Şimdi Ara

## DH - Bilgisayar Mühendisleri Odası ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.174
Cevap
49
Favori
101.600
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: keftar
    alakası yok. bahsettiğin üni.ler dışında "bir üni.den" mezunum. "amcam eniştem" falan yok. ist.'dayım. "1500 - 2000 lira arasından" fazla maaş ile işe girdim. mutluyum.

İstisnalar kaideyi bozmaz. Kendinizi yeterli düzeyde yetiştirmişsinizdir, zaten yazdıklarımı dikkatli okursanız kendisini yetiştirmeyip sadece diploma almak için diploma alanlara yazmıştım.

İşiniz hayırlı olsun, umarım daha da fazla kazanır ve mutluluğunuzu sürdürebilirsiniz.
  • Erciyes Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği. Şuanda Hazırlıktayım. Seneye 2.sınıftan başlıcam Dgs ile geldim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: feelthedevil

Odtü itü boun bilkent koç sabancı dışında okumayın. İlla okurum derseniz de mühendisim diye ortada gezmeyin ayrıca aç kalmayı göze alın.

Ya boş konuşma sanki herkes odtü mezunu.
  • Donanım Haber Bilgisayar Mühendisleri Odası

Tanıtım ve Yasal Bilgiler

Donanım Haber Bilgisayar Mühendisleri Odası 21 Ağustos 2009 tarihinde kurulmuştur. Yönetim işlemleri airtime tarafından yürütülmektedir. Bilgisayar Mühendisleri Odası Donanım Haber Forumu üzerinde kurulan sosyal bir topluluk olup hiçbir ad altında resmi bir faaliyet içerisinde değildir. Bilgisayar Mühendisleri Odası kar amacı gütmeyen ve sosyal paylaşım faydası ile kurulan bir topluluk olup, konu içerisinde paylaşılan her bilgi paylaşım yapan kişinin sorumluluğundadır.

Amaç

- Dünyanın her yerindeki Türk bilgisayar mühendisleri ve adaylarını bir araya getirip, birbirleriyle görüş, tecrübe alışverişini sağlamak;
    - Bilişim sektöründeki firma yetkililerinin, forum.donanimhaber.com bünyesindeki bilgisayar mühendisi ve adaylarını daha kolay bulmalarını sağlamak;
    - Bilgisayar mühendisi ve adaylarının birbirleriyle ortak iş alanlarına yönelmelerini sağlamak;
    - Henüz üniversite çağına gelmemiş, ilk öğretim ve lise düzeyindeki forum kullanıcılarına örnek teşkil etmek;
    - En önemlisi ise burada olduğumuzu göstermektir.

Katılım Şartları

- Üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun, bilgisayar mühendisliği bölümünde okuyor veya bilgisayar mühendisliği bölümünü kazanmış olmak;
    - İlişiği bulunduğu üniversiteyi belirtmek.

Duyurular

İlk mesaja eklenme talepleri tekrar aktif durumdadır. İlk mesaja takma adınızı ekletmek için mezun olduğunuz veya okuduğunuz üniversite adıyla birlikte airtime kullanıcısını etiketleyerek haber veriniz.

Son güncellenme: 17.02.2019

Not: Eklenmesini istediğiniz bir duyuru varsa özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsiniz. Çalışan talepleriniz için aynı yolla irtibat kurabilirsiniz.

İmza

[center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_33878634/tm.htm][b][color=#FF9900]Donanım Haber[/color]
    [color=#000000]## [color=#0099FF]Bilgisayar Mühendisleri Odası[/color] ##[/color][/b][/link][/center]

quote:

Topluluk Üyeleri

1. turksauron - Trakya Üniversitesi
    2. highfive - KTÜ
    3. ssmuho - Bahçeşehir Üniversitesi
    4. mahmut716 - İstanbul Üniversitesi
    5. Tun4 - Bilkent Üniversitesi
    6. dogauzun - ODTÜ
    7. angel67 - Marmara Üniversitesi
    8. nasozby - Dumlupınar Üniversitesi
    9. uguroz89 - Fatih Üniversitesi
    10. FaT@L1Ty - Beykent Üniversitesi
    11. acheron - ODTÜ
    12. İlteriş Kutluk Kağan - İTÜ
    13. MoriKalina - İTÜ
    14. furkito - Bahçeşehir Üniversitesi
    15. Ata - ODTÜ KKK
    16. MuHaRiPTuRK - İTÜ
    17. Sargeist - ODTÜ KKK
    18. ghost100 - İzmir Ekonomi Üniversitesi
    19. dustyboy - Hacettepe Üniversitesi
    20. ßerqan - Hacettepe Üniversitesi
    21. ETHES - Ege Üniversitesi
    22. FrEaK35 - İTÜ
    23. Ixion - Doğu Akdeniz Üniversitesi
    24. erdinc18 - Dokuz Eylül Üniversitesi
    25. borderserhat - Harran Üniversitesi
    26. CyanBloodbane - Varna Teknik Üniversitesi
    27. th3pow3r - Bilkent Üniversitesi
    28. thereisno_spoon - Yıldız Teknik Üniversitesi
    29. OzzY® - Bilkent Üniversitesi
    30. SkiNNy - Doğuş Üniversitesi
    31. OrcsCaptan - ODTÜ
    32. kerso - Trakya Üniversitesi
    33. maniavolkan - Aydın Üniversitesi
    34. tmac** - Maltepe Üniversitesi
    35. r_samur - Fatih Üniversitesi
    36. teknofone - Tadeusz Kosciuszko UT
    37. okan3807 - Kadir Has Üniversitesi
    38. CmrHun - Beykent Üniversitesi
    39. Ugurcan377 - Kocaeli Üniversitesi
    40. samsa* - Kocaeli Üniversitesi
    41. KaanSK - İzmir Üniversitesi
    42. metinolampx - Haliç Üniversitesi
    43. renatgad - Anadolu Üniversitesi * Yüksek Lisans
    44. cenk_6161 - Yıldız Teknik Üniversitesi
    45. senbeno - Bilkent Üniversitesi
    46. Mult!_61 - Bahçeşehir Üniversitesi
    47. nibur_n - Boğaziçi Üniversitesi
    48. saxahan - İstanbul Kültür Üniversitesi
    49. Elfendos - İstanbul Aydın Üniversitesi
    50. madelief - Fatih Üniversitesi
    51. kill-joy - Ege Üniversitesi
    52. Bekapa - İstanbul Ticaret Üniversitesi
    53. OnurJAM - ODTÜ
    54. SheHiT - Sinclair Community College
    55. VipLimE - Gebze YTE
    56. gamer91 - Yıldız Teknik Üniversitesi
    57. ©@N - Bilkent Üniversitesi
    58. RecycleBin - Yeditepe Üniversitesi
    59. aLPaSLaN07 - İzmir Ekonomi Üniversitesi
    60. jexlie - Hacettepe Üniversitesi
    61. Duke LaBeouf - Başkent Üniversitesi
    62. pişican - Başkent Üniversitesi
    63. kenyack - Kadir Has Üniversitesi
    64. :DHoroHoro:D - İTÜ
    65. yastikci - Atılım Üniversitesi
    66. LinuxBSD - Haliç Üniversitesi
    67. pisnick - İstanbul Üniversitesi
    68. cimicips - Namık Kemal Üniversitesi
    69. ersincayan - Yalova Üniversitesi
    70. CanM - TOBB
    71. dmwinchester - Erciyes Üniversitesi
    72. freemo - İstanbul Üniversitesi
    73. Kitmaker - İstanbul Üniversitesi
    74. HeroBee1996 - Üsküdar Üniversitesi
    75. etilmetilketon - Atatürk Üniversitesi
    76. SendqrenS - Erciyes Üniversitesi
    77. Armo_ - Sakarya Üniversitesi
    78. canthomas - Sakarya Üniversitesi
    79. welfigter - Sabancı Üniversitesi
    80. NikolayGulayev - Melikşah Üniversitesi
    81. coMMann - Beykent Üniversitesi
    82. casablanka 06 - Sakarya Üniversitesi
    83. vukat - Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
    84. AyhnErtn06 - Bursa Orhangazi Üniversitesi
    85. goktu9797 - Yalova Üniversitesi
    86. 480mrt - İstanbul Teknik Üniversitesi
    87. Wepawet - Sakarya Üniversitesi
    88. tentago - Bahçeşehir Üniversitesi
    89. OJSimpson - Yeditepe Üniversitesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi airtime -- 17 Şubat 2019; 21:25:51 >

• UGzeg U kullanıcısına yanıt
    YGS-LYS ye hazırlan
  • Odtü itü boun bilkent koç sabancı dışında okumayın. İlla okurum derseniz de mühendisim diye ortada gezmeyin ayrıca aç kalmayı göze alın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi feelthedevil -- 20 Ocak 2017; 11:14:51 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ::AlacaKaranlıkT!M::

Sırf bu odadan içeriye girebilmek için 1 yıl daha hazırlanacağım ÖSS'ye. İnşallah seneye bu odada olurum.

Allah zihin açıklığı versin. Ben kurtuldum, inşallah sen de kurtulursun.

Tavsiye: Her gün 1 deneme çöz. Ben 1 buçuk ayda kazandım burayı bu yöntemle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turksauron -- 21 Ağustos 2009; 13:58:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: turksauron

quote:

Orijinalden alıntı: Magina

Hayırlı olsun grubunuz.
    Seneye burdayım

Saolasın. Bekleriz, buyur gel

Her ne kadar henüz grupta olmasam da bi sakıncası yoksa yapılacak çalışmalara katılmak isterim.

• quote:

Orijinalden alıntı: turksauron

Uzmanlık olarak, evet, çok geniş bir yelpazesi var ama üniversite boyunca kod yazmak gibi bir durum da var. Mezun olunca sistem mühendisliği yapabilir, donanım mühendisliği (eecilerden boşluk kalırsa) yapabilir. Ama okurken de sabah akşam kod yazacak.

okurken kod yazacak tabiki öğrenmesi amaçlı ki bu yorumdan sizinde henuz okumakta olduğunuzu çıkardım, arkadaşın kasttettiği okumaktan ötesi, mühendis sıfatını aldıktan sonrasından bahsediyor. İnanın piyasada şu anda kod yazma faslını işletmeciden tutun kimya mühendisine kadar herkes bir şekilde yapıyor(burda hiç bir şeyi savunmuyorum sadece mevcut durumu belirtiyorum ama bilgisayar mühendisini adam atıyorum 2000e calıstıracaksa alakasız bir yerden mezun ama ilgi alanına giren birini 1000-1500e çalıştırmayı tercih edebiliyor) ayrıca yazılım mühendisleri ve programcılık mezunu arkadaşlarıda unutmamak lazım. Misal benim çalışma alanım şu anda bilgi güvenliği ve uzun süredir kendi kişisel isteklerim dışında kod yazmadım ama bilgi güvenliği alanında çalışmak için gene yüksek bir yazılım bilgisi ve programlama mantığı yalayıp yutmuş olmak şart.

Okurken sabah akşam kod yazma olayı ise size verilen ödevlerin kalitesine ve içeriğine göre değişir tabiki. Kolay gelsin iyi günler

• Selamlar yaşım 16 ve özel bir lisede okuyorum hazırlık okudum ingilizcem b2 seviyesinde baya geliştirdim c lere gelince anadil sayılıyor bizim okuldaki sıralama böyle 9.sınıfa gidiyorum anadolu lisesi lise 2 ye gitmem gerek ama 1. sınıfa gidiyorum benim teknolojiye acayip zaafım var robotlar bilgisayarlar telefonlar yapay zekalar vb. sizce ülkemiz açısından bakarsak uzay mühendisliğimi bilgisayar mühendisliğimi mekatronik mühendisliğimi savunma sanayiide çalışmak çok isterim roketsan aselsan tai vb araçlarada çok ilgim var her erkek çocuğunda benim gibi ilgisi vardır heralde ve ben bunları kariyerime taşımak istiyorum sizce ülkemizde bilgisayar mühendisliğinden mezun olsak ne yapabilirizki yazılım şirketleri falanmı bilgisayar mühendisliği istiyordum ama çok işsiz var ve çok rağbet var diğer bölümlerde kendini gösterirsen büyük firmalarda şansın artıyormuş sizce bilgisayar mühendisliği okunurmu 7 sene sonrası için ne düşünüyorsunuz iş bulma konusunda vb.

• quote:

Orijinalden alıntı: jitemy

quote:

Orijinalden alıntı: degisik

YGS-LYS ye hazırlan

Abi bizde YGS-LYS olacağı kesin değil. Ben de UGzeg ile aynı durumdayım. Biz bu sene geçtik lise 3'e. Ve son sene sistem değişecek diyorlar. Bir de tabii dershanelerin kapanması var. Bizim son sene dershaneye gitme şansımız olmayacak. Bu yüzden sistemin değişme ihtimali yüksek. :)

Sistem değişsede bir sınav olacak elbet Mat-Fen ağırlıklı çalışmaya başla sen
  • Uluslararasi antalya bilgisayar benide eklermisiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: kompozer

Bilgisayar mühendisliğini seçmeyi düşünen ve arkasında amcası, dayısı, eniştesi olmayan genç kardeşlerime bir önerim olacak. Arkadaşlar, bu bölüm artık çok fazla mezun verir oldu, ayrıca bölümün sıkıştırılmış halde 2 senelik halinde de bolca mezun veriliyor. Piyasa da o kadar çok bilgisayar mühendisi ve bilgisayar teknikeri var ki bu iş ararken elinizi güçsüzleştiriyor. Özellikle Odtü, İtü, Ytü gibi adı duyulmuş birkaç üniversite dışında okuduysanız işiniz daha da zorlaşıyor.

Ayrıca elektrik - elektronik mühendisi, elektronik ve haberleşme mühendisi, yazılım mühendisi, bilişim teknolojileri mühendisi gibi benzer dallarda bilgisayar mühendisleri ile aynı işleri yapmaya heves ettikleri için iş bulmak daha da zorlaşıyor.

Eğer yazılım alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız bilgisayar mühendisliği değil yazılım mühendisliğini seçin. En azından çok daha az üniversitede olduğu için çok az mezun veriyor ve bir ayrıcalığınız oluyor. İlla ki bilgisayar mühendisliği okuyacaksanız alt dallardan bir tanesinde (Network olabilir, sistem yönetimi olabilir, yazılım olabilir, grafik tasarım olabilir) kendinizi çok iyi geliştirmeye çalışın ve diğer mezunlardan bir farkınız olsun.

Bu dediklerime kulak asmaz ve standart bir mezun olursanız devlet kadroları hariç piyasa da 1500 - 2000 lira arası bir maaşa çalışmak zorunda kalırsınız. Şehirine göre bu rakamlar daha da aşağı düşmekte. 2+1 dairenin kiraları büyük şehirlerde 750 liradan başlayıp 2000 liraya kadar çıktığına göre bu maaşlarla ev geçirdirmeniz oldukça güç. Ancak KPSS'ye hazırlanıp çok kısıtlı devlet kadrolarından birine atanarak kendinizi kurtarabilirsiniz.

Adı kurumsal ama gerçekte kurumsal olmayan büyük firmalarımız sömürü düzeni ile çalıştığı için az maaş / çok iş prensibine sahipler ve nasıl olsa bol mezun var deyip maaşları çok düşük tutmaktalar. İş arama sitelerinde bolca ilan veren bu firmalardan birine girdiğinizde, işe yeni başladığınızı öne sürerek çok az maaş (genelde asgari ücret) teklif edip sizi işe alıyorlar. Aradan yıllar geçtikçe de beklentilerinizin gerçekleşmediğini görüyorsunuz.

Bu sebeple sözde kurumsal firmaların sömürü düzeninde bir farkınız olması için okurken kendinize mutlaka bir alan seçin ve o alanda en iyi olmaya çalışın. Okuldan öğrendikleriniz temel bilgilerdir, öğrendiklerinizin üzerine mutlaka bir şeyler katmaya çalışın.

alakası yok. bahsettiğin üni.ler dışında "bir üni.den" mezunum. "amcam eniştem" falan yok. ist.'dayım. "1500 - 2000 lira arasından" fazla maaş ile işe girdim. mutluyum.

• quote:

Orijinalden alıntı: AsasinoDePulgas

ODTU de okuyorum. Mekatronik ile yandal yapmak aklımdan geçiyor sizce iş olanağı fazla olur mu? Okunmaya değer mi? Robotik ile ilgim var severim ancak yazılım da beni kendine çekiyor.ya yandal yapıyapıcam ya da yapay zeka ,object oriented gibi seçmeli dersler alicam önerileriniz nedir?

Bence ODTÜ bilgisayarın iş olanağı zaten iyi yandal yapman maaşını değiştirmez

Öğrenmek için iyi bir yol olduğunu düşünüyorsan yap iş için değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: teknofone

quote:

Orijinalden alıntı: canthomas

Sakarya Üniversitesi , Bilgisayar Mühendisliği 1.sınıf. Eklerseniz sevinirim.
    C++ ile GTK veya QT kullanarak uygulama geliştirme planlarım var , hangisini önerirsiniz ?

Eklendi.

GTK, QT genelde Linux tarafında kullanıyor. C++ ise daha genel, eğer hedefiniz Linux tarafı ise GTK ve QT iyi bir tercih olabilir, tabi ne geliştireceğinizin de önemi büyük. Amaç para kazanmaksa ve C++ hakimliğine sahipseniz biraz emekle Objective-C'de öğrenebilir ve iOS tarafına program geliştirebilirsiniz. Bu işten güzel paralar kazanılıyor. Amaç kendinizi geliştirmek ve topluma faydalı olmaksa Linux topluluklarına katılıp onların yönlendirmeleri ile açık kaynak kodlu programların gelişiminde etkin rol oynayabilirsiniz.

Unutmayın, en iyi gelişim yolu bir topluluğa girip o topluluğun parçası olmaktır. Sadece size ait olan ve tek kişi tarafından geliştirilen uygulamalarda geliştiricinin bakış açısı ve hedefleri genişleyemiyor. Önce amacınızı belirleyin ondan sonra yapmak istediklerinizin dökümünü çıkartın ve kendinize bir süre koyarak şu tarihe kadar şu işi yapacağım, bunu bitirmem gerekiyor diye işe başlayın.

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim :)

• quote:

Orijinalden alıntı: teknobah

Arkadaşlar bilgisayar mühendisleri donanım tarafına da yönelebilir mi? Elektrik elektronik mühendisi gibi çalışabilir mi?

Kendilerini yetiştirirlerse çalışabilirler ancak imza yetkileri olmaz. Bilgisayar Mühendisliğinde verilen elektrik - elektronik bilgisi oldukça temel seviyede kaldığı için alınan eğitim yetersiz kalacaktır ancak eğitim devam ederken üniversiteleri izin veriyorsa bu bölümün derslerine de girer veya ek ders olarak alırlarsa eğitim eksikliği kapanabilir. Yandal yapıp diploma almadıkları sürece imza yetkileri olmayacağı için sektörde bu alanda tercih edilmeyeceklerdir.

Forumda çok tartışılır ancak dünyada Bilgisayar Mühendisliği diye bir kavram yoktur. Aslı Bilgisayar Bilimidir. Mühendislik ise Yazılım Mühendisliğidir (Software Engineer) ancak askeri rejim zamanında bu dalın mühendislik olarak kabul edilmesi uygun görüldüğü için ülkemizde mühendislik olarak işlenir. Bilgisayar bir bilim dalı olduğu için mühendislikten çok daha değerlidir, dünyada da "Computer Science" olarak işlenir ve bizdeki mühendislik eğitiminden çok daha kaliteli eğitim verilir.

• Arkadaşlar bilgisayar mühendisliğinde üniversitenin önemi nedir ?

Bir kişi diyelim 250 puanlı üniversiteden mezun oldu ama yazılım dillerini iyi biliyor projeleri var ve 3 dil biliyor. Bu kişinin odtü itü bitirenlerle iş hayatında aynı seviyede olması mümkün mü ?
  • ekleyin benide hocam, KTÜ 1.ci sınıf
  • Ekledim hocam (:
  • bilgisayar mühendisliği hakkında sorular sorabilirmiyiz?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.