Şimdi Ara

1998 MODEL TİPO SLX MPİ MOTOR

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
52
Cevap
0
Favori
108.421
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bİrbirinden değerli yorumlarınız için teşekkürler arkadaşıar. Bana göre çoğu kişin faydalanabileceği bir topic olduğu kanısındayım. Uzun süreden beri ikinci el bakıyordun 7000TL-10.000TL fiyat aralığında alınabilecek en mantıklı araç olarak TİPO gözüküyor inşallah aldığım tipo' nun burda resimlerini koymak nasip olur. iyi günler kazasız sürüşler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Platinium

bildiğin şahin/doğan motoru neyini araştırıyorsunki?

bakımlarını yaptırısan sorun çıkarmaz. tüplü kullanmadıktan sonra 300 kuruş civarı bir tüketimi olur.

300 kr biraz sarsar bütçeyi.30 kr idealidir
  • quote:

Orijinalden alıntı: oguzcip

arıza çıkarır diyenlerin hepsi halt etmiş kusura bakmasın arkadaşlar kimse ama 4 senedir tipo slx 1.6 mpi motor araç kullanıyorum ve yağ bakımı baskı balata triger haricinde ufak tefek şeyler haricinde motor 1 kere tık demedi kışın tek marş yazın tek marş mpi motor zaten 4 nokta enjeksiyon demektir enjeksiyonlu araçtanda korkmucaksın ben bunu bilir bunu söylerim km de 30 kuruş yakıyor benim aracım bastığıma rağmen ama it gibi kullanırsan aracı tabi masraf çıkartır . karbratörlü değil mpi motor enjeksiyonludur. şahin motoru diyen arkadaş tipoya bindinmi sen :)

tipo güzel araçtır. bende 5 yıl 98 model mpi tipo kullandım, koltuğuna oturunca insanın direksiyonunu bırakası gelmiyor.

velhasıl;
    sanıldığı kadar az yakan araç değildir, 8v olduğu için ivmesi zayıf ve mpi motorlar lpg.ye uyumlu değil.
    bendeki tek noktadan püskürtmeliydi ve rampa yukarı aşırı çekiş kaybı yaşardım, çok yakıyodu ve yaktığı kadar gitmiyordu
    yılda en az 5 kez gaz ayarı yaptırırdım. tank hariç tüm lpg ekipmanlarını değiştirmişimdir
    frene basacak şekilde viraja girerseniz kesinlikle şansınız yok. eğer vites düşürüp gaza basma olasılğı var ise toplaması süperdir
    104 hp güç üreten bir aracın lastik ebatı 175-65-14 olamaz. tabanlarının mutlaka daha geniş ve 15 inç olması lazım. yani aracın yolda tutunma sorunu meydana gelebilir
    yine bu gücü üreten bir aracın, virajda da sorun çıkardığını varsayarsak bu araçta mutlaka ABS olmalıydı
    tüm elektronik aksamlı araçlar içinde en çok sorun çıkaran araçlar tempra-tipolardır
    ön takım ortalamanın altında, yani asfalt dışına fazla çıktığınız vakit mutlaka biyerinden patlaması muhtemeldir (5 yıl içinde ön takımda değiştirmediğim hiçbir yer yoktur)
    akü boşalırsa, elektronik aksamı bol olduğu için mutlaka biyerinden arıza verir, mesela benim uzaktan kumandanın beyni bozuldu

negatif yönlerini görmezden gelirsek, parasını hak eden bir arabadır.
    aynı paraya doğan şahin alınacağına, tipoya binip zevk yapmak bence daha mantıklı

• Bu motoru 15 seneden beri kullanıyorum. Kuş cinsinin slxie motorlarıyla falan aynı motor değil bildigimiz verimli cok nokta enjeksyonlu bi motor. Gidişi iyi ayırıca hala bi arıza ile karsılasmadık yukarda goz gezdirdim azcık dıjıtal oldugundan cabuk arıza yaparmıs falan masallah hıc sıkıntı yok yagına suyuna bak devam. yakıt olarak suan benzin 4.99tl araba ortalama 45-50krs arası yakıyor bu motoru benzinle kullanmak her maaşın harcı degıl :) motor bi, tek nokta enjeksıynlu vea karbüratorlu bi motor gibi benzin yakmıyor ama su benzin fiyatlarıyla cok yakıyor tüp şart artık bu araclara ve tüp performansı gercekten dusurmuyor daha 80km yaptım lpg ile :)
  • 1998 MODEL TİPO SLX MPİ MOTOR ARACIN ARTILARI EKSİLERİ NELERDİR? YAKIT SARFİYATI NE OLUR? MPİ MOTOR NASIL BİR MOTORDUR TAVSİYE EDR MİSİNİZ? ACİL ......
    (CEVAP YAZAN ARKADAŞLARA ŞİMDİDEN TEŞEKÜRLER.)

• TİPO KULLANAN ARKADAŞLARDAN YARDIM İSTİYORUM........
  • Arabayı bilmem de koltuklarına hasta oldum
  • bildiğin şahin/doğan motoru neyini araştırıyorsunki?

bakımlarını yaptırısan sorun çıkarmaz. tüplü kullanmadıktan sonra 300 kuruş civarı bir tüketimi olur.
  • Benzinide lpg'yide içer. Elektrık arızası çıkarır habire.(Elektronik kadrandan dolayı) Onun dışında pek bir problemi yoktur.
  • quote:

Arkadaşlar bu kadar mı olumsuz" mpi motor diyorlar" doğanda şahinde var m bu motor? LPG de içer benzinde diyorsun allah allah bütçem en fazla 9000tl o zaman vazgeçelim daha önce ki otomobilleriniz TİPO 'muydu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: iptas

quote:

Arkadaşlar bu kadar mı olumsuz" mpi motor diyorlar" doğanda şahinde var m bu motor? LPG de içer benzinde diyorsun allah allah bütçem en fazla 9000tl o zaman vazgeçelim daha önce ki otomobilleriniz TİPO 'muydu?

Şahin-Doğan motoru abartı.
    Tamam güzel konforlu araç. Fakat yakar yani.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ac Schnitzer.

quote:

quote:

97 sonrası doğan i.e lerdeki 1.6 motor bu işte. abartısı ne?

http://www.autoshow.com.tr/apps/oto_test.app/oto_test.php/242/0/TOFA%C5%9E/FIAT

quote:

Tofaş, Türkiye'nin en çok satan otomobilleri Kuş serisi Doğan ve Kartal'da 1997 basından itibaren enjeksiyon ve katalizör uygulamasına başladı. Daha önce Tempra ve Tipo'da da kullanılan 1.6 litrelik enjeksiyonlu ve katalizörlü motorla donatılan Doğan ve Kartal, Euro 93 Çevre Normu'na uygun hale geldi.

ben motoru kötülemiyorumki. sadece problemli bir motor olsa türkiyenin en çok satılan ve kullanılan araçlarına konmazdı diyorum. ayrıca bu motoru hangi ustaya sorsan ne olduğunu söyler sana. yoksa bir küçümseme yada aşşağılama söz konusu değil.

• tempra-tipo. com - kaldır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Merto -- 11 Ekim 2009; 17:34:50 >
  • elektrik sorunu kronikdir
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Ac Schnitzer.

quote:

quote:

97 sonrası doğan i.e lerdeki 1.6 motor bu işte. abartısı ne?

http://www.autoshow.com.tr/apps/oto_test.app/oto_test.php/242/0/TOFA%C5%9E/FIAT

quote:

Tofaş, Türkiye'nin en çok satan otomobilleri Kuş serisi Doğan ve Kartal'da 1997 basından itibaren enjeksiyon ve katalizör uygulamasına başladı. Daha önce Tempra ve Tipo'da da kullanılan 1.6 litrelik enjeksiyonlu ve katalizörlü motorla donatılan Doğan ve Kartal, Euro 93 Çevre Normu'na uygun hale geldi.

ben motoru kötülemiyorumki. sadece problemli bir motor olsa türkiyenin en çok satılan ve kullanılan araçlarına konmazdı diyorum. ayrıca bu motoru hangi ustaya sorsan ne olduğunu söyler sana. yoksa bir küçümseme yada aşşağılama söz konusu değil.

İyi de şahin doğan motoru olsa lpg bile o kadar yakmaz. Sanmıyorum yani.

• Valla ben karbüratörlüsünü kullandım canavar gibi motor :) Şehir içinde biraz fazla yakar ama çok değil,ekonomik kullanırsan gazda 17-18kr'ye düşer.Uzundaysa tahmin edilenin çok altında yakıtı var.

Şahsen ben karbüratörlü tercih ederim masrafı daha az diye düşünüyorum.Tabi sıralının ya da enjeksiyonun avantajı tartışılmaz.
  • arkadaşım eniştemde varadı sıralı sistem lpg li çok az yakıyordu performansıda iyiydi (dijital göstergene 196 yı gördüm tüpte) çok hoşuma gidiyodu satıldı şimdi bu arabada dikkat edecegin 2 şey var 1. klima komprasörü 2. benzin pompası(deponun ustunde) sadece bu ikisinden sorun yaşamıştık canavavar gibi bi araba 2 ay önce 12bin civarı bişeye satıldı (boya yoktu 98 modeldi)
  • arkadaşım o araçta mpı motor yok bildiğim tek noktadan enjeksiyonlu aynı teknoloji doğanlarda kullanılıyor

MPI motor sadece 98 ve üstü Tipolarda kullanılmıştır ve 2.0 16 V motordur. VE bu motor olan araçlarda Elektronik değil Analog KAdran vardır Ayrıca ABS AİRBAG VB özellikleri vardır...!

Gelelim senin sorularını MPI motor çok noktadan ENjeksiyonlu bir motrdur ve yakıt sarfiyatı tek noktadan olanlara göre daha düşüktür Ve performansı Daha iyidir.
    MPI MOTOR BU

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sepidi -- 11 Ekim 2009; 20:37:18 >
  • war arkadaşım 1.6 MPI motor yanlış biliyorsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: rewhard

war arkadaşım 1.6 MPI motor yanlış biliyorsun

Ben öyle biliyorum varsa bi resim paylaşırsan sevinirim...
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.