Şimdi Ara

Kombiniz bir günde veya saatte kaç metre küp gaz yakıyor ? (76. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.567
Cevap
30
Favori
408.953
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7475767778
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Yer istanbul/kartal
    Kombim vissman vitopend 100
    in-therm oda termostadı var
    Ev 100 metrekare
    Alt kat dolu yalıtım var
    Dış cephede ısı yalıtımı var üst katta oturan var ama belli belirsiz
    Kombi kazan suyu sıcaklığı 80 derecede
    Ev gündüzleri 20 evde kimse olmadığından saat 17 den akşam 22:30 kadar 22 derece akşam 22:00 dan sabah 6 ya kadar 20
    Günlük tüketim 3,5/5metreküp arası
    Normal mi fazla mı ne dersiniz?
    Aylık harcama 143 metreküp gelen fatura 180 tl

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Serhat1433 -- 16 Ocak 2015; 18:09:35 >
  • Serhat1433 S kullanıcısına yanıt
    Bana göre bedava valla keşke bana 250 gelse

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Selamlar; evde tek yaşıyorum ve çalışma sistemim çok düzensiz. 8-5 çalıştığımda oluyor, 24 saat nöbet tuttuğumda. Evim 2+1, yalıtımlı, arakat, batı cephe, kombisi salonda duran bir daire (çanakkale). Kombi Alarko Trendy-d. Kullanmadığım odanın peteğini ve havlupanı ve yatak odasındaki 2 petekten birini (genelde) kapatıyorum. Salondaki 2 tane 50*160 ve yatak odasındaki 50*120 olan petekler 40-50 derece arası kullanımda aylık 115-125 lira arası fatura geldi. Bu ay havaların soğumasından sarfiyat daha da arttı. Salondaki peteklerin biri dışında tüm peteklerde danfoss ra2000 termostatik vana takılı ve kademe en fazla 3 e (20 derece) ayarlı şekilde kullanıyorum. Açıkçası faturalar beklentimin üzerinde. Geçen gün başka bir ev için kombi arayışımda immergas ın sitesinde şöyle bir yazı gözüme çarptı: "Evinizde gün boyunca kimse bulunmuyorsa, akşam belli saatlerde herkes eve dönüyorsa kombinizi tüm gün açık bırakmanız tasarruflu olmayacaktır. Çalışan bir çift, öğrenci çocuklardan oluşan aile için tavsiyemiz programlanabilir dijital bir kombi kullanarak eve giriş saatinden bir saat öncesine kombinin çalışmasının programlanmasıdır. Böylece evde olunmayan saatlerde yakıt tasarrufu sağlanabilir." Bu yazı açıkçası biraz kafamı karıştırdı. Nöbete gideceğim günlerde bir gece önceden kapatarak toplamda 33 saat falan cihazı kapalı tutabilirim. Bu benim için ekonomik olur diye belirtilmiş yazıda, evde oda termostatı yok ama evi ısıtmak için da, nöbet dönüşleri uyuduğum sürede kombiyi açarsam ev ısınır diye düşünüyorum bir kaç saat içerisinde. Normalde 8-5 çalıştığım günlerde aynı şekilde kapatıp açarsam durum ne olur? Genel olarak ekonomik olmayacağı belirtildiği için sürekli cihaz açık, sadece eve geldiğimde dereceyi artırıp akşam yatarken düşürerek kullanıyorum sürekli. Bu konuda fikriniz nedir? Hangisi ekonomik olur? Deneme yanılma yöntemiyle gitmek de mantıklı gibi görünüyor aslında :) (Burda doğalgazın m3 fiyatı 1,06)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hunter87 -- 16 Ocak 2015; 23:29:17 >

• hunter87 H kullanıcısına yanıt
    Cosa oda termostadı işinizi görür gibi sizin ceptelefonundan yönete biliyorsunuz istediğiniz gibi benim fikrim arkadaşlar ne der bilemem

• quote:

Orijinalden alıntı: casper5353

İstanbul'da ikamet ediyorum.

2. Kat Güney- Batı cepheli --- alt kat komşum sadece 2 oda ısıtıyor. Salon v.s kullanmıyor.

Dış cephe yalıtımı yok. Kombi markam protherm leopard yoğuşma v.s özelliği yok...

Acaba daha iyi marka yoğuşmalı bir kombi alsam daha az sarfiyat harcar mıyım ?

bence evinize yalitim yaptirin baska biseye gerek kalmaz. evinizin konumu guzel cunku.

• başka evlere bakıyorum ( farklı marka gaz sayacı) 1 yıldır kullandığı sayaç endeksi 1000 olmamış.
    ben 3-4 aydır kullandığım (eca sayaç) bakımları yapılmış kombi ile ayda 300 kW den fazla yakıyoruz.
    bende en düşük ayarda yakıyorum kıyasladığım evde aynı yakıyor, sayaçları kontrol ediyorum benim sayaç daha hızlı dönüyormuş gibi görünüyor,
    böyle bir durumla karşılaşan varmı normalmi yoksa sayaçta arıza yada markalardan kaynaklanan bir durummu?
  • kombiye su bastım ibre hiç oynamadı suyu boşalttım yine oynamadı , suyu sonuna kadar bastım biraz boşalttım öyle kullanıyorum,
    bar ibresini değiştirmek ne kadara mal olur? viessmann vitopend 100 kombi.
  • Bu ay 132 lira gelmiş, bir önceki ay da 123 lira gelmişti sanırım. Son iki aydır ortalama tüketimimiz 4 metreküp civarı oluyor. Ocak ve sıcak su dahil. Yer; Kırşehir. Kombi ECA Confeo Premix ve ECA Lago FB OpenTherm termostat var.
  • Bana 440 lira fatura geldi.
    360m3 falan tüketimim var ayda
    ters dubleks ev termostatım yok bosch class 6000w kombi var.
    bunu azaltmak için bir öneriniz varmı.
    evin yalıtımı iyi fakat kombi hep çalışıyor ve yakıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: sharpkiss

Bana 440 lira fatura geldi.
    360m3 falan tüketimim var ayda
    ters dubleks ev termostatım yok bosch class 6000w kombi var.
    bunu azaltmak için bir öneriniz varmı.
    evin yalıtımı iyi fakat kombi hep çalışıyor ve yakıyor

Ters dublekste alt kat zeminde olduğu için zor ısınır. Ne yazık ki ara katlardan %30-40 fazla fatura ödersiniz.

Yalıtımınız da düşündüğünüz kadar iyi olmayabilir. Dış manto ve çift cam pvc doğrama haricinde parke altları ve odalar arasında da yalıtım var mı? Eğer zeminin altı bodrumsa bodrumun tavanının da yalıtım levhası ile kaplanması gerekiyor.

Biz evimiz yapılırken müteahhite ite kaka yaptırmıştık.
  • Merhabalar yeni ev aldık ve kombi alacağız ama karar veremedik. Evimiz duzcede yenu bina yalitim yapildi. Daire dubleks iç kullanım toplam 135 metrekare teras 80metrekare. Kullanilan petek havlufanlar hariç 8.5metre. Aklimizda uç kombi var ancak hangisi dogru tercih olur (verim, fatura boyutu, calisma sesi gibi... ) karar veremedik. yardımcı olursunuz insallah. Aklimizdakiler Demirdöküm nitromix 26kw,eca confeo promix 30kw, vailant 286 24kw. Şimdiden tesekkur ederim.

• Zübeydek Z kullanıcısına yanıt
    zübeydek bende araştırıyorum şuan piyasada modülasyon arası geniş, elektirk tüketimi düşük olarak

(ariston genus premium evo) gözüküyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -cruser- -- 15 Mart 2015; 23:56:53 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zübeydek

Merhabalar yeni ev aldık ve kombi alacağız ama karar veremedik. Evimiz duzcede yenu bina yalitim yapildi. Daire dubleks iç kullanım toplam 135 metrekare teras 80metrekare. Kullanilan petek havlufanlar hariç 8.5metre. Aklimizda uç kombi var ancak hangisi dogru tercih olur (verim, fatura boyutu, calisma sesi gibi... ) karar veremedik. yardımcı olursunuz insallah. Aklimizdakiler Demirdöküm nitromix 26kw,eca confeo promix 30kw, vailant 286 24kw. Şimdiden tesekkur ederim.

Daire m2 sine gore 8.5 petek yeterli değil hangi kombiyi alirsan al bence petek boylarini uzatmalisin isinabilecegini sanmıyorum bnm ev 100 m2 9 m petek var anca yetiyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Zübeydek

Merhabalar yeni ev aldık ve kombi alacağız ama karar veremedik. Evimiz duzcede yenu bina yalitim yapildi. Daire dubleks iç kullanım toplam 135 metrekare teras 80metrekare. Kullanilan petek havlufanlar hariç 8.5metre. Aklimizda uç kombi var ancak hangisi dogru tercih olur (verim, fatura boyutu, calisma sesi gibi... ) karar veremedik. yardımcı olursunuz insallah. Aklimizdakiler Demirdöküm nitromix 26kw,eca confeo promix 30kw, vailant 286 24kw. Şimdiden tesekkur ederim.

eca yoğuşmalı olsun. petek boylarınız kısa gibi geldi. hayırlı olsun eviniz.
  • Tesekkur ederim cevabınız için.kombimizi aldık eca 30kw yogusmali. Bizede petek kısa gibi geliyor ama mutahit firma bu kadarını koymuş. zaten bizde sonradan masraflar azalınca büyütmeyi düşünüyoruz. Bakalım ne zamana nasip olur.

• Selam arkadaşlar kombilerin kaç metre küp yaktığı yorumları okuyorum kimine göre az yakıyorum kimine göre çok yakıyorum.Merak etdiğim konuyu sormadan önce evim müstakil küçücük ahşap ev yani 70 metre aker kadar.Petek DD plus 5.90 MT Buderus Logamax U072-24 KW (20.000 kcal-h) Hermetik Kombi ile 40 derecede 24 saat kullanım 8 metreküp yakıyoruz.Sorum Hermetik kombi yerine Bosch Condens 2500 W 24KW (20.000 kcal-h) Yoğuşmalı Kombiyi takdırsaydım aynı şartlarda tüketimde fark olurmuydu.Zaten bu kombiyi ve kaloriferi yeni yaptırdım yaptırıkende petek boyu az olduğu için yoğuşmalı kombinin yoğuşma yapmayacanı hiç bir faydasının olmyacağını söylemeleri üzerine hermetik kombiyi almıştım ama sanırım yanlış yaptım gibi geliyor şuanki düşünceye sahip olsaydım Bosch Condens 2500 W 24KW (20.000 kcal-h) Yoğuşmalı Kombiyi alırdım sanıyorum...
  • arkadaşlar acil yardım...
    yeni ev aldık ve bu evdeki ilk kışımız.
    3 aydır 380 lira civarı ödüyoruz ve kazak üstüne kazak giyerek oturuyoruz.
    Bina dıştan mantolamalı ama ev kuzeye bakıyor.
    Aslında ev 3 cepheli ama bir taraf kuzeye bakıyor, bina yokuş üzerine yapıldığı için çukurda kalmış gibi ve diğer cepheleri de diğer apartmanlar kapatmış durumda ve ev hiçbir yerden güneş almıyor.
    150 metrekare 4+1 ve altı garaj girişi yani açık.
    Sadece bir odamızın altında boş bir depo var.
    Bütün odaları kullanıyoruz, hepsinin yanması gerekiyor.
    Salonda fransız balkon var.
    Bir duvar nerdeyse tamamen cam.
    Mutfak ve 1 oda daha bu şekilde bir duvar tamamen cam diyebiliriz.
    Salon özellikle çok soğuktu ve mutfak duvarını delerek kombinin hemen altından salona petek borusu çıkardık.
    Şu anda salonda 160 cm lik 2 petek olmasına rağmen ancak ılık diyebileceğimiz sıcaklıkta.
    sabahları işe giderken kombiyi 35 civarına ayarlayıp çıkıyoruz.
    Akşam iş dönüşü 45-47 gibi yakıyoruz ama 380 lirayı bile bu şekilde zor tutturuyoruz.
    KOmbi viessman vitodens 50.

• aysedeniz kullanıcısına yanıt
    Bir tane kablolu ya da kablosuz oda termostatı alın. Kablolu olanların fiyatı uygun. Kombiyi de 60 dereceye ayarlayın. Evde olmadığınız zamanlar belli bir sıcaklığın altına düşmemesi için ayarlayın. Evin ısınma durumuna göre bu sıcaklığı kendiniz bulursunuz. Evde olduktan sonrada normal sıcaklık değerinde olacak. Mesela evdeyken 22 evde değilken 21 gibi. 21 den 22 ye geçiş çok uzun sürüyorsa bu aralığı daraltacaksınız. Kısa sürüyorsa daha aşağı çekebilirsiniz. Ama anladığım kadarıyle evde sürekli ısı kaybı var. Muhtemelen garajdan dolayı. Apartmandan garaj tavanına ısı yaltımı yaptırmasını isteyin. Mırın kırın ederlerse kendiniz yaptırın aidattan kesersiniz.
  • aysedeniz kullanıcısına yanıt
    Alttan garaja yalıtım birinci önceliğiniz olsun.İkinci kısım petek boylarını kontrol edin, yetersiz ise ısınamazsınız.Kombi derecesini arttırmak zorunda kalırsınız, ki yoğuşmalı kombide 55 derece üzeri yoğuşma verimini çok düşürür.50 derece ile ısınabilecek petek boyunu ayarlamanız lazım.
    Yani önce bodrum yalıtımı, yetmez ise petek boyu uzatmak.45-50 dereceler ile ısınabilecek hale gelince oda termostatı takıp ev sıcaklığını sabitlemek.Gece yatarken 19-20, gündüz evde yokken 19, eve gelince 20-21 derece mesela.Ama bundan önce garajın üstten yalıtımı ve yeterli petek boyu şart.

• Merhaba arkadaşlar, size bir sorum olucak yardımcı olursanız sevinirim.Bizim 5 katlı bir binamız var.Ve doğalgaz merkezi sistem bağlatmayı düşünüyoruz.65 kw'lık vaillant yoğuşmalı kazan.Acaba kombi 24 saat 50 derecede yandığında aylık kaç lira fatura gelir veya kaç m3 yakarım.Bunla ilgili bilgisi olan cevaplarsa sevinirim.Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi harvy1983 -- 27 Aralık 2015; 18:22:10 >
  • 
Sayfa: önceki 7475767778
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.