- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Kahve-Cafe Oyunlarında Hile Yapmak-Anlatımlı
Bu konudaki kullanıcılar:
 
54
Cevap
9
Favori
54715
Tıklama
Sayfa: [1]
Giriş
Mesaj


2364 Mesaj
9 Ekim 2009; 13:22:26 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Herkese merhaba.
Birçoğunuz PCden başınızı kaldırıp dışarı çıktığınızda, arkadaşlarınızla kahve veya cafelerde oyun oynuyorsunuzdur herhalde.
Şimdi size uzun yıllar kahvede oyun oynarken edindiğim tecrübeleri aktarmak istiyorum.
Bu DH ahalisi için çok önemli bir döküman olacak, bundan sonra bu oyunlarda hiç kaybetmeyeceksiniz.
Kahve & Cafe oyunlarında nasıl hile yapılır, nelere dikkat etmek gerekir?
Önemli Not: Bu taktikleri uygulamadan önce bol bol pratik yapmanızı ve ayrıca kumar masalarında "asla" denememenizi tavsiye ederim

1-OKEY:
Okeyde hile yapmanın birçok yolu vardır. Bunlardan hangisini seçeceğiniz, masadaki diğer oyuncuların bu oyunu ne kadar iyi bildiği ve ne kadar dikkatli olduğuna göre değişir.

1.1: Çift Okeyi Kurmak:
Önceki el bitip taşlar döküldüğünde, yerden hemen 2 tane benzer taş alın, örn: mavi 4'lüler. Aynı zamanda yerden birde mavi 3'lüyü bulmanız gerekir. Bu 3 taşı avcunuza alarak taşları karıştırın, kimsenin dikkatini çekmemesi için. Hatta arkadaşlarınız taşları toplarken, siz hala karıştırmaya devam edin ki, kimse sizden huylanmasın. Toplamaya başlarken, mavi4'lüleri beşli destenin en alt ve en üstüne gelecek şekilde dizin(bunun sebebini birazdan açıklayacağım.). Bu destenin en üstüne de mavi3'lüyü koyun, mavi 3lü fazlalık taş olacak yani 6. taş. Bu desteyi, topladığınız diğer destelerin en başına, yani en soluna koyun. Şimdi dağıtmaya başlıyoruz. Zarı atın, diyelim 5 geldi. Fazlalık taşı 5. desteye getirip, karşınızdaki oyuncunun zar atmasını bekliyoruz. Eğer 6 atarsa şansınıza, süper olur, hemen mavi 3'lüyü çevirin, okeyler mavi 4'lüler oldu. Diyelim ki, 6 değil de başka bir zar attı. İşte burada, "ne sihirdir ne keramet, el çabukluğu marifet" diyoruz. Deste içinden atılan zardaki taşı çıkartıyoruz, tam bu taşı açacakken, en üstteki taşı düşürüyoruz(ters çeviriyoruz). Sonra açılan bu taşı, yani mavi3'lüyü koyuyoruz. Bunun için bol bol pratik yapmanız tavsiye edilir. Eğer eşli oynuyorsanız, ortağınızın zar tutması, 6yı döndürerek atmasını sağlayabilir, işinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz. Taşları dağıtmaya başlarken, herkesin taşını verin, ancak burası önemli kendi taşlarınızı 5li desteler halinde önünüze koyun, 10lu değil. Koyarken de dağıttınız taşların, hatta ilk destenin yanına koyun, birde bu destelerin(kendinize aldığınız ilk 10 taşın) arasında birazcık boşluk olsun. Taşların dağıtım işi bittikten sonra, kendi taşlarınızı alırken, önünüze koyduğunuz 2 tane 5li desteden birini alırken, diğer deste için hazırladığınız ilk desteyi(mavi 4lülerin olduğu) alın. Boşta kalan desteyi de ortaya çıkacağınız taşların üzerine koyun. Bunu yaparken hiç korkmayın, çünkü taşları yeni dağıtmış olduğunuz için, tüm oyuncular henüz taşlarını yeni dizmeye başladığı için, kimse sizin yaptığınız bu ufak değişikliği fark etmeyecektir. Diyelim ki taşları dağıttıktan sonra, çift okeyi ayarladığınız desteyi alamadınız. Korkmayın. Sonuçta şunu biliyorsunuz ki, en baştaki destenin en üst ve en altında okey var. Bu okeyleri oyun içinde de kendinize alabilirsiniz. Oyun devam ederken, taş çıkılacağı zaman, sıra size gelirken taşları normal sıradan değil de, buradan çıkın. İlk çekeceğiniz taş okey olacak, diğer okeyi de taşları takip ederek(ortağınıza kaş-göz işareti yaparak) size veya ortağınıza gelmesini sağlayabilirsiniz. Bu kadar uğraşıp, okeyi kurduktan sonra; okeyi dışarı vurmalısınız, yoksa çok ayıp olur walla.

1.2: Taş Çalmak:
Solunuzdaki oyuncunun veya kendinizin daha öne attığı bir taşı çalmak. Nasıl yapılır peki. Önce çıkan bu taşı, attığınız taşların arasına karıştırmanız gerekiyor(daha önce siz attıysanız sorun yok zaten; hatta ben çoğu zaman sağımdaki oyuncunun attığı taşı bile, hangi taş çıkmış bakayım derken, benim taşların arasına alıyorum). Çalacağınız taşı, attığınız taşların içinde en alta koyun. Çalarken asla taşlara değil, sürekli rakiplerinize bakın, özellikle sağınızdaki oyuncuya. Çalarken taşı destenin biraz sağına ayırın, sağ küçük el parmağınızla taşı avcunuza alın, ama elinizi hemen ıstakanıza götürmeyin. Bu taşı çaldığınızı herkese duyurmuş olur. 2-3 sn bekledikten sonra, yavaş ve sinsi bir hareketle taşı ıstakanıza koyun. Ancak taşı çaldıktan sonra, ıstakanızdan ıskarta bir taşı hemen aynı şekilde, sağ avcunuzun içine alıp, attığınız taşların içine karıştrın. Bol bol pratik yaparak kendinizi bu konuda daha da geliştirebilirsiniz.

1.3: Yerden Fazla Taş Çekmek:
Yerden 1 değil de, 2 taş çekerek şansınızı daha da arttırabilirsiniz. Yapacağınız şey çok basit. Taşı çekerken, 1 değil 2li şekilde ıstakanıza koymak. Ama burada önemli bir nokta var, bunu yapmadan önce yere taş çıkın, yani yerde çok taş olsun(az taş varken sakın bu yolu denemeyin.). Birde, çektiğiniz taşları ıstakanıza koyarken üst sıraya değil de, alt sıraya koyun. Çünkü rakiplerini üst sırada kaç taşınız olduğunu görür. Biri huylanıp bakarsa, 2 taş çektiğinizi anlayabilir.

1.4: Kapak Yapmak:
Eşli oyunlarda yapılan en eski ve en çok tercih edilen hilelerden biridir. Ortağınızın ihtiyacı olan bir taşı, ona göndermek anlamına gelir. Bu genelde okeyle yapılır. Ama ortağınız okeye dönerken, başka bir taşı da gönderebilirsiniz. Yapacağınız şey çok basit. Sağınızdaki oyuncu taş çektikten hemen sonra, gönderilecek taş sağ avuç içine alınır. Sonra yere taş çıkılır. Yere taş çıkılırken, bu taş yerdeki taşları alırken avuç içiyle ince bir hareketle bu taşların üzerine konur. Sonra dikkat dağıtmak için yerden 1 veya 2 deste taş çıkılır.

1.5: Taş Düşürmek:
Kapak yapmanın 2. versiyonu diyebiliriz. Ortaklar arası taş iletimidir. Önce ortağınız boştaki bir taşını aşağıya alır(sandalyesine koyar). Sizde ona göndereceğiniz taşı "yanlışlıkla" yere düşürürsünüz. Ama burada dikkat edilmesi gereken husus, taşı rakiplerinize doğru değil de, ortağınıza doğru düşürmektir. Bunu şöyle yapabilirsiniz. Taşı yavaşça önünüze düşürün. Kısa bir aya kiçi pasla ortağınıza doğru gönderin. Sonra da "arkadaşlar taşım yere düştü" deyin. Herkes yere bakacaktır. Taşın ortağınızın ayağının altına gittiğini göreceklerdir. Sizde ortağınızdan yere düşen taşı vermesini söyleyin. Ortağınız yerden taşı aldıktan sonra, eğilmişken, bu taşı bacak arasındaki boş taşla değiştirerek size kapalı olarak masadan göndersin. İşte bu kadar basit.

1.6: Rakibin Istakasından Taş Çalmak:
Bu yöntem rakibin oyunu eksik taşla oynadığına inandırmak, ve onun o el açamayacağını göstermek için yapılır(elinizde eksik ya da fazla taş varsa, hile yapmayan biriyseniz, yanlış oynadığınız anlamına gelir. Bu durumda o el açamazsınız). Sağınızdaki oyuncu taş attıktan sonra, bir dikkatsizlik anında(sağına falan bakar, bir arkadaşlıyla konuşur, tvde maç veya at yarışı sonuçlarını takip eder vs) sağ el küçük parmağınızla taşı usulca avcunuzun içine alın. Aldığınız bu taşı aynı zamanda başka yere taşıyın, mesela solunuzdaki taşların içine. 1-2 el sonra, "arkadaşım senin taşların eksik, az önceki el taş çekmeden oynadın, bu el açamazsın" deyin. O da taşlarını sayacak, ve ıstakasında 13 taş olduğunu farkedecektir.

1.7: Dönerken Rakipleri Şaşırtmak:
Eşli oynarken, diyelim ki ortağınız size okeye döndüğünü işaret etti(kafasını hafif sağa yatırarak). Şimdi burada, okeye dönen kişinin ortağınız değil de, siz olduğuna inandırmalısınız. Bunun içinde, Ahmet(ortağımızın ismi bu olsun) elin nasıl?, Elin kötüyse bana oyna? Elini boz. Tampon yap diyerek; rakiplerinizin elinizin iyi olduğuna inandırın. Bunu yaparkende yerden taş çekmek yerine, sürekli size atılan taşları alın, ıstakanızda bu taşları oynatın, zaman geçirin(düşündüğünüze inansınlar). Elbette taş atarken, sağınızdaki oyuncunun daha önceden attığı taşları takip etin. Onu sürekli tamponlayın, ona taş aldırmayın. Bu şekilde kimse ortağınızın okeye döndüğünü bilmeyecek, size tampon yapacaklar. O rahatça dönerek okeyi dışarı vuracak.

*-*-*-*-*
2-PİŞTİ:

2.1: Tabana Bakarken Rakibin Kağıdına Bakmak:
Kartları dağıttıktan sonra, taban kağıdına bakarken, üstteki 1-2 kağıdı hafifçe yana çekerek rakibinizin elinde 1 el sonra hangi kartlar olduğunu görebilirsiniz. Ama bunu abartmayın. Yani her kart dağıttığınızda değil de, arada sırada yapın.

2.2: İstanbul Geçmek:
Rakibiniz size bir kart attığında elinizde aynı kart varken kesmemek anlamına gelir. Tabi bunu yapacağınız zaman, atılan bu kağıdın rakibinizin elinde 2 tane olduğunu düşünmelisiniz. Kart atıldıktan sonra, hiç beklemeden başka kart atın. Karşı taraf kağıdı kestiğinde, eğer rakibinizin elinde aynı karttan varsa, hiç düşünmeden atacaktır, çünkü önceki el size aynı kağıdı atmıştır ve sizde kesememiştiniz. Güzelce piştinizi yapın. Aynı hareketi vale(jilet, fanti) ile yaparsanız daha da inandırıcı olacaktır. Rakibiniz kağıdı attıktan sonra, bunu elinizdeki tutan kartla değilde, fantiyle kesin. Bu da aslında "İstanbul Geçmektir".

2.3: Taban Fantileri Koymak:
Kartları karıştırırken tabana 1 veya 2 tane fanti alın. Ama en alta mutlaka boş bir kart koyun. Kartları kararken, tabanınızı rakibinize hafifçe gösterin. tabanda fanti olmadığını görsün. Kesinlikle kartları kararken, tabandaki kartları değiştirmeyin. Onlar hep tabanda kalsın. Rakibiniz kağıdı kestikten sonra, yere 4 kart açacak ve kestiği desteyi yere koyacak. Sizde kartları dağıttıktan sonra normalde elinizde kalan desteyi bu kartların üstüne almanız gerekiyor. Ama burda el çabukluğunuzu kullanarak, yerdeki kartları, elinizdeki kartların üstüne koyun. Sonuçta son el, elinizde 1 veya 2 tane fanti olacaktır.

2.4: Kart Kesmek:
Oyuna ilk siz başlayacaksanız, kart keserken mutlaka şunu yapın. Önce rakibinizin kartlarını yerde 1-2 defa tekrar karın(rakibinizin kart kurma olasılığına karşı). Kestikten sonra yere üstten 3 kart açın. Son kağıdı mutlaka taban kağıdını açın. Bunun nedeni şu; kartlar ne kadar karılırsa karılsın, mutlaka 2 benzer kart üst üste kalacaktır. Eğer siz o benzer kartları kesmişseniz, bunlardan biri elinizdeki kartların tabanında(yere açtığınız son kart), biri de dağıtılan kartların en üstünde(size gelecek ilk kart) olacaktır. Matematiksel ve istatiksel olarak kanıtlanmıştır. Bu bir hile değildir. Bu şekilde oyuna ilk başlarken, kartları kesme şansınız artar. İlk el pişti yapma oranı da çok fazladır. Çünkü daha kartlar çıkmamıştır.

2.5: Kart Kurmak:
Bu aslında bir hayli zor ve ustalık gerektiren bir hiledir. Bunun için çok sayıda deneme yapmanız gerekir. Kartları dağıtacağınız zaman, toplarken, kartları 4lügruplar halinde yerleştirin. Mesela, sırayla şu kartlar olsun: 1,8,as,kız,1,6,8,kız,papaz,6 vs gibi. Dikkat edin burada, en baştaki1li,kız ve 6lılar bahsettiğim şekilde sıralanmıştır. Yani ayarlayabildiğiniz kadar kağıdı her dört sırada bir yerleştirmeye çalışın. Bunu oyun bittikten sonra, sayılar sayılırken yapabilirsiniz. Kartları kesinlikle fazla karmayın, karıştırmayın. Kararken hep belli gruplar halinde karın. Alttakileri üstte ve üsttekileri alta gibi. Burada mantık şudur, kartlar 4lü gruplar halinde dağıtıldığı için, ayarladığınız kartlar hem sizde hem de rakibinizde olacaktır. Ancak bu kartları kime gideceği belli olmaz. Yani büyük bir risktir. Ancak oyunda çok gerideyseniz, bu risk mutlaka alınır. Çünkü kartlar kurulduğunda oyunda çok pişti olur. Ya kaybedersiniz(zaten geridesiniz), ya da rakiplerinizi yakalayabilir, hatta geçebilirsiniz.

*-*-*-*-*
3-PİS 7Lİ:
Herkesin severek oynadığı bu eğlenceli oyunda yapacağınız tek hile, tabana özel kartları koymaktır. En özel kartta elbette "joker"dir. Pişti oyununda anlattığım, "Tabana Fantileri Koymak"la aynı mantıktır. Ancak burada önemli bir fark vardır, zira bu oyunda kartlar 1 defa dağıtılır. Kartları dağıtırken, kendinize çift kart alacağınız zaman tabandaki bu kağıdı çekebilirsiniz. Eğer dağıtırken bu kağıdı çalamadıysanız üzülmeyin, kartlar dağıtıldıktan sonra, kartları yere koyarken en alttaki kağıdı hafifçe destenin dışına çekerek koyun. Oyun içinde kartlar biterken, bu kağıda yaklaştığınızda, kartınızı en üstten değil de, bu hafiften dışarda olan kartı çekin. Tebrikler "Joker" artık sizin elinizde.

*-*-*-*-*
4-BATAK:

4.1: Tabana AS Koymak:
Mantık tamamen Pişti konusundaki, "Tabana Fantileri Koymak"la aynıdır. Elinizde mutlaka 1 veya 2 tane AS olacaktır(kartları ikili dağıtıyorsanız 2 tane, tekli dağıtıyorsanız 1 tane.)

4.2: Yanlış Karta Çakmak:
Diyelim ki kartlar dağıtıldı, eliniz çok kötü. 1 el alamazsanız batacaksınız. Şunu yapın. Koz dışında oynanan kartlara 1 el önce çakın. Mesela, koz maça, sizde 2-3 tane maça var. Koza girilirse, alacak kağıdınız yok batacaksınız. Ama elinizde birde 2 tane karo var diyelim. Karo oynandıktan sonra, 2. karo oynanışında karoya çakın, elinizde bir tane karo varken. Kartlar oynanmaya devam etsin. Kozunuz bittikten sonra, karo oynanırsa, sakın bir hata yapıp karoyu vermeyin. Bu kağıdı son kart olarak elinizde tutun. Zaten oyun genelde son 1-2 el kala açılır, kimse sizin kağıdınıza dikkat etmez. Açılmasa bile, siz el tutamadığınız için, yani kartlarınız hep küçük olduğu için, o el kimse sizin kartlarınıza dikkat etmez. Son kart kalınca oyun biterken bu kartı önünüzdeki eldeki kartlarla karıştırın ve "ben 1 aldım" deyin. Tebrikler bataktan kurtulmuş oldunuz.

*-*-*-*-*
5-POKER:
Burada anlatacağım hileler açık poker için değil(Texas Hold'Em), kapalı poker içindir. 5li dağıtılan, sonra kartlar istenen poker.

5.1: Taban Kağıdına Bakmak:
Kartları dağıtırken mutlaka taban kağıdına her zaman bakmaya çalışın. Ama bunu yaparken dikkat çekmemeye özen gösterin. Diyelim ki elinize 4 tane kupa geldi, ve taban kağıdı da kupa. Normal şartlarda bu kağıdın size gelme olasılığı %0'dır. Ama kartları dağıtırken, herkesin kağıdını verin, kendinize de tek kart alırken üstteki değil de, tabandaki kağıdı hafifçe sıyırarak alın. Renk yaptınız, tebrikler. Aynı durum elinizde doper varken tabandaki kartla full yapmak, elinizde 3 varken, tabandaki kartla kare yapmak içinde kullanılabilir.

5.1: Yere Atılan Kartları Değiştirmek:
Her oyuncu kart isterken, istediği kart kadar kartı yere atıyor. Yerde 2li, 3lü gruplar halinde atılmış kartlar var. Sizde kart istediniz, diyelim çift kart. Kartları elinize almadan, hafifçe kaldırarak bakın, buna "Kartal Pençesi" denir. Eğer elinize yarayacak kartlar yoksa, bunları değil de yerdeki başka 2 kartı alarak elinizdeki kartlarla karıştırmaya başlayın. Bu şekilde aynı el içinde, 2 defa kart çekmiş oluyorsunuz.

*-*-*-*-*
6-YANIK:
Yanık aslında esaslı bir kumar oyunudur, ancak biz kahvede arkadaşlarla çayına oynuyoruz. Sizinde böyle oynadığınızı düşünerek yapılacak olan hileleri anlatacağım. Sakın ha bu hileleri "kumar masasında" yapmaya kalkışmayın. Olacaklardan kesinlikle sorumlu değilim
Yanıkta yapılacak tek ve en önemli hile, tabana "Joker" koymaktır. Mantık ve yöntem Pis Yedilide anlattığım yolla aynıdır. Fazla sayıda pratik ve el çabukluğu ister.

*-*-*-*-*
7-HOŞGİN:
Oynayanlar bilir, en zevkli kart oyunlarından biridir. Genellikle yaşlılar oynadığı için "İhtiyar Oyunu" denmektedir.
Şimdi burada uzun uzun oyunu anlatacak değilim. Anlatacaklarım bu oyunu bilenler için yapabilecekleri hileler.

7.1: Tabana 300ü Koymak:
Benim en sık yaptığım hiledir. %100 başarı sağlar. Önceki el bitip kartlar sayılırken, siz 2 maça kızını ve 2 karo valesini alın. Bir tanede AS alın. AS en alta gelecek şekilde bu 5 kağıdı tabana koyun. Kartları kararken, bu tabandaki 5 kağıdı hiç bozmayın. Rakibiniz kağıdı kestikten sonra, eğer yapabiliyorsanız, yani rakibiniz o sırada başka bir şeyle uğraşıyorsa, kesilen kartları aynı şekilde en üste koyun. Bu genelde çok az yaptığım yöntemdir. Sonraki yol şudur: Rakibinizin kestiği desteyi hiç almayın, bırakın yerde kalsın. Siz kartları dağıtmaya başlayın. Kartlar dağıtılırken her oyuncu eline bakmaya başlayacak. 1-2 el dağıtın. Sonra elinizde kartlar azaldığında, yerdeki kartları elinizdeki kartların üstüne koyun(normalde alta koymanız gerekir.). Dağıtmaya devam edin. Son 5 kağıdınız içinde 300 var. İhaleyi rahatça alabilirsiniz...*HİLELERİN HEPSİ BANA AİTTİR, BAŞKA BİR YERDEN ALINTI DEĞİLDİR.
*ANLATILAN TÜM HİLELER TARAFIMDAN DENENMİŞ VE UYGULANMAYA DEVAM ETMEKTEDİR.
*%100 BAŞARI SAĞLAR.
*HİLELERİ YAPMADAN ÖNCE, MUTLAKA BOL BOL PRATİK YAPIN.
*KESİNLİKLE KUMAR OYNARKEN DENEMEYİN(Kumar da oynamayın zaten, bunu kesinlikle tavsiye etmem )
*HİLE YAPARKEN YAKALANIRSANIZ, OLACAKLARIN SORUMLULUĞU TAMAMEN HİLEYİ YAPAN KİŞİYE AİTTİR.
*TÜM HAKKI SAKLIDIR, VE SADECE "DH" ÜYELERİ KULLANABİLİR.
< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iloveyouhagi -- 10 Ekim 2009; 2:07:42 >
_____________________________855 Mesaj
9 Ekim 2009; 13:28:14 

oha hepsini kendinmi yazdın
_____________________________2364 Mesaj
9 Ekim 2009; 13:32:33 

Evet hepsini ben yazdım tek tek, eklemeye de devam edeceğim, unuttuğum oyunlar vardır belki de.
Sizin aklınza burada yazmadığım bir oyun varsa, adını yazın, onunla ilgili hileleri de yazayım.
Keyifli oyunlar
_____________________________692 Mesaj
9 Ekim 2009; 13:36:02 

birde kafaya ıstaka yeme ihtimali var ayrıca hoşgine ihtiyar oyunu demişler, halt etmişler. en kral oyun hoşgindir
_____________________________

Kendimi biraz öldürüyorum
Her ilişkide
Bu aşkla ilgili değil
Sadece başka bir cenaze töreni..


3770 Mesaj
9 Ekim 2009; 13:40:30 

Hiç üşenmeden bu yazıyı yazdığın için tebrikler..
_____________________________

"Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk'ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin! .. Bu belli. Fakat zekânı unut! .. Daima çalışkan ol..."
Mustafa Kemal ATATÜRK


411 Mesaj
9 Ekim 2009; 13:50:28 

Trainer falan var mı

Hepsi güzel anlatım olmuş ama genelde hilesiz oynamayı tercih ediyorum ben..
_____________________________2494 Mesaj
9 Ekim 2009; 15:33:40 

Hile yaptıktan sonra oyunun ne zevki kalıyor ki?
_____________________________

Eyzan...


5434 Mesaj
9 Ekim 2009; 15:40:55 

Bunları ben lisedeyken verseydin ortamın kralı olurdum şimdi kahve kültürü öldü bende.
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
9 Ekim 2009; 15:46:38 

quote:

Orijinalden alıntı: fatihhilal

Hile yaptıktan sonra oyunun ne zevki kalıyor ki?

Ohoo arkadaş ortamında oynarsan eğer o hile yapmak o kadar zevkli bi hale gelir ki... Özledim be çok uzun zaman oldu arkadaşlarımla poker batak okey oynamayı...

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
9 Ekim 2009; 16:00:58 

Deneyeceğim bugün


2364 Mesaj
9 Ekim 2009; 19:52:37 


quote:

Orijinalden alıntı: fatihhilal

Hile yaptıktan sonra oyunun ne zevki kalıyor ki?

Hileleri sadece yapmak için öğrenmeniz gerekmiyor ki.
Savunma sanatı olarak da kullanabilirsiniz(uzak doğu dövüşleri gibi).
Eğer hangi oyunlarda, hangi hilelerin yapıldığını bilirseniz, başkalarının size bunları yapmasına izin vermezsiniz.
Ben zaten çoğuz zaman bu amaç için kullanıyorum bu teknikleri

_____________________________4165 Mesaj
9 Ekim 2009; 20:08:37 

Batak konusundaki taktikleri değerlendirmeye alıcam.
_____________________________ 
4363 Mesaj
9 Ekim 2009; 20:43:16 

Güzel...
_____________________________2364 Mesaj
10 Ekim 2009; 0:40:09 

Bu topic bugün hortlar diye düşünmüştüm, ama yanılmışım.
Sanıyorum ki, büyük bir çoğunluk, bu oyunları sadece sanal ortamda oynamayı tercih ediyor.

_____________________________ 
388 Mesaj
10 Ekim 2009; 0:49:14 

Emeğine sağlık gerçekten bu kadar uzun bir yazı yazmışsın.
_____________________________ 
3830 Mesaj
10 Ekim 2009; 0:52:39 

Teşekkürler bunları paylaştığın için, Konuyu kaydettim..
_____________________________2364 Mesaj
10 Ekim 2009; 1:07:11 

quote:

Orijinalden alıntı: unleashead
Emeğine sağlık gerçekten bu kadar uzun bir yazı yazmışsın.

Teşekkürler

quote:

Orijinalden alıntı: Akçalı.
Teşekkürler bunları paylaştığın için, Konuyu kaydettim..

Rica ederim, keyifli oyunlar< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iloveyouhagi -- 10 Ekim 2009; 1:07:05 >
_____________________________734 Mesaj
10 Ekim 2009; 1:07:23 

oyun sonrasi yediğin dayakta paha biçilemez olmasin kamil
_____________________________

"Ne güzeldir anarak Tunga Er efsanesini Yürümek… Ruh olup, ordu olup Tanrıdağ'ın çevresini Bürümek...''


1499 Mesaj
10 Ekim 2009; 1:07:50 

eline sağlık güzel yazı olmuş. Bilmediklerimi de öğrendim. Bir de okeyi acemi bir grupla oynuyorsanız taşları toplarken elinize bir 5li grup alıp oyuna başlayın genelde işe yarar taş çıkıyor


2364 Mesaj
10 Ekim 2009; 1:12:57 

quote:

Orijinalden alıntı: YoungAnıL
oyun sonrasi yediğin dayakta paha biçilemez olmasin kamil

Bugüne kadar hiç dayak yemedim, kimse dövemez zaten beni
Ancak çok yakalandım hile yaparken, yalan değil.
Sonuçta bu kadar tecrübeyi bedava elde etmedik, çok çay parası ödedim diyebilirim


quote:

Orijinalden alıntı: Ugur851
eline sağlık güzel yazı olmuş. Bilmediklerimi de öğrendim. Bir de okeyi acemi bir grupla oynuyorsanız taşları toplarken elinize bir 5li grup alıp oyuna başlayın genelde işe yarar taş çıkıyor

Rica ederim öncelikle, ama bu bahsettiğin yöntemi de yazmayı düşünmüştüm sonradan vazgeçtim.
Çünkü bunu yapabilmeniz için, gerçekten, diğer oyuncuların çok acemi olması lazım.
Çünkü yerdeki taşlardan 1 deste çaldığınızda, hemen hemen tüm oyuncuların(orta ve üst seviyedeki oyuncu grupları) dikkatini çeker.
_____________________________2421 Mesaj
10 Ekim 2009; 1:17:23 

Batak 4.2: Yanlış Karta Çakmak:

Her zaman yaptığım şey
_____________________________

Hayattayken yaşayalım...


 
3715 Mesaj
10 Ekim 2009; 1:27:49 

O batak hilelerini buyrun birde bizim oyunda deneyin.

Tabana As koyulamaz zaten. Çünkü kesen kişi kestiği karta bakar aklında tutar. Kartlar dağıtılırken, herkes birbirini izler çaktırmadan. Eşliyse şarkı mırıldansa bile konuştu deriz küfürler havada uçuşur. Kimin neye çaktığını 1 kişi kaçırsa diğeri çakar olayı, velveleye veririz ortalığı. Yanlış oynayanı 7'den direk batırırız, acıma duygusu yok.


Ayrıca şöyle bir olay var. Tatilde diğer elemanlara az yapmadık arkadaşla. Tekli batak dönüyorsa ve elinizde 1-2 renkli varsa, arkadaşınızı dürtün. Eğer onun elide iyi değilse çakıyor zaten durumu. Masanın altından elinizde ki renklileri ona verin oda size normal kart versin. Sıra size geldiğinde ''13-Çiz'' deyin ve elinizi dökün masaya. Eli iyi olanların ağlamaklı surat ifadesini görün. Bana da yapmaya çalışıldı fakat her zaman işe yaramaz. Oyun boyunca 1-2 el belki kanarlar. Ortaya çıkarsa ortalık gene ana baba günü oluyor.
_____________________________

Dövme yaptıran kişi, bekaretini kaybetmiş kadına benzer. Bir kere olduysa, bir kere ile kalmayacaktır.2364 Mesaj
10 Ekim 2009; 1:45:07 

quote:

Orijinalden alıntı: Cenk
O batak hilelerini buyrun birde bizim oyunda deneyin.
Tabana As koyulamaz zaten. Çünkü kesen kişi kestiği karta bakar aklında tutar. Kartlar dağıtılırken, herkes birbirini izler çaktırmadan. Eşliyse şarkı mırıldansa bile konuştu deriz küfürler havada uçuşur. Kimin neye çaktığını 1 kişi kaçırsa diğeri çakar olayı, velveleye veririz ortalığı. Yanlış oynayanı 7'den direk batırırız, acıma duygusu yok.
Ayrıca şöyle bir olay var. Tatilde diğer elemanlara az yapmadık arkadaşla. Tekli batak dönüyorsa ve elinizde 1-2 renkli varsa, arkadaşınızı dürtün. Eğer onun elide iyi değilse çakıyor zaten durumu. Masanın altından elinizde ki renklileri ona verin oda size normal kart versin. Sıra size geldiğinde ''13-Çiz'' deyin ve elinizi dökün masaya. Eli iyi olanların ağlamaklı surat ifadesini görün. Bana da yapmaya çalışıldı fakat her zaman işe yaramaz. Oyun boyunca 1-2 el belki kanarlar. Ortaya çıkarsa ortalık gene ana baba günü oluyor.

Tabana neden AS koyulamasın ki
Zaten AS tabanda olmuyor, en altta boş bir kağıt oluyor.
Burda benim taban diye kastettiğim şey, en alttan 2. kart(veya en alttan hem 2. hemde 3. kart)
Zaten tabana AS koyduğunuzda, kartları kararken diğer oyuncular bunu mutlaka görür.
Yanlış karta çakma olayına gelince; elbette bunu yaptığınız masadaki oyuncuların çok iyi oyuncular olmaması gerekiyor(bu bahsettiğim tüm hileler için geçerli)
Benim oyunumda birisi bir karta çaktığında, ben tüm renk kartları sayarım, hepsini.
Hangisinden ne kadar çıktı, ne kadar kaldı bilirim. Bunu birçok batak oyuncusu yapar zaten.
Hele hele hoşgin oyuncuları için bu durum, çocuk oyuncağıdır. Zira onda her renkten 20 kart vardır, kozlar ve diğer kartlar sayılır. Bataktaki 13 kartı saymak çok basit iştir
Ama bahsettiğin son hile gerçektende güzelmiş, elbette bu "iletişimi" yaparken rakiplere yakalanmamak gerek. Gerisi zaten basit, oyun bitiyor
_____________________________55 Mesaj
10 Ekim 2009; 2:24:57 

bataktakiler çok saçma. bi kere tabana as koysan ne farkeder zaten karıştırdıktan sonra
kestiriosun kartları bi sonraki kişiye. neyi nerde koyucaksın. ayrıca yanlış yerde çakma konusunda düzgün bi oyun oynuosanız direk hatrlanır. batak dedigin zaten kimin neye çaktıgına dikkat ederek oynanır oyun sonunda aklına gelmiycekse oynama zaten
_____________________________1669 Mesaj
10 Ekim 2009; 3:05:41 

eşli ihalede öyle bir kağıt kurarımki, eşim en az 10 alır. anlatarak olmaz uygulamalı gösterebilirim sadece.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emre.s43 -- 10 Ekim 2009; 3:04:57 >


1831 Mesaj
10 Ekim 2009; 4:06:52 

sen gel bu hileyi bizim yurtta yap özellikle batakta valla yuttururlar kağıtları hiç bir şey kaçmıyor adamlardan
_____________________________ 
1224 Mesaj
10 Ekim 2009; 10:20:47 

Hadi oynayan adamları kandırdık,yancılara nası çaktırmıycaz?
_____________________________2869 Mesaj
10 Ekim 2009; 10:33:48 

Oyunda hile yapanlara sinir olurum. Okeyde yenicem diyipte yenildiğim nadir görülmüştür.
_____________________________2364 Mesaj
10 Ekim 2009; 10:48:11 

quote:

Orijinalden alıntı: ngnngn
bataktakiler çok saçma. bi kere tabana as koysan ne farkeder zaten karıştırdıktan sonra
kestiriosun kartları bi sonraki kişiye. neyi nerde koyucaksın.
ayrıca yanlış yerde çakma konusunda düzgün bi oyun oynuosanız direk hatrlanır. batak dedigin zaten kimin neye çaktıgına dikkat ederek oynanır oyun sonunda aklına gelmiycekse oynama zaten

Ben Batak dahil, tüm oyunlarda yaptığım ve sizlerinde yapabileceğiniz, ayrıca yapamayacağınız bir masada oynuyorsanız, rakiplerinizin yapma ihtimaline karşı bunları bilmenizin iyi olacağını düşündüğüm için yazdım tüm bu hileleri.
İster yaparsın, ister yapmazsın.
Ben kahvede oyun oynarken bir masaya oturuyorum bu hilelerin 1 tanesini bile YAPAMIYORUM. Çünkü oyuncular cin gibi.
Ama bazı masalarda ise, birçoğunu rahatlıkla YAPIYORUM, hiç kimsenin dikkstini bile çekmiyor.
En başta bu durumu belirttim zaten. Hileleri nerde, ne zaman yapacağınız; tamamen diğer oyuncuların bu oyunu ne kadar bildiğine göre değişir, orası size kalmış.
Fakat en önemli nokta, sen benim Batak için yazdıklarımı tam olarak okumamışsın.
Zaten taban direkt AS koymuyorsun, en alta boş bir kağıt yerlerştiriyorsun. AS alttan 2. kağıt oluyor. Ayrıca kararken en alttaki kağıtları değiştirmiyorsun. Kestikten sonra da ya en başta, ya da kartlar dağıtılırken, kesilen kartları yine en üste koyman gerekiyor. Bknz: 2.3
LÜTFEN YAZILANLARI DİKKATLİ OKUMADAN YORUM YAPMAYIN.
Ben hangi hileyi, hangi masada, hangi oyunculara karşı yapacağımı çok iyi bilirim, sen merak etme.
Beni tanımıyorsun ama emin ol ben fazlasıyla zeki, uyanık, kurnaz ve çok iyi bir oyuncuyum, tüm bu oyunların hepsinde, sadece Batak değil.quote:

Orijinalden alıntı: firtikk
Hadi oynayan adamları kandırdık,yancılara nası çaktırmıycaz?

Zaten en büyük problemde o ya
Bir oyunda hile yaptığımda, elbette yanımdaki yancı(misafir) yaptığım hileyi rahatlıkla görüyor.
Sonra bana diyor ki: "Sen kolaysa bu hileleri gel birde benim masamda yap!"(Burada bazı arkadaşların yazdığı gibi)
Size yemin ediyorum, başka bir oyunda, aynı hileyi, o yancı oyunda olduğunda, ona karşı da yapıyorum.
Burada asıl önemli nokta şu: Elbette hileleri yaparken ya oyuncuların kötü veya orta seviyede oyuncular olması gerekir. Ya da dikkatsiz.
Herkesten her daim dikkatli olmasını bekleyemezsiniz. Bir dikkatsizlik haline ben o oyuncuya karşı, aynı hileyi rahatlıkla yaparım.
Yapıyorum da zaten...< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iloveyouhagi -- 10 Ekim 2009; 10:51:39 >
_____________________________3023 Mesaj
10 Ekim 2009; 10:55:08 

Bunun internet versiyonu yokmu gamyun felan
_____________________________2364 Mesaj
10 Ekim 2009; 11:02:22 

Bu hileleri gel bizim yurtta, bizim masada yap falan diyen arkadaşlara şu ünlü cümleyi hatırlatmak isterim:
“Herkesi bir defa, bazılarını her zaman kandırabilirsiniz. Ama herkesi her zaman kandıramazsınız.” [Abraham Lincoln]
_____________________________1035 Mesaj
10 Ekim 2009; 12:22:10 

Süper bi hile rehberi olmuş ellerine sağlık
_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.


2364 Mesaj
10 Ekim 2009; 13:22:48 


quote:

Orijinalden alıntı: dogii

Süper bi hile rehberi olmuş ellerine sağlık

Teşekkür ederim
_____________________________347 Mesaj
10 Ekim 2009; 13:40:40 

quote:

4.2: Yanlış Karta Çakmak:
Diyelim ki kartlar dağıtıldı, eliniz çok kötü. 1 el alamazsanız batacaksınız. Şunu yapın. Koz dışında oynanan kartlara 1 el önce çakın. Mesela, koz maça, sizde 2-3 tane maça var. Koza girilirse, alacak kağıdınız yok batacaksınız. Ama elinizde birde 2 tane karo var diyelim. Karo oynandıktan sonra, 2. karo oynanışında karoya çakın, elinizde bir tane karo varken. Kartlar oynanmaya devam etsin. Kozunuz bittikten sonra, karo oynanırsa, sakın bir hata yapıp karoyu vermeyin. Bu kağıdı son kart olarak elinizde tutun. Zaten oyun genelde son 1-2 el kala açılır, kimse sizin kağıdınıza dikkat etmez. Açılmasa bile, siz el tutamadığınız için, yani kartlarınız hep küçük olduğu için, o el kimse sizin kartlarınıza dikkat etmez. Son kart kalınca oyun biterken bu kartı önünüzdeki eldeki kartlarla karıştırın ve "ben 1 aldım" deyin. Tebrikler bataktan kurtulmuş oldunuz.

bu biraz sakat gibi biz oynarken çünkü herkes bilir kimin neye çaktığını, en son karo attığında biri mutlaka der sen karoya çakmıyor muydun diye


2603 Mesaj
10 Ekim 2009; 13:50:25 

Pokerde hilesiz çok pis blöf yaparım ben
_____________________________1304 Mesaj
10 Ekim 2009; 13:54:18 

bizim batak masasında bu hileler sökmez herkes cin gibi.

bir de mesela batakta 7-8 den girdiler sizde koz yok kesin batcaksınız. bile bile yanlış yapın yanlışınızı belli edin 5 e batın.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Canis Lupus -- 10 Ekim 2009; 13:54:38 >
_____________________________Geciken adalet adalet değildir


6205 Mesaj
10 Ekim 2009; 14:02:22 

e ye basıp konsolu açın sonra;

god mode on yazın
_____________________________

Kapitalizm gölgesini satamadığı ağacı keser.
Tek rakibim kangal.


2364 Mesaj
10 Ekim 2009; 14:14:58 


quote:

Orijinalden alıntı: SilverQuasar

e ye basıp konsolu açın sonra;

god mode on yazın

Oyun masasında mı
_____________________________3144 Mesaj
10 Ekim 2009; 14:37:46 

quote:

4.2: Yanlış Karta Çakmak:
Diyelim ki kartlar dağıtıldı, eliniz çok kötü. 1 el alamazsanız batacaksınız. Şunu yapın. Koz dışında oynanan kartlara 1 el önce çakın. Mesela, koz maça, sizde 2-3 tane maça var. Koza girilirse, alacak kağıdınız yok batacaksınız. Ama elinizde birde 2 tane karo var diyelim. Karo oynandıktan sonra, 2. karo oynanışında karoya çakın, elinizde bir tane karo varken. Kartlar oynanmaya devam etsin. Kozunuz bittikten sonra, karo oynanırsa, sakın bir hata yapıp karoyu vermeyin. Bu kağıdı son kart olarak elinizde tutun. Zaten oyun genelde son 1-2 el kala açılır, kimse sizin kağıdınıza dikkat etmez. Açılmasa bile, siz el tutamadığınız için, yani kartlarınız hep küçük olduğu için, o el kimse sizin kartlarınıza dikkat etmez. Son kart kalınca oyun biterken bu kartı önünüzdeki eldeki kartlarla karıştırın ve "ben 1 aldım" deyin. Tebrikler bataktan kurtulmuş oldunuz.


Bunu yiyecek bir tane batak arkadaşım yok.Acemilere yedirirsin ancak.İlk elden bi kağıda çakarsan ya da 2.el den senin üstüne oynarlar.


457 Mesaj
10 Ekim 2009; 15:11:02 


quote:

Orijinalden alıntı: fatihhilal

Hile yaptıktan sonra oyunun ne zevki kalıyor ki?

+1
_____________________________

S.H.A.R.P

Skinhead


2364 Mesaj
11 Ekim 2009; 1:04:15 


quote:

Orijinalden alıntı: b1gRepublic+1

Sizde yapmayın o zaman
_____________________________2364 Mesaj
11 Ekim 2009; 19:57:07 

Ayrıca hile yapıp yapmamak kişinin kendi tercihidir.
Ben çoğu oyunda(yapabileceğim masada) hile yapmam.
Ancak başka etkenler olduğunda(kızdırma, iddia, arkadaş arası iddia vs) yaparım.
Bu konuya fazla kafanızı takmayın bence.
Okuyun, bilmedikleriniz hakkında bilginiz olsun.
Yapmasanız bile, yapanları yakalarsınız
_____________________________2364 Mesaj
12 Ekim 2009; 0:48:10 

Up Please
_____________________________840 Mesaj
12 Ekim 2009; 1:04:13 

Hoşgin nasıl bir oyun ilk defa duydum kaç kişiyle oynanıyor? kurallarını yazarsanız sevinirim
_____________________________118 Mesaj
12 Ekim 2009; 1:13:45 

Hoşgin'i nette oynanacak site biliyormusun buarada ohel'i ve hoşgini nette oynamak mumkun mu var mı bildigin site
_____________________________ 
393 Mesaj
12 Ekim 2009; 1:42:23 

soal bunları deniycem
_____________________________2364 Mesaj
12 Ekim 2009; 22:55:41 

quote:

Orijinalden alıntı: PhsycoMantis
Hoşgin nasıl bir oyun ilk defa duydum kaç kişiyle oynanıyor? kurallarını yazarsanız sevinirim

Hoşgin hakkında detaylı bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.
http://www.cem sforum.com/nezere-hoskin-nasil-oynanir-kurallari-nelerdir-t12113.html?s=de37ebd2656db2032af601255f1b9730&
(aradaki boşluğu kaldır )

quote:

Orijinalden alıntı: K@RT@L1903
Hoşgin'i nette oynanacak site biliyormusun buarada ohel'i ve hoşgini nette oynamak mumkun mu var mı bildigin site

Online bir site buldum ama ücretli galiba. Oyunu download etitm bende kayıt istiyo, üyelik istiyo yani paralı gibi maalesef
http://www.yeni program.gen.tr/download/16887/Nezere---Hoskin-Oyunu.html (aradaki boşluğu kaldır )
Keyifli Oyunlar
< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iloveyouhagi -- 12 Ekim 2009; 23:06:17 >
_____________________________2364 Mesaj
13 Ekim 2009; 16:13:05 

Bu arada Hoşgin oynayan arkadaşlara bir sorum olacak.
Hoşgin oyununun, PC versiyonu var mı(offline)?
Şöyle ihale batak, maça kızı ve king gibi?< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iloveyouhagi -- 14 Ekim 2009; 15:18:29 >
_____________________________2364 Mesaj
14 Ekim 2009; 15:19:42 

Hoşgin oyununu PCye indirip oynayan hiçkimse yokmu aranızda ya
_____________________________