DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
NEY ÜFLEMEK HAKKINDA?
40
Cevap
0
Favori
15.570
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> NEY ÜFLEMEK HAKKINDA?
Sayfaya Git:
Sayfa: 1
Giriş
      128 Mesaj
      07 Ağustos 2009 19:30:57
      merhaba arkadaşlar allah kısmet ederse bu kış ney kursuna başlıyorum yalnız birkaç sorum olacak bazıları ney üflemek çok zor falan diyor bazıları da kolay diyor şimdi kolay mı zor mu?kişiden kişiye göre değişir mi?bir de dudaktan iyi ıslık öttüren neyi de iyi üfler diye bir yorum var doğru mu?son olarak başta kız ney plastik mi yoksa kamış ney mi alınır kamış neye o kadar para verip de üfleyememek var?düşüncelerinizi yazarsanız memnun olurum...

• Yüzbaşı
      893 Mesaj
      07 Ağustos 2009 19:37:32
      Ben neye 1 saat boyunca üflemiştim bir ses çıkmamıştı.Ama çok güzel çalanlar.Sen yapabilirisn

Ölümü İnkar Ediyorsan UYUMA,Dirilmeyi İnkar Ediyorsan Uyuduktan Sonra UYANMA
    • Yarbay
      5016 Mesaj
      07 Ağustos 2009 19:41:20
      Ney üflemek için muhabbet gerekir. Kalp gerekir... Siz anlamazsınız ama neyse

Canon EOS 60D | Canon EF 50mm f/1,8 II | Tamron AF 70-300mm f/4.0-5.6 SP Di VC USD | Lowepro Nova 3 AW
    • Teğmen
      128 Mesaj
      07 Ağustos 2009 19:44:43
      loading hocam lütfen insanları bilmeden yargılamayalım bu kadar güzel ve doğru cümle kuran bir insan insanları bilmeden tanımadan yargımamalı benimki geçici bir heves değil allah kısmet ederse bu kış başlamayı planlıyorum donuna kadar da gidecem ama içimde bir korku var yapamazsam üfleyemezsem diye bi arkadaşım var adam 6 aydır üfleyemiyor zaten sabır işi olduğu için gönül verdim ben bu işe yalnızca birkaç kaygım var insanları yargılarken dikkatli olalım siz anlamazsınız etmezsiniz peki sen neyden anlarsın?

• Yüzbaşı
      826 Mesaj
      07 Ağustos 2009 19:46:52
      benim arkadaşım çalmaya uğraşıyo ama sesi güzel değil bence ve zor gibi gözüküyo

• Yüzbaşı
      986 Mesaj
      07 Ağustos 2009 19:47:33

quote:

Orijinalden alıntı: Loading

Ne alaka ne eksiğimiz var?

DH XBOX 360 TOPLULUĞU
    • Teğmen
      128 Mesaj
      07 Ağustos 2009 19:48:11
      hocam zaten ney sabır işi siz benim sorularımı biliyor musunuz bazıları iyi ıslık öttüren iyi ney üfler diyor ama?

• Yarbay
      5016 Mesaj
      07 Ağustos 2009 19:49:23

quote:

Orijinalden alıntı: emre_dogan1903

loading hocam lütfen insanları bilmeden yargılamayalım bu kadar güzel ve doğru cümle kuran bir insan insanları bilmeden tanımadan yargımamalı benimki geçici bir heves değil allah kısmet ederse bu kış başlamayı planlıyorum donuna kadar da gidecem ama içimde bir korku var yapamazsam üfleyemezsem diye bi arkadaşım var adam 6 aydır üfleyemiyor zaten sabır işi olduğu için gönül verdim ben bu işe yalnızca birkaç kaygım var insanları yargılarken dikkatli olalım siz anlamazsınız etmezsiniz peki sen neyden anlarsın?

neyden anlarım?

Canon EOS 60D | Canon EF 50mm f/1,8 II | Tamron AF 70-300mm f/4.0-5.6 SP Di VC USD | Lowepro Nova 3 AW
    • Yüzbaşı
      531 Mesaj
      07 Ağustos 2009 19:49:38
      burak a pm at o ilgileniyordu yardımcı olur..

(citizen)

• Teğmen
      128 Mesaj
      07 Ağustos 2009 19:51:48
      loading hocam kelime oyunları yapmayalım insanlara karşı peşin hükümlü olmak iyi birşey değil bir şeye heves ettik,istedik sen hevesimizi kırıyorsun olmaz bir türk gencine hele de müslüman bir insana yakışmaz...

• Teğmen
      150 Mesaj
      07 Ağustos 2009 19:52:52
      denemeden bilemezsin.. sabır ister...

• Binbaşı
      1552 Mesaj
      07 Ağustos 2009 19:58:48
      Neyi ve kanunu çok severim. Türkiye ve Ön Asya çalgılarından sadece bu ikisini severim, mükemmeller.

• Teğmen
      128 Mesaj
      07 Ağustos 2009 20:00:50
      kanun da güzeldir ama neyin yeri başka hele niyazi saıyn sadreddin özçimi taksimleri tadından yenmiyor valla...

• Yarbay
      6225 Mesaj
      07 Ağustos 2009 20:01:22
      zor değil bir kere tekniği kaptın mı çözersin işi. Fakat her notada farklı bir şiddet ve teknikle üflemek gerekir ona da zamanla alışırsın. Kursa gittiğim zamanlarda bana çok zevkli gelmişti yeni birşeyler öğrenmek. Hevesin varsa öğrenirsin sıkıntı yapma.

Neyin kamış olanından al ama fazla uçma şöyle bi 30-100 lira arası bulabilirsin çok pahalı değil.

Kapitalizm gölgesini satamadığı ağacı keser.
      Tek rakibim kangal.
    • Teğmen
      128 Mesaj
      07 Ağustos 2009 20:03:22
      valla bursada 100den ucuz bulamadım ucuz kamış ney pahalı galiba biraz inşallah kardeş çok istiyorum ney üflemeyi rüyamda ney falan üflüyorum o derece...

• Yüzbaşı
      743 Mesaj
      07 Ağustos 2009 20:11:42
      benim ney konusunda bilgim yok ama babamın bi arkadaşı kendi kendine öğrendi.kamış ney mi plastik ney mi orasını bilmiyorum ama adam sadece neyi aldı ve üflemeyi de nota basmayı da kendi öğrendi.hatta arada bi ziyarete gittiğimizde biz bi türkü ismi söylüyoruz adam neyle çalıyo hemen.o derece çözmüş olayı.azim ve istek olduktan sonra kursa giderek çok rahat öğrenirsin merak etme.gerçi fülüt çalmaya benzemez.ben denedim ses dahi çıkaramadım.ama istek olursa yaparsın

.
    • Programcı
      3285 Mesaj
      07 Ağustos 2009 20:14:38
      Fazla pahalı bir alet değil, plastik neyi 20 liraya dahi bulabilirsiniz. Biraz çalmaya başladıktan sonra (takriben 1 ay) kamış ney alırsınız. Fiyatları 20 ila 300-400 lira arası değişir. Kamış neyi çalmak biraz daha zor. Neyi çalabilmeniz abartıldığı gibi uzun sürmez, sanmıyorum. Ben 15 dakikada başarmıştım, yeteneksiz olanlar da 2 günde falan yapıyor.

aaaaaaa1111aaaa

test
    • Teğmen
      128 Mesaj
      07 Ağustos 2009 20:14:38
      bizim de isteğimiz hakkıyla öğrenmek inşallah öğrenecez...

• Binbaşı
      1528 Mesaj
      07 Ağustos 2009 20:59:27
      şu loadingten hala ciddi cevaplar mı bekliyorsunuz. Yazık etmeyin kendinize

Birilerinin menfaatine ters düşmediğin için seviliyorsan, Bırak nefret etsinler!!!!

Hareket etmezsen, zincirlerini farkedemezsin
    • Yüzbaşı
      453 Mesaj
      07 Ağustos 2009 21:46:10
      Sıcak nefes üflemek gerektiğini duymuştum yani hohhhhhhhhhhhhhhhhh değilde huuuuuuuuuuuuuuuuu diğe ciğerden ciğerden dudaktan değil.
      Tam anlatamadım ama kısacası sıcak nefes gerekiyormuş diye duydum
      Elime,ağzıma almışlığım yok ney'i

"Siperler arasıdaki mesafe sekiz metre, yani ölüm muhakkak...
      Birinci siperdekiler hiçbiri kurtulmamacasına kamilen düşüyor.İkinciler onların yerine geçiyor...
      Fakat, ne kadar gıpta edilecek bir itidal ve tevekkülle biliyor musunuz?...
      Öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor, hiç ufak bir korku ve endişe göstermiyor, sarsılmak yok...
      Okumak bilenlerin elinde Kur’an-ı Kerim cennete gitmeye hazırlanıyorlar.
      Bilmeyenler kelime-i şehadet getirerek yürüyorlar.
      Emin olunuz ki, Çanakkale Savaşlarını kazanan bu yüksek ruhtur.” M.Kemal ATATÜRK
    • Teğmen
      128 Mesaj
      07 Ağustos 2009 22:16:09
      valla o nefes olayı da 4 çeşitmiş galiba sıcak nefes diğerleri ılık ve soğuk nefeslermiş

• Yüzbaşı
      389 Mesaj
      07 Ağustos 2009 22:17:35

quote:

Alıntıları Göster

neyden anlarım?

ne neyden ne muhabbetten anlamadığın hoşgörüsüzlüğünden ve kibirinden belli.

PSN: yeni_dehliz
    • Yarbay
      3031 Mesaj
      07 Ağustos 2009 22:19:06

quote:

bu da cool olcam diye kastıkça kastı ha

• Yarbay
      2951 Mesaj
      07 Ağustos 2009 22:21:53
      ney anlamadım

Acer S7-391 Ultrabook
      Intel® Core™ i5 3337U 1.8 Ghz@2.60 Ghz | 4 GB DDR3 1600 Mhz Ram | 13.3" Full HD IPS Dokunmatik LED | 64 GB x 2 / 128 GB RAID0 SSD | 1.3 KG

• Yarbay
      5016 Mesaj
      07 Ağustos 2009 22:51:23

quote:

Orijinalden alıntı: [C_a_N_e_R]

ney anlamadım

ney diyonuz siz yaaa

• Binbaşı
      1529 Mesaj
      06 Mart 2010 00:21:51
      Koca forumda Ney ile ilgilenen çıkmamış ya üzüldüm gerçekten. Bulabildiğim en yeni konu bunda da resmen Ney`le Jon Benjamin Toshack arasında geçmiş konu...

Open your heart, i'm coming Home...
    • Binbaşı
      1291 Mesaj
      06 Mart 2010 00:42:44
      ben yıllardır çalmak istiyorum ama ney alacak parayı denkleyemedim bi.. kadıköy civarlarında ney kursu bilen var mı?

balearic!
    • Yarbay
      2126 Mesaj
      06 Mart 2010 00:44:59
      dostum gecen sene 3 ay ders almıstım bır abımden bayagı ılerleyıp etütlere gecmıstım.gercekten bırazcık calmaya baslayınca ınanılmaz keyıf alıyorsun merak saldıysan kesınlıkle uzerıne gıt derım.ben ıstanbulda turkıyenın en onemlı ney yapımcısı bır abıden yaptırmıstım ısmı gökhan özkök ıstersen telefonunu verebılırım bırebır konusur bılgı alırsın.ben yenı baslayacagımdan kararsızdım senın gıbı plastık mı alayım kalıtelı mı alayım?uzun mu kısa mı alayım?dıye gökhan beyın yanına gıttıgımde sansıma orada sayılı ney ustadlarından Salih Bilgin hoca vardı.cok yardımcı oldu sagolsun.ınce bır sekılde solak mı yoksa sağlak mı oldugumu belırledı?3 kere denettırdı tarıf edıp ve calıs olabılır dedı.ve elımın yatkın oldugunu o yuzden acemı ney'i degılde orta derece bır ney yaptırttı bana sonra ney yapıldıktan sonra bızzat kendısı test ettı(kı bu bolumu orada olup yasaman geregırdı ınanılmaz calmıstı)ve bu sekılde aldım bence kesınlıkle bır profesyonele danıs.coook uzun bır ogrenım suresı var.adama 'tam olarak ne zaman ogrenırım dedım' kendısı 'ben 30 yıldır calıyorum hala tam olarak ogrenemedım2demıstı

• Binbaşı
      1567 Mesaj
      06 Mart 2010 00:47:34
      Ney üflemek?

• Binbaşı
      1291 Mesaj
      06 Mart 2010 00:48:06

quote:

Orijinalden alıntı: xavi06

dostum gecen sene 3 ay ders almıstım bır abımden bayagı ılerleyıp etütlere gecmıstım.gercekten bırazcık calmaya baslayınca ınanılmaz keyıf alıyorsun merak saldıysan kesınlıkle uzerıne gıt derım.ben ıstanbulda turkıyenın en onemlı ney yapımcısı bır abıden yaptırmıstım ısmı gökhan özkök ıstersen telefonunu verebılırım bırebır konusur bılgı alırsın.ben yenı baslayacagımdan kararsızdım senın gıbı plastık mı alayım kalıtelı mı alayım?uzun mu kısa mı alayım?dıye gökhan beyın yanına gıttıgımde sansıma orada sayılı ney ustadlarından Salih Bilgin hoca vardı.cok yardımcı oldu sagolsun.ınce bır sekılde solak mı yoksa sağlak mı oldugumu belırledı?3 kere denettırdı tarıf edıp ve calıs olabılır dedı.ve elımın yatkın oldugunu o yuzden acemı ney'i degılde orta derece bır ney yaptırttı bana sonra ney yapıldıktan sonra bızzat kendısı test ettı(kı bu bolumu orada olup yasaman geregırdı ınanılmaz calmıstı)ve bu sekılde aldım bence kesınlıkle bır profesyonele danıs.coook uzun bır ogrenım suresı var.adama 'tam olarak ne zaman ogrenırım dedım' kendısı 'ben 30 yıldır calıyorum hala tam olarak ogrenemedım2demıstı

kaça aldın neyi peki?

balearic!
    • Yarbay
      2126 Mesaj
      06 Mart 2010 00:52:38

quote:

Orijinalden alıntı: maghapas

Alıntıları Göster

kaça aldın neyi peki?

200 tl ye almıstım gecen yaz..

• Binbaşı
      1186 Mesaj
      06 Mart 2010 00:56:18
      ben de üflüyorum 1 aydır, yeni sayılırım. fiyatını soranlar olmuş başlangıç ve ilerde kullanımda iyi bişey isterseniz 'kız ney' verir üstadlar.iyi biyerden alırsanız fiyatı 150 civarıdır.
      ilk aldığım zaman hiç çalamamıştım. bi kaç saat uğraşmam sonucunda ses çıkardım şuan tüm notaları net çıkarabiliyorum. sırada daha çok şey var.
      üstadtan (15 yıllık neyzen) biraz tüyo aldım. oturma şekli, neyi tutuş şekli, diyaframı kullanma gibi bi çok bilgi verdi sağolsun. emin olun ki ses çıktıktan sonra daha da hevesleniyorsunuz. neyden çıkan ses hiç bi müzik aletinkine benzemez. tek başına yeter ney...
      üstteki arkadaşın dediği gibi çok uzun bi öğrenim süresi var biraz sabır gerekli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi !XiR -- 6 Mart 2010; 0:57:11 >

Bütün günler ölüme gider, son gün varır.
      Montaigne
    • Yarbay
      2126 Mesaj
      06 Mart 2010 01:04:54

buda oglum umarım yeteneklı olurda ılerletır..

• Binbaşı
      1529 Mesaj
      06 Mart 2010 01:48:02
      Öncelikle ney çalınmaz üflenir buna dikkat edelim dostlar. Üflemekte Allah`ın insanları yaratırken bedenlerine ruhları üflemesi ( tabirdir ) deyiminden gelir.

Plastik ney vs. gibi şeyler mevcut sakın denemeyin, ona vereceğiniz para ve emeğe yan flüt alın en azından boşuna emek harcamaz gerçek bir müzik aletiniz olmuş olur.

Ney`e gelirsek, yukarıda arkadaşların da dediği gibi yeni başlıyorsanız muhtemelen Kız ney vereceklerdir size. Oturuşunuz parmaklarınız tutuşunuz vs. hepsi tek bir kurala bağlı değil, bu sizin vücut yapınız kol uzunluğunuz ve neyinizin boyu ile alakalı. Yeni başlayanlara tavsiyem kıse neyleri tercih etmeyin, ses çıkarması nispeten uzunlara göre daha kolaydır ama kolayda öğrenip uzuna geçince hayal kırıklığı yaşarsınız. Uzun neyde ustalaşıp kısa neye geçerseniz zaten sorun yok çok kısa sürede yüksek performans alırsınız.

Fiyat performans olayına gelirsek, dediğim gibi plastik pvc vs. artık ne zıkkımsa o neyden almayacağınızı düşünerek tavsiyem max. 150 tl lik kamış neyler. Aşiran perdesini ilk aşamada açtırmamanız sizin yararınıza. Zira sol mu sağ mı üfleyeceğinizi ilk aşamada bilemezsiniz. Neyi ilk elinize aldığınızda nasıl tutmak geldiyse içinizde muhtemelen o şekilde devam edecektir. Çünkü ney üflemek biraz beyinle alakalı bir durum, yani solak biri sol sağlak biri sağ üflerken bunun tam tersini denediğinde nota bile çıkaramadığı olabilir. Bu konu netleşince ney ustanıza Aşiran perdesini gönül rahatlığı ile açtırabilirsiniz. Bu perde 5. boğumda baş parmağınıza gelecek şekilde bir noktadadır. Onsuz da ney derslerinizi devam ettirebilirsiniz ama tutuşunuz kesinleşince mutlaka açtırın.

Geç oldu, merak edilen soru var ise pm ile ulaşabilirsiniz.

Hayırlı geceler.

Open your heart, i'm coming Home...
    • Binbaşı
      1363 Mesaj
      19 Kasım 2010 23:20:31
      bende gökhan özkök yapımı ney almak istiyorum referansları gerçekten sağlam bir mansur ney kaç lira olur bilginiz varmıdır acaba

i7 6600k | Evga GTX1080 | Asus Sabertooth Z170 MARK | Corsair Vengeance 16gb Ddr4 3000Mhz | Fps HydroG 850W
      BenQ XL2420Z 144Hz | G400s(R.İ.P.) Zowie Fk2 -- Steelseries Qck | F710 | Logitech G633 | Extreme 3d Pro | Rapoo v500rgb Black switch
    • Yüzbaşı
      311 Mesaj
      19 Kasım 2010 23:34:56
      Direk olarak Gökhan Özkök fiyatını bilemiyorum fakat, kendisinin sattığı ayarda mansur neyler 400-450 TL civarındadır.

• Yüzbaşı
      473 Mesaj
      15 Temmuz 2014 01:07:59
      Bende ilk fırsat da İstanbul'a gittiğimde nasip olursa şah ney almak istiyorum kendisinden.
      Uzun suredir yazilmamis fakat fiyat konusunda bilgisi olan var mi?
      Tesekkurler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

insan inandıklarıdır..!
    • Binbaşı
      1060 Mesaj
      15 Temmuz 2014 01:53:34
      Ney annamadım?

yapmasam uyuyamazdım

• Teğmen
      101 Mesaj
      09 Eylül 2015 12:00:28

Bende ney kursuna başlayacağım acaba öğrendiniz mi siz? (6 sene olmuş ama :D )

emre_dogan1903kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
      740 Mesaj
      Eski Kullanıcı Adı:
      mapheluiT

09 Eylül 2015 12:10:50
      Uflemeliler sabir işidir

• Yarbay
      2501 Mesaj
      09 Eylül 2015 12:13:58
      Konu düzenli olarak hortlatılmış :D

Üflemesi gerçekten zor, ben yapamamıştım en azından

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Nothing kills you like your mind.
Sayfa: [1]
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> NEY ÜFLEMEK HAKKINDA?
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.