Şimdi Ara

USB den Pardus Kurma Yardım!

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
7.942
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • USB den kurulum hakkında yardımcı olabilirmisiniz

(Alttaki msjı yukarıdakiyle değiştirdim)
    Arkadaşlar linuxu denemek istiyorum ve hiç linux bilgim olmadığı için birkaçgündür araştırma yapıyorum. Sanırım pardusu yukliyecem. KAfama takılan itunes un stabil çalışıp çalışmayacağı çünkü iphone ile çok ilgiliyim surekli bşyler yuklerim silerim, jb yaparım falan filan! deneyen yada kesin bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sr_kan -- 28 Temmuz 2009; 13:22:49 >

• cevap verebilecek bri yokmu arkadaşlar!
    sorun yoksa yukeyecem pardusu!
  • gecen gun pardus 2009 da wine uzerinden calistirmak istedigimde quicktime yuklu degil deyip acmadi. ama i tunes un linux icin surumu var mi bilmiyorum. apple sayfasindan bakmak lazim.
  • Bildiğim kadarı ile çalışmıyor ama onu yerine songbird ü kullanabilirsin... Ben Pardus kullanmadığım için Pisi de var mı bilmiyorum bir bak istesen bulamassan aşağıdaki linkten indirebilirsin Ubuntu da kurmadan çalışıyor

http://getsongbird.com/
    http://getsongbird.com/download/
  • saolun arkadaşlar ama linux benim içöin başlamadan bitmişltir itunes sorunluysa, çelişkiler varsa hiç girişmiyim ben bu işe! windows 7 kurarım artık xp cok sıktı beni!
  • quote:

Orijinalden alıntı: sr_kan

saolun arkadaşlar ama linux benim içöin başlamadan bitmişltir itunes sorunluysa, çelişkiler varsa hiç girişmiyim ben bu işe! windows 7 kurarım artık xp cok sıktı beni!

Ne alaka ? Linux kullanmadan denemeden nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz !
    iTunes'dan kaynaklanan sorun değil windows programını Linux'te çalıştırmaya çalışırsanız sorun elbette yaşanabilir,
    Birbirinden güzel orjinal Linux programları varken bence iTunes'i kullanmaya çalışmak gereksiz,Songbird varken !
    Songbird kullanmadan yorum yapmamanı ve Linux'ten vazgeçmemeni , kullanmanı tavsiye ederim.
    Windows 7 ile beraber 2 sistemi birden kullanabilirsin...Songbird programını mutlaka denemelisin...iTunes'i aramayacağına
    eminim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Technological -- 25 Temmuz 2009; 19:36:06 >
  • ben itunesi sadece iphone senkonizasyonunda kullanıyorum yani madia oynatıcım o değil. ama dediğim gibi teli cok fazla kurcalıyorum! songbirdü inceledim sadece müzikleri atıyorsun! video app v.b şeyle uygulanmıyo sırf buyüzden windows a bağlıyım! ama bugun senin dediğin olayı düşündüm 2 işletim sisteminide kullanıcaktım ve pardusu indirdim cd ye yazdım ama birtürlü kurulum başlatamadım, cdrom dan başlatıyorum olmuyo, cdyi oyomatık kullan yapıyorum olmuyo!!!! brz daha araştırmam gerekiyo sanırım...
    quote:

Orijinalden alıntı: BAĞATUR

quote:

Orijinalden alıntı: sr_kan

saolun arkadaşlar ama linux benim içöin başlamadan bitmişltir itunes sorunluysa, çelişkiler varsa hiç girişmiyim ben bu işe! windows 7 kurarım artık xp cok sıktı beni!

Ne alaka ? Linux kullanmadan denemeden nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz !
    iTunes'dan kaynaklanan sorun değil windows programını Linux'te çalıştırmaya çalışırsanız sorun elbette yaşanabilir,
    Birbirinden güzel orjinal Linux programları varken bence iTunes'i kullanmaya çalışmak gereksiz,Songbird varken !
    Songbird kullanmadan yorum yapmamanı ve Linux'ten vazgeçmemeni , kullanmanı tavsiye ederim.
    Windows 7 ile beraber 2 sistemi birden kullanabilirsin...Songbird programını mutlaka denemelisin...iTunes'i aramayacağına
    eminim...
  • Önce Windows kur , daha sonra Pardus CD'sini takıp Boot ederek yüklemeye başla seni kendisi sorunsuzca
    yönlendirecektir
  • USB bellekle yapabilirmiyim bunu? hp cpmpact mini aldım. Optic sürücüleri olmadığı için beklemedeyim ama usb ile sorunsuz olacak bşyse hemen denemeye başlayabilirim...
    quote:

Önce Windows kur , daha sonra Pardus CD'sini takıp Boot ederek yüklemeye başla seni kendisi sorunsuzca
    yönlendirecektir
  • Netbook için Ubuntu 9.04 Netbook sürümü mevcut , Ubuntu 9.04 Netbook Remix Download
    bunu kurabilirsin ;

http://www.ubuntu.com/getubuntu/download-netbook

______________________________________________________________________________

USB belleğe kurulum yapabilmek mümkün , belleğe işleyip entegre şekilde de kullanabilirsin.
    Windows kurulu cihazda Windows üzerinden USB Flash belleğine Ubuntu Remix kurabilirsin,
    Disk imager programı sayesinde kolay oluyor ,

Disk İmager download ; https://launchpad.net/win32-image-writer/+download
    Disk imager programını kurduktan sonra , Ubuntu Netbook Remix image dosyasını bir yere kaydet
    Disk imager programı içerisinden Usb belleğini seçip yaz dediğinde direk yazdırmaya başlar...
    " E " sürücüsünü seçmen gerekiyor.
    Tüm bu işlemlerden sonra Bilgisayarını açarken BIOS ayarlarından USB bellek'ten Boot edecek
    şekilde ayarlaman gerekiyor , bana sorarsan USB Flash bellekten ziyade Taşınabilir bir HDD içerisinde
    bu işlemi yaparsan daha iyi sonuç alırsın...
    _______________________________________________________________________________________________

• Yani netbooka pardus kuramammı ubuntumu kurmam gerekiyo?
    quote:

Netbook için Ubuntu 9.04 Netbook sürümü mevcut , Ubuntu 9.04 Netbook Remix Download
    bunu kurabilirsin ;

http://www.ubuntu.com/getubuntu/download-netbook

______________________________________________________________________________

USB belleğe kurulum yapabilmek mümkün , belleğe işleyip entegre şekilde de kullanabilirsin.
    Windows kurulu cihazda Windows üzerinden USB Flash belleğine Ubuntu Remix kurabilirsin,
    Disk imager programı sayesinde kolay oluyor ,

Disk İmager download ; https://launchpad.net/win32-image-writer/+download
    Disk imager programını kurduktan sonra , Ubuntu Netbook Remix image dosyasını bir yere kaydet
    Disk imager programı içerisinden Usb belleğini seçip yaz dediğinde direk yazdırmaya başlar...
    " E " sürücüsünü seçmen gerekiyor.
    Tüm bu işlemlerden sonra Bilgisayarını açarken BIOS ayarlarından USB bellek'ten Boot edecek
    şekilde ayarlaman gerekiyor , bana sorarsan USB Flash bellekten ziyade Taşınabilir bir HDD içerisinde
    bu işlemi yaparsan daha iyi sonuç alırsın...
    _______________________________________________________________________________________________

• Tabii ki Pardus da kurabilirsin , Ubuntu örneğini verdim sadece, çünki Netbook sürümü çok güzel.
    Pardusun Netbook üzerinde sorunsuz çalışacağına inanıyorum !
    Aynı şekilde Pardusu da Flash bellek veya harici diske kurabilir ve takıp çalıştırabilirsin.
    Bu yöntemle Windows üzerinde Flash belleğe Linux kurmuş olursun , cihaza değil.
    Bir de Pardusu USB bellek aracılığı ile Netbook cihazına kurabilirsin !

USB bellek üzerinden Netbook'a Pardus 2009 kurmak için ise şu adımları takip edebilirsin,
    CD olmadığından kurulum dosyalarının USB bellek içerisine aktarılması gerekiyor ;

http://www.teknomobi.net/2009/07/pardus-2009-usb-bellek-yardimi-ile-nasl.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Technological -- 28 Temmuz 2009; 1:12:11 >
  • ok, yaptım ama boot from usb dedikten sonra bir secenek tablosu cıkıyo
    defauld
    pardus
    kernel
    hardware

yazıyo. hepsini denedim siyah ekranda yazılar cıkmaya başlıyo. not sync falan gibi yazılar cıkıyo kalıyo siyah ekranda!
    quote:

Tabii ki Pardus da kurabilirsin , Ubuntu örneğini verdim sadece, çünki Netbook sürümü çok güzel.
    Pardusun Netbook üzerinde sorunsuz çalışacağına inanıyorum !
    Aynı şekilde Pardusu da Flash bellek veya harici diske kurabilir ve takıp çalıştırabilirsin.
    Bu yöntemle Windows üzerinde Flash belleğe Linux kurmuş olursun , cihaza değil.
    Bir de Pardusu USB bellek aracılığı ile Netbook cihazına kurabilirsin !

USB bellek üzerinden Netbook'a Pardus 2009 kurmak için ise şu adımları takip edebilirsin,
    CD olmadığından kurulum dosyalarının USB bellek içerisine aktarılması gerekiyor ;

http://www.teknomobi.net/2009/07/pardus-2009-usb-bellek-yardimi-ile-nasl.html

• olmuyor ya! defalarca farklı dosyalarla denedim oluyor! karnel panic not sync falan gibi yazılar çıkıyo kalıyo öyle! pardusu farklı yerlerden indiripte denedim yin eolmadı! başka yöntem varmı?
  • hep bu msj cıkıyo! defalarca denedim!

• Kardeş senin cihaz yeni ve Pardus 2009 ile sorunsuz çalışacağına dair kesin bilgiler yok,
    donanım problemleri yaşanabiliyor , istersen Ubuntu Netbook Remix sürümünü dene bir de.
    Olmasa XP veya Windows 7 kur derim başın ağırmasın...Senin Netbook HDD Sata ise ondan olma
    ihtimali de mevcut ! Cihazın çalışıp Kernel güncellemesi de yapma şansı olmadığından
    Başka sürümler veya seçenekleri denemelisin çünki Kernel desteklemiyor olabilir...

Detaylı bilgiyi buradan alabilirsin bu konuda daha tecrübeli arkadaşlar var Pardus konusunda ;

http://www.ozgurlukicin.com/forum/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Technological -- 28 Temmuz 2009; 15:35:15 >
  • 2) İndirilen dosya çalıştırılabilir olarak ayarlandıktan sonra çift tıklanır.

3) Yönetici şifresi girilir.

4) Disk Image işaretlenir ve dosya olarak Pardus ISO dosyası seçilir.

5) USB Bellek seçilir ve yazma işlemine geçilir.

6) Yazma işlemi bittikten sonra USB belleğe girilir.

7) USB Bellek ana dizininde bulunan syslinux.cfg dosyası açılır ve

Kod: label ubnentry0
    menu label pardus
    kernel /boot/kernel
    append initrd=/boot/initrd root=/dev/ram0 vga=791 splash=silent quiet yali4=debug

kısmı

Kod: label ubnentry0
    menu label pardus
    kernel /boot/kernel
    append initrd=/boot/initrd mudur=livedisk root=/dev/ram0 vga=791 splash=silent quiet yali4=debug

olarak değiştirilir.

8 ) Bilgisayar USB'den açılır ve çıkan menüden Pardus seçilir.

burda yazanları yaptım başarılı oldu kuruluma girdim ayarları yaptım enson reboot yapmamı söylüyor. yapıyorum windows açılıyor yani linux kullanmayalım diye adamlar ellerinden geleni yapmışlar!!!

quote:

Kardeş senin cihaz yeni ve Pardus 2009 ile sorunsuz çalışacağına dair kesin bilgiler yok,
    donanım problemleri yaşanabiliyor , istersen Ubuntu Netbook Remix sürümünü dene bir de.
    Olmasa XP veya Windows 7 kur derim başın ağırmasın...Senin Netbook HDD Sata ise ondan olma
    ihtimali de mevcut ! Cihazın çalışıp Kernel güncellemesi de yapma şansı olmadığından
    Başka sürümler veya seçenekleri denemelisin çünki Kernel desteklemiyor olabilir...

Detaylı bilgiyi buradan alabilirsin bu konuda daha tecrübeli arkadaşlar var Pardus konusunda ;

http://www.ozgurlukicin.com/forum/
  • Uzaktan yardım çok da kolay olmuyor malesef , deneyerek ve görerek birçok işlemi yapman gerekiyor.
    Kurulan sistem Pardus 2009 da çok yeni , cihazın da yeni, o nedenle sorunlar yaşanacaktır.
    Görerek daha iyi yardım edebiliriz , ancak uzaktan malesef zor en mantıklısı şu an Mini Netbook
    kullanacaksan ya Ubuntu dene ya da Windows 7 , XP v.s. dene çeşitli kurulum yöntemlerini anlattık,
    Forumda da var, Google'da da çok sayıda anlatım var sürekli kurcalayarak , ayarlarla oynayarak çökertip
    icabında, yeniden kurulum yaparak güzel sonuçlara kesinlikle ulaşırsın...
    Netbook haricinde , iyi donanımlı bir dizüstüne sadece Mandriva , Fedora veya , Ubuntu v.s. sürümlerden
    birini sorunsuz kurup onların da keyfine varırsın umarım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Technological -- 28 Temmuz 2009; 21:13:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Technological

Uzaktan yardım çok da kolay olmuyor malesef , deneyerek ve görerek birçok işlemi yapman gerekiyor.
    Kurulan sistem Pardus 2009 da çok yeni , cihazın da yeni, o nedenle sorunlar yaşanacaktır.
    Görerek daha iyi yardım edebiliriz , ancak uzaktan malesef zor en mantıklısı şu an Mini Netbook
    kullanacaksan ya Ubuntu dene ya da Windows 7 , XP v.s. dene çeşitli kurulum yöntemlerini anlattık,
    Forumda da var, Google'da da çok sayıda anlatım var sürekli kurcalayarak , ayarlarla oynayarak çökertip
    icabında, yeniden kurulum yaparak güzel sonuçlara kesinlikle ulaşırsın...
    Netbook haricinde , iyi donanımlı bir dizüstüne sadece Mandriva , Fedora veya , Ubuntu v.s. sürümlerden
    birini sorunsuz kurup onların da keyfine varırsın umarım

çok teşekkürler Technological . anlattıkların sayesinde hallettim. seni şuan kardeşim gibi seviyorum
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.