Şimdi Ara

exFAT yi NTFS ye dönüştürme mümkünmü?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
33.158
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşalr Kingston 128GB flash disk aldım ancak dosya sistemi exFAT.Bu dosya sistemini sadece windows vista ve windows 7 tanıyor.Xp ise bir yama yardımıyla tanıyabiliyor.Ancak bu bir flash disk ve ben her XP yüklü makinede bu yamayı yüklemek zorunda kalıyorum.Defalarca disk biçimlendirden NTFS ye döndürmeye çalıştım ama disk biçimlendirme tamamlanamadı diye hata veriyor.Bunun dosya sistemini NTFS ye döndürmenin bir yolu yok mu?

• Merhaba;
    Ben de kingston 128 GB USB bellek almak üzereyim.Böyle bir problem varsa almamayı düşünüyorum.Sizin aldığınız flash da problem olabilir mi?
    GG de görüştüğüm satıcı diğer işletim sistemlerinde çalışıyor dedi yanlış anlamadıysam.
  • zaten belleğin çalışmama gibi bir sorunu yok.vista ve windows 7 de sorunsuz çalışıyor.Windows XP de de gerekli yamayı microsoftun sitesinden çektiğinizde çalışıyor.ancak sonuçta bu bir flash bellek ve sürekli başka bilgisayarlara takmak icap ediyor,e haliylede her bilgisayar vista yada win 7 olmadığından,xp olabileceğinden yamayıda yanınızda taşımanız yada indirmeniz gerekiyor.Bunun yerine dosya sistemini bir şekilde NTFS ye dönüştürebilirsek tüm işletim sistemlerinde çalışacak.Bu konuda yardıma ihtiyacım var.Ben beceremedim.
  • "Baslat\Calıstır\cmd" Yazıp enter bas.

çıkan ekrana

convert h: /fs:ntfs yaz enter a bas.

yukarda h yazdım ama senin disk ne olarak görünüyorsa oraya onu yazacan. mesela g ise convert g: /fs:ntfs

boşluklara dikkat etmeyi unutma. kolay gelsin.
  • dediklerini yaptım çıkan sonuç:

"EXFAT SÜRÜCÜ İÇİN CONVERT KULLANILAMIYOR"

bu çözüm işe yaramadı.başka bilgisi olan varsa yardım ederse çok sevinirim.
  • http://www.brightsideofnews.com/news/2009/6/15/kingston-launches-worlds-first-128gb-usb-flash-drive.aspx

Burda windows 200o,Windows XP vw Windows Vista ile uyumlu olduğu söyleniyor.

Kingston da uyumlu diyor burda sanırım:
    http://www.kingston.com/flash/dt200.asp?id=2

EDIT:Kingston'un resmi sitesindeki açıklamanın linkini ekledim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknomehmet -- 25 Eylül 2009; 18:44:15 >
  • Sizin konuyu araştırıyorum da.Birkaç yerden okuduğum bilgileri şöyle bir toparladığımda şu sonuçlara vardım:
    1-)Bu cihaz vistada direk olarak çalışıyor(bunu hepimiz biliyoruz zaten)
    2-)xp'de bir yama ile çalışıyor(bu da bilinen bişey)
    Dikkat etmemiz gereken ince bir konu var bu cihaz vista ve üstü işletim sistemleri için yapılmış bir cihaz,xp ve diğerleri için sadece yama ile görülebiliyorsa acaba siz bunu xp'de mi formatlamaya çalışıyorsunuz?Vistada formatlamayı denediniz mi?
    Nette birkaç yerde öyle diyor.Vista da istediğiniz formata çevirin xp'de yapmayın diyor.Hatta xp de yapınca bilgilerin de uçtuğu söyleniyor.
    Siz vistada mı formatlıyorsunuz xp'de mi?
  • @teknomehmet Muhtemelen elinizdeki çakma 128gb bir flash bellek. Değişik yöntemlerle flash disklerin görünürde kapasiteleri artırılabiliyor. Bu konu ile ilgili forumda konu açılmıştı zamanında..

Siz bu diski nerden ve ne kadar bir fiyata almıştınız.?

Mesela bi deneme yapın. İçine 5-10gb lık bi veri atmaya çalışın. Eğer attığına dair bir ibare olursa flash belleğinizi başka bir bilgisayara takıp içindeki verilerin orada olup olmadığını kontrol edin..
  • dejaay dostum
    verdigin tavsiye icin tesekkur ederim.ben henuz almadim fakat bir sitede saticisiyla gorusuyorum.bana xp de calistirdigini ve sorun olmadigini soyluyor.baska bir satici da 1-1,5 GB uzeri bilgilerde sorun olabilecegini soyluyor.ama yukarida da belirttigim gibi kingston resmi sitesinde ok veriyor.
    Bilen varsa yardimci olsun lutfen.
  • Öncelikle diski hem XP de hemde VİSTA da NTFS ile biçimlendirmeyi denedim hızlı biçimlendirde de,normal biçimlendir seçeneğinde de başarılı sonuç alamadım.XP de zaten biçimlendirme ekranında ,exFAT ı tanımadığından,NTFS felan diye bile seçemiyorsun.

Ayrıca diskte sahte olma,yada çalışmama gibi bir problem yok.Kingstonun sitesinde ya da diğer sitelerde XP uyumlu yazdığı doğru ancak yama yüklenerek çalışabiliyor.Vista veya windows 7 de ise direkt oalrak çalışıyor.Diske 10 GB civarında dosya attım sorunsuz,başka bilgisayarda da açtım (VİSTA yüklü) yine sorunsuz.

Benim problem olarak gördüğüm şey şu.Bu bir flash bellek,doğal olarak yanımda taşıyıp gerektiğinde internet cafede ya da bulunduğum ortamda bulunan bilgisayarda içerisindeki bilgiye ihtiyacım olduğunda,yakınımdaki bilgisayarda vista veya windows 7 bulunmama ihtimali söz konusu olduğundan,ben ayrı bellekte yamayı taşımak zorundayım yada internet varsa internetten indirmek zorundayım.Diğer ve en pratik çözüm flash belleği NTFS formatına,yani tüm işletim sistemlerinin sorunsuz açabildiği formata çevirebilmek.Bunuda bir türlü başaramadım.İnternetten araştırdığım kadarıyla da başarabilen yok zaten.Artık yapacak bişey yok gibi.Ancak ben yine de sonuca ulaşabilirsem forum dan paylaşacağım.

Bu arada içerisinde dosyalarım varken disk özellikleri ekranının bir resmini koyuyorum.

• @notyetktu
    Siz nerden ve kaça aldınız?

Bu arada programla dosya sistemini dönüştürmeyi denediniz mi?
    Bir de şu programı deneyiniz.
    swissknife-v322
  • Programı yükledim ancak flash bellek kilitli formatlanamıyor diyor.Bu programda işe yaramadı yani.
  • Birkaç kişiyle konuştum HP USB DISK STORAGE FORMAT TOOL adlı programla yaptığını söylüyorlar.
    Bunu denemişmiydin.
  • şimdi bu programı yükledim formatlamaya çalışıyorum FAT32 de sonra da NTFS de deniyeceğim sorunu buraya yazarım.Umarım başarılı olur.
    quote:

Orijinalden alıntı: teknomehmet

Birkaç kişiyle konuştum HP USB DISK STORAGE FORMAT TOOL adlı programla yaptığını söylüyorlar.
    Bunu denemişmiydin.
  • Evet sonunda başardım.HP USB DISK STORAGE FORMAT TOOL programı ile FAT32 ye dönüştürmeyi başardım.Disk özelliklerinin yer aldığı resmide koyuyorum ancak diski fat32 ile biçimlendirmeme rağmen kullanılan alan şu anda 29.1 gb,boş alan 87.9gb toplam alan 117gb olarak gözüküyor.Oysaki belleğin içerisi boş.Neyse en azından şimdilik 90gb a yakın FAT32 bir bellek oldu.Bu konuytuda bulmaya çalışacağım.

• İyi.Bu da bir gelişme.Hadi hayırlı olsun
  • ben 128gb flashdrive exfatı fat32ye çevirmeyi başardım...
    119gb tam formatlandı ama buseferde attığım dosya isimleri ve drive ismi usbflashı çıkartıp takınca yok oluyor...
    doldurduğum oranda gb kullanılyor gözüküyor ama içi boş...sanırım caluster ayarlarlarından...bilgisi olan varmı?
  • Arkadaşlar ben HP USB DISK STORAGE FORMAT TOOL programı ile denedim yine olmuyor hata veriyor 128 kingston siz nasıl yaptınız?
  • arkadaşım bide bu programı dene istersen belki sorununu çözer
    http://hotfile.com/dl/20562589/b0cdc78/MMC-CART_FORMAT.rar.html
  • bendede 64 gb usb bellek var benimki biraz daha farklı sorun
    bellege 2 gb kadar ilk yükledigi veriler yuklüyor hatasız
    geri kalan ne atarsam atıyım hep bozuk dosya olarak kaydediyor
    15 tane video atmıssam 256mb lık ilk 8 tanesi güzelce calısıyor digeri ise aynı büyüklükde olmasına ragman bozuk dosya diyor acılmıyor.
    yardımcı olabilecek varmı nedendir acaba _?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.