Şimdi Ara

Focus II Hakkında Bilmek, Öğrenmek İstediğiniz Herşey (Makyajsız+Makyajlı Kasa) (463. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22.073
Cevap
29
Favori
1.972.767
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 461462463464465
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ben sadece aux in den bahsediyorum, yoksa böyle şeylerde var :D 600$ cık mış

Focus II Hakkında Bilmek, Öğrenmek İstediğiniz Herşey (Makyajsız+Makyajlı Kasa)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rouvax -- 1 Kasım 2006; 0:28:54 >

• fordun sayfasında kasım ayı fiyatları açıklanmış geçen aya göre fiyatlar biraz düşmüşama bence hala yüksek. koç indiriminin %15 olmasını bekliyorum ama biraz zor gibi.
  • Koç indirimi için bende beklemedeyim.
    Sadece Fiat'larda %12 şu an.
    Ford ve Alfa Romeo'da %10
  • Işık yandığında EuroService'i arasaydınız keşke. Benim önceki aracımda servis ilk bakımda km. jakını takmayı unuttuğu için bir süre sonra uyarı ışığı yanmıştı ve gece dağ başında haber verip bekledim. Geldiler ve hallettiler. Neden servis çıkışında bu hatayı almadığımızı sorduğumda bilgisayarın hemen uyarı vermediğini aynı hatanın belli bir tekrar oluşmasını beklediğini belirtmişlerdi. O yüzden yaklaşık 70-80 km sonra motor ışığı yanmıştı. Sizde de belli periyodlarda tekrarlıyor olabilir ama kendini sıfırlaması ve arıza kodunun alınamaması ilginç. Arıza çıkmıyorsa mekanik bir sorun olabilir diye düşünüyorum. CVT soğuk iken yokuş bulursam bende deneyeyim, paylaşırız.

quote:

Orjinalden alıntı: vuralkan

Selamlar arkadaşlar.

benim 2006 model 10.000 Km de TDCİ Ghia CVT şanzımanlı bir aracım var.Son bir haftadır yaşadığım bir sorun var. Bu konuda benzer şkayeti, olan arkadaşlar varmı? varsa nasıl çözüm ürettiklerini yazarlarsa sevinirim.

Sorun şu ; Kontağı ilk açtığımızda tüm göstergeler yanıyor önce ve çoğu sönüyor bir süre sonra.Geriye akü, yağ, el freni ve motor arıza sembolü (sarı Renkli) kalıyor. Motoru çalıştırıp el frenini indirince ise hepsi sönmüş oluyor. Normal olanı bu süreç.

Benim aracımda ise geçen hafta seyir halinde motor uyarı ışığı yandı. Bunun anlamı arıza var derhal servisle temasa geç demektir.Bayram günüydü hemen evin önüne çekip bir daha çalıştırmadım. Bayram sonrası ilk mesai günü servise gitmek için arabayı çalıştırdığımda bu ikaz işareti yanmadı.Herşey normal gibiydi. Servis aracı bilgisayara bağladı herhangi bir arıza kodu alamadılar.

İki-üç gün birşey yokken dün yine aynı lamba yandı. Birkaç kez stop edip yeniden çalıştırdım bu lamba sürekli yanıyordu.Geceydi ve servis kapalıydı.Bu nedenle sabah ilk işim servise gitmek oldu. Ama çalıştırdığımda dün gece yanan ışık yine yanmıyordu ve herşey normalmiş gibi duruyordu. Yine de servise gittim ve durumu anlattım. Yine bilgisayara bağladılar ve yine arıza kodu vermedi. Niye bu arıza ışığı yanıyor dediğimde ise tatmin edici bir yanıt alamadım. Bazen yazılım hatası buna sebep olur dediler ve araca yeni yazılım yüklediler.

Böyle bir sorun yaşayan oldumu içinizde? Zaman zaman uzun yola çıkıyorum. Böyle birşey tehlikeyi işaret ettiğine göre ne yapmalı? Şehirlerarası yollarda servis bulmakda zor sonuçta. Benzer deneyimi olanlardan izlenimlerini alabilirmiyim acaba.?

Birde benim araç CVT şanzımanlı. Havalar soğuduğundan bu yana ilk çalıştırmada araç yokuş yukarıysa kalkışta çok zorlanıyor. Oturduğum semt sokakları hep yokuştan oluşuyor.Gaza bas bas gitmiyor. Bayıla bayıla kalkıyor.
    Bu sorunuda belirtip servise gösterdim.Ve servisin bizim mahalledeki yokuşlardan da dik olan servis girişinde ileri ve geri olmak üzere test ettik. Hiç sorun yoktu. Anlaşılan bu sorun motor soğukken oluyor. Önceki aracım olan honda da otomatik vitesti (CVT değil) ve böyle sorun hiç yaşamazdım.Buz gibi havalarda bile.

Aracı CVT olanlar böyle sorun yaşıyorlarmı acaba?

• Arkadaşlar, Focus'un TDCI motorunun yeteri kadar ekonomik olmadığını duyuyorum hep milletten. Acaba insanlar devamlı haybeden sıkıyolar mı yoksa gerçekten çok da ekonomik değil mi? Kullanan ve artık deneyim edinmiş arkadaşlar şehir içi ve şehir dışında ortalama 100km'de ki yakıt tüketimi hakkında bilgi verirlerse sevinirim. Teşekkürler...
  • quote:

Orjinalden alıntı: mustafacelen

Arkadaşlar, Focus'un TDCI motorunun yeteri kadar ekonomik olmadığını duyuyorum hep milletten. Acaba insanlar devamlı haybeden sıkıyolar mı yoksa gerçekten çok da ekonomik değil mi? Kullanan ve artık deneyim edinmiş arkadaşlar şehir içi ve şehir dışında ortalama 100km'de ki yakıt tüketimi hakkında bilgi verirlerse sevinirim. Teşekkürler...

aslında hem konforlu hem de performanslı bir araç Focus. O yüzden daha düşük hacimli motorlara sahip dizel motorlarla kıyaslamak, bu sınıftaki araçlar için söylüyorum, pek de doğru değil. Yani 'çok yakıyor bu focus' tarzında bir yaklaşım Focus için kesinlikle haksızlık. Örneğin ben aracım diğer arkadaşlarla kıyaslandığında çok yaktığında düşünüyorum ve 'çok yakıyo yaa' dediğim zaman anlaşılması gereken bu aracın diğer Focus'lara kıyasla daha çok yakmasıdır. Yoksa yani menziline baktığın zaman benzinli bir araca göre çok fark var arada.
    Yakış değerlerine gelince ise, 100km'deki sarfiyatlarını isterken günlük yapılan ortalama kilometrenin de çok önemi var. Örneğin ben günlük ortalama, sadece okula gidip geldiklerimi düşünecek olursam, 15km gibi bir yol yapıyorum ve bu süre içinde araç daha ısınmaya bile fırsat bulmadan yolu bitirmiş oluyorum ve bu süreç içerisinde araç gerçekten çok yakıyor, bi de üstüne trafiği ekle...

• quote:

Arkadaşlar, Focus'un TDCI motorunun yeteri kadar ekonomik olmadığını duyuyorum hep milletten. Acaba insanlar devamlı haybeden sıkıyolar mı yoksa gerçekten çok da ekonomik değil mi? Kullanan ve artık deneyim edinmiş arkadaşlar şehir içi ve şehir dışında ortalama 100km'de ki yakıt tüketimi hakkında bilgi verirlerse sevinirim. Teşekkürler...

Benim araç 473 günde 27.104 km'de 4.160,30 lira ve 1.796,72 litre Eurodizel'e mal olmuş. Bu durumda;

ortalama olarak 100 km'de 15,35 lira ve 6,63 litre Eurodizel harcamışım. Kendine göre ekonomik olup olmadığına karar verebilirsin.
  • TI-VCT Focusla şehir içi rekorum: 1.lt benzin=2,71 YTL iken 140 YTL'lik benzinle 625 km. YB daha 25 km gider diyordu ama güvenemedim. Kabaca 8,25 lt/100 km. ediyor ki 8.7 olan fabrika değerinin altında. Ama bunu gerçekleştirene kadar ömrümden ömür gitti o ayrı.
  • quote:

Arabam 11.700 km de.Tüm yakıt alımlarım kayıt altında.Yaptığım km nin yaklaşık 1/3 ü şehirlerarası(ama efendi bir kullanımla değil) şu ana kadar ki ortalama yakıt tüketimim 6,52lt/100km ve 15,8 YKR/km.Uzun yolda efendi efendi kullanırsan 12 YKR u rahat yakalarsın.Şehiriçi motor ısınmadan arabayı durdurmama ve kısa mesafe gitmeme rağmen ortalama tüketimim 17 YKR/Km yi hiç geçmedi.
    Uzun yolda 1000 km menzil rahatlıkla yakalanabiliyor.780 km yol gittim tam çeyrek depom vardı ve 100-110 gittim devamlı.
    Anlayacağın sürücüye göre yakıt tüketimi değişmekle beraber bence arab her halukarda ekonomik.Tek dezavantajı var.Bu arabanın tepesine çıktığında adamı tahrik ediyor.Gaza bastıkça burnunu kaldırıyor araba.Bu da insanı gaza getiriyor ve devamlı performanslı kullnıma itiyor.İşte bundan dolayı biraz yakıt tüketimi fazla gibi gelebilir.Ama sakin kullanımla dediğim gibi ekonomik.Eğer 1.3 lük dizellerle kıyasla dersen onlar kadar ekonomik değil(fabrika verileri öyle dese bile değil)Ama 1.3 lük dizeller emin ol bu motorun yanında kağnı gibi kalıyor.Ben bıraktım dizelleri 1.6 benzinlileri bile takmıyorum açıkcası.
    Sözün özü arab tahrik ediyor ve fazla yaktırıyoruz(ki fazla dediğim yine ekonomik)Yok ben tahrike kapılmam diyorsan araba kokluyor derler ya işte bu tam cuk oturuyor

• quote:

Orjinalden alıntı: cvt

fordun sayfasında kasım ayı fiyatları açıklanmış geçen aya göre fiyatlar biraz düşmüşama bence hala yüksek. koç indiriminin %15 olmasını bekliyorum ama biraz zor gibi.

Beyler üzülerek söylüyorum enson gelen haber focuslar için indirim % 15 olmayacak.
  • quote:

arkadaşım bunun çok basit bir cevabı var acsınlar neti tüm firmaların bu motor gamında olan hatta daha aşagıda olan 1.4 lt toyata d4d leri varya onlara baksınlar.Tofaşın kasıldıgı motorları varya multi jet onlara baksınlar .
    ben uzun yolda ortalama 120 km hız ful klima acık 945 km daha ne olsun varsa yapabilen çıksın ortaya.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ODAKLAN

quote:

Orjinalden alıntı: cvt

fordun sayfasında kasım ayı fiyatları açıklanmış geçen aya göre fiyatlar biraz düşmüşama bence hala yüksek. koç indiriminin %15 olmasını bekliyorum ama biraz zor gibi.

Beyler üzülerek söylüyorum enson gelen haber focuslar için indirim % 15 olmayacak.

cmax??
    aralık??
  • Sene boyunca iyi sattılarsa ve model değiştirmeyeceklerse Aralıkta'da %10'da kalır koç indirimi.
  • mustafacelen,

yakıt sarfiyatı arkadaşların dediği gibi şehir içi ve şehir dışı olarak çok farkediyor olsa da biz ortalamadan gidersek aracım şu an 4400 km'de ilk ay 0,162 YTL/km yaktı. Bu da 6,45lt/100 km'ye denk geliyor.

2. ay 0,160 YTL/km 6,40 lt/100 km

Bu ay (ekim) ise 0,140 YTL/km ile 5,95 lt/100 km'ye kadar düştüm. Tabi bunda ölçüm hataları mutlaka olacaktır ama doğru söylemek gerekirse arkadaşlar altımızda dizel var acayip de kaçıyor diye hangimiz kopup gitmedik 170'leri 180'leri zorlamadık ki.

Benzinlide Toyota dizelde Ford şimdiki trend. Ben derimki bir kere ucuza alıp her benzin istasyonunda kazıklanacağına ve sen benzin istasyonuna girerken yanından geçen dizel Focus'un benzin istasyonuna girmesine en az 300 km (3/8 depo) yolunun olduğunu bile bile almak istersen buyur al. Ama dizelin sorunlarını yakıtın sorunlarını gürültü problemlerini çekemem ben dersen o ayrı.

Litfen benzinli Focusçu arkadaşlar darılmasın sözüm benzinli kullananlara değil bu pahalılığı yaratan her hükümete ki onlar da bu durumun bilincindedir zaten.

Saygılarımla.

• Rouvax,

Ya bu ne şahane birşeydir. Kendisi DVD player mıdır. CD Player mıdır nedir? Senden açıklama beklenmektedir?
  • DVD player, MP3 de çalıyor haliyle, Divx konusunda ise bir bilgim yok ama yeni üretim olduğu için oda varsa şaşırmam...
  • beyler evde garanti servis kilavuzunu ararken arabanin dökümanlarina tesadüf eseri göz gezdirdim.ben araci 40.500 e almistim ama bana kesilen fatura 40.091 bu ne demek oluyo?(otokoctan aldim)birde ben aracta oynama yapsam mesela henkelin sprey metalik boyasiyla sislerin bulundugu siyah plastik bölümü boyamak istiyorum gidip sasmazda bi ustaya o parcayi söktürüp boyayip geri taksam arac otokoc garantisinden cikiyomu?
  • quote:

Orjinalden alıntı: yigit tuna
    ben aracta oynama yapsam mesela henkelin sprey metalik boyasiyla sislerin bulundugu siyah plastik bölümü boyamak istiyorum gidip sasmazda bi ustaya o parcayi söktürüp boyayip geri taksam arac otokoc garantisinden cikiyomu?

Sadece o parça garanti dışına çıkar, yani yarın öbür gün o veya ona bağlı herhangi bir parça fabrikasyon hatası nedeniyle bozulursa ya da araç geri çağırılıp parça değişecek denilirse seninki garantiye girmez. Yani tampona boya attın diye motorun, yürüyen aksamın, elektrik donanımının vs. garantisine bir şey olmaz.
  • beyler ikinci soru benim ort yakitim 10 litre gözükmekte yol bilgisayarinda acaba kmde kac lira yakmakta.aracim benzinli.
  • quote:

Orjinalden alıntı: yigit tuna

beyler evde garanti servis kilavuzunu ararken arabanin dökümanlarina tesadüf eseri göz gezdirdim.ben araci 40.500 e almistim ama bana kesilen fatura 40.091 bu ne demek oluyo?(otokoctan aldim)birde ben aracta oynama yapsam mesela henkelin sprey metalik boyasiyla sislerin bulundugu siyah plastik bölümü boyamak istiyorum gidip sasmazda bi ustaya o parcayi söktürüp boyayip geri taksam arac otokoc garantisinden cikiyomu?

Arabayı anahtar teslim aldıysan plaka ruhsat giderleri içinde adamlar fatura kesemezler.Belki plaka ruhsat vergi gibi masraflar düşülmüş halidir.
    Garantinin bozulacağını sanmıyorum.Sadece tampon için bozulur sanırım.Ama en sağlıklı bilgiyi servisten alırsın.
  • 
Sayfa: önceki 461462463464465
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.