Şimdi Ara

Fizik soruları(Eşit kollu terazi)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
33.115
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • http://img233.imageshack.us/i/dsc00034m.jpg/

1.denklem;3x=3y+9d ==> x=y+3d

2.denklem;2x=2y+x+k.d dedim. (k=bulunacağı bölme)

1. denklemdeki x'i 2 denklemdeki x yerine yazıp k=6 buldum.fakat sonuç bu değil :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi evcârâ -- 28 Eylül 2009; 17:01:08 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: evcârâ

kardeşim çok sağolasın.Allah razı olsun.

bu tür sorularda eşitleme yapıyorsun ya mesela;(K-N)ortak parantez aldın eştlikte.neye göre aldın bunu?

Rica ederim.

Elimde sadece M ile L arasında ilişki kurabileceğim bir denklem olsun, diye (K-N)'leri eşitledim. Çünkü sorunun yanıtı için bizim M ile L arasında ilişki kurmamız lazım. Biri ötekinden ne kadar fazla, binici nereye gelmeli vb. için gerekiyor.

quote:

Orijinalden alıntı: evcârâ

http://img233.imageshack.us/i/dsc00034m.jpg/

1.denklem;3x=3y+9d ==> x=y+3d

2.denklem;2x=2y+x+k.d dedim. (k=bulunacağı bölme)

1. denklemdeki x'i 2 denklemdeki x yerine yazıp k=6 buldum.fakat sonuç bu değil :)

(Imageshack'e de bir şey mi oldu, nedir. Aşırı derecede ağır açıldı resim.)

• İlk durumda 3X = 3Y + 9d diyebiliriz. Buradan X = Y + 3d çıkar.

• Sağ kefeden bir Y cismi alıp, yerine sol kefedeki X cisimlerinden birini koyarsak sağ kefedeki toplam kütle 2Y + X olur, değil mi? Sol kefedeki de 2X olur.

Yeni durum için 2X = 2Y + X + kd diyebiliriz. (k: binicinin bulunacağı bölme sırası) X = 2Y + kd olur.

• İki denklemden de X'leri eşitleyelim. Y + 3d = 2Y + kd olur. Buradan Y = (3-k)d gelir, değil mi?

Hocam, şimdi biraz tuhaf bir mantık olacak belki. "Y" dediğim şey Y cisminin kütlesi, değil mi? Kütle negatif bir değerde olabilir mi? Olamaz. Y>0'dır yani.

O hâlde (3-k)d > 0 olmalıdır.

"d" dediğim şey duyarlılık. Duyarlılık da binicinin kütlesinin, binicinin olduğu koldaki bölme sayıdır. Kütlenin pozitif bir değer aldığını söylemiştim. Bölme sayısı da bir sayma sayısı olacak, bu da pozitif bir değer alır. Hiç "-5 tane bölme, -10 gram cisim" gibi şeyler duydun mu? Pozitif sayının pozitif sayıya bölümü pozitif olduğu için, "d" de pozitiftir.

(3-k)d > 0 eşitsizliğinde "d" gider (İki tarafta da sadeleştirme gibi düşün. 0/d = 0 zaten.) ve pozitif olduğu için de sadeleştirilip giderken eşitsizliğin işareti değişmez.

3-k > 0 diyebiliriz doğrudan. Eee bu eşitsizliğin sağlanması için de k'nın 3'ten küçük pozitif değerler alması gerekmiyor mu? Yani 1 ve 2 değerlerini alabilir.

O zaman k=1 veya k=2 olabilir. Yani binicimizi 1. bölmeye veya 2. bölmeye getirebiliriz. III. öncülde 4. bölmeye getirilmesini söylüyor; 4. bölmeye getirilmesi demek k'nın 4 olması demektir. Bu da 3-k'yı, bundan dolayı da Y'nin kütlesini negatif sayı yapar ki böyle bir şey olmaz.

Yanıtın I ve II olduğunu düşünüyorum yani. Zaten soruda "sağlar" dememiş de "sağlanabilir" demiş; olasılık söz konusudur bu tür ifadelerde. Böyle bir mantıkla düşündüm, inşallah doğrudur.

Sağlama yaptığımızda da, yani k yerine tek tek 1 ve 2 verdiğimizde de bulduğumuz eşitlikleri sağlıyor.

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 28 Eylül 2009; 18:14:07 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.