Şimdi Ara

PC DEKİ FİLMİ DREAMBOX 500S İLE TV'DE OYNATMA

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
224
Cevap
4
Favori
59.141
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bombayı patlatıyorum.... kendi yaptığım şekilde aşama aşama anlatımı hazırlıyorum

not: videonuzun ismi çok uzun olur ise oynatmaya başlayınca dream reset atar ve bilgisayarda vlc hata verir...
    videolarınızın isimlerini kısa tutun

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Gemini bluepanelden addons ---> plugins kısmından vlcf_1.8.0'i indirip kurmanız gerekmektedir
    benim hazırladığım settingde bu program kurulu şekilde gelmektedir.....
    http://forum.donanimhaber.com/m_27297466/tm.htm

pc için gerekli progam ise VLC media player dir... onuda indirip pc mize kuralım

......................................................

ilk olarak film klasörümüzü ağda paylaşıma açalım.....

flash fxp programı yardımı ile ;

/var/tuxbox/config/ içerisindeki

vlcf_original.xml adı vlcf.xml olarak değiştirilecek

resimde kırmızı yazı ile yazan ayar yapılacak (chmod 755 yapılacak)

PC DEKİ FİLMİ DREAMBOX 500S İLE TV'DE OYNATMA

sonrasında vlcf.xml dosyasına sağ tıklayıp editdan kendi pc mizin bilgilerini gireceğiz

server name="set1" ip="192.168.2.2" kısmı kendi pc mizin ip si olacak şekilde değişecek

bilgisayarımın ipsini.. ağ bağlantılarından tcp ip v4 ayarlarından 192.168.2.2 olarak kendim verdim...

<config name="set1" startdir="d:" cddrive="h:" /> kısmı ise paylaşıma açtığımız klasörü göstereceğimizi kısımdır

örnek verecek olur isek benim harddiskte paylaşıma açtığım film klasörüm f içinde ..Satır işe söyle olacak

<config name="set1" startdir="f:/film"cddrive="h:" /> buradaki h cd sürücümüzün harfidir

kendi bilgisayarıma göre editlediğim vlcf.xml nin içeriği

<?xml version="1.0" encoding="iso-8859-1" ?> 
    <?xml-stylesheet type="text/xsl" href="/XSLMPSettings.xsl"?>
    <vlc>
    <server name="set1" ip="192.168.2.2" webif-port="8080" stream-port="9090" user="admin" pass="admin" /> <!-- you can use max 4 server and config sets -->
    <server name="set2" ip="192.168.178.93" webif-port="8080" stream-port="9090" user="admin" pass="admin" />
    <server name="set3" ip="192.168.178.94" webif-port="8080" stream-port="9090" user="admin" pass="admin" />
    <server name="set4" ip="192.168.178.25" webif-port="8080" stream-port="9090" user="admin" pass="admin" />
    <config name="set1" startdir="f:/film" cddrive="g:" />
    <config name="set2" startdir="/home/mordillo/video" cddrive="/media/cdrom0" />
    <config name="set3" startdir="d:/" cddrive="g:" />
    <config name="set4" startdir="c:/" cddrive="g:" />
    <codec mpeg1="mpgv" mpeg2="mp2v" audio="mpga" />
    <setup name="File" pic="divx.png" ext="MKV" Videorate="2048" Videotranscode="1" Videocodec="mp2v" Videosize="704x576" Audiorate="192" Audiotranscode="1" fps="25" soutadd="soverlay,senc" />
    <setup name="SVCD" pic="mp4.png" ext="NONE" Videorate="1000" Videotranscode="0" Videocodec="mpeg2" Videosize="352x576" Audiorate="192" Audiotranscode="0" fps="25" soutadd="soverlay,senc" />
    <setup name="VCD" pic="mp4.png" ext="NONE" Videorate="1000" Videotranscode="0" Videocodec="mpeg1" Videosize="352x576" Audiorate="192" Audiotranscode="0" fps="25" soutadd="soverlay,senc" />
    <setup name="DVD" pic="default.png" ext="NONE" Videorate="1000" Videotranscode="0" Videocodec="mp2v" Videosize="704x576" Audiorate="192" Audiotranscode="1" fps="25" soutadd="soverlay,senc" />
    <setup name="File" pic="mpg.png" ext="MPG" Videorate="1000" Videotranscode="1" Videocodec="mp2v" Videosize="704x576" Audiorate="192" Audiotranscode="1" fps="25" soutadd="soverlay,senc" />
    <setup name="File" pic="mpg.png" ext="MPEG" Videorate="1000" Videotranscode="1" Videocodec="mp2v" Videosize="704x576" Audiorate="192" Audiotranscode="1" fps="25" soutadd="soverlay,senc" />
    <setup name="File" pic="mpg.png" ext="M2P" Videorate="1000" Videotranscode="0" Videocodec="mpgv" Videosize="704x576" Audiorate="192" Audiotranscode="0" fps="25" soutadd="soverlay,senc" />
    <setup name="File" pic="mpg.png" ext="MPV" Videorate="1000" Videotranscode="0" Videocodec="mpgv" Videosize="704x576" Audiorate="192" Audiotranscode="0" fps="25" soutadd="soverlay,senc" />
    <setup name="File" pic="mpg.png" ext="DAT" Videorate="1000" Videotranscode="0" Videocodec="mpgv" Videosize="704x576" Audiorate="192" Audiotranscode="0" fps="25" soutadd="soverlay,senc" />
    <setup name="File" pic="divx.png" ext="AVI" Videorate="2048" Videotranscode="1" Videocodec="mp2v" Videosize="704x576" Audiorate="192" Audiotranscode="1" fps="25" soutadd="soverlay,senc" />
    <setup name="File" pic="divx.png" ext="MOV" Videorate="2048" Videotranscode="1" Videocodec="mp2v" Videosize="704x576" Audiorate="192" Audiotranscode="1" fps="25" soutadd="soverlay,senc" />
    <setup name="File" pic="wmv.png" ext="WMV" Videorate="2048" Videotranscode="1" Videocodec="mpgv" Videosize="704x576" Audiorate="192" Audiotranscode="1" fps="25" soutadd="soverlay,senc" />
    <setup name="File" pic="h264.png" ext="H264" Videorate="2048" Videotranscode="1" Videocodec="mpgv" Videosize="704x576" Audiorate="192" Audiotranscode="1" fps="25" soutadd="soverlay,senc" />
    <setup name="File" pic="mp4.png" ext="MP4" Videorate="2048" Videotranscode="1" Videocodec="mpgv" Videosize="704x576" Audiorate="192" Audiotranscode="1" fps="25" soutadd="soverlay,senc" />
    <setup name="File" pic="divx.png" ext="DIVX" Videorate="2048" Videotranscode="1" Videocodec="mp2v" Videosize="704x576" Audiorate="192" Audiotranscode="1" fps="25" soutadd="soverlay,senc" />
    <setup name="File" pic="default.png" ext="ASF" Videorate="1000" Videotranscode="1" Videocodec="mp2v" Videosize="704x576" Audiorate="192" Audiotranscode="1" fps="25" soutadd="soverlay,senc" />
    <setup name="File" pic="default.png" ext="TS" Videorate="1000" Videotranscode="0" Videocodec="mp2v" Videosize="704x576" Audiorate="192" Audiotranscode="0" fps="25" soutadd="soverlay,senc" />
    <setup name="File" pic="dvd.png" ext="VOB" Videorate="1000" Videotranscode="0" Videocodec="mp2v" Videosize="704x576" Audiorate="192" Audiotranscode="0" fps="25" soutadd="soverlay,senc" />
    <setup name="File" pic="dvd.png" ext="ISO" Videorate="1000" Videotranscode="0" Videocodec="mp2v" Videosize="704x576" Audiorate="192" Audiotranscode="0" fps="25" soutadd="soverlay,senc" />
    <setup name="File" pic="dvd.png" ext="BIN" Videorate="1000" Videotranscode="0" Videocodec="mp2v" Videosize="704x576" Audiorate="192" Audiotranscode="0" fps="25" soutadd="soverlay,senc" />
    <setup name="File" pic="mp3.png" ext="MP3" Videorate="2048" Videotranscode="1" Videocodec="mp2v" Videosize="704x576" Audiorate="192" Audiotranscode="1" fps="25" soutadd="" />
    <setup name="File" pic="mp3.png" ext="WMA" Videorate="2048" Videotranscode="1" Videocodec="mp2v" Videosize="704x576" Audiorate="192" Audiotranscode="1" fps="25" soutadd="" />
    <setup name="File" pic="mp3.png" ext="WAV" Videorate="2048" Videotranscode="1" Videocodec="mp2v" Videosize="704x576" Audiorate="192" Audiotranscode="1" fps="25" soutadd="" />
    <setup name="File" pic="mp3.png" ext="OGG" Videorate="2048" Videotranscode="1" Videocodec="mp2v" Videosize="704x576" Audiorate="192" Audiotranscode="1" fps="25" soutadd="" />
    <!--Feel free to add filextensions as you like. Every listet extension will be proceed now. Example below-->
    <!--setup name="File" ext="RATDVD" Videorate="2048" Videotranscode="1" Videocodec="mp2v" Videosize="720x576" Audiorate="192" Audiotranscode="1" fps="25" soutadd="soverlay,senc" /-->
    </vlc>

vlc player pc ye kurduktan sonra programın kısayoluna sağ tıklayıp özleliklere gir

hedef kısmını

"C:\Program Files\VideoLAN\VLC\vlc.exe" --extraintf=http

olarak değiştir

not: vlc nin son versiyonlarında arayüz şifrelemesi olduğundan dolayı lua ayarlarının yapılması gerekiyor. ben bu ayarları yapmayı bilmediğimden eski versiyon olan vlc-0.9.8a-win32 kullanıyorum...

download:http://download.videolan.org/vlc/0.9.8a/win32/
    alternatif: http://uploaded.net/file/im8pkbmj

Ayarlarınız doğruysa browserdahttp://127.0.0.1:8080 yazdığınızda karşınıza VLC media player Web interface gelir...

sayfa görüntülenmez ise ..vlc den ayarlar + tercihler - tümünü sıfırla kaydet ve tekrar kapatıp açın
    http://127.0.0.1:8080 e yine girin bakalım gelecekmi...

sıra geldi ayarlardan sonra nasıl izleyeceğimize

1. PC�nizden masaüstündeki kısayoldan VLC media playerı çalıştırın.çalışır vaziyette kalsın.

browser ahttp://127.0.0.1:8080 yazın arayüz geliyor ise vlc ayarlarımız doğrudur ...

2. Dreambox kumandasından sarı tuşa basarak VLC Frontendi seçtiğinizde <config name="set1" startdir="f:/film"cddrive="h:" /> kısmına yazdığınız dizindeki klasör ve dosyalarınız ekranda görünür ...

not: pc den vlc player açık olması gerekmektedir

sesi artırmak için film yüklendiktan sonra izlerken ok+ sarı sesi kısar ok +mavi ses açar

............................

avi ve divx doyslarını oynatmaktadır.... mkv vs formatları destekliyormu bilemiyorum

modem resetlerinde bilgisayarın ipsi sürekli değiştiğinden dolayı;
    ağ bağlantılarından eternet bağlantımın özelliklerine girerek tcpipv4 den bilgisayara sabit ip olarak 192.168.2.2 olarak kendim verdim.

edit : avi divx - mp4 - mp3 ve dat olanları açtı - mkv video denedim

aşağıdaki satırı vlcf içeriğinde araya ekleyince açtı

<setup name="File" pic="divx.png" ext="MKV" Videorate="2048" Videotranscode="1" Videocodec="mp2v" Videosize="704x576" Audiorate="192" Audiotranscode="1" fps="25" soutadd="soverlay,senc" /> 

yalnız bişey dikkatimi çekti film klasörüne üst menüye geçince
    documend and setting klasörü dahil tüm c klasörleri karşıma geldi .. oysaki onları paylaşıma açmamıştım :)

[DHVideo=]

altyazı ayarları vlc player

Ayarlar ---> Tercihler ---> Ses bölümünde Gelişmiş seçenekler seçili iken

Default audio volume---> Ses ayarını yapabilirsiniz.
    Audio desynchronization compensation---> Ses ve video arasında senkron bozukluğu varsa buradan ayarlayabilirsiniz!

Ayarlar---> Tercihler ---> Video ---> Altyazılar/OSD bölümünde Gelişmiş seçenekler seçili iken

Subtitle autodetection fussiness---> Altyazının otomatik olarak saptanmasında dosya isimlerinin uyumluluğu için 0-4 arasında seçenekler (default değer 3).
    Altyazı otomatik bulma yolu---> Videolarınız ve altyazılarınız farklı dizinlerde ise kullanabilirsiniz!
    Force subtitle position ---> Altyazı pozisyonunu ayarlayabilirsiniz.

Ayarlar ---> Tercihler ---> Video ---> Altyazılar/OSD ---> Text renderer bölümünde Gelişmiş seçenekler seçili iken

Font size in pixels ---> Font boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz!
    Opacity ---> Font transparanlığı ve opaklığını buradan ayarlayabilirsiniz!
    Text default color---> Font rengini buradan ayarlayabilirsiniz!
    Relative font size---> Font boyutu girmediyseniz font büyüklüğünü buradan ayarlayabilirsiniz!
    Font effect---> Altyazının okunaklılığını buradan ayarlayabilirsiniz!

dm800 de altyazı gelmiyor ise

Altyazılı izlemek için plugins teki VLC sunuculardan sunucu düzenleden altyazı kaplamasını evet yapın altyazı gelir

///////////////////////////////////////////////////////////////

bağlantıda sorun yaşayan orion1907 arkadaşın bulduğu çözüm

quote:

Orijinalden alıntı: orion1907

Selam arkadaşlar

Nihat arkadaşımın da desteğiyle bu işlemi yapmak için kolları sıvadım.

Win7 64 bit işletim sistemi kullanıyorum. Dreambox 500s cihazım var.

Anlatılan her şeyi yapmama rağmen bir türlü NO CONNECTİON TO VLC SERVER AVAILABLE sorununu geçememiştim.

Bu gün aklıma gelen bir işlemi yapıp tekrar denediğimde sorunsuz olarak MKV dahil tüm formatları açabildim :D

Şu anki mutluluğumu hiçbir şeye değişmem. 3 gündür kafayı yemiş bir şekilde çırpınıyordum.

Neyse uzatmadan sorunu nasıl çözdüğümü yazayım.

Öncelikle anlatılan her şeyi eksiksiz yapacaksınız.

Daha sonra PC de oluşturduğunuz klasör var ya işte o klasörün bulunduğu harddiskin FAT32 olması gerekmektedir. FAT - NTFS - EXFAT gibi biçimlenmiş harddisklerden bilgileri okuyamıyor.

Ben bunu 500 gb harddiskim de uygulamadan önce "g" sürücüsünü (Kingston USB 4GB) yani flash diskimi FAT32 ye biçimlendirdim.

xlcf.xml dosyası içindeki dizinide "<config name="set1" startdir="g:" cddrive="f:" /> değiştirdim ve sorunsuz izliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nihat1551 -- 3 Mart 2015; 9:22:13 >

• nihat üstad döktürmüş :))

teşekkürler
  • yok deve yazmıştım msnde burayada yazıyorum yok deve

avi değilde mkv uzantısını desteklerse mükemmel olur :/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi srcn -- 21 Eylül 2009; 21:34:59 >
  • Ellerinin parmak uclarına sağlık o derece
  • teşekkürler bilgiler çin...no connection to vlc server available yazıyor nihat kardeş..bişeyleri yanlış yaptım heralde....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nod35 -- 22 Eylül 2009; 1:13:31 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: nod35

teşekkürler bilgiler çin...no connection to vlc server available yazıyor nihat kardeş..bişeyleri yanlış yaptım heralde....

evet bişeyler yanlış
  • Bu olayi yapmak için ben cok ugrastim cok fazla yol denedim bi turlu başaramamiştim. birde senın yazdiklarini deniycem.
    sanırım win7 ve vista kullananlarda sorun oluyor hep bu pc'ye baglanmada. firewall engeliyormus bi yerde okudum nekadar dogru bilmiyorum. umarim senın yazdiklarin olur.
  • vistada dosya paylaşım izinleri karışık oluyor evet

dosya paylaşımında birincil sahip kendin

ikincil sahip de okuyucu olarak everyone olması gerekir diye biliyorum

PAROLA KORUMALI PAYLAŞIMI KAPATMAYI UNUTMAYIN

güvenlik duvarından vlc ye izin verin... yine olmadı güvenlik duvarını kapatıp deneyin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nihat1551 -- 23 Eylül 2009; 0:35:05 >
  • Nihat üstada teşekkürler. Sorunsuz çalışıyor. Vista kullanıcılarının extra bir şey yapmalarına gerek yok. Ben vista kullanıyorum ve herhangi bir şey yapmadan direkt çalıştı.

Düzenleme: Ben daha önce VLC.exe yi güvenlik duvarına eklemiştim. Bu yüzden sorun yaşamamış olabilirim. Tavsiyem güvenlik duvarına VLC.exe yi eklemeniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi faithless35 -- 22 Eylül 2009; 13:48:42 >
  • Bu Şekilde Hd Formatında Film Oynatabilirmiyiz..

Dm500-s Mi Ne Var Bizdede Scart KAliteli Olursa Birazda Olsa Kalite Alamazmıyız
  • Yine döktürmüşsün hocam
  • aştın kendini nihat kardeş...
  • ellerine saglık nihat süper bi çalışma : ) süper çalışıyo walla sorunsuz mükemmel kalitede... en ufak takılma olmadan izleyebiliyorum :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Siempre26 -- 27 Eylül 2009; 2:46:31 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Siempre26

ellerine saglık nihat süper bi çalışma : ) süper çalışıyo walla sorunsuz mükemmel kalitede... en ufak takılma olmadan izleyebiliyorum :)

Bir anormallik var. Takılma olmadan çalışması çok zor. Avi değil de kendi dm500s ile yapılan kayıtları oynatırken takılma olmaz ama avi dosyasında takılma olmaması anormal. Ya takılma olacak kadar izlemedin ya da acaip şanslısın receiverında mükemmel bir stabilite yakalamışsın ya da Nihat arkadaşımızı çok seviyorsun hiç denemeden süper falan dedin... Ne pli ile ne gemini ile takılmasız bir divx izleyemedim ben... Sen izliyorsan tebrik ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: engunaydin

quote:

Orijinalden alıntı: Siempre26

ellerine saglık nihat süper bi çalışma : ) süper çalışıyo walla sorunsuz mükemmel kalitede... en ufak takılma olmadan izleyebiliyorum :)

Bir anormallik var. Takılma olmadan çalışması çok zor. Avi değil de kendi dm500s ile yapılan kayıtları oynatırken takılma olmaz ama avi dosyasında takılma olmaması anormal. Ya takılma olacak kadar izlemedin ya da acaip şanslısın receiverında mükemmel bir stabilite yakalamışsın ya da Nihat arkadaşımızı çok seviyorsun hiç denemeden süper falan dedin... Ne pli ile ne gemini ile takılmasız bir divx izleyemedim ben... Sen izliyorsan tebrik ederim.

videonun çözünürlüğü çok yüksek olmaz ise vede pc bağlantısı kablosuz değilde eternetten sağlanıyorsa takılma olmaz

• quote:

Orijinalden alıntı: nihat1551

videonun çözünürlüğü çok yüksek olmaz ise vede pc bağlantısı kablosuz değilde eternetten sağlanıyorsa takılma olmaz

Bağlantı ethernetten çözünürlükleri ise hiç ellemedim standart divx dosyasının geldiği çözünürlükte kullandım. Sanırım hata orada. Çözünürlüğü VLC player da pc üzerinden mi düşürüyoruz. Bir de ben PLI kullanıyorum Movie Player eklentisi ile izleyecektik sanırım. Başka bir ayar yapmak gerekiyor muydu?
  • ayarlarla oynamadım gemini image ile vlc üzerinden izleniyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: nihat1551

ayarlarla oynamadım gemini image ile vlc üzerinden izleniyor

Denemek için Movie Player kurdum Jade2'de çalışıyordu jade3'te çalışmadı. Gemini'yi sevmiyorum divx izlemek için imaj değiştirmeyeceğimden yeni bir pli kurana kadar beklemeye aldım konuyu.
  • Eline Sağlık. Güzel bir özellik oldu cihazıma.
  • Gemini bluepanelden addons ---> plugins kısmından vlcf_1.8.0'i indirip kurmanız gerekmektedir
    benim hazırladığım settingde bu program kurulu şekilde gelmektedir.....

Merhaba Bende DreamBox 500s var dediğiniz yerden dosyayı buldum OK liyorum fakat bana Disk Small hatası veriyor kırmızı bir şekilde işaret var Gereksiz izlemediğim kanalları ve açılmayan kanalları kullanmadığımız Uyduları sildim.
    yer açıldı 475 kb VLCF de 440 kb fakat yine aynısını dedi bir yardımcı olurmusunuz arkadaşlar teşekkür ediyorum kolay gelsin.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.