Şimdi Ara

KURBAĞALAR HAKKINDA BİR SORU...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
13.085
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kurbağaların dışkısının zehirliği olduğunu öğrendiğimden beri bodruma giren kurbağaları kovalamakta zorlanıyorum, her yere bulaştırdıklarını düşünüyorum,

Dışkısı zehirli midir? (Doğrumudur?)Nedendir acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hayattakiler -- 1 Ağustos 2005, 12:15:45 >

• zehirli olduğunu sanmıyorum.nereden duydun?

ama emin olmak için araştırı sana bilgi veririm
  • beraber kurbağa kovaladığımız kişi söyledi. Kurbağaları da belgesellerde izledim ama bunu ilk defa duydum. Bi yeri mi kaçırdım acaba? Bana söylenen sidiğinin zehirli olduğu.

İlgin için teşekkür ederim. Ben de nette araştırabilirim belki ama forumdakiler de öğrensin diye buraya açtım. Belki nette bulamayacaklarım vardır sizde
  • selam arkadaşım

ben şöyle bir elimdeki kitaplara bakım ama hiç zehirli bir ifadeye rastlamadım.hatta ben kurbağa falan da kestim.yani zehirli olsa bir şekilde zehirlenirdik..

ama bizim çalıştığımız tür rana ridibunda türü.eğer zehirli olan farklı kurbağa türleri varsa onu bilmiyorum..

eğer bulusan benim de haberim olsun..

ben de teşekkür ederim
  • tekrar Sağol. Bulursam söz..
  • Zehir Oku Fırlatan Kurbağa

Güney Amerika'da yaşayan zehir oku fırlatan kurbağa saldırıya uğradığında, çok küçük zerresi bile bir insanı öldürmeye yeterli olan oldukça güçlü bir zehir yaymaya başlar. Zehir, kurbağa tarafından yalnızca savunma için kullanılmaktadır. Diğer pek çok canlıda olduğu gibi zehir oku fırlatan kurbağanın gözalıcı parlaklıktaki renkleri de düşmanları uyarma özelliğini taşır.

Ekte de resmi var nofrost. Bu zehirliymiş.

Aradığım kubağayı buldum( 2. resimde). Bu gördüğümün aynısı ve zehirli olmasa da siğilli imiş. iyi ki dokunmadım.

6. Familya (Aile): Bufonidae (Kara kurbağaları)
    gözlerin hemen arkasında bulunan "Parotid" bezleriyle karakterizedir. Vücutları tamamen siğillidir.
    Bufo viridis (gece kurbağası), Bufo bufo (siğilli kurbağa)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hayattakiler -- 1 Ağustos 2005, 13:37:35 >

• Vücutları tamamen siğilli demek, derilerinin pütürlü olduğu anlamına geliyor. Yoksa kurbağaların siğil atması batıl inançtır.
  • emin misin? kovalamam gereken iki kurbağa var da. Nasıl kurtulurum bunlardan? Neyse Bilim forumu bu doğru ya..
  • abooo.çok sağol ya.inan ki tam da merak ettiğim kurbağaları bulmuşsun.sen nerede okuyorsun?siğilli kurbağayı nerede gördün enson?

ben ege ün. biyoloji okuyorum.hocaya kurbağadan siğil geçer mi demiştim,o da bana yok canım saçmala mı falan demişti...

ya bizimkiler çok geri kalmışlar,bir tek ova kurbağası türü olan rana ridibundayı inceliyorlar.halbki ülkemdeki farklı türleri bul onları da araştır değil mi?bu biyologların görevidir..

ben bu okulu bırakıp ukraynada başka bir ün. başlıcam.biyolojiyi çok sevsemde doğru düzgün eğetimve iş imkanı olmaması beni bu karara itiyor..

neyse sana çok teşekkür ederim..gerçekten çok sağol

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nofrost -- 1 Ağustos 2005, 13:52:32 >
  • baksana kaotika ne diyo. merak ettim şimdi tam açıklığa kavuşur umarım konu. bir de ondan cevap bekliyorum.

Bu kurbağaları bir villanın bodrumunda gördüm.Nasıl girmiş anlamadım ya. bırak sen ovaları çayırları villalarda geziyo bunlar sosyetik kurbağalar

Tübitakın bilim teknik dergisine bak.nette buldum ben de herşeyi..
  • ben artık hiçbi yerde okumuyom.

ama tekrar okumak ve arkeoloji bitirmek isterdim

kan tutuyo da
  • Bazı kurbağa türlerinini sidiğinin asitli ve yakıcı özelliğe sahip olduğunu duymuştum. ama bu siğit atıyor anlamında değil. yakıyor sadece.
    Şimdi işe geç kalıyorum. akşam anlatırım.
  • akşam da ben yokum neyse yine de sağol.yarın okurum artık. Hayırlı işler
  • dedğim gibi hoca bana kurbağa siğil atmaz demişti..ama her tür için durum aynıdır demek dahada cahillik olur.araştırmak gerekir..

bu arada sen kurbağa tutacaksan her ihtimale karşı yine de eline eldiven geçir.ne de olsa pis yerde duruyor ve üzerinde bir sürü mikroorganizma olabilir..

kolay gelsin
  • tutmak ?

ben direk kafalarına poşeti geçirmeyi düşünüyorum sonra da..

tabi zorda kalırsam tutucam
  • iki kurbağa vardı.birini çöp kutusuna atmıştım. ama sonra bi tane daha çıktı. bunlar çoğalıyo herhalde.en iyisi site yönetimini uyarmak..

nofrost güzel bir bölümde okuyosun.umarım yolun açık olur.
  • ÇIRPINAN KURBAĞALAR

İki kurbağa süt güğümüne düşmüşler. Birisi biraz çırpınmış ve bakmış ki
    kurtulma ümidi yok, kendini bırakmış ve boğularak ölmüş.
    Öbürü çırpınmaya devam etmiş. çırpınmış, çırpınmış, çırpınmış...
    Tam kollarındaki derman tükenecekken bir de bakmış ki süt, çırpınma
    nedeni ile, tereyağına dönüşmüş.
    tereyağının üstüne çıkıp, bir sıçrayışta güğümden dışarı atlarken de
    düşünmüş, ikimiz birlikte çırpınsa idik daha mı erken kurtulurduk.
  • Valla istediğin kadar elle oyna mıncıkla korkma bişi olmaz tecrübeyle sabittir . Küçükken köyde dereden ayrılmazdım, bütün günüm kurbağalarla geçerdi. Hatta kavanoza doldurup evde leğenlerle kurbağa olimpiyatları düzenliyodum. Adım kurbağacıya çıkmıştı bi ara.Hiç te bişi olmadı, hayatım boyunca sadece 1 kere parmağımda ufak siğil gibi bişi çıktı o da kısa zamanda yok oldu (kurbağalarla alakası olduğunu sanmıyorum yani).
  • senin kadar cesaretim yok. hem neyini mıncıklıyım ben onun ııyyyy
  • kurbağaların dış derisi mukusla kaplı olduğundan biraz bana da iğrenç geliyo aslında.ben ellemem yani eldiven olmadan
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.