- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Su Ürünleri Mühendisliği Nasıl? Okumak Zor Mu? İş İmkanları
Bu konudaki kullanıcılar:
 
49
Cevap
1
Favori
40329
Tıklama
Sayfa: [1]
Giriş
Mesaj


1901 Mesaj
25 Temmuz 2009; 17:19:24 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Su ürünleri mühendisliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Duyduğuma göre okuması çok zormuş.İş imkanları nasıl? Üniversiteden üniversiteye göre mezun olmak çok fark yaratır mı?
_____________________________7223 Mesaj
25 Temmuz 2009; 17:58:00 

Türkiyenin üç tarafı denzilerle çevrili olması rağmen 3-5 üniversite ile sınırlı kalan,Öss'ye giren öğrencilerin son çare olarak girdikleri yer olduğundan Türkiye'de iş imkanları diğer mühendisliklere göre düşüktür.Geçenlerde bir tanıdığımla konuşurken iki Su ürünleri mühendisinin okulu uzatmadan bitirip işsiz işsiz dolaştıklarını işittim.Üniversiteler de verilen eğitim olanakları bakımından fark yaratır.Bunu hangi üniversite bu bölümde daha fazla olanağa sahip onu araştırmak gerekli.Bir yere gideyim şu öss illetinden kurtulayım diye gidiliyorsa birinci yılın sonu veya ikinci yılın ortalarında keşke bir sene daha çalışıp adam gibi yeri kazansaydım demeniz olası.Her bölümün kendine göre zorluğu vardır çalıştıktan sonra hepsi halledilir.

Bu arada bölümü okurken yabancı diliniz var ve iyiyse ve yurt dışına çıkma imkanınız var ise yurt dışında bu bölüm için olanaklar çok daha fazla.
_____________________________

Bilgisayar donanım konusunda yazılım bazlı geniş kapsamlı tavsiye için mesaj atınız (internet,oyun,autocad ,solidworks,3dmax,maya,zbrush,video render,ses işleme,video çekim)

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
25 Temmuz 2009; 20:00:04 

Yurt dışında olanak daha fazla olsa ne olur arkadaşım. Adamlar da bizden su ürünleri mühendisi gelsin diye bekliyolardı.

Gerçekçi olalım. Beş para etmez bir bölüm. Yazarsan büyük ihtimal pişman olacaksın.


32 Mesaj
25 Temmuz 2009; 20:30:44 

1 sene daha hazırlan.. Kendinize güvenin arkadaşlar.
Balıkçılık mı okuyorsun dendiğinde "neden ben" demeyin sonra.
_____________________________

Avatar : The Last Airbender Fan Club


7223 Mesaj
25 Temmuz 2009; 21:11:06 

Siz bir ülkesiniz ve 3 tarafınız sularla çevrili bir tarafınızda suya hasret ve su ürünlerine hasret ülkeler var diğer tarafınızda su ürünlerinde çeşitliliğe ve ucuzluğa ihtiyacı olan avrupa ülkeleri var.Siz bir ülke olarak bu durumu değerlendiremiyorsanız o ülkenin suçudur.Denize kıyısı olan gelişmiş ülkelere bir bakın bakalım su ürünlerinden ne kadar para kaldırıyorlar.Örnek olarak japonya belki adamların yeme düzeni bize göre farklı gelebilir ama halının büyük çoğunluğu deniz ürünleri ile besleniyor.İspanya,fransa,italya gibi ülkeler su ürünlerinden o kadar çok ihracat yapıyorlar ki gelirlerinin önemli bir kısmını bu alan oluşturuyor.Bu yüzden yurtdışına çıkarsanız bu bölümün olanakları güzel.Yoksa Türkiye'de nerede iş bulacaksınız ki bu bölümde?
_____________________________

Bilgisayar donanım konusunda yazılım bazlı geniş kapsamlı tavsiye için mesaj atınız (internet,oyun,autocad ,solidworks,3dmax,maya,zbrush,video render,ses işleme,video çekim)


3166 Mesaj
25 Temmuz 2009; 21:44:29 

Susuz kaldığımızda, denizlerde yenecek balık bittiğinde hatırlayacağımız bir bölüm.
_____________________________

Encinaar


1901 Mesaj
26 Temmuz 2009; 1:02:26 

Garantisi olmayan bir meslek yani.Puanım ile birçok fizik bölümü ve azda olsa biyoloji bölümleri tutuyor.Onlarda garanti değil.Bir sene daha denemek zorundayım herhalde.
_____________________________1029 Mesaj
26 Temmuz 2009; 1:06:12 


quote:

Orijinalden alıntı: hydrogenfla

Garantisi olmayan bir meslek yani.Puanım ile birçok fizik bölümü ve azda olsa biyoloji bölümleri tutuyor.Onlarda garanti değil.Bir sene daha denemek zorundayım herhalde.


Eğer ilk girişin ise kesinlikle tekrar şansını dene.Adam gibi çalışıpta 2. senede daha kötü puan alan görmedim(kaydırma yapanlar hariç)
_____________________________1901 Mesaj
26 Temmuz 2009; 1:08:44 

2. Senem ilk seneye göre biraz daha yüksek puan aldım yeterince gayret etmedim,anadolu lisesi mezunuyum ama sayısal bölümü mezunlarının puanları yerlerde sürünüyordu.Son bir kez daha denemeyi düşünüyorum.Bugün internette de bölümlere ve iş imkanlarına baktım.Başka yapabileceğim birşey yok.
_____________________________ 
131 Mesaj
29 Ocak 2010; 15:09:47 

Bu arada Su Ürünleri Bölümünün dersleri de oldukça ağır ve zordur . Yani puanının düşük olması seni şaşırtmasın derim ;)
_____________________________ 
0 Mesaj
30 Nisan 2010; 14:40:52 

Ben su ürünlerinde okuyorum ve gayette mutluyum.Bölüm derslerimiz çok ağır yeri geliyor tıp okudugunuzu sanıyorsunuz yeri geliyor veterınerlık okuyorsunuz ee tbı yerı gelıyor ınsaat muhendıslıgı okuyorsunuz ..Bu yuzden dersler çok ağır fakat aşırı zevkliidr.Burdan çıktıktan sonra balıkçı olmuyorsunuz onu bilin bir kere hem balıkçılıkta kotü bir meslek degıldir.Suyu seviyorsanız hatta suda yaşayan canlıları sevıyorsanız ilgi alanınızsa okumalısınız.İş imkanları oldukça geniş bir bölüm bugun ülkemizde tıp yada diğer müh fakültelerini bitiren boş kalırken biizm su ürünlei mühlerinin iş imknları oldukça geniştir.Okurken zevk alırsanız ve başarılı olursanız birde yabancı diliniz varsa her firma sizi işe alır bu her meslek grubu için böyledir.Dünyadakı bir çok ülkeye gitme fırsatınız olur bu sayede ......yaşarsınz güzel güzzel
O yüzden eğer ilgi duyuyorsanız bence yazamlısınız bu bölümü kesinlikle pişman olmazsınızz ...
Üniversiteden üniversiteye imkanlar değişir sadece bu bölümü denizi olan bır yerde okumanızı önerırım pratik yapmak açısından eğitim açısından görsellik açısından bu çok önemlidir.Zamanınızı balıklara ve diğer su canlılarına ayırmak istersenız tabı bunu yanında balıkların yetişeceklerı havuzlarıda çizmek istersenız herkesi bekleriz ............emin olun çok memnun kalıcaksınızdır sevgilerle .. :)
_____________________________ 
0 Mesaj
14 Eylül 2010; 2:47:45 

Su Ve Su ürünlerine meraklıysan okumasi çok zevkli ama Eğer okumak için diploma için okursan zor geliyor.Ders içeriğine gelirsen alan dersleri yani sıra mühendislik kısmı ve Latince zorluyor.
Ben Şuan kendi meslieğimi icra edemiyorum derken utansam çok istesemde yapamiyorum ülekem ki 4 tarafi sularla cevri olmasina rağmen yapamiyorum denemedim denedim ama biz iş alinirken su ürünleri müh.. olarak cagrılıyoruz fakat başlayinca düz içci yerine konuyoz ve iş verenin savunmasi sizin gibi cok var sen gidersin beş kişi gelir.çalişma şartlarini sölemiyorum çunku tabiri cayizse it bağlasan dürmaz derler yaaaa öleeee...
İşsiz kalamya gelince okudugun bolum önemi çok ama o birazda kişi kaynaklanir ben kendi meslegimi içra etmiyorum şantiye sorumlusyum nerden nereye diyecen ama okurken küçüm sediğim mukavemet,mühendislik mekaniği,akişkanlar mekaniği,teknik resim,malzeme bilgisi veölçme bilgisi dersler sayesinde şimdi ekmek yiyorum.....
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
14 Eylül 2010; 9:30:34 

yok artık iş imkanı nerde fazla Allah aşkına?


875 Mesaj
14 Eylül 2010; 10:29:58 

tıp ve birkaç bölüm dışında hangi bölümde iş imkanı var sizce
_____________________________757 Mesaj
14 Eylül 2010; 11:59:36 

Dalga konusu olan bir mühendislik. Kaldırım mühendisliği yerine su ürünleri mühendisliği deniyor artık, o derece.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


130 Mesaj
1 Ekim 2010; 17:36:33 

su ürünleri yetiştiriciliğinde avrupanın 3. ülkesi ve yıllık ortalama 600 milyon tl oda yaklaşık 400 milyon $ yapar ihrcaat yapan bir ülkedeyiz (iç pazarı saymıyorum bile ki oda bu değerlere yakın) ,bu sektörde çalışmak herkesin harcı değildir bundan emin olun iş zor ve tecrübe gerektirir ama siz okul hayatınızda bu tecrübeyi yaşayabilecek bir üniversitede ve hakkını vererek okursanız emin olun işsiz kalmassınız(ben sektörün %75inin bulunduğu muğlada okudum bbu bölümü). bu bölüme hakaret edenler ne bildiklerini sanıp böylesi bol keseden atıyolar bilmiyorum bilmediğimiz şeyler hakkında yorum yapmak nekadar kolay değilmi " yok bu çok kötü bu kaka iiiğ" , öğretmenlik okumak için bi taraflarını yırtıp çok yüksek puanlarla üniversitye girip yıllarca atama bekleyenleride biliyoruz sonrada dersane köşelerinde asgariücretle çalışn bölüm mezunları var. neyse ben başka bölümleri kötülemicem ama şunu söylemek istiyorum bu bölüm zordur arkadaşlar okumasıda zordur iş hayatıda zordur hatta mezun olanların bence en fazla %25 i bu sektörde çalışabiliyordur ama şundanda eminim çalışanlar bulundukları konumdan çok memnunlar ve iyide para kazanıyorlar.
_____________________________ 
2744 Mesaj
1 Ekim 2010; 23:40:28 

dalga konusu diyenlere acıyorum ya cidden arkadaşım mezun oldu yetiştiricilikten 2 bin tl ye işe başladı bende yetiştiricilik son sınıftayım bitsin bakacaz
_____________________________12553 Mesaj
1 Ekim 2010; 23:42:25 

Bölümün puanları düşük sanırım.
_____________________________ 
2744 Mesaj
2 Ekim 2010; 13:12:32 

valla düşük die kötülemek kadar saçması yok sanki her yüksek puanlı yer kesin iş sahibi yapıyor
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
2 Ekim 2010; 19:12:53 


quote:

Orijinalden alıntı: TwiNChiL

valla düşük die kötülemek kadar saçması yok sanki her yüksek puanlı yer kesin iş sahibi yapıyor

%100 olmasa da belirleyicliği var bence puanların..


130 Mesaj
3 Ekim 2010; 0:23:30 


quote:

Orijinalden alıntı: Temel Mühendis%100 olmasa da belirleyicliği var bence puanların.."ODTÜ Fizik Öğretmenliği bölümü mezunu Nazım Öztunalı, 2009 Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın (KPSS) eğitim bilimleri dalında “Türkiye birincisi” olmasına karşın, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından fizik öğretmenliği için bu yıl kontenjan ayrılmaması nedeniyle açıkta kaldı. Bu duruma isyan eden Nazım Öztunalı, “Din kültürü öğretmeni dahi 452 tane alınıyorken bir tane fizik öğretmeni almamaları çok enteresan ” dedi."

ODTÜ Fizik öğretmenliği puanıda baya bidüşükdür zaten normal bence :)
_____________________________ 
2744 Mesaj
3 Ekim 2010; 0:41:17 


quote:

Orijinalden alıntı: bugsaka

"ODTÜ Fizik Öğretmenliği bölümü mezunu Nazım Öztunalı, 2009 Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın (KPSS) eğitim bilimleri dalında “Türkiye birincisi” olmasına karşın, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından fizik öğretmenliği için bu yıl kontenjan ayrılmaması nedeniyle açıkta kaldı. Bu duruma isyan eden Nazım Öztunalı, “Din kültürü öğretmeni dahi 452 tane alınıyorken bir tane fizik öğretmeni almamaları çok enteresan ” dedi."

ODTÜ Fizik öğretmenliği puanıda baya bidüşükdür zaten normal bence :)


aynen kardeşim katılıyorum ama devlet orası atama yoksa yapabilecek bişey yok :)
_____________________________12553 Mesaj
3 Ekim 2010; 22:31:50 


quote:

Orijinalden alıntı: TwiNChiL

valla düşük die kötülemek kadar saçması yok sanki her yüksek puanlı yer kesin iş sahibi yapıyor


Ben kötülemedim. Söyledim sadece.
_____________________________ 
2 Mesaj
3 Ekim 2010; 23:12:45 

bölümün iyisi kötüsü yoktur, dayının iyisi kötüsü vardır. ensen kalınsa kaldırım mühendisliği bile okusan yeterli.
_____________________________ 
3 Mesaj
2 Aralık 2010; 18:51:12 

Türkiye'de yanılmıyorsam en son Atatürk Üniversitesi'nin de katılımıyla 17 tane Su Ürünleri Fakültesi oldu. Aynı şekilde de bir o kadar da Su Ürünleri Teknikeri yetiştiren MYO var. 2 tane de Su Ürünleri Lisesi. Aşağı yukarı şu an elinde diploması olan 11000 Su Ürünleri Mühendisi var. Bunların yaklaşık 4000 civarı sektörde çalışıyor.
Türkiye'de yaklaşık 750.000 ton/yıl balık üretiliyor. Bunun 200.000 tona yakını kültür balıkçılığı işletmelerinde üretiliyor. Bunun da yaklaşık 60.000 tonu içsularda kalanı da denizde yapılıyor. 50 ton/yıl kapasite üzerinde üretim yapan her işletme bir mühendis bulundurmak zorunda. Ziraat Mühendisleri Odası'nın son belirlediği rakamlara göre yeni mezun mühendisin maaşı 2000 TL olmak zorunda. Tabii ki pratikte böyle olmuyor. Ancak sektöre 2-3 yıl hizmet verip, istikrarlı çalışabilenler bu maaşı rahatlıkla alabiliyor. Su Ürünleri Mühendisliği mühendislik dalları arasında en zor olanlarından birisidir. Saha şartları ağırdır. Doğa ile sürekli mücadele halindesiniz. Denizi, suyu, doğayı sevmeyen birisinin bu mesleği yapması çok zordur. Peki bir Su Ürünleri Mühendisi nerelerde iş bulabilir:
- Öncelikle maddi olanakları iyiyse kendi balık çiftliğini kurabilir. Karlı bir iştir.
- İkinci olarak tabii ki akademik kariyer yapabilir.
- Tabii ki kültür balıkçılığı yapan işletmelerde mühendis olarak çalışabilir. (Maaşlar başlangıç olarak 1000-2000 arası)
- Mühendis olduğu için Danışmanlık, Proje, Plan Çizimi, Fizibilite Raporlaması işlerini yapabilir. Yılda 5 proje yapsa 20-25000 TL kazanabilir.
- Yabancı dili iyise ve tecrübe kazanmışsa dünyanın bir çok yerinde çalışabilir.
- Ağ yapım, Aşı, Ağ-kafes, Malzeme-mekanizasyon, tesislerinde çalışabilir.
- Balık yemi üreten (çok büyük firmalar var mesela Abalıoğlu, Pınar vs) işletmelerde çalışabilir.
- Su ürünleri işlemesi yapan (balık, kabuklu, yumuşakça vs) tesislerde çalışabilir (Maaşları iyidir).
- Akvaryum balıkları üretimi yapabilir. Mevcut işletmelerde çalışabilir.
- Yakın yol zabiti olarak gemilerde çalışabilir. Kısa zamanda 3. kaptanlığa yükselen arkadaşlarımız var.
- CMASS, PADI gibi eğitimleri alarak, balık çiftliklerinde dalgıç olarak görev yapabilir.
- Kendi dalış okulunu açabilir.
- Büyük marketlerde su ürünleri reyon sorumlusu olabilir (2000 TL civarı maaşı var).
- Tabii ki Tarım Bakanlığı ve İl Müdürlükleri, Çevre ve Orman Bakanlığı ve İl Müdürlükleri, DSİ, Araştırma Enstitüleri gibi devlet kurumlarında da Su Ürünleri Mühendisi kadrosuna girebilirler.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Ancak bu bahsettiklerimin yerine gelebilmesi için okul döneminde kendinizi bu alanlarda uzmanlaştırmanız gerekiyor. Ders seçimlerinizi, staj döneminizi iyi belirlemelisiniz. Sektörde tecrübe kazanıp da işsiz kalan çok az insan var. Bu meslekte tecrübeli mühendis değerlidir. Dersler maalesef çok fazla karışık. Multidisipliner bir meslek dalı. Öğrencinin 4 yıllık süreçte seçimlerini doğru yapması gerekir.
Mezun olduktan sonra da sahaya ilk çıktığınızda bazı problemlerle karşılaşıyorsunuz. Örneğin; gittiğiniz kültür balıkçılığı işletmesinde sizden daha tecrübeli konumda olanlar sizi ezmeye çalışabilir ve zorluk derecesi yüksek, angarya işleri yükleyebilirler. Bu nedenle ilk 6 ay ve 1 sene içinde istikrarlı ve sabırlı olmak gereklidir.
Üniversitede çok yüksek puan alacağının garantisi olan arkadaşlar dışında, bence iş bulur muyum diye düşünerek üniversiteye girmeyin. Üniversite size iş bulmaz. Meslek kazandırır. Meslek sahibi olmak iş sahibi olmak değildir. Sahada rekabet çok fazla. İş bulabilmek için sizinle yarışanlardan farklı yönleriniz olmalı.

Son söz olarak: Eğer bir gün mutlu olmak istiyorsan sarhoş ol. Bir yıl mutlu olmak istiyorsan evlen. Ömür boyu mutlu olmak istiyorsa sevdiğin işi yap.
_____________________________

Cem Kadeş
Aquapena Su Ürünleri
www.aquapena.com


11361 Mesaj
3 Aralık 2010; 9:25:17 

Biyoloji, Çevre, Ziraat gibi bölümlerden bir farkı yok fırsat olarak.
Ben su ürünleri mühendisiyim, fırsatları olduğu gibi çok büyük dezavantajları da var.
KPSS'den 72 taban puanıyla atama aldı bu bölüm geçen yıl, biyoloji 85 ile artık siz hesaplayın.
Memur olmak isteyen için ideal bölüm, benim son çarem memurluk, bazı ideallerim var yüksek lisans yapıp yurtdışı deneyeceğim.
Özel sektör olarak çok imkanınız yok, hoş 1-2 mühendislik dışında hiçbir mühendisliğin Türkiye'de yaygınlığı ve avantajı yok çünkü Türkiye'de üretim ve ar-ge yok.

Benim önerim başka çaresi olmayan gitsin benim gibi, ama kolay sanmasın bitirmesi çok zor bir bölümdür.
Veterinerlik, mühendislik, biyoloji ve temel bilimler gibi alakasız alanlara hakim olmanız gerekli.
Mühendislik mekaniği, mukavemet, akışkanlar mekaniği gibi dersler alıp üstüne farmakoloji gibi dersler alıp, onun da üstüne genetik ve ıslah gibi dersler alıyorsunuz, hiç kolay değil söyleyim.

Beni ailem ya çalışacan ya da okuyacan diye diretince ilk senemde 2005'te girdim, hiç alakam olmadığı halde okudum bitirdim, Türkiye gerçekleri işte yapacak başka bir şey yoktu.
_____________________________

Eğer bunu okuyorsan, bu uyarı senin için. Bu anlamsız forum imzasından okuduğun her kelime hayatından harcanan diğer bir saniye demek. Yapacak başka işlerin yok mu? Hayatın gerçekten bu kadar boş mu da bu anları daha iyi geçirebileceğin bir yol düşünemiyorsun? Yoksa saygı duyduğun ve inandığın bu otoriteyi ortaya koyanlardan çok mu etkilendin? Okuman gereken her şeyi okur musun? Düşünmen gereken her şeyi düşünür müsün? Sana alman gerektiği söylenen her şeyi satın alır mısın? Evinden çık, karşı cinsten biriyle tanış, gereksiz alışverişleri ve mastürbasyonu bırak. İşinden ayrıl, bir kavga başlat, yaşadığını kanıtla. Eğer insanlığını ispat edemezsen, bir istatistik olarak kalacaksın. Artık uyarıldın...


 
91 Mesaj
14 Aralık 2010; 22:54:39 

arkadaşım ben su ürn. müh.yim sana hiç tavsiye etmiyorum bu bölümü çünkü 11000 mezun var çoğu farklı alanlarda asgari ücretle çalışıo...kpss ye 2500 mezun girdi ama devlet 30kişi filan alıo ve atama puanı öyle 72 filan deil,yurtdışı iş imkanın çok zor...ben iş ilanı ararken gördüm bu sayfayı ve ben yandım siz yanmayın...tavsiye ettiiğim bölümler:ziraat,öğretmenlik,herhangibir sağlık dalı,polislik ve tabi olursa tıp :)

şimdi 17 tane su ürn. fakültesi war ve heryıl 1500civarı mezun çıkacak ama iş yok
_____________________________ 
0 Mesaj
3 Şubat 2011; 20:11:12 

Arkadaslar ben 2 sinifta biraktim zararin neresinden donsem kardir dedim istanbul universitesindeydim
Kimseye aldanmayin gerekirse 5 sene hazirlanin gitmeyin o bolume ne akademik olarak bi geleceginiz olur ne ozel sektorde biseler yapabilirsiniz hayatinizda gorebileceginiz en vasat ogrenci topluluguyla derslere girersiniz benim zamanimda zamanimda derken 2 yil once okuyan insanlar avaraj 23 yasindaydi o kadar caresiz olanlarin girdigi bir bolum ben 17 yasindayken ilk tercihimde girip hayatimi kararttim su an mezun olan insanlarla halen gorusuyorum birisi is var sigorta yok para yok diyo digeri hic is yok diyo
yok vasatsaniz kendinizle ilgili hic bi umidiniz yoksa gidin arkadaslariniza katilin yok ben piril piril daha gencim hayallerim var derseniz uzak durun gidin bolumu kurup obunu acmayanlarin birde yuzune tukurun
Bu bolumun bir odasi bile yoktur yuz karasidir utanc vesilesidir surekli asagilanirsiniz hazirlikta bile sapsal bi haraket yapanlara sen su urunlerimi okuyosun diye alayli konusulur kiz arkadasiniz kuzeniniz sokaktaki adam bile dalga gecer
Size size derken ilk tercihinde burayi yazmayi dusunup aa denizi dogayi seviyorum ailem balik kulturunden geliyo diye masum dusuncelerle yazicaksaniz yalvaririm tekrar deneyin !!! Ben hayatimin en buhranli donemlerini o fakulteyi okurken yasadim 2 sene ozurlu insan gibi hiseettim psikolojim kendime guvenim asindi
Hic alakam olmadigi halde buraya sirf gencleri uyarabilmek icin girip uye oldum
su an nerdemiyim cok ama cok daha iyi biryerde hayalerimin pesindeyim ,,,
_____________________________0 Mesaj
6 Ağustos 2011; 0:39:17 

Arkadaşlar lütfen mesajımı dikkate alın. Su ürünleri 2. sınıfa geçtim. Ama bırakmayı düşünüyorum. ( 2011 Tercih sonuçlarını bekliyorum) edit: Bilgisayar programcılığını kazandım ama gitmedim. Su ürünlerine kaldık anasını babasını satam. Mecbur bitecek aga.. Sonra ve elini aöf, dgs, kpss 3001 falan..

Bir senede beni depresyona sokan bölüm. Size yemin edebilirim tam 16 kilo kaybettim. Hayatımın hatası nedir diye soracak olursanız su ürünleri okumak derim. Bu bölümün kendini geliştirmekle alakası yok. Teknik gezilere gittiğimiz tesisler. barajlar rezillik. Telefon çekmez. Şartları berbat... 3 bin 5 bin TL maaş muhabbetide yalan yok öyle birşey. Mühendis asgari ücret alıyor ya.

Mantık hatalarına bakın hocalar su ürünlerinden çok iyi kazanılıyor diyorlar. Peki o hocalar neden öğretim görevlisi oluyor da gidip çalışmıyor barajlarda tesislerde

Dersler çok çok zor. Hele bölüm derslerini geçmeniz için bir yerlerinizi yırtmanız lazım. Balıkların tüm herşeyini bilmek zorundasınız. Kan dolaşım sisteminin 16 tane görev yapan elemanlarının latincesi post kardinal venalar falan offf ki ne of. sıkıcı mı sıkıcı dersler. ilgi alanınız değilse çekilmez. çooooooooooook zor. abartmıyorum. çalışmaktan bıktım ya yok böyle bir bölüm. latinceyi sökeceksiniz. ama hiç bir işinize yaramayacaktır. hemen unutuluyor. boş muhabbettir bu bölüm.- barajlar tesisler yerleşim yerlerinden çok uzak. telefon çekmez. net çekmez. eve gidip gelemezsiniz. kafayı yersiniz.
- kızlara göre değildir. ciddiyim ameleliktir ağır şeyleri yapamazsınız.
- barajda ki çiftlikte mühendis suya düşüp ana avrat işine sövdüğüne şahidim.
vs.vs.vs vaktim yok eklemeleri daha sonra yapacağım ama bakın sakın sakın okumayın. ya şöyle ya böyle iyi olur ilerde falan demeyin. okumayın okursanız hayatınızın hatasını yaparsınız. Görmüş geçirmiş bir arkadaş tavsiyesi..< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Can-KsK35 -- 17 Eylül 2011; 1:06:23 >
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

Kişisel Web Günlüğü SEO WordPress


 
0 Mesaj
13 Ağustos 2011; 0:39:55 

ben küçüklüğümden beri suyu çok severim. (sırf içmek değil :D ) Balıklar hakkında bilgi edinmeyi, beslemeyi v.b şeyleride çok severim. acaba su ürünleri ve mühendisliği seçersem pişman olur muyum ?.


4205 Mesaj
13 Ağustos 2011; 0:55:34 

Mesajım bulunsun bir ara okuyacağım hepsini.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________


Kim ki, kendinden bir canavar yaratır,o zaman insan olmanın acısından kurtulur.


 
2744 Mesaj
13 Ağustos 2011; 3:04:09 

Bende bu sene ege uni su urunleri fakultesi yetistiricilik opsiyonu mezunuyum
Askere gitmeden is cok zor ya asari ucret ile baslaniyor ama dersler cidden zor< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________0 Mesaj
4 Ekim 2011; 0:16:18 

İşte sınıfımdan bir görüntü. Bugün çektim. Dersler böyle balıklarla iç içe
_____________________________

Kişisel Web Günlüğü SEO WordPress


 
73 Mesaj
24 Ekim 2011; 21:10:21 

fotoğrafı bi görsek patlamış sanırım :))
_____________________________ 
0 Mesaj
8 Aralık 2011; 15:13:30 

Herkese selam arkadaslar,

nette dolanirken denk geldi forum bende yazilanlara cevap vermeden gecmek istemedim.Yukarida dogru ve yanlis bilgiler oldugunu farkettim belkide ufaktan bir kucumseme oldugunu.

Sizi guncel bilgiler ile bilgilendireyim.Ege Universitesi 2011 Yili Su Urunleri Fakultesi mezunuyum.Amerikadan geleni 2-3ay oldu .Size sektorumuz hakkinda bilgi vermeyim sicak sicak.Evet su urunleri sektorunde avcilik yetistiricilik isleme teknolojisi cok ciddi rakamlar donmektedir ve calisanlarda ulkemiz haric gordugum kadariyla ciddi rakamlar kazanmaktadir.Suan isimleri onemli olmayan yurtdisindaki isleme tesislerinde calistim .Ufak bir ornek vereyim 8-9aylik surecte 1 tesis sadece avciliktan gelen urunler dogrultusunda 1 milyar 400 milyon dolar kar bekliyolardi .Benim paycheckim aylik 4 bin kusur dolardi.Yurtdisindan ufak bir ornek verdim bunu yapan binlerce insan ve italat ihracat seklinde calisan yuzlerce buyuklu kucuklu tesis bulunmakta.Gelelim ulkemizdeki tesislere.Burada da firmalar guzel rakamlar kazanmakta fakat calisanina bukadar ciddi rakamlar vermemektedirler.Nasil olsa cok mezun var ucuza calisan! mantigi ile yaklastiklari icin mezunlarimizda 500-600 tl ye calismayi kabullendikleri icin ekmek aslanin agzinda olayi vs vs.Sektore,bolume sahip cikan insanlar aramizda yok denecek kadar az diyebilirim.Sektor zor kazanci iyi yurtdisi icin.Tabi ulkemizde bazi firmalarida es gecmek istemiyorum calisanlarina deger veren hakkinida odeyen yerlerde bulunmaktadir.

Yukarida guzel yere deginilmis.Ingilizce sart oglu sarttir.yine bir ornek vereyim Norvecte aquakultur uzerine bir ilan denk geldi tesislerine mudur aramaktadirlar ve 5 bin euro maas verilmektedir.sizde arama saylarindan bu ilani kontrol edebilir bulabilirsiniz.yetistiricilik hic ilgimi cekmedigi icin ilgilenmedim.

kisacasi sektor inanilmaz buyuk.ama ogrencilik suresinde yapilmasi gereken cok sey var diyebilirim.

herkese calisma hayatinda basarilar dilerim..< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alikemal11 -- 8 Aralık 2011; 15:18:27 >
_____________________________ 
2744 Mesaj
8 Aralık 2011; 15:40:48 

Aylardir is bulamadim napacam bilmiorm< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________ 
38 Mesaj
1 Şubat 2012; 4:32:24 

kardes hangı okul mezunusun? sınıfta kaldın mı hiç?
_____________________________

Çok şükür ki;çok şükür diyebiliyorum.


 
78 Mesaj
14 Haziran 2012; 16:01:18 

ben 4. sınıf öğrencisiyim su ürünlerinde, iş imkanı olarak diğer bölümlerden çok farklı değiliz yani iş yok fakat şunu da belirtmek gerekir olay kişinin kendisinde başlıyor iş konusunda.. kendini geliştiren ve yabancı dili olanlar birçok bölümde olduğu gibi burada da açıkta kalmaz. dersler zor, abartmıyorum günlerce çalışıp 25-30 alacağınız dersler mevcut, bu notu tüm sınıfın aldığını gördüğünüzde derslerin gerçekten zor olduğunu göreceksiniz. ben başka çarem olmadığından başladım ama şu an mutluyum. zaten kendi sektörümde çalışmayı düşünmedim hiç, bu bölümden alacağım 4 yıllık diploması ve mühendis ünvanı benim için yeterli.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________


Katılım zamanı: 25 Ağustos 2005


115 Mesaj
22 Temmuz 2012; 2:35:18 

quote:

Orijinalden alıntı: Can-KsK35

Arkadaşlar lütfen mesajımı dikkate alın. Su ürünleri 2. sınıfa geçtim. Ama bırakmayı düşünüyorum. ( 2011 Tercih sonuçlarını bekliyorum) edit: Bilgisayar programcılığını kazandım ama gitmedim. Su ürünlerine kaldık anasını babasını satam. Mecbur bitecek aga.. Sonra ve elini aöf, dgs, kpss 3001 falan..

Bir senede beni depresyona sokan bölüm. Size yemin edebilirim tam 16 kilo kaybettim. Hayatımın hatası nedir diye soracak olursanız su ürünleri okumak derim. Bu bölümün kendini geliştirmekle alakası yok. Teknik gezilere gittiğimiz tesisler. barajlar rezillik. Telefon çekmez. Şartları berbat... 3 bin 5 bin TL maaş muhabbetide yalan yok öyle birşey. Mühendis asgari ücret alıyor ya.

Mantık hatalarına bakın hocalar su ürünlerinden çok iyi kazanılıyor diyorlar. Peki o hocalar neden öğretim görevlisi oluyor da gidip çalışmıyor barajlarda tesislerde

Dersler çok çok zor. Hele bölüm derslerini geçmeniz için bir yerlerinizi yırtmanız lazım. Balıkların tüm herşeyini bilmek zorundasınız. Kan dolaşım sisteminin 16 tane görev yapan elemanlarının latincesi post kardinal venalar falan offf ki ne of. sıkıcı mı sıkıcı dersler. ilgi alanınız değilse çekilmez. çooooooooooook zor. abartmıyorum. çalışmaktan bıktım ya yok böyle bir bölüm. latinceyi sökeceksiniz. ama hiç bir işinize yaramayacaktır. hemen unutuluyor. boş muhabbettir bu bölüm.- barajlar tesisler yerleşim yerlerinden çok uzak. telefon çekmez. net çekmez. eve gidip gelemezsiniz. kafayı yersiniz.
- kızlara göre değildir. ciddiyim ameleliktir ağır şeyleri yapamazsınız.
- barajda ki çiftlikte mühendis suya düşüp ana avrat işine sövdüğüne şahidim.
vs.vs.vs vaktim yok eklemeleri daha sonra yapacağım ama bakın sakın sakın okumayın. ya şöyle ya böyle iyi olur ilerde falan demeyin. okumayın okursanız hayatınızın hatasını yaparsınız. Görmüş geçirmiş bir arkadaş tavsiyesi..

Kardeşim Allah yardımcın olsun.

Bu arada yazılarını okurken yerlere yattım gülmekten.
_____________________________

Ajda Pekkan Öldi mü ?
Hülya Avşar Kaldı mü ?
Gülben Ergen Aldi mü?
Keremcem Yırtılır...


115 Mesaj
22 Temmuz 2012; 2:38:32 

quote:

Orijinalden alıntı: Hacıkafir

Su ürünleri mühendisliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Duyduğuma göre okuması çok zormuş.İş imkanları nasıl? Üniversiteden üniversiteye göre mezun olmak çok fark yaratır mı?

Sen yazdın mı bu bölümü ?
_____________________________

Ajda Pekkan Öldi mü ?
Hülya Avşar Kaldı mü ?
Gülben Ergen Aldi mü?
Keremcem Yırtılır...


115 Mesaj
1 Ağustos 2012; 18:43:16 

quote:

Orijinalden alıntı: BLADEEEE

ben 4. sınıf öğrencisiyim su ürünlerinde, iş imkanı olarak diğer bölümlerden çok farklı değiliz yani iş yok fakat şunu da belirtmek gerekir olay kişinin kendisinde başlıyor iş konusunda.. kendini geliştiren ve yabancı dili olanlar birçok bölümde olduğu gibi burada da açıkta kalmaz. dersler zor, abartmıyorum günlerce çalışıp 25-30 alacağınız dersler mevcut, bu notu tüm sınıfın aldığını gördüğünüzde derslerin gerçekten zor olduğunu göreceksiniz. ben başka çarem olmadığından başladım ama şu an mutluyum. zaten kendi sektörümde çalışmayı düşünmedim hiç, bu bölümden alacağım 4 yıllık diploması ve mühendis ünvanı benim için yeterli.

Okutulan dersleri hoşuma gitti.
_____________________________

Ajda Pekkan Öldi mü ?
Hülya Avşar Kaldı mü ?
Gülben Ergen Aldi mü?
Keremcem Yırtılır...


 
2582 Mesaj
29 Ağustos 2012; 17:16:55 

akdeniz üniversitesi su ürünleri mühendisliğinde okuyorum.2 yıl bitti.dersler zor ama yapılmayacak değil.ben çalışmayan,dersleri sürekli takip etmeyen,aynı zamanda hafta sonları part time olarak sürekli çalışan birisi olarak 2. yıl sonunda 3.21 ardışık ganodayım.

iş durumu olarak gözlemlediğim kadarıyla çoğu bölümle aşağı yukarı aynı.akedemisyen olarak kalmak isteniyorsa şans biraz daha fazla çünkü fazla mezun öğrenci sayısı yok.bitirenlerin çoğuda son çare olarak geldiğinden okulda kalmayı düşünmüyor.bu noktada yabancı dil,not ortalaması ön plana çıkıyor.erasmus imkanı var ve bizim üniversite için söyleyim gelenlerin ingilizce seviyesi oldukça düşük.yani ingilizcesi orta ve üstü olan için erasmus şansı yüksek.ben bu yıl sınavına giricem mesela.kız arkadaşım kimya bitiriyor onda da iş olanağı az,biyoloji fizik vs gibi bölümlerde benzer.ziraat la ortak derslerimiz var o bölüm hocalarınında dediğine göre mezun sayıları çok fazla olduğundan iş olanağı zayıf.kısacası bizim ülkemizde genel olarak bu sıkıntı var.bir çok insan yazıp çizmiş işsiz kalıyosun vs diyede kaç tane üni bitirip istediği gibi bir işte olan yada tatminkar para kazanan var acaba?çoğu insan diploma için gidiyor başka iş yapıyor.

su ürünlerini okuyan bir kişinin ingilizcesi iyi olmalı her bölümde olduğu gibi ve dalgıçlık olayınıda gözardı etmemeli.en azından sektörde iş bulamazsan,okul dönemi dalgıçlık eğitimlerini alıp bu yönde çalışılıabilir.normalinde özel sektörde çok paralara alınan bu sertifika,bizim bölüm hocalarının yardımıylada çok daha cüzzi miktarlara alınabiliyor ve para kazanılan bir iş.onun dışında işletme sahibi olunabilir(balık çiftliği)
_____________________________

Seat Leon fr


0 Mesaj
8 Ekim 2012; 22:48:57 

Burayı arkadaşlarım okuyup bana mesaj atıyor. Abartma vs. diye ciddi anlamda su ürünleri okumaya düşman biriyim. Ben ettim siz etmeyin. Kişisel görüşlerimi paylaştığım blogum var. 2 adet su ürünleri okumak adlı yazı yazdım. OKUYUN
http://www.candirgen.com/su-urunleri-okumak.html
http://www.candirgen.com/su-urunleri-okumak-2.html< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Can-KsK35 -- 8 Ekim 2012; 22:51:32 >
_____________________________

Kişisel Web Günlüğü SEO WordPress


322 Mesaj
19 Şubat 2013; 0:02:37 

Bende lise sonum bu sene. Su ürünleri düşünüyorum yoğun mu dersler. Hayatımda doğru düzgün kitap açmadım zorlanırmıyım.
Balık çiftliğimiz var. faydası olur mu bilmiyorum da puanı düşük diye tercih edicem.
_____________________________ 
2582 Mesaj
25 Şubat 2013; 23:23:47 

yaw hakkaten yukardaki arkadaş amma çok abartmış olayı.sanki refah seviyesi çok yüksek bir ülkede yaşıyoruz ve üniversite bitirip tek işsiz kaldığın bölüm su ürünleri mühendisliği.bu kadar dar açıklı bir bakışta olan birisi anca bu düşüncelerde olur zaten.

madem bu kadar araştırmacısın okulu okumadan önce niye araştırmadın madem?aynı puana fizikte okuyorsun biyolojide.hatta 2. öğretim yazarsan daha yüksek puanlı yerlerde geliyor.şuan ülkede 4 yıllık çoğu bölümü bitirdiğinde işsiz kalabiliyorsun,iş bulursanda çok komik rakamlara çalışıyorsun.kendini geliştirmedikten sonra bu her iş dalında aynı.arkanda dayın vardır o başka tabi.

su ürünlerinin şartları evt öyle süper değil fakat birçok bölümdende kötü değil.biraz sermayen olursa kendi yerini açabiliyorsun.ayrıca okulda akademisyen olarak kalmak istersen şansın yüksek çünkü diğer bölümler gibi çok fazla kadroya girmek isteyen yok.nedenmi?malsefki puanı düşük olduğundan senin gibi oturduğu yerden iş para bekleyen tiplerle dolu.

ders zorluğuna gelirsekte ne çok zor ne çok kolay bence.şuan 3. sınıftayım okula başladığımdan beride para kazanmak zorunda olduğumdan cuma ctesi pazar teknoloji mağazasında çalışıyorum.hatta bu dönem full e geçtim.aradı önemli ders olduğunda okula gidip derse gidiriyorum.

yine söylüyorum arkadaşlar.üniversite yatmaya,gezmeye gelme yeri değildir.tamam bunlarıda yapacaksın ama yeri gelecek eşşek gibi derste çalışacaksın,sabahları kalkıp akşama kadar okulda da derse gireceksin.bunları göze alamayan bir insan hiç kalkıpta okumasın bence.hem parasına hem zamanına yazık.
_____________________________

Seat Leon fr


115 Mesaj
25 Mayıs 2013; 18:01:20 

TwiNChiL kullanıcısından bahsetti
_____________________________

Ajda Pekkan Öldi mü ?
Hülya Avşar Kaldı mü ?
Gülben Ergen Aldi mü?
Keremcem Yırtılır...


115 Mesaj
25 Mayıs 2013; 18:07:00 

quote:

Orijinalden alıntı: Werner Heisenberg

Mesajım bulunsun bir ara okuyacağım hepsini.

Hocam , okumalısın mesajları.

Koptum yemin ederim bazı yorumlara
_____________________________

Ajda Pekkan Öldi mü ?
Hülya Avşar Kaldı mü ?
Gülben Ergen Aldi mü?
Keremcem Yırtılır...


 
9 Mesaj
7 Haziran 2013; 11:53:09 

Sayfada yazılan hemen hemen her mesajı okudum doğru olanlarıda var yanlış olanlarıda
Ben 4. sınıf su ürünleri mühendisiyim artık mezun oluyorum ilk çanakkalede başaladım ordada su ürünleri mühendisliğidi sonra egeye geçtim. Bölüm hakkında konuşacak olursam bölüm kolay değil ve bir takım gereksiz derslerde var yok değil. Öncelikle ve öncelikle balığı demiyorum tüm su ürünleri ve bitkilerini alglerini sevmelisiniz eğer ilginiz varsa okunacak bir bölümdür. Ama eline balık almaya korkan insanlar gördüm ben bölümde bunlar zaten 2. sınıfta bırakıyor çoğu deniz altını sevmeniz gerekiyor. Ben tesadüfen girdim ve mutluyum sevdim bölümümü sonradan. Dersler kolay değil tüm mühendislikleri içeren ortak mühendislik derslerini alıyorsunuz bunun yanı sıra eğer zorlarsanız gemi kaptanlığıda var ama bu iş üstüne yoğunlaşmanız lazım gemi kaptanlığı formasyon dersleri alıyorsunuz okulda. Eğer ben okuyacam bu bölümü diyorsanız Ege yi tercih edin kesinlikle hoca kadrosu çok sağlamdır ve burdan mezun olduğunuzda bilginize çok güveniyorsunuz tabi çaışacaksınız derslere eğer üniversiteyi yan gelip yatmak olarak düşünüyorsanız zaten gelmeyin. Eğer ben üniversitede çalıştığım kadar çalışsaydım derslere zaten şuan bu bölümü okumuyordum. İş konusuna gelince sektörde 900 tl yede çalışan var CEO olanda var. B tamamen size kalmış mesleği sevmenizle alakalı birşey. İlk başta çalışma şartları gerçekten zor yem çuvalı taşıtıyolar günde 4-5 sefer kafeslere daldırıyorlar. Kuluçkahanede sifonlama yaptırıyorlar kimi yerde harç bile karanlar var maresef. Ama burdda sabretmek lazım en azbir sene bir senenin sonunda deneyim ve maaşta artıyor. Okulda kalmaya gelince bence o bu meslekte yapulacak en son şey eğer bir çaren yoksa okulda kalmayı düşüne bilirsin yada akademisyen olma hayalin vardır o başka tabi... İnsanların alay edip bu tür söylemlerine aldırmayın sakın bu söylemler ülkemizin su ürünlerine verdiği önemden dolayı bu kaynaklanıyor başka birşey değil çok büyük firmalarımız var bunlar reklam yapmıyor reklama gerek duymuyor çünkü adam ürettiği balığı yurt dışına satıyor iç pazara sunmuyor bile Yunanisten ekonomik krizden çıkma yolunu su ürünleri sektöründe umut arayarak çıkmayı planlarken bizde ben kültür balığı yemem diyen onlar hormonlu diyen adam kakılı bunlara sen yeme kardeşim bizim balığımızı tüm avrupa yiyor diyebiliyorsun ki bu doğru şuan avrupanın tüm balığınını (çipra levrek) türkiye karşılıyor. Bazı firmaların yüzen işleme tesisleri var bu nedemek adam gemi almış bunu işleme tesisi yapmış yakaladığı yada hasat ettiği balığı hiç karaya çıkarmadan direk amerikaya yolluyor tazeliğini kaybetmiyor. Ülke dışına ihraç yaptığımız tek canlı ürün balıktır arkadaşlar 2011 yada 2012 yılında %20 büyümüş bir sektördür hızla gelişen ve muazzam bir teknoloji gerektiren bir sektör ve ayrıca öyle tavuk gibi bir ayda ürünü elde edemiyorsunuz 16-18 ayda ürünü elde edebiliyorsunuz. Ama il başta çalışma şartları gerçekten zor it bağlasan durmaz derler ya gerçekten öyle. Birde bu sektör daha çok alaylıların elinde ve bizleri küçük görüyolar bu bir gerçek.Ama ben onları küçük görmüyorum çünkü adam bilmiyor değil ilkokul mezunu üretim şefi olmuş ayda 5000 tl maaş alıyor fakat işini yapıyor buna birşey diyemez kimse. Ama patronu benim balıklarım ölmeye başladı hocam diyip bizden danışmalık istiyorlar ve piyasada mühendis 5 yıl sonra daha çok aranacak çünkü fakültelerimiz kapatılmaya başladı milyon dolarlık şirketlerimiz var türküyede su ürünleri mühendislerini mumla arayacaklar uzun lafın kısası geleceği olan bir sektör ama tam oturmamış ve sabretmek gerekiyor para kanmak için ve tabiki çalışmak kız arkadaşım gıda mühendisi ve şuan çalışıyor aldığı maaş 1000 tl kağıt üstünde 2600 tl alması lazım şirkette hesabına 2600 tl yi yatırıyor ve kız arkadaşım 1600 tl sini geri veriyor böyle anlaştılar çünkü iş yok arkadaşlar doktorun dövüldüğü bir memlekette yaşıyoruz..... daha çok şey yazarım ama zamanım yok sektörle olsun bölümle olsun bilgi almak isteyenler kaansurer@windoslive.com a mail atabilirler yardımcı olmaya çalışırım
_____________________________ 
1 Mesaj
6 Temmuz 2013; 20:09:22 

Merhaba,
Bazı arkadaşlar bu bölüm için pembe tablolar çizmiş fakat durum maalesef öyle değil.
Birinci olarak devlet bile bu fakülteleri gereksiz görmekte. Geçen bir gazetede haberi bile çıktı.http://www.zaman.com.tr/egitim_su-urunleri-mezunlari-kamudaki-istihdam-probleminden-rahatsiz_2095304.html

İkinci olarak sizlerin imza yetkiniz kısıtlı. Sizin yetiştirdiğiniz balığın sevkiyatına veteriner imza atıyor. Okulda balık hastalıkları dersi görüyorsunuz balık hastalandığında veteriner hekim ilaç yazabiliyor. Kısacacı Su Ürünleri Müh. hakları kısıtlı.

Diğer taraftan çalışma ortamlarınız alışık olduğunuz yaşamdan farklı. Survivor hayatı yaşayabilirsiniz. Maaşları düşük. haa burda şunu da belirtmek lazım. 3000-5000 tl maaş alanlar da var fakat kaç kişi bunu alıyor araştırmak lazım.

Bu bölümü yazmayı düşünen arkadaşlara tavsiyem öncelikle veterinerlik, ziraat fak. düşünsünler. Yok illa su ürünleri fak. okuyacağım diyarsanız Yabancı dilde eğitim veren fakülteleri araştırın. En azından yabancı diliniz olur.
Not: Ailesinin su ürünleri işletmesi varsa ve bu mesleği seviyorsa yazsın.

Bu bilgileri yazarken bilgi ve edindiğim tecrübeler doğrultusunda yazdım. Çünkü ben de Su ürünlerinden mezunum ve bir süre bu sektörde çalıştıktan sonra başka bir sektöre geçtim.

Saygılar.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________ 
2582 Mesaj
8 Temmuz 2013; 1:54:47