Şimdi Ara

KİRA KONTRATI NASIL YAPILIR? KİRACI SORUNLARI :))

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
21
Cevap
0
Favori
15.051
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    2 Daireli bir apartmanımız var ve alt katını kiraya vermek istiyoruz.Daha önce kira yüzünden ev sahibi ile papaz olduk, 6 aylık kira borcu vardı bizde onlara karşılık 3 beyaz eşyaya el koyduk
    Aynı tatsızlığı tekrar yaşamak istemiyorum, kontrat yapmak istiyorum ama nasıl yapılır hiçbir bilgim yok?

• Kiracı ve ev sahibi kime denir ondan başlayalım istersen
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bfs

Kiracı ve ev sahibi kime denir ondan başlayalım istersen

Hocam o kadar vaktim yok
  • Biz kontratı yaptık ayın 15'ine kadar ödemesi gerekiyordu. Babam yarın gidiyor İstanbul'a. Ödeyemezlerse kapı dışarı hemen. Zaten çingeneye vermiş evi. Kontrata gelince ben bi göz attım. Mal sahibinin, kiracının falan imzaları var kabul ettiklerine dair. Kira var, kapora miktarı var.
    Atıyorum şu kadar sürede ödenmediği takdirde evden çıkarılırsınız yazıyorsun altını imzalıyor. Geciktirince de parayı şutluyorsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Raider *

Biz kontratı yaptık ayın 15'ine kadar ödemesi gerekiyordu. Babam yarın gidiyor İstanbul'a. Ödeyemezlerse kapı dışarı hemen. Zaten çingeneye vermiş evi. Kontrata gelince ben bi göz attım. Mal sahibinin, kiracının falan imzaları var kabul ettiklerine dair. Kira var, kapora miktarı var.
    Atıyorum şu kadar sürede ödenmediği takdirde evden çıkarılırsınız yazıyorsun altını imzalıyor. Geciktirince de parayı şutluyorsun.

sen öyle sanmaya devam et baban dönünce de yaz buraya ama
  • quote:

Orijinalden alıntı: Raider *

Biz kontratı yaptık ayın 15'ine kadar ödemesi gerekiyordu. Babam yarın gidiyor İstanbul'a. Ödeyemezlerse kapı dışarı hemen. Zaten çingeneye vermiş evi. Kontrata gelince ben bi göz attım. Mal sahibinin, kiracının falan imzaları var kabul ettiklerine dair. Kira var, kapora miktarı var.

Konuya mantıklı cevap veren tek kişisin, teşekkür ederim. Bu gibi şeyleri bende biliyorum ama bana nasıl yapıldığı lazım? Şartları nelerdir vs. vs.
    Bu soruların cevaplarını bilen arkadaşlar yardımcı olursanız memnun olurum zira bu konu hakkında hiçbir bilgim yok.
  • sözleşme serbestisi var ..ahlak kanun şu bu gibi şeylere aykırı olmayan herşeyi madde olarak sözleşmeye koyabilirsin ama artık kira sözleşmeleri standart ..kira tutarı ve depozito ne kadar olacak -ödeme zamanı ne zaman olacak -ve kirlama esnasında mülkün durumu (temiz boyalı sıfır kombi gibi) ve içinde bulunan demirbaşlar (kombi gibi) standar maddelere hiçbir eklemene gerek yok ..zaten ben hersene yuzde 20 zam yaparım yazsanda kiracı mahkemeye giderse kazanıyor artık tüfe tefe den fazla artışı kabul etmiyor mahkemeler...süre kısmını 1 yıl yazarak 11. ayda çıkma ihtarında bulunursan ancak kiracıyı çıkartma hakkını elde edersin yoksa 6. ayda yada 16. ayda hadi cık diyemezsin aynı şekilde kiracı 6. ayda cıkmaya kalktığında (1 yıl anlaşmışsan geri kalan ayların kirasını isteme hakkın yine var) tabi süreç sıkıntılı oluyor değmez diyorsun ama bu " hak " çabalamazsan hep kötüler kazanır onalrın yanına kar kalır
    baştan ne yaparsan yap sonrasını için önlem alman zor ..birazda şans tabi iyi kiracı iyi ev sahibi bulamaz iyi ev sahibi iyi kiracı bulamaz diyorum hem kiracı hem ev sahibi durumda olan birisi olarak yinede şanslı sayılırım(maşallah diyin)
    2 ay üst üste ödeme yapmadığında 1 senenin kalan tum aylarının kirasını isteme hakkın oluyor ve hiç üşenmeden avukata verebilirsin tek sorun bir tanecik tebliğ yapabilmek...
  • dayım emlakçı ondan bi kaç bişi biliyorum
    1- Kiracı herzaman haklıdır çünkü yeni yasalar onu gösteriyor.Sen kontrata ne yazarsan yaz fayda edeceğini pek sanmıyorum.
    2-Eğer sen herbulduğuna evi verirsen zararda olursun onların evi beğenmesi değil senin onları beğenmen önemli adamı gözün tutmadıysa verme.
    3-Kiracını daha çok öğretmen,öğrenci,memur vb. kişilere ver (öğrenci olursa ev pek temiz olmaya bilir.)
    4-Kira 1-2 gün gecikti diye adamı arama bekle enfazla 1 hafta sonra soyle insanlık hali olurda denkleştiremez yani biraz yumuşak davranki yarın öbürgün adam uyuzluk yapmasın.
    5-Son olarak evi emlakçıya verme vericeksende dürüstlüğünden emin olduğun birine ver ( bu konuda ciddiyim dayımdan biliyorum )

Edit: Birde kontratı kimin üzerine yaptıysan onun kimlik fotokopisini almayı unutma dayıma gelen çoğu evsahibi böyle yapıyor(yarın öbürgün evde bişi olduğunda üstüne kalmasın kontrata yazıyolar gerçi ama sen yinede al çok diretirse vermem evi de. ve vermede diretmesi için bi sebeb yok.) birde elektrik,su,doğalgaz gibi faturalrı kiracı üstüne alsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MrTrmn -- 13 Ekim 2009; 22:38:17 >
  • Kardeşim biz emlakçıyız.

Öyle geciktirdi diye hiçbirşeyine el koyamazsınız adamın.Tahliye taahütnamesi diye birşey var kontratı yaparken onu da yapın.

En kötü ihtimalle gidin bi emlakçıdan kira kontratı isteyin 1 2 liraya falan verir zaten
  • Siz siz olun akrabaya kiralık ev vermeyin.
  • Kiracı atmak kolay değil atsanda nerdeyse fanyansları bile söküp yanlarında götürcekler

İyi birini bulmaya bak
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jeasme

Kardeşim biz emlakçıyız.

Öyle geciktirdi diye hiçbirşeyine el koyamazsınız adamın.Tahliye taahütnamesi diye birşey var kontratı yaparken onu da yapın.

En kötü ihtimalle gidin bi emlakçıdan kira kontratı isteyin 1 2 liraya falan verir zaten

tahliye taahhütnamesi kiracıyı korkutmaktan başka birişe yaramıyor artık ..kiradan ayrı bir sözleşme yapmış oluyorsnuz ve kira sözleşmesini bağlamıyor ..elinizde bir sözleşme var mı ? var ..açarsınız tahliye davası ama kira sözleşmesinene uymayan konulardada zaten dava açabilirsiniz ..sonuçta taahütname de kiracıyı zorla çıkarma gücü vermiyor ...
  • Alttaki linkteki Kira kontratı formu.Maddeler zaten yazılı.Siz sadece işaretleyeceksiniz ve gerekli yerleri dolduracaksınız.Kopyası sizde esası kiracıda kalacak.

http://www.turkhukukrehberi.net/kira-kontrati-ornegi/
  • karı-koca ikisi de memur veya öğretmen falan olan birini bulun,
    Her ay düzenli olarak devlet güvencesiyle maaş aldıkları için, Gecikme veya kira parasını denkleştirememe gibi bir durum olmaz,

Mesela bizim altkattaki kiracı geçen hafta çıktı,

1 haftadır nerdeyse 8-10 kişi istedi, Yukarda yazdığım tarzda olmadığı için evi vermedik.
  • okuldan öğrenci arkadaşlar kışın yakacak odun bulamayınca evin kapılarını kırıp yakmışlardı.
  • Yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

quote:

Orijinalden alıntı: loko

Alttaki linkteki Kira kontratı formu.Maddeler zaten yazılı.Siz sadece işaretleyeceksiniz ve gerekli yerleri dolduracaksınız.Kopyası sizde esası kiracıda kalacak.

Bu linkteki örneği 3 adet A4 kağıdına bassam ve, kiracı ile ev sahibi arasında imzalatsak yetiyor mu? Bundan hariç birşey gerekiyor mu?
    Benim için önemli olan nokta bu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: .Kubilay

Yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

quote:

Alttaki linkteki Kira kontratı formu.Maddeler zaten yazılı.Siz sadece işaretleyeceksiniz ve gerekli yerleri dolduracaksınız.Kopyası sizde esası kiracıda kalacak.

Bu linkteki örneği 3 adet A4 kağıdına bassam ve, kiracı ile ev sahibi arasında imzalatsak yetiyor mu? Bundan hariç birşey gerekiyor mu?

Yokmu yardım edebilecek biri
  • quote:

quote:

quote:

Yokmu yardım edebilecek biri

bunun aynısı olmakla birlikte üşenmeden gidin kırtasiyeden 2 tane yada yanlış yazarım diyorsanız 4 tane form alın ...matbu form kullanılıyor çoğu zaman
    2. nüsha icin karbon kağıdı kullanın ayrı ayrı yazmayın ...
  • quote:

quote:

Orijinal olacak.Zaten 25-50 kuruş birşey.Kiracıya imzalatın,siz imzalayın ve kiracının getirdigi bir kefile imzalatın.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.