Şimdi Ara

Hesaplar tutmuyor

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
303
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar bilgisayarı aldığımda 320 gb hfızası olduğunu söylediler.fakat topladığımda 320 gb olmuyor.ve bilgisayarı her açışımda değişik hafıza gösteriyor ya 5 gb artıor ya da 3 gb azalıyor durup duruyoken.lütfen yardım.aldığım yer yalanmı söledi.yoksa yanlışmı yaptım lütfen yardım.
     Hesaplar tutmuyor

• 102.641.197.056+65.798.901.760+5.898.035.200+145.732.694.016=320.070828032

Üsttede yaptığım hesaptanda anlayacağın üzere bilgisayarının hafızası dedikleri gibi 320 gb.
    Bilgisayarı her kapatıp açtığında değerlerin değişmesi normal. Çünkü netten dosya indirebilirsin,oyun oynarken kayıtlar yapabilirsin ve bu yüzden değerler değişebilir. Yani herşey normal. Bilgisayarınız 320 gb hafızaya sahip. Şüpheniz olmasın.
  • tamam peki sağol da am orda kapasite yazan yerde yazan sayıları toplayınca 320 gb yapmıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: is@mail.com

tamam peki sağol da am orda kapasite yazan yerde yazan sayıları toplayınca 320 gb yapmıyor.

1 mb = 1024 kb olarak değer görmektedir o sebeple firma üreticilerinin 320gb diye adlandırdıkları diskler tam 320gb olmaz.Sizin dediğiniz şekilde olması için 1mb = 1000 kb olması gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bluecry -- 23 Temmuz 2009; 3:15:22 >
  • SORUN : 200 GB’lık bir sabit disk satın aldınız ancak eve geldiğinizde sadece 186 GB ile karşılaştınız. Neden?
    ÇÖZÜM :http://www.chip.com.tr/konu.asp?id=2102&sayfa=1
  • quote:

Orijinalden alıntı: nihat35nihat

SORUN : 200 GB’lık bir sabit disk satın aldınız ancak eve geldiğinizde sadece 186 GB ile karşılaştınız. Neden?
    ÇÖZÜM :http://www.chip.com.tr/konu.asp?id=2102&sayfa=1

+1
  • Neden başka site verme gereği duydunuz anlamadım. 2 dk matematik yapsanız, arkadaş anlasa olmaz mı?
    Yukarıda arkadaş anlatmaya çalışmış, 1mb "1024 kb " a eşittir. Fakat harddisk üreticileri bunu 1024 yerine "1000" olarak ele alır. Şimdi hesaplayalım,

Ne dedik? 1000 üzerinden..

Normal ----- disk üreticileri
    1024 byte --> 1000byte
    1024kb --> 1000kb
    1024 mb --> 1000mb
    vsvs

Dolayısıyla;

320.000/1024 = 312.5Gb
    312.500 / 1024 = 305.100Gb
    305,100/1024 = 297.940 Gb

Hesap böyle olması gerek. Bakalım şimdi sizin kapasiteye..

C: 61,2 + 95,5 GB = 156,7
    D: 5.49 + 135 GB = 140,49
    156,7+140,49 = 297.19 GB

Ne oldu? Arada 750mb kadar bir fark oynadı.. eee o kadarda olsun.. byte olaylarında birkaç şeyi atladım..

Velhasıl kelam sonuç doğrudur.
    Sevgilerimle.
  • Hem başka site linki vermeye lüzum yok hem de cevap vermeye lüzum yok. Ben bizzat en az 10 kere bu matematiği yaparak anlatmaya çalıştığımı hatırlıyorum bu forumda. Adam gibi bir aramayla, adam gibi başlık açmayla şu soruların %90'ı sorulmaz. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz herkese ama aynı sorular bir süre sonra çıldırtıyor. Hard diskin kapasitesinin eksik çıkması gibi, hele hele "windows kurarken disklerim görünmüyor" gibi sorulara şu forumda 1000'den fazla kere cevap verilmiştir.

Edit: Misal şimdi "hard disk kapasitesi düşük" gibisinden bir arama yapan adam bu başlığı bulamayacak. Neden? Çünkü buranın başlığı "hesaplar tutmuyor". Değil mi? Az biraz özenle tertemiz bir bilgi hazinesine çevirebilecekken çöplüğe çeviriyoruz şurayı.

Edit2: Ben de niye bu kadar sinir yaptıysam... Anlamadım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi inshroud -- 23 Temmuz 2009; 14:40:06 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: inshroud

Hem başka site linki vermeye lüzum yok hem de cevap vermeye lüzum yok. Ben bizaat en az 10 kere bu matematiği yaparak anlatmaya çalıştığımı hatırlıyorum bu forumda. Adam gibi bir aramayla, adam gibi başlık açmayla şu soruların %90'ı sorulmaz. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz herkese ama aynı sorular bir süre sonra çıldırtıyor. Hard diskin kapasitesinin eksik çıkması gibi, hele hele "windows kurarken disklerim görünmüyor" gibi sorulara şu forumda 1000'den fazla kere cevap verilmiştir.

Buna aslında katılıyorum. Ama katılmıyorum da. Neden biliyor musun?

Bak benim mesaj sayım kaçmış.. 5000 küsür. Senin dediğin gibi rahat 400-500 tane sırf bu konu üzerine mesaj atmışımdır Teknik Yardımda.. Gel görki şu yukarıdaki yazdıklarımı az önce sıfırdan yazdım. Neden? Salak mıyım.. Hayır. 400-500 kere yazdığım mesajı ara butonunda bulamadım gitti.

Ben bulamıyorsam, o arkadaş nasıl bulacak?

Demekki herşeyi üyeye atmamak gerek. Büyük suçluluk bu forum üzerinden tartışırsak, forumdadır!
    bkz. Ara butonu hiçbirşey bulmuyor.
  • Ara butonunun sonuç bulamamasının sebebi de zaten açılan başlıkların son derece anlamsız olması. Misal 3 saat uğraşıp da açıklamasını yazdığım bir mesaj var diyelim ki, burada sorulan soruların birçoğuna cevap barındırıyor. Ama o mesajım nerede? Atıyorum "Babolar bi baqın shuraya yhaa XDXD" başlığı altında Durum böyle olunca bulunamıyor elbette. Başlıkları sorunu anlatır nitelikte yazmaya alışırsak yavaş yavaş bu "bulamama" sorunun önüne geçebileceğimize inanıyorum.

Birbirinin aynı açıklamalardan sonuncusunu şurada yapmışım mesela (sadece benim mesajım olanları göster diyerek buldum)
    http://forum.donanimhaber.com/m_29986397/tm.htm
  • Anlıyorum ve tahmin ettiğim bir karşılık verdin.

Fakat her ne kadar bu durum doğru olsa da, Ara butanı bu-la-mı-yor. Burada arayacağımız sonucu Google'de arayınca bulabiliyoruz, ama burada bulmuyor.
    Herneyse sorun çözüldü ise sorun yok.
  • Arkadaşlar yazmış bize +1 yazmak düşer.

Ama bildiğim kadarıyla RAM'lerin de bu olayda etkisi var. Bir kısmını kullanıyormuş.

Yamulduysam düzeltin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tavuklu Pilav

Arkadaşlar yazmış bize +1 yazmak düşer.

Ama bildiğim kadarıyla RAM'lerin de bu olayda etkisi var. Bir kısmını kullanıyormuş.

Yamulduysam düzeltin.

Anladığım kadarıyla " Ready Boost " olayını söylemek istedin. Ram 'in yetersiz kaldığı durumlarda harddiskten istenilen kadar bir kısmın ram gibi kullanılması..

Bu sadece yapılan ayarlar sonrası oluyor. Yani ben istersem ayarlıyorum, kaldı ki ayarladığım kadar kapasite, orada sanki dosya varmış gibi dolu gözüküyor.
    + Sanal bellek diyorsanız o da yer tutuyor ve hdd de dolu olarak gösteriliyor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.