Şimdi Ara

A.Ü. Açıköğretim Fakültesi Felsefe Bölümü (82. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.664
Cevap
12
Favori
249.617
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8081828384
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sadece çağdaş felsefe 1 dersim kaldı, tek ders sınavına giriyorum 27 haziranda bitiyor sonunda
  • quote:

Orijinalden alıntı: ManuaL

Sadece çağdaş felsefe 1 dersim kaldı, tek ders sınavına giriyorum 27 haziranda bitiyor sonunda

Hayırlı olsun. Ben de son sınıfa geçtim bu sene. Bitirdikten sonra nasıl bir yol izlemeyi düşünüyorsunuz? Formasyon? Yüksek Lisans?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ordulumusa52

quote:

Orijinalden alıntı: ManuaL

Sadece çağdaş felsefe 1 dersim kaldı, tek ders sınavına giriyorum 27 haziranda bitiyor sonunda

Hayırlı olsun. Ben de son sınıfa geçtim bu sene. Bitirdikten sonra nasıl bir yol izlemeyi düşünüyorsunuz? Formasyon? Yüksek Lisans?

Askerlik için okuyordum bedelli yaptım medya sektöründeyim zaten alanımla alakasızdı, başka bir bölüm daha okumayı planlıyorum :)

bu bölümden mezun olup iş bulmak imkansıza yakın bence

• quote:

Orijinalden alıntı: The Narrator

quote:

Orijinalden alıntı: Boşluk.

nedir son durumlar

Seni sormalı esas.

anlamlıgülücükdüşün.anlatsana biraz.yeniden
  • Sakın ama sakın bu bölümü okumayın ben 2009 'da kayıt oldum bu ay yeni bitirdim diplomamı aldım ama bu diploma hiçbir halta yaramıyor ne öğretmenlik yapabiliyorsunuz ne adam yerine konuluyorsunuz atama deseniz yılda 70 kontenjanlı atama yapılan bir bölüm KPSS için gereken puan 85 ki felsefe şuan birinci sırada üstüne daha fazla puan isteyen hiç bir bölüm yok (Ki atama için formasyon almanız lazım formasyon aldığınızı varsayarak bunu yazıyorum ki benim formasyonum yok mezun olmadan başvurmuştum kabul etmemişlerdi)

Şimdide mezun oldum bekliyorum ki YÖK HAZRETLERİNİN keyfi gelsinde FORMASYON duyurusu yapsın ! Haziran - Temmuz geçti ağustos ayının ortasına geldik daha hala açtıkları yok

Kısacası devlet felsefenin önünü tıkamış durumda biz bölüm mezunlarını geçin felsefe grubu öğretmenliği mezunları bile iş bulamıyor

Benim başvurmadığım dershane , temel lise , etüt merkezi kalmadı ama yok yok yok ... Siz CV bırakın lazım olursa biz döneriz diyorlar (Ki bu saydıklarımda formasyon zorunlu değil kolej ve liselerde zorunlu)

Anlayacağınız eğer GELECEĞİNİ DÜŞÜNEN VARSA FELSEFEDEN UZAK DURSUN HATTA NACİZANE ÖNERİM FELSEFE BÖLÜMLERİ BU YIL SONUNDA KAPATILSIN !

FELSEFE BÖLÜMÜ = İŞSİZLİK !

Lanet ediyorum şu bölümü yazdığım güne

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kassablanka -- 11 Ağustos 2015; 23:39:55 >

• quote:

Orijinalden alıntı: kassablanka

Sakın ama sakın bu bölümü okumayın ben 2009 'da kayıt oldum bu ay yeni bitirdim diplomamı aldım ama bu diploma hiçbir halta yaramıyor ne öğretmenlik yapabiliyorsunuz ne adam yerine konuluyorsunuz atama deseniz yılda 70 kontenjanlı atama yapılan bir bölüm KPSS için gereken puan 85 ki felsefe şuan birinci sırada üstüne daha fazla puan isteyen hiç bir bölüm yok (Ki atama için formasyon almanız lazım formasyon aldığınızı varsayarak bunu yazıyorum ki benim formasyonum yok mezun olmadan başvurmuştum kabul etmemişlerdi)

Şimdide mezun oldum bekliyorum ki YÖK HAZRETLERİNİN keyfi gelsinde FORMASYON duyurusu yapsın ! Haziran - Temmuz geçti ağustos ayının ortasına geldik daha hala açtıkları yok

Kısacası devlet felsefenin önünü tıkamış durumda biz bölüm mezunlarını geçin felsefe grubu öğretmenliği mezunları bile iş bulamıyor

Benim başvurmadığım dershane , temel lise , etüt merkezi kalmadı ama yok yok yok ... Siz CV bırakın lazım olursa biz döneriz diyorlar (Ki bu saydıklarımda formasyon zorunlu değil kolej ve liselerde zorunlu)

Anlayacağınız eğer GELECEĞİNİ DÜŞÜNEN VARSA FELSEFEDEN UZAK DURSUN HATTA NACİZANE ÖNERİM FELSEFE BÖLÜMLERİ BU YIL SONUNDA KAPATILSIN !

hocam ben koude reklamcılık okuyorum. ve bölümümü hiç sevmiyorum. şimdi istediğim bölüm felsefe. ama mezun olunca felsefeyle ilgili iş değil başka alanlarda iş yapmak istiyorum. yani televizyonculuk yapacağım felsefeyide zevk için okumak istiyorum. okurken zevk aldın mı? onu söyle hele...yok çok kötü sıkıcı bir bölüm diyorsan okumayacağım ona göre....

• quote:

Orijinalden alıntı: Milan Kundera

quote:

Sakın ama sakın bu bölümü okumayın ben 2009 'da kayıt oldum bu ay yeni bitirdim diplomamı aldım ama bu diploma hiçbir halta yaramıyor ne öğretmenlik yapabiliyorsunuz ne adam yerine konuluyorsunuz atama deseniz yılda 70 kontenjanlı atama yapılan bir bölüm KPSS için gereken puan 85 ki felsefe şuan birinci sırada üstüne daha fazla puan isteyen hiç bir bölüm yok (Ki atama için formasyon almanız lazım formasyon aldığınızı varsayarak bunu yazıyorum ki benim formasyonum yok mezun olmadan başvurmuştum kabul etmemişlerdi)

hocam ben koude reklamcılık okuyorum. ve bölümümü hiç sevmiyorum. şimdi istediğim bölüm felsefe. ama mezun olunca felsefeyle ilgili iş değil başka alanlarda iş yapmak istiyorum. yani televizyonculuk yapacağım felsefeyide zevk için okumak istiyorum. okurken zevk aldın mı? onu söyle hele...yok çok kötü sıkıcı bir bölüm diyorsan okumayacağım ona göre....

Kardeşim zevk için okuyacağım dediğin bölüme her yıl harç parası veriyorsun okullara gidip girdiğin sınavların streside cabası bazı dersler hariç zevkli bir bölümdür felsefe tabi ben zevkine değil meslek haline getirmek için okumuştum

O kadar para ve stres için deymez felsefe okumaya onun yerine o paralara felsefeyle ilgili kitaplar al boş zamanlarında oku daha çok bilgi edinirsin aöf kitapları çok kalın ve genelde üstün körü geçiliyor üniteler onlarda haklı adamlar her bir ünitede detaya girse 4 yıllık bölüm sana olur 10 yıl

Anlayacağın daha işe yarar bir bölüm oku sırf zevkine hobisine okuyacağım diye balıklama atlama bu bölüme , bence başka bir bölüm seç derim ama bu bölüm hem zevk aldığın hemde ilerde o bölümün diploması sayesinde para kazanabileceğin birşey olsun ki onca strese çabaya deysin

• kassablanka K kullanıcısına yanıt
    sosyoloji nasıl olur?
  • quote:

sosyoloji nasıl olur?

Arkadaşım AÖF sosyoloji mezunu sonuç ikimizde akşama kadar evde klavye başında bedava çalışıyoruz

Adam akıllı birşey istiyorsan AÖF 'ü unut sınavlara iyi hazırlan örgün bir okul oku ben örgün okumadığım için pişmanım

Tavsiye istersen eğitim fakültesinden canın ne istiyorsa oku ve öğretmen ol derim işin hazır yerin hazır formasyonmuş deneyimmiş derdin yok
  • quote:

quote:

sosyoloji nasıl olur?

Arkadaşım AÖF sosyoloji mezunu sonuç ikimizde akşama kadar evde klavye başında bedava çalışıyoruz

Adam akıllı birşey istiyorsan AÖF 'ü unut sınavlara iyi hazırlan örgün bir okul oku ben örgün okumadığım için pişmanım

Tavsiye istersen eğitim fakültesinden canın ne istiyorsa oku ve öğretmen ol derim işin hazır yerin hazır formasyonmuş deneyimmiş derdin yok

Zaten halihazrda reklmclk okuyorum. Bana bi seyler katsin diye istiyorm sosyoloji.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Sosyoloji AÖF'de iyi bir bölümdür ve iletişim fakültesi bölümlerini tamamlayıcı niteliği vardır. Ayrıca ancak ya yüksek lisans için ya da kişisel gelişim için örgünün yanında ikinci üniversite olarak okunursa faydası dokunur. Yoksa felsefeyi sosyolojiyi tek başına örgün okuyanlar bile genelde işsiz kalıyor ya da kendi alanlarında çalışma fırsatı bulamıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nForcer

Sosyoloji AÖF'de iyi bir bölümdür ve iletişim fakültesi bölümlerini tamamlayıcı niteliği vardır. Ayrıca ancak ya yüksek lisans için ya da kişisel gelişim için örgünün yanında ikinci üniversite olarak okunursa faydası dokunur. Yoksa felsefeyi sosyolojiyi tek başına örgün okuyanlar bile genelde işsiz kalıyor ya da kendi alanlarında çalışma fırsatı bulamıyor.

teşekkürler yorum için. o zaman bekle beni sosyolojii. bekle beni sabahlara kadar ders çalışma ben geliyorm. test çözmeyi özledim. ygs lys kasmayı özledim. arkadaşlar size önerim yırtık değilseniz yani uçuk ve yaratıcı bir kişiliğiniz yoksa sakın ha reklamcılık,rts,gazetecilik,hit gibi bölümlere gelmeyin. sonunda benim gibi kalırsınız ortada. amacım sosyoloji üzerinden kariyer yapmak, ya da memur olacam

• Bence sosyolojinin üzerine herhangi bir alanda yüksek lisansı kesinlikle hedefleyin. Bir de reklamcılığı bırakmadan iki bölümü birlikte yürütebileceğinizi unutmayın. Bu devirde çifte lisans + lisansüstü eğitim işverenlerin gözünde farklı görünebilmek için gerekli bir şey oldu.
  • quote:

Bence sosyolojinin üzerine herhangi bir alanda yüksek lisansı kesinlikle hedefleyin. Bir de reklamcılığı bırakmadan iki bölümü birlikte yürütebileceğinizi unutmayın. Bu devirde çifte lisans + lisansüstü eğitim işverenlerin gözünde farklı görünebilmek için gerekli bir şey oldu.

Reklmciligi birakmiyacam. Altin bilezik olarak kosedd dursn. Tesekkurler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Bence sosyolojinin üzerine herhangi bir alanda yüksek lisansı kesinlikle hedefleyin. Bir de reklamcılığı bırakmadan iki bölümü birlikte yürütebileceğinizi unutmayın. Bu devirde çifte lisans + lisansüstü eğitim işverenlerin gözünde farklı görünebilmek için gerekli bir şey oldu.

Bu devirde istersen 10 diploman 2 yüksek lisansın olsun işverenler senin sahip olduğun kağıt parçalarına değil deneyimlerine bakıyor

Adama yeni mezunum diyorsun daha önce nerede çalıştınız diyor Ulan yeni mezunum YENİ !

Bence okurken staj yapmak veya okuduğun alanla ilgili bir yerde çalışmak çok daha önemli

Burası TÜRKİYE ne yazık ki

• quote:

Bu devirde istersen 10 diploman 2 yüksek lisansın olsun işverenler senin sahip olduğun kağıt parçalarına değil deneyimlerine bakıyor

Adama yeni mezunum diyorsun daha önce nerede çalıştınız diyor Ulan yeni mezunum YENİ !

Bence okurken staj yapmak veya okuduğun alanla ilgili bir yerde çalışmak çok daha önemli

Doğru tabii ki. Eğitiminiz sırasında edindiğiniz deneyimlere ve donanımımıza bakmaları çok normal. Sizi eğitecek halleri yok sonuçta. Zorunlu stajın bu konuda işlevi ve önemi büyük. Okuduğu üniversiteyi hiç kendini geliştirmeye çabalamadan "Şu dersleri geçeyim de..." mantığıyla bitirmeye kalkanlar işte bu yüzden diplomalı işsiz olmaya mahkum oluyorlar. Böyle olunca da diplomanın pek bir hükmü geçmiyor.

• quote:

quote:

Doğru tabii ki. Eğitiminiz sırasında edindiğiniz deneyimlere ve donanımımıza bakmaları çok normal. Sizi eğitecek halleri yok sonuçta. Zorunlu stajın bu konuda işlevi ve önemi büyük. Okuduğu üniversiteyi hiç kendini geliştirmeye çabalamadan "Şu dersleri geçeyim de..." mantığıyla bitirmeye kalkanlar işte bu yüzden diplomalı işsiz olmaya mahkum oluyorlar. Böyle olunca da diplomanın pek bir hükmü geçmiyor.

Eğitim sırasında deneyim edinmek nedir ? Her bölümde staj zorunluluğu yok ayrıca örneğin ben felsefe bölümü mezunuyum staj zorunluluğum olmadığı için staj yapmadım

Okurken nasıl deneyim edinip çalışacaksın bu seferde adamlar sana biz diploma olmadan çalıştıramayız önce diplomanı al yasak diyor

Bizi eğitecek halleri yokmuş biz eğitilmek istemiyoruz zaten köpek değiliz ki gel kuçu kuçu git kuçu kuçu yapsınlar deneyim edinmek bir yerde başlamakla olur kimse anasının karnında deneyimli olarak dünyaya gelmiyor

Öyle veya böyle bitirilmiş bir bölüm ve alınmış bir diploma var ortada ve çalışmak bizim en büyük hakkımız

At gözlüğünü atın bir kenara gerçekleri görün . Bu insanlara yol açmazsanız elde avuçta "ya nasıl olsa bu deneyimli öteki daha çırak çiçeği burnunda biz deneyimli yaşlı olanı alalım" derseniz bu ülkede ne işsizlik azalır nede ortada genç ve mesleğini yapmaya bir o kadar istekli gençler kalır

• quote:

Eğitim sırasında deneyim edinmek nedir ? Her bölümde staj zorunluluğu yok ayrıca örneğin ben felsefe bölümü mezunuyum staj zorunluluğum olmadığı için staj yapmadım

Okurken nasıl deneyim edinip çalışacaksın bu seferde adamlar sana biz diploma olmadan çalıştıramayız önce diplomanı al yasak diyor

Örgünde zorunlu stajı bu yüzden koyuyorlar zaten. "Ben işi öğrenmek için sizde çalışmak istiyorum." dediğinizde "mezun olmadan gelme" dememeleri için... Staj işte bu durumun önüne geçmeye yarıyor. Örgünde de zorunlu staj olmasa onları da mezuniyetten sonra "bu deneyimsiz" deyip işe almamazlık etmeleri daha kolay olurdu. Staj konusunda AÖF'nin böyle eksiklikleri olduğu doğrudur.

quote:

Bu insanlara yol açmazsanız elde avuçta "ya nasıl olsa bu deneyimli öteki daha çırak çiçeği burnunda biz deneyimli yaşlı olanı alalım" derseniz bu ülkede ne işsizlik azalır nede ortada genç ve mesleğini yapmaya bir o kadar istekli gençler kalır

Maalesef ülkemizde özel sektörün çarpıklıklarından biridir bu. Özel sektörde sosyal politikalar yeterince gelişmemiş olduğu için çalışanlara makine muamelesi göstererek işe alınacak kişilerin deneyimli olmasını istiyorlar. Halbuki işe başlayacak olanları örneğin küçük bir sınava tabi tutsalar ve böylece kendilerini göstermek için şans tanısalar gençlerin önü daha açık olurdu, değil mi? İşte bu olmadığı için her yıl milyonlar KPSS'ye bel bağlamış durumda.

Bu arada bu son mesajımdır. Bundan dolayı bu mesajımı alıntılamanız durumunda size daha fazla cevap yazmayacağım. Çünkü sizinle daha fazla polemiğe girmek istemiyorum. Ayrıca beni "at gözlüğü" gibi kavramlarla suçlamanızdan çok rencide oldum. Yanlış ve eksik anlaşıldığım için bunları yaptığınızı düşünüyor ve sizi affediyorum. Lütfen siz de beni affedin. Allah yardımcınız olsun, inşallah bu günlerinizi atlatırsınız.

• Sözünüzü balla kesiyorum. Ben ygs'ye aöf felsefe okuma amaçlı girmiştim. Normal lisans bitirdim. Aöf felsefedeki tek amacım felsefe konusunda bilgi sahibi olmak ama birçok insan hiçbir şey öğrenilmediğini okunacak iki felsefe kitabının daha çok şey katacağını söylüyor? Ben aöf felsefenin ham bilgi dışında bir katkısı olmadığını tahmin edebiliyorum; diğer yandan bu ham bilgiye de ihtiyacım var. Bu bölümde okuyanların bilgisine çok ihtiyacım var. Epikür, stoacılık, descartes, ilkçağ felsefeleri, kant'ın kategorileri vs. bu konularda bilgi sahibi oldunuz mu? Ona göre yazacağım; zira 200 lira harç az değil. Bir de sadece felsefe değil bir sürü felsefe dışı ders de var, sınavları falan da git gel iş sonuçta. Buna değer mi? Dediğim gibi diplomaya ihtiyacım yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: _illegal_

Sözünüzü balla kesiyorum. Ben ygs'ye aöf felsefe okuma amaçlı girmiştim. Normal lisans bitirdim. Aöf felsefedeki tek amacım felsefe konusunda bilgi sahibi olmak ama birçok insan hiçbir şey öğrenilmediğini okunacak iki felsefe kitabının daha çok şey katacağını söylüyor? Ben aöf felsefenin ham bilgi dışında bir katkısı olmadığını tahmin edebiliyorum; diğer yandan bu ham bilgiye de ihtiyacım var. Bu bölümde okuyanların bilgisine çok ihtiyacım var. Epikür, stoacılık, descartes, ilkçağ felsefeleri, kant'ın kategorileri vs. bu konularda bilgi sahibi oldunuz mu? Ona göre yazacağım; zira 200 lira harç az değil. Bir de sadece felsefe değil bir sürü felsefe dışı ders de var, sınavları falan da git gel iş sonuçta. Buna değer mi? Dediğim gibi diplomaya ihtiyacım yok.

Öncelikle Merhaba. Ben de sizin gibi bu bölümü bir şey olmak için değil bir şeyler öğrenebilmek için okuyorum. Şu an da son sınıfım. Kitaplar konulara tamamen yüzeysel yaklaşıyor ama bir Sokrates ya dabir Platon konusunda hiç bir bilgi sahibi olmayan insanlar için yeterince bilgi var. Konulara derinlemesine inmemesi bence iyi bir şey örneğin Aristo'nun Metafiziğine 2 sayfa ayrılmış. Ama siz bununla yetinmeyip, Aristo'nun "Metafizik" kitabını alıp okuyarak daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz. Size Tavsiyem felsefeye alakanız ve ilginiz varsa Macit Gökberg'in "Felsefe Tarihi" kitabını alıp okumanız. Antil Çağ'dan bugüne felsefe yolculuğunda sıkmadan okunacak bir kitap.

• 
Sayfa: önceki 8081828384
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.