Şimdi Ara

Notebook tuşu nasıl takılır ? İşte çözüm !

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
62.439
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Beyler konu alıntıdır ama burdaki birçok arkadaşın bu konu hakkında bilgisi olmadığını düşündüğüm için böyle bir konu açma gereği duydum.
    Umarım işinize yarar, hiç değilse bir tuş söküldü diye gidip yeni bir klavye almanıza gerek kalmaz.

Burada bahsedilen yöntem için genel bir çözüm yolu yoktur çünkü tüm klavyeler birbirinden farklıdır!
    1.Durum: Tuş ve onu tutan bağlaç klavyeden çıkmış ve siz bunu yerlerine tekrar nasıl takacağınızı bilmiyorsunuz.

Klavyede halen takılı olan bir tuşu dikkatlice söküyoruz.

Çıkarttığınız tuşun bağlaçlarına dikkatlice göz atınız. 4 noktadan klavyeye tutunduğunu göreceksiniz.

Çıkarttığınız tuşta bağlacı nasıl klavyeye tutturulduğunu gördünüz ve anladınız. Çalışan tuşu tekrar yerine takabilirsiniz.

Bağlacı gördüğünüz üzere klavyedeki yerine dikkatlice oturtunuz.

Daha sonra üstüne çıkan tuşu dikkatlice yerleştiriniz.

2.Durum: Klavyenizden bir tuş çıktı. Siz onu veya bağlacını kaybettiniz. Telaşlanmayın. Çıkma klavyelerden birinde rahatça aradığınız tuşu bulabilirsiniz. Bulduktan sonra 1.Durum daki gibi sorununuzu kolayca çözebilirsiniz.

Space Tuşunu Yerine oturtma

Space tuşları klavyeye diğer tuşlardan biraz farklı bağlanmıştır.

Space metal bir bağlaç yardımı ile klavyeye tutturulmuştur(çoğu laptop klavyesinde de böyledir). Bağlacı space tuşundan bir tornavida yardımı ile dikkatlice ayırın.

Bağlacı aşağıdaki resimdeki gibi klavyedeki yerine dikkatlice oturtun. Bağlacı klavyedeki küçük bağlaç yerlerine dikkatlice oturtmalısınız.

Daha sonra space tuşunu yavaşca yerine koyup dikkatlice yerine oturuncaya kadar bastırınız.

İşte bu kadar! Space tuşu yerine tekrar oturtuldu ve eskisi gibi sapasağlam gözüküyor. Sorununuz hala çözülmediyse yeni bir space tuşu bulup eskisiyle değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Kırılmış bir tuş için başka bir çözüm yöntemi

Aşağıdaki resimdede görüldüğü gibi U tuşu yerinde yok. Bağlacı ve plastik slikonuda kayıp. Haydi bu sorunu geçici olarak yeni bir U tuşu almadan nasıl çözeceğimize göz atalım.
    Klavyeyi U tuşsuz kullanmak sağ alt tuşunun yanındaki menü tuşu olmadan kullanmaktan daha zordur. Bu tuş genelde fazla kullanılmaz ve bu yazıda da bu tuşu U harfinin yerine nasıl kullanılacağını göstereceğiz.

Menü tuşunu yerinden dikkatlice söküyoruz.

Bağlacı sökünüz. Bağlaç bir taraftan 2 noktadan klavyeye tutturulmaktadır. Eğer siz bir tarafı sökerseniz diğer taraf otomatik olarak çıkacaktır.

Silikon plastik klavyeye yapıştırılmıştır. Bir çakı veya bıçak yardımı ile dikkatle klavyeden yavaş yavaş söküyoruz. Bu işlem sırasında yeterince dikkatli olamazsanız bozuk tuş sayınıza bir yenisini ekleyebileceğinizden emin olabilirsiniz.

Silikon plastik dikkatlice söküldü.

Şimdi sıra silikon plastiğe klavyeye tutturulmasına yetecek kadar yeni bir yapıştırıcı eklemeye geldi.

Şimdi sıra Silikon Plastiği klavyedeki U harfinin yerinin tam ortasına koymaya geldi. Bu işlemide dikkatlice yerine getiriniz. Doğru bir şekilde silikon plastiği yerine oturttuktan sonra kuruması için bir süre bekleyiniz.

Plastik silikon kuruduktan sonra bağlacı yerine dikkatlice oturtunuz.

Bağlaç klavyeye tutturulduktan sonra tuşu yerine dikkatlice oturtup bağlaca tutturuluna kadar dikkatlice ve yavaşca bastırınız.

Evet U tuşumuz şimdi kullanıma hazırdır.

Umarım işinize yarar, hadi kolay gelsin

• Saol işime yaradı.
  • Gerçekten faydalı bir konu. teşekkürler paylaşım için..
  • Çok yararlı bir konu olmuş. İnsanın başına gelmeden anlamıyor böyle konuların değerini. Teşekkürler.
  • benim ufaklık 5 tuş sökmüştü. Tanesini taktırmak için 5 tl, tamamı için 25 tl vermiştim. Tabii önce kendim denemiştim ama takamamıştım.

Teşekkürler.
  • faydalı bilgi için teşekkürler...
  • arkadaslar alt konudaki beyaz laptop un marka modeli hakkında bilginiz var mı?
    asus n53j laptopumun numerik tarafta 6 tusunu tırnagı kırıldı, baglac sekli o modele benziyor yardımcı olursanız sevinirim...
  • Sağol teşekkürler.

Klavye temizledikten sonra çok uğraştırıyor bu işlem
  • Acer Aspire 6930G tuşunun takilmasi..

Denemek icin söktügüm tusu takmak icin bayagi ugrastim..
    Takinca basit oldugunu anliyorsun fakat, takana kadar da :)

Önce tuş altindaki iki siyah parçayi çıkartiyoruz..
    Kücügünün iki ayagini digerinin orta kismindaki deliklere geciriyoruz..
    Elde bu iki parcayi birlestirdikten sonra klavyedeki yerine oturtuyoruz..
    En son da tusumuzu uygun konumda "tikk" edene kadar iki tarafli bastirarak takiyoruz..
  • arkadaşlar acer aspire 7750G laptopum var klavyenin altındaki tuşun zemine bağlandığı bloktaki 4lü menteşelerde ve de bağlaçlarda sorunum var .Bağlaçlarımın bir kısmı kırık zemin bloğumun ise o tuş kısmındaki 4 lü menteşesinin yönleri kayık.Elimle ayarlayıp bağlacıda oturttum.Her şey normal gözüküyor ama tuş oturmuyor ne yapabilirim??
  • saol tuş sorunları olanların işine yarayabilir.
  • Benimde laptop'un enter tuşu çıkmıştı, aynı space tuşu gibi yaptım oldu sağol çok teşekkürler.
  • Merhaba Arkadaşlar,
    Yukardaki resimlerde gösterilen tuş bağlacı denilen plastiğin takıldığı küçük küçük demirleri var. O demirlerden bir tanesi kırıldı ve tuşa her basıldığında tuş çıkıyor O demirler birleşikmi yoksa herbiri ayrı ayrımı değişebilirmi yoksa nasıl bir çözümü olabilir yardımcı olurmusunuz?
  • Kesin işine yarayanlar olacaktır.
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BadBeliever -- 13 Mayıs 2015; 0:57:18 >
  • Yaa keske daha önce haberim olsaydı ben tuşları kirildigi icin hepsini çöpe attım ve ekstra klavye takip kullanmak zorunda kaldim :((((
  • Konu iyi hortlamış ama bende bir up yapayım, aylar sonra tekrar foruma giriş yapıyorum :) Belki görmeyenler vs vardır, birilerinin daha işine yarar.
  • Kesinlikle
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.