Şimdi Ara

Uçağa Lazer Tutmuşlar yine..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
2.860
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Faik KAPTAN/İSTANBUL (DHA)

PİLOTLARIN iniş ve kalkış sırasında korkulu rüyalarından birisi olan yerden gözlere tutulan lazer ışığı olayı, dün gece Londra -İstanbul seferini yapan İngiliz Havayolları pilotunun başına geldi.

Yeşil Lazer olarak bilinen ve kırmızı lazerden daha güçlü olarak tanımlanan ışığın BA 680 sefer sayılı İngiliz Havayolları uçağı pilotuna İstanbul Atatürk Havalimanı’na gece 23.15 ’de Sefaköy tarafından inişi sırasında bir binanın üstünden tutulduğu bildirildi.İniş sorunsuz olarak gerçekleştikten sonra İngiliz Pilot bunu bir rapor halinde havayolunun yer hizmetini yapan Havaş Harekat merkezine bildirdi.

DHMİ yetkilileri olayın kendilerine intikal ettiğini ve Mülki İdare Amirliği’ne de bildirildiğini belirterek,“ Olay emniyet güçleri tarafından inceleniyor. Dileğimiz bu tehlikeli oyunu oynayanların bir an önce yakalanmasıdır”dediler Geçtiğimiz Ağustos ayında Avustralya'da iki Türk genci iniş yapan bir uçağın pilotunun gözüne yeşil lazer ışığı tutmuş, pilot geçici körlük yaşamıştı. Sorunsuz iniş yapan pilot daha sonra güvenlik güçlerine başvurmuş iki Türk genci yakalanmış ve birisi tutuklanırken diğeri de kefaletle serbest bırakılmıştı.

Geçtiğimiz yıl Norveçli pilotlarının başına da aynı şekilde bir olay geldi. Pilotlar, kalkıştan hemen sonra, uçak kabininin kamera flaşından ya da havai fişeklerden gelen ışık gibi güçlü bir ışık ile dolduğunu ve görüşlerini engellediğini söyledi. Pilotlardan biri, camdan baktığında, yerde elindeki lazer ışıklı kalemi kendilerine yönelten bir kişi gördüğünü anlattı. Lazer tehdidini yaşayan pilotların sayısının giderek arttığını belirten havacılar, kırtasiyecilerde serbestçe satılan lazerli kalemlere kısıtlama getirilmesini istiyorlar. Uzmanlar, uçakların özellikle inişte, yere birkaç yüz metre kala, güçlü lazer ışığının etki alanı içinde bulunmasının tehlikeli olduğunu söylüyor.

kesin dhdendir, bunuda kesin askeri bi yerden yürütmüşleridr

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Takao -- 13 Ekim 2009; 19:52:07 >

• Bizim yaptığmız iş böyle kaliteli olur
  • Ben tutsam ucak duşer kesin :D Evin tepesinden vızz vızz geçiyolar

• buda suç aleti
  • insanların canıyla oynamak ne kadar kolaymış
  • quote:

Orijinalden alıntı: Legend TR

insanların canıyla oynamak ne kadar kolaymış

Burası türkiye
  • nasıl tehlike yaratıyor onu anlamdım acıkcası...
    ama böyle seylerin yapılmasıda heralde hayvanlık.. ucak bu.. ufak bir hata bile kac cana mal olur..
  • maganda lazeri
  • quote:

Orijinalden alıntı: mindfreak

güzel fikirmiş biz maçlarda tutardık

Yurdum insanının sivri zekası .. 5000 kişi 22 kişiye lazer tutunca oluşucak görüntüyü gerçekten görmek isterim
  • quote:

Orijinalden alıntı: popeye85

nasıl tehlike yaratıyor onu anlamdım acıkcası...
    ama böyle seylerin yapılmasıda heralde hayvanlık.. ucak bu.. ufak bir hata bile kac cana mal olur..

Uçaklar inişe son 200 metre kala oto pilottan çıkarlar..Bu sırada pilotların hapşurması bile tehlikelidir ki geçici körlük kazaya sebebiyet verebilir..

Allahtan uçaklarda birde yardımcı pilot bulunur..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mohyde

maganda lazeri

• 500 watt mı tutmuslar
    hanı ınerken ekranla ınıyorlardı pilotta abartmış he
  • Geçen birisi konu açmıştı, yeşil lazeri nereden bulabilirim diye?
  • quote:

Orijinalden alıntı: canozgur

Geçen birisi konu açmıştı, yeşil lazeri nereden bulabilirim diye?

demekki tek kişi düşüremiyo dhce örgüt kuralım 100 kişi 500 wattlık lazerle uçağın kokpitini bile deleriz valla
  • nasıl bir insan zekası uçak kullanan bir pilotun gözüne lazer tutar tutacak yer mi kalmadı dana açta başka bi tarafına tut
  • yakında başka bi şi tutmasınlarda
  • acayip bi lazer bu arkadaşımda var o bana demişti uçaklara tutuyom diye inanmamıştım, vay anasına :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: _conscript_
    acayip bi lazer bu arkadaşımda var o bana demişti uçaklara tutuyom diye inanmamıştım, vay anasına :D

Ucaga lazer tutan kisi bulundu :P
  • quote:

Orijinalden alıntı: _conscript_

acayip bi lazer bu arkadaşımda var o bana demişti uçaklara tutuyom diye inanmamıştım, vay anasına :D

SS'ni alıp emniyet genel müdürlüğüne mail atıyorum bakalım kimmiş o arkadaşın
  • kaç lira bu lazerler?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.