Şimdi Ara

Zeytin çekirdeği yutmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
1
Favori
26.918
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • faydalı olduğunu duydum.mide ve bağırsak hastalıklarına iyi geliyormuş.midede tamamen eriyormuş.bir bilgisi olan var mı?

• hiç deneyen olmadı mı?midede eriyor mu yoksa erimiyor mu?
  • faydasıda var yararıda
    mide ve bagırsak icin yararlı fakat apandistin patlaması icin en büyük nedenlerden biri
  • quote:

Orijinalden alıntı: HaYıRSeVeR

faydasıda var yararıda
    mide ve bagırsak icin yararlı fakat apandistin patlaması icin en büyük nedenlerden biri

eğerki midede tam olarak eriyorsa apandisiti patlatması imkansız.ama erimiyorsa gerçekten çok büyük tehlike.bu aralar stres yüzünden midem yanıyor.ilaç yerine alternatif yollar arıyorum.yoğurt falan iyi geliyor ama sadece bir süreliğine.ilaç falan istemiyorum.bir tane faydası varsa 1001 tane zararı oluyor.
  • Bie zeytin üreticisi olarak zeytin çekirdeği yutmak yararlı ama hergun yada gunde 3 tane değil ayda bir yada çok seyrek yutulmalı bu dediklerimde aldığım duyumlarla ilgili fakat zeytin yağı gercekten sındirime yararlı kendım de kullanıyorum faydası bol bir ürün
  • Apandiste felan zararlı değil. Annem hemşire. Ona sordum. Kiraz çekirdeği, zeytin çekirdeği vb. ürünler rahatlıkla yiyebilirsin apandiste hiçbirşey olmaz
  • onun birde çıkması var
  • ben bir keresinde HCl nın içine (çok derişik değildi) zeytin çekirdeği atıp 2 gün beklemiştim ve erimedi.
    Midede erirmi ondan şüpheliyim.

Tüm bitkiler gibi dışında selüloz varsa erimez, erimeyince de içindei yararlı maddeler ortaya çıkmaz.
    Çıkmazsa da boşuna yutulmuş olur.

Peki yukarda yazdıklarım ve deney ne kadar doğru derseniz bilmiyorum.
    Çünkü bugüne kadar yuttuğum bir çekirdeğin çıktığını görmedim geriye.
    Eğer çıkmıyorsa eriyordur. Madem mide de eriyor neden HCl ye attım erimedi
    Tabi bu da bir çelişki.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MeM-Tr

quote:

Orijinalden alıntı: HaYıRSeVeR

faydasıda var yararıda

eğerki midede tam olarak eriyorsa apandisiti patlatması imkansız.ama erimiyorsa gerçekten çok büyük tehlike.bu aralar stres yüzünden midem yanıyor.ilaç yerine alternatif yollar arıyorum.yoğurt falan iyi geliyor ama sadece bir süreliğine.ilaç falan istemiyorum.bir tane faydası varsa 1001 tane zararı oluyor.

talcid kullan hiç bir zararı yok midesi delinenlere bile veriyor doktor

• quote:

Orijinalden alıntı: Spyxxx
    ben bir keresinde HCl nın içine (çok derişik değildi) zeytin çekirdeği atıp 2 gün beklemiştim ve erimedi.

Tüm bitkiler gibi dışında selüloz varsa erimez, erimeyince de içindei yararlı maddeler ortaya çıkmaz.

Tabi bu da bir çelişki.

HCl bildigim kadarıyla sadece pepsini aktifleştirmek için görev alıyor.yani sindirimde doğrudan bir etkisi yok diye biliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MeM-Tr

quote:

Orijinalden alıntı: Spyxxx
    ben bir keresinde HCl nın içine (çok derişik değildi) zeytin çekirdeği atıp 2 gün beklemiştim ve erimedi.

Tabi bu da bir çelişki.

HCl bildigim kadarıyla sadece pepsini aktifleştirmek için görev alıyor.yani sindirimde doğrudan bir etkisi yok diye biliyorum.

evet de asit yine eritirse o eritir.
    ayrıca pepsini değil pepsinojeni aktifleştirir pepsin aktif halidir :)

pepsin ise proteinin parçalanmasını sağlayan enzim yani protein var mı diye düşünüyorum çekirdekte
    yok gibi geliyor bana. Selüloz ise zaten posa olarak dışarı atılır ama çıkmıyor dışarı
    bu yüzden kararsızım

• İp gibi mi dışklama yapıyorsunuz da çıktığını görmediğinizi söylüyorsunuz? Yiyeceksiniz madem kırıp da yiyin. Bu arada her çekirdek midede erimez bunu da unutmayın, özellikle de limon çekirdeğini bütün halde kesinlikle yutmayın
  • abi niye böyle kesin yutmayınflana diye korkuyuyosunzu milleti.

bebeler bile bozuk para yuttuğunda takılı kalmadan mideye inmişse doktor telaşa gerek yok doğal yollardan atılır diyor.

ne yutartsan yut sıçar atarsın hoca milleti gazlamayın aman ha diye.
  • iki gün denedik eşimle açılmadan iade midede taş varmış gibi oluyor uzun süre

şahsi kanaatim : tavsiye etmiyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: AthabaskA

abi niye böyle kesin yutmayınflana diye korkuyuyosunzu milleti.

bebeler bile bozuk para yuttuğunda takılı kalmadan mideye inmişse doktor telaşa gerek yok doğal yollardan atılır diyor.

ne yutartsan yut sıçar atarsın hoca milleti gazlamayın aman ha diye.

Bunu diyen bir doktor mu? Madeni parayı hangi metalden yapıyorlar acaba? Midede erimeyen bir şey olmalı ki, yutulması tehlikeli değil denilebilinsin. Çünkü direk zehirlenmeye sebeb olur
  • 23 yaşındayım 11 yaşından beri zeytinleleri çekirdeği ile beraber yiyorum.12yıl boyunca erimemiş olsaydı midemde en az 5 kilo zeytin çekirdeği olması lazım çünkü bunlar birtarafımdan çıkmadı
  • Zeytun faydalıdır eyidir bir yirden girerse bir yirden elbet çıkar. milleti teleşa düşürmeyin. hani yiyin dediysek kiloylan değil Tanaylan yani 3 tane yiyin 2 hafta yimeyin midede sorun varsa yiyin.

şaka bir yana doktorların vermiş olduğu talcid renny vb asit düşürücüler midedeki asit miktarını azaltıp midede rahatlama hissi veriyor ama kısa bir süre sonra bu sefer kabızlık, hazımsızlık gibi şikayetler başlıyor bunların yanında Allah bilir daha ne zararları var ben yaşadıklarımı bilir onları söylerim. birde o ilaçları kullandıktan sonra bırakırsanız bu sefer mideniz daha kötü yanar. onun yerine akşamları yarım çay bardağı soğuk süt için ama yarım bardağı geçmesin dikkat !. 15-20 gün öyle süt içerek geçirdim rahatladım biraz ilaç içmeyi kestim. çünkü allerji oluştu kollarımda ilaçlar yüzünden birde, yani bir rahatsızlığım varken birden 3 oldu. doktora gidiyorum onlar bişi yapmaz diyo e yaptı diyorum o zaman kes diyo ilacı :)) doktorlukta tamircilik gibi uymazsa parça değiştir :))) cidden ehil olmayan doktorlardan korkmak lazım acil müdahale dışında elimden geldiğince kaçıyorum doktorlardan :)))

• Bir dr olarak deneyimimi anlatayım. Gerisini siz duşunun. Günde 7 tane zeytin çekirdeği yuttuğunu söyleyen bir hastaya çekilen tomografide çekirdeklerin hepsini kalın bağırsakta teker teker saydık. Midede erimesi soz konusu değil. Apandisit ve divertikulit riski de çok fazla. Ayrıca ülser varsa yırtılmalara bile sebep olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gradient -- 9 Ekim 2010; 19:52:49 >
  • ben yutuyorum
  • konum hortlamış.gururlandım.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.