Şimdi Ara

Rainmeter kullanma kılavuzu ve Temaları.

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.603
Cevap
89
Favori
263.929
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikle rainmeter proğramını (32bit/64bit sisteminmize uygun olanı) indirip kuruyoruz:http://rainmeter.net/RainCMS/

Daha sonra (rainmeteri kurduktan sonra -ama henüz çalıştırmazken-) seçtiğimiz skin leri indirip rainmeter klasörünün içine (skins) kuruyoruz, skinlerin adresi:http://customize.org/rainmeter

Ondan sonra rainmeter'i çift tıklayıp işleme başlıyoruz. rainmeter'i çalıştırıldıktan sonra, kendi ayarladığı bazı objeler masaüstümüze rastgele konumlanıyor. Bunlardan istemediklerimizi iptal etmek ve eklemek istediklerimizi ilave etmek için, görev çubuğundaki rainmeter simgesine sağ klik ile oradan configs bölümünden seçtiğimiz skinleri ayarlıyoruz (şeffaflık, boyut, tür v.s.). Gerisi sizin zevkiniz ve yeteneğinize kalmış.

Temayı kullanmak istemediğinizde, görev çubuğundaki rrainmeter simgesine sağ klik ile "exit" demeniz yeterli.

Ayrıca yine bir çok kullanıcının ekranında görmek istediği (Bütün nesneleri ekleyip kaldırabileceğiniz taskbar)
    bu yararlı ve görsel açıdan güzel aracın ismide "rocketdock" rocketdock'u bu linkten indirebilirsiniz
    http://rocketdock.com/download

Proğramı PC'ye kuruyorsunuz ve rocketdock ikonuna tıklamanız yeterli. Ondan sonra istediğiniz öğeleri sürükle bırak yöntemiyle bu bar'a eklemeniz mümkün. Aynı şekilde istemediklerinizide sağ klik/öğe kaldır yöntemiyle yok edip, rocketdock ayarlarından ekranın neresinde durmasını istiyorsanız o şekilde ayarlayabilir ve renk düzeni, nesne boyutu dahil bir çok seçeneği kontrol edebilirsiniz.

Örnek anlatım (@göktuğ115 den alıntıdır)

Buda yukarıdaki çalışmalarım ile yaptığım basit tema (siz istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz);

Hava durumu Ayarları; (@.AnasoN. nickli arkadaşımız tarafından açılan konunun birebir alıntısıdır.)

İşte Buldum

Rainmeter de hava durumunun ayarlarmaları...

Weather.com da her şehir için ayrı bir location code u varmış ve onu düzenlemek gerekiyo..

Öncelikle kullanağımız skinin olduğu dosyaya gidiyorz

C > Program Files > Rainmeter > Skins > HUD.Vision > Black yada White ( Hangisini kullanıcaksanız) > Weather

Sonra Weather-ONE dosyasını başa bir yere kopyalayın. Örneğin masaüstüne. Ben öle yaptm

Daha sonra bu masaüstüne kopyaladınız dosyaya çift tıklayarak açın. Değiştirmemiz gereken yer aşağıdaki resimde Sarı ile işaretli olan yerler.

Resimdeki Newyork u silip yerine bulunduğumuz şehri yazıyoruz. Alttaki kod kısmınada bulunduğumuz şehrin Location Kodunu Yazıyoruz. (Birkaç Şehrin Kodunu aşağıya yazıyorum)
    Mesela Bu şekilde olmalı

Ayrıca Derecelerin Celcius olarak görünmesi için İstanbul un üstündeki f harfini silip yerine m yazmanız yeterli

Daha sonra Kapat diyoruz ve kaydedilsinmi ? diye soracak evet e basıp kapatıyoruz.

Kapattıktan sonra dosyayı kopyalayıp orjinal yerine yapıştırıyoruz yani ;

C > Program Files > Rainmeter > Skins > HUD.Vision > Black yada White ( Hangisini kullanıcaksanız) > Weather

bu klasörün içine yapıştırıyoruz. Dosya Değiştirilsin mi? diye soracak Evet e basıp geçiyoruz.. Ve işlem tamam

Şimdi Rainmeter den Weather-ONE yi aktif hale getiriyoruz. Biraz bekledikten sonra olduğunu göreceksiniz.

Sonuç

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bazı Location Kodları (Galiba Her şehir için yok mesela ben Zonguldaktaym ama zongudak için kod u Bulamadım )

Ama Weather.com veya Google de burda olmayan kodlar bulunabilir...

TUXX0014---İstanbul
    TUXX0002---Ankara
    TUXX0039---Bursa
    TUXX0015---İzmir
    TUXX0023---Samsun
    TUXX0030---Edirne
    TUXX0036---Kars
    TUXX0017---İzmit
    TUXX0047---Kayseri
    TUXX0004---Antalya
    TUXX0061---Adana
    TUXX0040---Eskişehir

Weather.com dan location kodu bulmak için.

www.Weather.com a giriyoruz. Üstteki arama yerine bulunduğumuz şehri yazıyoruz. Örneğin "izmir" yazıyoruz ve Search e basıyoruz.

Sonra izmir in sayfası açılıo. Aşağıdaki resimde yukarıda adres satırında Sarı ile işaretli olan yer bu şehrin kodu oluo yani TUXX0015 işte izmir in Location Kodu bu. Şimdi bulduğumuz bu kodu kullanarak gerekli ayarlamaları yapabilrisinz.

Hadi kalın sağlıcakla. Umarım işinize yarar.

Aşağıdaki bölüm @aLcat[R]aZ, @Furkan* nickli üyeler tarafından hazırlanmış olup, kendilerine bu konudan faydalanan herkes adına teşekkürü borç bilirim.

Furkan* 'la birlikte hazırladığımız Rainmeter Rehber'ini biraz geç de olsa bitirmiş bulunuyoruz.. Eksik gördüğünüz bir yer olursa konu içersinde veya P.M yoluyla bildirirseniz Eksik gördüğünüz kısmında anlatımını elimizden geldiği kadarı ile yapmaya çalışırız. İşbirliği ve Rehber'deki emeğinden dolayı Furkan* 'a teşekkür ederim..

Rainmeter Rehberi

Öncelikle ingilizce bilenler için şu video çok faydalı olucaktır

Rainmeter nedir : Rainmeter skinlerle masaüstümüzü düzenlemeye yarayan bir programdır bu programla masaüstünüzde

CPU kullanımını görebilir
    Görselliği bol kısayollar hazırlayabilir
    Mail kutunuzu görebilir
    Hava durumunu görebilir
    Harddisk durumunu görebilir ve bunun gibi birçok işi yapabilirsiniz

KURULUM

Kurulumun üzerinde fazla durmuycam gayet kolay rainmeter.net adresine giriyoruz Sistemimize göre 32 veya 64 bit versiyonunu indiriyoruz ( sistemimizi 32 mi 64 bitmi olduğuna Bilgisayarım > Sağ Tık > Özelliklerden bakabilirz ) Programı indirdikten sonra next next diyerek tipik bir kurulumu gerçekleştiriyoruz Şimdi sırada

Tema yükleme
    Temayı Özelleştirme ve
    özelleştirme ayarları kaldı

Rainmetera tema yüklemek

Öncelikle rainmeter teması indirmemiz gerekiyor Rainmeter temaları bulucağınız 2 site

http://customize.org/rainmeter
    http://www.deviantart.com/#catpath=customization/skins/sysmonitor/rainmeter&order=5

Ben Left isimli temamı indirdim

Rainmeter temaları resimdede gördüğünüz gibi Belgelerim>Rainmeter>Skins klasöründe tutulur

Left isimli rar arşivini XP'de "Belgelerim>Rainmeter>Skins" yolundaki klasöre, Vista ve Windows 7'de ise "Kullanıcı İsminin olduğu klasör>Belgelerim>Rainmeter>Skins" yolundaki klasöre (Kullanıcı İsminin olduğu klasör = Örneğin benim Bilgisayarımda Kullanıcı adı aLcatRaZ Masaüstündeki aLcatRaZ adlı Klasör veya Başlattaki aLcatRaZ adlı klasör kısayolu ;) ) çıkartıyoruz ve system traydeki rainmeter ikonuna sağ tıklıyıp refresh all diyoruz

Temayı Çalıştırma

Refresh yaptıktan sonra tekrar rainmeter ikonuna sağ tıklıyoruz config diyoruz ve karşımıza yüklü olan temalar çıkıyo ordan yüklediğimiz temayı seçiyoruz
    Lefte giriyoruz ve sonra left temasının alt dallarıda açılıyor

Ben burda app yani uygulamalar skinini seçip uyguladım ve gördüğünüz gibi masaüstüme ekledim

Skinlerin Yazı Renklerini ve Fontlarını Değiştirme

Skindeki yazı renklerini değiştirmek için, Rengini değiştireceğimiz Skine sağ tıklayıp Skin Menu'den Edit Skin'e tıklıyoruz. Tıkladıktan sonra açılan Dosyada Skinimizin ayarları ve çalışması için gereken Kodlar bulunur.Tıkladıktan sonra açılan ".ini" uzantılı dosyadaki kodlardan "FontColor" adlı yazıyı buluyoruz ( Genelde Sayfanın en üstünde belirtilir. ).FontColor: yazısından sonra bulunan renk kodunu olmasını istediğimiz rengin kodlarıyla değiştiriyoruz. Değiştirdikten sonra Değişiklikleri kaydedip System Trayde'ki Rainmeter Icon'una sağ tıklayıp Refresh All yapıyoruz..
    Skindeki yazı fontunu değiştirmek için, Fontunu değiştireceğimiz Skine sağ tıklayıp Skin Menu'den Edit Skin'e tıklıyoruz. Tıkladıktan sonra açılan Kodların bulunduğu ".ini" dosyasında "FontName" adlı yazıyı buluyoruz.Yazıyı bulduktan sonra "FontName:" den sonra gelen kısıma hangi Font'u kullanmak istiyorsak o fontun ismini yazıyoruz.Fontun ismini yazdıktan sonra Değişiklikleri kaydedip Rainmeter'ı Refresh All yapıyoruz. Ayrıca Font Boyutunu değiştirmek istersekde Kodlar arasından "FontSize" ı bulup yanındaki Font boyutunu istediğimiz boyutla değiştirp kaydediyoruz.
    Skinlerin Iconlarını değiştirme

Skins klasöründen yine Left skinimize giriyoruz burda yine hangi skini editliyeceksek ona giriyoruz ve karşımıza temanın iconları çıkıyor burda .png formatında istediğimiz iconu yer değiştirebiliriz ben örnek olarak bir hdd iconu koymak istiyorum dikkat edeceğimiz noktalar
    *Iconun adı klasördekiyle aynı olmak zorunda örneğin orda chat.png yazıyor biz gidip hdd.png koyarsak çalışmaz veya Skinin .ini adlı kod dosyasından hangi iconu değiştireceksek o iconun ismini ve uzantısını koycağımız yeni iconun isim ve uzantısıyla değirebilirsiniz.
    *Iconun boyutunu küçültmezsek kötü durabilir
    Kopyalama işlemi bitince refresh all diyoruz ve skin iconumuzu görebiliyoruz ben küçük bir icon kullandım 15*15 boyutlarında bu nedenle gözükmüyor ama siz istediğiniz şekilde yapabilirsiniz

SON HALİ :  Rainmeter kullanma kılavuzu ve Temaları.

Rainmeter kullanma kılavuzu ve Temaları. Rainmeter kullanma kılavuzu ve Temaları. Rainmeter kullanma kılavuzu ve Temaları. Rainmeter kullanma kılavuzu ve Temaları. Rainmeter kullanma kılavuzu ve Temaları.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MÜŞAVİR -- 14 Haziran 2011; 18:49:08 >

• @k@llone

Çalışmalarını altta verdiğim linkte paylaşırsan daha iyi olur

http://forum.donanimhaber.com/m_29115803/tm.htm
  • @k@llone
    Çalışmalarını altta linkini verdiğim konuya koyabilirsin..
    http://forum.donanimhaber.com/m_29115803/tm.htm

@Furkan* aynı anda aynı şeyi yazmışız..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Furkán -- 14 Mart 2010; 11:47:40 >
  • Bu skinlerde benden olsun..

Dark EveSkin by_crucafix

Download

4JL

Download

• Dijital Interface by ~Rasylver

Download

• Fwonk Rainmeter Skin by ~HeskinRadiophonic

Download

PolarPrecise for Rainmeter by ~killall-q

Download

• 10-Foot HUD YBoris edit by ~yboris

• 7eleven by ~novembri

• Dark Rainmeter

Download

• Simple Rain v2.0

Download

• Benim Favorim..
    GeoSans v2.0

Download

• Black Glass

Download

• Rainmeter Skins / Chalks Suite 1.0

• Simple Meter v1.02

Download

• Simplicity

Download

• Rainmeter Skins / antglass4

• Power Troy

Download

• Blue Dream

Download

• TranRounded v1.2

Download

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.