Şimdi Ara

İÇ DUVAR ISI YALITIM (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
391
Cevap
23
Favori
290.576
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: gokseller

- XPS-Ekstrüde polistren levhaların kullanımı insan sağlığına zararlı olduğu için Avrupa?da yasaklanmıştır.

- XPS-Ekstrüde polistren levhalar insan sağlığı için zararlı zehirli gazlarla üretilmektedir.

- XPS-Ekstrüde polistren levhalar binalarda kullanıldığında gaz çıkışı insan sağlığını tehdit eder.

- XPS-Ekstrüde polistren levhalar kullanıldığında gaz alarmları devreye girmektedir.

- XPS-Ekstrüde polistren levhalar çevreye ve doğaya zararlıdır.

Bu konulara açıklık getirmek için üründe kullanılan şişirici gazlar ile ilgili ulusal, uluslararası antlaşmalar, kanunlar, yönetmelikler ile ilgili bilgileri kısaca özetlemeye çalışacağız.

Ekstrüde polistren köpük 1940?lı yılların başında, Amerika?da askeri amaçlı talep üzerine yüzer sallar için üretilmiştir. 1960?lı yıllarda ise Avrupa?da üretimine başlanan ekstrüde polistren köpükler o tarihlerde CFC (chloroflorokarbon) gazları ile şişirilmekteydi. Eylül 1987?de Kanada?nın Montreal kentinde, ozonu tahrip eden maddelerin kullanımının kontrol altına alınması için 24 ülke ve Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında protokol yapılmıştır. Protokolde CFC?lerin belirli süreç içinde kullanımının azaltılması ve hatta tamamen yasaklanması karara bağlanmıştır. Ozon tabakasında meydana gelen tahribatın değerlendirilmesi ve araştırılması için 1987 yılında Montreal Protokolü?nü değerlendirme amacıyla 1990 yılında Londra?da 54 ülkenin (Türkiye dahil) katılımıyla yeni kararlar alınmıştır. Bu kararlarda Montreal?de alınan kararlar desteklenmiş ve CFC gazları için azaltma takvimi başlatılmıştır. Söz konusu gazlar sadece XPS üretimine yönelik gazlar değildir. Klima sistemlerinde soğutucu akışkan, aerosollerde itici gaz, elektronik devre üretiminde temizleyici akışkan başta olmak üzere XPS üretiminde ve birçok alanda kullanılan ürünlerdir.

Ülkemizde 1995 yılına kadar üç XPS üretim tesisi kurulmuş ve kurulan tüm tesislerde düşük ozon delme potansiyelleri (ODP) doğrultusunda HCFC gazları tercih edilmiş, CFC gazları XPS üretim amaçlı olarak ülkemizde hiç kullanılmamıştır. Montreal Protokolü?nde alınan kararlar doğrultusunda CFC türevi gazlar 1995 yılı sonuna kadar terkedilmiş ve ozon delme potansiyeli (ODP) yüzde 90?nın üzerinde azaltılmış olan HCFC (hidrochloroflorokarbon) gazları kullanılmaya başlanmıştır.

ODP skalasında CFC-12 gazının verdiği zarar ODP=1 olarak alınmıştır. Bugün için ülkemizde XPS üretimi için kullanılan HCFC 142b/22 karışımlarında bu değer ODP=0.055-0.065 arasında kalmaktadır. Bir başka deyişle HCFC gazlarının ozona zararlı etkileri yüzde 93,5-94,6 oranında azaltılmıştır.

Isı yalıtım malzemeleri, benzer gazlar yardımıyla üretilen diğer ürünlerden farklı olarak, kullanıldığı yapılarda kullanılan yakıtlardan çıkan ve sera etkisini artıran emisyonları (CO2, NOx, SOx) yapı ömrü boyunca azaltmaktadır. Montreal Protokolü?ne göre gelişmiş ülkelerde 2020 yılına kadar HCFC karışımları kullanımının yüzde 99,5 oranında azaltılması, 2030 yılında ise kullanımdan kaldırılması hedeflenmektedir. Protokol, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için 10 yıl ötelenmiş bir azaltma programı öngörmekte ve kullanılan miktarın 2015 yılı baz değerlerinde dondurularak 2040 tarihine kadar belirlenecek program dahilinde azaltılması ve kullanımdan kaldırılmasını benimsemektedir. Montreal Protokolü?ne imza koyan ülkeler bu hedef doğrultusunda kendi azaltma ve alternatif gazlara geçiş programlarını oluşturmuşlardır. Türkiye?den farklı olarak gelişmiş sanayiye sahip AB üyesi ülkeler, HCFC gazlarının kullanımını Montreal Protokolü takviminden önce, 2003 yılında kendi inisiyatifleri ile sonlandırmışlar ve üretime HFC, CO2 gibi alternatif gazlar ile devam etmektedirler. AB dışında Amerika, Rusya, Çin, Kanada, Japonya ve ülkemizde dahil olmak üzere birçok ülkede HCFC gazları ile aktif olarak XPS üretimi yapılmaktadır.

Monreal Protokolü?nü destekleyen ve taraflarının (CO2) eşdeğer emisyonlarını 2008-2012 yılları arasında 1990 seviyesinin ortalama yüzde 5 altına indirmesini hedefleyen diğer bir anlaşma ise Kyoto Protokolü?dür. Türkiye prensipte emisyon oranlarının azaltılması fikrine sıcak baktığını belirtmekle beraber ekonomik kalkınmasını yavaşlatacağı endişesiyle bu protokole imza atmamıştır. Dolayısıyla günümüzde sadece Montreal Protokolü çerçevesinde sınırlandırmalar ülkemiz için geçerlidir

Bu bilgi için teşekkürler. Ancak http://www.xpsturkiye.org/yapi_fuari.html sitesinde aşağıdaki bilgi veriliyor ve bu konunun ciddi şekilde yorumlanması gerektiğini düşünüyorum. Sağlıklı mı sağlıksız mı, hangisi doğru???

CE Markalı ve Çevre Dostu XPS Isı Yalıtım Ürünleri Hakkında Kamuoyu Bilgilendirmesi - 12 Mart 2008

Isı yalıtımıyla sağlanacak olan enerji tasarrufu enerji ithalatımızın yaklaşık 5’te birini oluşturmaktadır. Ülkemizdeki binaların yaklaşık yüzde 92’sinde ısı yalıtımı olmaması nedeniyle, kaybedilen enerjinin maliyeti yılda yaklaşık olarak 7 milyar dolara yükselmiştir. Bu durumda binalarımızda ısı yalıtımı uygulaması, ülkemizin acil önlem planları arasında yer almaktadır. Etkin uygulamalar yapılmaya başlanmıştır ve devam etmektedir. Ancak bu noktada; doğru malzeme ile yapılacak doğru uygulamalar önem kazanmaktadır. Bir diğer tehlike, uluslararası ortamda kendini ispat etmiş ürünlerin kulaktan dolma bilgilerle ve merdiven altı üreticiler tarafından karalanmaya çalışılmasıdır.

Kısaca XPS olarak adlandırılan Ekstrude Polistiren Isı Yalıtım Levhaları, homojen hücre yapısı sayesinde ısı yalıtım değeri yüksek, sudan ve nemden etkilenmeyen, kullanıldığı yapı elemanına göre yoğuşmayı önleyecek şekilde optimum buhar difüzyon direncine sahip, ileri teknoloji ürünü bir ısı yalıtım malzemesidir. XPS Isı Yalıtım Levhalarının, ısıtma ve soğutma harcamalarında ortalama olarak yüzde 50 ve üzerinde tasarruf sağladıkları bilimsel olarak ispatlanmıştır. XPS Levhalar diğer ısı yalıtım malzemeleri ile kıyaslandığında, en düşük su emme değerleri ve mekanik dayanımları sayesinde yapı ömrü boyunca performanslarını sürdürmekte, ıslanma, ezilme, ufalanma ve dağılma sorunları yaşamamaktadırlar. B1 sınıfı zor alev alan yangın dayanımları sayesinde ve birlikte kullanıldıkları çimento bazlı sıva, alçı sıva ve alçı karton levha ürünlerle birlikte her tür yapı elemanında tüm dünyada güvenle kullanılmaktadır.

Son 5 yıldır XPS ısı yalıtım ürünlerinin, zehirli gazlar içerdiği için kanserojen ve sağlığa zararlı olduğu ve XPS ürünlerinin kullanımının AB ülkelerinde yasaklanmış olduğu iddiaları, sektörümüzde sıkça konuşulmaktadır. Bu yazımızda hem bu iddialara bilimsel bir açıklama getirmek hem de XPS Isı Yalıtım Sanayicileri Derneği olarak 2008 yılı sonunda CE markalı ürünlere geçme kararımızı sektörümüz ve kamuoyu ile paylaşmak amacındayız.

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri olarak 2008 yılı sonunda HCFC gazının kullanımını sonlandırarak CE markalı ürünlere geçme konusunda karar aldık ve en geç 2008 yılı sonunda ülkemizde CE markalı XPS ürünler üretiliyor olacak. Yine sektör olarak, Çevre Bakanlığı ile yapılan çalışmaların sonucunda 2009 yılı başından itibaren HCFC şişirme gazları ithalatında kota uygulanmasına başlanacaktır. Bilindiği üzere HCFC şişirme gazları, XPS Isı Yalıtım Levhaları üretiminin yanı sıra Poliüretan Isı Yalıtım Köpüğü, soğutma ve iklimlendirme cihazlarında da kullanılmaktadır.

XPS Isı Yalıtım Levhalarının üretiminde, ülkemizde üretimine başlanan 1995 yılından bu yana, şişirme gazı olarak yüzde 95 gibi büyük bir oranda HCFC gazı kullanılmaktadır ve bu gazlar Avrupa Birliği müktesebatına göre tehlikeli maddeler (Dangerous Substances) sınıfında yer almamaktadır. HCFC gazları CFC’lere oranla ozon etkisi yaklaşık yüzde 96,5 oranında azaltılmış gazlardır. Bu tarihte ülkemizde CFC gazı kullanımı yasal olmasına ve birçok sektörde kullanılmasına rağmen, XPS üreticileri olarak o tarihte AB ülkelerinde kullanılmakta olan ve 1992 yılından 2004 yılına kadar kullanılmış olan HCFC gazı ile üretime başlanmıştır. Şu anda başta Amerika olmak üzere Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve Doğu Avrupa ülkelerinde yani AB ülkeleri dışındaki tüm ülkelerde de XPS ürünleri halen HCFC ve hatta CFC şişirme gazlarıyla üretilmektedir. HCFC gazının bazı ülkelerde 2010 yılına kadar, Montreal protokolüne taraf olan gelişmekte olan ülkelerde ise 2016 yılına kadar kullanımı yasaldır ve insan sağlığı açısından hiçbir tehlike oluşturmamaktadır. AB ülkeleri, Kyoto protokolüne taraf olmaları sebebiyle 2004 yılında şişirme gazı olarak HCFC kullanımını bırakıp HFC ve CO2 kullanımına geçtiler ve halen CE markalı XPS Isı Yalıtım Ürünleri bu şişirme gazları ile üretilmektedir. Bu değişimin sebebi, HCFC şişirme gazlarının zehirli ve kanserojen bir gaz olması değil, bu ülkelerin KYOTO protokolüne taraf olmalarından doğan ozon tabakası ile ilgili taahhütleridir. XPS Isı Yalıtım Levhalarının hiçbir ülkede kullanımı yasaklanmamıştır.

Sektörümüze ve kamuoyuna duyurulur.

Saygılarımızla

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği

• Bir dehttp://www.hekimpor.com/surekli-sorulan-sorular sitesinde 10 soruda EPS ve çevre konusu irdelenmiş.
  • arkadaşlar önümüz kış ve evimin kuzeye bakan tek odasına içten ısı yalıtımı yapmak istiyorum,bilgi almak için nette araştırırken sizin yazılarınızı okudum fakat bayaa bi alternatif olduğunu öğrendim,teşekkürler.
    benim kendi düşüncem duvara bildiğimiz beyaz köpüklerden vidalayıp üzerini alçıpan ile kapatmaktı.tabi kendim yapacaktım.

geçen kış yalıtım yapmak istediğim duvar duvarların alt ve üst kısımlarından nem ve rutubet yapıyordu.yazzılarınızı okurken yapmak istediğim yalıtımın pek te sağlıklı olmayacağını düşünüyorum artık.rutubet köpükleri geçip alçıpana gelirse ortalık bayaa bi rezil olacak gibi düşünüyorum.

bana maliyeti en az ama sorun çıkarmayacak ve kendimin yapabileceği sistemin hangisi olduğu hakkında bilgi verebilir misiniz?mesela rulo yada fırça ile uygulanan yalıtımları basit görüyorum ama benim problemimi çözer mi acaba?

• Arkadaşlar bu konuda en büyük sorun yaşayanlardan biri ben olsam gerek 4. katta oturuyorum üst çatı altta oturan yok yanlar boş ve ev kışın resmen göl ev oluyordu duvarlardan sular akıyor küf almış başını gidiyordu bende dayanamadım ve bu yaz 3 odaya giriştim ,odaların full cepheleri xps ile kapladım şöyleki dış cepheler tavan ve yerlere 3cm dow un 3 cm xps ini kullandım iç cephelere ise 2 cm olanı kullandım sulanma tamamen kayboldu ,kalebodur olan bir kısım vardı orda xps kullanamayacağımdan bu ara meşhur olan mantosür adında bir sıva kullandım 1,3 cm kadar ama bu konuda çok üzüldüm çünkü hiçte anlattıkları gibi çıkmadı sulanma devam ediyor yanında xps olan kısımda yok ama bu sıvayı yaptığım yerde yine oldu ,elim biraz yavaş her türlü işçiliğide kendim yaptım xps üzeri alçı vs ,son bir odam kaldı onuda bitirince bol resimli bir inceleme yapıp bilgilendirmeyi düşünüyorum arkadaşlar şu notu bırakmadan edemeyeceğim

NOT : izolasyon sıvası adı altında satılan ürünlere dikkat edin bekleneni veremeyebiliyorlar en azından ben mantosür denedim ve istediğimi alamadım

• Arkadaşlar yalıtımın önemi hakkında herkes hemfikir. Odanın tavan yalıtımını önerir misiniz ? Sonuçta ısınan hava yukarı çıkar. Malum yukarıdaki tavan ısısı 5 olsa, içerideki ısı ise 25 olsa sonuçta odadaki ısıtma aletiniz durmadan çalışmak zorunda kalacaktır. Malum durmadan bir enerji (ısı) kaybı olacaktır. Tavana köpük koyuyorlarmış. Bu konuda ne düşünürsünüz ?
  • Arkadaşlar yalıtımın önemi hakkında herkes hemfikir. Odanın tavan yalıtımını önerir misiniz ? Sonuçta ısınan hava yukarı çıkar. Malum yukarıdaki tavan ısısı 5 olsa, içerideki ısı ise 25 olsa sonuçta odadaki ısıtma aletiniz durmadan çalışmak zorunda kalacaktır. Malum durmadan bir enerji (ısı) kaybı olacaktır. Tavana köpük koyuyorlarmış. Bu konuda ne düşünürsünüz ?
  • Dış cephe imkanı olmayanlar için işin ustalarından konuya yazan olursa memnun oluruz.
  • Güncel. son durum nedir iç yalıtımda. Benim dairem çok soğuk ve apartmanın yalıtımı yok ve bundan dolayı ev çok soğuk. Bende kendimce birşeyler yapmayı düşünüyorum. Çatıya camyünü serebilirim. İç yalıtım için ne öneririsniz?
  • Reklam doldu sayfa. Biride çıkıp ben uygulattım demiyor ki. Sanırım bu kışıda yalıtımsız geçireceğiz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ArmaganT

Reklam doldu sayfa. Biride çıkıp ben uygulattım demiyor ki. Sanırım bu kışıda yalıtımsız geçireceğiz.

Uygulatan bi tanıdığım var. izobozz diye keçeye benzeyen bir malzemeden bi akrabam kaplattı duvarı ama işe yarayıp yaramayacağınıda oda bilmiyor çünkü havalar çok soğuk değil.
  • Sayın taşkafa gözümden kaçmış tekrar yayınlarmısınız ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: taşkafa

İLAN.....

Bilgi soran , ilgilenen kimse çıkmadı...Sildim...Saygılarımla..

Merak ettim ilanda ne vardı ?
  • eylül ayında evi içten sikatherm 6mm ile yalıtım yaptırdım
    bakalım sonuç ne olacak?
    pek kullanan olmadı
    cok yorum bulamadım malzeme hakkında
  • ben insuladd ı tavsiye edebilirim.bi arkadaşımın tawsiyesiyle yazlığıma uygulattım, uluslararası referansları olan bi marka..ewin iç sıcaklığı 32 den 24-25 e düştü.. sıkıntı yaşmazsınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi benlinus -- 16 Kasım 2012; 21:32:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mantolamaci

İÇ DUVAR ISI YALITIM

Manto plate'yi duydunuz mu , Henüz yeni bir ürün olmasına rağman 11 yıllık AR-GE çalışması mevcuttur, ürünün tüm resmi belgeleri ( tse , atom enerji mühendisliği, Tubitak desteği ) bir çok belgesi mevcut

ısı da ve soğukta %60,ın üzerinde bir enerji tasarrufu sağlamak mümkün.

Ürünün tüm teknik kısımlarınıhttp://isiyalitim.org/yalitim-sayfalari-manto-plate-hazir-isi-yalitim-sivasi buradan okuyabilirsiniz.

Projeler kısımlarında referanslarımız mevcut,

Heleki bu üründen ev içerisinde bohçalama sistemi yaparsanız kışın o soğuk dönemler'de parke üzerine çıplak ayakla basabilirsiniz ( doğalgaz faturanızın nekadar az geleceğinden hiç bahsetmiyorum bile )

biz bu ürünü ev içerisinde merdiven mermerleri ve parke altlarına uyguluyoruz çıplak ayakla oda sıcaklığını hissedebiliyorsunuz..

Ürünü incelemenizi tavsiye ediyoruz iddaalarımızın her zaman arkadasındayız.

Kesinlikle çimento esaslı değildir hazır konsantre ürün, açıp sadece karıştırmak gerekli. Çimento esaslı olmadığı için bina oturumlarında ve uzun zaman sonra çatlamalar söz konusu olmaz.

Garanti olarak bina ömrüne eş değer.

Bu ürünü sadece ve sadece 1 cm olarak uygulama yeterlidir %60 ve üzeri enerji tasarrufu sağlamanız kaçınılmaz.

http://www.isiyalitim.org

muhtemelen mantosürden ayrılan grupsunuz ,arkadaşlar ben evimde 6 - 7 çuval mantosür kullanmış biri olarak şunu söyleyebilirim tek yaptığı tüm yüzeylere iyi yapışmaka ama izolassyon falan hikaye evin bir kısmını içerden xps ile yalıtım yaptım bazı yerlerde xps ile bu mantosürü yan yana yaptım ,xps ile yaptığım yerde sulanma ( yoğuşma ) kesildi mantosür ile yaptığım yerde kesilmedi bu tip şeylere inanmayın ,sorunumu bildirdiğimde e mail atmışlar dönüp arıyorum değişik değişik cevaplar ama asla çözüm yok

• Mantosür'ün formülü eksik olduğu için bu tür sorunlar sürekli yaşanmaktadır, mantosür kullananlar da bu sorunları yaşayacaklar. Bizim ürünümüzün mantosürle arasında dağlar kadar fark var , Aynı formulasyonlara sahip değiliz, Manto plate gelişimini devam ettiriyor...

Başka bir üründe yaşadığınız sorunları MANTO PLATE ile bağdaştırmayınız.
  • siz o firmadan ayrılıp kurulmadınızmı onu söyleyiverin
  • quote:

Orijinalden alıntı: alperen_69

siz o firmadan ayrılıp kurulmadınızmı onu söyleyiverin

Bizim ürünümüz Asıl formülü hayat getiren kişiye ait asal formüldür, bahsettiğiniz marka bizden ayrılan ve aynı ürünü yapmaya çalışan bir kuruluştur bir çok bölgede de aynı şikayetler mevcuttur ama kesinlikle bizim ürünümüzden bu tür şikayetler olmamaktadır , siz ne iş yapıyorsunuz yeriniz nerede. uygulamacımısınız yoksa kullanıcı mı bu bilgileri verirseniz size daha detaylı yardımcı olurum.
  • bi inşaat mühendisi arkadaşım izotermo dene bir ürün tavsiye etti.
    http://vimeo.com/45823498

bunun hakkında bilgisi olan var mı
  • quote:

Orijinalden alıntı: mantolamaci

quote:

Orijinalden alıntı: alperen_69

siz o firmadan ayrılıp kurulmadınızmı onu söyleyiverin

Bizim ürünümüz Asıl formülü hayat getiren kişiye ait asal formüldür, bahsettiğiniz marka bizden ayrılan ve aynı ürünü yapmaya çalışan bir kuruluştur bir çok bölgede de aynı şikayetler mevcuttur ama kesinlikle bizim ürünümüzden bu tür şikayetler olmamaktadır , siz ne iş yapıyorsunuz yeriniz nerede. uygulamacımısınız yoksa kullanıcı mı bu bilgileri verirseniz size daha detaylı yardımcı olurum.

ben bursadayım makine mühendisiyim uygulayanda direk benim ,mantosür denen firma daha önce açılmış ve ondan ayrılan bir grup olduğunu çok iyi biliyorum sanırım sizsiniz ,sizinlede telefonda görüştüm biz onlardan ayrıldık demiştiniz direk sizmisiniz bilemem ama ayrılmadan önceki formülle çalışırken neden böyle savunuyordunuz formülü

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.