Şimdi Ara

Elektrikli araba yapalım (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
284
Cevap
19
Favori
112.440
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • slm arkaads lar su jel aku ler varya uzun beyaz olanlar bıryerde 6 adet buldum 12 volt 100 amp 20c yada 30c olması lazım lakın 2 el 2 el olmasına ragmen gayet ıyı elektırık verıyorlar kg olarakda 30 ıla 32 kg gelıyor bırtanesı fıyatına ıse 120 tl ıstıyor gurupdan cıkma galıba nedersınız degermı elektırıklı arac yapmak ıcın

benım dusuncem 3 tane alsam 36 volt 100 amp 94 kg gelır sadece akuler ve bır arac yapsam bısıklet vıteslerıyle aktarmalı olarak 100 kg arac gelse sızce randıman verırmı

elımde dc motor var

24 voltluk 500wat yada 1000wat 3600 rpm 24 volt devresıyle bırlıkde 24 volt aku kulansam bısıklet pedal aktarmalı 62 kg akuler tutar 100kg arac olsa motorda 5 kg 170 kg felen olsa yol yaparmı bılgı ıcın

akuler kacmadan almak ıstıyorum akuler randıman verırmı projem ıcın bılgı alayım dedım

Elektrikli araba yapalım

• @rc_car ağır olur sormak istediğim kaç saat idare eder ona göre 1saatten fazla idare ederse bence yapılır kaçırma derim.
  • akuler 12 volt luk 100 amper 20 sel yanı 20 c lık akuler su gurup akulerınden 120 tl ıstıyorlar 1 tanesıne

2000 mah guc verır akuler aracım 170 kg olsa 24 volt aku ıle resımdekı motoru kulanacam vıtesde kulanırsam 100km yada 200km arası yol yaparmı sormak ıstedıgım o ısteyen olursa sıtanbul ıcı akulerden ısteyen arkadasada alırım sanırım 5 adet var 2 adet de 160 amp ya 25 sel yada 30 sel onlarda 35 yada 40kg gelıyor lar akuler e onlarada 150 tl ıstıyorlar 1 adetıne bakdım baya kıvılcım atıyor elektırık motorunuda ıyı cevırıyor ordakı arkadasın demesıne gore 1 haftadır kulanıyoruz dıyor guc kaynagı baglamıslar
  • rc_car kardeş jel aküleri internette bi araştır bak onlara kolay ölüm yok, bunun yanında akünün kıvılcım vermesi çok şey ifade etmez taze şarzlıdır gösterir, önemli olan ne kadar dayanabildiğidir. bildiğin üzere hobi ve yatırım ayrı şey, param geri gelir diye düşünme. işine geliyorsa kafan basıyorsa al derim. gerçek fiyatlarla mukayese ettiğinde aradaki farkı görürsün.bu arada bu çıkma aküler daha önce nerede kullanılmış? bunu öğrenmede fayda var. UPS gibi sistemden çıkmaysa kaçırma derim
  • aynen yukarıda dedıgım gıbı buyuk fırma UPS ler den yada turk selın yada bankaların atm lerınden cıkma gurup akuler adamın elınde 5 yada 6 tane var hosuma gıtı ben tıcarı dusunmuyorum sadece yardım cı olmak ıcın ısteyen arkadaslar varsa ılgıleneyım dedım baska bır sey degıl fıyatlarını arasdırdım

dedıgım akulerın gercek sıfır fıyatları 300 ıle 500 tl arası degısıyor ben 2 tanesını alacm kesın elımdekı aracı hareketlendırecem ve bısıklet dıslılerıyle vıtes yapmayı dusunuyorum ve bakacam kac saat boyunca elımdekı devreyı calısdıracak egerkı 1.5 saat yada 2 saat boyunca sabıt gucde bu arabayı gezdırıse vıtes oldugunda bu dahada uzayacakdır
    yapmak ıs tedıgım arac seklı

Elektrikli araba yapalım

• rc car ben 2400w motor çalıştırmak istersem (çamaşır makinesi motoru) aküler 100Ah 12v sa işimi görür ne kadar fiyat tam olarak acaba ?? :) birde senin motor kaç watt??
  • akuler 12 volt luk 100 amper 20 sel yanı 20 c lık akuler su gurup akulerınden yanı atm yada ups lerde kualnılanlar 30 kg ıle 32 kg gelıyorlar sanırım bundan 6 tane var dı 120 tl ıstıyorlar 1 tanesıne

2 tanede 12 volt 160 ah lık aku vardı onlarda 40 kg gelıyordu galıba bunlarada 140 tl ıstıyordu 1 tanesıne

vala kardes ısını gorurse bakacam ben bu hafta sonu 2 tanesını alacam 100 ah gerıde kactane kalırsa san alayım ıstersen resımlerını belkı yarın ekleye bılırım ok

resım temsılı ama aynı buna benzıyor rengı beyaz dı

Elektrikli araba yapalım

• resimdeki dc motorun fiyatı nedir ben almayı düşünüyorum size ulaşabileceğim tlf.no verirsen daha iyi olur.
  • resimdeki dc motorun fiyatı nedir ben almayı düşünüyorum size ulaşabileceğim tlf.no verirsen daha iyi olur.
  • çamaşır makinası motorunu arabaya takıcaz diye boşuna uğraşmayın .. ben bu motoru bisiklete taktım gücü anca bisiklete yetiyo :)
    http://www.youtube.com/watch?v=JCfrhbvHOwE

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmet-ev -- 14 Şubat 2012; 12:27:33 >
  • Merak ettiğim birşey var...
    Şasesini kendimiz baştan tasarladığımız bir araçta trafiğe çıkma iznimiz olabilir mi? Yoksa sorunlar mı olur. Şase kısmı tamamen baştan ve benzersiz olacak.
    Sadece merakhakkında bilgi sahibi olan biri cevaplayabilir mi acaba?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmet-ev

çamaşır makinası motorunu arabaya takıcaz diye boşuna uğraşmayın .. ben bu motoru bisiklete taktım gücü anca bisiklete yetiyo :)
    http://www.youtube.com/watch?v=JCfrhbvHOwE

kesinlikle müthiş olmuş gücü gayet tatmin edici gibi gözüküyor şasenin sağlamlaştırılması gerekiyor. Yalnız siz galiba prize takıp çalıştırdınız aküde gerekiyor size :D
  • tabiki aküylede denedik :) elimizde 2 yıl önce söktüğümüz yangın paneli aküsü 12v 7A vardı..
    biraz çarbıldık ama bozuk bi aküyle gayet iyidi ama fren koymayı unutmuşuz :)) çünkü biz türküz... devrim arabasını yapar ama benzin koymayı unutmak gibi
    tabiki amacımız bisiklet yapıp binmek değil motoru denemekti..
    bu tip motoru bisiklette kullanacak arkadaşlara tavsiye ederim yalnız 220 v dikkatli olunması gerekir..sağlam bi aküyle 40-50 km ye rahat çıkılır..
    motorun yüksüz devri 12000.. önce 1/14 daha sonra 1/6 ile yeterli torku elde ettik ..
    http://www.youtube.com/watch?v=6txOXPNdVVI

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmet-ev

tabiki aküylede denedik :) elimizde 2 yıl önce söktüğümüz yangın paneli aküsü 12v 7A vardı..
    biraz çarbıldık ama bozuk bi aküyle gayet iyidi ama fren koymayı unutmuşuz :)) çünkü biz türküz... devrim arabasını yapar ama benzin koymayı unutmak gibi
    tabiki amacımız bisiklet yapıp binmek değil motoru denemekti..
    bu tip motoru bisiklette kullanacak arkadaşlara tavsiye ederim yalnız 220 v dikkatli olunması gerekir..sağlam bi aküyle 40-50 km ye rahat çıkılır..
    motorun yüksüz devri 12000.. önce 1/14 daha sonra 1/6 ile yeterli torku elde ettik ..
    http://www.youtube.com/watch?v=6txOXPNdVVI

devrim arabalarında benzin koymayı unutmadılar daha ddğişik olaylar vardı o işte. Her neyse asıl konuya gelelim sen o çamaşır makinesi motorunu nasıl çalıştırdın 12v 7A aküyle akünün hemen bitmesi lazım o zaman vede o akü o motoru nasıl çevşrdi ne işlemler uyguladınız eğer ciddiysen 12v 7a lik aküyle çalıştırdığına harika olur. :D

• Şuan elektrikli araçlarda en büyük sorun aküler, lityumda kullanışlı değil 2 sene sonra akülere kim gidip 5000TL vermek ister ki? Ya yakıt hücreleri kullanılmalı veyahutta elektriği kablosuz iletebilecek bir yol bulunmalı, tesla projesi geliştirilebilirse çözüm olabilir.
    Ama benim görüşüm bugünkü içten yanmalı motorları kullanabilmek, yakıt olarakta hidrojen.Hidrojenin kaynağı ,su. Su yani H2O ,suya 2 elektrotla DC elektrik akımı verdiğimizde hidrojen ve oksijen açığa çıkar.(Gaz çıkışını görmek için evde kalem pil,kablo ve tuzlu suyla deneyebilirsiniz).Elektrolizle elde edeceğimiz hidrojeni günümüzdeki içten yanmalı motorlarda kullanabiliriz ve yanma sonucu eksozdan sadece su buharı çıkar.Yani sıfır emisyon.Kullandığımız suyuda tekrar doğaya vermiş oluyoruz.Hidrojen elde etmek için elektrik kullanmamız gerekiyor bu elektriğide değişik yollarla üretebiliriz.Rüzgar yada güneş enerjisinden elde edeceğimiz elektrikte olabilir.Geriye sadece hidrojeni depolayıp, bildiğimiz LPG li araçlara benzer şekilde, depolarla (kartuşlu depoda olabilir) araçlarımızı bugünkü benzinle çalışan arabalar mesafesi ve konforunda kullanabiliriz.Bence Hidrojen kullanmayı düşünmeliyiz.Kaynağıda bol, yani su.Ayrıca hidrojeni direk elektrik enerjisine çeviren yakıt hücreleride var.Yani elektrikli araca akü yerine, yakıt hücreleri ve hidrojen tankı yerleştireceğiz ,buradan elde edeceğimiz elektrikle aracı hareket ettireceğiz.Elektrikli aracı direkt hidrojenle çalıştırmış olacağız, akü ve yanma olmadan.

• akü inverteri inverter motoru besledi.500 w inverter ve hız kontrol için triyaklı dimmer kullandık.
    72watlık akü ile kalkış yaptı ama mesafe açısından elverişli değil..sonuçta motor 340watt .. 340/12 = 28-30A lik akünün olması gerekirdi.
    denedikmi ? denedik :)
    gittimi ? gitti:)

Elektrikli araba yapalım
  • quote:

Orijinalden alıntı: pntgrmyk

Merak ettiğim birşey var...
    Şasesini kendimiz baştan tasarladığımız bir araçta trafiğe çıkma iznimiz olabilir mi? Yoksa sorunlar mı olur. Şase kısmı tamamen baştan ve benzersiz olacak.
    Sadece merakhakkında bilgi sahibi olan biri cevaplayabilir mi acaba?

?
  • bn bir tane prototip araba yapıcam ama onun nasıl ileri gideceğini hala çözemiyorum elektrik motoru mu kullansam yoksa pedal yardımıyla fln mı :))) bunu bilemiyorum yardımcı olursanız sevinirim
  • Merhaba ben fazla anlamıyorum bu işlerden ankara yenimahallede oturuyorum gün içinde dewamlı arabaya ihtiyac duydugumuzdan böyle bir projeyi hayata gecirmek istiyoruz. Maddi konuda 12binliraya kadar para ayırabilirim. yapım aşamasında yardımcı olarak bilgili arkadaslar lazım
    şu linklerdeki motorlar sizce nasıl
    http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-elektronik-devre-montaj-72-volt-22-kw-dc-elektrik-motoru-73252452/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-diger-her-sey-diger-dc-48-volt-5kw-motor-elektrikli-arac-yapmak-icin-69516508/detay

Bu aküdende 6 adet alabiliriz. Bu proje icin uygunmu

http://www.solarmarketi.com/12V-150-Ah-Yigit-Jel-Aku,PR-245.html

Bu akü bu motorlar icin ideal mi diger ekipmanlar nelerdir kolay gelsin

• quote:

Orijinalden alıntı: juiceles

Merhaba ben fazla anlamıyorum bu işlerden ankara yenimahallede oturuyorum gün içinde dewamlı arabaya ihtiyac duydugumuzdan böyle bir projeyi hayata gecirmek istiyoruz. Maddi konuda 12binliraya kadar para ayırabilirim. yapım aşamasında yardımcı olarak bilgili arkadaslar lazım
    şu linklerdeki motorlar sizce nasıl
    http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-elektronik-devre-montaj-72-volt-22-kw-dc-elektrik-motoru-73252452/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-diger-her-sey-diger-dc-48-volt-5kw-motor-elektrikli-arac-yapmak-icin-69516508/detay

Bu aküdende 6 adet alabiliriz. Bu proje icin uygunmu

http://www.solarmarketi.com/12V-150-Ah-Yigit-Jel-Aku,PR-245.html

Bu akü bu motorlar icin ideal mi diger ekipmanlar nelerdir kolay gelsin

Siz baya büyük birşey düşünüyorsunuz bence bulaşmayaın buna ruhsat çıkmaz çünkü ama çok varlığınız varsa bu işe bulaşabilirsiniz.

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.