Şimdi Ara

20 lik diş ameliyatım hakkında (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
297
Cevap
7
Favori
259.613
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ben de 6 gün önce alt üst olarak 2 taneyi aldırdım.Alttaki yarı gömülü ve yataydı ve dişçim ben çekemem üniversiteye gitmelisin ameliyat gerek dedi, gittim ama normal olarak çekildi gerek olmadı yani ameliyata.Yalnız 6 gün geçmesine rağmen sızı devam ediyor , yanındaki dişi çürütmüş bu alt 20lik orası mı ağrıyor acaba, bu hafta gidip oraya da dolgu yapmam gerekecek dert bu diş olayları valla
  • Dün çektirdim sağ alt-üst. Daha önce de tahmin ettiğim gibi ameliyat mesele değil sonrası sorun. Ameliyat olurken çeneniz zorlandığı için az bir ağrı oluyor. Doktor 2 saat yemek içmek yok dedi. 2 saat geçince biraz sızı başlayınca (özellikle üstte daha basit çekilmesine rağmen acısı daha kötüydü) ağrı kesici ve antibiyotiği aldım. 1 saat sonra bir şeyim kalmadı, eve akşam 8 gibi vardım yemek yedim. Akşam da uyumadan ağrı olmamasına rağmen önlem olarak bir tane daha içtim. Rahat uyudum. Bugünden itibaren gargaraya başladım. Şu an için tahammül edilemez bir şey yok.
    Ameliyattan korkanlar kormasınlar çünkü sıkıntı sonra başlıyo. O sıkıntı da ağrı değil dikişlere zarar verme korkusu ve birazcık dolgunluk hissi.
  • 20lik diş belasından dün kurtuldum. Yarım saatlik bir operasyon sonrası özgürüm diye düşünürken ağzımdaki şişliğin ne zaman geçeceği telaşı sardı etrafımı.

doktor ve asistandan allah razı olsun çok ilgiliydiler nazımı çektiler

operasyon sonrası uyuşturucunun etkisi geçtiğinde ufaktan ağrımaya başlıyor hatta gitgide artıyor. Doktorun verdiği bir ağrı kesici bir antibiyotik sonrası o ağrı da gidiyor.

tek sıkıntı şu an şişkinlik onu nasıl halledecez ne kadar zaman sonra geçecek bilmiyorum

bir de ekşisözlükteki bu konu hakkındaki yorumları okumayın. 2006 dan kalma yorumlar var. Ben bu şişkinliğin normal mi değil mi onun araştırmasını yapayım derken ekşi sözlük teki yazılar çarptı gözüme. İyiki diş çekiminden önce okumamışım. İnsan tırsıyor resmen

Çünkü daha önceden de diş çekimi yapmıştım gayet kısa sürmüştü. Bunun da öyle süreceğini düşünerekten iki dakikada biter herhalde diye oturdum o yeşil koltuğa. Tabi yarım saat sürünce bir sürprizle karşılaşıyorsun ama pek ağrı sızı olmuyor öyle açıyorsun ağzını bekliyorsun. Zaten operasyon sırasında ağırıyor mu diye soruyor evet diyorsun bir tane daha yapışıtıyor iğneyi sen hissetmiyorsun sadece görüyorsun yağtığı iğneyi de

• şişkinlik normal çünkü agız içinde dikiş olduğu için vucut tepkıme verıyor ben 2 soğuk kopres yani yarım saat soguk buz 1 saat dınlenme seklınde uyguladım 2 gun sonrada aynısını sıcak olarak yaptım amaç kan dolaşımını sağlayıp yarayı cabuk iğleştırmek eczanelerde hazır buz torbaları onları dene çabuk gecer 2 gune kalamz hafıf yemeklerı yemeye zorla birde kesın doktar vermıstır agız temızleyıcı antıseptıkler var onalrla hıjyenı sağlarsız en fazal 1 haftada duzelır 10 sonrada dıkıslerını alırsın hadı gecmıs olsun ben ıkı tane sağlı sollu 20 lıklerı aldırdım sıkıntım yok tabı burdakı puf nokta işin uzmanı olması doçentten asagısına gıtme tırmalarsın hadı gecmıs olsun
  • bende iki gün önce sol alt yarım gömülü dişimi aldırdım,yarım gömülü olmasına rağmen zor bir ameliyat oldu çünkü diş kadar önemli olan çene yapınız,eğer hiç esneme payı yoksa bi o kadar zorlanıp çıkıcak demektir.Genelde Anadolu insanının çene yapısı bu şekilde esneme payı olmayan bi durumdaymış, tabi diş birde çürük ise ha gömülü ha yarım gömülü yanı şey :) ancak ameliyattan korkmaya hiç gerek yok zerre kadar bişey hissetmiyorsunuz önemli olan gerçekten sonrası HİSSEDİLEN AĞRI VE ŞİŞLİK=HİSSEDİLMEYEN (NARKOZLU)ÇEKİM SIRASINDAKİ ALETLERLE ZORLAMALAR X YAPILAN KESİ TRAVMASI X ÇENE KEMİĞİ SERTLİK ORANI
    ama gerçekten korkmaya gerek yok tabi doktorunuz konunun uzmanı olduğu sürece ve bu konuda masraftan kaçmamak çok akıllıca olur diye düşünüyorum. hem dikiş aldırma derdinden de kurtulabilirsiniz çünkü muayenehanelerde kendiliğinden kaybolan dikişler atıldığı için tekrar o koltuğa oturmak gerekmiyo tabi enfekte bi durum olmazsa inşallah. ben ameliyat sonrası sadece ilk 2 saat buz uygulaması yaptım bunun dışındada iki defada ağrı kesici ama antibiyotik,gargara vs. yazmadı doktorum çok şükürde iyiyim hafif şişlik ve sızı tabiki olucak bu gerçekten ciddi bir ameliyat..

• Yarın yine gideceğim sağ alt 20'lik diş baskı yapmaya başladı dolayısıyla ağrıda var. Usandım arkadaş artık çektir çektir bir tanesi bile doğru çıkmaz mı? İşin yoksa sabahın köründe git, 45-50 dk operasyon yapılsın, 3 gün sadece sıvı tüket .
  • arkadaşlar merhaba bende 20'lik dişlerimi çektirmek istiyorum artık rahatsızlık vermeye basladılar ancak burdaki diş hekimine gittim 250 şerden 500 tl istedi ayrıca röntgen felan derken baya bi para oluyor. İstanbulda bildiğiniz SSK ile anlaşmalı özel diş hastanesi var mı
  • quote:

Orijinalden alıntı: vlkyy

arkadaşlar merhaba bende 20'lik dişlerimi çektirmek istiyorum artık rahatsızlık vermeye basladılar ancak burdaki diş hekimine gittim 250 şerden 500 tl istedi ayrıca röntgen felan derken baya bi para oluyor. İstanbulda bildiğiniz SSK ile anlaşmalı özel diş hastanesi var mı

Özele neden gidiyorsun :D
    Devlet hastanelerindede yapılabilir bu işlem cerrah oldukdan sonra sıkıntı yaşamazsın 500tl az para degil, sağlık için değer fakat, seçenegin varken verme.
  • sağ üst 20lik dişim yarı gömülü, sağ alt 20lik ise çürük. ama aslında dolgu olan başka bir dişimdeki apseden ötürü gitmiştim. devlet hastanesi ve röntgen bile yok. doktor önce antibiyotik tedavisi, sonra direkt yarı gömülü ve çürük olan 20likleri alıcaz hala apse olursa diğer dolgunu açacaz dedi. röntgen çekmeden oluyormu böyle ya deneme yanılma yöntemi gibi???
    ayrıca hekim yarı gömülü dişimi alırım dedi ama ya alamazsa ne olacak :( ayrıca diğer çürük 20lik dişimi neden çekiyor ki o gayet sağlam dolgu yapması gerekmez mi ? kara kara düşünüyorum ya sinirlerim bozuldu
  • quote:

Orijinalden alıntı: dimsus

sağ üst 20lik dişim yarı gömülü, sağ alt 20lik ise çürük. ama aslında dolgu olan başka bir dişimdeki apseden ötürü gitmiştim. devlet hastanesi ve röntgen bile yok. doktor önce antibiyotik tedavisi, sonra direkt yarı gömülü ve çürük olan 20likleri alıcaz hala apse olursa diğer dolgunu açacaz dedi. röntgen çekmeden oluyormu böyle ya deneme yanılma yöntemi gibi???
    ayrıca hekim yarı gömülü dişimi alırım dedi ama ya alamazsa ne olacak :( ayrıca diğer çürük 20lik dişimi neden çekiyor ki o gayet sağlam dolgu yapması gerekmez mi ? kara kara düşünüyorum ya sinirlerim bozuldu

20 lik dişler için genel olarak fazlalık diyorlar yani alınması gerekiyor çenende yer yoksa diş için dişlerini yamultur ve tam olarak çıktıgındada çabucak çürür dayanıksız yani, neyse çürümüşse heleki şimdi hemen çektir sonuçları ağır olabilir, aynı anda dayanabilirim diyorsan çektir kurtul, diğer türlü fazla dert etme illaki düzeleccek fazla hasar almadan düzeltmeye bak derim :) Geçmiş olsun.

• tesekkur ederım cevabınız ıcın. peki bu dısı diş hekımı cekebılır mı yoksa cene cerrahısı uzm. na mı gıtmelıyım. devlet hastanesındekı dıs hekımı cekebılırım dedı ama guvenmelımıyım ???
  • quote:

Orijinalden alıntı: dimsus

tesekkur ederım cevabınız ıcın. peki bu dısı diş hekımı cekebılır mı yoksa cene cerrahısı uzm. na mı gıtmelıyım. devlet hastanesındekı dıs hekımı cekebılırım dedı ama guvenmelımıyım ???

Dişin durumuna göre değişir benim dolgularımı yapan normal doktor bende yapardım demişti çektirdikden bir kaç ay sonra, ama işin uzmanına gitmek en iyi seçim olur yani bir cerraha, tabi dedigim gibi ne kadar uzman olursa olsun dişe bağlı benimki sinirlerin arasındaydı yani bana öyle söylediler dişi alırızda dilinin yarını hissetmeye bilirsin falan demişlerdi, çok kötü bir durumdu masaya oturduğumda titriyordu bacaklarım elimle bastırdımki dursun Neyse anlatabilmişimdir.

• Arkadaslar merhaba sol alt gomulu 20lik disimi ameliyatla 2hafta evvel aldirdim. Dikislerim alindi agrim sizim yok fakat yanagim 14gune ragmen hala sis ve tas gibu sert. Doktorum surekli buz kompresi yapmami soyluyor yapiyorum ama banamisin demiyor. Ameliyat olan arkadaslar aranizda sisligi ve yanagin sertligi bu kadar uzun suren var mi acaba? doktorum bu zamana kadar tamamen iyilesmesi gerektigini soyluyor bu durum beni cok korkutuyor. Sizlerin sisligi ve sertligi ne zaman tamamen gecti ve nasil gecirdiniz yardimci olur musunuz lutfen..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • cappucino kullanıcısına yanıt
    O kadar uzun sürmedi dikişleri aldırdıktan sonra 3 gün falan daha sürdü, sonra fıss
    Öyle başından savar gibi şimdiye geçmeliydi falan mı dedi ?
  • cene cerrahina gittim isinin ehli olsun diye.Evet bu zamana kadar coktan inmeliydi dedi. sadece sislik bile degik tas gibi sert yanagim korkuyorum bu kadar neden uzun surdu boyle hickimsenin bu kadar uzun surmemis of..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar Merhaba;

Aşağıda görüntüsünü paylaştığım rontgen filminin sağ alt tarafındaki sadece bası gozuken 20 lik dişimi yarın çektireceğim, cerrahi müdahale olması gerekli dediler fakat özel bir diş hastanesi diye mi beni yonlendiriyorlar cerraha bilemedim, 2 gündür çok ağrı yapıyoru o taraf, görüşlerinizi payylaşırsanız çok sevinirim
     20 lik diş ameliyatım hakkında

• quote:

Orijinalden alıntı: dogussonmez

Ben bugun doktordan geldim yarin sag alt 20 lik dis alinacak 28 yasindayim hayatimda bu kadar tirsmadim
    tam gomulu deil disarida ama azi disine dayanmis durumda cok korkuyorum. Doktor kolay hemn alicam dedi bilgisi olan varmi nasi alincak buu

yazdıklarının aynısı benım ıcınde gecerlı hocam.. sag alt 20 lık ve yarım gomulu ve ondekının kenarına temas etmıs... yas 26 .. yarın gıdıp aldırıcam bende cok tırsıyorum ama bsı hıssetmıycem bılıyorum sadece o BASKI benı yıpratıyor... yarım saat -1 saatte hallolurmus.. bıktım artık dusunmekten ya....Allah daha buyuk dertler vermesın...
  • dostum o 8 saat olayı daha buyuk amelıyatlar ıcın yanı komple bayılman gereken amelıyat olursa ozaman 8 saat ... ama bu diş olayı oldugu ıcın yemek yıyeıyceksın bı sure o yzuden dr . tok gel dıyor. sen tok karnına gıt.. aç kalma
  • arkadaşlar 2 gün önce 20 lik dişimi ve üzerinde ki kırık dişimi çektirdim.uzun zamandır stresini çekiyordum,yukarıda bir arkadaşında bahsettiği gibi ekşi sözlükteki yorumlarıda okuyunca neredeyse vazgeçecektim :) gideceğim dr için uzun araştırmalar yaptım.lazer destekli çekim yada normal cerrahi seçim derken normal çekimde karar kıldım ama fiyatlar 500-700 tl arasında değişiyordu.sağlıkta pazarlık olmaz ama bizleri bu duruma düşüren sağlık politikası uygulayıcıları utansın dedim ve dr larla pazarlık yaptım.50 tl,100 tl düşüyorlar ama bence bu fiyatlarda çok fazla.neyse lafı uzatmayım internette araştırırken kadıköyde bir dr'un fiyat listesine rastladım.20 lik diş çekimi için 300 tl fiyat yazmıştı.aradım,ücretsiz muayeneye çağırdı,rontgeni aldım gittim.cerraha danışacağını ve üst dişle beraber 400 tl ye çekileceğini söyledi.bir gün sonra aradı,randevulaştık.sol taraftaki 20 lik dişim yaanındaki dişimi çürüttüğü için,sağ tarafta ki dişimi kurtarmak motivasyonum oldu.çekim günü geldiğinde çene cerrrahı arkadaşın yakın ilgisi ve hoş sohbetiyle biraz rahatlayarak operasyon başladı.bana istersem adım adım o an ne yapacağını,ne yaptığını anlatabileceğini söyledi.muhabbetle karışık icraat başladı :) uyuşma süreci dahil 1 saate yakın sürdü 20 lik dişin çekimi.yapılan işlemleri anlattı ama ben burda anlatmayacağım.okuduğunda zor gelen,sizi korkutan şeyler o an anlamsız geliyor.tabi bir an önce bitsin istiyorsunuz ama bu fiziksel değil psikolojik bir baskı.diğer kırık dişin çekimide bitti ve hiç ağrı hissetmeden kalktım.2 gün şişlik ve ağrı oluşabilir dedi.apranax yazdı ve çekim yapılan bölgeye buz bastırmamı söylediler.uyuşturucunun etkisi geçmek üzereyken bir ağrı kesici aldım ve ağrıyı beklemeye başladım.on dakika arayla sürekli buz uyguladım ne bir ağrı nede bir şişlik oluştu.tedbir amaçlı yarım ağrı kesici alarak uyudum.sabah ağzımda hafif bir kan tadıyla uyandım(bu pıhtılaşma çok önemli,ilk 2 gün gargara ve tükürme yapmamı kesinlikle yasakladı),bunun dışında ne bir ağrı ne de şişlik oluşmuştu.çekilen dişleri görmesem iyice kıllanıcam duruma :) böyle sorunsuz bir şekilde kurtuldum bu beladan.evet yapılacak işlem kolay değil ama eskisi gibide zor değil.çekilmesi gereken 20 lik dişi olan arkadaşlar hiç ihmal etmesinler,yanındaki dişleri çürütüyolar ve ağrıdığı zaman diğer dişlere hiç benzemiyor.umarım bu sorunu yaşayan arkadaşlara moral olur yazdıklarım.

• beyler suan tek elle yazıyorum ... malum bı elımde soguk kompres torbası var.... 1 saat once sag 20lık alttakı dısı aldırdım... beynıme s..k...ym. arkadas degermıymıs bu korkuya ya...30 dk surdu.. dişcı zaten ona dıcek lafım yok Allah razı olsun abı adam dişcilerın ALEX i resmen... sahane abı sahane ya.. cok sukur kurtuldum bu 20 lık dıs mevzularından.. abıcım umranıye cevresındeysenız gıdın bulun bu adamın koltuguna atın kendınızı... hıc bsı hısstetmedım ne bı acı ne bı agrı benım diş zor cıktı hatta bı ara cıkmadımı yıne deyıp gulme tuttu :D ıyıkı denk gelmısım suan bı 20 lık daha olsa yıne gıer aynı dıscıye cektırırım.. oh beeeeeee ümranıye sondurakta ptt nın karsısındakı bına SINAN UNAL gıdın bulun yadahttp://dtsinanunal.com/periodontoloji.html# herkese gecmış olsun.. kormayın dıyecegımı hıc dusunmezdım... vay anasını nerden nereye ayrıca fıyat olarak 250 tl ye cektırdım ben
    hem ucuz hem harıka iş..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onuronur187 -- 22 Kasım 2013; 16:40:39 >

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.