Şimdi Ara

Nokia Açılmayan Telefona Yazılım,CFW Atma veya Türkçeleştirme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
197
Cevap
7
Favori
173.117
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  Nokia Açılmayan Telefona Yazılım,CFW Atma veya Türkçeleştirme

Konu Güncelleme sebebi:
    Phoenix'in ve Datapackage Manager'ın indirme linkleri yenilendi.
    Yeni sürümdeki farklardan dolayı anlatım değiştirildi.

Yeni versiyondaki değişiklikler.

Sürümde Ana bileşen versiyonları:

• Ürün API 2012.46.2.49145
    • Nokia Bağlantı Kablosu USB Driver Sürüm 7.1.101.0
    • Flash Güncelleme Paketi 12.49.0
    • FUSE Bağlantı Yöneticisi v 2012.51.1

ÖNCEKİ VERSİYON 2012.36.1.48629 DAN ANA DEĞİŞİM & HATA DÜZELTMELER

Hata Düzeltmeler ve değişiklikler:
    Yeni ürünler: RM-924, RM-925, RM-926, RM-911, RM-928, RM-929
    [color=#FF0000]Datapackage download Menuden kaldırıldı. Telefon yazılımı indirmek için Datapackage Yöneticisi'ni kullanın.[/color]
    Telefon bağlantısı geliştirildi.

Tüm Nokia Servis Yazılım Uygulamaları aşağıdaki data yollarını kullanır. (önceden indirilmiş firmware dosyalarını Packages altına RM-XXX klasörü şeklinde atılacak.)
    - Windows XP: C: \ Documents and Settings \ All Users \ Application Data \ Nokia \ Packages
    - Windows 7: C: \ Program Data \ Nokia \ Packages

Desteklenen işletim sistemleri

• Windows 7 32 Bit sürüm
    • Windows 7 64 Bit sürüm (FLS-5 sürücülerini 64bit Win7 desteklemediği için FLS-5 bu işletim sisteminde kullanılamaz.)

ÖNEMLİ!

DOT.NET framework 4.0 PC de yüklü değilse Phoenix yüklenirken kendi yükleyecektir (. NET framework phoenix kurulumu sırasında webden indirilir). Bunun için ağ bağlantısı gerektirir.

Dikkat : Phoneix ile sadece yazılımsal sorunlar sonucunda açılmayan,reset atan, sürekli kasma yapan ve kitlenen telefonlara yazılım tekrar atılabilir. donanımsal arızalar sonucu açılmayan telefona yazılım atılamaz, atılsada çözüm olmayacaktır!!!.

İlk olarak telefonumuzun RM kodunu ve Ürün kodunu öğrenelim.
    Bunun için ana menü ekranında iken *#0000# yazıyoruz.Ekranda telefonumuzun RM kodu ve versiyon numarası yazar.Bu RM numarası ile telefonumuzu güncelleyebiliriz.(Telefonun kutusu üzerindede bu bilgiler bulunabilir.)
    İndireceğimiz versiyon telefondaki versiyondan ya üst versiyon olacak yada aynı versiyon. alt versiyonların kurulmasında telefon açılmayacaktır.!!!
    Ürün kodunuda telefonumuzun bataryası altında bulunan bilgi etiketinden öğreniyoruz. bu kod telefonumuza yüklü olan firmware i belirler. Türkçeleştirme işlemi için bu kodu değil nette bulacağımız telefonumuza uygun olan kodu kullanacaz.

Önemli Not: Telefon rehberinizi ve bilgilerinizi yedekleyin hepsi silinecektir.
    Telefonun şarjı tam olsun.hatta telefonu şarja takılı şekilde bu işlemleri yapın.

Programın kullanımı aşağıdaki gibi kolay gelsin.

Phoneix Türkçe Kullanma Kılavuzu

Phoenix'i yüklemeden önce bilgisayarınızda bulunan tüm PC Suite, Software Updater, Nokia Connectivity Cable Driver, Nokia Flashing Cable Driver, Nokia Service Tool Drivers, PC Connectivity Solution gibi Nokia ile ilgili tüm yazılımları kaldırmanız gerekli. Kaldırma işleminde Your Uninstaller gibi programlardan birisini kullanmanızı tavsiye ederim çünkü normal program kaldırma seçeneğinden kaldırma yaptığınızda registry den program artıkları silinmiyor ve bu kalan parçacıklar da yükleme esnasında problem yaratıyor. Tüm programları kaldırıp, registry'i temizledikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın. Aşağıdaki linkten Phoenix'i Ve DataPakage Manager'i indirin (tek paket içerisindedir.) ve kuruluma başlayın. Kurulum biraz uzun sürebilir. Phoenix le beraber bir kaç yazılım daha yüklüyor. Phoenix i kurduktan sonra DataPackage Manageri kurun.

Phoenix Service Software 2012.50.000.49146 DOWNLOAD (rapid-share deki aradaki "-" yi kaldırın)
    Phoenix Service Software 2012.50.000.49146 Alternatif Linkler
    Pass:www.donanimhaber.com

Microsoft. NET Framework 4 (Tek Başına Yükleyici) Pc de yüklü değilse indirin.

Phoenix ve Data Manager 'in kurulumunundan yaptıkdan sonra Nokia Suite yazılımının son sürümlerini yükleyebilirsiniz. Nokia programlarını yüklemekdeki amaç hem kablo sürücülerini düzgün bir şekilde yüklemek hem de daha sonra PC Suit'i kullanma imkanı vermesi.

Tüm yüklemeler yapıldıktan sonra bilgisayarınızı kapatıp tekrar açın.

Son versiyonda yapılan değişiklikler sebebiyle Firmware indirme işlemi Nokia Datapackage Manager ile yapılmakta.
    ilk olarak Datapakage Manager kullanımından bahsedelim. Basit bir kullanımı var. Kurulumu yapıp açtıkdan sonra ana ekran geliyor.
    Online Server yazan kısımda işlemlerimizi yapacağız.
    Burda Product Type yazan yere RM kodunu yazıyoruz, yanındaki Product code kısmınada biliyorsak ürün kodunu yazıyoruz boş bırakırsak Search dediğimizde bize yazdığımız Type koduna uygun olan bütün firmware leri getirecektir.
    Alttaki filtre seçeneklerini de kullanarak daha kesin bir sonuca ulaşabilirsiniz.
    Arama sonuçlarında Dosya isminden veya product code kısmından telefonumuza uygun olanını (veya Türkçeleştirmek için kullanacağınız codeyi) seçip listede yanındaki indirme düğmesine basarak indiriyoruz.(Firmware dosyasını yukarda belirtilen klasör içerisine indirecektir.)
    İndirme işlemi bittikten sonra Phonexi açın. İndirme sırasında açık olmasın yoksa indirilen data yı görmeyebilir.
    resimde daha açıklayıcı olacaktır.

1-Phoenix'i açın "File" > "Open Product" e basın ve listeden uygun olan cihaz adını seçin(Sol kutuya RM kodunu yazın). Ok basın.
    2-"Flashing" menusunden "Firmware Update" i açın.
    3-Açılan pencerede "..." ya basarak yeni açılan pencerede ki indirdiğiniz imaj dosyasını secin.
    4-Dead Phone kutusunu işaretleyin.Yazılım atma işlemine başlamak için "Refurbish" e basın ve yazılım işlemi tamamlanana kadar bekleyin. (yazılım atarken çıkan mesajları aşşağıda örnek olarak verdim. ordan takip edebilirsiniz.)

Ek Not: CFW ve Önceden indirilmiş FW yüklenmesi.( Elinde indirilmiş firmware bulunmayanlar bu notu es geçebilirler)

CFW veya daha önceden elinde bulunan firmware'i yüklemek isteyenler Phoneix i açmadan önce ellerinde bulunan CFW veya orjinal FW sürüm dosyalarını
    - Windows XP için: C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\Nokia\Packages
    - Windows 7 için: C:\Program Data\Nokia\Packages

dizini içine atın (sürüm dosyaları RM-XXX klasörü içinde olmalı,alt klasör olmayacak ).( XXX yerine cihazınızın RM kodu olacak, örnek olarak n79 için RM-348 gibi ).
    Daha sonra phoneix açın ve yukardaki anlatımda adımlarla CFW yüklemesini tamamlamış olursunuz.

Yazılım atma işlemi sırasında birkaç sürücü daha yüklenir bu sizi korkutmasın.Bu arada şunu da belirteyim, benim başıma da gelmişti, sürücü yüklenirken bilgisayarın açılıp kapanması gerekebilir, bu arada yazılım atma işlemi başarısız oldu şeklinde uyarı çıkabilir. Telefonu açmak için uğraşmayın,(Normalde açılan telefonlarda biraz bekleyin telefon kendisini açar). Siz sadece bilgisayarınızı kapayıp açın ve yazılım atma işlemine yeniden başlayın. Bu sürekli olan bir olay değil, yani olmaya da bilir. Ben sadece uyarı olarak belirtmek istedim.

Yazılım atma işlemi sona erdikten sonra "File" > "Close Product"a basıp, telefonun USB data kablosunu çıkartabilirsiniz.

Örnek: Nokia N79 yazılım atma süreci aşağıdaki gibi olmaktadır. (Kendi Telefonuma yeniden yazılım atarken çıkan loglar )

Flashing started
    Creating product data items list
    Product data items list created
    Backup not required
    Flashing phone
    Initializing
    Asic CMT: Verifying communication to device...
    Getting product info...
    Loading image files...
    AdlServer: Rebooting...
    Closing connection
    Opening RAW connection... BUS_NAME:USB PORT_ID:8&4863298&0&5 PROTOCOL:RAW
    RAW connection successfully opened!
    ROM Boot Drivers loaded. Starting flashing...
    Connection opened to BootCode successfully
    First wait command succeeded.
    Flashing Secondary boot code: 15040 Bytes
    Secondary boot loaded
    Skipping USB handshake...
    Flashing Update Server Data: 2289273 Bytes
    Flashing UPS data: 0%
    Flashing UPS data: 30%
    Flashing UPS data: 52%
    Flashing UPS data: 75%
    Flashing UPS data: 98%
    Flashing UPS data: 100%
    Flashing UPS data: 100%
    Update server loaded
    Waiting for Update Server to boot...
    Restoring normal connection...
    Asic CMT: UA Protocol 1.0 detected.
    Initializing Update Server....
    Asic CMT: UA Protocol 1.0 detected.
    Loading image files...
    Loading image files...
    Asic CMT: Selecting programming blocks...
    Asic CMT: Start programming 131043 KB...
    Asic CMT: Partitioning RM-348_32.001_prd.core.fpsx
    Asic CMT: Partitioning area 1...
    Asic CMT: Erasing RM-348_32.001_prd.core.fpsx
    Asic CMT: Erasing area 1...
    Asic CMT: Erasing area 2...
    Asic CMT: Erasing area 3...
    Asic CMT: Erasing area 4...
    Asic CMT: Erasing partition 0x0000000A...
    Asic CMT: Erasing RM-348_32.001_002_prd.rofs2.fpsx
    Asic CMT: Erasing RM-348_32.001_53.1_prd.customer.fpsx
    Asic CMT: Erasing RM-348_32.001_016_000_U001.uda.fpsx
    Asic CMT: Programming RM-348_32.001_prd.core.fpsx
    Asic CMT: Programming 0%
    Asic CMT: Programming 2%
    Asic CMT: Programming 4%
    Asic CMT: Programming 6%
    Asic CMT: Programming 8%
    Asic CMT: Programming 10%
    Asic CMT: Programming 12%
    Asic CMT: Programming 14%
    Asic CMT: Programming 16%
    Asic CMT: Programming 18%
    Asic CMT: Programming 20%
    Asic CMT: Programming 22%
    Asic CMT: Programming 24%
    Asic CMT: Programming 26%
    Asic CMT: Programming 28%
    Asic CMT: Programming 30%
    Asic CMT: Programming 32%
    Asic CMT: Programming 34%
    Asic CMT: Programming 36%
    Asic CMT: Programming 38%
    Asic CMT: Programming 40%
    Asic CMT: Programming 42%
    Asic CMT: Programming 44%
    Asic CMT: Programming 46%
    Asic CMT: Programming 48%
    Asic CMT: Programming 50%
    Asic CMT: Programming 52%
    Asic CMT: Programming 54%
    Asic CMT: Programming 56%
    Asic CMT: Programming 58%
    Asic CMT: Programming 60%
    Asic CMT: Programming 62%
    Asic CMT: Programming 64%
    Asic CMT: Programming 66%
    Asic CMT: Programming 68%
    Asic CMT: Programming 70%
    Asic CMT: Programming 72%
    Asic CMT: Programming 74%
    Asic CMT: Programming RM-348_32.001_002_prd.rofs2.fpsx
    Asic CMT: Programming 76%
    Asic CMT: Programming 78%
    Asic CMT: Programming 80%
    Asic CMT: Programming 82%
    Asic CMT: Programming 84%
    Asic CMT: Programming 86%
    Asic CMT: Programming 88%
    Asic CMT: Programming 90%
    Asic CMT: Programming RM-348_32.001_53.1_prd.customer.fpsx
    Asic CMT: Programming RM-348_32.001_016_000_U001.uda.fpsx
    Asic CMT: Programming 92%
    Asic CMT: Programming 94%
    Asic CMT: Programming 96%
    Asic CMT: Programming 98%
    Asic CMT: Programming 100%
    BB5 USB Flashing succeeded
    Phone flashing completed. Waiting for phone to boot up
    Bootup successful
    Verifying communication to product (before flash finalizing)
    Communication verified
    Doing factorysets
    Factorysets complete
    Loading default data to phone
    Loading default data to phone
    Getting Data Package
    Reading product state
    Starting backup/restore sub-procedure: data item pre-delay
    data item pre-delay
    data item pre-delay
    Sub-procedure completed: Succeeded., result code: 0
    Starting to backup/restore data item: ProductProfile, version: 1.1
    Data Item backup/restore completed: Succeeded., result code: 0
    Starting backup/restore sub-procedure: data item post-delay
    data item post-delay
    data item post-delay
    Sub-procedure completed: Succeeded., result code: 0
    Backup/restore result: 0 out of 1 items were not backed up
    Default data loading complete
    Stopping all operations, returning phone to default mode
    All operations completed
    Product flashing succeeded.

Burdan sonrasında telefon kendini normal bi şekilde açacaktır. Telefon açıldığında ingilizce olarak gelebilir. Saat,Tarih ayarlarını yaptıkdan sonra menüden Türkçe yi ayarlayabilirsiniz. Eğer menüde türkçe yoksa product kodunu değiştirip tekrar yükleme yapmanız gerekir.
    Geçmiş Olsun. Telefonunuz yeniden sizinle.

Yukardaki anlattıklarımı adım adım yaparsanız hiç bir sorunla karşılaşmadan sorununuzu halledebilirsiniz.Forumun takip eden sayfalarında karşılaşılan bir kaç sorun ve çözümü belirtilmiştir. Sayfaları araştırmadan lütfen soru yöneltmeyin.

Ve unutmadan donanımsal arızalar yüzünden açılmayan telefonları bu şekilde tekrar çalışır vaziyete getirilemez.
    Nokia Software Updater veya Nokia Suit ile yazılım yüklerken herhangi bi nedenle yarım kalan yüklemelerde, kullanırken oluşan yazılımsal sorunlardan dolayı telin reset atması açılmaması veya virüs bulaşması gibi durumlarda bu yöntem uygulanabilir.

Yazılım Atma, Güncelleme, CFW atma gibi işlemleri yaparken oluşabilicek hasarlardan Ben ve forum.donanim.com Sorumlu tutulamaz. Bu işlemlerin sorumluluğu Tamamen işlemi yapan KİŞİNİN KENDİSİNE AİTTİR. Bu konuda sadece programın kullanım detayları anlatılmıştır.

KONU ANLATIMI VE LİNKLER TAMAMEN BANA AİTTİR. KESİNLİKLE ALINTI DEĞİLDİR.
    (konuyu alıntı yapacakların eğerki birilerine faydası dokunacaksa alsınlar ama sadece konuyu (ç)alıp gerisinde destek çıkamayacaklarsa buraya yönlendirmelerini rica ederim.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Smach -- 16 Şubat 2013; 11:40:31 >

• biraz önce 6500s surekli reset atması yüzünden yukardaki işlemleri uyguladım ve şuan alet normal şekilde çalışmaktadır. sadece dil ingilizce oldu onuda nss ile codunu değiştirip tekrar nokia updater ile güncelleyip türkçeye çevirdim.
    umarım sizinde buna benzer sorununuz varsa çözmekte yardımcı olur.
  • bravo dostum bı cok kısıyı telefoncuya gıtmekten kurtaracak bı ıslem olmus...
  • Nokia 5300 (symbian s40) ım var. Arada açılıp kapanma yapıyodu. Nokia software update yaptım pek bi düzelme olmadı. Geçende telefona oyun yükledim, oyunu açtım telefon kapandı ve bir daha da açılmadı. Açıyorum nokia yazısı geliyor, geçiyor sonra boş ekran kalıyor. Ancak şarj oluyor. Bu işlemi yapsam düzelir mi?
  • dostum paylaşım için sagol da ".open product deyip yine cihazınızı secin.sonra Flashing menusunden Update Firmware i acın.açılan pencerede ... ya basarak açılan pencerede ki indirdiğiniz imaj dosyasını secin. Dead Phone kutusunu işaretlenmiyor yardımcı olur musun ?" iyi günler...
  • Dead Phone kutusunu işaretlemiyor...beceremedim bir yardımcı oluver.
  • en son guncellestırmeyi yapıyordum.
    Bitmesine cok az kaldı iceri gittim.Geldiğimde basarılı bır sekılde tamamlandı yazıyordu.
    ileri dedim sonra cıkısa bastım.Telefonu usb kablosundan cıkardım.Baktım Telefon kapanmıs acmayı denedıgımde Telefonun ekranına cok az ısık gelıyor ve telefon 1 dakıka sureyle titriyor acılmıyor.Bilgisayarda usb de gormuyor. Daha yeni aldım servise de wermek ıstemıyorum ne yapabılırm :(
  • quote:

Orijinalden alıntı: tugayuA00

en son guncellestırmeyi yapıyordum.
    Bitmesine cok az kaldı iceri gittim.Geldiğimde basarılı bır sekılde tamamlandı yazıyordu.
    ileri dedim sonra cıkısa bastım.Telefonu usb kablosundan cıkardım.Baktım Telefon kapanmıs acmayı denedıgımde Telefonun ekranına cok az ısık gelıyor ve telefon 1 dakıka sureyle titriyor acılmıyor.Bilgisayarda usb de gormuyor. Daha yeni aldım servise de wermek ıstemıyorum ne yapabılırm :(

Bu arada telefonum nokia n 79. dedıklerını yapıcam ama ana ekrana gelemıyorum bılgısayara baglandıgımda gormuyor.
  • Konu güncellemesi nedeniyle silinmiştir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Smach -- 18 Ağustos 2011; 1:30:49 >
  • Hocam Nokia 5130XM telefonum var. Nokia logosundan sonra "Contact Service" yazıp kalıyordu. Durup dururken birden kapandı ve sonra böyle oldu. Bayağı araştırdıktan sonra bu konuyu gördüm. Birebir uyguladım ancak şimdi "Contact Service" yazıp hemen kapanıyor. Yüklediğim yazılım doğru eminim. Sorun anladığım kadarıyla donanımsal fakat bu telefona yapabileceğim başka müdaheleler var mı ? Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar :)
  • herkese selamlar phoenix te neden rom boot hatası veriyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: FikretTK

Hocam Nokia 5130XM telefonum var. Nokia logosundan sonra "Contact Service" yazıp kalıyordu. Durup dururken birden kapandı ve sonra böyle oldu. Bayağı araştırdıktan sonra bu konuyu gördüm. Birebir uyguladım ancak şimdi "Contact Service" yazıp hemen kapanıyor. Yüklediğim yazılım doğru eminim. Sorun anladığım kadarıyla donanımsal fakat bu telefona yapabileceğim başka müdaheleler var mı ? Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar :)

evet arkadaşlar kimse yardım etmeyecekmi çünkü aynı sorun birebir bendede var yaptığım işlemler tüm entegreler kalıplandı,jaf ile full yazılım yüklendi ama açılışta nokıa logsu geliyo telefon simsiz açılsınmı diyor kabul dediğimde "Contact Service" yazıp kapanıyor yardımlarınızı bekliyorum

• kardess seniiiçooooooooooooooooooook amaa çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk seviyorumm yardımından dolayı tesekur ederimmm en sonunda senin anlatımın sayesinee ve bilgilerinlee yapımmmm gercekdeenn hayır duamm dudsun seni kardess telim 5800 dı 1 hafda oldu alalı guncelerken kapamısdı cam sıklmısdı cokk senin sayende oldu tesekur ederim coook saol var kardesim bnmm
  • EYW. usta çook saolasın... emegine eline saglık...

• abi benim telefon kapalı yani güncelleştirme esnasında gitti kapalıykende usb taktığımda okumuyo bunun içinde verison atamıyorum yani bu yukarıdaki işlemi yaptığımda telefon kapalıyken version atabilir miyim=?
  • Çok sağolasın emeğine sağlık
  • Abi Aldığım Mesaj Şu

The flashing failed. Do you like to retry the flashing?

HRESULT 0x8401f141 (-2080247487)

Düğmeye Basıyorum Olmuyor
  • Yukarda Bir Kardeşimizin tlf olan sorun benimde cep tlf oldu ve ne yazıkki modelde aynı 5130c-2..Frimware yüklerken kesildi ve sadece nokia yazısı var başka birşey yok.selamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tufanbeyi -- 26 Haziran 2010; 22:16:30 >
  • selam bu program bended işe yaramıyor düğmeye basıyorum ama işe yaramıyor hata veriyor yuzlerce defa denedim telefonum e50
  • Kardeşler Ben Yazılımı Attım Ve Şuan Gayet İyi Çalışıyor...
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.