Şimdi Ara

İÇ DUVAR ISI YALITIM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
391
Cevap
23
Favori
290.571
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ben çukurcuklar yaptımki betona tutunsun

Bütün herşeyi kendim yaptım ALLAH ın izni ile ,aslında birçok aşama resmi var ama üşeniyorum şimdilik ,daha sonra bir başlık açıp detaylı paylaşmayı düşünüyorum ,evde çok fazla sulanma vardı halılar çekyatlar küflendi ve çürüdü ,şimdi ALLAH a şükür kurtardık bunu yaparak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alperen_69 -- 31 Ocak 2013; 2:04:15 >
    |
    |
    uyekurdu bu mesajı paylaştı

• Bu işlere devletimiz ne zaman el atacak. Bakıyorum konuya vatandaş kendi kendine çırpınıyor. Kara kış geldi çöktü bu senede. Bu senede izalasyonsuz geçen bir kış olacak. Binalarda bu yangın muhabbetine yine yarım kaldı bu işler.

Geçen gün bir türk firması yabancı bir firmayla ortaklık kurup Çorlu da A2 standartında yalıtım malzemesi üreticekmiş. Üretime 2014 baharında başlıyorlarmış. Bu malzemede yanma olayı yokmuş ve Dünyada 2 üretim yerinden biri bu Çorludaki yer olacakmış...

Haberi izleyince etkilendim. detaylı araştıran arkadaşlar vardır aramızda. Bu aliminyum bazlı bu A2 standartları Tüm dünyada başta Avrupa ülkeleri olmak üzere bütün dünyada kabul görüyormuş.

DEVLETİMİZDE BU İŞE ön ayak olsa da bu ürünlerde sübvansiyona gitse ve ulusal bir İZALASYON SEFERBERLİĞİ başlatılsa çok güzel ve yerinde olmaz mı ?

Neden cari açık bu kadar fazla sanıyorsunuz ? Hep enerji açığımızdan dolayı. Bu işi de ancak böyle kalıcı önlemlerle kontrol altına alabilirsiniz. Doğalgazın % 60 ı elektrik üretimine gidiyorken bizim yöneticiler neyi bekliyorlar anlamış değilim. Un var su var şeker var. Haydi helva yapın demek bu kadar mı zor ?

Vatandaşın cebinden aylık ısınma ve soğutma gideri çok büyük rakamlara ulaştı. Bu izalasyon sorununu çözseler bu klimaların yarısı gereksiz hale gelir . Bu aylık ödenen doğlagaza ve dolasıyla elektriğe ödenen ciddi rakamlar nerdeyse yarıya iner. Bunlar hayal değil. Sadece biraz çaba istiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: ArmaganT

3-5 kişi hala çıpınıyoruz. Aralık ocak şubat faturalarım 450 tl nin altına inmedi :( bekliyoruz bakalım. En iyi çözüm benim gözümde izocam taşyünü kalibel. Uygulayan birisi olsada görsek.

kalınlık olmadan yalıtım olmuyor. bende yalıtım yaptırdım ama öyle dedikleri gibi %40 tasarruf sağladığına inanmıyorum. aslında en temizi bir sene mantosuz bir sene de mantolu denemek .aslında evine manto yaptıranlar daha önce yaktıkları ile şimdi yaktıklarını karşılaştırıp söylese fikir olur ama bizim millet mantoya 5 bin verdim işe yaramadı diyemez namus meselesi yapar. iyi iyi çok güzel sende yap der. öyle insanlarız işte.
  • impreza_35 İ kullanıcısına yanıt
    Bu durum şuna benzer; bir bardak buzlu su aldığınızda bardağın dış yüzeyi damlalar halinde sulanır. Aynı bunun gibi dış cephe duvarınız o kadar soğuk ki içeriyi ısıttığınızda duvarda su damlaları oluşuyor. Sıcak hava soğuk bir cisme değdiğinde yoğuşma oluşuyor. Çözüm mümkünse bu forumda bahsedilen yöntemlerle yalıtım yaptırmak.
    Benim evim müstakil kombili bir apartman dairesi. Biz de büyük hayallerle mantolama yaptırdık. Alt katım ve üst katım cimri ve yakmayan insanlar olduğu için bir faydasını göremedim demeyeyim ama ancak %10 luk bir fark oluştu diyebilirim. Oysa 4000 TL ye ben kendim iç yalıtım yaptırsaydım eminim çok daha fazla farkederdi diye düşünüyorum.
    Sonuç olarak olayı şöyle formülize etmek gerekiyor sanırım;
    Eğer bireysel kombi varsa dıştan mantolamanın anlamı yok çünkü dıştan mantolamanın mantığı binayı hep birlikte ısıtmak ve o ısıdan herkesin faydalanmasını sağlamaktır. arada benim gibi birkaç enayi ısıtmaya kalkınca binayı, fatura da bana giriyor haliyle.
    Eğer bina merkezi sistemle ısınıyorsa dıştan mantolama mantıklı olur diye düşünüyorum.
    Bu arada merkezi doğalgaz ısıtmalı binada oturmadım, orada da minimumda yakıp milletin kesesinden ısınmak mümkün oluyor mudur bilemiyorum.

• Ben daireme içten yalıtım yaptırdım.Odanın birisinde 1 cm lik yalıtım kullandım digerlerine minimum 2 cm lik.Digerlerinde çok faydalı oldu ama 1 cm lik yaptırdıgım odada yalıtım iyi olmadı.Baya farkettiriyor.Siz kesinlikle 2 cm den aşagı yalıtım yaptırmayın.Ayrıca üstüne yapılacak sıva malzemesinde ucuza kaçmayın sakın.Uygun fiyatlı malzemelerde sıvalar zamanla çatlıyor.Duvarlarda baya çatlaklar belli oluyor.
  • Bir diğer basit ama gözden kaçan yalıtım ise kağıttır!!!
    Duvar kağıdı oldukça etkili oluyor!

Arabaların motor ön tarafına bile Gazete koyarlar bilirsiniz

Bizim İstanbuldaki evin Salonu Saten idi,ama diğer odalar kağıt yaptırmıştım ve oldukça ciddi fark vardı!
    Salonda elimi duvara vurduğum zaman buz gibi idi ama kağıt olan odalarda öyle değildi ve farkı çok ciddi
    anlıyorsunuz!!
    Kapıt tabiki diğer bahsettiklerinize göre basit bir uygulama ama,yinede netice veriyor!

Bir arkadaşta çok değişik bir ısı ölçer(Digital) vardı,onunla bir kaç sefer ölçüm yaptığımızda(Duvara yapıştırınca aleti) saten olan duvarla,üstelik tam kuzeye
    bakan kağıt kaplı duvar arasında 3/5derece fark vardı!!!

Ama asıl adam gibi çözüm ise dıştan "mantolama" yapmaktır!en az 3/4cm lik

Diğer 1/2cmlik içten yapılan işler belki biraz fark eder ama,bu olay tam bir yalıtım olmaz!

En güzeli ise soğuğa dayanıklı hale getirmektir vücudu bunu başarırsanız olay bitmiştir,tek sorun çocuklar
    ve hasta-yaşlı v.s dir,ama soğua alışkın olmak en güzel yalıtımdır vede ilaçtır

Biz şimdi Antalya dayız,Yatak odaları tam Kuzey ve kışın ciddi soğuk ve oda ısısı gece 12/13 dereceye kadar düşmektedir(hiç bir şey yanmadığı zaman)
    ama gece o ısıda çoook rahat uyumaktayız!1 gün bile(geleli 2 tam kış+1yarım kış oldu)yatak odasında Klimayı Kışın hiç çalıştırmadık!!
    İstanbul da iken yatak odaları(Merkezi DGaz vardı en son) ve yatak odaları 22/24 oluyordu,o sıcakta rahatsız oluyordum açıkçası!
    ülen soğukta kendimize geldik ve sabah zımba gibi kalkıyoruz

Yalıtım malıtım iyi güzelde,vücudu da sürekli sıcağa alıştırmak başka şeylere kapı açabiliyor!!kimi evlere gidiyorum yaw Hamam gibi!!

++

• quote:

Orijinalden alıntı: albani

Bir diğer basit ama gözden kaçan yalıtım ise kağıttır!!!
    Duvar kağıdı oldukça etkili oluyor!

Arabaların motor ön tarafına bile Gazete koyarlar bilirsiniz

Bizim İstanbuldaki evin Salonu Saten idi,ama diğer odalar kağıt yaptırmıştım ve oldukça ciddi fark vardı!
    Salonda elimi duvara vurduğum zaman buz gibi idi ama kağıt olan odalarda öyle değildi ve farkı çok ciddi
    anlıyorsunuz!!
    Kapıt tabiki diğer bahsettiklerinize göre basit bir uygulama ama,yinede netice veriyor!

Bir arkadaşta çok değişik bir ısı ölçer(Digital) vardı,onunla bir kaç sefer ölçüm yaptığımızda(Duvara yapıştırınca aleti) saten olan duvarla,üstelik tam kuzeye
    bakan kağıt kaplı duvar arasında 3/5derece fark vardı!!!

Ama asıl adam gibi çözüm ise dıştan "mantolama" yapmaktır!en az 3/4cm lik

Diğer 1/2cmlik içten yapılan işler belki biraz fark eder ama,bu olay tam bir yalıtım olmaz!

En güzeli ise soğuğa dayanıklı hale getirmektir vücudu bunu başarırsanız olay bitmiştir,tek sorun çocuklar
    ve hasta-yaşlı v.s dir,ama soğua alışkın olmak en güzel yalıtımdır vede ilaçtır

Biz şimdi Antalya dayız,Yatak odaları tam Kuzey ve kışın ciddi soğuk ve oda ısısı gece 12/13 dereceye kadar düşmektedir(hiç bir şey yanmadığı zaman)
    ama gece o ısıda çoook rahat uyumaktayız!1 gün bile(geleli 2 tam kış+1yarım kış oldu)yatak odasında Klimayı Kışın hiç çalıştırmadık!!
    İstanbul da iken yatak odaları(Merkezi DGaz vardı en son) ve yatak odaları 22/24 oluyordu,o sıcakta rahatsız oluyordum açıkçası!
    ülen soğukta kendimize geldik ve sabah zımba gibi kalkıyoruz

Yalıtım malıtım iyi güzelde,vücudu da sürekli sıcağa alıştırmak başka şeylere kapı açabiliyor!!kimi evlere gidiyorum yaw Hamam gibi!!

++

Yalıtım daireye uygulanıyordu diye biliyordum ama siz Vücuda uygulama örnegi veriyorsunuz.Eger vücuda tam yalıtım yaptırmak istiyorsanız kıyafetlerinizin içine gazete kagıdı ile kaplayın bakın ne kadar sıcak tutuyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: bigboomer
    Malzemenin yoğunluğunun konu ile uzaktan, yakından, ordan, burdan bir ilgisi yok. Dünya üzerinde yalıtım malzemeleri ile ilgili hiçbir standartta yoğunluğa değinilmemiştir.

http://www.xpsturkiye.org/xpsnedir.html
    Linkteki açklamalarda ve sayfadaki resimde görüldüğü gibi sıkıştırılmış köpüğün dansitesi ile ısı iletkenlik katsayısı arasında sıkı bir ilişki mevcut. Grafikte de görüldüğü üzere en iyi yalıtım 30-50 dansite değerinde elde ediliyor.

/>

/>

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ramazanyalcin -- 22 Eylül 2009; 1:20:09 >

• bende İnternette Araştırma yaparken herkes gibi bir Malzeme buldum.Çok kolay uygulanır ve Tozda yapmayan bu Malzeme ile uygulama yapınca tüm sorunlarımız halloluyor.Malzeme havadan ibaret ve Maliyeti çok düşük.Havayı alıp odaya uyguluyorsunuz o kadar.

Arkadaşlar burada faydalı paylaşımlardan çok Ürün reklamı yapılıyor.Ürünü bilmeyenler alıp kullanıyor ve zarara ugruyor.Lütfen üç-beş kuruş kazanma ugruna Vatandaşı kandırmayalım.Forumdaki Arkadaşlarada Tavsiyem sadece ürünü alıp kullanmış olanların Tavsiyelerine deger vermeniz olacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: xbr

Merhaba.Bende mecburen içten yalıtım yaptırmak zorundayım.Benim düşüncem şöyle.İçten duvarları Bauhaus'larda satılan "Styronit" ile sıvamak onun üzerine alçı plaka koymak.Bu şekilde yalıtıma faydası olacağını söylüyorlar.Bu konuda fikirlerinizi bekliyorum.

Arkadaşım yapılacak iş zor değil. Evde kendin yanına yengeyi al 2 günde yaparsın..Önce çevrende yalıtım malzemesi satan yerlerden fiyat al...35 dansite sert xps malzeme için fiyat sor..2 cm kalınlık olacak..Daha fazlası gereksiz..Onun için yalıtımcılarda satılan özel yapıştırıcılar var...Bu malzemeyi bulamazsan nallburlarda satılır KARO FAYANS YAPIŞTIRICISI var onu kullan..Evden çıplak duvarlara yerden tavana plakaları düzgünce yapıştır...Bütün duvarlar tabandan tavana doğru yapışacak..Sonra evin içinden yarım parmak kalınlığında plakaların eklem yerleri kaybolacak şekilde alçı sıva yapıyorsun. Islak şekilde alçıyı çektin, en dışına 280 cm boy ,1,5 mt eninde plastik file çekiliyor.Bütün malzemenin dışına file çekiliyor.Gömülüyor.. Islak alçının içine bastır. Üzerini düzle..file görünmez olacak.Bırak kurusun..Kurudumu üç gün sonra perdah alçısı ile gözüne batan seviye farkı yada eklem yeri gibi görünen yer varsa üzerilerine çok ince perdah alçısı çekip duvarı düm düz hale getiriyorsun..Gözüne batan hiç bir yer kalmıyacak..1 mt boyunda alüminyum bir su terazisi çok işine yarar..Duvar kurudumu işin bitti...Üzerine astar boya ve evin içine ne istiyorsan o boyayı çek..Bu kadar..Not..Köşelere, pencere köşelerine alçı ıslakken ALÜMİNYUM KÖŞEBENT KOYUN..İçine gömün..Hem köşeleri korur hem köşedeki plakaları birbirine sabit tutacak..Sac olmasın paslanıyor çok çirkin oluyor..Daha pahalı ancak ALÜMİNYUM KÖŞEBENT bütün köşelere duvarın yüksekliğince BOYDAN BOYA KOYUN..Alçının içine gömülüyor görünmüyor.Hepsi bu kadar...Kolay gelsin..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 30 Ocak 2013; 9:01:26 >

• Alperen resimlere baktım, ağzım açık kaldı..Sen yalıtım değil, yalıtımın kralını yapmışsın..Eline sağlık..Özenle yapıldığı çok açık görünüyor..Allah can sağlığı versin. Güle güle oturun..Benim burada arkadaşlara bahsettiğim hepimizin yapabileceği odaların içine 2 cm kalınlıkta 35 dansite XPS sert yalıtım malzemesi kullanılarak yapılan en pratik yalıtım şekli..Hem kolay, hem ucuz, ustaya bile gerek duymadan yapılır... Senin işe baktım..Malzeme çok kalın..Yalıtım ve işçilik muhteşem..Eline sağlık.. EK...Duramadım yazıyorum..DONANIM HABER FORUMUN EN BÜYÜK ÖZELLİĞİ , FAYDASI..İnsanların karşılıklı görüş, düşünce, tecrübe paylaşımı...Bu resimleri gören her insan yalıtım ne demek ? Ne fayda sağlıyor ? Nasıl yapılır ? Az çok fikir sahibi olur..Bu yazılarımızı okumadan yalıtım yaptırmak isteyen konu hakkında bilgisi olmayan insanlar ise İşi verdiği bir ustanın keyfine ,insafına teslim oluyor, usta nasıl isterse , nasıl kolayına gelirse öyle yapıp parasını alıp gidiyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 1 Şubat 2013; 10:51:48 >

• quote:

Orijinalden alıntı: taşkafa

Alperen resimlere baktım, ağzım açık kaldı..Sen yalıtım değil, yalıtımın kralını yapmışsın..Eline sağlık..Özenle yapıldığı çok açık görünüyor..Allah can sağlığı versin. Güle güle oturun..Benim burada arkadaşlara bahsettiğim hepimizin yapabileceği odaların içine 2 cm kalınlıkta 35 dansite XPS sert yalıtım malzemesi kullanılarak yapılan en pratik yalıtım şekli..Hem kolay, hem ucuz, ustaya bile gerek duymadan yapılır... Senin işe baktım..Malzeme çok kalın..Yalıtım ve işçilik muhteşem..Eline sağlık.. EK...Duramadım yazıyorum..DONANIM HABER FORUMUN EN BÜYÜK ÖZELLİĞİ , FAYDASI..İnsanların karşılıklı görüş, düşünce, tecrübe paylaşımı...Bu resimleri gören her insan yalıtım ne demek ? Ne fayda sağlıyor ? Nasıl yapılır ? Az çok fikir sahibi olur..Bu yazılarımızı okumadan yalıtım yaptırmak isteyen konu hakkında bilgisi olmayan insanlar ise İşi verdiği bir ustanın keyfine ,insafına teslim oluyor, usta nasıl isterse , nasıl kolayına gelirse öyle yapıp parasını alıp gidiyor..

Çok teşekkür ederim hocam evde küçük çocuğumuz var ,ALLAH ın izni ile yaparım deim işe kalkıştım ve yaptım çok şükür tek problem arkadaşında dediği gibi uzun süre havalandırmazsanız koku oluyor ,aslında dışarıdan yalıtım çok daha kolay ve daha iyi ama ben 4 . kattayım alt katlar boş dıştan yapsaydım bile ısı tüm binaya benden yayılacaktı ,birde zaten iskele sistemim yok ,izolasyon yönünden hayran olduğum sistem ise isorast sistemi ama merak ediyorum orda da havalandırma problem olmuyormu ,işçilik için söylediklerine teşekkür ederim gayet özen gösterdim en küçük parçaları dahi birbirine bindirme şeklinde birleştirdim en ufak aralık kalmadı ,bu kadar iltifat aldık bir kaç resim daha paylaşalım

tavan çalışma sona yakın

tavanın kartonpierler önceki son hali

Bu son hali yanlız kartonperlerin arasındaki iz ıslak olduğundan belli sonradan kuruyunca baya kayboluyor,daha sonra ise ince zımpara ve boya ile tamamen yok oluyor

Duvar ve yerdeki malzemenin birleşme şekli

yer çalışma 1

yerdeki xps lerin birbirine geçme şekli

yerin son hali

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alperen_69 -- 1 Şubat 2013; 11:43:53 >

• quote:

Orijinalden alıntı: blackkite

Slmm arkadaslar. Dogalgazla dogru durust isinamiyorum.catidan cok fazla isi kaybi olduğunu dusunuyorum.evimin ustunde cati var.catiya zemine xps 2cmlik doseyip ustune sap dokmek istiyorum.yapan varmi tavsiye varmi acaba bilen arkadaşlar. Cati siltesini kullanamam catida esyalar var cunku.

çatı zeminine yapılan 2cm hiç bir işe yaramaz. şayet uygunsa evinizi içten tavanalrdan yapasanız o 2cmyi çok daha fazla faydasını görürsünüz. tabi imkanınız varsa daha kalın yaptırmakta fayda var. eğerki duvarlarınızada 4cm kadar xps kaplatırsanız içiten fırın gibi olur eviniz bunalır camları açarsınız.. ben tabiki mecburiyetetn söylüyorum bu durumu içten yalıtımın daha iyi ısı tutması yanında hava kalitesi açısından riskleri var. ayrıca yanıcıdır..

tavan kaplamasını dışarıdan yaptırmak zorundayım diyorsanız sprey poliüretan makine ile atılan bir malzeme var oda yanıcıdır fakat ek yeri derdi yoktur. ısı geçrigenliği en düşük malzemedir. 4-5cm en az atmalısınız.

çünkü avrupa olsun dünya olsun 16cm xp eps kullanıyor. çatı şiltesini ise 20-22 cm kullnıyor. o açıdan 2cm için uğraşmaya değmez anca avunmak olur inanın bana. mesal bizim binaya 3cm izolasyon yapıldı millet psikoljikman kendisini avutuyor. maalesef inasnımızd bu huy vardır doğruyu göremeyip kendi malını aşırı kayırıp laf söyletmezler ama gerçekler değişez.

sprey pliüretan üstüne 4cm şap atarsanız çok iyi olur. şahsen benim çatıda açık halde duruyor 5cm ama eşya yok. tek korkum hainliğine delmeleri veya Allah kosun sigara vs atmaları.

• Konunun müdavimleri eski uyguladıkları yalıtımlardan halen memnunlar mı? Malum zamanla taşlar yerine oturmuşur.

bu arada Nasılsınız dostlar görüşmeyeli ? Yıl oldu nerdeyse 2015. Isı yalıtımında memlekette bir arpa boy aldı mı dersiniz ?

Bence maalesef bir cacık olmadı ülkemizde bu konuda.
  • Arkadaşlar,benim gibi kafasına taktıgını yapan,olmaz diyenlere karşı inatla araştırarak teknige uyarlayıp eli ustalıkdan anlayan biriyseyseniz,oda içerisinden ısı yalıtımı yapabilirsiniz,yukarıda farklı yöntemler oldugu gibi benim en iyi gördügüm basit vede ucuz yöntemide kullanabilirsiniz.
    odalarım kuzeye bakıpda mantolama olmadıgı için kışın betonden müthiş bir esinti sogukluk verirken,aynı zamanda kartonipyerleri sökmek vede inşaat sıkıntısına girmemek için tüm itirazlara karşı şöyle bir yöntem uyguladım;ankarada bulunan bahausdan sika termal xpsnin 6mmliginin 3 cmdiger xpslere karşılık geldigini ögrendim, fiyatı yüksek olan depronun daha iyi oldugundan küçük alanlarda depronu,yada uygun fiyatlı sika yı tercih edebilirsiniz,xps yapıştırıcların özel uygulaması oldugundan silikonu tercih ederek hızlı bir şekilde uygulama yaptım,boşlukları küçük bozuklukları 3 kat alçıyla doldurup,üzerlerine 2 kat transfer asterı vurdukdan sonra,çagırdıgım kagıtçıların tüm itirazlarına karşı kagıt uygulattım,3.kışdayım şimdi rahatlıkla duvara yaslanıp konforla oturuyorum,uygulma öncesi süpürgelikleri söküp yeniden ayarlamak gerekti,tabiki çöken,kalkan yerleri alçı vede yapıştırıcyla doldurabilirsiniz,
    daha büyük hacimli odalarada ulusdan yerli üretim 1 cmlik xpsleri harçlı yapıştırıcıyla yapıştırıp,üzerlerinede özel sıvasını yaparak onlarada kagıt yapıştırtım,odaların ısısı yklaşık 3 derece arttıgı gibi esintilerde kesildi,
    şimdi sıra salonumda,büyük eşyaları gönderince şapı kaldırıp 5cm xps üzeri laminant,duvarları 3cm xpsye alçı çektirip kagıt uygulaması yapınca uzun yıllarımın hayali olan kışın salonumda yaşama rüyamı seneye gerçekleştirmeyi düşünüyorum,hayalerinizi ertelemeyin ,eliniz iş görüyorsa ustaların kazık fiyatlı keyfe keder uygulamalarına mahkum olmayın,saygılarımla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metearman -- 21 Aralık 2014; 1:50:06 >

• mubutu M kullanıcısına yanıt
    merkezi doğalgaz kullananlar ısı sayacı kullanıyor. sayaç okutulup fatura kesiliyor. böyle olunca beleşçiler petekleri kısıyor yada kapatıyor .böylece yine milleti siz ısıtıyorsunuz. yaptırdığınız mantolama parası da akıl parası olarak aybaşında bütçede kocaa bir delik olarak sizi karşılıyor.
  • mubutu M kullanıcısına yanıt
    yani. tıpki eski kaloriferli sistem gibi olacak. yeminle insandan tiksindim bu tipler yüzünden.
  • quote:

Orijinalden alıntı: memotembelgezer

quote:

Orijinalden alıntı: alperen_69

aslında % 40 değil belki % 70 - 80 bile tasarruf olur ama uygulamaya bağlı isorast diye bir alman ürünü var Türkiye'de de uygulanmıştı ama nasıl uyguluyorlar bilmiyorum , içten 6,5 cm dıştan 25 cm kalınlığa kadar eps ile kaplı oluyor bu şekilde tasarrfu sağlanır , bizde genelde tutturmuşlar 3 cm xps ile mantolama ve işçilikte her yerde güzel değil bu şekilde o seviyede tasarruf imkansız tabiki

dıştan 25 içten 6,5 düzgün bir yalıtım olur ama dediğiniz gibi yani dıştan dandirik 3 cm köpük ile muşlu sıva ustasının yaptığı işte %40 bile hayal .bakmayın %80 de çok iddialı. bu iddia ile 200 tl lik fatura da 40 tl hadi 10 da benden 50 tl fatura gelecek.laboratuvar veya kağıt üstü deneyi değil gerçek hayattan bir eve yapılmış ise saygı duyarız tabi.

Kardeşimin Almanya Berlindeki evine .(apt. dairesi) 30-40 yıllık eski EPS mantolaması sökülerek yeni EPS mantolama yapıldı. 25 cm civarı uygulanmış içeride uygulanıp uygulanmadığından emin değilim ama o uygulamanın yapıldığı yaz Türkiye'ye kaçmıştı her yer toz toprak oldu diye... Aradan 2 kış geçti. Ne kadar doğalgaz parası ödüyorlar dersiniz?

O / SIFIR / ZERO TL/€

Berlin Ankara kadar hatta Kayseri kadar soğuk bir yer...

Akşam geldiklerinde ev biraz soğuk oluyor. Ama on dakika sonra vücut ısısı ile ısınıyor. 7 tane doğum günü mumu yansa insansız bile ısınıyor o ev artık.

Tabii pencereler 3 camlı. Altta mermer yok varsa bile mutlaka EPS üzerinde olmalı bizdeki gibi yazın ısıtıcı, kışın soğutucu görevi görmüyor mermerler orada.

Evin sıfır enerjili eve çevrilmesi işlemi daire başına 20-25 bin TL tutar Türkiye'de ama 3 kere sıva yapıp kendisini Yalıtımcı olarak pazarlayanlarla hiçbir zaman sıfır enerjili ev yapılamaz.

Bu arada bir enerjici olarak eski mesajlarda bir konuya cevap vermek istiyorum . Isı yalıtımı elbetteki "D" yani "malzeme kalınlığı" ile alakalıdır ama buna uymayan malzemeler de vardır. Nano teknolojik ürünler için hesap farklıdır. Yine burada çok gördüğüm bir argüman var. "Hiç kimse bu malzemeleri tavsiye etmiyor" Sorduğunuz kişiler genellikle XPS uygulayıcılarıdır ya da EPS; Bizim profesörlerimiz bile yenilikçiliğe karşıyken; Hıdır, Hamza ya da Mahmut emmi mi önerecek bu sistemi? Bu malzemeleri kullanın demiyorum maalesef bu işe girenler bu mantık yüzünden batıp gidiyor zaten malzemesi yok galiba (örn Nansuladd) artık Türkiye'de ama bir gün uyanırsak (ki salt yalıtım sağlamaktansa yalıtım desteği olarak kullanılmalı) bu tür ürünlere karşı algımız açık olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi futurist16 -- 7 Haziran 2015; 18:09:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

Bu konuda kısa bir bilgide ben yazayım.Öncelikle Dıştan izolasyon Tüm bina yapılmadıktan sonra hiçbir anlamı yok.Çok basit bir örnek elinize 2 metre bir yuvarlak metal alın,üzerine istediğiniz kadar yalıtım yapın,iki ucu açık kalsın bir taraftan ısıtın,diğer uca dokunun kısa süre sonra ısı oraya ulaşacak ve ısı oradan kaçacaktır.Dıştan izolasyon tepeden tırnağa yapılmalıdır ve ısı kaybını dairemizde de istemiyorsak
    merkezi ısıtma olması şart,sizin ısınız alt yada üst komşuya kaçacaktır mutlaka.

Isı yalıtımında en önemli prensibi unutmamak lazım her zaman yüksek ısı ,düşük ısıya kaçar.Yani dışarıdan tüm binayı çevreleseniz dahi alt , üst ve bitişik duvarlardan yinede kaçak olacaktır.

En iyi yalıtım içten uygulanandır ,en büyük dezavantajı ise iç hacim kaybı ve sıva çatlaması.Çatlamalara karşı en iyi önlem ise alçıpan paneller.Üstelik alçıda kendi başınabile izolasyon.Biraz işçilik ister ama düz bir satıh ve çatlama yok.İster poliratan veya strafor panel kullanın ,ister cam elyafı veya taşyünü.Yanğın tehlikesi için en iyi malzeme camyünü veya taşyünü kesinlikle duman ve yanma yok.Bu tarz bir izolasyonda mum yaksanız ısınırsınız.Yoğuşma ile ilgili ise izolasyununuz mükemmelse bence yoğuşma olmaz ,zaten bu tarz yerlerede daimi havalandırma uygulamakta gerekir bence,havalandırmadaki kayıp kazançları göze alınca göz ardı edilebilir.

İçten izolasyona bir örnek verelim,Tüm soguk hava depoları içten izole edilir.

Fen öğretmeni olarak bu yoruma tam puan veririm.İçten yalıtım izolasyon çok önemlidir.

• isollat 01 okuyun araştırın.. izolasyon boyaları yalan değildir, aslında bunlar boya da değildir zaten de.. neyse.. okuyun araştırın işte. biraz pahalı ama kısıtlı imkan olduğunda 2 kat fırça ile uygulanan yüzeylerdeki ısı yalıtımının nasıl olabileceğini değme fizik profları gözüyle görse, pardon eliyle ellese, yine de inanmayacaktır... ben istanbul ikliminde kabaca 1mm kalınlıkta ki iki kata tekabül ediyo kabaca, uyguladım evimde. milletin atıp tutmasıyla da iş yapmadım, kanmadım. yok xps miş epseymiş, taşyünü çaktım, camyünü çektim. geçin bunları arkadaşlar. sene 2020 olmuş artık. aynı paraya, muhtemelen daha da altına (m2 maliyeti yaklaşık 6-8 dolar arası tutuyor) 10da 1 emeğe o yapılan işler ve yalıtımlardan 10 kat daha fazlasını eksiz, kayıpsız kokusuz kimyasalsız yapıştırıcısız uygulama hatasız vs bilimum sorunsuz olarak kendi başınıza yapın evinizde.

edit etmem şart.. izolasyon boyaları yalan değildir dedim ama milleti aldatmayayım.. maalesef piyasadaki bu iddaadaki ürünlerin %99 u yalandır. kendi analiz test iddia uygulama sonuçları wallaha billaha söylemleri ile reklam yaparlar ve sonuç hep hüsrandır.

benim araştırdığım kadarıyla bu işi dünyada yapan 2 tane ciddi ve gerçekçi firma ve ürün var. biri amerikan menşeeli. diğeri de rus. isollat serisi iç duvar 01 dış duvar 02 veya 01.

internette fazla bilgi ve kaynak yok. rus sitelerini gugıl translate ile araştırın. Изоллат-01

uyduruktan hüsonem kermofem şaboyalıtım gibi dandirik şeylere emek ve para harcamayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ellassar -- 12 Aralık 2018; 21:55:27 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.