Şimdi Ara

Lütfen acil yardım (TP-Link Access Point)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
28.700
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar okulda Zyxel 662HW modem var ve bu modemde wireless özelliği var.
    Ulaştırma Bakanlığı'nın geçen yıl okullara gönderdiği bilgisayarların yanında bir de TP-Link Access Point cihazları var.
    Şimdi biz bu TP-Link cihazı ile müdür odasındaki modem üzerinden bilgisayar sınıfındaki bilgisayarları internete bağlamak istiyoruz. Hatta bu bizim için bir zorunluluk.
    Basit bir şema ile ne yapmaya çalıştığımızı anlatayım:

internet --- Zyxel 662HW --- TP-Link --- Bilgisayar sınıfındaki PC'ler

Bir de şema çizmeye çalıştım konu ile ilgili. Umarım yardımcı olur:

Lütfen acil yardım (TP-Link Access Point)

Bilgisayar sınıfındaki PC'lerin wireless kartları ve antenleri var. Yani bir wireless yayını görürlerse bağlanabiliyorlar.
    Sorun şu ki:
    Kurulumu, ayarları ve TP-Link cihazını hangi modda çalıştıracağımızı bilmiyoruz.
    Ben size madde madde yazıyım sorularımızı:
    1- Öncelikle yukardaki şemaya göre TP-Link cihazını hangi modda çalıştırmamız gerekiyor? (Wireless access point/bridge/repeater?)
    2- Yine yukardaki şemaya göre kablo bağlantılarını nasıl yapmamız gerekiyor?
    3- Bu kurulumun çalışması için modemin web arayüzünde herhangi bir ayar yapmak gerekiyor mu?
    4- TP-Link cihazlarının ayarları nasıl yapılır?

Bu konuda yardımcı olan olursa gerçekten büyük hayır işlemiş olacak. Kendisinden Allah bin kere razı olsun, her zaman hayır duamız O'nunla olur...
    Şimdiden teşekkürler.
    Not: Konunun aciliyeti var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi manga_ -- 27 Eylül 2009; 3:03:25 >

• Kimse yok mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: manga_
    ...........
    1- Öncelikle yukardaki şemaya göre TP-Link cihazını hangi modda çalıştırmamız gerekiyor? (Wireless access point/bridge/repeater?)
    2- Yine yukardaki şemaya göre kablo bağlantılarını nasıl yapmamız gerekiyor?
    3- Bu kurulumun çalışması için modemin web arayüzünde herhangi bir ayar yapmak gerekiyor mu?
    4- TP-Link cihazlarının ayarları nasıl yapılır?
    ........

1- Şemaya göreTP-link'i Wireless Access Point modunda çalıştırmalısın
    2- "Bilgisayar sınıfındaki PC'lerin wireless kartları ve antenleri var" demişsin bu durumda TP-Link ile bilgisayarlar arasında ethernet kablo zaten söz konusu değil sadece ZyXEL ile TP-Link arasında bir ethernet kablo bağlanmalı.
    3- Modem web arayüzünde ttnet PPPoE bağlantısı için gerekli ayarlar dışında pek ayara gerek yok aslında ama DHCP 'yi aktif yapabilirsin ki böylece her bilgisayar otomatik yerel IP alabilsin. Onun dışında zyXEL'in varsayılan LAN IP'si olan 192.168.1.1 'i bir yere not et. Yani yerel IP ağın 192.168.1.xxx
    4- TP-Link IP adresini statik yap mesela 192.168.1.2 olsun. ZyXEL'de DHCP yi aktif hale getirdiysen (ki büyük ihtimal öyle yapmış olmalısın) TP-Linkteki DHCP 'yi açmana gerek yok hatta o durumda TP-Link'teki DHCP 'yi kapatman gerekli.

5- Her bilgisayardaki Wireless ağ ayarından (WLAN) TCP/IP de IP otomatik yapılandırmayı seç, ZyXEL her bilgisayar için IP ve DNS adreslerini otomatik verecektir.

6- Tüm bunlar tamamen acık ve temel bağlantı sağlar bu temel baglantıyı sagladıktan sonra (WEP veya WPA) şifrelemeye geçebilirsin...

• zyxel ile tp linki arada ethernet kablosu olmadan kullanamaz mıyız peki? Yani sinyal tekrarlayıcı olarak
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozeronut

zyxel ile tp linki arada ethernet kablosu olmadan kullanamaz mıyız peki? Yani sinyal tekrarlayıcı olarak

Repeater modda çalıştırılabiliyor. Yani dediğiniz gibi arada ethernet kablosu olmadan çalışıyor ve diğer bilgisayarlara zyxel modemden aldığı wireless yayını dağıtıyor.
  • ARKADASLAR ACİL YARDIM..

ÖNCELIKLE HERKESE MRB. BEN EVİME ADSL BAGLATTIM MODEMİM TP-LINK , 2 TANE PC VAR BİRİ LAPTOP DİGERİ MASA ÜSTÜ LAPTOPA BAĞLARKEN HERHANGI BIR SORUN YASAMADIM FAKAT MASA ÜSTÜNE BIR TÜRLÜ INTERNET BAGLAYAMADIM 2 GUNDUR UGRASIYORUM BASARAMADIM. NORMALDE OTOMATIK IP VERMESI GEREKIYORMUS MODEMIN FAKAT MASA USTU PCDE BUNU BASARAMIYOR HERDEFASINDA İNTERNET AG ARIYOR DIYOR VE ÜNLEM İŞARETİ ÇIKIYOR. BENDE MANUEL OLARAK IP ADRESINI GIRDIM BU SEFERDE INTERNET BAGLANDI DIYOR FAKAT NE İLGİNÇTİR Kİ INTERNET EXPLORERDEN INTERNETE GIRIYORUM SAYFA GÖRÜNTÜLENEMIYOR DIYOR. YEREL AGBAĞLANTISI BÖLÜMÜNE GİRDİĞİMDE GELEN KISMINDA 89 YAZIYORSA GİDEN KISMI 0 BEN BU İŞTEN HİÇ BİR ŞEY ANLAMADIM IKI TANE KABLO DEGISTIRDIM BELKI KABLODA PROBLEM VAR DEDIM FAKAT AYNI KABLOLARI LAPTOPA UYARLADIGIM HERHANGI BIR PROBLEMLE KARSILASMIYORUM SORUN MASA ÜSTÜ PCDE Mİ?? EGER SORUN BU PCDEYSE SORUN NE ARTIK KAFAYI YICEM LÜTFEN YARDIM.. UMARIM ANLATABILMIŞIMDIR???

• işletim sistemin vista ise bunun için mikrosoftun sitesinden bir yama var. Çekip kurman gerekiyor. vista bazı dhcp serverlar ile anlaşamıyor!
    linksys wag160N lerde de var bu sorun.

http://support.microsoft.com/kb/928233
  • ben 12 saat çözüm aradım kendim buldum. bilgi paylaştıkça değer kazanır.

şu dosyanın içindekileri uygulayın çözüm burda...

ftp://download.datastar.com.tr/Downloads/TP-Link/Access%20Point/TL-WA701ND/TL-WA701ND%20ACCESS%20POINT%20KURULUM%20KILAVUZU.pdf

3.12 Aşağıdaki resimde görünen sayfa açılır. Reboot düğmesine tıklayın ve cihazı yeniden başlatın. 

3.13 Aşağıdaki mesaj görüntülenir. Tamam’a tıklayın. 

3.14 Access Point yeniden başlatılır.  

3.15 Access Point yeniden başladıktan sonra Bilgisayar ile Access Point arasındaki kabloyu çıkartın ve Access 
    Point cihazını modem veya ağınızdaki bir switch’e bağlayın. Acess Point artık kullanıma hazırdır. 

3.16 Kablosuz bağlantılarınız ile ilgili durumları görüntülemek için sol menü listesinden Wireless > Wireless 
    Statistics seçeneğine tıklayınız. Bu sayfada Access Point ile kablosuz bağlantı kuran istasyonlar ve veri 
    alış veriş durumu görüntülenir.3.9 Şifreleme  yöntemi  olarak WEP  kullanmak  isterseniz WEP  seçeneğini  seçin. Key1  kutusunun  yanındaki 
    Key Type olarak 64bits, 128bits veya 152bits  seçin ve Key1 kutusuna hexadecimal biçiminde bir şifre 
    oluşturun. Sayfanın alt tarafındaki Save düğmesine tıklayın. 

Not: “Draft 11N özelliği WEP şifrelemeyi desteklemediği için eğer aygıt 11n modunda çalışacaksa WEP 
    şifrelemeyi kullanmanız önerilmez” şeklinde bir mesaj alırsınız.  

Eğer WEP şifrelemeyi kullanacaksanız QSS güvenlik özelliğini Disable yapın. Aksi durumda n serisi 
    cihazlar ile bu cihaz arasında kablosuz bağlantı kuramayabilirsiniz. 

Şifreleme  yöntemi  olarak WPA‐PSK/WPA2‐PSK  kullanmak  isterseniz  ilgili  seçeneği  seçin  ve  PSK  Password 
    kutusuna en az 8 karakter olacak şekilde bir şifre yazın. Türkçe harfleri kullanmayın. Save düğmesine tıklayın. 

3.10 Save düğmesine tıklayınca aşağıdaki mesaj açılır. Tamam’a tıklayın. 

3.11 Tamam düğmesine tıkladığınız zaman aşağıdaki resimde görüldüğü gibi  “The change of wireless config 
    will not take effect until the AP reboots, please click here to reboot” mesajı görüntülenir. Bu mesajda 
    click here yazan yere tıklayın. 

3.5 Aşağıdaki resimde görünen sayfa açılır. Reboot düğmesine tıklayın ve cihazı yeniden başlatın. 

3.6 Aşağıdaki mesaj görüntülenir. Tamam’a tıklayın. 

3.7 Access Point yeniden başlatılır.  

3.8 Kablosuz bağlantı güvenlik ayarlarını yapmak için sol menü listesinden Wireless > Wireless Security 
    seçeneğini seçin.  

Varsayılan ayar olarak kablosuz bağlantı için şifre yoktur ve Disable Security seçeneği seçilidir.  

3. Access Point ayarlarının yapılması;

3.1. Internet Explorer sayfası açın ve adres satırına Access Point’in IP adresini yazın sonra ENTER tuşuna
    basın. (Access Point IP:192.168.1.254)

3.2. Açılan giriş penceresinde Kullanıcı Adı ve Parola girin ve Tamam’a tıklayın. (Kullanıcı adı ve Parola ufak
    harflerle admin dir).

3.3 Giriş yaptıktan sonra Access Point yapılandırma sayfası açılır. Sol menü listesinden Wireless > Wireless
    Settings seçeneğini seçin. Kablosuz ayarları yapacağınız sayfa açılır.

Bu sayfada Operation Mode seçeneğini Access Point olarak seçin.

SSID kutusuna kablosuz bağlantınız için bir isim verin (örn; DATASTAR_AP).

Region kutusundan ülke olarak Turkey seçin. Bir uyarı mesajı açılacaktır. Bu mesajda Tamam’a tıklayın.

Save düğmesine tıklayın.

3.4 Save  düğmesine  tıkladığınız  zaman  “The  change  of wireless  config will  not  take  effect  until  the  AP 
    reboots, please click here to reboot” mesajı görüntülenir. Bu mesajda click here yazan yere tıklayın. 

Kullanıcı Adı: admin 
    Parola: admin 
    Tamam’a tıklayın . Access Point bağlantılarının yapılması,

1.1. Ethernet kablosunun bir ucunu bilgisayarınızın
    ETHERNET portuna ve diğer ucunu da MODEM
    üzerindeki LAN portuna bağlayınız.

1.2. DC güç adaptörü cihazın arka tarafındaki POWER
    jakına bağlayınız ve adaptörü bir duvar çıkışına ya da
    grup prize takınız.

2. Bilgisayarınıza el ile IP verilmesi

Windows XP için;

2.1. Başlat > Denetim Masası > Ağ ve Internet Bağlantıları >
    Ağ Bağlantıları’na çift tıklayın,

2.2. Ağ Bağlantıları sayfasında Yerel Ağ Bağlantısı’na sağ
    tıklayın ve Özellikler seçeneğini seçin,

2.3. Yerel Ağ Bağlantıcı Özellikleri penceresinde Internet
    İletişim Kuralları (TCP/IP) seçeneğine çift tıklayın. Internet
    İletişim Kuralları (TCP/IP) Özellikleri penceresinde
    Aşağıdaki IP adresini kullan seçeneğini seçin ve IP adresi
    karşısındaki kutulara 192.168.1.2 yazın. Alt ağ maskesi
    karşısındaki kutulara 255.255.255.0 yazın ve Tamam’a
    tıklayın. Tüm pencereleri kapatın.

Windows Vista ve Windows 7 için;
    2.4. Başlat > Denetim Masası > Ağ ve Internet > Ağ ve
    Paylaşım Merkezi’ne tıklayın.
    2.5. Ağ ve Paylaşım Merkezi sayfasının solundaki menüden Ağ
    Bağlantılarını Yönet’e tıklayın.
    2.6. LAN ve Yüksek Hızlı Internet sayfasında Yerel Ağ
    Bağlantısı’na sağ tıklayın ve Özellikler seçeneğini seçin.
    2.7. Yerel Ağ Bağlantıcı Özellikleri penceresinde Internet
    Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) seçeneğine çift tıklayın.
    Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) Özellikleri
    penceresinde Aşağıdaki IP adresini kullan seçeneğini
    seçin ve IP adresi karşısındaki kutulara 192.168.1.2 yazın.
    Alt ağ maskesi karşısındaki kutulara 255.255.255.0 yazın
    ve Tamam’a tıklayın. Tüm pencereleri kapatın.

• benim sorunum tp link modem var ve tp link access point var bende kablosuz olarak tplink wa901nd model access pointimi mevcut olan access pointe köprü yaparak kablosuz baglanmasını saglamak istiyorum ordan gelen yayını eve dagıtmak için bunu beceremedim bu şekilde yapan varmı :S ????
  • tp-link w8961nd modemi aldım

birde tp-link wa901 access point aldım bu access pointi uydu recivere baglayıp tplink modeme kablosuz baglanmak ıztıyorum ayarları nasıl oalcak yardım edermısınız.
  • oncelıkle frımvare guncellemesı yaparak wds'i aktıf hale getırmelısınız.
    Tplınk sıtesınde gereklı bılgılerı bulabılırsınız.
    Ayrıca yenı nesıl tum marka model modemlerle de kopru yapabılırsınız.tplınk olması sart degıl.
  • ben tp-link modemı pc ye kurdum su an calısıyor kablosuzu da calısıyor cep telefonumla denedım

access poınt uyduya nasıl baglayacagım ne ayarlar yapacagım onu bılemıyorum nasıl oalcagını
  • Teknik bilgi herzaman değerlidir . TEşekkrler ahmetturgay
  • SELAMUN ALEYKUM KARDEŞLER 2 GÜNDÜR UĞRAŞIYORUM YAPTIM OLDU BENDE 4 PC VAR ÜÇÜ KABLOSUZ BİRİ KABLOLU SADECE BİRİNDEN KABLOSUZ BAĞLANA BİLİYORDUM . GÜVENLİK ŞİFRESİNİ WEB OLARAK AYARLADIM VE ŞİFREYİ TÜRKÇE KARAKTER KULLANMADAN YAPTIM ŞİMDİ TÜM PCLER GİRİYOR VE HERŞEYİ DENEMİŞTİM ARTIK DELİ OLMUŞTUM ŞİMDİ ANINDA GİRDİİ SORUN ÇÖZÜLDÜ
  • ahmetturgaya TEŞEKKÜRLER..
  • quote:

Orijinalden alıntı: serdar54

benim sorunum tp link modem var ve tp link access point var bende kablosuz olarak tplink wa901nd model access pointimi mevcut olan access pointe köprü yaparak kablosuz baglanmasını saglamak istiyorum ordan gelen yayını eve dagıtmak için bunu beceremedim bu şekilde yapan varmı :S ????

aynısı bendede var. access point alacam diyodum. ama ona o parauı verinceye kadar. gittim tp-linki 8 dbi, olan anteninden 2 adet aldım. şimdi üzerinde nerdeyse sopa gibi anten var. 2 kattan full çekiyor iki antene 20 tl verdim. access point neredeyse 60-70 tl
  • ya beyler ustteki

"IP adresi karşısındaki kutulara 192.168.1.2 yazın.
    Alt ağ maskesi karşısındaki kutulara 255.255.255.0 yazın
    ve Tamam’a tıklayın."

bunu yapınca net kalmıoki pcde. 192.168 e girmio. net varkende girmiyor ulasamıyorum oraya nedense
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.