- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
TÜM GÜMRÜK PROBLEMLERİ, PTT UPS DHL TNT FEDEX AMEREX USPS CHINA POST ATATÜRK HAVALİMANI TOPKAPI
Bu konudaki kullanıcılar:
 
16327
Cevap
582
Favori
896656
Tıklama
Sayfaya git: Sayfa: [1] 3 4 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Giriş
Mesaj


6784 Mesaj
18 Eylül 2009; 18:18:24 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Sevgili arkadaşlar ilk mesajımda ve sonraki bir kaç cevap mesajımda tüm bu kargo ve gümrük işlemleri adım adım detaylı şekilde anlatılmış.

Hala okumadan soru soranlar var. Falanca şey aldım takılırmı, kaç güne gelir , şu olurmu, bu olurmu diye sormayın. Bi zahmet ilk mesajları okuyun.

Ayrıca çinlilerin toptancı sitelerinden (dhgate,dealextreme vs vs vs) normal kargolar ile mal getiririm köşeyi dönerim işlerinden vazgeçin.Bir gelir iki gelir sonra gümrük işi çıkar başınıza veya gelen mal rezil olur paranızla bir sürü rezillik çekersiniz. Sadece kendi ihtiyaçlarınız için bu işlere girişin.


bu konu sadece gümrüğe takılan ürünlerin durumları ve gümrükte işlem yapanların tecrübelerini kapsasın istiyorum. onun dışında ebayden şu nasıl alınır . falanca ürün gelirmi gelmezmi diye cevap yazılmasın. forumda epey bilgi var ne gelir ne gelmez , her zaman ürün gelirmi vs diye. bu konu gümrüğe takıldığı zaman kimin ne yapıp nasıl aldığıdır. gümrük işlemiyle ilgili çok az , detaysız bilgi ve tecrübe yazılmış forumlarda. bu konuda inşallah adım adım gümrük tecrübelerimizi aktaracağız.

Arkadaşlar bakıyorum bir sürü başlık var bununla ilgili çoğunda cevap bile yok. herkes ayrı bir başlık açmadan sorularını buraya yazsın . O kadar aradım bir cevap bulamadım. Benimde problemim var ve haftaya çarşamba atatürk havalimanı gümrüğüne gideceğim bakalım ne olacak.

bu sorumun cevabı burda: http://forum.donanimhab...tm.htm#msglink_34721943
işlemleri hallettim ve linkteki mesajda anlattım.

benimde dhl den gelen ticari olmayan internet üzerinden yaptığım bir alışveriş paketi var. bir tanede ups den var.

* Çinden internet üzerinden bir alışveriş yaptım. Kutu üstündeki faturada kargo dahil toplam fiyat 99$ olarak görünüyor. koli ağırlığı ise 4 kilo (aynı üründen aynı taşıyıcı firmayla birebir aynı şekilde başka paketler geldi geçti ama bu takıldı bunuda ek olarak belirteyim. farklı zamanlarda gelen bu paketlerden bazıları geçti bu takıldı işte.)
* Yine fatura üstünde gelen 1 parça malın (dvd player) hediye olduğu ve ticari olmadığı yazıyor.

Şimdi ürün gümrükte takıldı. defalarca telefon sonrası her seferinde farklı cevaplar aldım. Özellikle sen yapamassın burdan birine yaptır cevabı çok verildi. binbir zahmetle işlerin nasıl döndüğünü bir nebze anlamaya çalıştım. bu arada sanırım genel olarak paketler kargo firmalarının merkez binalarında saklanıyor ama gümrük işlemleri atatürk havalimanına 100 metre uzaklıktaki c kargo diye bir binada yapılıyor. anladığım kadarıyla işlemler şu şekilde yürüyor.

1-) dhl yenibosna binasına gidilecek ve ordino evrakları alınacak (150 lira ama vermem bu parayı, heryerde yasal değil yazıyor)
2-) atatürk havalimanında 50-100 metre uzaklıktaki c kargo mudur nedir o binaya gidilecek ve gümrük işlemleri halledilecek.(vergiler ödenecek)
3-) gümrük işlemleri halledilip tekrar dhl yenibosna binasına gelinecek ve paket burdan teslim alınacak.(25 euro depo ücreti ödenecek)

şimdi bu ordino olmadan direk atatürk havalimanının ordaki gümrük binasına gidip "benim burda paketim varmış" diye başlayıp işlemleri halletmek mümkünmü ? İnternetten tek parça alışveriş yapıpta böyle birşey başına gelenler hangi sırada ne yaptığını detaylı anlatabilirmi ?

ayrıca aynı şey ups ile gelen bir paketimdede var. ups ise merkez binamıza gelmeyin biz evrakları atatürk havalimanı gümrük binasına (c kargo denilen bina) yönlendiririz. direk oraya gidin işleminizi yapıp ups topkapı merkez binamıza gelin ve depo ücretini ödeyip paketinizi alın dedi. ups ordino ücreti istemiyor sadece 25 euro depo ücreti verin yeter dedi.

Şimdi yazacağınız tecrübeler dışında cevap bekleyen maddelik sorular şunlar.

İNTERNETTEN 1 ADET İÇİN YAPTIĞIMIZ ve DHL,UPS gibi firmalarla gelip ATATÜRK HAVA LİMANI GÜMRÜĞÜNE TAKILAN TİCARİ OLMAYAN ALIŞVERİŞLERDE
1-) Kargo firması ordino ücreti isteyebilirmi. (ben burayı çok okudum yasal değilmiş ama alınıyormuş)
2-) Ordino evrağı olmadan direk olarak gümrük binasına gidilip işlem yapılabilirmi ?
3-) Vergilendirme kalemleri nedir ? 100 euro altındaysa vergi vermek zorundamıyız. Koli üzerindeki fatura dikkate alınmak zorundamıdır yüksa gümrük memuru bunun değeri bu vergi vereceksin diyebilirmi ?
4-) 100 ila 1500 euro arasındaysa ve kutu üstünde bu değeri belirten fatura varsa sadece %10 vergimi veriyoruz yoksa eğitime katkı payı falan gibi bir sürü başka vergi varmı ?
5-) Havalimanı gümrük binasında gümrük işlemlerinin yapıldığı yerde paketlerimiz yok deniliyor. Paket olmadan gümrük memuruna paketin içeriği konusunda nasıl ikna edeceğiz ?
6-) Depo ücretleri en az 25 euro (yani 50 lira) imiş. Buna itiraz etme hakkımız varmı ?
7-) Paketi almak istemeyip geri gönderirsek, karşı taraf ne tür ücretler öder. Onlara gümrük ücreti çıkarırlarmı yoksa geliş ücreti neyse aynı miktar gidiş ücretimi alırlar ?

Postam nerede ; kargonuzun neredeolduğunu takip edebileceğiniz bir site .

http://www.track-trace.com/

ÖNEMLİ NOT : Track and Tracee girip ilgili tasiyici firmayi sectiginizde alintidaki bir mesaj cikarsa ve Reference Number sorarsa birkac gun sonra yeniden deneyin.

quote:

OTHERSTo promptly retrieve the record of your item, please key in your Enquiry Reference Number (if available), for example, 05000123A


Kapsadığı : DHL , TNT, Fedex , DB Schenker USA , DHL G. F , Air Cargo , Post/EMS(with USPS) , Container , Bill Of Lading
< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hurts -- 4 Aralık 2013; 12:58:45 >
_____________________________

Yoruma Git
böyle devletin allah belasını versin 1 euro geçmiş diye 50tl ücret ödeyecegim
76euro nedir ya şaka gibi nefret ettim şu ülkede yaşamaktan
+32 | berhan? - 2 yıl önce
gönderimi şikayet edip yayından kaldırtan şahıs..sıkıntını en azından benimle paylaşsaydın da böyle şikayet edip ortadan toz olmasaydın..ben hepimizi ilgilendiren bir konu hakkında konuştum, gümrük...
Yoruma Git
Yorumun Devamı
+5 | Makale_Helvetia - 2 ay önce
Tecrübelerime dayanarak söylüyorum arkadaşlar;

Kabul etmek istemesek de, moralimizi bozsa da, acı bir gerçek olsa da üçüncü dünya ülkesinde yaşıyoruz. Kendi vatandaşına aslan (yüksek vergi,saç...
Yoruma Git
Yorumun Devamı
+5 | YouWillNeverWalkAlone! - 2 ay önce
Zaten abuk sabuk hiç dönmesini beklemediğin ürünler geri gönderiliyor. En basiti elektronik sigara. Sigarayı bırakmak için yapılmış zararsız bir alet. Reddedilme sebebi alışkanlık yapabilir. Senin ...
Yoruma Git
Yorumun Devamı
+4 | Makale_Helvetia - 2 ay önce

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
18 Eylül 2009; 18:29:13 

ptt ile gelirse yapacağınız söyleyim.

1-) eğer paket takılırsa size eve yazı geliyor.
2-) ptt nin topkapıdaki ülkeri fabrikasının ordaki binasına gidiyorsunuz
3-) orda 1 den 9 a kadar numaralı camekanlı sağlı sollu küçük odalar var.sizinki hangi odada ise o odaya gidip sıra bekliyorsunuz.
4-) adınız söylenince içeriye geçiyorsunuz. paket geliyor yanınızda açılıyor.
5-) " bu ne ? " diye soruyorlar. Makul cevaplar veriyorsunuz. Ürünü kendinize aldığınızı zaten tek bir adet olduğunu fiyatının uygun olduğunu anlatıyorsunuz.
6-) Söyledikleriniz yeterli gelmesse odanın yetkilisine gönderiyor sizi. O amca bir bakışta çözüyor işi. Olmaz vermem derse çok dil dökeceksiniz almak için. Eğer bişey demeyip hesap yapmaya girişirse işine karışmayın, bırakın gerekli hesabı yapsın. Size "şu kadar vergisi var" diyecek. Söylenen rakam sizi aşıyorsa biraz alttan alarak dil dökmeye devam edin. Pazarlığa yanaşmıyorsa parayı ödeyip alın. Genelde çok makul vergi çıkarırlar.
7-) Siz verdiği ödeme kağıdıyla söylediği bankolara sırasıyla gidip ödemeleri yapın. Depo ödemeside ekstra 2 liradır.
8-) Tüm ödemeler bitince paketin beklediği odaya tekrar gidin paketi alıp sıvışın, fazla dolanmayın ortalıkta.
Buna gelen 2 yanıtı gör.


 
1293 Mesaj
18 Eylül 2009; 18:46:48 

gümrüğe takılma sınırı €100 dur sizin ürününüz belki inceleme için katılmış olablir birde ordino malın nereye indiğini kimin sahip olduğnunu gösteren belgedir bu belge olmadan gümrükte işlem yapamazsınız malın sizin oldğunn kanıtı o.daha kesin bilgi için bi gümrük bürosuna sorun cevap alabilrisiniz
_____________________________

Intel @6600,Asus P5Q DELUX
Ocz REPAİR HPC 4GB(2X2)DDR2 1066 MHZ
SEAGATE 500 Gb 32 Mb
GeCuBe HD 4870
Thermaltake 750W
Enermax Big CHAKRA,Samsung 2253LW


373 Mesaj
18 Eylül 2009; 18:56:13 

Bu aralar takılmaması lazım. Malum yılbaşı geldi millet hediye falan yolluyor.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
18 Eylül 2009; 19:05:51 


quote:

Orijinalden alıntı: C3nK35

gümrüğe takılma sınırı €100 dur sizin ürününüz belki inceleme için katılmış olablir birde ordino malın nereye indiğini kimin sahip olduğnunu gösteren belgedir bu belge olmadan gümrükte işlem yapamazsınız malın sizin oldğunn kanıtı o.daha kesin bilgi için bi gümrük bürosuna sorun cevap alabilrisiniz


inceleme için olmuş olabilir diyorsunuz. fakat dediğim gibi ups ve dhl aynı şeyi söylüyor. diyorlarki paket bizim merkez binamızda ama gümrük işlemleri atatürk havalimanının ordaki kargo binasından yapılacak. şimdi inceleme için olmuş olsa paket gümrük binasında değilki orda ben gümrükçüyle beraber inceleme yapabileyim. orası zaten kafamı karıştırıyor.


3860 Mesaj
18 Eylül 2009; 19:07:35 

Daha önce yurtdışından ürün getirmemişler için yararlı bir başlık olmuş, bilgilendirme için teşekkürler.
_____________________________
University of Illinois at Urbana-Champaign (Computer Science)


3649 Mesaj
18 Eylül 2009; 19:27:09 

[font="Comic Sans MS"] şu ürünü almak istiyorum ama biraz çekiniyorum şu gümrük konusu ve elime bir şekilde ulaşamama korkusundan

http://cgi.ebay.com/ATI...5b&_trksid=p3286.c0.m14

bir de hangi servisi seçersem daha garanti olur elime geçişi?paketin üzerine gift yazdırmaktan başka ne yapabilirim sorunsuz elime ulaşması için?< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metal can -- 18 Eylül 2009; 19:27:03 >
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
18 Eylül 2009; 19:57:54 

paketin üzerine "açanın anasını" da yazsanız bu şans işi. yazdıklarımı okuyun lütfen. herşeyi birebir aynı yolla 4 paket geldi 3 ü geçti 1 i takıldı. bu tamamen sizin paketinize kem gözlerin deymesine bağlı. gümrükçünün kem gözü sizin pakete takılırsa bitti gitti. özellikle büyük veya ağır kolilere gümrükçüler bi göz atıyorlar.

tüm arkadaşlar için tavsiyem şudur. ptt ile alın takılsa bile %10 vergi ve 2 lira depo parasıyla üstelik tek binada işi çözersiniz. yazıyorum işte dhl 3 kere git gel diyor bana.


3649 Mesaj
18 Eylül 2009; 20:04:33 

[font="Comic Sans MS"] ebayden bir ürün almıştım ve elime geçmedi. gümrüğü aradığımda böyle bir postanın kaydı olmadığını söylüyorlar. elime geçmesi derken biraz da türkiyeye giriş yapmasından bahsetmiştim. gösterdiğim gönderi seçeneklerinden ilkini seçsem olur değil mi? bu ikisi hakkında bilgin var mı? bu arada alacağım şey dizüstü ekran kartı, hafif ve ufak bir paket olur.
_____________________________5004 Mesaj
18 Eylül 2009; 20:10:43 

Güzel bi konu olmuş.Bu konu iyi gelişirse çok kişinin işine yarar
_____________________________3649 Mesaj
18 Eylül 2009; 20:34:20 

[font="Comic Sans MS"] aratınca alakalı bir kaç konu daha buldum.

Yurtdışı siparişleri | Sıkça Sorulan Sorular | - [ ANA KONU ]
http://forum.donanimhaber.com/m_19940720/tm.htm

E-BAY ALIŞVERİŞ - GÜMRÜK
http://forum.donanimhaber.com/m_29346388/tm.htm

GÜMRÜK
http://forum.donanimhaber.com/m_29023879/tm.htm

EBAY DEN ALIŞVERİŞ YAPACAĞIZ GÜMRÜK PROBLEMİ
http://forum.donanimhaber.com/m_28752651/tm.htm

Ebay sipariş ve gümrük
http://forum.donanimhaber.com/m_28276299/tm.htm

gümrük problemi
http://forum.donanimhaber.com/m_27459261/tm.htm
_____________________________665 Mesaj
19 Eylül 2009; 3:09:55 

EBay den 230 Dolarlik bir Digital Kamera alacaktim. Bu konuyu gorunce acikca cekindim! Birde biz İstanbul da degiliz, O gumruk islerini de becermemiz ve bir suru yol parasi vermeye deymez. Hem €200 luk mal gelir deniyor hem takiliyor. Tam bir kaos ve kafaya gore is yapma var. Ya hepsini gecir, yada gecirme de milletde ne yapacagini bilsin degilmi! Simdi zaten bayram ustu, hediyelerin transit gecmesi lazim.
Peki diyelim Kamerayi siparis ettik, sans yok zaten, tuttu gumruge takildi. Gumrukculere telefon etsek ( tabii telefonlarini bulabilirsek) desek geri gonder istemiyorum , o zaman ne olur, geri gonderirlermi? Ne karisik isler yaw.
_____________________________

BAY VURAL

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
19 Eylül 2009; 5:19:18 


quote:

Orijinalden alıntı: metal can

[font="Comic Sans MS"] ebayden bir ürün almıştım ve elime geçmedi. gümrüğü aradığımda böyle bir postanın kaydı olmadığını söylüyorlar. elime geçmesi derken biraz da türkiyeye giriş yapmasından bahsetmiştim. gösterdiğim gönderi seçeneklerinden ilkini seçsem olur değil mi? bu ikisi hakkında bilgin var mı? bu arada alacağım şey dizüstü ekran kartı, hafif ve ufak bir paket olur.


bildiğim kadarıyla ebay e paypal ile ödeme yapıyorsunuz ve bunlar sigorlatı oluyor. eğer sorun çıkarsa paypal %100 oranında sizin lehinize yardımcı olur. hele hele satıcının verdiğini takip nosu ile size ulaştığına dair bir not yoksa ücreti geri alırsınız. onun dışında sizin durumun gümrük işiyle bir ilgisi yok şu aşamada.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
19 Eylül 2009; 5:25:47 

quote:

Orijinalden alıntı: selamivural

EBay den 230 Dolarlik bir Digital Kamera alacaktim. Bu konuyu gorunce acikca cekindim! Birde biz İstanbul da degiliz, O gumruk islerini de becermemiz ve bir suru yol parasi vermeye deymez. Hem €200 luk mal gelir deniyor hem takiliyor. Tam bir kaos ve kafaya gore is yapma var. Ya hepsini gecir, yada gecirme de milletde ne yapacagini bilsin degilmi! Simdi zaten bayram ustu, hediyelerin transit gecmesi lazim.
Peki diyelim Kamerayi siparis ettik, sans yok zaten, tuttu gumruge takildi. Gumrukculere telefon etsek ( tabii telefonlarini bulabilirsek) desek geri gonder istemiyorum , o zaman ne olur, geri gonderirlermi? Ne karisik isler yaw.


istanbulda değilseniz kesinlikle tavsiye etmem. ptt ile gelip gümrüğe takılan bir ürün için yaklaşık 2-3 ay önce arkadaşım adına sadece kimlik fotokopisi ve dilekçesiyle ben gidip ptt topkapıda (avpim) işlem yapabilmiştim. Fakat şu an için kesin şekilde vekaletname istiyorlarmış. Buda ekstra 30-40 lira demek. yani istanbulda arkadaşınız olsa bile 30-40 ekstra ücreti var. ptt deki işlemler en fazla 30-40 dakka sürüyor. genelde 15 dakkada çıkarsınız sıra falan yoksa.

Hatta bu işlem için ayrıntılı bilgi vereyim. arkadaş aracı için bir cihaz aldı ebay den. vakti olmadığı için bana söyledi, dediğim gibi kimlik fotokopisi ile gittim işlemi yaptım. sadece 2 lira depo parası ödeyip aldım. daha sonra cihazı bozduk :) , ikincisini sipariş ettik yine benzer şekilde geldi ve gümrüğe takıldı. yine ben gideceketim ama işler değişti artık vekalet lazım dediler ve arkadaşım gitti. aynı cihazı bu sefer malesef 40 lira vergi ve 2 lira depo parası ödeyip aldı. görüyorsunuz tamamen şans işi ve memurların o anki durumlarına bağlı. hatta 40 liralık vergi bile kafadan öylesine bir hesaplama işte.

evet tekrar istanbul dışındaki arkadaşlara söylüyorum. bence çok kar edeceğiniz bir durum yoksa sipariş geçmeyin yurtdışından. iade etmek isterseniz karşı tarafın kabul etmesi lazım çoğu durumda kabul etmezler bu durumda otomatik olarak ürününüz gümrükçü arkadaşlara kalır. kabul etse bile gidiş dönüş ücretlerini keserek kabul edeceklerdir bu durumda yine epey bir zarar edersiniz. dediğim gibi çok karlı bir işlem olmayacaksa riske girmeyin.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatihfx -- 19 Eylül 2009; 5:26:07 >

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
19 Eylül 2009; 14:19:23 

dhl den bir ilginç örnek daha.

aynı uçakla aynı anda 3 dakka arayla gelen iki paketten biri takıldı diğeri geçti. üstelik kutu üstündeki fiyatı daha yüksek olan paket geçti. daha küçük olanı ise takıldı.

bakalım arkadaşlar önümüzdeki çarşamba 23.09.2009 da gideceğim herşey açıklığa kavuşacak o zaman göreceğim gümrük işleri nasıl oluyormuş anlayacağız.

buda başka bir konudan alıntı örnekler:

gümrük örneği: (PTT İLE GELEN KARGO ÖRNEĞİ)
ebay üzerinden usps(amerikan posta servisi) ile fotoğraf makinesi aldım(300TL)... türkiyeye girdiğinde gümrüğe takıldı ve bir posta geldi bana gümrükle ilgili... gümrüğe gittim, gözümün önünde paketi açtılar, bu ne dediler... fotoğraf makinesi dedim... kaç tane dediler, 1 tane dedim... tamam şu masaya gidin dediler... ordan belgeleri alıp, vezneye 32TL(30tl vergi, 0,5tl damga ücreti, 1,5TL gümrükleme ücreti) ödeyip başka bir masadan eşyamı teslim aldım... toplam 20 dakika sürdü gümrük işlemlerim...

gümrük örneği 2: (ÖZEL KARGO FİRMASI İLE [TNT] GELEN KARGO ÖRNEĞİ)
shoptodan guitar hero aldım(kargosuyla 150TL)... türkiyeye geldiğinde tntden telefon açtılar, gümrüğe takıldı diye... tntden kağıt geldi, tnt gümrüğüne gittim... resmi belgeler için benden 150TL ordino ücreti istediler(Bilgi: ordino belgesi yerine gümrük birliği ile bir çok belge kullanılabilir hale gelmiştir, bunlar çakallığına istiyor)... resmi belgeyi alıp devlet gümrüğüne gittim, orda %10 vergi+7tl civarı bişi ödedim... TNT gümrüğüne gittim geri... paketi açtılar, bu ne dediler, oyun vs... en son vezneye gidin dediler... gittim, 45TL 2 günlük antrepo ücreti dediler... onu da ödeyince paketi veriyorlar...< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatihfx -- 19 Eylül 2009; 17:31:28 >


364 Mesaj
24 Eylül 2009; 19:39:56 

Benim de bugün ülkeye TNT ile giren malım takıldı gümrüğe. 126 Euro (nakliye ile birlikte)

Öğrentdiklerim : 150 TL TNT ordino ücreti + %10 vergi + ardiye + diğer masraflar.

150 TL TNT parası olmasa yaparım ama toplamı 300 TL ye geliyor.

Şimdi şuları merak ediyorum
1- TNT ordinoyu ödememe yolu var mı?
2- Aldığım firma ile görüştüm iade etmek istediğimi söyledim. TNT ile görüşerek iade kargosu ödeyerek malı geri gönderebşme şansım var mı bu durumda zararım sadece 45 Euro olacak.
3- Gümrük müşaviri tutmadan bu işleri kendim halledebiir miyim?
_____________________________

https://www.flickr.com/photos/65316244@N06/
Arcam irDAC - Schiit Lyr / Emotiva Mini X-A100 - Hifiman HE500
Sony Nex 6 - Lens Turbo II - Canon FD 50mm f1.4, Canon FD 24mm. f2.8
MacBookPro Mid 2012
PSN : Sivridis

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
24 Eylül 2009; 20:28:45 

quote:

Orijinalden alıntı: Sivridis

Benim de bugün ülkeye TNT ile giren malım takıldı gümrüğe. 126 Euro (nakliye ile birlikte)

Öğrentdiklerim : 150 TL TNT ordino ücreti + %10 vergi + ardiye + diğer masraflar.

150 TL TNT parası olmasa yaparım ama toplamı 300 TL ye geliyor.

Şimdi şuları merak ediyorum
1- TNT ordinoyu ödememe yolu var mı?
2- Aldığım firma ile görüştüm iade etmek istediğimi söyledim. TNT ile görüşerek iade kargosu ödeyerek malı geri gönderebşme şansım var mı bu durumda zararım sadece 45 Euro olacak.
3- Gümrük müşaviri tutmadan bu işleri kendim halledebiir miyim?1- TNT ordinoyu ödememe yolu var mı?
Her yerde ordino diye birşey yok yazmasına rağmen daha 2 gün önce DHL ye 3 paket için 450 lira ordino parası ödedim. Önce bir sürü tartıştım bir sürü yer aradım yetkililerle falan görüştüm mahkemeye vericem dedim hiçbiri olmadı. ödemeden olmaz istediğiniz yere itiraz edin dediler. netekim ödedim ve aldım. Aynı gün UPS ise ordino ücreti almadı. sanırım ups bir çok kişiden almıyor.
2- Aldığım firma ile görüştüm iade etmek istediğimi söyledim. TNT ile görüşerek iade kargosu ödeyerek malı geri gönderebşme şansım var mı bu durumda zararım sadece 45 Euro olacak.
aynı şeyi yapmak istedim fakat 90$ a bana gelmesine rağmen 250$ geri gönderim ücreti çıktı. ayrıca gümrük işlemleride oluyormu bilemiyorum. geri göndermeyin alın bi şekilde.
3- Gümrük müşaviri tutmadan bu işleri kendim halledebiir miyim?
Tabi halledebilirsiniz. bu ülkede yasalar var hak var hukuk var. herşeyi denetleyen bizim memurlarımız var.

Şimdi yapacaklarınızı anlatıyorum.

öncelikle neyiniz nerde onu anlatalım. gümrük işlemleri denilen şey 2 basamaklıdır, 1. si sadece evrak işleridir ki bu havalimanı gümrüğünde yapılır. 2 si ise evraklarla beraber yapılan muayene işlemleridir ki buda kargo firmasının merkez binasında yapılır. Sizin paketiniz her daim özel kargo firmasında bulunur. Paketiniz hiçbir zaman havalimanı gümrüğüne gitmez, muayenesi kontrolü teslimi herbir işlemi kargo firmasının merkez binasında yapılır, zaten halihazırda kargo firmalarının binasında çalışan devletin memuru vardır. paketinizin gümrüğe takılmasıda ordaki memurun halt yemesidir. Peki havalimanında ne işimiz var derseniz onu bende anlamadım ama ödeyeceğiniz ücretlerin yarısı havalimanında cebinizden çıkacak. şimdi geçelim işlemlere.

1-) tnt ye gidip ordinoyu alın
2-) atatürk havalimanı kargo terminaline gidin.
3-) gümrük işlemlerinin yapıldığı binayı sorun. 2. Kattaki zati eşya şefine çıkın. (falanca bey, isim yazamıyorum kusura bakmayın)
4-) bundan sonra evraklarınızı alıp kendi başınıza işlemleri yapın. (ki bu %99 oranında mümkün değil)
5-) Şefimiz canımız ciğerimiz "falanca" bey içindeki sıcaklığın verdiği hisle sadece ve sadece sizin işiniz görülsün ve siz yorulmayın diye yanınıza otomatik olarak bir YARDIMSEVER arkadaş çağıracak(memur değil sadece bir hayırsever yardımsever), bu yardımsever arkadaşa yapacağınız bir miktar yardımla bu binadaki işlemlerinizi hiiiç yorulmadan ve çok ama çok kısa sürede halledeceksiniz. Evrak işiniz bitince 1. katta damga vergisi olan 33 lirayı ödeyip doğruca ordinoyu aldığınız tnt binasına gidin.
6-) tnt binasında yaklaşık 7-8 adım işlem var kafam bin ton olduğu için hatırlamıyorum. en önemlisi eşyanızı memurun yanına götüttüreceksiniz. memur bakacak (muayene edecek paketinizi, size bu ne diye soracak icabında kaça aldın diyecek, gerçek fiyatı ne diye soracak) tamam diyecek veya demesse ne olacak onu bilmiyorum. tamam derse tekrar tnt çalışanlarıyla ilgili bir kaç işlem var sonra yine bir kaç takım evrakla beraber ikinci bir memurun yanına gideceksiniz. Bu memur evraklara bakıp bazı işlemler yapıp evrakları tamamdır paketini alabilirsin artık ama bi kaç işlem daha var diyip geri verecek. vermesse ne olur bilemiyorum. son olarak bu memurun yanında ayrılıp depo ücretlerini ödemeniz lazım buda en az 50 lira. en son olarak depoya gidip paketi alıp sıvışın bidahada internetten özel kargo firmaları ile sipariş vermeyin. mutlaka ama mutlaka posta servisini kullanın.

özetlersek 150 lira ordino, 50-100 lira hava parası, 50 lira depo parası, 25 lira genel yol masrafları. yani toplamda 300-350 liraya paketi alırsınız.

hangi aşama sıkıntı yaşarsınız onu söyliyim. sadece muayene aşamasında sıkıntı olabilir onun haricinde sıkıntıya sokmayın kendinizi. muayene memuru tamam dedimmi işler bitmiştir. demesse eğer daha öncede söyledim ne oluyor bilmiyorum. ayrıca özel kargo firmalarında iş takip eden gümrükçüler iyi insanlardır size yardımcı olurlar ve para karşılığı bunu yapmazlar, özellikle evraklarınızın düzenlenip sıralanmasında bu adamlar baya yardımcı oluyor.

eğer vekaleten işlem yapıyorsanızki bu mümkün değil ama yinede yapılır bu durumda ödeyeceğiniz HAVA PARASI iki katına çıkar.

çok net olarak anlattığımı düşünüyorum. bu işlemler tüm özel kargo firmaları için aynıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatihfx -- 24 Eylül 2009; 20:28:45 >


364 Mesaj
24 Eylül 2009; 21:11:08 

Bir tek evrakların dolduulmasında sıkıntı olur herhalde bu sırada oradaki kişilere 30-40 TL vererek gümrük evrakını doldurabilirim doğru anlamış mıyım?
_____________________________

https://www.flickr.com/photos/65316244@N06/
Arcam irDAC - Schiit Lyr / Emotiva Mini X-A100 - Hifiman HE500
Sony Nex 6 - Lens Turbo II - Canon FD 50mm f1.4, Canon FD 24mm. f2.8
MacBookPro Mid 2012
PSN : Sivridis

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
24 Eylül 2009; 21:17:29 


quote:

Orijinalden alıntı: Sivridis

Bir tek evrakların dolduulmasında sıkıntı olur herhalde bu sırada oradaki kişilere 30-40 TL vererek gümrük evrakını doldurabilirim doğru anlamış mıyım?


yanlış anlamışsın. havalimanı gümrük işlemleri 30-40 verirsin çok kolay hallolur. vermessen ne olur bilemem onuda sen tecrübe et yaz buraya.

sıkıntı olacak tek yer özel kargo firmasındaki devlet memuru senin paketine bakacak o kısım işte. orda kimse karışamıyor anladığım kadarıyla. adam gıcık çıkarda bu mevzuata uygun bir ürün değil geri gider bu paket derse sıkıntı olur. veya en fazla %10 falan gibi vergi çıkarır onu ödersin. en önemli kısım muayene sırasında safa yatıp bilmiyom etmiyom anlamam diyip alttan alacaksın.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
24 Eylül 2009; 21:27:37 

ben arada sırada dışarıdan alışveriş yapıyorum ve izmirdeyim gümrükte takılma gibi bi problem oldumu izmirden halledemezmiyim istanbulamı gitmek zorundayım

birde 50 doları bile aşmayan fakat biraz yüksek miktarda getirilen ürünlerin takılma riski nedir örneğin 10 adet bilgisayar fanı veya daha küçük bir parça
Buna gelen 1 yanıtı gör.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
24 Eylül 2009; 22:34:50 

istanbul dışı gümrük işlemleri hakkında bilgim yok. özel kargo firmaları gümrük işlemleri için paketinizi normalde istanbula getiriyor. tahmin ediyorum paketler uçaklarla istanbula iniş yaptığından diğer illere götürmüyorlar. diğer illerde işlem yapmak isterseniz 100-150 lira gibi transfer ücretleri istiyorlar.

diğer sorunun cevabı ise, büyük paketlerin takılma riski yüksek, içinde çok malzeme olanların takılma riski yüksek. ama diyememki tek bir yaprak a4 kağıtta alsanız değeri 1$ da olsa takılmaz diyemem risk bu yüzde vermek imkansız. nasipse binlerce dolarlık malzemede geçer değilse geçmez. her zaman sorulan bir soru bu ve bir cevabı yok, deneyip göreceksiniz. fakat şunu her zaman anlatmaya çalışıyoruz bu işi tecrübe eden insanlar olarak, eğer birşey alacaksanız tek bir adet sipariş geçin, ilaç vs gibi mevzuata çok aykırı şeyler olmasın ve ptt ile gelmesini sağlayın dhl ups tnt gibi firmalara verdirmeyin. sonuç olarak paketiniz gümrükte takılsa bile istanbldaysanız gider ptt den halledersiniz, makul birşeyler almışsanız işi abartmadıysanız verirler paketinizi en fazla %10 vergi alırlar oda zaten 1000$ üründe 100$ eder hayli hayli karlı olur sizin için.


 
6145 Mesaj
24 Eylül 2009; 23:00:30 

Bildiklerimi ve tecrübelerimi kısaca anlatayım.

1. Kesinlikle PTT yolu ile gönderilmesini sağlayın. TNT, DHL vs ile istemeyin. Belki birkaç gün geç gelir, ama gümrüğe bırakma ihtimali daha az.

2. PTT ile geldiyse ve internet alışverişi ise, yanınıza paypal faturasını, banka şubesince onaylanmış kredi kartı ekstresini alın. Eğer bunlar yok ise gümrük memurları internetten benzer bir ürün bulup, genelde en yükseğini kabul ederler ve gereksiz fazla vergi verirsiniz.

3. 100 Euro konusuna gelirsek, bu muafiyet hediyeler için geçerlidir. İnternet alışverişlerinde geçerli değildir. Bayramlardan ve yılbaşından 1 ay öncesi ve sonrası bu tutar 300 Euro olur. Dikkate alınırken nakliye tutarı da dahil edilir. Yani nakliye masrafı da vergiye tabidir.

4. Eğer gümrüğe takılırsa yapacaklarınız.
a. Faturayı yeminli tercümana tercüme ettirin, tahminen 20 TL'ye patlar.
b. Bulunduğunuz şehirdeki sanayi bakanlığı bölge müdürlüğüne gidin. Garanti muafiyet belgesi isteyin. Bu belgenin anlamı, ürünü kişisel kullanım için aldığınızı belgelenmesidir.
c. Bu evraklar ile tekrar PTT gümrüğe gidin, yapacakları tek şey gerekli vergiyi hesaplayıp ürünü size teslim etmektir.


5. Eğer radyo alıcısı ve ya TV tuner içeren bir cihaz ise bandrol ücreti de ödersiniz.

6. İlaç vs alamama ihtimali çok yüksektir. Bence denemeyin

7. Balık yemleri geçebiliyor, kişisel kullanım olacak kadar ise

8. Sakın 4 adetten fazla ürünü bir defada almayın, ticari olarak işlem görür.
_____________________________ 
201 Mesaj
27 Eylül 2009; 21:16:35 

bi dk ya içim gitti şuan. ben 2 gün önce ebaydan ürün aldım okul için lazım olan bie alet(diş hekimligi) 99 dolar ve 18 dolar kargo ödedim. 174 tl tuttu benim için. şimdi ben bu ürün için 300 tl para mı vericem. tnt ile geldi olmadı geri gitsin ben almam ordan. bana gelmez ise paypal benim paramı kesin olarak iade ediyor degil mi?
_____________________________3860 Mesaj
27 Eylül 2009; 21:18:39 


quote:

Orijinalden alıntı: caferkaya

bi dk ya içim gitti şuan. ben 2 gün önce ebaydan ürün aldım okul için lazım olan bie alet(diş hekimligi) 99 dolar ve 18 dolar kargo ödedim. 174 tl tuttu benim için. şimdi ben bu ürün için 300 tl para mı vericem. tnt ile geldi olmadı geri gitsin ben almam ordan. bana gelmez ise paypal benim paramı kesin olarak iade ediyor degil mi?


Satıcı iade kabul ediyorsa ve siz kargoyu kabul etmezseniz ürün satıcıya ulaştığında satıcı size kargo ücreti hariç paranızı iade eder.
_____________________________
University of Illinois at Urbana-Champaign (Computer Science)


 
201 Mesaj
27 Eylül 2009; 21:32:00 

ya bu konuya sorunlar koyulmuş sadece gibi. ben bu kadar zor oldugunu duymamıştım. neyse aldık bir kere .


(peki ben ilgilenmesem ürün ne olur geri gitmez mi kendisi? bana ulaştıgına dair belge de yok para yı paypal geri alıp vermez mi zaten? o iş tam olarak nasıl işliyor)
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
27 Eylül 2009; 21:35:45 


quote:

Orijinalden alıntı: caferkaya

bi dk ya içim gitti şuan. ben 2 gün önce ebaydan ürün aldım okul için lazım olan bie alet(diş hekimligi) 99 dolar ve 18 dolar kargo ödedim. 174 tl tuttu benim için. şimdi ben bu ürün için 300 tl para mı vericem. tnt ile geldi olmadı geri gitsin ben almam ordan. bana gelmez ise paypal benim paramı kesin olarak iade ediyor degil mi?


kesin takılacak diye birşey yok. eğer takılırsa minimum 233 lira ödersiniz. tnt ordino almassa minimum 88 lira ödersiniz. tahmini 300 lira ödersiniz. tabi eğer takılırsa. takılacak diye birşey yok. şansınızı görürsünüz bir kaç gün sonra.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
27 Eylül 2009; 21:38:15 


quote:

Orijinalden alıntı: caferkaya

ya bu konuya sorunlar koyulmuş sadece gibi. ben bu kadar zor oldugunu duymamıştım. neyse aldık bir kere .


(peki ben ilgilenmesem ürün ne olur geri gitmez mi kendisi? bana ulaştıgına dair belge de yok para yı paypal geri alıp vermez mi zaten? o iş tam olarak nasıl işliyor)


kendi kendine geri gitmez. kargo notunda gümrüğe takıldığı yazacak dolayısıyla sorumluluk sana ait olur. paypal parayı geri vermez bu durumda. geri dönüş ücretleri çok fahiş onu söyleyim. eğer almassanız gümrüğe kalır. gümrüğe kalırsa, güya resmi olarak o malın yokedilme ücretleri var, bunuda size ödetiyorlar. ama öyle birşey olurmu bilmiyorum. o malların yokedilme masrafı olmuyor genelde, birileri işine yararsa cebe atıyordur.


 
201 Mesaj
27 Eylül 2009; 22:46:41 


quote:

Orijinalden alıntı: fatihfx
kesin takılacak diye birşey yok. eğer takılırsa minimum 233 lira ödersiniz. tnt ordino almassa minimum 88 lira ödersiniz. tahmini 300 lira ödersiniz. tabi eğer takılırsa. takılacak diye birşey yok. şansınızı görürsünüz bir kaç gün sonra.
ama şimdi bu kadar ne ücreti ılnıyor ki? gümrük vergisi ve vergi dışında neden ücret veriliyor. hemde az parada degil. benim aldıgım ürünlerin fiyatını geçiyor, hem garantisi olmayack hemde daha pahalı bu kadar da insafsız degillerdir heralde. belki de öyledir bilinmez. ama yok ya eger böyle bir durum varsa kimse alışveriş yapmasın tnt aracılıgı ile ben hızlı diyede üstüne 18 dolar verdim küçüçük hafif bir ürünün hızlı gelmesi için tnt ye.

diyelim ki takıldı , takıldıktan sonra onlarla konuşulsa da birşey degişmez mi? yani derim burda bu kadar siz burda ki degeri kadar benden ürünün geçmesi için ücret istiyorsunuz falan. zaten aldıgım şeyin fiyatı burada 350 tl . yani duymamıştım böyle bir uygulama çok sinirlendim ya.
_____________________________ 
201 Mesaj
27 Eylül 2009; 22:50:43 

bir de tnt de de takılması bildigimiz gümrük gibi mi? yani onların bir prosedürü yok mu? yoksa keyfi uygulamalarla mı yapıyorlar bunları? tnt nasıl tutuyor ki hem ordino ne demek tam olarak vergi degil bişi degil. yani ptt almıyor bunlar ne amaçla alıyorlar. 150 tl az degil ki ya
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
27 Eylül 2009; 23:07:09 

kardeş burayı oku anlarsın. ya okumadın ya anlamadın.

http://forum.donanimhab...1/key_//tm.htm#34721943

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
27 Eylül 2009; 23:16:03 


quote:

Orijinalden alıntı: caferkaya

bir de tnt de de takılması bildigimiz gümrük gibi mi? yani onların bir prosedürü yok mu? yoksa keyfi uygulamalarla mı yapıyorlar bunları? tnt nasıl tutuyor ki hem ordino ne demek tam olarak vergi degil bişi degil. yani ptt almıyor bunlar ne amaçla alıyorlar. 150 tl az degil ki ya


buraya tekrar açıklık getirelim.

Özel kargo firmasıyla gelen paketin gümrüğe takılması şu şekilde oluyor.

Özel kargo firmalarında devlet adına çalışan memurlar vardır. Devlet havalimanlarına gelen paketler mühürlü tırlarla özel kargo firmalarına taşınır.
Bu mühür memur kontrolünde açılır ve paketler kontrol edilir. Tabi hepsinin kontrol edilmesi mümkün değil, yani şansınız varsa sizin paket kontrol olmadan geçer veya kontrol edilse bile boşverin bunu teslim edin gitsin diyebilir devletin memuru. Eğer demesse paket numaranız gümrük online sistemine kaydedilir ve sittin sene işlem yapılmadan ordan çıkamaz.

Tüm bu işlemler özel kargo firmasının binasında yapılır. yoksa öyle paketlerin genel kontrol edildiği bir devlet binası yada havalimanı falan yok. her kargo firmasında devlet memuru var ve gümrüğe takılma denilen olayı bunlar yapıyor.

Uluslararası postada ise durum farklı. Dışardan posta yoluyla gelen ger bir paket sanıyorum istanbul ptt topkapıdaki avpim denilen yere geliyor ve benzer bir işlem burda yapılıyor, bu durumda muhatap olacağınız kurum PTT ve işlemler çok daha kolay ve ucuz.

ücretler her özel firmada aynı. evrak parası 150 lira ve depo parası günlük 50 liradan başlayıp sonraki günler için 1-2 lira oranında artıyor. yani kafadan 200 lira kargo firmasına ödüyorsunuz.


 
201 Mesaj
27 Eylül 2009; 23:23:10 

fatihfx yorumlarınız için teşekkür ederim. okudum hepsini ama işt dedgim gibi benden ürünün burada ki fiyatı oranın da masraf isterlerse resmen aptal bir işlem olur yaptıkları ki zaten 150 lira evrak parası istemeleri de öyle olduklarını kanıtlıyor.

her neyse dedigim gibi yaptık bir kere alışverişi artık bi gelsin tr ye ona göre durumlar karşısında bakarım ben. tekrar saolun. hadi bakalım bu saatten sonrası kumar :D
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
28 Eylül 2009; 0:48:35 

dhl seçeneği varsa seçmeyin hep takılıyo.federalle sorun olmuyo bşirazda şans işi gümrükte dayısı olan için sorun yok

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
28 Eylül 2009; 0:52:05 


quote:

Orijinalden alıntı: HATUKAY

dhl seçeneği varsa seçmeyin hep takılıyo.federalle sorun olmuyo bşirazda şans işi gümrükte dayısı olan için sorun yok


federalle (fedex) sorun olmuyor demeniz mümkün değilki. hepsinde olabilir. ama bazen öyle oluyorki "acaba" diyorsunuz. acaba firma bilerekmi gümrüğe taktırıyorki bolca evrak ve depo parası alsın. çünkü öyle bir para akışı varki aklınız hayaliniz durur. hiç durmadan evrak parası ödeniyor sabahtan akşama kadar, aynı şekilde depo parası. yoksa aldıkları paketleri öylece teslim etseler bunlara toplamda ne kalırki diye ben bile düşünüyorum.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
28 Eylül 2009; 1:21:03 

ya bazı firmalar anlaşmalı yani sağlam işte onu biz bilemeyız ama dhl ile kesin kalıyo bunu bır çok kişidende duydum.bazı firmalar ayarlı işte bende anlamadım benimde kasam kalmıştı :S
quote:

Orijinalden alıntı: fatihfx
federalle (fedex) sorun olmuyor demeniz mümkün değilki. hepsinde olabilir. ama bazen öyle oluyorki "acaba" diyorsunuz. acaba firma bilerekmi gümrüğe taktırıyorki bolca evrak ve depo parası alsın. çünkü öyle bir para akışı varki aklınız hayaliniz durur. hiç durmadan evrak parası ödeniyor sabahtan akşama kadar, aynı şekilde depo parası. yoksa aldıkları paketleri öylece teslim etseler bunlara toplamda ne kalırki diye ben bile düşünüyorum.5154 Mesaj
1 Ekim 2009; 15:34:39 

Selamlar. ebay de oto radyo cd çalar aldım. ürün usps ile gelecek. sanırım gümrüğe takılmaz ama bandrol olayı nasıl olacak? 45 avro imiş oto radyo cd çalar için. ürün eve gelmezse, ben nereden alacağım, neler yapmam gerekli ve ekstra masraf çıkar mı? ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
_____________________________346 Mesaj
5 Ekim 2009; 21:19:50 

Bu genelge birçok soruya cevap verecektir...

T.C.
BAŞBAKANLIK
Gümrük Müsteşarlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü
Hükümet Meydanı Ulus 06100 ANKARA Ayrıntılı bilgi için: İthalat Dairesi
Tel: (0312) 3068977-78 Faks: (0312) 3068965-95
Elektronik Ağ: www.gumruk.gov.tr e-posta: muafiyetler@gumruk.gov.tr
Sayı : B.02.1.GÜM.0.06.10.00-010.06-02 21/5/2009
Konu : Posta yoluyla gelen eşya
GENELGE
(2009/72)
4458 sayılı Gümrük Kanununun 167 nci maddesinin son fıkrasına istinaden çıkartılan 05.02.2000
tarih ve 23955 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 13.01.2000 gün ve 2000/53 sayılı Bakanlar Kurulu
Kararı eki Gümrük Vergilerinden Muafiyet ve İstisna Tanınacak Haller Hakkında Kararın 4, 32 ila 34
ve 39 ila 41 nci maddelerinde posta yoluyla gelen eşyanın hangi koşullar altında gümrük
vergilerinden muaf olacağı belirlenmiştir.
2006/10733 sayılı BKK ile yukarıda bahsi geçen hükümlerde yapılan değişiklik ile alkol ve alkollü
ürünler ile tütün ve tütün ürünlerinin posta yoluyla yurda gelmesi mümkün bulunmamaktadır.
Posta yoluyla gelen eşyaya muafiyet uygulanabilmesi için; 4üncü maddede belirtilen eşyanın
kıymetinin 100 AVRO'yu geçmemesi, 32 ila 34 nci maddede belirtilen hediye edilmek suretiyle
gönderilen eşyanın kıymetinin ise 300 AVRO'yu aşmaması gerekir. Kıymeti 300 AVRO'yu aşan
1500 AVRO'yu aşmayan eşyadan ise, gerçek kıymetin %10'u oranında tek ve maktu vergi tahsil
edilecektir.
1500 AVRO'yu aşan eşya İthalat Rejimi Hükümleri çerçevesinde değerlendirilecektir .
2000/53 sayılı BKK'nın 4 üncü madde kapsamında getirilecek olan eşyaya muafiyet uygulanmasında
zaman açısından herhangi bir kısıtlama bulunmazken, aynı BKK'nın 32 ila 34 üncü maddeleri
kapsamındaki eşyaya muafiyet uygulanabilmesi için Ramazan ve Kurban bayramları ile yılbaşı ve
noel'den bir ay önce veya bir ay sonraki süreler içinde gönderilmiş veya Türkiye Gümrük Bölgesine
girmiş olması şartı aranmaktadır.
Yine 32 ila 34 üncü maddelerde söz konusu eşyanın karşılığında alıcısı tarafından ödeme yapılmamış
olma şartı getirilmiş ancak 2008/13676 sayılı BKK ile 2000/53 BKK'nin 40 ıncı maddesinin (e) bendi
yürürlükten kaldırılarak, vergileri ödenmek suretiyle posta yoluyla gönderilecek olan eşyada
karşılığında alıcısı tarafından ödeme yapılmamış olma şartı aranmamaktadır.

Dolayısıyla, 2000/53 sayılı BKK'nın 4 üncü maddesinde belirtilen kıymeti 100 AVRO’yu aşan ancak
1500 AVRO’yu aşmayan
internet yoluyla satın alınan eşya için eşyanın gerçek kıymeti üzerinden
%10 oranında tek ve maktu vergi alınacaktır
. Söz konusu eşyanın gerçek kıymetinin belirlenmesinde
ise aynı Kararın 3/m maddesine istinaden kargo ücreti dahil edilmeyecektir. Ayrıca, posta yoluyla
gelen eşyanın kullanılmış olması veya fatura ibraz edilememesi halinde eşya için yapılan ödeme
kıymete esas teşkil edecektir.
Bilgi ve gereğini arz/rica ederim.
S. Umman HAMİDOĞULLARI
Müsteşar a.
Genel Müdür V.
DAĞITIM
Tüm Merkez ve Taşra Teşkilatına
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
7 Ekim 2009; 20:02:22 


quote:

Orijinalden alıntı: MustangGT39

Selamlar. ebay de oto radyo cd çalar aldım. ürün usps ile gelecek. sanırım gümrüğe takılmaz ama bandrol olayı nasıl olacak? 45 avro imiş oto radyo cd çalar için. ürün eve gelmezse, ben nereden alacağım, neler yapmam gerekli ve ekstra masraf çıkar mı? ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.bir önceki mesajda arkadaş resmi olarak açıklasada tecrübeler işlerin öyle yürümediğini gösteriyor. yani neyle karşılaşırsınız bilemeyiz. genel tecrübeleri okuyun ona göre hareket edin.


90 Mesaj
7 Ekim 2009; 22:35:47 

arkadaşlar 200 dolarlık ebaydan mikroskop alacağım vergi ne kadar veririm yani tüm masraf ne kadar olur bi arkadaşınıza yardım edin :)
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
7 Ekim 2009; 22:43:58 


quote:

Orijinalden alıntı: erciyes-38

arkadaşlar 200 dolarlık ebaydan mikroskop alacağım vergi ne kadar veririm yani tüm masraf ne kadar olur bi arkadaşınıza yardım edin :)


üşenmeyip konuyu okuyun lütfen.


5154 Mesaj
8 Ekim 2009; 9:57:38 

Bu arada bugün 7 Ekimde yeni gümrük yasası açıklandı. Yurtdışından alış-verişi içeren kısım aşağıdaki gibidir. Ayrıca tamamına linkten ulaşabilirsiniz.
http://rega.basbakanlik.../2009/10/20091007-2.htm

BEŞİNCİ KISIM
Gümrük Vergilerinden Muafiyet ve İstisna Tanınacak Haller

BİRİNCİ BÖLÜM
Önemli Değeri Olmayan Eşya

Posta veya hızlı kargo yoluyla gelen eşya
MADDE 45 - (1) Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 150 Avro’yu geçmeyen, ticari miktar ve mahiyette olmayan eşyaya muafiyet tanınır.

BİRİNCİ AYIRIM
Yolcular Tarafından Serbest Dolaşıma Sokulan Hediyelik Eşya ve Vergileri Ödenmek Suretiyle Yolcu Beraberinde veya Posta Yoluyla ya da Hızlı Kargo Taşımacılığı Yoluyla Serbest Dolaşıma Sokulacak Eşya

Vergileri ödenmek suretiyle yolcu beraberinde veya posta yoluyla ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla serbest dolaşıma sokulacak eşya
MADDE 62 - (1) Önemli değeri olmayan eşya ve yolcu beraberinde getirilen hediyelik eşya muafiyeti hükümleri saklı kalmak üzere, her bir sevkiyat ya da 18 ve daha yukarı yaştaki her bir yolcu için kıymeti 1500 Avro'yu geçmeyen eşyanın;
a) Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18,
b) Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20,
oranında ve kıymeti üzerinden tek ve maktu bir vergi tahsil edilir.
(2) Birinci fıkrada sözü edilen limit dahilinde getirilen eşyanın;
a) Yolcu beraberinde ya da yolcunun gelişinden bir ay önce veya bir ay sonra gelmesi ya da yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelmesi,
b) Ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi,
c) Kişinin şahsına ve ailesinin kullanımına mahsus olması,
ç) Posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelenlerde brüt 30 kilogramı geçmemesi,
gerekir.

Muafiyet limitlerinin aşılması ve eşyanın vergilendirilmesi
MADDE 63 - (1) Eşyanın yolcu başına toplam kıymetinin 61 inci maddede belirtilen değerleri aşması halinde muafiyet yalnızca toplam değeri 150 veya 430 Avro tutarındaki kısma uygulanır. Muafiyet değerlerinin aşılması durumunda, muafiyet miktarına tekabül eden vergi düşüldükten sonra kalan kısma 62 nci maddede belirtilen tek ve maktu vergi uygulanır.
(2) 62 nci madde hükümleri çerçevesinde getirilen eşyanın tek başına kıymetinin 1500 Avro'yu aşması halinde, söz konusu eşyaya yürürlükte olan ithalat vergilerine ilişkin oranlar uygulanır.
(3) 62 nci madde hükümleri çerçevesinde getirilen eşyanın kıymeti, ibraz edilen faturaya, satış fişine veya eşya bedelinin ödendiğine ilişkin belgeye göre belirlenir. Bu tür belge ibraz edilememesi veya ibraz edilen belgede kayıtlı kıymetin düşük bulunması halinde, eşyanın kıymeti gümrük idaresince belirlenir.

Özetlemek gerekirse, artık bayram ve yılbaşı durumu ortadan kaldırılmış. Gümrük uygulama sınırı posta ile gelen ürünler için 150 €, yolcunun beraberinden getirdiği ürünler için 430 € yapılmış. Uygulanan vergi oranları postanın geldiği yere göre az da olsa değişiyor. Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18, diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20 (mesela ABD) oluyor. Ama sanırım uygulanan vergi 150 € nun dışında kalan kısma uygulanıyor.
MADDE 63 - (1) Eşyanın yolcu başına toplam kıymetinin 61 inci maddede belirtilen değerleri aşması halinde muafiyet yalnızca toplam değeri 150 veya 430 Avro tutarındaki kısma uygulanır. Muafiyet değerlerinin aşılması durumunda, muafiyet miktarına tekabül eden vergi düşüldükten sonra kalan kısma 62 nci maddede belirtilen tek ve maktu vergi uygulanır.

Ayrıca bir arkadaştan gümrükte damga vergisi ücreti de almışlar ve %20 lik gümrük vergisini kargo dahil tüm tutar üzerinden hesaplamışlar (224$ + 37,5$). İlaveten de bandrol ücretiyle (cihaz video kamera ama ne kadar aldıklarını bilmiyorum, normalde 180 €) damga vergisi (33,5 Tl) ve 2 Tl almışlar. Bu işlemleri İzmir gümrüğünde gerçekleştirmiş.

2009 YILI BAZI DAMGA VERGİSİ ORANLARI VE TUTARLARI
Gümrük İdarelerine Verilen Beyannameler 33,90 TL< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MustangGT39 -- 8 Ekim 2009; 10:17:25 >
_____________________________ 
130 Mesaj
20 Ekim 2009; 23:51:54 

Arkadaşlar selamlar.Ebaydan 25 eylülde kulaklık siparişi verdim toplam 109 dolar satıcıya hediye olarak işaretlemesini söledim.bugün 26. güne girdik hala beklemede decam ediyorum.Gümrüge takılsa eve kagıt gelir anlarız yine ama ne gelen var ne giden Antalya ptt yi sürekli arıyorum adamlar yakında numaramı kara listeye alıcak Ne yapmam gerekli bu durumda...
_____________________________346 Mesaj
21 Ekim 2009; 8:22:02 


quote:

Orijinalden alıntı: Gelincik07

Arkadaşlar selamlar.Ebaydan 25 eylülde kulaklık siparişi verdim toplam 109 dolar satıcıya hediye olarak işaretlemesini söledim.bugün 26. güne girdik hala beklemede decam ediyorum.Gümrüge takılsa eve kagıt gelir anlarız yine ama ne gelen var ne giden Antalya ptt yi sürekli arıyorum adamlar yakında numaramı kara listeye alıcak Ne yapmam gerekli bu durumda...


Ürün hangi ülkeden, hangi tür posta ile gönderildi? Takip numarası var mı? Satıcıyla irtibata geçin, eğer varsa tracking no. isteyin.Eğer kayıtsız geldiyse postacı apartmanınızın girişine bırakıp gidebilir.Sık sık kontrol etmek gerekiyor.Ayrıca bu sıralar postalarda gecikmeler yaşanıyor.Paketleri 35 günde gelen arkadaşlar var.Bence 9-10 gün daha bekleyin eğer gelmezse paypal'a dispute açarak paranızı geri alma şansınız var...
_____________________________1328 Mesaj
21 Ekim 2009; 8:37:03 


quote:

Orijinalden alıntı: Gelincik07

Arkadaşlar selamlar.Ebaydan 25 eylülde kulaklık siparişi verdim toplam 109 dolar satıcıya hediye olarak işaretlemesini söledim.bugün 26. güne girdik hala beklemede decam ediyorum.Gümrüge takılsa eve kagıt gelir anlarız yine ama ne gelen var ne giden Antalya ptt yi sürekli arıyorum adamlar yakında numaramı kara listeye alıcak Ne yapmam gerekli bu durumda...Bende 25 Eylülde Kanadadan xbox için direksiyon aldım hala gelmedi, bekliyorum.

Bi kağıtda gelmedi
_____________________________ 
130 Mesaj
21 Ekim 2009; 18:34:16 


quote:

Orijinalden alıntı: shockfiyat
Ürün hangi ülkeden, hangi tür posta ile gönderildi? Takip numarası var mı? Satıcıyla irtibata geçin, eğer varsa tracking no. isteyin.Eğer kayıtsız geldiyse postacı apartmanınızın girişine bırakıp gidebilir.Sık sık kontrol etmek gerekiyor.Ayrıca bu sıralar postalarda gecikmeler yaşanıyor.Paketleri 35 günde gelen arkadaşlar var.Bence 9-10 gün daha bekleyin eğer gelmezse paypal'a dispute açarak paranızı geri alma şansınız var...Arkadaşım ürün amerikadan geliyor.Salak gibi ilk ve son defa usps kayıtsız kargoyla seçtim.İlk alışverişim oldugu için hem ücretsiz oluşu ilgimi çekti.Ama bi daha ücretsiz bile olsa kargosu 5 10$ verip kayıtlı isticem.Yurt dışından alışveriş yapıcak arkadaşlara duyurulur.usta bu arada dedigim gibi 26 gündür beklemedeyiz gümrükte bu zamana kadar takılmış olsa eve kagıt falan bişey gelir oda yok.forumda zolton2 den alışveriş yapan arkadaşlarda var yani satıcı ürünün arkasında duran birisi.ona güvenerekten bi süre daha beklemeyi düşünüyorum.Hayırlısı
_____________________________4235 Mesaj
27 Ekim 2009; 2:42:00 

Proformo fatura bedeli 1500$ olan 11 adet ps3 kol ıvır zıvır v.s alacağım.

Şimdi yanlış anlamadıysam, ab ülkesinden gelmediği için %20 ve %18 kdv ödeyeceğim. 570 dolara tekabul ediyor.başka ödeyeceğim vergi veya gümrükçü v.s gibi paralar var mı.Bir de olaki adam faturayı koymayı unuttu kargoya.Neye göre hesaplıyacaklar vergisini?Western unionla gönderdiğim paranın dekontu bir kanıt olabilir mi?

_____________________________346 Mesaj
27 Ekim 2009; 9:15:18 


quote:

Orijinalden alıntı: Can

Proformo fatura bedeli 1500$ olan 11 adet ps3 kol ıvır zıvır v.s alacağım.

Şimdi yanlış anlamadıysam, ab ülkesinden gelmediği için %20 ve %18 kdv ödeyeceğim. 570 dolara tekabul ediyor.başka ödeyeceğim vergi veya gümrükçü v.s gibi paralar var mı.Bir de olaki adam faturayı koymayı unuttu kargoya.Neye göre hesaplıyacaklar vergisini?Western unionla gönderdiğim paranın dekontu bir kanıt olabilir mi?
Toplu gönderiler ithalat rejimine tabi olup prosedür tamamen farklıdır.İthalat rejimine tabi gönderileri %20 değil %120 ödeseniz yine çekemezsiniz.Başka kurallar vardır.Bu nedenle birer hafta aralıklarla veya farklı kişilerin ismine ikişer parça isterseniz gümrük ödemenize gerek kalmadan adresinize gelir.
_____________________________4235 Mesaj
27 Ekim 2009; 16:47:17 

Dostum satıcı ile görüştüm 6 farklı aderese göndermenin sorun olmayacağını söyledi.

6 farklı ad soyad ve adres versem sıkıntı olmaz diyorsun? Satıcıda hediye paketi yapabileceğini söyledi.
_____________________________431 Mesaj
27 Ekim 2009; 17:07:29 

Teşekkürler güzel konu
_____________________________ 
0 Mesaj
29 Ekim 2009; 16:08:21 

bütün herşey güzel de yalnız diyelim ki ürün yurtdısından geldi adrese teslım için hangi kargo ya da posta servısını secmeyı nasıl yapacagız(mesela Ptt ile gelmesini nasıl sağlıycaz) .o konu hakkında hiç bilgi yok ben de yurt dısından alısverıs yapmayı düşünüyorum ve gözüm kesmedi kargo firmalarıyla iş yapmayı .. bilgilerindirirseniz sevinirim.
_____________________________1052 Mesaj