Şimdi Ara

A.Ü. Açıköğretim Fakültesi Felsefe Bölümü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.664
Cevap
12
Favori
249.606
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    İkinci üniversite olarak kaydımı bu sene yaptıracağım. 9 Eylül'ü bekliyorum. Bir bölümün hobi olarak okunacağını düşünmüyorum. Bana çok şeyler katacağını düşünüyorum. Bunu meslek olarak yapmak amacım değil tabiiki ama felsefe bana göre her nereye yönelmiş (sayısal, sözel vb) olsan da bir Türkçe dersi gibi herkesin görmesi gerekli bir temel olarak verilmeli.

Değişmiş olabilir ama mesela ülkemizde Fizik bölümünü okuyan ve bitiren arkadaşım Rusya'ya doktorasını yapmaya gittiğinde Felsefe almamışsın bizim burada Fizik vb. bölümleri okuyanlar felsefe alır diye Rusça Felsefe aldırtmışlardı. Sadece 1 senesini eksik dersleri tamamlamak için harcadı denilebilir.

Adamların bir bildiği var ki felsefe öğretiyorlar ve zorunlu tutuyorlar bizde ise bu sadece sözel bölüm okuyan bazı bölümlerin işi deyip geçiliyor.

Bahsettiğin durum Türkiye şartlarında sadece bölüm olarak tanımlı tüm programlar için geçerli. Yani sadece fizik, kimya, sosyoloji vb. gibi. Çünkü, iş piyasası olarak bunların henüz değeri anlaşılamamıştır. Mühendislik fakültesinden mezun bir mühendis bile iş piyasasına atıldığında mühendislik değil çoğu yerde çobanlık yapmaktadır. Gerçek anlamda mühendislik yapanların sayısı azdır.

Dolayısı ile felsefe bölümünü tercih etmiş olanların Türkiye şartlarına göre bir değil bin kez düşünmeleri gerekir ki sonradan üzülmesinler. Yoksa bu bölüm onlarca alçak ve hobi olarak okunan hale gelebilir.

• Merhaba arkadaşlar. Kamuda çalışan bir Makine Mühendisi olarak bu sene 2. Üni olarak Felsefeye başvuracağım. Son 1-1,5 yıldır felsefeye merak saldım ve baya okuyorum. Bari dedim, başvurup sistematik şekilde öğrenip, diplomamı da alırım.

Yani evet hobi olarak başvuracağım. Yukarıdaki arkadaşın buna atarlanmasını da anlayamadım. Sonuçta ne kontenjanını etkiliyoruz, ne de işe girmesinde yada atanmasında rakibiyiz. Madem ki bu kadar üzülecekti, gayret edip para eden bir bölüm yazsaydı. Herneyse...

Umarım konu kısa süre içinde tekrar canlanır.
  • Arkadaşlar müjdemi isterdim.TEK DERS yüzünden okulu uzatanlar.Tek ders sınav hakkı veriliyor size.Tek isteğim eski kullanmadığınız 3. ve 4. sınıf ders kitaplarınızı bana göndermeniz.
    Yök başkanı twette açıkladı
    :

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, AÖF için tek ders sınavının 28 Temmuz'da 11 merkezde yapılacağını açıkladı.
  • kayit esnasinda 220 tl istenir sonra bazi ileri gelenler cikip "universiteleri" ucretsiz yaptik diye halki kandirarak oy avciligi yapmaya kalkar ...
  • Bende bu sene kaydımı yaptırdım.Bu 4.üniversitem olacak.Okumayı seviyorum.Kitapları aldım ve çok hoşuma gitti.Güzel ve açıklayıcı bir biçimde anlatılmış konular.Bu bölümü meslek anlamında değil de felsefeye olan merakım yüzünden yazdım.Lisede hep felsefe okumak isterdim.Okumak bu yıla nasip oldu.İlkçağ felsefesi bitti şu an psikoloji dersine bakıyorum.İyi ki de yazmışım bu bölümü
  • Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Felsefe Bölümü

Felsefe Lisans Programı, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bünyesinde 2009 yılında açılan bir programdır. Felsefe Lisans Programı Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ile öğrenci kabul etmektedir. Program, felsefeye ilgi duyan ve örgün öğretime devam etme olanağı bulamayan öğrencilere felsefe eğitimini alma olanağı sağlamaktadır.

Bu bölümde okutulan dersler yıllıktır ve bölümün öğrenim süresi 4 yıldır. Uzaktan Eğitim Sistemine göre öğretim yapan fakültelerin öğrencileri, yılda üç kez oturumlu olarak sınavlara katılmaktadırlar. Ara, yılsonu ve bütünleme sınavı olarak gerçekleştirilen bu sınavlara öğrenciler bağlı oldukları büronun bulunduğu ilde katılırlar. Bölümden mezun olan öğrenciler, felsefe ve ilgili alanlarda yüksek lisans ve doktora programlarına başvurabilir, kamu ve özel sektörde düşünsel yaratıcılığa dayalı işlerde başarılı olabilirler.

Bu programda çağdaş yaşama uyum sağlayabilecek, kavramsal ve akılcı düşünebilen bireylerin yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Programda felsefi mirası tanıtan derslerin yanı sıra temel felsefi sorunsalların ele alındığı ve eleştirel düşünmenin amaçlandığı dersler bulunmaktadır.

Felsefe Lisans Programında öğrenim gören öğrencilerin temel öğrenme materyali ders kitaplarıdır. Uzaktan öğretim sistemi ile alınan derslerin kitapları uzaktan öğretim sisteminin bir gereği olarak kendi kendine öğrenme ilkelerine göre ve konularında uzman öğretim üyeleri tarafından hazırlanmıştır. Öğrencilerimiz için ayrıca derslerle ilgili televizyon programları hazırlanmakta ve internet üzerinden destek hizmeti verilmektedir.
    __________________________________________________________________________________________

1. yıl
    SEMBOLİK MANTIK
    İLKÇAĞ FELSEFESİ
    UYGARLIK TARİHİ
    SOSYOLOJİYE GİRİŞ
    PSİKOLOJİYE GİRİŞ
    SOSYAL BİLİMLERDE TEMEL KAVRAMLAR
    TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

2. yıl
    METAFİZİK
    EPİSTEMOLOJİ
    ORTAÇAĞ FELSEFESİ
    TOPLUM VE İLETİŞİM
    YURTTAŞLIK VE ÇEVRE BİLGİSİ
    ANTROPOLOJİ
    FELSEFE
    ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILÂP TARİHİ

3. yıl
    BİLİM FELSEFESİ
    ETİK
    MODERN FELSEFE
    ZİHİN FELSEFESİ
    MANTIĞIN GELİŞİMİ
    SİYASET FELSEFESİ
    YABANCI DİL

4. yıl
    FELSEFİ YÖNTEM
    DİL FELSEFESİ
    ÇAĞDAŞ FELSEFE
    TÜRKİYE'DE FELSEFENİN GELİŞİMİ
    TARİH FELSEFESİ
    SANAT FELSEFESİ
    TÜRK DİLİ

KREDİLİ SİSTEME GEÇİLMESİYLE BİRLİKTE DERS LİSTESİ AŞAĞIDAKİ GİBİ OLMUŞTUR:

SINAV SORUMLULUK ÜNİTELERİ

Benden başka bu bölüme kayıt yaptıran oldu mu, merak ediyorum?

Bana kitap vermediler, kayıt görevlisi "sizin kitaplar henüz basılmadı, Aralık ayında gelip alabilirsin" dedi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Darkness -- 13 Mayıs 2013; 2:21:34 >

• yok hocam mavi kaplı saman kağıtlı değil baya bildiğin beyaz kağıttı benim gördüğüm ilahiyat kitapları
  • Tüh, boşuna girdik desene

Ama belki ilahiyatçılara öyle bi güzellik yapmışlardır, bizimki belki yine de saman kağıdınadır
  • arkadaşlar bende sizdenim :) bakalım baya heveslendim. Aralık başı gelin kitaplar için dediler..
  • yok mu halen kitapları soran, gidip alan?
  • Ben de bugün kaydoldum ve kitaplar 15 Aralıkta verilecek bilgisini aldım.
    Bu arada sanal kitap =>http://yunusemre.anadolu.edu.tr/Dersler/Ders.aspx?dersKodu=2253
  • Kayıtlar bitmemiş miydi müdür nasıl kaydoldun dün?

Bu arada kitap almaya gittiğimizde ne götümemiz lazım, şu bizde kalan geçici öğrenci kimliği mi ne, fotoğraflı, onu mu götürecez?
  • Bu arada linke göz attım, çok güzel bir kaynak. Keşke ilk sene dersleri de olsaydı, belki ilerde yaparlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Darkness

Kayıtlar bitmemiş miydi müdür nasıl kaydoldun dün?

Bu arada kitap almaya gittiğimizde ne götümemiz lazım, şu bizde kalan geçici öğrenci kimliği mi ne, fotoğraflı, onu mu götürecez?

2. üniversite kayıtları yeni başladı
  • ben de kayıt yaptırdım ve ordaki eleman kitapları ayın 1 ile 10 u arasında gelip alın dedi.2 yada 3 ünde gelsen daha iyi olur hemde kitaplar bitmemiş olur dedi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Adalet -- 6 Kasım 2009; 21:58:02 >
  • Kitap bitince ne oluyor, getirmiyorlar mı tekrardan?

Parasını peşin alıyorlar, ama iş kitabı vermeye gelince 2 ay bekletiyorlar
  • hayır kötü olan sınavlar yaklaşıyor , biz daha çalışmaya başlayamadık!!
  • Dün aradım Ankara Tandoğan'daki AÖF merkezini; 1 Aralık dediler Felsefe Bölümü kitapları için.
  • 2. ünvst. olarak aöf felsefe yazdım. 20 .11.2009 da kayıt oldum kitpaları hemen verdiler. kitalar gayet açıklayıcı..
  • Aöf'ün kitapları güzeldir.Ben diğer üniversitelerin kitaplarının birçoğundan içerik olarak daha kaliteli buluyorum.Geçen seneden beri artık saman kağıda basılmıyor kitaplar beyaz kağıda basılıyor.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.