Şimdi Ara

Sony LCD Monitör arızası anlıyanlardan yardım lütfen..

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
16
Cevap
0
Favori
5.430
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaslar SONY 17 İnç LCD monitörüm var(Model:SDM-S75A) arızası su:lcd yi açıyorum ekran 2 sn gelıyor sonra power ledi açık kalmak üzere görüntü gidiyor.sonra power butonuna basıp monitörü tekrar kapatıp açıyorum sonra tekrar 2sn görüntü gelıyor ışık açık kalıyor görüntü gidiyor. acaba halledilebilir bi sorunmu ne yapmam lazım. yardımcı olacak arkadas yardımlarınızı beklıyorum.ayrıca bilgisayar kapalı ıken normal yesıl yanan power ledı turuncu yanarak VGA nın cıkarıldıgını algılıyor.Monitör çok güzel dandık bısey olsa hıc ugrasmıcam. daha beslemedenmı kaynaklanıyor yoksa kontrol kartındanmı onu çözemedim

ektekı:besleme kartı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Enesxx -- 19 Ekim 2009; 19:15:53 >

• dostum zaten iki kart bulunuyor lcdlerde bi rgb kartı bide besleme kartı lcd monitör kaç senelik ?çıkış gerilimlerini ölç değerlerine bak eğer sonuç iyise lcd flöranslarının ömrü bitmiş olabilir benim bu durumdan anladığım lcd flörasanların ömürleri bittiğidir
  • gerilim değerlerine bakayımda.yanlız su kafama takıldı cok eskı değil monıtör ayrıca bu lcd lerın fluoresantları hemen bıtermıde daha trde yaygın kullanılmaya baslanalı nekadar oldukı lcd ler. ayrıca dediğin gibi ise bunlar değişmezmı atmak mı lazım monıtöru. bide arastırma yapmaya calıstım nette bısıler bulabılırmıyım dıye Besleme kondansatörlerını değiştirin demısler alakası olabılırmı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Enesxx

gerilim değerlerine bakayımda.yanlız su kafama takıldı cok eskı değil monıtör ayrıca bu lcd lerın fluoresantları hemen bıtermıde daha trde yaygın kullanılmaya baslanalı nekadar oldukı lcd ler. ayrıca dediğin gibi ise bunlar değişmezmı atmak mı lazım monıtöru. bide arastırma yapmaya calıstım nette bısıler bulabılırmıyım dıye Besleme kondansatörlerını değiştirin demısler alakası olabılırmı

3 senelik lcdlerin bile fluoresanlarını değiştirdiğimizi biliyorum kaldiki sizinde böyle bir sorun olmuş olabilir eğerki istanbuldaysanız gelin cihazınıza arıza tesbiti yapalım neyse sorun hallolur durduk yerede kondasatörlerinizi değiştirmeye gerek yok arızayı bilmeden
  • Besleme devresinden cıkan voltajları ölç RGB kartından LCD panele giden LVDS kablosunu kontrol et
  • 2005de alınan sony x73b var bende lcd nin bitmesi için 3 sene erken değilmi..
    şurda servisi var belki fiyat yada bilgi alırsın http://www.bilgilielektronik.com/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kadircitak -- 20 Ekim 2009; 16:10:32 >
  • hocam merhaba bence görüntü gitmiyor görüntü siliklkleşiyodur( yani florasan ışıgı gidiyodu sorun sony başıma geldi bazı modellerinde %90 ihtimal lcd panelden yapıyor. bilgin olsun ne rgb boardunda nede power boardunda oluyo %10 ihtimal ise power boarddaki invertör katını kontrol et çıkışı kontol eden mosfet ve transistörlere bak. geri dönüş yap daha falza yardımcı olmaya çalışıyım
  • bende de aynı problem vardı garantisi bitmek üzere olan lcd'yi servise götürdüm çözdüler. fakat ne olmuş ne bitmiş diye sorunca kaçamak eksik cevaplar verdiler. pek güvenemedim. acaba sonra bozulmak üzere geçeci olarak mı çözdüler diye. 10-15 kere tekrar tekrar sordum. beslemesinde birproblem vardı hallettik dedi. neden oluşabileceğini belki bin kere sordum. nerdeyse hiç cevap vermedi. elektronik arıza oldu aldığım cevap. hala arka tarafından kulağımı dayadığımda çok hafif bir cızırtı sesi geliyor. işin garibi monitör kapalı ama elektrik prizine bağlıyken de çok çok kısık bir cızırtı duyuyorum. ne yapmalıyım yardım edin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mMeMoOo -- 7 Aralık 2009; 21:10:15 >
  • kafanızı takmayın arkadaşlar
    gönderin monitörlerinizi uygun fiyata ve garantili tamir edeyim..
  • hocam tamir oldu olmasına da benim problem ettiğim şey sonra yine bozulmak üzere geçici çözüm bulmuş olabilecekleri. çünkü garantisi bitmek üzere. şüphemin sebebi; o kadar sordum sorunun ne olduğunu nedenini doğru dürüst cevap alamadım. tek edindiğim bilgi beslemede problem olduğu. nedenini soruduğumda hiç söylemek istemezlermiş gibi bir halleri vardı. nedeni için verdikleri cevap olası elektronik bozulmalar gibi birşeydi. bu ne biçim bir nedendir? bu kadar kafama takmamın sebebi yeni monitöre verecek paramın olmaması. yetkili servisler garanti kapsamında tamir ettikleri ürünün sorunu hakkında bilgi talep edilmesi durumunda bu bilgileri vermek zorundamıdır acaba? konuyu açan arkadaşın problemiyle aynı problemdi. ekranı açıyorum çok çok kısa bir süre görüntü geliyor sonra neredeyse tamamen silikleşiyor. uzun süre silik şekilde çalıştıktan sonra tekrar kapayııp açıyorum monitörü görüntü geri geliyor. ilk başta görüntünün gelmesi için 15 dakka silik çalıştırmam yeterliydi. daha sonra bu süre 3-5 saate çıktı. görüntü geldiği anda monitörden tiz bir ses geliyordu sonra giderek azalıyordu bu ses. tamir olduktan sonra da kulak dayayarak duyulacak kadar çok çok hafif bir cızırtısı var. işin garibi kapalı olduğu halde daha da az bir ses duyulabiliyor. ancak fişten çıkarınca ses tamamen kesiliyor. bu problemin geçici olarak tamir edilmesi mümkün müdür?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mMeMoOo -- 8 Aralık 2009; 18:52:45 >
  • herkese merhabalar,
    resimde görünen besleme kartı benim monitörümle aynı ve şu an monitörüm arızalı.yalnız benim sorunum biraz daha değişik.monitöre elektrik verdiğimde power ışığı dahil hiç bir hareket olmuyor.tv tamircisinin söylemesine istinaden besleme kartında problem yok sorun anakartta dedi.power ışığının bile yanmaması tuhaf geldi bana ve sorunun besleme kartıyla ilgili bir sorun olacağını tahmin etmiştim ama?!
  • aynı sorun bendede var ilk açılışta ışık var 2saniye sonra ışık gidiyo masaüstü zor görünüyo istanbuldan bu işten anlayan tamirci varmı taksim civarındayım
  • Bozuk Lcd Monitörleriniz Alınır :)
  • 1_ sorunun cevabı
    mrb arkadaslar kulağınızı yaklaştırınca ufak cızrtı sesi trafolardan geliyor. bunun sebebi ise trafolar yüksek frekanslarla çalıştıkları içindir endişe edecek herhangi birşey yoktur.
    genellikle bu tip cızırtı sesleri invertör trafolarından gelir.

2_sorunun cevabını şöyle sorayım
    1= ekranda flarasanlar söndüğü zaman cızırtı sesi geliyormu
    2= eğer yok ise devrede soğuk lehim hatası varmı kontrol edin
    3= voltajları ölçebiliyorsanız bi bakın ilk gelen voltajlar nedir ve gittiği andaki voltajlar nedir
    bunları yaptıkdan sonra yazın.

3_sorunun cevabı ise ekran 15 _20 dakika puslu ve sonradan düzeliyor.
    cevabı invertör ve rgb katındaki ufak kondastörleri değiştirin
    elektrolitik mf ve seramik nf olanlar kondastör arızalarında illaki kondastörün şişmesine gerek yoktur.
    umarım yardımcı olabilmişimdir kolaygelsin.
    elektrolitik mf ve seramik nf
    eğer sorunlar devam ediyorsa fotolarını anlasır sekilde koyun devrelerin
  • arkadaslar ekran puslu olarak geliyor ve 15_20 dakika ve bu zaman zarfı uzadı demişsin
    sonradan düzeliyor ilk önce bunu bir kontrol et cevabını yaz
    arızasının bir nedenide ekranın filim yollarının oksitlenmesiylede olur
    filim yollarının devreden dikkatli bir şekilde sökün ve uçlarını temizleyin
    sorun çözülecektir.
    ARKADASLAR:
    EKRANIN PULU OLARAK GÖSTERİP SONRADAN DÜZELMESİ HATASININ SEBEBİ İLK BUNU KONTROL ET
    CEVABINI BİLDİR.
    argeci42@hotmail.com
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.