Şimdi Ara

Kursa Gitmeden Ehliyet Sınavına Girilebiliyor mu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
3.101
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bir araştırma yaptım fakat hep yasanın çıkacağı bilgisine ulaştım. Bu yasa çıktı mı? Yani bir kursa başvuru yapmadan direk ehliyet sınavına girilebiliyor mu? Eğer girilebiliyorsa başvuru için gerekli evraklar nereye veriliyor?

• gerek yok gitmene
  • 1.500 ytl'en varsa gaz pedalına bile dokunmana gerek yok, başkasını sokuyorlar...
  • Arkadaşlar yanlış anladınız sanırım. Herhangi bir kursa kayıt yaptırmadan direk sınava katılınabiliyor mu? Sormak istediğim bu.
  • Böyle bişey imkansız tabi kaçak yollarla yapmadıktan sonra. Kursa dosya açtırmadan sınava giremezsin hepsi konrtolden geçiyor çünkü. Sınava da kursun verdiği kurs eğitim kartı ve nüfüz cüzdanınla gidiyorsun. Ben girdiğim zanam (2005) işler çok sıkıydı hala böyle mi bilemem ama kursa gitmeden girmek yerine kursun süresi uzatılmalı ve adam gibi kurs eğitimi verilmeli bence. Teori yanında pratik eğitmlerin de ders saati fazla olmalı. Ehliyet almak bukadar kolay olmamalı. Kişi ehliyet aldığı zaman ne zorluklarla o ehliyetini aldığını hatırlamalı ve kıymetini bilmeli bana göre. Ayrıca trafik cezalarınında suçu caydırıcı derecede olması cabası tabi.
  • Eğer dediğin şey olsaydı , hiçbir Allahın kulu kursa yazılmazdı ve o kursların hepsi kapanırdı.Ben geçen yaz ehliyetimi aldım.Kursa yazıldıktan sonra sırf meraktan 1 derse gittim.Ordada 15 dakika oturdum ve bir çay içip geldim.Kursa ilgi olmuyor zaten.Eğer denetimsiz yerlerden ehliyet alırsan işin çok rahat olur.Ben afyondan aldım ehliyeti ve inanmıyacaksın ama 150 mt götürdüm arabayı.Herşey göstermelik yapıldı.Şuanda ehliyetim var ama araba sürmesini bilmiyorum maalesef.Daha doğru şimdi yola çıksam sürmeye korkarım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yazılımcı Online

Böyle bişey imkansız tabi kaçak yollarla yapmadıktan sonra. Kursa dosya açtırmadan sınava giremezsin hepsi konrtolden geçiyor çünkü. Sınava da kursun verdiği kurs eğitim kartı ve nüfüz cüzdanınla gidiyorsun. Ben girdiğim zanam (2005) işler çok sıkıydı hala böyle mi bilemem ama kursa gitmeden girmek yerine kursun süresi uzatılmalı ve adam gibi kurs eğitimi verilmeli bence. Teori yanında pratik eğitmlerin de ders saati fazla olmalı. Ehliyet almak bukadar kolay olmamalı. Kişi ehliyet aldığı zaman ne zorluklarla o ehliyetini aldığını hatırlamalı ve kıymetini bilmeli bana göre. Ayrıca trafik cezalarınında suçu caydırıcı derecede olması cabası tabi.

Bence bu işi devlet yapmalı. Ben 2000 yılında aldım ehliyetimi seninle aynı sistemmiydi bilmiyorum ama Kursa 1 defa bile gitmedim. Hatta o zamanlar kalın bir kitap verirlerdi sınava çalışmak için. O kitabı açıp okumadım bile. Ehliyeti aldığımda trafik kurallarının %50 si belkide daha fazlasından bihaberdim. Ama şimdiye kadar bir defa bile ceza yemedim ki 9 yıldır hemen hemen her gün trafikteyim. Bence bunun kursa gidip gitmemekle pek bir alakası yok. Tamamen sistemle alakalı bir durum. Şimdide öyle mi bilmiyorum ama sorulan sorular o kadar basittiki o zaman iyiki oturup çalışmamışım demiştim. Bu şekilde ehliyet almak gerçekten yanlış. Hele ki bir direksiyon sınavı var ki akıllara zarar.

Memur: daha önce hiç araba kullandın mı?
    ben: evet.
    Memur: geri geri git bakalım.

Arabayı geri vitese taktım ve

Memur: Tamam inebilirsin Samet. geçtin.

Yani bu şekilde beni sınava soksan ne olur sokmasan ne olur. Ama bu işi araştırırken gördüğüm kadarıyla yeni bir sistem geliyor stajer şöförlük sanırım. Bu büyük bir ölçüde bu sorunların önüne geçecek gibi.

Hatta bildiğim kadarıyla Avrupanın bir çok ülkesinde belirli periyodlarla tekrar sınava giriyorsunuz sağlık kontorlüde dahil takıldığınız bir aşamada ehliyetiniz elinizden alınıyor. Neden burayada böyle bir sistem getirilmez anlamış değilim.

Mesela ben ehliyetimi aldığımda gözlerim sağlamdı. Fakat şimdi her ikiside müthiş derecede bozuldu. Eminim ki şimdi bir sağlık kontorlünden geçsem gözlüksüz araç kullanmama izin verilmeyecek. Ama böyle bir sistem olmadığı için kullanabiliyorum. Düşünsenize şu an trafikte neler vardır bu şekilde.

Dediğim gibi olay kursa gidip gitmeme değil tamamen sistemin tamamı ile alakalı bir durum.

Ve muhtemelen kursa kayıt olmadan ehliyet alabilmek mümkün şu anda ama konu hakkında kesin fikre sahip olan bir arkadaş yorum yapabilirse bu konuda aydınlanmış olacağız.

• ooo samet abi naber ya ? hatırladın mı beni ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MissYou -- 3 Eylül 2009; 3:16:07 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MissYou

ooo samet abi naber ya ? hatırladın mı beni ? hayırdır ehliyet mi alıcan ? abi senin yaş büyük değil miydi ya ?

Hatırladım Safacım hatırlamam mı :) Hanıma ehliyet alacağızda şu dershaneye gitme sorunluluğu olup olmadığını araştırıyorum. Bir yerde var yazıyor kimileri yok diyor. Bir türlü kesin bir cevap alamadım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: samplus

quote:

Orijinalden alıntı: MissYou

ooo samet abi naber ya ? hatırladın mı beni ? hayırdır ehliyet mi alıcan ? abi senin yaş büyük değil miydi ya ?

Hatırladım Safacım hatırlamam mı :) Hanıma ehliyet alacağızda şu dershaneye gitme sorunluluğu olup olmadığını araştırıyorum. Bir yerde var yazıyor kimileri yok diyor. Bir türlü kesin bir cevap alamadım.

sorma abi benim de içimde kaldı zaten bu ehliyet olayı. her şeyi hallettik. kursa gittik 1 ay yazılı sınava girdik sınavdan geçtik direksiyon dersleri aldık araba kullanmayıda biliyodum ama gel gör ki giremedim direksiyon sınavına 5 hakkımda da giremedim dosyayı yaktım. bende şu sıralar tekrar yazılmayı düşünüyorum ama unuttum nereye ne için ne parası ödeniyodu ?

• Maalesef üstat.
    Bu uygulamaya henüz alt yapı olarak da hazır değiliz.

Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı olan bu kurslar bir aracı misali evrak takip, düzenleme ve denetleme görevi de üstlenmiş durumdalar.

Kendi ehliyet aldığım dönemi hatırladım da... :)
    Otobüs IVECO markaydı. Hocam, hadi bakalım gidelim dediler. Hareket ettim, doğum yerimi görmüş olacak ki Kangal Köpekleri hakkında bir soru sordu daha cevap vermeden hocam müsait bir yerde dur da diğer arkadaşı alalım dediler. :))
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ömer

Maalesef üstat.
    Bu uygulamaya henüz alt yapı olarak da hazır değiliz.

Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı olan bu kurslar bir aracı misali evrak takip, düzenleme ve denetleme görevi de üstlenmiş durumdalar.

Kendi ehliyet aldığım dönemi hatırladım da... :)
    Otobüs IVECO markaydı. Hocam, hadi bakalım gidelim dediler. Hareket ettim, doğum yerimi görmüş olacak ki Kangal Köpekleri hakkında bir soru sordu daha cevap vermeden hocam müsait bir yerde dur da diğer arkadaşı alalım dediler. :))

hocam Sivaslımıydın sen yoksa ?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.