemal Bey Devlet Demir Yolları’nda bürokrat olarak çok uzun yıllar çalışmış ve buradan emekli olmuş birisidir. Onun da babası Cemal Bey ise çeşitli yerlerde kaymakamlık yapmış bir kişidir: “Kaymakamdı ama ne yapmış bilmiyorum.” Cemal Bey Behice Hanım’la evlenmiş ve beş çocuk sahibi olmuştur: “Zaten ailede bütün kardeşler Cemal ismini de almışlar. Namık Cemal Nazikioğlu çok önemli bir hukukçu idi; onun bir küçüğü Ferruh Hanım —evlendi Anada soyadını aldı; onun bir küçüğü Ezel Cemal Nazikioğlu amcam ise Demir Yolları’nda gar müdürlüğü yaptı. Haydarpaşa Gar’ında bilet alırken portresini gördüm orada. Onun küçüğü de babam Turhan Cemal Nazikioğlu. Kardeşlerin en sonuncusu Semiha Cemal Nazikioğlu. O da hukukçu idi Maliye Bakanlığı’nda Hazine avukatlığı yaptı.”

   Sülalede Alpay Bey’in dedesi Cemal Nazikioğlu kanadından gelenler Cemal Nazikioğlu olarak anılırken Cemal Bey’in kardeşi kolundan olanlar da uzun yıllar Baydar sonraki yıllarda da Baydar Nazikioğlu soyadını kullanırlar. Bu koldan gelenlerden Mehmet Esat Bey’in Fehime Hanım’la evliliğinden doğan Nasuhi Baydar Fransızca’dan yaptığı çevirileri ile tanınmıştır. Fahrünnisa (Yunt) ve Melek (Nurelgin)’in dışında kardeşlerden bir diğeri de Alpay Bey’in deyişiyle Fenerbahçe’nin gelmiş geçmiş en büyük futbolcularından olan Alaaddin Baydar Nazikioğlu’dur: “Ala diye bilinirdi. Meşhur Bekir Zeki Ala üçlüsü... Aile büyüklerim Fenerbahçe’de büyük futbolcular olmuşlar. Dolayısıyla benim de Fenerbahçeli olmam gerekir ama ben takım tutmuyorum.” Kafanızda netleşsin diye kaydediyorum işte bu Alaaddin Bey ile Alpay Nazikioğlu’nun babası Turhan Bey kardeş çocuklarıdır.

   Şanar Yurdatapan ve Can Arpaç’la kuzen

   Alpay Nazikioğlu’nun anne soyu da en az baba tarafı kadar köklü bir geçmişe sahiptir: “Şöyle köklü; annemin dedesinin dedesinin dedesi neyse Yugoslavya kralı.”

   - İsmi nedir?

   “Onu da bilmiyorum. Ben öyle şeylere meraklı bir insan değilim.”

   Alpay Nazikioğlu’nun annesi Daime Hanım; Şanar Oktay Onur ve Lale (Mansur) Yurdatapan’ın da babaları olan Korgeneral Daniyel Yurdatapan; ünlü Mason üstadı Can Arpaç’ın annesi Emine Danende Arpaç ve ayrı anneden doğan savcılık yapmış Danış Yurdatapan’la kardeştir. Mevhibe—Servet Paşa çiftinin kızı olan Daime Hanım’ın dedesi de Hersekli Mehmet Ali Paşa’dır. Mehmet Ali Paşa’nın bir diğer çocuğu ise Atatürk’ün de yakın çevresinde bulunmuş Hüsrev Gerede’dir: “Hüsrev Gerede annemin dayısıdır. Onun çocukları var Selçuk Gerede. Onlarda bu ailenin soyağacı mevcut. Selçuk ağabeyin çocukları Şiva ve Bennu Gerede var.”

   Mevhibe Hanım’ın hayatını birleştirdiği Servet Paşa ise; muhalefeti sebebiyle Sultan II. Abdülhamid tarafından Van’a sürülmüş Ferik Hüsnü Paşa’nın oğludur: “Van’a sürgün olup olmadığını bilmiyorum öyle bir şey konuşulmadı ailede. Ama onun mezarı Van’da. Ve orada çok tanınmış önemli bir adam.” Albaylıkla tuğgenerallik arasında bir rütbe olan Tuğbay Servet Paşa Çanakkale Savaşı’nda Atatürk’le beraber savaşmış ve o savaşta Atatürk’ün göğsündeki saate isabet ettiği için yara almadan kurtulduğu şarapnel hadisesini de anlatan kişidir. Aileden çıkmış yakın tarihimizde önemli rolü olanlardan biri de Milli Birlik Grubu üyesi Yarbay Sezai Okan’dır: “Sezai Okan’ın babası ile büyükbabam kardeş çocukları oluyorlar.”

   Aslında yedi göbektir İstanbullu olan Alpay Nazikioğlu böylesi bir ailenin tek çocuğu olarak 20. yüzyılın ortalarına doğru Ankara’da dünyaya gelir. Yaz aylarını ailesiyle birlikte İstanbul’da geçiren Alpay iki yaşlarına kadar yaşadığı hadiseleri hatırlayabilmektedir. O günlerden hatırına gelenlerden biri babasının ona anlattığı at hikayeleridir: “Babam öyle hikayelerle uyuturdu beni.” Ondaki hayvan sevgisi de buradan kaynaklanmaktadır: “Benim hayatım 35 yaşımdan orta okul sonuna kadar at üstünde geçti. Ankara’da Saraçoğlu Mahallesi’ndeki çayırlarda ata binerdik. İsmet Paşa da at bindiği için rastlaşırdık.” Hayatının daha sonraki döneminde çok uzun süre ayrı kaldığı için ata binmeyi unutan Nazikioğlu yaşıtlarına göre oldukça yaramaz sayılabilecek bir çocukluk geçirir: “Mesela yakma merakım vardı. Eve misafir gelir —evler sobalı o zaman— üç dakika sonra misafirin kürkü sobanın üzerinde. Akla hayale gelmedik haşarılıklar... Bir sandal gezisinde şemsiyeyi alıp denize atıyordum mesela. Ağaçların tepesindeydim her dakika. Kafam yarılır gözüm patlar... böyle bir durum.” Bütün bunlara rağmen baskı yapılmayan demokratik bir aile ortamında özgürce büyütülür o.

   - Yaramazlığın sebebi neydi sizce?

   “Hiperaktif birisi olmak. Tatminsizlik... Ama her yaşın gereği var. Çocuk çocukluğunu yaşamalı bence. Yaşayamazsa ileri yaşlarda yaşamaya çalışıyor. O zaman da yakışık almıyor. İnsan her şeyi yaşayabilmeli hele bir de erkek çocuksa...”

   Bu yaramazlıklar arasında ilkokula başlayan küçük Alpay ortaokulu da aynı yerde Ankara Koleji’nde bitirir: “Orada da korkunç yaramazdım tabii.” Ortaokuldan sonra babası Turhan Bey onun ancak devlet okulunda ‘adam olacağını’ düşünerek kaydını önce Atatürk Lisesi’ne yaptırır: “Biz kızlarla beraber okuduğumuz için çok şık giyinirdik. Orada baktım hırpani birtakım çocuklar; yamalı pantolonlar parçalanmış ayakkabılar... Bana böyle uzaydan gelmiş gibi bakıyorlar. Teneffüs oldu yanağından kan damlayan bir çocuk geldi ve beni bilek güreşine davet etti. ‘Peki’ dedim. Küt diye yendim onu. İyi top oynadığım için hemen sınıf takımına çağırdılar beni. Ertesi gün sınıf maçında 4—5 gol attım. ‘Kolejli kolejli’ diye yıkılıyor Atatürk Lisesi. Orada ismim ‘Kolejli’ idi o zaman.” Alpay Nazikioğlu’nun Atatürk Lisesi’ni kendine uydurması uzun zaman almaz: “Sınıf dünyanın en uslu sınıfı idi. Ben sınıfa uyum sağladığımdan itibaren portakal kabukları havada uçuşmaya başladı. Sınıf tarihe geçti. Ben daha sonra milli takım kamplarına katıldım.”

   Genç Milli Futbol Takımı’nda

   Yüzme Uzakdoğu sporları koşu gibi branşlarda başarılı olan Alpay Nazikioğlu futbolda da kısa sürede dikkat çeker ve Ankarademirspor’da futbol oynamaya başlar. Ardından Gençlerbirliği’nde devam ettirir profesyonel futbol yaşamını. Böylece lise öğrencisi iken Genç Milli Futbol Takımı’na seçilir: “Orada A Milli Takım oyuncularından bir kısmının yaşları Genç Milli Takım’da oynatılmaları için küçültüldü. Turnuva İzmir’de yapıldı ve ben gol kralı oldum. Ve beni 16 kişilik kadroya seçtiler.” Onunla beraber Fenerbahçeli Akgün Beşiktaşlı Coşkun Taş Ercan Ertuğ da vardır kadroda. Kaleyi ise Varol korumaktadır. Kadroya seçilir seçilmesine ancak bu sefer derslerde devamsızlık yapması problem olmaktadır: “Fevziye Abdullah Tansel adında meşhur Sıfırcı Fevziye lakaplı bir hocamız vardı. Çok iyi çok katı disiplinli bir hoca. Dersi sevmiyorsun yani. Çocuklar dersi kaynatmak için ‘Alpay gol atmış’ falan diye gazeteleri getiriyorlar bu çıldırıyor. ‘Alpay sınıfta kalacak’ diyor.” Hocanın kendisini sınıfta bırakacağına kesin gözüyle bakan Alpay Nazikoğlu oradan ayrılır ve Gazi Lisesi’ne geçer. Lise diplomasını sınıflarını kayıpsız geçtiği buradan alır. Ardından biraz da babasının isteğiyle Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne yazılır: “Ailelerin yanlış birtakım yönlendirmeleri seçimleri var. Ben hukukçu değilim. Hukukçuyum ama hukukla uğraşmadım. Müzikle uğraşıyorum. İlkokulda iken babam bir ağız armonikası getirmişti bana. Ben o ağız armonikası ile ne kadar melodi biliyorsam hepsini çalıyordum. Şimdi o ailenin/ailemin uyanıp beni konservatuara vermeleri lazımdı. Ben herhalde süper bir müzisyen olurdum. Şimdi bana ‘Sen Türkiye’nin en iyi yorumcususun. Artı bir de Türkiye’nin en iyi müzisyeni olsaydın kötü mü olurdu’ diyorlar. Uyanmamış bizimkiler.”

   Kendisine kalsa idi mimar olmayı tercih edecek olan Alpay Nazikioğlu’nun ailesinin ondaki bu müzik yeteneğini fark edememesine rağmen sanatsal yanları da gelişim gösterir bir taraftan: “İnsanın içinde dünyada yapabileceği birtakım şeyler var. Önemli olan insanların o içlerindeki yetenekleri harekete geçirmesi. 1980’lerin sonuna doğru bir tarihte biraz rahatsız olduğum için evde kalmak durumunda idim. Birkaç günden sonra sıkıldım ve kızımın evdeki profesyonel yağlı pastelleri ile resim yapmaya başladım. Beğenenler oldu. Benim de hoşuma gitti. Sonra yağlıboya yapmaya başladım. Koleksiyonerler çok para verdi ama ben satmadım. Resim bittiği zaman nasıl yaptığıma ben de şaşıyorum ama... Ben ressam değilim. Mesela bir tane resimli roman yaptım şimdi. Demek ki insan zamanı geldiğinde içindeki birtakım şeyleri harekete geçirebiliyor.”

   Alpay Nazikioğlu tam da burada eğitimin Türkiye’deki kalitesizliğinden ve insanları asıl olmak istedikleri değil de başka alana itmesinden yakınıyor: “Resim ve müzik toplumların yaşamında çok önemli. Hele müzik... Toplumları dinledikleri müziklere göre tasfiye ediyorlar. Kaliteli müzik dinleyen çağdaş kötü müzik dinleyenler ilkel diye. Doğru bir kıstas. Çünkü hayatın her anında ve her alanda var müzik. Sonra evrensel bir dil. Sen şimdi lisedeki öğretimle müzisyen yapamayacağına göre müzikten anlayan iyi ve kötüyü değerlendirebilen bir toplum gayreti içinde ol. Multi trilyoner bir arkadaşın evine gidiyoruz. Evinde aşşağılık bir resim... Ancak manav dükkanında görürsün o resmi. 500 milyon liralık bir çerçeve yaptırmış ve asmış. Resimden anlasa o resmi duvarına asmazdı mesela.”

   Milli Birlikçi Sezai Okan da aileden

   Hukuk fakültesinde derslere girmeyen sadece imtihan olduğu günlerde ders çalışan ‘tembel’ öğrenci Alpay Nazikioğlu hukuk eğitimini kazasız ve belasız bitirir ve ‘Eylülde Gel’mek zorunda kalmaz. Nazikioğlu hukuk fakültesinde iken Türkiye’de de tarihi bir olay vuku bulur: “27 Mayıs 1960 İhtilali bir demokrasi hareketi idi. Yapılmış tek askeri harekettir. Ondan sonra yapılan askeri hareketlerle eş değerde tutuluyor bugün. Hiç ilgisi yok. Ondan sonra yapılanlar bana göre faşizan hareketlerdir. 27 Mayıs’ın ne Kenan Evren’in ne de başkalarının yaptıkları ile ilgisi yok. 27 Mayıs’ı yapanlardan akrabam da olan bir tanesine (MB Üyesi Sezai Okan) dedim ki ‘Bak biz hukuk okuyoruz. İhtilal güçle yapılan bir şeydir. Başarıya ulaştığı anda da meşrudur. İhtilalin kanunu budur. Siz neyin muhakemesini yapıyor neyin meşruiyetini kanıtlamaya çalışıyorsunuz.’ Fakat daha sonra hukukçular onları yönlendirdi. O Köpek Bebek Davaları saçma şeylerdi.”

   Demokrat Parti’nin uygulamaları ile buna zemin hazırladığını düşünen Nazikioğlu o ihtilali gerçekten yaşayanların gerçekleri yazmadıklarını ve söylemediklerini de düşünmektedir bugün.

   Bir ülkenin yasalarla yönetilmesinin o ülkenin hukuk devleti olduğunu göstermediğini; Türkiye’ye hukuk devleti diyebilmek için yasaların hukukun ruhuna uygun olması gerektiğini bu olmadığı için de Türkiye’nin hukuk devleti sayılamayacağını söyleyen Alpay Nazikioğlu okula devam ederken yapmayı düşündüğü halde sırf bu sebeplerden dolayı hiç avukatlık yapmaz. 16 yaşında başlayıp bir zaman sonra babasının ona söylediği şu sözler nedeniyle futbolu da devam ettirmez: ‘Oğlum çok başarısız bir sporcusun. Yarın Fenerbahçe ile maçınız var sen eve 4’te geliyorsun. Sonunda sen bu işi yapamazsın. Başarı; eğer Allah bir adama dünya çapında bir yetenek vermişse o adam Türkiye çapında başarılı olabilmişse o demek değildir. Sen çok yetenekli bir adamsın ama önem vermiyorsun. Ya dans et eğlen ya da spor yap.’

   Alpay Nazikioğlu kararını verir. Lise yıllarında arkadaşları arasında söylediği özellikle yabancı şarkılarla bilinen Nazikioğlu kuzenini dinlemek üzere gittiği bir programda kuzeninin talebi ile orada bir şarkı söyler o da sahnenin arkasından. Böylece onun için sanat yaşamı başlamış olur. İlk kez 1964 yılında hukuk fakültesinin son sınıfında iken Ankara’daki Büyük Sinema’da sahneye çıkar: “O ana kadar hakkımda bir sürü spekülasyonlar yapılıyordu. ‘İşte bu adam çok çirkin cüce kambur. Onun için kendini göstermiyor’ diye. Oysa ki ben meşhur olmak istemiyordum. Benim söylediğim şarkılar Türkiye’de bir numara oluyordu. (Hakikaten de o dönemlerde yerli/yabancı şarkı listeleri ayrı olmadığından ilk üç sırada hep Alpay’ın yorumladığı şarkılar yer alır onun ardından da ünlü Beatles sıralanırdı.) Sokakta yürürken ‘İşte Alpay’ denmesi bana bir şey ifade etmiyordu. Kim ne derse desin aldırmıyordum yani.” Kendisini çok uzun süre gizleyemediği için sahneye çıkan Alpay mikrofon tutmasını dahi bilmemektedir:

   “Sahneye çıktığımda mikrofon tutmasını da bilmiyordum. Her şeyiyle o kadar muhteşem bir konserdi ki onlar benim acemiliğimi üzerimden aldı. O dönemde konser biletleri 25 lira iken bizim konserin biletleri 25 lira idi. Satışa sunulduğu günün ertesinde karaborsaya düşerdi biletler.” Alpay Nazikioğlu 1964’te başlayan sahnedeki hayatını neredeyse 40 yıldır başarıyla devam ettirir. Fecri Ebcioğlu’nun Eylülde Gel’i başta olmak üzere Ayrılık Rüzgarı Maria Senin İçin gibi dillerden düşmeyen beste ve yorumlar da müzik tarihindeki yerini alır: “Valla bir ayırım yapmak istemiyorum onlar arasında. Belki 50’den fazla şarkım Türkiye’de bir numara oldu ama ben kendimi şunu mu yapsam daha çok satar ya da daha çok beğenilir diye hiç şartlandırmadım. Kendi zevkimi kendi içtenliğimi yansıttım. Kendi sevdiğim şeylerin toplumla da paylaşılmış olması bana hem gurur hem de büyük mutluluk verdi veriyor da. Ama yaptığım bir şeye esir olup da onun gölgesinde hiç yaşamadım. Ben yeni şeylerin peşinde koşan bir insanım.”

   - Nelerden besleniyorsunuz daha çok?

   “Aşktan besleniyorum tabii ki ama illa aşktan beslenmek için oturup da birtakım fırtınalı aşklar yaşamak gerekmiyor.”

   - Evliliklerinizi konuşalım biraz da. Üç evlilik yapıyorsunuz...

   “Dört tane.”

   - İsimlerini alabilir miyim?

   “Hayır. İsim de söylemem. Boşver. Dördüncü evliliğim sürüyor o kadar.”

   - Üç çocuğunuz var biliyorum doğru mu?

   “Doğru. Onları da konuşmayalım.”

   Askerliğini de 1966 senesinde Mamak Muhabere Okulu’nda yapmaya başlayan Alpay Nazikioğlu ardından Milli Savunma Bakanlığı’nda görevlendirilir: “Ankara’da kalmak istiyordum. Tayinim Savunma Bakanlığı’na çıktı. Tabii ki torpille. O zaman herkes torpil yaptırıyordu.” Milli Savunma Bakanlığı Halkla İlişkiler Grup Başkanlığı İş ve İşçi Münasebetleri Şubesi Kısım Amiri olarak askerliğini bitiren gidecek vakit bulamamasına rağmen sinemayı özel meraklarının başında sayan Nazikioğlu spor ve şimdilerde resim yapmayı da bu listeye eklemektedir: “Sosyal konularda birtakım şeyler okuyorum ama çok fazla okuyan bir insan olduğum söylenemez. Müzik tabii bende hep aşk olarak yaşamıştır. Müziğe muhtaç olmadan yaşamak için çok uğraştım. Ancak o da beni müziğe bağlı kıldı.”

   Son sözü de yine Alpay Nazikioğlu’na bırakalım: “Sonu düşünmek kötü bir şey. Çünkü kimse ölmek istemiyor. Herkes hayata dört elle sarılmış ama herkes de dört nala ölmek için çabalıyor. Çünkü herkesin birtakım beklentileri var gelecekten. Onun için ne dönüm noktası düşündüm hayatımda ne de köşe dönmeyi. ‘Helal olsun’ deyip yaptığım trilyonlar tutarında yardımlar var. Ondan da pişman değilim. Çünkü hayat geliyor geçiyor gidiyor kardeşim. Haysiyetle yaşamak önemli olan.”   ÖZDEMİR ERDOĞAN (d. 17 Haziran 1940, İstanbul).

   Türk müzisyen, söz yazarı ve bestecisi.
   Özdemir Erdoğan 17 Haziran 1940 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Annesi batı klasik müziği piyanisti ve dayısı keman ve piyano çalan klasik müzik sanatçısıydı. İlk eğitim bu küçük yaşlardan itibaren bu kanallarla alınmıştır.

   1940 - 50 arası yıllarının kendine özgü koşulları Özdemir Erdoğan’ın resmi bir sanat eğitimi almasını engelleyen önemli faktörlerden biridir. Diğer bir hususta, baba tarafının yine o tarihlerin koşullanmalarıyla mutlak bir temel eğitimi öngörmesi. 15-16 yaşına kadar süren bu eğitim sürecinde Özdemir Erdoğan’ın sanatsal konulara daha yatkın belirlenmiş ve bu durum okullardaki öğretmenlerce de desteklenmiştir..

   Özdemir Erdoğan 1960 yılında ticaret lisesinden mezun olmuş ve askerliğini yedek subay öğretmen olarak Adıyaman, Besni Araplar köyünde başöğretmen olarak tamamlamıştır. Bu arada yedek subay eğitimi gördüğü Denizli’de şu an TRT hafif müzik ve caz orkestrası üyesi bas gitarist Eray Turgay ile tanışmış ve onun teşvik ve tavsiyeleri ile caz sever bir ortamla ve caz müziği ile tanışıp kaynaşmıştır. Arif Mardin, İsmet Sıral, Emin Fındıkoğlu, Süheyl Denizci, Nejat Cendeli, Erol Pekcan akla gelen ilk isimlerdendir. 1962 - 64 yılları arasında dünyanın tanınmış gitar hocalarından Andreas’tan klasik gitar dersleri almış daha sonra İsmet Sıral orkestrası ile kuzey ülkeleri ve daha çok İsveç’te profesyonel müzik kariyerini geliştirmiş ve dünya cazcılarıyla tanışma ve çalışma fırsatını bulmuştur.

   Eylül 1968 yılında İsmet Sıral orkestrasının dağılmasından sonra bu orkestranın ağırlıklı üyelerinden oluşan ilk profesyonel orkestrasını 14 Ekim 1968 yılında kurmuştur. Bu orkestrada yer alan üyeler arasında şu an İstanbul devlet opera orkestrasında görevli bas gitarist Günnur Perin, TRT hafif müzik ve caz orkestrası piyanistlerinden Ayhan Yünkuş, 5 yıl önce 10 yıl sonra gurubundan Atakan Ünüvar (tenor sakssfon, flüt), Fatih Erkoç (trombon ve flüt), Uğur Dikmen klavyeli çalgılar daha sonra aranjör ve bas gitarist Onno Tunç akla gelen ilk isimlerdendir. Özdemir Erdoğan 1968 yılının en iyi gitaristi ödülünü aldıktan sonra 1969 yılındaki çalışmalar sonucu ilk Altın plak ödülü gelmiştir. “Duyduk duymadık demeyin.” Daha sonra 1971 - 72 yıllarında çeşitli uluslar arası ödüller gelmiş 1972 Atina Olimpia ve İskenderiye festivallerine iştirak etmiş, 1973’te sanatçının hazırladığı caz LP si Amerika’nın sesi (Voice of America) caz saatinde dünyanın en büyük caz otoritelerinden Willis Conover tarafından dikkate değer bir çalışma değerlendirmesiyle çeşitli kereler yayınlanmıştır.

   1974’ten itibaren sanatçı Özdemir Erdoğan Türk Müziği, Türk Halk Müziği ve diğer etnik müziklerle ilgili çalışmalara başlamış, o günlerin tek yayın organı TRT ve bu kurumun en önemli müzik otoritelerinden Nida Tüfekçi’nin takdit ve teşviklerini görmüş, TRT yayın yönetmenliğindeki katı (İktisas) maddesine rağmen sanatçının Halk Müziği tarzındaki “Gurbet” adlı bestesi ve Aşık Veysel Şatıroğlu’ndan alınan “Uzun ince bir yoldayım” düzenlemesi (Bak. Yorumcu CD ve Kaset) TRT repertuarına giren türlerinin ilk örnekleridir.

   1975 yılı sanatçının bestecilik yıllarının başlangıcıdır. 1976 “Canım senle olmak istiyor” albümü Milliyet gazetesince yılın albümü seçilmiştir. 1977’den itibaren Türk Müziği çalışmaları daha ağırlık kazanmıştır. 1979’da TRT hafif müziği ödülü gelmiş 1984’de sanatçı kendine ait bir plak şirketi kurmuştur. 1984 yılında “Bahar şarkıları” ve “Aşkımız şarkılarda yaşasın” kasetleriyle büyük ilgi gören sanatçı müziğimizde yeni bir kulvar açmıştır. 1990 yılında TRT Altın Anten yarışmasında birincilik ödülü, 1991 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Hollanda, Almanya, İsviçre ve Fransa’da çeşitli festivallerde Özdemir Erdoğan sentezi ile başarılı çalışmalar yapılmış konserler, konferanslar ve çeşitli panellerde kültür ve sanatımıza mütevazı hizmetler yapılmaya çalışılmıştır.

   1994 yılında; “Türk Müziği Yorumları” ve 1996’da “Türk Halk Müziği Yorumları” kaset ve CD lerini yapmıştır.

   Özdemir Erdoğan’a Aralık 1998’de T.C. Devlet Sanatçısı ünvanı verilmiştir.

   Albümleri

   Canım Senle Olmak İstiyor (1977)
   İşte Forum İşte Yorum (1978)
   Ölü Gözüyle İzlenimler (1978)
   Selam Sana Dünya (1979)
   Gençler İçin Türk Müziği (1980)
   The Colours of My Country in Jazz (1980)
   Bahar Şarkıları (1983)
   Fahriye Abla (1984)
   Aşkımız Şarkılarda Yaşasın (1985)
   İkinci Bahar (1987)
   Özgün Jazz Denemeleri 1970-1987 (1989)
   Düşünceli Şarkılar (1990)
   Yorumcu (1990)
   Nostaljik Şarkılar (1991)
   Türk Müziği Yorumları (1995)
   Türk Halk Müziği Yorumları (1996)
   Unutulmayan Şarkılar (1999)
   Türk Müziği Yorumları 2 (2001)
   Besteler - Güfteler (2001)
   Hayatım Şarkılarda (2001)
   Gitarıma Türkü Öğrettim O Söyledi Ben Dinledim (2004)
   Canlı Sahnelerden Kayıtlar (2004)
   [[Boyabat Pirinci ( Türküler ) (23 KASIM 2009)   İLHAN İREM (d. 1 Nisan 1955, Bursa)

   Ses sanatçısı, besteci, ressam, şair ve yazar.
   Hayatı
   İlhan İrem 1955 yılında Bursa'da dünyaya geldi. Müzik hayatına girmesi, 1969 yılında 14 yaşındayken üst dönemler tarafından okul orkestrasına solist olarak seçilmesi ile oldu. 1970 yılında Meltemler Orkestrası ile Milliyet Gazetesi'nin düzenlediği Liselerarası Müzik Yarışması'nda Marmara bölgesi birinciliği kazandı. Aynı kadro ile 1972'ye kadar Bursa Çelik Palas Oteli'nde ve Uludağ diskolarında dans müziği şarkıcılığını sürdürdü.

   1973 yılında kendi imkânları ile Diskotür firmasına yaptığı ilk 45'liği "Birleşsin Bütün Eller - Bazen Neşe Bazen Keder" ile beklediği başarıyı yakalayamadı. Plak firmasının bestelerini başka sanatçılara söyletme isteğini geri çevirdikten sonra yapmış olduğu ikinci 45'liği "Yazık Oldu Yarınlara - Haydi Sil Gözlerini" genç sanatçıyı bir anda en popüler sarkıcı konumuna getirdi. 1975 yılında yayınlanan üçüncü 45'liği "Anlasana" ile de başarısını devam ettirdi. 1976 yılında yayınladığı dördüncü 45'liğinde Tanrı'yı sorguladığı "Kuklacı Amca" 45'liği gelen baskılar sonucunda plak şirketi tarafından piyasadan toplatıldı. 1976 yılında ilk LP çalışması olan "İlhan İrem 1973-1976" yayınlandı. "Üzülme Dostum", "Havalar Nasıl", "Ayrılık Akşamı", "Sensiz de Yaşanıyor", "Bal Ağızlım" gibi her yaptığı 45'lik liste başı oldu 1973-1981 yılları arasında toplam 10 adet 45'liği yayınladı.

   1979 yılında yayınladığı senfonik yapıdaki "Sevgiliye" LPsi ile Esin Engin'in aranjörlüğünde ilk defa akademik bir çalışmayla müzik yaşamında yeni bir yola saptı. "Sevgiliye" albümünde ilk defa kendi yazdığı sözler dışında bir Nazım Hikmet şiiri olan "Hoşgeldin"i besteler ve seslendirir. "Bir Yıldız" adlı bestesi 1979 Eurovision Türkiye finaline kalır ama yarışamadan askere alınır. Bunun sebebi de şarkının Sevgliye albümünde yayaınlanmış olmasıydı. 1981 yılında askerliğinde yaptığı bestelerden oluşan "Bezgin" yayınlanır. 1983 yılında yedi yıllık bir çalışmanın ürünü olan ve sanatçının kendisi tarafından "Rock senfonisi" olarak adlandırılmış üçlemesi "Pencere... Köprü... Ve Ötesi..." sırayla yayınlanmaya başlanır.

   1984 yılında Türkiye'yi Bulgaristan'da düzenlenen Altın Orfe Yarışması'nda temsil eder. Dereceye giremez ama "Gazeteciler Özel Ödülü"nü kazanır. (Resmi için buraya tıklayın.) 1985 yılında üçlemenin ikinci ürünü olan "Köprü" ile birlikte "Pencere.. Köprü... Ve Ötesi..." (Hikaye) adında ilk defa bir plağın öyküsü çizgilerle anlatılmış olarak piyasaya çıkar. 1986 yılında sözlerini yazdığı "Halley" Melih Kibar tarafından bestelendi ve Türkiye'ye Eurovision Şarkı Yarışması'nda o yıla kadar alınan en iyi dereceyi getirdi. 1987 yılında üçlemenin sonuncusu "Ve Ötesi", "Uzaklarda Biri Var" (Denemeler) ile birlikte yayınlandı. 1988 yılında "Dünden Yarına" adlı albümü, 1989 yılında "Uçun Kuşlar" albümleri yayınlandı. 1990 yılında üçüncü kitap olan "Katastrof" (Şiirler) ve "Pencere.. Köprü... Ve Ötesi..." yayınlandı. 1992 yılında "İlhan-ı Aşk" albümünü yayınladı.

   1994 yılında yayınlanan "Koridor" ve "Romans" albümleri ile birlikte aynı yıl dördüncü kitap "Delirium" (Denemeler) piyasaya çıktı. 1995 yılında "Sevgililer Günü / The Best Of İlhan İrem 1", 1997 yılında "Aşk İksiri & Cadı Ağacı / The Best Of İlhan İrem 2", 1998 yılında "Hayat Öpücüğü / The Best Of İlhan İrem 3" albümü ve "Millenium / Sanalizasyon Fareleri, Yarasalar ve Diğerleri" (Denemeler) adlı beşinci kitap okuyucuya ulaştı.

   2000 yılında eski çalışmaları olan "Bezgin", "Pencere... Köprü... Ve Ötesi..." albümleri, bazı bölümleri yeniden mix edilmiş orijinal kayıtlarıyla "Bezginin Gizli Mektupları", "Uçuk Mavi Pencere", "Bulutlara Köprü", "Düşler ve Ötesi" isimleriyle tekrar piyasaya çıktı.

   Yeni şarkılardan oluşan "Seni Seviyorum" 2001 ve "Cennet İlahileri" 2006 yılında yayınlandı.

   Odtü Psikoloji mezunu Hansu İrem ile evlidir. Eşinin, birçok eserinde payı vardır.

   Plakları
   Birleşsin Bütün Eller \ Bazen Neşe Bazen Keder (1973)
   Yazık Oldu Yarınlara \ Haydi Sil Gözlerini (1974)
   Anlasana \ Ne Güzel Bak Yaşamak (1975)
   Bir Varmış Bir Yokmuş (Kuklacı Amca) \ Hasretim Sana (1975)
   Ver Elini \ Üzülme Dostum (1975)
   Havalar Nasıl \ Gözünü Seveyim (1976)
   Sensiz de Yaşanıyor (İşte Hayat) \ Son Selam (1977)
   Ayrılık Akşamı (Sazlıklardan Havalanan) \ Sen Bilirsin (1978)
   Bir Zamanlar \ Yeni Bir Şarkı (1979)
   Er Mektubu Görülmüştür \ Bal Ağızlım (1980)
   olanlar olmuş en uzun kırkbeşlik

   Albümleri
   İlhan İrem 1973-1976 (1976)
   Sevgiliye (1979)
   Bezgin (1981)
   Pencere (1983)
   Köprü (1985)
   Ve Ötesi (1987)
   Dünden Yarına (1988)
   Uçun Kuşlar Uçun (1989)
   Pencere… Köprü… Ve Ötesi… (1990)
   İlhan-ı Aşk (1992)
   Koridor (1994)
   Romans (1994)
   Sevgililer Günü \ The Best Of İlhan İrem 1. (1995)
   Aşk İksiri & Cadı Ağacı \ The Best Of İlhan İrem 2. (1997)
   Hayat Öpücüğü \ The Best Of İlhan İrem / 3. (1998)
   Bezginin Gizli Mektupları (2000)
   Uçuk Mavi Pencere (2000)
   Bulutlara Köprü (2000)
   Düşler ve Ötesi (2000)
   Seni Seviyorum (2001)
   Bir Meleğe Aşık Oldum / The Best Of İlhan İrem/ 4. (2003)
   Işık ve Sevgiyle 30 Yıl (2004)
   Cennet İlahileri (2006)
   Tozpembe/Progressive Çocuk Şarkıları(2008)
   Ödülleri
   Yılın Ümit Veren Erkek Şarkıcısı / Elvir Edip Kurtoviç(1989)

   Yılın Sanatçısı / Türkiye Spor Yazarları Derneği (1973)

   Yılın Sanatçısı / Türkiye Spor Yazarları Derneği (1974)

   Yılın Erkek Şarkıcısı / Hey Dergisi (1974)

   Yılın Erkek Şarkıcısı / Demokrat İzmir Gazetesi (1974)

   Yılın Erkek Şarkıcısı / Ses Dergisi (1974)

   Yılın Erkek Şarkıcısı / Kelebek Gazetesi (1974)

   Yılın Şarkısı “Yazık Oldu Yarınlara” / Kelebek Gazetesi (1974)

   Yılın Gençlik Ödülü / Haberler Ajansı (1974)

   Altın Plak “Yazık Oldu Yarınlara” (1974)

   Yılın Sanatçısı / Gazeteciler Cemiyeti (1975)

   Altın Plak “Anlasana” (1975)

   Yılın Şarkısı “Bir Varmış Bir Yokmuş” / Ege Haberler Ajansı (1976)

   Yılın Sanatçısı / Dünya Gazetesi (1977)

   Yılın Şarkısı “Sensiz de Yaşanıyor”/Demokrat İzmir Gazetesi (1977)

   Basın 77 Ödülü / Türkiye Gazeteciler Sendikası (1977)

   Altın Plak “Sensiz de Yaşanıyor / İşte Hayat” (1977)

   Yılın TV Yıldızı / Günaydın Gazetesi (1978)

   Yılın Sanatçısı / Anneler Derneği (1978)

   Altın Plak “Konuşamıyorum” (1978)

   Yılın Albümü “Bezgin” / Anadolu Haber Ajansı (1982)

   Altın Plak “Pencere” (1983)

   Yılın Albümü “Pencere” / Demokratik Basın Birliği (1983)

   Basın Ödülü / Uluslar arası Altın Orfe Şarkı Yarışması / Bulgaristan (1984)

   Eurovision Türkiye Birincisi “Halley” / Söz Yazarı (1986)

   Yılın Şarkısı “Yurtta Barış Dünyada Barış” / KKTC Barış Platformu (1988)

   Yılın Şarkısı "Yurtta Barış Dünyada Barış" / KKTC Türk Hava Kurumu ve Gazeteciler Birliği.(1988)

   Yılın Şarkısı "Yurtta Barış Dünyada Barış" / Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (1988)

   Yılın Erkek Sanatçısı / Hey Dergisi (1988)

   Yılın Sanatçısı / Bursa Hakimiyet Gazetesi (1988)

   Altın Plak “İlhan-ı Aşk” (1992)

   Altın Plak “Sevgililer Günü” (1995)

   35.Yıl Onur Ödülü / Bursa Sivil Toplum Derneği (2008)

   Kitapları
   Pencere... Köprü... Ve Ötesi... (Öykü / 1985)
   Uzaklarda Biri Var (Denemeler / 1987)
   Katastrof (Şiirler / 1990)
   Delirium (Denemeler / 1994)
   Millenium / Sanalizasyon Fareleri, Yarasalar ve Diğerleri (Denemeler / 1998)
   Siyah Kuğunun Şarkısı (Senfonik Şiir /2007)
   Son etkinlikleri
   2006 - 14 yıllık hasretin ardından 29 Eylül İstanbul konseri ile başlayan, İzmir ve Ankara ile devam edecek konser organizasyonu düzenlendi.

   2006- 7 Ekim tarihinde gerçekleşecek olan İzmir konseri sanatçının üst solunum yollarından rahatsızlanması sonucu 17 Ekim tarihine ertelendi.

   2006- Sanatçının konser turnesinin Ankara ayağı 14 Ekim 2006 tarihinde gerçekleşti. Konser esnasında sanatçının "Bunlar sadece bir şarkı, yaşadığımız sadece bir konser değildi" söylemi dikkate değerdi...

   2006- 17 Ekim tarihinde yoğun yağmur yağışı nedeniyle İzmir konseri 2. kez iptal edildi-İlhan İrem:"İleri bir tarihte tekrar İzmir'e geleceğim" dedi

   2007- Sanatçının 6. kitabı Siyah Kuğunun Şarkısı Nisan 2007 de Sevecenlerle buluştu...

   2007- Sanatçı 20 Mayıs 2007 Saat 20.30'da İzmir Fuar'da İsmet İnönü Sanat Merkezinde Sevecenleriyle buluştu

   2007- 25 Ağustos 2007, saat 21:15'te İstanbul Kuruçeşme Arena'da "Yürek Büyüsü" Konseri

   2008- 1 Haziran'da İlhan İrem izleyenleri tarafından İlhan İrem/Işık ve Sevgiyle 35 Yıl adında bir panel düzenlendi.

   2008- 16 Ağustos'ta Rumeli Hisarı'nda "Aşka Davet" Konseri verdi.
   (Vikipedi'den alıntıdır)
   ERSEN VE DADAŞLAR

   Ersen Dinleten tarafından kurulan 1970'lerde oldukça popüler olan bir müzik grubudur.

   Ersen Dinleten, Moğollar ile çalmakta olan Kardaşlar isimli müzik grubu ile çalışmaya başladı. Kardaşlar'la 2 single çıkarttıktan sonra, grubun isminin değişmesini
   kararlaştırdılar ve Ersen, "Ersen ve Kardaşları" olarak anılan isimlerini "Ersen ve Dadaşlar" olarak değiştirdi. Uzun süre, listelerde hep zirvede kalan grup, 1993'te
   müziğe ara verdi. Bu sürede dini formatta 2 albüm yapan Ersen Dinleten, bu sene Mehmet Mısır, Cevdet Canel, Zafer Şanlı ve Volkan Şanda'dan oluşan yeni Dadaşlar
   kadrosuyla, eski hitlerinin yeniden düzenlemelerinden oluşacak bir albümle kaldığı yerden devam edecektir.

   45'likler
   Gafil Gezme Şaşkın/Güzele Bak Güzele
   Bir Ayrılık Bir Yoksulluk Bir Ölüm/Yedin Beni
   Dostlar Beni Hatırlasın/Üç Kız Bir Ana
   Ekmek Parası/Zalım
   TANJU OKAN (d. 27 Ağustos 1938, İzmir - ö. 23 Mayıs 1996, İzmir),

   Türk şarkıcı, müzisyen ve sinema oyuncusu.

   Hayatı
   İlköğrenimini Manisa'da, lise öğrenimini Balıkesir'de tamamladı. Daha sonra İtalya'da şan eğitimini alarak Türkiye'ye döndü. İlk önce, 1961'de, Ankara'da profesyonel müzik hayatına başlasa da bir yıl sonra İstanbul'a döndü. 1964'te Milli Orkestra'yla (Erol Büyükburç ve Tülay German ile bu sırada tanışmıştır) Balkan Müzik Festivali'ne katıldı. 1964'te 'İbibikler Öter Ötmez Ordayım' isimli ilk plağı Sahibinin Sesi firmasından yayımlandı. Bu sırada Nur Erbay'la hayatını birleştirdi, Tansu ismini verdikleri bir oğulları dünyaya geldi. Bu evlilik yaklaşık 8 ay sürdü.

   1960`ların sonundan itibaren Ş.Akannaç ve Nino Varon`un yazdığı Hasret (1970), Tuğrul Dağcı`nın yazdığı Koy Koy Koy (1972), Mehmet Teoman`un yazdığı Kadınım (1974), Güzin Gürman'ın yazdığı Öyle Sarhoş Olsam ki (1972) parçalarıyla geniş kitlelerce tanınır oldu. Bütün Şarkılarım albümü 1975'te çıktı. İkinci evliliği de 1976`da gerçekleşti, 14 ay sürdü. 1980'de 'Yorgunum' albümü Kent firmasından piyasaya çıktı. 1995'te Marş Müzik'ten çıkan 'İşte Tanju Okan 95' son albümü oldu.

   Siroz hastalığına yakalanan Tanju Okan, 1995'te İzmir'in Urla ilçesine yerleşti. Kısa bir süre sonra hayatını kaybetti. Vasiyeti üzerine Urla`daki İskele Kabristan`ına gömüldü. Bu ilçede bir Tanju Okan Parkı ve Tanju Okan Heykeli bulunmaktadır. Alkole düşkünlüğüyle bilinen Tanju Okan için kederli sesiyle, düşkün fakat şikayet etmeyen tavrıyla samimi, gerçek bir sanatçı olduğu ölümünden sonra sık sık söylendi.

   Bazı 45'likler

   Serinin ikinci albümü İbibikler Öter Ötmez Oradayım
   Kundurama Kum Doldu (Sahibinin Sesi Plak)
   İki Yabancı / Sarhoş
   Kadınım (Diskotür Plak)
   Kemancı (Gönül Plak)
   Hasret / Ah Bir Zengin Olsam (Yonca Plak)
   Parkta Yatıyorum / Çocukluğum (Philips)
   Şerefe / Aşkı Bulacaksın
   Ayyaş / Var Mısın İçelim
   Yıldönümü / Deli Gibi Sevdim
   Başlık Parası / Gelme Ölüm
   Ölümünden sonra da Odeon Plak`tan Bir Zamanlar, Best Of Tanju Okan ismiyle iki albüm çıktı.

   Filmleri
   Cüppeli Gelin, (1964)
   Şekerli Misin Vay Vay, (1965)
   Yalancının Mumu, (1965)
   Fakir Bir Kız Sevdim, (1966)
   Aşkın Kanunu, (1966)
   İçimdeki Alev, (1966)
   Berduş Kız, (1970)
   Ah Bir Zengin Olsam, (1971)
   Cımbız Ali, (1971)
   Kaynanam Kudurdu, (1973)
   Şiribim Şiribom, (1974)
   Ne Haber, (1976)
   Gazap Rüzgarı, (1982)
   NİLÜFER

   Türkiye'nin en iyi vokalistlerinden Nilüfer 1955'de, İstanbul Cihangir'de dünyaya geldi. Nilüfer'in ailesi de müzikle ilgiliydi. Babası çok iyi piyano çalardı. Annesinin de çok güzel bir sesi vardı.

   Nilüfer 15 yaşındayken hafta sonu gazetesi'nin "Altın Ses Şarkı Yarışması"na katıldı. İşte bu yarışma ona birinciliği ve şöhreti kazandırdı. Bir anda yaşamı değişen Nilüfer'in profesyonel müzik yaşamı 1972 yılında "Kalbim Bir Pusula" isimli 45'liğiyle başladı.

   1973-1978 yılları arasındaki dönemde, sürekli altın plak kazandı. Defalarca yılın kadın sanatçısı seçildi. 80'lere girildiğinde müziğini biraz değiştiren Nilüfer, Osman İşmen' in arajmanlamasıyla, Türk Müziği ve arabesk parçaların pop versiyonlarını seslendirdi.

   90'larda da oldukça ilgi toplayan albümler yaptı. "Yine Yeni Yeniden" (1994), "Ne Masal Ne Rüya" (1994), "Nilüfer'le" (1997) ve "Yeniden Yetmişe" (1998) adlı albümler Nilüfer'i yayınladıkları tarihlerin en değerli müzisyenlerden biri yaptı.

   1992 yılından beri Unicef'le ilgili çalışmalar yapan Nilüfer, 1998 yılından bu yana da Unicef'in iyi niyet elçisi...
   TANJU OKAN (d. 27 Ağustos 1938, İzmir - ö. 23 Mayıs 1996, İzmir),

   Türk şarkıcı, müzisyen ve sinema oyuncusu.
   Hayatı
   İlköğrenimini Manisa'da, lise öğrenimini Balıkesir'de tamamladı. Daha sonra İtalya'da şan eğitimini alarak Türkiye'ye döndü. İlk önce, 1961'de, Ankara'da profesyonel müzik hayatına başlasa da bir yıl sonra İstanbul'a döndü. 1964'te Milli Orkestra'yla (Erol Büyükburç ve Tülay German ile bu sırada tanışmıştır) Balkan Müzik Festivali'ne katıldı. 1964'te 'İbibikler Öter Ötmez Ordayım' isimli ilk plağı Sahibinin Sesi firmasından yayımlandı. Bu sırada Nur Erbay'la hayatını birleştirdi, Tansu ismini verdikleri bir oğulları dünyaya geldi. Bu evlilik yaklaşık 8 ay sürdü.

   1960`ların sonundan itibaren Ş.Akannaç ve Nino Varon`un yazdığı Hasret (1970), Tuğrul Dağcı`nın yazdığı Koy Koy Koy (1972), Mehmet Teoman`un yazdığı Kadınım (1974), Güzin Gürman'ın yazdığı Öyle Sarhoş Olsam ki (1972) parçalarıyla geniş kitlelerce tanınır oldu. Bütün Şarkılarım albümü 1975'te çıktı. İkinci evliliği de 1976`da gerçekleşti, 14 ay sürdü. 1980'de 'Yorgunum' albümü Kent firmasından piyasaya çıktı. 1995'te Marş Müzik'ten çıkan 'İşte Tanju Okan 95' son albümü oldu.

   Siroz hastalığına yakalanan Tanju Okan, 1995'te İzmir'in Urla ilçesine yerleşti. Kısa bir süre sonra hayatını kaybetti. Vasiyeti üzerine Urla`daki İskele Kabristan`ına gömüldü. Bu ilçede bir Tanju Okan Parkı ve Tanju Okan Heykeli bulunmaktadır. Alkole düşkünlüğüyle bilinen Tanju Okan için kederli sesiyle, düşkün fakat şikayet etmeyen tavrıyla samimi, gerçek bir sanatçı olduğu ölümünden sonra sık sık söylendi.

   Bazı 45'likler

   Serinin ikinci albümü İbibikler Öter Ötmez Oradayım
   Kundurama Kum Doldu (Sahibinin Sesi Plak)
   İki Yabancı / Sarhoş
   Kadınım (Diskotür Plak)
   Kemancı (Gönül Plak)
   Hasret / Ah Bir Zengin Olsam (Yonca Plak)
   Parkta Yatıyorum / Çocukluğum (Philips)
   Şerefe / Aşkı Bulacaksın
   Ayyaş / Var Mısın İçelim
   Yıldönümü / Deli Gibi Sevdim
   Başlık Parası / Gelme Ölüm
   Ölümünden sonra da Odeon Plak`tan Bir Zamanlar, Best Of Tanju Okan ismiyle iki albüm çıktı.

   Filmleri
   Cüppeli Gelin, (1964)
   Şekerli Misin Vay Vay, (1965)
   Yalancının Mumu, (1965)
   Fakir Bir Kız Sevdim, (1966)
   Aşkın Kanunu, (1966)
   İçimdeki Alev, (1966)
   Berduş Kız, (1970)
   Ah Bir Zengin Olsam, (1971)
   Cımbız Ali, (1971)
   Kaynanam Kudurdu, (1973)
   Şiribim Şiribom, (1974)
   Ne Haber, (1976)
   Gazap Rüzgarı, (1982)
   ŞENAY YÜZBAŞIOĞLU

   Türk pop müzik şarkıcısı ve şarkı sözü yazarıdır.

   1951 yılında doğan Şenay, 1971'de Şerif Yüzbaşıoğlu ile evlendi.Şenay müziğe profesyonel olarak, 1969'da Erkan Özerman'ın keşfi olarak onun Ankara'da açtığı ‘Anahtarlı Bulvar’ adlı bir gece kulubünde başladı. Dönemin en iddialısı olan bu klüpte daha önce Dario Moreno, Tülay German, Ruhi Su, Doğan Canku, Esin Afşar ve Emel Sayın (pop şarkıcısı olarak) sahne almıştı. Şenay aynı yıl, daha sonra İstanbul Gelişim Orkestrası adını alacak Şerif Yüzbaşıoğlu, Salim Ağırbaş, Atilla Özdemiroğlu, Selçuk Başar, Uğur Başar, Garo Mafyan, Asım Erken'den kurulu orkestranın İlhan Kayral'la birlikte iki solistinden biri oldu. Daha sonra Şenay'ın orkestra partneri Neco oldu, orkestraya Onno Tunç, Cengiz Teoman, Aşkın Arsunan, Atilla Şereftuğ, Erdal Kızılçay gibi müzisyenler katıldı. Bu arada orkestra şefi Şerif Yüzbaşıoğlu ve Şenay evlendiler. 1971'de müziklerini basit bulduğu için pek gönüllü olmadan ama aranjmanların sözlerini de yazarak "Benim Olursan/Sev Kardeşim" adlı plağı doldurur. Plağın B yüzündeki Sev Kardeşim patlar, hem yılın şarkısı seçlir, hem de Şenay'a yılın şarkıcısı ödülünü getirir. 1972'de aynı ödülleri bu kez de "Hayat Bayram Olsa/Nen Var Canım Kardeşim?" ile alır. İki yıl içinde Türk popunun en ünlü kadın yıldızlarından biri olur. 1970'lerin en onemli Turkce pop şarkıcılarından. Sev Kardeşim, Hayat Bayram Olsa, Beyaz Ülke, Gerçek Nerde, Açıl Susam Açıl, Ve Ağlıyorum, Varlar Yoklar, Dön Artık, Sev Yeter Ki, Dünden Bugüne, Sessiz Bir Yer gibi pek çok hit 45'lik yaptı. Dönemin pop müzik şarkıcılarının aksine, sözlerini kendi yazdiğı şarkılarında aşk-meşkten degil, humanist konulardan bahseder daha aydın bir çizgi korurdu. Fiziksel görünümü de donemin alaturka, yırtmaçli, ağır makyajlı popçularından farklıydı, uslu bir punk havalı sürrealist bir görüntüsü vardı. Zaten gazinolarda çok az çalıştı, genelde müzik hayatını plak ve konserlerle sürdürdü ve magazinden uzak durdu. Bülent Ecevit'in "Karaoğlan" lakabıyla büyük zafer kazandığı seçimlerden önce, mitinglerde Ecevitten önce sahne alır Sev Kardeşim ve Hayat Bayram Olsa'yı söylerdi. Siyasi mitinglerde sahne alan ilk sanatçıdır. Bir dönem humanist şarkı sözleri TRT tarafından solcu bulundu ve Selda Bağcan, Cem Karaca, Melike Demirağ, Fikret Kızılok, Bülent Ortaçgil vb'le birlikte kara listeye alındı. Spilt, Spot, Apollonia, Altın Orfe, Atina, Yamaha, Tokyo gibi pop müzik festivallerine Perhaps One Day, Let In The Light gibi şarkılrla katıldı, aldığı 7 ödülle uluslararası festivallerde en çok ödül alan pop müzik şarkıcısı oldu. Türkiye'ye gelen bazı caz sanatçılarına vokal yaptı. Günümüz kliplerinin ataları sayılacak şarkı üzerine kısa filmleri İzzet Öz, ilk Diskovizyon, Sihirli Lamba gibi televizyon programlarında Şenay ve Seyyal Taner için çekti. 1975'de ilk Turkiye Eurovision elemelerinde sözlerini kendi yazdığı Selçuk Başar bestesi "Umut" adlı şarkıyla finale kaldı; diger finalistler Nilüfer, Füsun Önal, Esin Afşar, Gökhan Abur, Cahit Oben, Semiha Yankı, Ali Rıza Binboğa, Uğur Akdora, Atilla Atasoy, İskender Doğan, Yeşim, Yeliz ve Serter Bağcan'dı. Ama eşi Şerif Yüzbaşıoğlu juride olduğu için, dedikodulara mahal vermemek için yarışmadan çekildi. Nilüfer'in seslendirdiği Nino Varon bestesi olarak katılan "Boşver" de orjinal beste olmadığı anlaşılınca diskalifiye edildi. 1980'de Ajda Pekkan'in Eurovision temsili için ısmarlanan ve Turkiye finalinde 2. olan Şerif Yüzbaşıoğlu'nun hüseyni makamındaki bestesi "Olsam"ın demo kaydını o okur ve bu yorum Pekkan'ın yorumundan daha çok beğenilir. Rumuzla katılınan yarışmalarda, özellikle açık gırtlakla yorumladıkları şarkılardaki sesleri, sık sık popüler müziğin bir başka deha bestecisi Ergüder Yoldaş şarkılarıyla tanınan Nur Yoldaş'la karıştırılır. Uzun yıllar Şerif Yüzbaşıoğlunun aranjeleriyle Coco Cola'nın Türkiye cıngıllarını seslendirdi, uc kez dunyada yılın Cola cıngılları değerlendirmesinde birinci oldu. İlk LP'sini ingilizce sözlü Wish, Who Are You?, When Grass Is Gold gibi şarkılarla Bulgaristanda çıkardı. Türkiye'de ilk ve tek LP'si Şenay adıyla çıktı, Honki Ponki, Çirozname, Dalkavuk, Kent Yaşamı, Şarkılar, Doy Doy Doy Doymadım, Bir Gün O Yok Diyecekler gibi şarkılar yer aldı. Disco funk soudundaki plak yılın en çok satan plağı oldu ve Şenay yine ön plana geçti. Honki Ponki ingilizce sözlerle Hollanda, Japonya, Belçika, Fransa, Almanya gibi ülkelerde, "Honky Ponky" ismiyle 45'lik oldu. Ve Beyaz Kelebekler'in "Sen Gidince"sinden sonra Avrupa listelerine giren ikinci Türk plağı oldu, üçüncüsü de Barış Manço'nun "Nick The Chapper"idir. O dönem başta Ajda Pekkan pek çok pop şarkıcısının Avrupa'da çıkan plakları hüsranla sonuçlanmıştı. Ama yeni bir çıkış yakaladığı dönemde, Aydın Esen, Harun Kolçak, Fatih Erkoç, Şenova Ülker, Levent Altındağ gibi iyi müzisyenlerden oluşan Karma adlı bir orkestra kurup konserlere başlayacakken, 1981'de Türkiyenin en önemli müzik adamlarından orkestra şefi, aranjör ve besteci Şerif Yüzbaşıoğlu'nu kaybedince bir daha toparlanamadı. 1981'de eski orkestra arkadaşı Selçuk Başar'ın ısrarıyla onun "Bigudi" alı şarkısını seslendirdi ve Eurovisionda finale kaldı, ama devam edemeyecegini açıklayıp şarkıyı Neco'ya devretti, sonuçta kadın şarkısı olduğu için "Bigudi"yi Füsun Önal seslendirdi ve Türkiye 2. si oldu. 1982'de Aydın Esen'in zorlamasıyla onun Eurovision için hazırladığı "Müzikle Yaşam" isimli şarkıyı seslendirip finale kalır ama yine devam edemeyecegini belirtip çekilir, Aydın Esen de yarışmaya başka bir şarkıcıyla devam etmek istemediği için şarkısını yarışmadan çeker; 1984'de Almaya'da punk-rock Grand-Prix yarışması gibi aldığı bazı tekliflerle harekete geçme kararı alsa da kendini toparlayıp dönüş yapamadı. Aralıklarla caz şarkıcısı olarak bir kac kulüp çalışması yapar ama hem bu sırada kadın olarak uğradığı tacizler, hem de üç kez Ülkücüler'in saldırısına uğraması, eşini kaybettikten sonra bozulan psikolojik yapısını iyice bozar. Ağır psikolojik sorunlar yaşar. Kendini tümden soyutlar ve Sev Kardeşim ve Hayat Bayram Olsa şarkıları her bayram çalınan bir kült olsa da fiziğini, kendisini tümden unutturmayı başarır. 1993'de Aydın Esen, Erdal Kızılçay, Eser Taşkıran gibi müzisyenlerin desteğiyle Mevlana'nın şiirlerinin İngilizce çevirilerine fusion tarzıyla bir demo hazırlar. EMI Ingilere'den "ok" alan album, Turk EMI'nin başındaki Yeşil Giresunlu'nun engellemesiyle karşılaşır, bazı kulisler sonucu Kültür Bakanlığı da ekonomik desteğini çekince, Şenay yeniden kapanır ve kendini soyutlar. Popüler olduğu dönemde de pek sosyal bir karaktere sahip olmayan Şenay, kendini yaziya ve Salvador Dali etkisinde sürrealist yağlı boya resme verir. Son donemlerde pek cok eski şarkıcının şarkıları CD'lerde toplanırken, bir dönemin ayrıksı şarkıcısı ve usta yorumcusu Şenay'ın hitleri hala toplanmamiştir. Oysa hem Türkçe, hem İngilizce üç albume yetecek kaydı vardır.

   45'likleri

   "Ayrılalım Ağlamadan/Sil Gözyaşlarını" 1968 - Pathe Plak
   "Sen De İç Benimle/Sakla Kimse Görmesin" 1968 - Pathe Plak
   "Sil Gözyaşlarını/Ayrılalım Ağlamadan" 1969 - Columbia Plak
   "Çapkın Adam/Beni Sevmekten Korkma" 1970 - Columbia Plak
   "Benim Olursan/Sev Kardeşim" 1971 - Sayan Plak
   "Nerdeyiz?/En Buyuk Şansın Yaşıyor Olmak" 1972 - Sayan Plak
   "Hayat Bayram Olsa/Nen Var Canım Kardeşim" 1973 - Coşkun Plak
   "Beyaz Ülke/Gerçek Nerede?" 1974 - Diskotür Plak
   "Açıl Susam Açıl/Ve Ağlıyorum" 1975 - Diskotür Plak
   "Varlar Yoklar/Dön Artık" 1976 - Kent Plak
   "Sessiz Bir Yer/Dünden Bugüne" 1977 - Kervan Plak
   "Honki Ponki/Honkey Ponkey" 1980 - CNR (Hollanda)
   "Honki Ponki/Honkey Ponkey" 1981 (Japonya)
   "Honki Ponki/Honkey Ponkey" 1981 - Philips Records (Fransa)
   "Honki Ponki/Honkey Ponkey" 1981 - Turkola (Almanya)

   LP'leri

   "World Populer Song Festival '71" - Yamaha (Japonya) - karma album: Martine Clemenceau, Tsunehiko Kamijo, Michele Torr gibi şarkıcılarla)
   "World Populer Song Festival '73" - Yamaha (Japonya) - karma album: Akiko Kosaka, Gilda Giuliani, Shawn Philips gibi şarkıcılarla)
   "Golden Orpheus '75" - Balkanton (Bulgaristan) -karma album: Renzo D'Anglo, Don Mercedes, Konca Markes gibi şarkıcılarla)
   "World Populer Song Festival '76" - Yamaha (Japonya) - karma album: Franco & Regina, Sandy, Mary Cristy gibi şarkıcılarla)
   "Şenay" 1978 - Balkanton (Bulgaristan)
   "Şenay" 1980 - EMI (Türkiye)
   GÖKBEN ( 25 Kasım 1951- İstanbul doğumlu sanatçı.

   Gerçek adı Nermin Gökben'dir.Aziz-Şaziye Gökben çiftinin tek çocuğu olup babasını henüz 1 yaşındayken trafik kazasında kaybetmiştir.

   Profesyonel müzik kariyerine Yurdaer Doğulu Orkestrasının solisti olarak başlayan Nermin Gökben, Hey Dergisi tarafından ilk 45'liğini yaptığı 1972 yılının umut vadeden en iyi kadın şarkıcısı seçilmiştir. 1973 yılında 1 Numara Plakçılık saflarına geçmiştir. 1976 yılında Aşk Dediğin Laftır, 1977 yılında Bu Ne Biçim İştir adlı albümlerini yapmış, en büyük başarıyı ise 1979 yılında yaptığı Samanyolu albümüyle yakalamıştır. Türk Pop Müziğinde Süperstar Ajda Pekkan'ın en büyük rakibesi olarak gösterilecek kadar üne kavuşan sanatçı, 1980 yılında İşadamı Kaya Mutlu ile evlenerek evli kaldığı 5 yıl boyunca müziğe uzun bir ara vermiştir. 1986 yılında Sembol Plak etiketiyle yayınlanan Yaz Gülü adlı pop-arabesk tadındaki albümüyle müziğe başarılı bir dönüş yapmıştır. "Şiribim Şiribom" adlı 45'liğinden Altın Plak ve "Şekerim" adlı parçasının yer aldığı Severken Yoruldum adlı albümünden Altın Kaset ödülünü almıştır. Yurdaer Doğulu, Ali Kocatepe, Atilla Özdemiroğlu, Esin Engin, Metin Özülkü, Şehrazat, Aysel Gürel, Selmi Andak gibi isimlerle çalışmıştır.

   En meşhur şarkıları "Şiribim Şiribom", Randevu, "Aşk Dediğin Laftır", "Rüzgar Gibi Geçtin", Neler Neler Oldu, Diridahdar, Canın Sağolsun,"Şekerim" "Lafı mı Olur" ve "Aşka Çeyrek Var"dır. Son albümü 1992 yılında Şahin Özer'den yayınlanan "Aşka Çeyrek Var"dır. "POPSAV" üyesidir. 13 Ekim 1981 doğumlu olan Begüm Mutlu adında bir kız çocuğu sahibidir. Anne bir, baba ayrı kızkardeşi olan Nil Ünal'ın ablasıdır. Kızkardeşi, Ekrem Bora ve Suna Pekuysal ile 1988 yılında çevirdiği "Yasak Aşk" adlı bir de filmi vardır. İstanbul'da oturmaktadır.

   Şimdi sarışın, kısa saçlı, kahküllü, kıpır kıpır bir şarkıcıdır. Geçmişte saçlarını uzatmışlığı veya kahverengi ve kızıl renge boyatmışlığı da vardır.

   2010 yılında birçok nostaljik sanatçıyı genç sanatçılarla biraraya getiren "Her Devrin Devleri" adlı projede Mustafa Sandal ile beraber "Nevrin Döner" adlı düeti seslendirmiştir.

   Diskografi

   45'lik

   Aşka İsyan Edilmez - Sevdiğimi Bile Bilmeyecek (1972)
   Aşkın Sonu - Züleyha (1973)
   Derdim Var Dağlar Gibi - Yine Verirdim Sana (1973)
   Şiribim Şiribom - Bir Gün Sen (1974)
   Randevu - Çiripi Çiripa (1974)
   Gururum - Eninde Sonunda (1975)
   Rüzgar Gibi Geçtin - Aşk Dediğin Laftır (1975)
   Akılsız Başa Fayda Yok - Çok Mu Gördün (1976)
   Neler Neler Oldu - Böyle Aşk Eksik Olsun (1977)
   Diridahdar - Ruhumda Bir Fırtına Var (1977)
   Aşkla Pazarlık Olmaz - Aşktan Başım Dönüyor (1978)
   Bir Tanrıyı Bir de Beni Unutma - Haydi (1979)

   Albüm (LP/MC/CD)

   Aşk Dediğin Laftır LP-MC-1 Numara Plakçılık (1976)
   Bu Ne Biçim İştir - LP-MC-1 Numara Plakçılık (1977)
   [[Samanyolu - LP-MC-1 Numara Plakçılık] (1979)
   [[Yaz Gülü- - LP-MC-Sembol Plakçılık-1986)
   Severken Yoruldum (1989)
   İşine Gelirse (1990)
   Aşka Çeyrek Var (1992)
   ÖMÜR GÖKSEL

   Kendi ağzından hayat hikayesi....

   2 Mayıs 1942 Cumartesi, öğleden sonra yaşamla ilk randevum.
   O günü pek hatırlayamıyorum ama iliklerime kadar doldurduğum ilk oksijen, doğaya, hayata, canlı cansız tüm varlıklara duyduğum aşkın ve sadakatin ilk müjdecisidir.
   Belki de bir bahar güneşinin, gözlerimi kamaştırması, bana sahip çıkan kucakların sıcaklığı, mutlu bir insan olmamdaki ilk etkenlerdir.
   Müzik, spor, nükte, saygı ve sevgi içinde geçti çocukluğum.
   Okul yıllarımdaki, edebiyat, müzik ve spor dallarındaki üstün başarımı, fen derslerindeki başarısızlığım gölgelerdi. Bu yüzden değişik okullarda mezuniyet şansını aradım. Bu arayış bana , belki de farkında olmadan çok büyük bir muhit edinebilme imkanını doğurdu.
   Futbol topu en iyi arkadaşımdı. 1955'de Galatasaray genç takımında futbol oynamaya başladığımda henüz 13 yaşımdaydım. 1957'den itibaren, takım kaptanlığını yaptığım Galatasaray genç basketbol takımı ise üst üste 5 yıl şampiyon olmuştu .
   1961'de, geçirdiğim sakatlık, Allahtan ayağımda olmuştu. Ya kafamda olsaydı diye şükreder dururum.
   O yıllarda, şarkı söylediğimi çok iyi bilen, bir basketbolcu arkadaşımın muzipliği sonunda, katıldığım ses yarışmasında Türkiye Ses Kralı oldum.
   1963'de üniversite okumak için Almanya'ya gidişim, beni çok sevdiğim spor hayatımdan uzaklaştırdı. Üniversitede, 1.76 olan boyumun ölçüsünü alınca, tekrar ülkeme dönüp, vatani görevimi, o zamanlar askerlik görevlerini yapanların yer aldığı , Karagücü takımında futbol ve basketbol oynayarak ve de İzmit orduevinde şarkı söyleyerek tamamladım.
   1965'de artık, 4 dilde şarkı söyleyebilen, yaklaşık 1000 şarkılık bir repertuara sahip, profesyonel bir şarkıcı olarak, dünya Müzik Okyanusunun dalgaları arasında sörf yapmaya hazırdım.
   Türkiye'deki tüm gece klüplerinin, çalışmak istediği bir Ömür GÖKSEL doğmuştu...
   1969'da, Mutluluk adlı şarkımla, ilk Altın Plak'ımı Aykut SPOREL'in elinden aldım.
   Bunu 1972'deki Sevemem Artık adlı yapıtım takip etti. İkinci altın plağım beni 3 yıl üst üste çeşitli dergilerde, Yılın Şarkıcısı yapmaya yetmişti.
   Geceleri, işten eve dönerken, içimde bir ses bana asla şımarmamam gerektiğini emrederdi. 1970'de yine kendim gibi, Galatasaray'da spor yapmış, Hülyâ DEMİR adlı genç kızla hayatımızı birleştirdik.
   Aynı toprağın çocukları ve aynı muhitlerde büyümüş olmamıza, aynı öğretmenlerden feyz almamız eklenince mutluluğumuz perçinlendi.
   Bu birleşimden, 1971'de kızım Serenad, 1973'de, oğlum Sonat dünyaya merhaba dediler. 1975, bana Yanıyorum adlı bir bestemle üçüncü Altın Plak'ımı getirdi.
   Ancak o yıllarda, korsan kasetlerin piyasaya sürülmesi, plak dünyasına büyük bir darbe indirdi. Bu yüzden; "Ağlıyormuşsun", "Senden bana yar olanda", "Yaşadım mı öldüm mü anlayamadım?", "Umurumda mı Dünya?", "İçki sigara", "Eğer bir gün bırakırsan", "Yaş kalmadı gözlerimde", "Kızım" “Şeytan diyorki “ “ Ha 3 gün önce ha 5 gün sonra” “Sensiz” isimli şarkılarım, listelerde bir numara olmalarına rağmen bana başka altın plak getirmediler. Ancak şarkılarımı dinleyerek seven ülkem insanlarının bana “Kadife sesli Romantik Prens” adını vermiş olmaları ödüllerin en büyüğü olmuştu.
   1979'da, Avrupa ve Amerika'daki Hilton Hotellerinden aldığım tekliflerin câzibesi ve Türkiye'deki arabesk müzik türünün yoğunlaşması, bana müziğe yurt dışında devam etme kararını aldırdı.
   Sırasıyla İtalya'da, Amerika'da ve Almanya'da profesyonel müzik yaşamıma devam ettim.
   1997'de, ülkeme döndüğümde, beni tanımayan iki nesille karşılaştım, ancak o neslin anne ve babaları Ömür GÖKSEL şarkıları ile tanışmış, sevişmiş ve evlenmişlerdi. Evlatlarına, beni duygu dolu sözcüklerle anlatıyorlardı.
   Artık hem sevgi hem de saygı denizinde kulaç atmaya başlamıştım.
   Yıllar geçti. 13 yaşında girdiğim Galatasaray Spor Kulübünün bugün Divan Üyesiyim.
   2000 yılının Eylül ayından başlayarak tam üç yıl Korner adı altında, haftanın iki günü bir gazetede spor yorumladım. Köşe yazılarım tam üç yıl boyunca aralıksız devam etti.
   Ancak kendime ayıracak zaman bulamayışımdan dolayı yazılarıma 2003 Eylül ayından itibaren ara verdim. 2000 yılının başında aldığım teklif üzerine STV Televizyonunda, sunmaya başladığım “Bir Ömür” adlı programı, 13 Hafta için hazırlanmışken, gördüğü sıcak ilgi üzerine 73 hafta aralıksız sürdürdüm. 2002 Nisan ayında ara verdiğim Bir Ömür Programına vakit bulabilirsem tekrar devam edeceğim ve sevenlerimle yeniden kucaklaşacağım.
   2002-2003-2004 yaz sezonlarını ülkemizin turizm başkenti Antalya’daki beş yıldızlı otellerde performanslar sunarken 180.000 turiste kendi dillerinde ve Türkçe şarkılar söyleyerek onlarla sıcak bağlantılar kurarak ülkemi tanıttım. 28 Mart 2004 tarihinde yapılan seçimlerde 600.000 seçmene sahip İstanbul Kadıköy ilçesinden Meclis Üyesi seçildim.
   Doğup büyüdüğüm bu ilçenin 14 Nisan 2004 tarihinden itibaren hem (Eğitim ve Kültür) hem de ( Gençlik ve Spor) komisyonları başkanlığı şerefine eriştim.
   Her yönde ülkeme hizmeti bir borç bildim. Beş yıl arka arkaya ülkemizde ilk defa tarafımdan hazırlanıp düzenlenen karnavallar Kadıköy Karnavalları adı altında Kalamış Marina ve Bağdat Caddesinde yapılan şenliklerle tüm İstanbul halkının büyük ilgisini çekti. Eğitim ve Kültür Komisyonu Başkanlığını yaptığım Kadıköy Belediyesi'nin katkıları ile 2006 yılı boyunca her ay 1 kez olmak üzere Nostalji Rüzgarları adı altında Türk Hafif Batı Müziği'ne adını altın harflerle kazımış sanatçılarımıza konserler verdirterek o değerli sanatçılarımızı halkımızla buluşturdum. Son yıllarda yazılı ve görsel basında adlarından bahis edilmeyen bu değerli sanatçılara sanatseverlerin gösterdikleri, ilgi görülmeye değerdi.

   2005 yılında Seyhan Müzik'ten çıkan 2 albümüm “ Bir Ömür” ve “Meydan Okuyorum Yıllara” Müzik Marketlerindeki raflarda yerlerini aldılar.
   Mart 2006'da Doğan Müzik'ten çıkan "A Touch of Quality" isimli albümümde dünyanın en ünlü şarkılarından 18 adedini dinleyicilerimin beğenisine sundum. Albüm o kadar beğeni topladı ki aylarca yabancı sözlü albümler listesinde 1 numarayı parselledi. Kısa zamanda Best seller (en çok satan albüm) ünvanına erişti.
   28 yıl aradan sonra yeniden Türkiye deki müzik listelerininde Number 1 olmuştum , hem de tamamı İngilizce bir albümle. Hayatta çok az kişiye nasip olabilecek bir başarı idi bu bunca yıl aradan sonra. Dinleyicilerimin ve sevenlerimin gösterdiği bu büyük ilgi sayesinde "A Touch of Quality" albümü şatış rekorlarını kırınca, aynı türde dünyada en çok sevilen şarkılardan oluşan "A Touch of Love" adı altında bu kez Double CD olarak 24 şarkılık yeni bir albüm yapmamı DMC (Doğan Music Company) teklif etti.
   Kasım 2006'da "A Touch of Love" isimli Double CD albümüm ve kasetim müzikseverlerin evlerindeki kıymetli arşivlere yerleşirken en çok satan yabancı albümler listesinde bir rekor daha kırılıyordu.
   14 Şubat 2007 'Sevgililer Günü'nde tüm sevgililerin birbirlerine hediye etmesini düşündüğümüz “ MUSIC FOR LOVERS” “ Sevgililer İçin Müzik” adını taşıyan 50 aşk şarkısı içeren 4 CD ve kitapçığı bana göre yapıtlarımın en değerlisi olmuştu. Sadece sevgililer günlerinde hediye edilmek üzere az sayıda müzik dünyasına sunduğumuz bu albüm çok kısa zamanda tükendi
   Bir yıl içinde üçüncü defa müzik piyasasına albüm süren ilk sanatçı olma rekoruna da erişmenin onurunu yaşadım. Bunca korsan yayınlara rağmen albümlerime sahip çıkan siz sevgili müzikseverlere bana bu mutluluğu yaşattığınızdan dolayı teşekkürü bir borç biliyorum.
   Enternasyonal kulvarlardaki tüm şarkıcılar dünyada en çok konuşulan ikinci dil olan İspanyolca şarkılardan oluşan albümler yaparlar. 2007 yaz aylarından itibaren “A TOUCH OF LATıN” adı altında Latin dünyasının en sevilen aşk şarkılarından bir demeti içeren CD , arabalarınızdan ve evlerinizdeki müzik setlerinizden , kulaklarınıza hatta kalplerinize ulaşmayı başardı.
   2008 yılbaşında kendi ülkemde her zaman alkışladığım müzik ve söz yazarlarının çok beğendiğim aşk şarkılarını “ÖMÜR’LÜK ŞARKILAR” adı altında topladım. Amacım bu ömre bedel şarkıları sizlere bir yorum farkı ile sunmak ve kubbede hoş bir seda bırakmaktı.
   2009’da ise bu kez, daha ziyade kendi bestelerimden oluşan “ARAMIZDA KALSIN” adı altında kaliteli müzik severler ile aramızda kalabilecek bir albümü beğeninize sundum.
   Televizyon programlarına çıkarken seçici olmaya özen gösterdim. DAVETLERİN , ÖZEL GECELERİN, KALİTELİ ÖZEL KLÜPLERİN zaman zaman JAZZ KLÜPLERİNİN ve BEŞ YILDIZLI OTELLERİN hala aranılan ismi olmam yaşam keyfimi arttırıyor.
   Yaşam felsefemin temelinde yatan üç anahtar fiil vardır: Sevmek, Düşünmek, Gülmek... Düşünebilen insan, güler ve sever... Duygularımı dorukta yaşarım, en çirkin olayda bile güzellikler ararım, bana göre sevginin, aydınlatamayacağı hiçbir karanlık yoktur. En kötü kararın, kararsızlıktan iyi olduğuna inanırım. Kin ve nefretle, hiç tanışmadım. Dost portföyüm çok kabarıktır. "Yaşamın nerede ve ne zaman biteceği belli değil. Kimseyi kırmadan, tebessüm dolu bir yaşamı, tüm sevenlere dilerim...
   Unutmayın! Tebessümün maliyeti sıfır." .
   ESİN ENGİN, (d. 17 Mayıs 1945 - ö. 4 Mayıs 1997)

   Besteci, aranjör, şarkıcı, orkestra şefi ve müzisyen.

   1945'te Kırım asıllı bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Müziğe 5 yaşında başladı. Önce ud ve kanun ile Klasik Türk Müziği eğitimi aldı.
   Lise öğrenimi için gittiği Amerika'da ise piyano ile Batı Müziği eğitiminin yanısıra armoni ve kompozisyon dersleri de gördü. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulu'nu ve İstanbul Belediye Konservatuarı şan bölümünü bitirdi.
   İlk olarak dönemin önemli orkestralarında müzisyen ve solist olarak çalıştı ve filmlerde şarkı seslendirdi. İlk 45'liğini 1968'de çıkardı. İlk büyük çıkışını ise 1972'de çıkardığı iki 45'likle yaptı: "Dök Zülfünü Meydane Gel" ve "Tango". "Dök Zülfünü Meydane Gel"de Klasik Türk Müziği'ni ilk defa aslına zarar vermeden çok sesli hale getirerek seslendirdi. "Tango"da ise 30'lu yılların tangolarını değişik düzenlemeleriyle tekrar gündeme getirdi. 1973'te "Bana Ellerini Ver" 45'liğini ve ilk Long-Playi olan "Modern Oyun Havaları"nı çıkardı. Geleneksel müziğimizi aslına zarar vermeden armonize ederek yönettiği orkestarsına uyguladığı bu enstrümantal albüm büyük ilgi görerek satış rekorları kırdı. Yurtdışına ihraç edilerek müziğimizin tanıtılmasında büyük rol oynadı. Bu başarı üzerine Esin Engin aynı anlayışla 1974'te "Anadolu", 1978'de "Modern Fasıl" ve çeşitli senelerde "Modern Oyun Havaları" serisinin diğer albümlerini çıkardı. Bir yandan da 1974'te "Dönmeyen Yıllar" 45'liğini, "Tangolar" ve "Dünden Bugüne" albümlerini, 1976'da "Sana Geldim",1977'de "Gurur Duyarım", 1978'de "Gönül Oyunu" gibi hit olmuş 45'liklerle şarkıcılığını sürdürdü.
   1972'den itibaren aranjör,orkestra şefi ve müzisyen olarak Türk Popunun ve Türk Sanat Müziğinin birçok sanatçısının perde arkasındaki başarı anahtarı oldu. Sezen Aksu, Erol Evgin, Zerrin Özer, Nükhet Duru, Nilüfer, İlhan İrem, Tanju Okan, Tülay Özer, Esmeray, Ayla Algan, Erol Büyükburç, Ömür Göksel, Attila Atasoy, Gönül Akkor, Yıldırım Gürses, Semiramis Pekkan, Ali Kocatepe, Füsun Önal gibi birçok sanatçıya beste ve düzenleme yaptı ve Türk Popunun ve Türk Sanat Müziğinin birçok hit parçasına imza attı. Melih Kibar, Bora Ayanoğlu, Selmi Andak gibi bestecilerle; Çiğdem Talu, Ülkü Aker, Fikret Şeneş gibi söz yazarlarıyla çalıştı.
   1980'de "Hisseli Harikalar Kumpanyası", 1984'te "Lüküs Hayat" gibi müzikallere müzik yönetmenliği yaptı, "Kanlı Nigar", "Fermanlı Deli Hazretleri", "Deli Eder İnsanı Bu Dünya" gibi birçok müzikal, "Aile Şerefi", "Gazeteciden Dost", "İstanbul'un Gözleri Mahmur" ve "Müfettiş" gibi birçok tiyatro oyunu besteledi.
   Film Müziği alanında ise Osman F. Seden, Atıf Yılmaz gibi usta yönetmenlerle çalıştı. 1986'da Aydan Şener'in başrolünü oynadığı "Çalıkuşu" dizisinin klasikleşen müziklerine imza attı. "Zübük", "Hayallerim, Aşkım ve Sen", "Kadının Adı Yok" gibi sinema filmlerine; "Yol Palas Cinayeti", "İki Kadın", "Tatlı Betüş", "Gül ve Diken", "İki Kız Kardeş", "Zühre" gibi Tv dizilerine unutulmaz besteler yaptı.
   1994'te kan kanserine yakalanan Esin Engin film müziklerinin çoğunu hasta yatağında besteledi.
   Son döneminde "Nostalgic Russian Tzigane", "Gypsy Fire", "Film Müzikleri" gibi albümlere imza attı. 4 Mayıs 1997'de kansere yenik düştü.

   "http://tr.wikipedia.org/wiki/Esin_Engin" adresinden alındı.


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 12 Haziran 2010; 6:17:17 >
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • DH Admin
   5690 Mesaj
   11 Haziran 2010 03:09:01
   @Abincomartinez ADLI KULLANICININ PAYLAŞIMLARI


   Çoçukluğumda tek eğlence radyo idi daha doğrusu o zamanki en büyük lüks siyah beyaz televizyon henüz bizde yoktu.
   İşte o zamanlarda radyo da radyo tiyatrosu ve arkası yarın gibi programlar benim en büyük eğlence kaynağımdı. Arkası Yarın
   veya Radyo Tiyatrosu cıngılı uzun zamandan beri aradığım bir melodi idi. Bu melodiyi asla tam olarak dinlememiştim. Sadece
   bu bahsettiğim programın cıngılı olarak biliyordum. Olsa olsa yabancı bir parça hatta klasik müzikten alıntıdır diyordum.
   Ama sonunda parçayı tam olarak buldum. Hemde Türk bir gruba ait. İşte o parça....!

   Dönüsüm - Sevsem Öldürürler   Dönüşüm-Kimeno   Dönüşüm - Oy Beni Beni   Dönüsüm - Kiziroglu Mustafa Bey   Dönüsüm - Seyyid Osman   Fikret Kızılok - A Leyli Leylim   Fikret Kizilok - Köroglu Daglari   Fikret Kizilok - Benim Askim Beni Geçti   Fikret Kizilok - Sen bir Ceylan Olsan   Alpay - Aşk Böyledir   Alpay - Can Karagözlüm

   _____________________________

   EXCLUSIVE Hits CONJURE
  • DH Admin
   5690 Mesaj
   11 Haziran 2010 03:10:33
   @Abincomartinez ADLI KULLANICININ PAYLAŞIMLARI

   Özdemir Erdoğan - Gurbet   Özdemir Erdoğan - Sevdim Seni Bir Kere   Özdemir Erdoğan - Baharda Kuşlar Gibi   Özdemir Erdoğan - Doğanın Kanunu   Özdemir Erdoğan - Aç Kapıyı Gir İçeri   Özdemir Erdoğan - İkinci Bahar   İlhan İrem - Anlasana   İlhan İrem - Yazık Oldu Yarınlara   Ersen Ve Dadaslar - Bir Ayrilik Bir Yoksulluk Bir Ölüm   Ersen ve Dadaşlar - Kozan Dağı   Ersen ve Dadaşlar - Aman Tertip

   _____________________________

   EXCLUSIVE Hits CONJURE
  • DH Admin
   5690 Mesaj
   11 Haziran 2010 03:13:16
   @Abincomartinez ADLI KULLANICININ PAYLAŞIMLARI

   Halit Kakinç ve Dönüsüm - Bana Bir Mutluluk Ver   Cahit Oben 4'lüsü - Hereke   Cahit Oben - Çekilmez   Cahit Oben - Halimem   Cahit Oben - Canım Kardeşim   Mesut Aytunca ve Siluetler - Leb U Leb   Mesut Aytunca ve Siluetler - Ezilis   Tanju Okan - Ah Bir Zengin Olsam   Tanju Okan - Hancı   Moğollar - Dila Hatun - Devlerin Aşkı   Moğollar - Selvi Boylum Al Yazmalım   Moğollar - Ağrı Dağı Efsanesi   Moğollar - Toprak Ana

   _____________________________

   EXCLUSIVE Hits CONJURE
  • DH Admin
   5690 Mesaj
   11 Haziran 2010 03:20:48
   @Abincomartinez ADLI KULLANICININ PAYLAŞIMLARI

   Şenay - Sev Kardeşim   ŞENAY ( Yüzbaşıoğlu ) DALKAVUK   SENAY - SARKILAR   ŞENAY ( Yüzbaşıoğlu ) ÇİROZNAME   Gökben - Ciripi Ciripa   Moğollar - İndim Havuz Başına/Zeytinyağlı Yiyemem(Solist Aziz Azmet)   Moğollar-Alageyik Destanı   Moğollar - Çigrik   Mogollar - Garip Çoban & Berkay Oyun Havasi (İki şarkı bitişik)(Garip Çoban solist Aziz Azmet)   GÖKBEN - Şekerim   Gökben - Aşk Dediğin Laftır   Gökben - Rüzgar Gibi Geçti   Ömür Göksel - Yaş Kalmadı Gözlerimde   ÖMÜR GÖKSEL-SEVEMEM ARTIK   Esin Engin - Bana Ellerini Ver   Esin Engin - Gurur Duyarım   Ömür Göksel - Seytan Diyorki   ÖMÜR GÖKSEL-Yarım Kalan Hikayemiz
   _____________________________

   EXCLUSIVE Hits CONJURE
  • DH Admin
   5690 Mesaj
   11 Haziran 2010 03:23:35
   @Hölüzöfül ADLI KULLANICININ PAYLAŞIMLARI

   Barış Manço - Dağlar Dağlar


   Barış Manço - Nazar Eyle


   Barış Manço - Gamzedeyim Deva Bulmam


   Barış Manço - Gönül Dağı


   Edip Akbayram - Aldırma Gönül


   Barış Manço - Lady Of The Seventh Sky


   Barış Manço - Tell Me Old Man


   Cem Karaca - Tamirci Çırağı


   BARIŞ MANÇO- NİCK THE CHOPPER


   BARIŞ MANÇO- LİTLE DARLİNG


   Barış Manço - Lonelyman


   Barış Manço - Lucky Road   _____________________________

   EXCLUSIVE Hits CONJURE
  • DH Admin
   5690 Mesaj
   11 Haziran 2010 03:26:51
   @Hölüzöfül ADLI KULLANICININ PAYLAŞIMLARI

   Barış Manço Kızılcıklar Oldumu


   barış manço kızılcıklar fransızca, ben fait pour toi...


   Barış Manço'dan aynı şarkı iki farklı kayıt
   BARIŞ MANÇO - FAİRGROUND


   Baris Manco & Kaygisizlar - Trip (To A Fair)


   Cem KARACA-Bir Of Çeksem


   Cem KARACA-Deniz Üstü Köpürür


   Cem Karaca ve Kardaslar - Demedim Mi


   Cem Karaca - Asri Gurbet


   Selda Bağcan - Adaletin Bumu Dünya


   Selda Bağcan - Çemberimde Gül Oya


   Barış Manço - Anlıyorsun Değilmi


   Nilüfer - Körebe


   Nilüfer - Al Beni Çal Beni


   Şenay-Honki Ponki


   Ankara Fen Lisesi - Drama Köprüsü (1969)


   Istanbul Erkek Lisesi - In The Deepings (1968)


   Izmir Koleji - Hesitation (1969)


   Siluetler - Ley Ley Leylo


   Esin Engin-Sevdim Bir Genç Kadını


   Ertan Anapa - Canım İsterse

   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi conjure -- 11 Haziran 2010; 3:37:53 >||:||
   _____________________________

   EXCLUSIVE Hits CONJURE
  • DH Admin
   5690 Mesaj
   11 Haziran 2010 03:32:55
   ''1960'lı Yıllardan Günümüze Türk Hafif Müziği ve Anadolu Rock'' adlı konu bu konu ile birleştirilmiştir.
   @Abincomartinez ve @Hölüzöfül adlı kullanıcıların paylaşımları konuya eklenmiştir   _____________________________

   EXCLUSIVE Hits CONJURE
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   11 Haziran 2010 09:26:22
   YUKARDAKİ ŞARKILARA AİT BİLGİLER ALTTADIR;

   RANA ALAGÖZ (d. 1948, İstanbul)

   Öğretmen, Türk pop müzik sanatçısıdır.

   “Herşey Bitmiştir Artık”, “Aşkın Gözü Kör mü”, “Dibi dibi da” gibi şarkılarıyla Türk popüler müzik tarihinin ünlü seslerinden birisi olmuş Alagöz kardeşlerden biridir. Selçuk Alagöz orkestrası ve orkastranın diğer solisti olan erkek kardeşi Selçuk Alagöz ile birlikte müzik çalışmalarını sürdürdü.

   İlk 45′liğini 1965 yılında yayınlayan ve son olarak “Bak Bir Varmış Bir Yokmuş 5″ albümünde Zeyno, “Sevdim Seni Bir Kere” albümünde ise Aşkın Gözü Kör Mü Acaba şarkılarıyla kulaklarda yer ednmiş sanatçıdır.
   SELÇUK ALAGÖZ (d. 1944, İstanbul)

   Türk pop-rock sanatçısıdır.

   1964 yılında Hürriyet gazetesinin düzenlediği "Altın Mikrofon" yarışması ile ismini duyurdu. Kendi adını taşıyan orkestrası ve orkastranın solisti olan kızkardeşi Rana Alagöz ile birlikte müzik çalışmalarını sürdürdü.

   Belleklerde kalan çalışmaları arasında Kemerin Naftaları, Kaleden İndir Beni, Bahçelere Geldi Bahar ve Malabadi Köprüsü sayılabilir.
   EDİP AKBAYRAM (d. 29 Aralık 1950, Gaziantep),

   Hayatı
   29 Aralık 1950'de Gaziantep'de doğdu.Henüz dokuz aylıkken çocuk felcine yakalandı. Bu kötü hastalığın pençesinde çocukluğunu geçiren Edip Akbayram'ın müziğe tutkusuda çocukluk yıllarında başladı.

   "Haftalığımdan biriktirdiğim paralarla ünlü pop şarkıcılarının konserlerine gider, eve döndüğümde aynanın karşısında onların taklitlerini yapardım." diyor Akbayram o yıllar için. Çocukluk yıllarında bir orkestra kurarak amatör olarak evlerinin yakınındaki bir düğün salonunda çalıştı.

   Lisede kurdukları orkestrada Pir Sultan'ın, Karacaoğlan'ın deyişleri üzerine yaptıkları besteleri çalıp söylediler. İlk plağını da lise yıllarında yaptı: "Kendim ettim kendim buldum. İlk plağını çıkardığı grubun adı Siyah Örümcekler'di. Plakta zaten "Siyah Örümcekler-Gaziantep Orkestrası" ve "Edip Albayram ve Siyah Örümcekler" başlıkları altında iki farklı baskıyla çıktı. Gaziantep'ten sonra Adana ikinci adresi oldu Edip Akbayram'ın. Adana, Akbayram'ın kurduğu orkestrayla ilk sahneye çıktığı kenttir. Burada "Beyaz Saray" adlı bir gazinoda çalışmaya başdı.

   Akbayram yoksulluk içinde geçen bir çocukluktan sonra, liseyi bitirip kapağı İstanbul'a attığında yıl 1968'dir. Liseyi bitirdiği zaman hep öğrenmeyi istediği mesleğin, doktorluğun eğitimini almak için üniversite sınavlarına girdi ve diş hekimliğini kazandı. Ne var ki müzik ağır bastı ve bu meslekten vazgeçerek kendini müziğe verdi. "Zaten diş hekimi olsaydım, babamın bana muayene açacak parası yoktu ki!" diyordu sanatçı geçirdiği o yoksulluk yılları için.

   İstanbul'a geldikten sonra 1971'de Altın Mikrofon Yarışması'na katıldı.Aşık Veysel'in bir şiirinden esinlenerek gerçekleştirdiği ilk bestesi olan "Kükredi Çimenler" ile birinci oldu. 1974'te Dostlar Orkestrası'nı kurdu ve Anadolu pop müziğinin önde gelen isimlerinden biri oldu.Daha sonra Kara Kuzu, Deniz Üstü Köpürür ve Garip adlı 45'liklerimle ödüller aldı ve ünü yurt çapında duyulan bir sanatçı oldu. "Aldırma Gönül" ve "Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz" adlı parçalarıyla satış rekorları kıran ve altın plak kazanan sanatçının çeşitli kuruluşlar tarafından verilen 250 kadar ödülü mevcuttur

   Edip Akbayram, zirveye çıksa da müziği paraya tercih ettiği için çocukluk yıllarındaki yoksullukların benzerlerini bu dönemde de yaşadı. "Bu ülkede arabeskin altın çağını yaşadığı yıllarda asla müzikteki çizgimden ödün vermedim. Zaten 12 Eylül sonrası beni kimse çalıştırmadı. 1980'den 1984 yılına kadar, koskoca bir dört yıl. Zor yıllardı o yıllar. Kimse bana iş vermedi. Karımın bileziklerini ve alyanslarımızı sattık. 12 Eylül sonrası beni canavar gibi görmeye başladılar." diyor Edip Akbayram o yıllar için.

   80'ler Edip Akbayram ve benzeri müzik yapanlar için zor yıllardı. Arabesk okumasını istediler, büyük paralar teklif ettiler. Reddetti. Sesi soluğu duyulmaz oldu müzik piyasasında. 1981-88 arasında bestelerinin TRT'de çalınması yasaklandı. Ama 90'ların ortasından itibaren, özellikle "Türküler Yanmaz" albümüyle yeni bir çıkış yaptı ve kendi çizgisinde sapmadan yürümeye devam ettiğini gösterdi. Can Yücel'in, Oktay Rifat'ın, Ahmed Arif'in, Vedat Türkali'nin yapıtlarından bestelediği şarkılar vardı bu albümünde.

   Edip Akbayram başlangıçtan itibaren ne yapmak istediği şöyle açıklıyordu: "Kalıcı bir şeyler yapmak istiyordum. Fikret Kızılok ve Cem Karaca'nın Anadolu ezgilerini pop çizgisinde söylemelerini örnek olarak aldım. Renk ve çizgide tamamen bir Edip Akbayram olarak geliştirdim. Toplumcu müzik yapmak istedim. Müziğimde geniş halk kitlelerinin yaşamı, sorunları olmalıydı. Ancak sivri, ucuz kahramanlıklardan da uzak durmaya çalıştım. İnançlarımdan, düşüncelerimden, politikamdan taviz vermeden, müzik tekniğinden yararlanarak, sorunlu, yoksul, geniş halk kitlelerine ulaşmak, daha çağdaş bir şeyler yapmak istiyordum."

   Bugün geçimimi kaset ve konserlerimden gelen paralarla sağlayan sanatçının bir de iki ortaklı küçük bir inşaat şirketi bulunuyor. Çevre düzenlemeciliği, TIR taşımacılığı, küçük çapta bina yapımıyla uğraşıyor.Ayrıca, 1979 yılında Ayten hanım ile evlenen sanatçının bu evliliğinden Ozan ve Türkü adlarında bir oğlu, bir kızı var...

   Diskografi
   Dostlar Grubu ,uzun yıllar Edip Akbayrama gerek albumlerinde gerekse sahnede eşlik etmişler ve bu gün orta nesil in en başarılı müzisyenleri olmuşlardır.Bunlardan bazıları; Adnan Ergil (Gitarist ,Besteci ve Aranjör) Saygun Arpalı (Davul) Metin Özülkü (Gitarist ,Besteci ve Aranjör) Onur Koğacıoğlu(Gitarist ,Besteci ve Aranjör) Mertol Şalt (Keman ,Klavye) Levent Yurtseven (Bas gitarist,Gitarist ve Besteci)

   45'likleri
   01 Kendim Ettim Kendim Buldum - Çiçeklerin Dili, (Siyah Örümcekler), (1970)
   02 Kükredi Çimenler - Boşu Boşuna, (1972)
   03 Anam Ağlar Başucumda Oturur - Sev Beni Beni
   04 Deniz Üstü Köpürür - Dumanli Dumanli Oy Bizim Eller, (1973)
   05 Değmen benim Gamlı Yaslı Gönlüme - Yakar İnceden İnceden
   06 İnce İnce Bir Kar Yağar - Dağlar Dağladı Beni, (1974)
   07 Garip - Kaşların Karasına
   08 Kolum Nerden Aldın Sen Bu Zinciri - Gam Üstüne Gam Yapılır, (1975)
   09 Mehmet Emmi - Affetmem Seni, (1976)
   10 Zalim Zalim - Kahpe Felek
   11 Aldırma Gönül - Sen Açtın Yarayı, (1977)
   12 Analara Kıymayın Efendiler - Adiloş Bebe, (1978)
   13 Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz - Gidenlerin Türküsü, (1979)
   14 Bugün Bizde Bayram Var - Bu Yıl Benim Yeşil Bağım Kurudu, (1981)
   Edip Akbayram 1971 yılında Barış Manço'nun Moğollar'la doldurduğu İşte Hendek İşte Deve - Katip Arzuhalim plağını Nejat Taylan Orkestrası ile kaydetti. Plak Nejat Taylan Orkestrası adına piyasaya sürüldü.
   SELDA BAĞCAN (d. 1948, Muğla),

   Türk Halk Müziği sanatçısı, besteci ve politik aktivisttir.
   Türk halk müziğinin ve protest müziğin önde gelen adlarından biri olan Selda Bağcan, müzik yaşamına 1971'de Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Mühendisliği öğrencisiyken başladı. Çıkardığı ilk iki 45'lik plak bir milyon dolayında satılınca, meslek olarak müzği seçmeye karar verdi. Türkiye'de ve başta Almanya olmak üzere dış ülkelerde çoksayıda konser verdi. 1972'de Bulgaristan'da gerçekleştirilen Altın Orfey Festivali'nde Türkiye'yi temsil etti. Özellikle sol partilerin ve kuruluşların düzenlediği etkinliklerde konserler verdi. 1980 askeri darbesinin ardından üretimi sınırlanan sanatçı büyük sıkıntılar çekti. Hatta 24 Nisan 1984'te tutuklanarak, hapse atıldı. 1987'ye değin pasaport verilmediği için yurtdışı konserlerine ara vermek zorunda kaldı. 1986 yılında, yurtdışına çıkamamasına karşın, Peter Gabriel tarafından desteklenen Womad Vakfı'nca düzenlenen Dünya Dans ve Müzik Festivali plağında bir şarkısıyla yer aldı. Aynı vakfın girişimleri sayesinde 1987'de yeniden pasaport alabilen sanatçı, 13 Haziran 1987'de Rotterdam Sanat Festivali'ne, 19 Haziran 1987 Womad ve Glastonbury Festivali'ne, 20 Haziran 1987'de Jubile Gardens Festivali'ne (Londra), 25 Haziran 1987'de Eurls Court Festivali'ne (Londra), 26 Haziran 1987 Capital Radio Festivali'ne katılarak bir dizi konser verdi. 1988'de de dört ay süreyle Batı Avrupa'da konserler gerçekleştirdi. 1989'da ve 1990'da da tüm Türkiye'yi dolaşarak halka açık ücretsiz konserler verdi.

   1990 yılında Hollanda'da Rasa Organization (Interkultureel Centrum)'un çağrılısı olarak Utrech, Jmegen, Tilburg kentlerinde ve Yugoslavya'da Prizren ve Priştine kentlerinde konserler gerçekleştirdi. Yine aynı yıl, yani 1990'da dört kez İsrail'e giden sanatçı Acco Festivali'nde Khanel Umdan adlı Osmanlı kalesinde ve Ehal Hatarbut konser salonunda iki konser ve iki televizyon programı gerçekleştirdi. Aynı yıl, Danimarka'nın Argus kentinde Esintiler adlı festivalde şarkılar söyledi.

   1992 yılında çıkan Ziller ve İpler albümündeki sözü Aysel Gürel şarkısı Ziller ve İpler ile 90'larda büyük başarı sağladı. Yine aynı yılda yapılan Kurşun Adres Sormaz adlı filmin müzikleri Selda Bağcan'a aittir.

   Selda Bağcan, 2000 yılında konser vermek üzere Hatay'a giderken trafik kazası geçirerek ağır yaralandı ve uzun süre tedavi gördü. Bedeninin birçok yerinde kırıklar oluşan Selda Bağcan, uzun süre çelik iskelet yardımıyla yürümek zorunda kaldı.

   Selda Bağcan, protest müzik diye adlandırılan türde şarkılar besteleyip yorumlarken, aynı zamanda bilinen halk müziklerini de değişik biçimde yorumlamakla ün kazandı. Sanatçı İstanbul'da oturmakta olup, sahibi olduğu plak şirketini yönetmektedir.Ayrıca Selda Bağca nın ince ince adlı şarkısı bir oyununda kullanılıyor

   Selda Bağcan’ın 1976’da piyasaya sürdüğü “Türküola” albümünde yer alan Aşık Mahzuni Şerif’in “İnce İnce Bir Kar Yağar” türküsü, Electronic Arts adlı oyun şirketinin piyasaya sürdüğü “Skate 2” oyununda da Mos Def uyarlamasıyla yer aldı. Gerçek adı Dante Terrell Smith-Bey olan Amerikalı aktör ve müzisyenin albümünde bu türküyü kullanması, albüm kritiklerinde Bağcan’dan bahsedilmesine, birçok müzik dergisinde Selda Bağcan adının geçmesine yol açtı.

   2010 Grammy Ödüllerine en iyi rap albüm ve en iyi performans dallarında aday gösterilen Brooklyn’li hip-hop’çı Mos Def, son albümü “The Ecstatics”te yer alan “Supermagic” adlı parça da “İnce İnce Bir Kar Yağar” türküsünü kullandı.

   İspanyol müzik araştırmacısı Vicente Fabuel’in Selda bağcan hakkındaki yorumu ise şöyle: “Türk vokalisti Selda, doğu kültüründen çıkmış sayılı efsanevi kadın seslerden biridir. O büyük çöllerin ortasında az bulunur vahalar gibidir. Bir insan nasıl bu kadar çevik, bu kadar derin, bu kadar yaratıcı ve bu kadar hissederek şarkı söyleyebilir.”


   Diskografisi
   45'likler

   Katip Arzuhalim Yaz Yare Böyle / Mapusanede Mermerden Direk (1971)
   Tatlı Dillim Güler Yüzlüm / Mapusanelere Güneş Doğmuyor (1971)
   Çemberimde Gül Oya / Toprak Olunca (1971)
   Adaletin Bu Mu Dünya / Dane Dane Benleri (1971)
   Seher Vakti / Uzun İnce Bir Yoldayım (1971)
   Yalan Dünya / Kalenin Dibinde (1972)
   Eyvah Gönül Sana Eyvah / Zalim Sevgililer Bu Sözüm Size (1972)
   Bölemedim Felek İle Kozumu / Bülbül (1973)
   Gesi Bağları / Altın Kafes (1973)
   Nem Kaldı / Rabbim Neydim Ne Oldum (1974)
   Aşkın Bir Ateş / O Günler (1974)
   Anayasso / Bad-ı Sabah (1974)
   Dostum Dostum / Yuh Yuh (1975)
   Kaldı Kaldı Dünya / İzin İze Benzemiyor (1975)
   Görüş Günü / Şaka Maka (1976)
   Almanya Acı Vatan / Kıymayın Efendiler (1976)
   Aldırma Gönül Aldırma / Suç Bizim (1976)
   Albümleri

   Türkülerimiz 1 (1974) (yeniden yayımlanışı: 1995)
   Türkülerimiz 2 (1975) (yeniden yayımlanışı: 1996)
   Türkülerimiz 3 (1976) (yeniden yayımlanışı: 1998)
   Türkülerimiz 4 (1977) (yeniden yayımlanışı: 1999)
   Türkülerimiz 5 (1978) (yeniden yayımlanışı: 2001)
   Türkülerimiz 6 (1979) (yeniden yayımlanışı: 2006)
   Türkülerimiz 7 (1980)
   Türkülerimiz 8 (1982)
   Türkülerimiz 9 (1983)
   Türkülerimiz 10 (1985)
   Dost Merhaba (1986)
   Yürüyorum Dikenlerin Üstünde (1987)
   Özgürlük ve Demokrasiyi Çizmek (1988)
   Felek Beni Adım Adım Kovaladı (1989)
   Anadolu Konserleri: Müzikteki 20 Yılım (1 ve 2) (1990)
   Ziller ve İpler - Akdeniz Şarkıları 1 (1992)
   Uğur'lar Olsun (1993)
   Koçero (Ahmet Kaya ile birlikte) (1994)
   Çifte Çiftetelli - Akdeniz Şarkıları 2 (1997)
   Ben Geldim (2002)
   Denizlerin Dalgasıyım (2004)
   Güvercinleri de Vururlar (2008)
   BERKANT AKGÜRGEN

   31 Aralık 1938 Ankara doğumludur. Ortaokul sıralarında ilk olarak ağız mızıkası çalmaya başlar. Ankara Atatürk Lisesi'nden Denizli Lisesi'ne yatılı geçer. Denizli Lisesi'nde ağız mızıkasına devam ederken piyano dersleri ile piyano çalmaya başlar. (1956) Ankara'ya dönüp Kurtuluş Lisesi'nden mezun olur.

   İlk sahneye çıkışı Üstün Poyrazoğlu Orkestrası ile Bahçelievler Akalın Düğün Salonu'nda 1957 yılında olur. Daha sonraları Jüpiter Kenteti adında bir orkestra kurarlar ve Ankara'da çeşitli gece klüplerinde sahneye çıkmaya başlarlar. 1957 sonlarına doğru Ankara Radyosu'nda emisyon programları yapmaya başlarlar.
   1960 yılında bahriyeli olarak askere gider. Askerde bandoda olduğu için İstanbul'da tenor saksafon dersleri almaya başlar. 1964 yılında askerliğini bitirip Ankara'ya döner ve Yurdaer Doğulu ile orkestra kurup çalışmaya başlarlar. İstanbul'da Kulüp Fuaye'den teklif alırlar ve İstanbul'da sahne çalışmalarına başlarlar. Birçok gece kulüplerinde show programlarına çıkarlar.
   1965 yılında Vasfi Uçaroğlu Orkestrası'nın solist-liğine geçer ve Kamuran Akkor ile sahneyi paylaşırlar. Aynı yıl ilk plağı olan "Cici Pabucum Cici - Arabamın Atları" yayınlanır. Daha sonraları Sezen Cumhur Önal ile çalışmaya başlar ve ilk olarak "Evvel Zaman İçinde"yi yaparlar. O seneler "Ah Kızlar", "Bir İçim Su", "Sana Şarkımı Bıraktım" gibi çalışmaları yaparlar.
   1966 yılında kulüp çalışmalarını bırakır ve gazino çalışmalarına başlar. O seneye kadar yaptığı çalışmaların sözlerini Sezen Cumhur Önal yazarken Metin Bükey ve Teoman Alpay'dan "Samanyolu" bestesini seslendirmesi teklifini alır. 1967 Eylül ayında "Samanyolu - Özledim Seni" yayınlanır. İlk zamanlarda fazla ilgi görmeyen "Samanyolu" daha sonra Berkant ile özdeşleşir ve günümüzde bile hala popülerliğini koruyan bir parça olur.
   "Samanyolu"dan sonra film ve plaklara Türkçe bes-te çalışmaları yapar. "Nisan Yağmuru", "Mevsim Bahardı", "Hayat Sevince Güzel", "Bülbül Yuvası" gibi çalışmalar yapar. Bu arada film teklifi alır ve Gönül Yazar ile "Trafik Belma" filmini yaparlar. 1975 yılında son plak çalışması olan "Fani Dünya - Izdırap Çocuğu" yayınlanır. 1980'li yıllarda gazinoların azalması ve taverna çalışmalarının çoğalması nedeniyle Avrupa turneleri ve otel gece kulüplerinde programlar yapmaya başlar. 1992'de bir kaset çalışması yaptı ve "Samanyolu '93" adı ile yayınlandı. Halen sahne çalışmalarına devam etmektedir

   Berkant - Samanyolu
   Sen kalbimin mehtabısın güneşisin
   Sen ruhumun vazgeçilmez bir eşisin
   Bir şarkısın sen ömür boyu sürecek
   Dudaklarımdan yıllarca düşmeyecek

   Ruhum senin kalbim senin ömrüm senin
   Yıllar geçse ölmeyecek bende sevgin
   Bir şarkısın sen ömür boyu sürecek
   Dudaklarımdan yıllarca düşmeyecek

   Uzaklara kaçıversek seninle biz
   Birgün elbet göze gelir bu sevgimiz
   Bir şarkısın sen ömür boyu sürecek
   Dudaklarımdan yıllarca düşmeyecek


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 12 Haziran 2010; 7:08:08 >
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   11 Haziran 2010 23:28:14
   1988, Salsa Film Müzikleri; Film başlangıç şarkısı, kim böyle işyerinde çalışmak istemezki;
   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 12 Haziran 2010; 7:17:42 >
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   11 Haziran 2010 23:50:46
   1988, Salsa Film Müzikleri, Puerto Rico;
   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 12 Haziran 2010; 7:22:45 >
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   12 Haziran 2010 07:19:50
   1988, Salsa Film Müzikleri, Margarita; Serseriler orkestrasına bayılırsınız!
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   12 Haziran 2010 07:26:04
   1988, Salsa Film Müzikleri, Laura Branigan, Your Love;
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   12 Haziran 2010 17:26:29
   11. sayfa bu konunun en geniş sayfası oldu, yüklemek isteyenler biraz beklemek zorunda kalabilirler.
   Bende sayfanın geçmesi için 2 kısa mesaj atacağım! Abincomartinez ve Hölüzöfül'ün diğer konudaki tüm mesajları bu sayfada toplandılar.


   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   12 Haziran 2010 17:47:24
   @BoraMT;
   Sanıyorum bu defa probleminiz halloldu.
   Diğer arkadaşların konusu tamamen bu sayfaya taşındılar. Dikkatinizi çektimi bilmem. Onların konuda şarkıcı-gruplar hakkında bilgi notlarıda var onlarda bu sayfaya taşındılar. Bu notlar içinde bildiğim kadarıyla tek şarkıcı-grup olmayan kişi sizinde çok bahsettiğiniz ve sevdiğiniz Fecri Ebcioğlu.
   Siz yokken yine övgüler aldınız!


   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Teğmen
   136 Mesaj
   12 Haziran 2010 21:03:02
   Akdeniz ülkelerinin popüler müziğinde gruplar...

   Akdeniz ülkelerinde daima solo şarkı söyleyen şarkıcılar ön planda olmuştur. Gruplar nedense çok başarılı olamamıştır. İngiltere'den ve Amerika'dan bir çırpıda yüzlerce grup adı aklımıza gelir, ancak İtalya'dan, Fransa'dan, İspanya'dan "çok sayıda" başarılı grup sayamayız. 60'lı yıllarda İspanyol gruplar "Duo Dinamico" ve "Los Bravos" bir ölçüde başarılı olmuşlardır. Hatta, Los Bravos, İngilizce dilinde söyledikleri "Black is Black" ile hemen her ülkede listelerin üst sıralarına tırmanmıştır.

   Bir çeşni olsun diye bu gruplardan birkaç örnek verelim. Kanımca, İtalyan müziğindeki ilk önemli grup "I Giganti" grubudur. Arkasından "I Rokes", "Equipe 84 ",
   "I Nomadi" ve "Camaleonti" gibi gruplar gelmiştir.

   I Giganti grubu 1964-1972 arasında müzik yapmış ve dağılmıştır. "Tema" adındaki şarkıları 1966 yılında liste başı olmuş ve uzun haftalar boyunca bu pozisyonda kalmıştır. Bu şarkıyı duymamış arkadaşlar varsa kendilerine tanıtmış olalım (Aradan çok zaman geçtikten sonra, 1998 yılında grubun iki üyesinin bir araya geldiklerinde yapılan canlı kaydı özellikle seçmedim) :

   Tema - I Giganti (1966)

   Bir örnek de "I Rokes" grubundan verelim. 1966 yılının diğer bir hit parçası :

   Che Colpa Abbiamo Noi - I Rokes (1966)
   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BoraMT -- 13 Temmuz 2013; 19:35:50 >
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   424 Mesaj
   12 Haziran 2010 23:31:44
   @BoraMT; Cesaria'yı (12-13 sene önce yanılmıyorsam) İstanbulda boğaz kıyısında ,mehtaplı bir yaz akşamında bir yalının bahçesinde

   verdiği konserde izleme fırsatı bulmuştum..yine çıplak ayaklıydı , biz seyirciler de ayaktaydık , çok çok güzel bir geceydi;seyirciden bir çift

   (kadın karnı burnunda hamileydi )dayanamayıp ortaya fırlayıp dansetmişti..Aşağıdaki benim de çok sevdiğim iki şarkısı konserin gözdeleriydiler...

   (Simdi youtube'da gördüm;2007de yine gelmiş İstanbul'a)
   Cesária Évora , Petit Pays ;
   Cesaria Evora - Sodade ;   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi narissa -- 12 Haziran 2010; 23:32:54 >


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi narissa -- 13 Haziran 2010; 0:23:50 >
  • Teğmen
   136 Mesaj
   12 Haziran 2010 23:32:50
   Los Paraguayos

   Los Paraguayos, 50'lerde kurulduktan sonra, gruba birçok müzisyen girip çıkmıştır. Zaman zaman ünlü şarkıcı Luis Alberto del Paraná da grup eşliğinde şarkılar söyleyip plak yapmıştır.

   Ne yazık ki, bu latin folk grupları açısından Yotube hiç de zengin bir durumda değil. Bu yüzden, mevcut parçalar arasından bir seçim yapmak zorundayız. Los Paraguayos'dan ilk olarak ünlü bir latin melodisi olan "Pajaro Campana"yı dinleyelim. Grup, 50'li yıllarda enstrumantal olarak çaldıkları bu parçada henüz 3'lü grup "trio" formunda bulunuyor.

   Los Paraguayos - Pajaro Campana

   İkinci parçamız, sonraki yıllarda genişlemiş (ve yaşlanmış) bir Los Paraguayos'dan : Guantanamera

   Los Paraguayos - Guantanamera

   Son parçamızda ise Los Paraguayos eşliğinde Luis Alberto del Paraná da solist olarak yer alıyor:

   Luis Alberto del Paraná & Los Paraguayos - Amor, amor!

   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BoraMT -- 13 Temmuz 2013; 21:24:44 >
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   424 Mesaj
   12 Haziran 2010 23:54:59


   Sıcak havalara yapılmış şarkılar...

   George Gerhwin'in "Porgy and Bess" operasından,

   Jill Scott & George Benson- "Summertime" ;   Yine Gershwin'in "Kiss me Kate" müzikalinden,

   Ella Fitzgerald , Too Darn Hot ;
  • Yüzbaşı
   424 Mesaj
   13 Haziran 2010 00:03:20
   @Neommy;selamlar..kaldığımız yerden devam
   11 sayfa bir türlü açılamıyor bende,anlayamıyorum nedenini...bilginiz var mı?
  • Yüzbaşı
   424 Mesaj
   13 Haziran 2010 00:43:21

   1963 , Little Tony , T'amo E T'amero ;

   1972 , Peppino Gagliardi , Come Le Viole ;

  • Yüzbaşı
   424 Mesaj
   13 Haziran 2010 00:59:29

   1965 , Adriano Celentano , E Voi Ballate ;


   Bakalım bunu hatırlayacak mısınız Danseden uzun bacaklı sarışın Rafaella Carra !

   197 , Adriano Celentano , Prisencolinensinainciusol ;
  • Yüzbaşı
   424 Mesaj
   13 Haziran 2010 01:14:54
   1968 , Sylvie Vartan , La Maritza ;
   1966 , Herve Vilard , Capri c'ést Fini ;
  • Yüzbaşı
   424 Mesaj
   13 Haziran 2010 02:53:10


   Sinemadan yine ;

   Yönetmen-Arthur Hiller,Jenny-Ali MacGraw,Oliver-Ryan O'Neal

   1970 , Francis Lai , Them from Love Story ;

   1970 , Francis Lai ,from Love Story , Snow Frolic ;   Yine Snow Frolic,yukarıdaki vokalli versiyonu daha çok sevsem de filmi hatırlatmak için bunu da koyuyorum...


  • Yarbay
   7476 Mesaj
   13 Haziran 2010 03:12:47
   Best Of Los Paraguayos, CD'nin taze kurabiye sanıldığı 1983-5 yıllarıydı galiba ilk elime geçen 2 müzik CD'sinden birisiydi, buluncaya kadar canım çıkmıştı, hayret CD Player vardı ama CD yoktu ortalıkta. Diğeri bir Glenn Miller CD'siydi. O kadar çok dinledim ki o zamanlar 3 şarkıyla geçilmesine gönlüm hiç razı olamaz.

   Luis Alberto del Parana & Los Paraguayos - Cucurrucucu Paloma; Çok meşhur Latin melodisinin Los Paraguayos yorumu.   Luis Alberto del Parana & Los Paraguayos - La Cumparsita; Uruguaylı müzisyen Gerardo Matos Rodriguez tarafından yazılmış, tüm zamanların en tanınmış Tango şarkılarından birisidir. " Küçük tören geçişi" anlamındadır başlığı ve sözleri de " Sonsuz mutsuzlukların küçük tören geçişi " şeklinde devam eder. Avustralya, Sidney, 2000 olimpiyatlarında Arjantin takımının bu şarkıyla yürüyüşü neredeyse Uruguay'la savaş çıkmasına neden olacaktı. Uruguay'da yasal koruma altındadır şarkı.
   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 10 Mayıs 2012; 18:29:35 >
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   13 Haziran 2010 03:18:13
   Luis Alberto del Parana & Los Paraguayos - Malaguena;   Los Paraguayos, El Porompompero; Cıvıl, cıvıl.
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yarbay
   7476 Mesaj
   13 Haziran 2010 03:27:28
   Los Paraguayos, Cuando Sali de Cuba;   Luis Alberto del Parana & Los Paraguayos - Historia de un amor;
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yüzbaşı
   424 Mesaj
   13 Haziran 2010 03:31:39

   Bunlar da kahramanları gerçek (ve pek tanıdık!) olan aşk hikayelerinin ürünü şarkılar...


   Mick Jagger'in yasak aşkı ,David Bowie'nin eşi olan Angela Bowie için yazdığı şarkı ;

   1973 , The Rolling Stones , Angie ;
   Eric Clapton'un arkadaşı George Harrison'ın eşi olan Pattie Boyd-Harrison için,Leyla ve Mecnun hikayesinden esinlenerek yazdığı şarkı ,

   1972 , Eric Clapton , Layla ;


Sayfa:   <<     < önceki   7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16   sonraki >     >>
Tüm Forumlar >> Sinema - Dizi - Televizyon - Müzik - Kitap >> Müzik >> Müzik genel >> OLDIES! '80 ÖNCESİ UNUTULMAZ YABANCI-TÜRK HAFİF-ANADOLU ROCK ŞARKILAR
Sayfaya Git:
Sayfa:
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.