- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Park sensörü ve geri görüş kamerası montajı resimli anlatımı(vw bora)
Bu konudaki kullanıcılar:
 
116
Cevap
11
Favori
149710
Tıklama
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Giriş
Mesaj


 
238 Mesaj
20 Ekim 2009; 23:47:34 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Arkadaşlar,
Aracımın arkasını geri geri gelirken bir kaç kez vurdum. Hatta aracımın ön tarafını da dönüşlerde kurtarır düşüncesiyle önümdeki araca yada çöp varili benzeri nesnelere sürttüm. Bu kazaların hemen hemen hepsi dikiz ve yan aynalardan görünmeyen nesnelere (market arabası, park demiri, v.s. gibi) çarpmak suretiyle meydana geldi.

Yeni model bir çok aracın arka kısmı oldukça yüksek olduğu için, tam arkası kör noktadır. Yeni nesil araçların ön tarafında ise (SUV gibi) değişik hatlarından yada yuvarlatılmış kısımlarından dolayı park noktasından çıkış mesafesini kestirmek zor. Belli bir zaman geçmeden alışkanlık sağlanamıyor. Forumda o kadar çok park sensörü hakkında görüş ve yorum var ki bir çok arkadaşın kafasının karıştığını düşünüyorum ...

Park sensörleri Electromagnetic ve Ultrasonic çalışma prensibine dayalı olmak üzere bilinen 2 tipi vardır. Benim burada anlatacağım sensör tipi ultrasonic olanıdır.
Hemen hemen bütün araba markalarında ultarsonic olan sensörler kullanılır. Elektromagnetic tip sensörler ise yeni yeni gelişmektedir. Elbette her ikisinide avantaj ve dezavantajları var. Elektromagnetic tip sensörlerde aracınızın tamponunu v.s delmenize gerek kalmaz. Ancak algılama mesafeleri ultrasonik olanlara nazaran çok kısadır. Bir diğer husus ise metal tamponlara uygulayamazsınız. Çin mallarında 80 cm den algıladığı yazılı olsada gerçekte 50 cm den sonra algılama başlar. Bu tip sensörlere yönelecekseniz piyasanın en iyisi olarak bildiğim PD1 elektromagnetic markasını tercih edebilirsiniz. Ultrasonic yada elektronmagnetik olsun her ikisinde de aracınızın tesisatına bağlantı şekli aynıdır. Elektronmagnetic olanlarda yaklaşık boyu 2.5 metre olan şeritler tamponun iç tarafına yapıştırılır. Bu yapıştırma işlemine başlamadan önce geçici olarak tamponun dış tarafına tutturup yapıştırma yapacağınız bölgeyi belirlemenizde fayda vardır. Tamponun yan taraflarına doğru şeridi fazla uzun tutarsanız aracın arkasında bir şey olmamasına rağmen duvar yada kadırıma yanaştığınızda yanlış sinyal alabilirsiniz.

Park sensörleri ön yada arka kesinlikle gerekli bir donanım olup, gelecekte bir çok araçta emniyet gereği olarak konulan, abs, snr, hava yastığı gibi olmazsa olmaz standart donanım içinde yer alacaktır. Bu sebeple bir an evvel taktırıp rahata ermenizi tavsiye ederim. Hatta araç parkınızı daha kolaylaştırmak isterseniz ön ve arka kamera ilave etmenizi de öneririm.

Yaptığım araştırmalarda bu ultrasonic tip sensörleri fiyatı 50-250 TL arasındadır (montaj hariç) Örnek verecek olursak; klasik tip sadece BİP BİP sinyali vererek sesli uyarı yapanlar 40,50 TL arasında iken LED göstergeli olanlar 60-90 TL aralığında ve LCD göstergeli olanlarda 90-130 TL aralığındadır. Bu fiyat aralığındaki ürünlerin hemen hemen hepsi çin malı olup bunların içinde piyasada kendine yer edinmiş olan markalar vardır. Bu markalar yedek parça, servis hizmeti ve garanti süresi olarak müşteri desteğini her zaman vermektedir. Bununla birlikte Bosch(park pilot sistem) marka park sensörleri ise piyasada mevcut olup VW gibi orta ve üst sınıf araçlarda fabrika çıkışında kullanılan orijinal bir aksesuardır. Ancak şu anki üretimleri sadece Bip sinyali vermektedir.

İlgili ürünün linkleri:
http://tr.bosch-automot...rking_aid/parking_aid_1
http://aa.bosch.de/boaa...age=tr-TR&publication=1 inceleyebilirsiniz.

Piyasada isim yapmış en iyi kalite ürün diyebileceğim Steelmate ve Valeo markalarını almak istedim; ancak bu markalar fiyat olarak yüksek olduğu için çin mallarının kaliteli olanlarına yoğunlaştım. Cenmax ve Cyclone arıza bakımından en az sorun çıkaran malzeme kalitesi iyi olan ürünler.

Şimdi Gelelim montaj safhalarına.

Ben Cenmax 3405 serisi sensör'ü tercih ettim. ürün linki: http://www.cenmax.com.tr/3405.html
ikinci tercihimin linki ise: http://www.regi.com.tr/.../bh-066ii_park_sensoru/
Montaj yaptığım araç 2004 Model Bora Pacific

1) Sensörlerin arka tampon üzerindeki yerleşim yerleri çok önemli. Yerden Yükseklik 50-80 cm arasında olmalıdır. Sensörlerin aralarındaki mesafede üretici firmanın montaj kılavuzunda belirttiği aralığa göre konulmalıdır. Ancaaak; Her aracın arka genişliği farklı olduğu için sağ ve sol kenara konulacak sensörün yeri tespit edilmeli ve kalan orta kısım 3'e bölünerek montaj noktaları saptanmalıdır. Şöyle ki:Tekerden bir izdüşümü hıza alarak yaklaşık 20-30 cm arasında bir boşluk bırakılmalı. Bu mesafe niçin önemli? Aracınızı geri geri bir duvarın köşesine yanaştırdığınız anda, yan sensörler eğer çok kenarda ise aracın yanındaki duvarı algılayıp ikaz vermeye başlayacak ve o sırada aracın arkasında başka bir engel var ise bu sefer bu engele ait bir uyarı duyamayacaksınız. Dolayısıyla aracın yanlarını zaten aynadan gördüğünüz için sensörleri çok fazla kenarlara yanaştırmamak iyi olur. Sensörler araca arkadan baktığınızda soldan sağa 1,2,3,4 şeklinde dizilecektir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan birisi sensörlerin konnektörlerini çıkardıktan sonra yerlerini karıştırma ihtimalinin yüksek olmasıdır. Bu sebeple kendiniz sensörlerin ve kabloların üzerini ECUya giriş tarafındaki numaralarla eşleşecek şekilde ekstradan numaralandırma yapmayı unutmayınız. Sensörler arasındaki en ideal boşluk ise 39-48 cm dir. Diğer örnekleri verirsek kenar boşlukları lastik kenarından başlayarak Mersedes te 26-41-42-41-26, Honda 23-43-43-43-23, VW bora 26-40-40-40-26(aracın iz genişliği 173 cm'dir)

2) Tampon üzerinde sensör yerlerini delmeden önce delik yerlerinin arka tarafında aracın tampon şasesi yada başka herhangi bir parça olup olmadığını bir şekilde kontrol etmeye çalışın. Eğer herhangi bir şey varsa arka taraf doluysa montaj deliklerini bir kaç santim yukarıya yada aşağıya kaydırmanız gerekebilir.

3) sensör kablolarını bağaja aldıktan sonra Park Sensörü Beyni (ECU) stop kapağına yakın bir yere ancak arac şasesine değdirmeden izole ederek uygun bir yere monte edin.

4) Stop lambasının soketini çıkarıp aracı geri vitese takın ve kontağı açarak hangi kabloya voltaj geldiğini ölçün. Bu arada başka bir anahtar açık olmasınki yanlış ölçüme sebep vermesin. ECU'ye bağlanacak enerjinin + ucunu buradan - ucunuda araç gövdesindeki uygun bir yerden şaseyi alın.

5) Optik sensörün LED yada LCD ekranını aracın önüne getirmek için izleyeceğiniz iki yol var. A) yerden kapı kenarındaki lastikleri kaldırarak yada döşemenin kenarında nalarak ön cam dikmesinden monte edeceğiniz yere alabilirsiniz yada B) benim tercih tetiğim yer olan tavandan getirebilirsiniz.

ŞİMDİ AŞAĞIDAKİ SIRALANMIŞ RESİMLERE VE İÇİNDEKİ NOTLARA BAKARAK MONTAJI YAPABİLİRSİNİZ:
DİKKAT!!!TEKNİK BİLGİNİZ VE ALET DONANIMINIZ YETERLİ DEĞİLSE LÜTFEN MONTAJA KALKIŞMAYINIZ. İŞİNİ İYİ BİLEN BİR USTAYA YADA YETKİLİ MONTAJ NOKTALARINA BAŞVURUNUZ. AKSİ TAKDİRDE CİHAZINIZI YAKIP GARANTİ DIŞI KALABİLECEĞİNİZ GİBİ ARACINIZA DA ZARAR VEREBİLİRSİNİZ

Montaj yaklaşık 4-5 saat civarında (amatör için) sürer. Servislerde ise 1-1,5 saat içinde bitebilir.


ilave:05.9.2013

Yukarıdaki bilgiler 2009 yılındaki ürün modelleridir. Şimdi daha yeni modeller çıktığını hatırlatmak isterim. Park sensörlerinin kameralı ve kablosuz olanları şimdi daha çok tercih edilmeye başlandı. Ancak kameralı modellerde görüntü hd kalitesinde olsa bile minicik ekranda gördüğünüz nesnenin araca olan uzaklığını algılamada güçlük çekebilirsiniz. Bu sebeple geri görüş kameralı bir model alacaksanız ilave olarak uzaklık sensörlerinin de bulunmasına dikkat etmelisiniz.

ilave:10.05.2014

Park sensörlerinin yanına ilave edeceğiniz bir kamera ile sıkıntı çekmeden daha güvenli park yapmak oldukça kolay, konforlu.

Ortlama 480-520 TVL kapasitesinde mümkünse SONY CCD yada CMOS lense sahip waterproof(su geçirmez) kamera işinizi görür. Görüş açısı mümkünse 170 derece olsun. Gece görüntüsünün net olabilmesi için kameranın WDR özelliğine sahip olmasına dikkat edin. video çözünürlüğü hızı 25 FPS den az olmasın. Burada özet olarak değindiğim konular işinizi görecek bir kamerada olması gereken özelliklerdir.

Kameranız olduğuna göre sadece bip sesi veren en basitinden bir park sensörü işinizi görecektir. Montajı şekli ve yeri genellikle aracın park sensörleri ile aynı hizada ve aracın ortasında olması yeterlidir. Montaj şekli aynı sensörler gibidir. Zaten delik açma boyutu hemen hemen aynıdır. Kamera ile birlikte delik açma aparatı zaten verilir. Kamerayı da aynı şekilde tampona delip aynı yollardan kamera kablosunu öne kadar getireceksiniz. Kameranın voltaj bağlantısını da anlattığım gibi geri vites lambasından alabilirsiniz. Av kablosunu(soketi sarı uçlu olan kablodur) bahsettiğim aynı yollardan LCD ekrana getirmek ve soketi takmak yeterli. Bazı araç modellerine özel olarak plaka aydınlatma lambasının olduğu yere takılan kameralarda vardır. Bunların görüntüsü daha şıktır, hem böylece tamponu delmekle uğraşmazsınız.

Geri görüş kamerası elbette bir konfordan ziyade donanımsal bir zorunluluk... Aynı şekilde ön park sensörleri de aslında arkadan farklı değildir. Arka ve ön park sensörlerini kamera görüntüsü ile desteklediğiniz de kazasız/hasarsız/ çiziksiz park yapmış olursunuz.
Öne gerek yok benim gözüm alışık diyen arkadaşlar olabilir. Onlara ön park kamerası olan bir aracı tecrübe etmelerini tavsiye ederim. Güzelmiş diyeceklerinden eminim

Geri görüş kameraları aracınızdaki park sensörlerinden daha faydalı olmaktadır. Geri vitese takılan araçta otomatik olarak geri görüntü alırken aracınızı ileri vitese aldığınızda 10 km hıza kadar aracın ön kamerasındaki görüntüyü alırsınız. (bağlantı tipine bağlı olarak farklı görüntü izleme modları olabilir)
Yeni nesil arçlarda double DIN multimedya ve navigasyon cihazları olduğu için kamera bağlantılarının yapılması çok kolaydır.
Benim tavsiyem aracınızın ön ve arka sensörlerini kamera ile desteklemeniz yönündedir.

ilave:02.7.2014

Aracınızın marka modeline göre plaka aydınlatma lambasının bulunduğu yere takacağınız bir geri görüş kamerası tamponu delerek takacağınız bir kameraya göre daha uygun olur.
Genelde plaka aydınlatma lambaları araçlarda bir çift olarak takıldığı için sağ yada sol tarafa takabileceğiniz bir kamerayı EBAY'da bolca bulabilirsiniz.
Bu kamerayı park lambasını söküp onun bulunduğu yere herhangi bir işlem yapmadan oldukça pratik bir şekilde takabilirsiniz. Hem böylece tamponda bir yerleri delmeden daha şık bir şekilde montaj yapmış olursunuz. Aracınızı geri vitese taktığınızda arka görüntünün ekranda otomatik olarak gelmesi için cihazınızın geri görüş kamera sistemini destekleyip desteklemediğini aldığınız firmaya sorunuz. Eğer destekliyorsa aracı geri vitese taktığınızda otomatik olarak arka görüntü ekrana gelecektir. Şayet otomatik görüntüyü desteklemiyor ancak video_in/aux girişi varsa kameranızı bu girişlere bağlayarak görüntü elde edersiniz. Bu durumda navigasyon cihazınızda görüntüyü alabilmek için aux butonuna basmanız gerekir ki bu durum pek pratik olmaz.Ufaltılmış ön izleme resmi
]


Ufaltılmış ön izleme resmiUfaltılmış ön izleme resmi


Ekteki dosya (3)


< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tnr.ydn -- 2 Temmuz 2014; 23:21:33 >

DH forumlarında vakit geçirmekten keyif alıyor gibisin ancak giriş yapmadığını görüyoruz.
Üye olduğunda özel mesaj gönderebilir, beğendiğin konuları favorilerine ekleyip takibe alabilir ve daha önce gezdiğin konulara hızlıca erişebilirsin.

Üye Ol Şimdi Değil Bir Daha Gösterme
_____________________________ 
238 Mesaj
21 Ekim 2009; 8:20:08 

resimlerin devamıEkteki dosya (1)


< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tnr.ydn -- 21 Ekim 2009; 8:31:13 >
_____________________________ 
238 Mesaj
21 Ekim 2009; 8:32:02 

devamıEkteki dosya (1)
_____________________________ 
238 Mesaj
21 Ekim 2009; 8:39:17 

devamı

Ekteki dosya (2)
_____________________________ 
238 Mesaj
21 Ekim 2009; 8:43:42 

devamıEkteki dosya (1)
_____________________________ 
238 Mesaj
21 Ekim 2009; 8:46:19 

devamıEkteki dosya (1)
_____________________________ 
238 Mesaj
21 Ekim 2009; 8:49:04 

devamıEkteki dosya (1)
_____________________________ 
238 Mesaj
21 Ekim 2009; 8:52:52 

devamıEkteki dosya (1)
_____________________________ 
238 Mesaj
21 Ekim 2009; 8:56:15 

devamı

Ekteki dosya (2)


< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tnr.ydn -- 22 Ekim 2009; 8:03:46 >
_____________________________ 
238 Mesaj
21 Ekim 2009; 9:08:26 

devamı

BİLGİ İLAVESİ/GÜNCELLEME 18.Haziran.2013

Arkadaşlar geçen zaman zarfında bu park sensörleri teknolojik olarak çok fazla değişmemekle birlikte park sensörünüze ilaveten aracınıza alacağınız geri görüş kameralarını şiddetle tavsiye ederim. Elbette görüntüyü alacağınız ekranın büyüklüğü en az 5 inch olmalı...
Eğer bir navigasyon cihazı almayı düşünüyorsanız AV-in (camera v.s bağlantısı için) girişi olan bir cihaz alırsanız bahsettiğim bu ekranı almanıza gerek kalmadan navigasyon cihazınızın ekranından faydalanarak görüntü alabilirsiniz.
Sistemin çalışma prensibi bakımından aşağıda linkini verdiğim bir başka yazımdan fayda bulacağınızı umuyorum.

http://forum.donanimhab...349/f_//tm.htm#74517349

Geri görüş kamerası almak isteyen arkadaşlara tavsiyem özellikle kameranın gerçek TVL çözünürlüğünün yüksek olmasına(örg:420-480 gibi) ve gece görüş ledlerini üzerinde bulundurmasına dikkat etmenizdir.

BİLGİ İLAVESİ/GÜNCELLEME 21.Ekim.2013

Bazı arkadaşlar sensörü tamamıyla boyattıklarını ve çalışmasında bir sıkıntı olmadığını söylüyor. Boya ileriki günlerde sertleşeceği için sensörün çalışma hassasiyetini azaltabilir. Buna rağmen servislerde montajı yapan personelin boyama yapmalarının sebebi ise bilgisizlik. Servisde o sensörü takanlar çalışma prensibini genelde bilmezler. Ayrıca hangi kısma boya girmemesi gerektiğini bilmeleri zaten beklenen bir durumda değil

Bu kısım boyandığında yada sensörler uygun aralıklarla monte edilmediğinde yada yere yakın yada yerden fazla uzak olduğunda çeşitli şikayetlerle karşılaşacağınızı unutmayın. Bu sebeple sizler yinede dış çerçeve ile iç çerçeve/dairenin birleşme yeri olan yaklaşık 0,5-1 mm lik kısmı boyamamaya özen gösterin.Ekteki dosya (1)


< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tnr.ydn -- 21 Ekim 2013; 9:30:15 >
_____________________________ 
547 Mesaj
20 Kasım 2009; 17:41:38 

Güzel çalışma , iyi günlerde kullanın.
_____________________________ 
325 Mesaj
22 Kasım 2009; 11:03:30 


quote:

Orijinalden alıntı: Opt

Güzel çalışma , iyi günlerde kullanın.


Teşekkürler, OPT,

Yaklaşık 350 kişi baktıktan sonra bu emek çin sadece sizden tşk almış olmak üzücü aslında. Piyasadaki bir oto elektirkcisine bu işi 25 TL yede yaptırabilirler 100 TL ye de. Burada yazdıklarımı okuduktan sonra elinden iş gelen arkadaşları gayrete getirip kendilerinin yapabileceğini gösterebildiysek ne mutlu. Anlattıklarımı okuyup kendisi yapmak isteyen arkadaşlara kolay gelsin dileklerimi iletiyorum.
_____________________________43 Mesaj
1 Aralık 2009; 10:43:32 

ellerineze sağlık.. çok güzel olmuş büyük emek harcamışsınız. aynı araçtan bendede var ve cumartesi internetten siparişi vercem haftaya bende takcam sensörleri.. çok yardımcı oldunuz sağolun..< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi korfare -- 1 Aralık 2009; 10:44:41 >
_____________________________441 Mesaj
1 Aralık 2009; 22:44:35 

valla helal olsun bende takmayı düsünüyorum ama tamponu delmeyi gözüm kesmiyor , çok güzel birk noktaya yerlestirmissiniz geri geri giderken hem aynadan bakıp hem onu takip etmesi çok daha kolay olur .
tebrik ederim güle güle kullanın< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi brkpls -- 1 Aralık 2009; 22:45:51 >
_____________________________


II. Abdülhamid
Ulû Sultân Abd-ül Hamid Han - Gazi

"Tarih değil,hatalar tekerrür ediyor."


 
547 Mesaj
1 Aralık 2009; 23:44:44 


quote:

Orijinalden alıntı: taydin66
Teşekkürler, OPT,

Yaklaşık 350 kişi baktıktan sonra bu emek çin sadece sizden tşk almış olmak üzücü aslında. Piyasadaki bir oto elektirkcisine bu işi 25 TL yede yaptırabilirler 100 TL ye de. Burada yazdıklarımı okuduktan sonra elinden iş gelen arkadaşları gayrete getirip kendilerinin yapabileceğini gösterebildiysek ne mutlu. Anlattıklarımı okuyup kendisi yapmak isteyen arkadaşlara kolay gelsin dileklerimi iletiyorum.Sonrada söyleyince kızıyorlar.Boş teneke gibi aynı konulara aynı sonuçsuz cevapları yazan forum ahalisi,ardından açılan boş konuları eleştirmek için yine boş bir şekilde yazmakta. Ama paylaşım olsun , emek olsun malesef değer bilinmiyor.Başlığı değiştirip "geri park sensör montaj anlatımı-resimli" gibi birşey yaparsanız daha çok kişi faydalanabilir kanaatimce.
_____________________________ 
1 Mesaj
28 Aralık 2009; 21:24:55 

elinize sağlık çok yararlı bir bilgi olmuş
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
29 Aralık 2009; 10:36:16 

Güzel çalışma
Döşemeleri sökmeye göze alamadığım için orjinalinde dıt dıt dıt yapan cihazı öne alıp daha rahat duyma olasılığımdan vazgeçmiştim zamanında :(


 
727 Mesaj
29 Aralık 2009; 18:50:26 

İmreniyorum elinden bu tür işler gelen arkadaşlara... Unutmadan belki fikir sahibisinizdir,benim araba Astra H 2004 Elegance,park sensörü çalışmıyor,arızası da park pilot hoparlör arızası çıktı,bu dıdıııt sesi nereden geliyor,yani hoparlörün konumu nerde?Cevaplarsanız sevinirim.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmet0761 -- 29 Aralık 2009; 18:52:24 >
_____________________________588 Mesaj
29 Aralık 2009; 22:16:20 

Güzel çalışma, elinize sağlık.
1 ocakta Bim magazalarında Toolmaxx marka park sensörü 45 TL, ilgilenenler buraya bakarak kendileri montaj yapabilirler.
_____________________________

2004 MEGANE II SEDAN 1,6 16V 115BG


 
99 Mesaj
4 Şubat 2010; 0:09:48 

ELİNE KOLUNA SAĞLIK TEŞEKKÜRLER.
Oto elektrikçileri marka olarak en çok cenmax (200-250tl) ve cylon(150-200tl) takıyorlar. Genelde sadece montaja istedikleri rakam ekranlı için 50 tl ekransız için 40 tl
wolksvagen servisi montaj için 90 tl istiyor ve kendi sattıklarına 350 tl montaj dahil fiyat veriyor.
Elektrikçilerin sattıkları park sensörlerini dışarıdan alıp sadece montaja para verirseniz ortalama 50 tl karınız oluyor.kendiniz takabilirseniz elektrikçinin 200 e taktığı size 100 tl ye maloluyor.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wwwerol@hotmail.com -- 4 Şubat 2010; 0:13:40 >
_____________________________

golf 7 dsg 1.2 comfortline


397 Mesaj
5 Mart 2010; 15:59:48 

verdiğiniz bilgi ve emeğiniz için teşekkürler.

arkadaşlar bişey sorucam, park sensörünü dışarıda taktırırsak (yetkili servis dışında) arabamızın genel garantisine bir etkisi oluyor mu?
_____________________________

=lenovo=
=hotel california=
=amiga=
=nintendo=


 
303 Mesaj
5 Mart 2010; 17:22:26 

Belki bir çok arkadaşın işine yarayacak bilgiler, en önemlisi anlatım için emeğine sağlık
_____________________________

1.4 TSİ BMT DSG Sürüş Konfor + Işık Görüş


52 Mesaj
4 Nisan 2010; 23:56:18 

Bir teknik eleman olarak cesaret ve becerinizi tebrik ediyorum. Ama yeni aracıma aynı müdahaleyi yapabileceğimi sanmıyorum. Cenmax 6 lı istiyorum. Cenmax bayisi montaj dahil 350 TL fiyat veriyor. Alet 0rtalama 200 TL. Galiba iş başa düşecek.
_____________________________ 
48 Mesaj
26 Temmuz 2010; 15:30:15 

Çok faydalı olmuş.
_____________________________466 Mesaj
26 Temmuz 2010; 23:49:59 

vallahi güzel çalışma olmuş montaj olarak
_____________________________

Aşk beni hep değiştirecek..
N0th!nq .. Jdm.style.


 
4171 Mesaj
27 Temmuz 2010; 8:58:17 

Elinize saglık . Resimlerden anladıgım kadarıyla duzenlı ve tertıplı bırısınız . Bagajınızdakı cıkmamıs poset ve koltukların yıpranmaması ıcın uygulanan havlu yada benzerı koltuk kaplaması dıkkatımden kacmadı
_____________________________308 Mesaj
31 Temmuz 2010; 17:22:14 

hocam elinize,emeğinize sağlık.resimli anlatımınız gerçektende çok açıklayıcı olmuş.bikaç gün önce tamamen sizden edindiğim bilgilere dayanarak aracıma (bora) park sensörümü kendim monte ettim.inanın ilk defa denememe rağmen sanki daha öncede montaj yapmışım gibi rahatça,sorun yaşamadan montajı tamamladım.en basitinden özenerek ve içime sinerek yapmış oldum..şu an sorunsuz kullanıyorum.ayrıca şimdiden iki arkadaşım illa bizde isteriz diyerek araçlarına montaj yapmam için beni sıkıştırıyolar paylaştığınız bu yararlı ve açıklayıcı bilgi için size çok teşekkür ederim.
_____________________________ 
325 Mesaj
12 Eylül 2010; 16:34:01 


quote:

Orijinalden alıntı: Fletch

Elinize saglık . Resimlerden anladıgım kadarıyla duzenlı ve tertıplı bırısınız . Bagajınızdakı cıkmamıs poset ve koltukların yıpranmaması ıcın uygulanan havlu yada benzerı koltuk kaplaması dıkkatımden kacmadı


:) tşk ederim.
_____________________________ 
263 Mesaj
24 Eylül 2010; 17:16:52 

bu mükemmel anlatım için size çok teşekkür ediyorum.
_____________________________83 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
kazmerkaya
27 Eylül 2010; 11:29:50 

valla helal olsun müdürüm. araba alırsam sizden öğreneceğim çok şey var.
_____________________________78 Mesaj
2 Kasım 2010; 2:50:45 

Sizi tebrik ediyorum
_____________________________ 
18966 Mesaj
2 Kasım 2010; 8:20:26 

Değerli adaşım,

Bir elektronikçi ve obsesif-kompülsif itina-özen-düzen hastası olarak sizi elinizi kuvvetlice sıkarak tebrik ederim. İşte bu şekilde yapılması gerekir. Oto radyo teypçilerin izolebantı dişleri ile yırtmaları, kablo izolasyonunu yankeski ile sıyırmaları, birleştirmeyi kılıflı klemens yerine bakır telleri birbirine kıvırarak yapmaları 40 yıldır piyasada standardı haline geldiği bir ortamda işini ADAM GİBİ YAPAN adamlar çok çok az, yapanlar da bunu doğal olarak ücretine yansıttığından "ucuz" arayanlara adres olmamaktadırlar. Asla kaliteden ödün vermeyiniz.

Başarılarınızın devamını dilerim.

Saygılarımla,

Taner Göde
_____________________________ 
268 Mesaj
2 Kasım 2010; 12:28:28 

Temiz iş. Elinize sağlık
_____________________________2996 Mesaj
2 Kasım 2010; 13:33:06 

Hocam eline sağlık.Size bir sorum var.aynı renk araç ve park sensörü bende de var.Bu sensörler boyanır mı?Boyanırsa hangi boyayla boyanır?Boyanırsa çalışmasında problem olur mu?
_____________________________

Düş peşindeyim,Düş peşime.


6 Mesaj
18 Aralık 2010; 17:13:57 


quote:

Orijinalden alıntı: tnr.ydn

devamı

http://resim.donanimhab...oad.asp?file=0;35247364


Ufaltılmış ön izleme resmi

ARKADAŞLAR,
RESİMLERDEN GÖRÜLECEĞİ ÜZERE BENİM HASSASİYETİMDE VE TİTİZLİĞİMDE LPG MONTAJI YAPACAK BİR USTA VAR İSE HAKİKATEN TİTİZ İSE BANA MESAJ veya MAİL İLE BİLDİRİRSENİZ(tnr.ydn@hotmail.com) SİZLERDE BANA YARDIMCI OLMUŞ OLURSUNUZ.sayın abim belliki sen bu işte ustasın o halde sana bi sorum var bende senin gibi cenmax park sensörü aldım ve ww transporter aracıma takmak istiyorum yanlız bir sorunum var arka plastik tamponun arka kısmında demir aksam var ve dolayısıyla sensörün tam oturması için onlarıda delmem gerek peki bu kutunun içinden çıkan panç la onu delmem mümkünmü acaba yardımcı olursan sevinirim...
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________617 Mesaj
19 Aralık 2010; 23:26:08 

kablosuz park sensörü nasıl monte edilir?
_____________________________

Ford Mondeo 2016 tdci
FOCUS 11 1.6 HB


216 Mesaj
14 Ocak 2011; 14:00:24 

"tnr.ydn " inanılmaz yararlı bir paylaşım olmuş, TEŞEKKÜR EDİYORUM. Ayrıca çok temiz iş yapmışsınız, tebrikler.
_____________________________

AURİS 1.6 ELEGANT MAKYAJLI KASA BEYAZ BEZİN+LPG


 
97 Mesaj
14 Ocak 2011; 16:54:21 

Çok teşekkürler bende bimden aldığım Toolmaxx park sensörünü montaj şansı buldum :D
_____________________________ 
1600 Mesaj
14 Ocak 2011; 21:08:33 

hayırlı olsun istanbulda iseniz şpg için 2a mühendisliğe bakınız derim
_____________________________200 Mesaj
14 Ocak 2011; 22:26:30 


quote:

Orijinalden alıntı: metinmb407

Çok teşekkürler bende bimden aldığım Toolmaxx park sensörünü montaj şansı buldum :D

merhaba hocam bnde bugn herkes gibi bimden park sensörü aldm :D siz montajı kime ve ne kadara yptrdnz
_____________________________182 Mesaj
16 Ocak 2011; 11:39:15 

Elinize sağlık. Yararlı bir çalışma gerçekten.
_____________________________

Ya ırk, din, para gibi sosyal ayraçların hükmünü ortadan kaldıracağız, ya da bunların hükümleriyle birbirimizi ortadan kaldıracağız. (Quaris Quarty)


5294 Mesaj
16 Ocak 2011; 14:46:32 

çok yararlı bir paylaşım aracıma park sensörünü kendim takmayı düşünüyordum bu konu yol gösterici olucak teşekkürler elinize emeğinize sağlık.
_____________________________

Katılım tarihi: 8 Ocak 2005

You can breathe. You can blink. You can cry. Hell, they're all gonna be doing that.

Negan788 Mesaj
16 Ocak 2011; 17:55:32 

Sensörü kendileri monte edecek arkadaşlar tamponu delmeden önce deleceğiniz yerleri dikkatli belirleyin, tamponun arka kısmını mutlaka delmeden önce kontrol edin.

Transportera kendim taktım ve tamponun altıbda tamponun büyüklüğünde metal vardı, doğru yerleri belirleyene kadar anam ağlamıştı.
_____________________________

El-Müstenidü bi Tevfikãti'r Rabbãniyye Meliki'd Devlet-il-Osmãniyye.

Vatansızlara İnat, Vatan Sağolsun...


3878 Mesaj
19 Ocak 2011; 14:32:22 

güzel ve faydalı bir çalışma olmuş

peki sensörlerin başarı oranı nedir.. benim bi arkadaşta bimde satılan park sensörü vardı genel olarak güzel ancak ufacık bi ot çimen olsun zeminde hatalı sonuçlar veriyodu
_____________________________2004 Toyota Corolla Terra 1.6 16v VV-TI Sedan / GranitGri


 
41 Mesaj
15 Mart 2011; 1:30:00 

arkadaşlar focus 1 park sensörü taktım şasi -kablo bağlantısını nereye bağlayacağım bulamadım kaportaya değdiğince çalışmıyor arka lambalardaki kablolardan birine bağladığımda çalışıyor ama bu sefer de arka sis lambalarını yakınca park sensörü çalışmıyor ve bağlantı yaptığım taraftaki fren lambası hiç yanmıyor bu aletin - ucunu nereye bağlamalıyım yardım ederseniz sevinirim
_____________________________3150 Mesaj
22 Mart 2011; 17:49:28 

park sensörüm geldi, ancak anlamadığım bir nokta var, sensörlerin üzerinde A-B-C-D yazıyor peki tampona takarken bu sıralama aracın arkasına durup tampona baktığımızda soldan sağa doğru hangi sıralama ile yapılacak.
çünkü beyin üzerinde de A-B-C-D şeklinde takılış sırası mevcut.


1540 Mesaj
29 Mart 2011; 17:41:46 

Evet arkadaslar gecen park sensoru taktırdım arkaya sensorler 120 cm lık bır uzunlukda takıldı normalde 40 cm lık mesafe olması gerekırken takan kısı yanlıs hesaplamıs 120 yı4 e bölup 30 cm mesafe yapöıs tabı ıkıncı delıgı delınce farkedıyor ve soyle oluyor ıkı adet kosede var ortada kı ıkı tanenın arası 40 cm olması gerekırken 60 cm


yanı soyle O ----30-- O ------------60----------- O ---- 30---- O Baya guzel tasvır ettım

Cok sorun olurmu ne dersınız ? ne yapayım

_____________________________


Nexus 4 Kullanıcıları Kulübü

WXGA 320ppi True HD IPS+ Gorilla Glass 2 Ekran | Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064 Çipset | Quad-core 1.5 GHz Krait İşlemci | Adreno 320 GPU | 16GB Depolama |2 GB RAM | Bluetooth v4.0 A2DP, EDR | 8 MP 3264x2448 Piksel, Autofocus, LED Flaş Kamera | Photosphere 360° Gerçek Panaroma | 1080p@30 Fps HD Video Kayıt | 1.3MP Ön Kamera | Wi-Fi a/b/g/n | NFC | HSPA+ | TV - Out MHL | Android v4.2 İşletim Sistemi


Sinemia Referans Linki : https://www.sinemia.com/R/2XKLKE


(Bu link üzerinden üye olunursa bir ay hem size hem bana ücretsiz üyelik sağlar. )


Sinemia Referans davetiye kodun: REF_2XKLKE


 
325 Mesaj
25 Nisan 2011; 11:14:54 


quote:

Orijinalden alıntı: murcell_
sayın abim belliki sen bu işte ustasın o halde sana bi sorum var bende senin gibi cenmax park sensörü aldım ve ww transporter aracıma takmak istiyorum yanlız bir sorunum var arka plastik tamponun arka kısmında demir aksam var ve dolayısıyla sensörün tam oturması için onlarıda delmem gerek peki bu kutunun içinden çıkan panç la onu delmem mümkünmü acaba yardımcı olursan sevinirim...


Arkadaşım park sensörü boyanabilir. Ancak Çok dikkatli olmalısın sakın gidipde oto boyacıya verip şunları aracın rengine boya deme. Birincisi dış plastik kılıfı iç kısımdan ayır. Park sensörleri titreşim esasına göre çalıştığı için sensörün dış plastiği ile iç gövdesini birbirinden ayırıp boyaman lazım. Araya boya dolarsa titreşim azalır ve verim alamayabilirsin. Ayrıca boyayı belli belirsiz yap toz gibi çok hafif olasun.
İyi günler dilerim
Taner Aydın
_____________________________ 
325 Mesaj
25 Nisan 2011; 11:27:38 


quote:

Orijinalden alıntı: muzo86

park sensörüm geldi, ancak anlamadığım bir nokta var, sensörlerin üzerinde A-B-C-D yazıyor peki tampona takarken bu sıralama aracın arkasına durup tampona baktığımızda soldan sağa doğru hangi sıralama ile yapılacak.
çünkü beyin üzerinde de A-B-C-D şeklinde takılış sırası mevcut.


Genellikle A sol taraftır. Ancak sen sensörleri yerlerine takmadan önce daha doğrusu tırnaklarını tam oturtmadan önce sisteme akımı verip sol ve sağ tarafın doğruluğunu kontrol et. En son tırnakları yuvalara oturtursun.
Kolaylıklar dilerim
Taner Aydın
_____________________________